HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 13:17.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Samo u alkoliziranom stanju
PostPostano: 13 tra 2019, 17:47 
Offline

Pridružen/a: 10 tra 2019, 15:28
Postovi: 246
Da li smo mi zapravo na balkanu prirodno agresivni prema drugima. Pod drugima podrazumijevam bilo koje razlike, tipa raligija, pripadnost naciji, navijanje za fudblaski klub i sl.. Tema nije ogranicena samo na balkan, vec na citavu planetu i ljudski rod. Da li mi pokusavamo nesto sto je zapravo kontra nasim instiktima. Dokaza za ovu tezu je xy, a kontra dokaza je malo, i ako ih ima, su samo simbolika neke zelje za nakim mirom/tolerancijom supljom vakom/nakvom, a mi u biti se mrzimo/volimo. Pa opet pokusavamo da se volimo, pa se mrzimo, pa se volimo, i tako u neogled. Mislim da ovaj faktor treba ozbiljno uzeti u obzir, i priznati da ljudi nisu ono sto misle da jesu, mirnjovaci antikoflikti.

_________________
Izučavaći budalizma su budalisti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Samo u alkoliziranom stanju
PostPostano: 14 tra 2019, 13:09 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2014, 19:07
Postovi: 3022
Ljudi koji zive juznije su temperamentniji. Okolina je uzrok ponasanja. Hladnoca pacifizira.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Samo u alkoliziranom stanju
PostPostano: 14 tra 2019, 18:50 
Offline

Pridružen/a: 10 tra 2019, 15:28
Postovi: 246
Ja sam ga mahnuo malo ali pritom pokusavam biti racionalan. Znaci sto je veca temperatura okoline ljudi su temperamentniji. Okolina jeste uzrok ponasanja, posto smo programirani da pratimo svijest vecine da se nebi osjecali izolovanim. A hladnoca pacifizira, simbolicka hladnoca ili stvarna hladnoca, i jedno i drugo mi ima smisla. Eskimi i ljudi koji zive u ekvatorijuskom podrucju su razliciti.

_________________
Izučavaći budalizma su budalisti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Samo u alkoliziranom stanju
PostPostano: 19 tra 2019, 10:54 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 21:27
Postovi: 6274
Bit cu kratak je napisao/la:
Ja sam ga mahnuo malo ali pritom pokusavam biti racionalan. Znaci sto je veca temperatura okoline ljudi su temperamentniji. Okolina jeste uzrok ponasanja, posto smo programirani da pratimo svijest vecine da se nebi osjecali izolovanim. A hladnoca pacifizira, simbolicka hladnoca ili stvarna hladnoca, i jedno i drugo mi ima smisla. Eskimi i ljudi koji zive u ekvatorijuskom podrucju su razliciti.

Prateći ovu logiku onda bi Rusi trebali biti nobelovci za mir svake godine, ili ipak oni s juga rusije useru sve?? :D
Ili jedni Ukrajinci da su onakve sirovine,mirni ljudi nasuprot Rusima a ista klima ??

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Samo u alkoliziranom stanju
PostPostano: 20 tra 2019, 16:22 
Offline

Pridružen/a: 10 tra 2019, 15:28
Postovi: 246
Ja sam u elmentu pa mislim da sam kompententan da odgovorim. Useles je neveo da je razlika u klimi/temepraturi bitna u diferencijaciji temperamenta ljudi. To njega treba pitati. Postavio sam pitanje u vidu konstatacije uselesu. Citao sam neka istrazivanja koja govore o nasim najblizim srodnicima u prirodi, cimpazama. Oni su jako agresivni, i pokazuju znakove ekstremnog neznam kako se kaze, jedu bebe drugih vrsta majmuna. A i mi ljudi po istoriji i danasnjem ponasanju globalno, barem ono sto mediji prenose "kojim se ne treba vjerovati" moze se lako zakljucisti da smo prirodno agresivni. Grupisemo se u manje grupe i smatramo drugu manju grupu kao ultimativnog neprijatelja, kao da ne postoji nijedma druga grupa na planetu. Da li smo programirani tako evolucijski ili sta?. Recimo da nemamo taj elemenat agresivnosti u sebi, danas najjvjerovatnije nebi postojali kao vrsta. Previse bi ljudi bilo na planetu, mozda neki virus bi nastao i sve nas pomeo, ili bi iskoristili sve resurse i onda bi postali kanibali, i na kraju se istirjebili sami sebe.

_________________
Izučavaći budalizma su budalisti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Samo u alkoliziranom stanju
PostPostano: 27 tra 2019, 17:28 
Offline

Pridružen/a: 10 tra 2019, 15:28
Postovi: 246
Niko nije repliciro, ali mislim da sam u elementu da repliciram sam sebi. Dokazi za ovu teoriju su:. ko je danas najveca prijetnja covjenactvu, zasto ljudi izmedju sebe prave konflikte itd.. _Najveca prijetnja danas po covjecanstvo su ljudi sami sebi, imaju uperene hiljade nuklearnih prema sebi. Ljudi imaju socijalnu svijest koja nije racionalna, iz koje proizilazi sukob u kojem ne mogu da nadju kontinuitet logicni. I uvijek ostanu u cudu i pitaju se zasto. Tesko je ostati po strani i gledati samog sebe kao covjeka, posto koliktivna svijest zamagljuje logicki element.

_________________
Izučavaći budalizma su budalisti.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO