HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 14:23.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 72 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 25 pro 2019, 14:19 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2019, 16:04
Postovi: 584
Kao prvo, jedem meso. Trudim se da ga jedem sto manje, dakle nesto u fazonu "ne mora bas biti", i ponekad svjesno izbjegavam. (Dakle nisam nikakav militantni vegeterijanac koji je dosao da vam soli pamet.)

Zasto se trudim?

Pa pocnimo od toga da nam nije neophodno za prehranu. Mozemo dakle komotno da zivimo i bez njega.

Drugo, a to je poenta: Zivotinje su bica koja itekako osjete bol, patnju - dakle imaju osjecaje. A kako danas zivi oko 10 mrd. goveda i 14 mrd. komada peradi, i ne znam koliko mrd. svinja? Moze se komotno reci da se radi o najnesretnijim bicima na planeti. Postoji milion slika i snimaka na tu temu, pod kakvim katastrofalnim uslovima zivi najveci dio stoke, ali ja cu samo postaviti spot jednog benda iz Srbije koji upravo to tematizira. Snimci iz videa su arhivski snimci.

Tekst:
Stakleni zidovi klanice

Na silu iščupan iz stada
a pre nego što postane hrana
pratiće trag od krvi, svojih srodnika
i pre nego sto skapa čekaju ga krugovi pakla
kastracija na živo, vrisak muke na kukama
kroz staklene zidove
nazire se lice klanice
i ako glavu okreneš
ruke su ti krvave
sve nas čeka
ista muka
na vešalima
sebičluka
kad telo postane predmet
u lazi je okovan skelet
a karike su slika naših apetita
u korenu problema počiva ideja
da kad hranis tudju muku
ti prozdires i deo sebe


https://www.youtube.com/watch?v=cmRsh7fikB4


Ljudi su izmislili humanizam da bi uzdigli covjeka, ljudsko bice, na nivo boga, tj. nedodirljivosti. Zbog toga postoje "ljudska prava" i sve te silne konvencije. jbg. jednostavno se jednog dana skontalo da je tako bolje pojedincu, da ne ulazim sad u istorijat humanizma. Svi smo mi kao nesto neponovljivo i jedinstveno i zbog toga je svaki ljudski zivot nesto vrijedno. Ali sta je sa zivotinjama i kako opravdavamo to da za sisavca homosapiensa vazi jedno, a za sve druge sisavce drugo pravilo?

I koliko nam je bitno da to opravdamo sami pred sobom? Veoma bitno. Bez odgovarajuce "filozofije" nema ni jedenja mesa. Uzmimo plemena kao primjer koja su zivjela kao sakupljaci i lovci dok nisu pomalo poceli da uvode stocarstvo, ali korak po korak, bez da istovremeno u potpunosti prekinu sa svojim do tada tradicionalnim nacinom zivota. U blizini jednog od takvih plemena su zivjela dva slona. Jedan slon je ubijen od strane nekakvih bijelih lovaca. Drugi slon je nakon izvjesnog vremena usmrtio jednog od pripadnika plemena o kojem govorimo. Kad je nakon toga vlada poslala ekipu da odstrijele tog slona, to pleme se usprotivilo. Rekli su da to nije fer jer bi i mi reagovali isto kad bi nam neko ubio prijatelja (aludirajuci na to da su prvog slona ubili ljudi). To pleme je dakle slonu, zivotinji, pripisivalo ono sto zovemo ljudskim osobinama..tugu..gnev..osvetu.

Kad su ih priupitali, a sta je sa svinjama (koje su oni vec poceli da uzgajaju), rekli su da to nije isto i da one nemaju "dusu" (ekvivalent za rijec iz njihovog jezika).

Dakle, da bi mogli uzgajati svinje, toviti ih, klati, jesti, i "tretirati kao zivotinje", oni su morali prilagoditi svoju plemensku "filozofiju".

Sta je s nama? Nauka je vec odavno dokazala da zivotinje, kao sto rekoh, osjete bol, patnju, srecu, tj. da imaju osjecaje, a mi goveda drzimo tako sto ih se strpa u boks u kojem ne mogu ni glavu da okrenu tokom citavog zivota, a kamoli da, kao sto bi to bilo i njihovoj prirodi, hodaju livadama, itd.. Kravama, ili svinjama, se oduzima mladuncad cim se steknu uslovi za tako nesto. Dakle ne ceka se dovoljno dugo da se tele "odlijepi od majke", vec im se mladunce otima, a krava se nanovo plodi..i sve tako ukrug, dok ne ostari u dovoljnoj mjeri i onda bub macola u glavu.

Pogledajte video!

_________________
Jesu li "Bošnjaci" genocidofili ili genocidofobi ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 25 pro 2019, 14:26 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2019, 16:04
Postovi: 584
40 sekundi - snimci iz njemackih "tvornica mesa"

https://www.facebook.com/watch/?v=2605816702797321

Kao sto rece onaj radnik kroz plac: KAKO TO MOZEMO JOS UVIJEK OPRAVDAVATI, NE RAZUMIJEM?!

_________________
Jesu li "Bošnjaci" genocidofili ili genocidofobi ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 25 pro 2019, 14:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Trebaju nam proteini. Neophodno je.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 25 pro 2019, 14:37 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2019, 16:04
Postovi: 584
Imas proteine i u masi drugih jela koja nisu zivotinjskog porijekla. Uostalom, stotine miliona vegetarijanaca nam to dokazuju tako sto zive.

Kakav utisak imas ti kad pogledas onaj video gore, a pogotovo onaj ispod iz njemackih "tvornica mesa"? Da li, kad se naduvas, a jedes meso, pomislis na to? I ako, interesovalo bi me da li ti se barem malo zgadi.

_________________
Jesu li "Bošnjaci" genocidofili ili genocidofobi ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 25 pro 2019, 14:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Ne pada mi napamet da pogledam video, bacio bi me u depresiju nedelju dana. Trudim se da ne razmišljam o tome, potiskam to u svojoj svesti, a znam kakva je situacija.

Zašto onda svi vegetarijanci izgledaju kao da su izašli iz konc. logora? A soju neću da jedem, ne treba mi svakodnevni unos estrogena u organizam.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 25 pro 2019, 14:53 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2019, 16:04
Postovi: 584
U tome i jest fora, sto me bas baci u depresiju, tj. tacno mi se u odredjenim momentima zgadi. Pogotovo kad se radi o komadima mesa s kostima, zilama, i slicno.

To je mit. Mozda su njih par takvi ali moj prijatelj, primjera radi, je vegetacijanac i ima apsolutno identicnu figuru onoj koju je imao prije nego sto je poceo s tim. Veli: ne zelim da jedem nesto sto ne bih bio u stanju ubiti.

Za proteine nista bolje od..
https://kalorijskatablica.com/pasulj-ka ... -zdravlje/


Ako se bavis bilo kojom borilackom vjestinom, svaki trener ce ti preporuciti razne vrste graha, pasulja, buranije, itd. Uopste sve mahunasto.


I to sto kazes, mi smo fakat prvaci kosmosa u potiskivanju. Glavna ljudska osobina, mozda cak evolucionarno gledano jedna od najvaznijih.

_________________
Jesu li "Bošnjaci" genocidofili ili genocidofobi ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 25 pro 2019, 14:58 
Offline

Pridružen/a: 01 pro 2019, 16:22
Postovi: 269
Mense i dalje nemilosrdno hasaju krmenadle, a tek od butića, pa moče kad ostane u tepsiji, a ti imaš leba viška...

Ma idi.

_________________
"Босански интелектуалац је оксиморон." — Радован Дамјановић


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 25 pro 2019, 15:11 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2019, 16:04
Postovi: 584
Pa dobro, ti si ocigledno veliko musko, ali ozbiljno sad: kad pogledas sve to, zar te zaista moze ostaviti ravnodusnim.

_________________
Jesu li "Bošnjaci" genocidofili ili genocidofobi ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 25 pro 2019, 15:29 
Offline

Pridružen/a: 01 pro 2019, 16:22
Postovi: 269
KASAP je napisao/la:
Pa dobro, ti si ocigledno veliko musko, ali ozbiljno sad: kad pogledas sve to, zar te zaista moze ostaviti ravnodusnim.


Ja sam rođače pre svega gurman, volim da jedem. Meso je kruna konkretnog ručka, bilo i ostaće.

Nije mi najjasnije zašto se meso u jelovniku stalno dovodi u kontekst dokazivanja muškosti, kad je to prvo i osnovno karakterna struktura čoveka, pa živeo on na hlebu i vodi kao asketa. Muškost nije prosti koeficient testosterona u organizmu. Iako ishrana može značajno da utiče na to, ali opet muškost ima i duhovnu dimenziju, a ne samo fizičku. I veliki dečaci mogu imati bradu, razvijena pleća, ali su u osnovi i dalje derišta sklona kapitulaciji pred ženom i životom.

_________________
"Босански интелектуалац је оксиморон." — Радован Дамјановић


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 25 pro 2019, 19:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69023
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Sve te životinje koje jedemo bi ionako u prirodi stradale ili od grabežljivca ili od bolesti.
Jedino grabežljivci ne bivaju pojedeni, sve ostalo je dio prehrambenog lanca.

PRIRODNO je jesti meso, jer je hranidbeni lanac prirodna stvar.

Meso je jednostavno najbolji, najjeftiniji, najprirodniji i najukusniji izvor proteina. Za 100 godina će moci uzgojiti mišić od piletine van kokoši, tako da neće biti ni te teme oko boli, morala itd. Vec sada se mogu uzgajati jetre, kozha Itd, ali je tehnologija skupa i koristi se samo u naprednoj medicini...

Samo se trebamo još malo strpiti do te tehnologije, a do tada ćemo jesti meso.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 25 pro 2019, 19:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
KASAP ispao iz lanca ishrane.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 25 pro 2019, 19:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69023
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Inače, ništa protiv vegetarijanaca i vegana, dapače, braća su mi po filozofiji samodiscipline i kontrole unosa hrane, imaju slican mentalitet kao ja samo drugačiji stil i motive od mene.

No, volim ljude koji razmišljaju svojom glavom, koji propituju stvari koje im je prethodna generacija prebacila, i pokazuju tendenciju discipline jer je to općenito korisni trait.

Vegani imaju i neke jako ukusne stvari, ali su im jela skupa i moraš biti vještiji kuhar. Svako uvodjenje ograničenja (non-GMO, bezglutensko, kosher, inzistiranje na lokalnoj proizvodnji, bez mesa, veganstvo) rezultira većim cijenama i mora se na to platiti premija.

Jedan bratic je postao vegan preko cure, sestra probala pa odustala od vegetarijanstva.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 25 pro 2019, 20:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 stu 2010, 10:50
Postovi: 10157
Lokacija: Banja Luka
Mislim da treba jesti raznovrsnu hranu . Znači i meso . I ...ima ona...ne živjeti da jedeš , nego jesti da živiš.

_________________
Sunce izlazi na Istoku . Ništa nije moćnije od ideje čije je vrijeme stiglo .


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 25 pro 2019, 21:37 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2019, 16:04
Postovi: 584
E ebiga sad, niko da se osvrne na poentu teme, osim doktora malkice (covjek je rekao da zna da je bed ali da to potiskiva iz svijesti).

Da li je iko od vas pogledao - pogotovo onaj drugi - video?


De Robi makar ti.

Ne radi se o tome vec o nacinu na koji tretiramo ziva bica koja itekako imaju osjecaje. Da li vas to ne tangira ni sekunde, ono bas ni jedne jedine sekunde? Kad vidite one krave i svinje koje citav zivot provedu u boksovima dva metra duzine i pola metra do metra sirine..citav zivot ne mogu ni glavu da okrenu kako treba a kamoli sta drugo..kad vidite one prasice bacene u smece i slicno. Pogotovo sto svi mi itekako imamo alternativu ukoliko bas moramo da jedemo meso. Hajd da se barem kupuje meso kod nekog seljaka gdje znas da je zivotinja imala koliko toliko olaksavajuce uslove, ali vecina nas mesozdera ode u supermarket i kupuje ono zapakovano sto dolazi s kojekakvih farmi na kojima se pate milijarde goveda, svinja, peradi..

Tema je namjerno na filozofiji a ne na lajfstajlu i slicno

_________________
Jesu li "Bošnjaci" genocidofili ili genocidofobi ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 25 pro 2019, 21:47 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2019, 16:04
Postovi: 584
Prvi put sam ljetos osjetio istinsko gadjenje kad sam jeo janjetinu na putu do Mostara, negdje oko Jablanice. Onako u sendvicu. Nekako me to jos vise potaklo na razmisljanje. Kako se u toj zemlji samo zderu male bebe ovaca..to je cudo nevidjeno. I kad sam osjetio kost u ustima, morao sam ispljunuti. Rekoh vec, jedem i dalje meso, ali pitam se do kad i sigurno je da cu ga sve vise izbjegavati. Ne vjerujem da cu u potpunosti prestati jer sam isuvise lijen, a i kuharske sposobnosti su mi skromne, ali prije svega necu vise kupovati one komade napacenih leseva u supermarketima za par eura po kili.

_________________
Jesu li "Bošnjaci" genocidofili ili genocidofobi ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 25 pro 2019, 22:18 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24635
Lokacija: Heartbreak Hotel
Ne zna se tko je luđi više.... KASAP ili lapo-lapo.

Gledaj što sam ja imao za božićni ručak. Nažderao sam se ko krmak, još i sad podrigujem.


Privitak/ci:
5f95f5a4b37186b35412a0baa52597e6--scary-food-gross-food.jpg
5f95f5a4b37186b35412a0baa52597e6--scary-food-gross-food.jpg [ 32.21 KiB | Pogledano 3392 put/a. ]

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 25 pro 2019, 22:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69023
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Jezik je u vecini kultura specijalitet.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 25 pro 2019, 22:44 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2019, 16:04
Postovi: 584
Bobovac je napisao/la:
Ne zna se tko je luđi više.... KASAP ili lapo-lapo.

Gledaj što sam ja imao za božićni ručak. Nažderao sam se ko krmak, još i sad podrigujem.



Kad sam bio mali jeo sam mozak iz glavuse koja je bila u tepsiji a okolo krompirici. Ne, nisam se ne Zapadu profinio. Jeo sam prije par godina u Tajlandu svasta nesta. O tome se ne radi, niti o tome da li je neko meso gadno ili ne. Radi se o nehumanom nacinu, dobrim dijelom nepotrebno jer se radi samo o povecanju profita, prema sisavcima koji itekako osjete i bol i patnju i srecu i sve to sto osjetimo i mi. Al hajd, nek se nisam ponovio najmanje pet puta..

Btw. Sretan ti Bozic.

_________________
Jesu li "Bošnjaci" genocidofili ili genocidofobi ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 26 pro 2019, 08:03 
Offline

Pridružen/a: 01 pro 2019, 16:22
Postovi: 269
Robbie MO je napisao/la:
Sve te životinje koje jedemo bi ionako u prirodi stradale ili od grabežljivca ili od bolesti.
Jedino grabežljivci ne bivaju pojedeni, sve ostalo je dio prehrambenog lanca.

PRIRODNO je jesti meso, jer je hranidbeni lanac prirodna stvar.

Meso je jednostavno najbolji, najjeftiniji, najprirodniji i najukusniji izvor proteina. Za 100 godina će moci uzgojiti mišić od piletine van kokoši, tako da neće biti ni te teme oko boli, morala itd. Vec sada se mogu uzgajati jetre, kozha Itd, ali je tehnologija skupa i koristi se samo u naprednoj medicini...

Samo se trebamo još malo strpiti do te tehnologije, a do tada ćemo jesti meso.


Grešiš, svako se može naći u nečijem probavnom traktu. Čak i plavi kit, najveće stvorenje na svetu. A Kinezi recimo od tigrovih kostiju prave nekakav idiotski afrodizijak. Ne čekaju da tigar pandrkne, već ga ulove živog i zdravog (baš to se i traži). Koža ide do kamina, meso valjda požderu, jebo ih otac blesavi i kerove peku po vašarima... a kosti idu u apoteku, gde se melju uz određenu recepturu i dodatke.

Orlove u prirodi takođe ne jede niko, ali su ptići užasno surovi jedan prema drugom. Čim se jedan bolje ugoji od drugog, brate moj da vidim kako letiš...

Na surovost kao pojavu u prirodi se valja navići, surovost kao anomalija ličnosti kod čoveka je već nešto drugo. Ali u prirodi uređivati odnose, poprilično besmisleno. Nije ni predviđeno da svakoj vrsti bude bezbolan život. Zato se Gospod postarao da takve vrste lakše dođu do hrane, i da ih brojčano višestruko bude više od predatora.

_________________
"Босански интелектуалац је оксиморон." — Радован Дамјановић


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 26 pro 2019, 11:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Elizabeth Taylor je obožavala jagnjetinu, ali samo onu koja je iz zive ovce izvađena i pečena.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 26 pro 2019, 12:27 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2019, 16:04
Postovi: 584
Niko do sad nije napisao da je to sto radimo tim zivotinjama, a ja govorim prije svega o uslovima u kojima su prinudjene da zive, okej ili da je humano. Vec se svi vade na foru, da, ali to je nama neophodno, volim mast da mi curi niz bradu, i slicno, cime samo odagnavaju cinjenicno stanje, tj. potiskuju stvarnost. Interesantno sa psiholoske tacke gledista. Mislim da su se na slican nacin ponasali i Nijemci u ono vrijeme kad su vidjeli da im nestaju sugradjani i kad su pocele da se sire glasine o koncentracionim logorima (poredim ponasanje, ne cin). Ljudi su zaista cudna zvjerka. Ako ima boga, a nema Markane, Korisnice & Co. - nema, svi mi imamo skupa da "gorimo" (sirat cuprija je davno srusena). Uz sve nase pape, hodze, popove, fratre, svecenike..

https://www.youtube.com/watch?v=f7hVR9QuhqI

_________________
Jesu li "Bošnjaci" genocidofili ili genocidofobi ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 26 pro 2019, 13:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Domaće životinje su upravo to , DOMAĆE , i ako ih prestanemo jesti one će izumreti , osim ako ih neko ne bude voleo baš toliko kao ljubimce pa da masovno ljudi po stanovima drže krave,krmad,kokoške i ovce.
Domaće životinje su produkt čoveka tj.ljudske civilizacije , i zato mislim da pre svega treba zaštititi divlje životinje a ove nastaviti jesti tako što se trebamo vratiti na umerenost koju smo izgubili u 20.veku.

Kad sam bio klinac i pun energije , što kaže satirao sam se od mesa i nisam mogao zamisliti obrok bez njega , dok danas sam doslovno prešao na ishranu "meso jednom nedeljno".
Inače to "meso jednom nedeljno" je bilo normalno kod svake obične prosečne porodice do 2.sv.rata , kako zbog nedostatka tehnologije masovne proizvodnje i frižidera tako i hrišćanskog uverenja o ishrani.

Promenilo i od vremena moje generacije , ja kad pogledam samo sliku mog razreda iz prvog osnovne kad smo bili na moru , pa to je sve mršavo pravi konclogor , dok današnja deca su ili debela ili jaka , verovatno što daleko više jedu nego mi što smo jeli.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 26 pro 2019, 13:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32129
KASAP je napisao/la:
Ako ima boga, a nema Markane, Korisnice & Co. - nema, svi mi imamo skupa da "gorimo" (sirat cuprija je davno srusena). Uz sve nase pape, hodze, popove, fratre, svecenike..

Ima, kasapine, itekako ima Boga. :kava

Btw, ova tema već postoji na forumu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 26 pro 2019, 14:52 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2019, 16:04
Postovi: 584
Mar-kan je napisao/la:
KASAP je napisao/la:
Ako ima boga, a nema Markane, Korisnice & Co. - nema, svi mi imamo skupa da "gorimo" (sirat cuprija je davno srusena). Uz sve nase pape, hodze, popove, fratre, svecenike..

Ima, kasapine, itekako ima Boga. :kava

Btw, ova tema već postoji na forumu.


Ako ima, sto nam onda dopusta da njegova stvorenja toliko patimo i da se onda opet nadamo da ce nas nagraditi rajem?

_________________
Jesu li "Bošnjaci" genocidofili ili genocidofobi ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 26 pro 2019, 15:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32129
KASAP je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Ima, kasapine, itekako ima Boga. :kava

Btw, ova tema već postoji na forumu.


Ako ima, sto nam onda dopusta da njegova stvorenja toliko patimo i da se onda opet nadamo da ce nas nagraditi rajem?

Pdf Religija, traži pojam zlo, zla i sl. Ne mogu sa mobilnog linkat.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 72 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO