HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 09:27.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 35 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Commodore 64
PostPostano: 17 pro 2019, 14:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Nakon dugih i tužnih 30 godina od nabavke mog prvoga Commodorea, ujedinjen sam s prvom ljubavi. Istina, emulator, ali jako dobar, s pravom replikom tipkovnice.

Žalim današnju djecu koja igraju PS4 na 4K TV sa surround zvukom. Ne znaju oni čari 8-bit grafike i glazbe. Uglavnom, zakasnio Sv. Nikola, ali evo, barem je pred Božić.

slika

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Commodore 64
PostPostano: 17 pro 2019, 17:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Znači napravili repliku koja vanjskim izgledom i ponašanjem/grafikom oponaša tu staru tehnologiju.

Fora.

Identična replika, uključujući i staru tehnologiju elektronike iznutra, bila bi ekstremno skupa, s obzirom da više ne postoje tvornice koje te elemente proizvode. :zubati Odnosno najisplatnije bi onda bilo kupiti dobro očuvani original, od kolekcionara stare elektrotehnike.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Commodore 64
PostPostano: 17 pro 2019, 17:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
A unutra chipset koji je verovatno manji od Strawberi PI.

Opet edit, naravno da neće da prave fabričku opremu koja će da štancuje elektroniku sa početka osamdesetih.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Commodore 64
PostPostano: 17 pro 2019, 17:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Carmello Šešelj je napisao/la:
A unutra chipset koji je verovatno manji od Strawberi PI.


Da sav taj volumen unutar uređaja je nepotreban, može ga danas pokretati sićušni čip.

Vjerojatno su "nafutrovali" unutrašnjost nečim, da dobije na težini i da ne djeluje šuplje.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Commodore 64
PostPostano: 17 pro 2019, 17:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Ministry of Sound je napisao/la:
Nakon dugih i tužnih 30 godina od nabavke mog prvoga Commodorea, ujedinjen sam s prvom ljubavi. Istina, emulator, ali jako dobar, s pravom replikom tipkovnice.

Žalim današnju djecu koja igraju PS4 na 4K TV sa surround zvukom. Ne znaju oni čari 8-bit grafike i glazbe. Uglavnom, zakasnio Sv. Nikola, ali evo, barem je pred Božić.

slika

Pretpostavljam da ne može da se poveže sa kasetofonom, nego od softvera imaš samo ono što je preinstalirano.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Commodore 64
PostPostano: 17 pro 2019, 17:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Carmello Šešelj je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:
Nakon dugih i tužnih 30 godina od nabavke mog prvoga Commodorea, ujedinjen sam s prvom ljubavi. Istina, emulator, ali jako dobar, s pravom replikom tipkovnice.

Žalim današnju djecu koja igraju PS4 na 4K TV sa surround zvukom. Ne znaju oni čari 8-bit grafike i glazbe. Uglavnom, zakasnio Sv. Nikola, ali evo, barem je pred Božić.

slika

Pretpostavljam da ne može da se poveže sa kasetofonom, nego od softvera imaš samo ono što je preinstalirano.

Onda bi trebao u kompletu biti i odvijač - šarafciger za štimanje glave kazetofona :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Commodore 64
PostPostano: 17 pro 2019, 17:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Najjači ste bili sa psovkama i hvatanjem za šrafciger kad na ekranu napiše LOAD ERROR. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Commodore 64
PostPostano: 17 pro 2019, 18:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8099
Commodore 64 će sadržavati 64 već instalirane igrice, ali ima i USB priključak preko kojeg može da se instalira dodatne igre i programe.
One će se moći downloadirati iz arhive igrara C64 na netu.

Cijena je oko 140 dolara, što je puno jeftinije od 595 dolara koliko je Commodore stajao početkom 80-ih godina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Commodore 64
PostPostano: 17 pro 2019, 19:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Carmello Šešelj je napisao/la:
Najjači ste bili sa psovkama i hvatanjem za šrafciger kad na ekranu napiše LOAD ERROR. :zubati

Pa jest, skoro svaka kazeta od pirata je zahtijevala svoje štimanje, pa se koristio onaj programčić sa linijama...Ja sam imao prvo Spectrum, bez pravog kazetofona prvih par mjeseci, koristio se stari sestrin, tko to nije iskusio kad se, nakon mukotrpnog čekanja i učitavanja od 5 min, zacrni ekran i to x puta...to samo biskup može ispovjediti!!
C64 je imao original kaz., puno lakše se štimalo, bar dok je nova i čista glava. A o lomljenju quickshootova da ne govorim, ne znam sjeća li se tko Dekatlon igre? Tu igru smo zvali da prostite Drkatlon jer se džojstik morao divljački mrdati lijevo desno, da bi se nabilo ubrzanje onog crnca u igri :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Commodore 64
PostPostano: 17 pro 2019, 19:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19704
Ima na Facebooku stalno neke manje poznate radnje reklamiraju te retro konzole. Ja sam malocas vidio da neko prodaje Segu za 30 KM cini mi se. Toliko je otprilike kostala i originalna Sega u kasnijem vremenu svoje popularnosti. Eh devedeste, to su bila vremena (na neki nacin). Japanski digitalni sat od 3 DM, Sega konzola za 55 KM, a kasnije i za 25 KM, a danas, XBox i Sony Playstation za 400-500 KM made in China. :D

Da ne zaboravim i to da su italijanski modni brendovi bili pristupacni, a danas veoma skupi. Da sam tada znao da ce Armani biti na cijeni, sacuvao bih svoju italijansku djecju jaknu iz devedesetih, sparam koje i sareni kisobran izgleda depresivno. :zubati

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Commodore 64
PostPostano: 18 pro 2019, 01:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
i_jopet je napisao/la:
Commodore 64 će sadržavati 64 već instalirane igrice, ali ima i USB priključak preko kojeg može da se instalira dodatne igre i programe.
One će se moći downloadirati iz arhive igrara C64 na netu.

Cijena je oko 140 dolara, što je puno jeftinije od 595 dolara koliko je Commodore stajao početkom 80-ih godina.


U današnjim dolarima, oko 1000$.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Commodore 64
PostPostano: 18 pro 2019, 13:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Carmello Šešelj je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:
Nakon dugih i tužnih 30 godina od nabavke mog prvoga Commodorea, ujedinjen sam s prvom ljubavi. Istina, emulator, ali jako dobar, s pravom replikom tipkovnice.

Žalim današnju djecu koja igraju PS4 na 4K TV sa surround zvukom. Ne znaju oni čari 8-bit grafike i glazbe. Uglavnom, zakasnio Sv. Nikola, ali evo, barem je pred Božić.

slika

Pretpostavljam da ne može da se poveže sa kasetofonom, nego od softvera imaš samo ono što je preinstalirano.


HDMI u monitor ili TV. Ima USB portove za joystick ili USB stick (za izmjene OS-a).

Nisu samo igrice, možeš programirati u BASIC na onom plavom ekranu.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Commodore 64
PostPostano: 18 pro 2019, 15:30 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2014, 19:07
Postovi: 3022
Sve starci ovde :P...

Retro konzole se rade od svega, nije ovo iznimka. Od nes-a do playstationa 1. Naprave isto kućište u nj strpaju raspbery pi. Ako se nekome igra te stare igrice na računalu, može pogledati kako funkcionira retro arch.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Commodore 64
PostPostano: 18 pro 2019, 20:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Ako se nekom igraju te stare igrice, jednostavno instalira emulator.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Commodore 64
PostPostano: 19 pro 2019, 00:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Carmello Šešelj je napisao/la:
Ako se nekom igraju te stare igrice, jednostavno instalira emulator.

Nije to..to. Nostalgija je hebena stvar. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Commodore 64
PostPostano: 19 pro 2019, 01:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9486
Lokacija: HR HB
I nije samo nostalgija,... prvi se pamte i to je to.
Mnogi to gledaju kroz igre, ali ima i raznih aplikacija koje su upotrebljive i danas, premda su demode i spartanske uz to su i potpuno ograničene, ono baš u goloj nuždi da se razmemo. Primjer su npr. pandani office i paint/photo aplikacija, programi u assembleru/basicu/ Turbo Pascalu,... nekada učitati taj originalni fajl iz 80-ih, listing program, tekst...bilo šta, pa ga malo doraditi ponovo startati, dobije se doslovno streamnig nostalgije i osjećaja koji su nas tada pucali.
Jer tada, početkom 80-ih, napraviti neki program u assembleru ili basicu na svom radnom stolu je bila rijetkost, nešto pionirsko i istraživačko. Danas ne znam koji bi mi hobby i program to pobudio, naravno lansiranje u svemir je jedna ideja, možda malo pretjerujem , ali to je to.

Inače imam cijelu plejadu u podrumu, zapakovanu za možebitni smak svijeta i spremnih za ponovnu uporabu,...ZX Spectrum, C64 i C116, sa kasetama, disketama 5,25", imam i par modula iliti eproma sa snimljenim programima itd. Palio sam ih sviju prije 10ak godina, i rade,... upališ, desetak sekundi i eto ga "READY". Sjećam se kada sam kupio Amstrad 6128 (Z80A 4MHz, 128Kb RAM, Diskete, Monitor sa 80 znakova!!!, CP/M OS, profi tastatura...) mislio sam da mi nema kraja, a onda se pojaviše Amiga i Atari 520 ST koji su već bili kućna konkurencija za PC, onda se Tajvanci pojave i obore cijene PC-a, postaviše standard, ostalo je samo nabrijavanje tih mašina što se radi do danas. Korisnici su se pretvorili u Pacmane glede kupovine kompova koji su sve brži i kapacitetniji, naravno to bez jeftinih Tajvanaca nije bilo moguće.

Danas im je adut još uvijek velika zaliha igrica koje su u usporedbi sa današnjim grafuljama, jednostavno rečeno neusporedive, ali igrivost je ostala barem za nas staru gardu. Sjećam se jedne misli iz ondašnjih časopisa kad su počele grafulje divljati, ne znam ko je to izjavio i u kojem kontekstu ali znam da je smisao bila da je "Najbolja grafička kartica - ljudska mašta". Znači, danas kada učitam Manic Miner ili JetSetWilly, prvo me opiči nostalgija, onda se čudiš sam sebi u šta si noćima buljio,... i danima, i zorama, mjesecima i godinama. :D

Malo ljudi zna da je predratna radio-amaterska Paket/digitalna mreža repetitora i digipitora upravo sa C64, eprom modulom i UKW radio stanicom instaliranih po odašiljačkim objektima uglavnom na HVO području u ratu služila za kompletnu vojnu korespodenciju, ništ posebno kriptirani mail paketi i radilo je gotovo savršeno na C64 brzinom od 300 b/s, jeste sporo, ali je radilo. Bilo je i tada PC, ali je C64 bio idealan za taj posao.

Za kraj evo par skenova testa C64 iz časopisa Računari iz daleke 1984...

slika

slika

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Commodore 64
PostPostano: 19 pro 2019, 16:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
bumbar92 je napisao/la:
128Kb RAM


Mogao si jednu temu i 5-6 podstranica te teme sa ovog foruma na to pohraniti. Nije malo, ko kaže kleveće i laže.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Commodore 64
PostPostano: 19 pro 2019, 19:46 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2014, 19:07
Postovi: 3022
bumbar92 je napisao/la:
Malo ljudi zna da je predratna radio-amaterska Paket/digitalna mreža repetitora i digipitora upravo sa C64, eprom modulom i UKW radio stanicom instaliranih po odašiljačkim objektima uglavnom na HVO području u ratu služila za kompletnu vojnu korespodenciju, ništ posebno kriptirani mail paketi i radilo je gotovo savršeno na C64 brzinom od 300 b/s, jeste sporo, ali je radilo. Bilo je i tada PC, ali je C64 bio idealan za taj posao.


Zanimljiv djelicak povijesti. Bas me zanima kakva je to enkripcija bila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Commodore 64
PostPostano: 21 pro 2019, 10:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9486
Lokacija: HR HB
useless je napisao/la:
bumbar92 je napisao/la:
Malo ljudi zna da je predratna radio-amaterska Paket/digitalna mreža repetitora i digipitora upravo sa C64, eprom modulom i UKW radio stanicom instaliranih po odašiljačkim objektima uglavnom na HVO području u ratu služila za kompletnu vojnu korespodenciju, ništ posebno kriptirani mail paketi i radilo je gotovo savršeno na C64 brzinom od 300 b/s, jeste sporo, ali je radilo. Bilo je i tada PC, ali je C64 bio idealan za taj posao.


Zanimljiv djelicak povijesti. Bas me zanima kakva je to enkripcija bila.


C64 je tu bio postavljen kao repetitor na čukama, pakovalo se u PKZIP ili ARJ, a kripter je bio na PC 80(2)86 u posebno izrađenoj C aplikaciji, nešt kao PGP.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Commodore 64
PostPostano: 21 pro 2019, 10:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27091
Još imam stare reklame pripadajućih perifernih uređaja, mislim da je negdje iz 1984. :yes

slika

slika

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Commodore 64
PostPostano: 21 pro 2019, 11:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9486
Lokacija: HR HB
BBC je napisao/la:
bumbar92 je napisao/la:
128Kb RAM


Mogao si jednu temu i 5-6 podstranica te teme sa ovog foruma na to pohraniti. Nije malo, ko kaže kleveće i laže.


Sjećam se iz ranih 80ih jedne recenzije memorijskog proširenja od 16Kb za ZX81 koji je inače imao 1Kb RAM,... i tip završava priču da je kupovina tog proširenja samo za zahtjevne korisnike, a za obične je kupovina tih 16Kb bacanje novca jer je za njega taj 1Kb sasvim dovoljan. :D

Inače i danas je za programere u assembleru tih 128 Kb skoro beskonačano prostranstvo. Naravno da je to smiješno i spartanski, ali takav je vakat bio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Commodore 64
PostPostano: 21 pro 2019, 11:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9486
Lokacija: HR HB
novem je napisao/la:
Još imam stare reklame pripadajućih perifernih uređaja, mislim da je negdje iz 1984. :yes

slika

slika


Ove C16/116 su novija generacija commodorea sa boljim Basicom, ali sa manje memorije (16Kb), uglavnom tržišni ćorak.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Commodore 64
PostPostano: 21 pro 2019, 12:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Postavlja se pitanje kakvi su modeli bili dostupni u YU? Meni je Commodore kupila stara 1989. u nekom Duty Free shopu, kad se sve počelo liberalizirati. Bio sam glavni baja, u neboderu mom mislim niko drugi nije imao C64, ali zato kad sam otišao kod nekih kućnih prijatelja, na dupe pao kad sam vidio da je imao diskete. Ne sjećam se 100%, ali sam uvjeren da je to dobio iz inozemstva. Mada, moguće je da su Begej i Zegej imali bolju robu od nas u SA. Uostalom, svi oni "računarski" magazini su bili iz Begeja, tako da se daje dojam da je Begej bio epicentar informatike. Na koncu, od tamo sam poručivao i sve igrice na tim kazetama.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Commodore 64
PostPostano: 21 pro 2019, 13:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
slika
PRVA GENERACIJA

Prva generacija obuhvaća računala koja su se pojavila u vremenu izmedu 1946. i 1958.
računala su golema, troše mnogo električne energije i brzo su se kvarila
Osnova za ulaz podataka bila je bušena kartica.

Moj prvi susret s racunarima u Zenici u ERC-u (ekonomski racunski centar)
Meni je tada ERC izgledao izuzetno opremljen, jer sam prvi put vidjela elektronsko biljezenje radnog vremena, tj.el.kartice koje su ukucavali prilikom ulaska u ustanovu i izlaska iz nje. Sada na slikama vidim da je to bila prva i druga generacija racunara. Sjecam se i tih zuckastih busenih kartica, velikih stampaca koji su pravili uzasnu buku, a i konzole koju su nam pokazivali kao prviu masinu za printanje. Lopta sa utisnutim brojevima i slovima, koja je okrecuci se stampala. Tada su bili popularni programski jezici: COBOL; FORTRAN; BASIC I PASCAL Prije izrade programa pisao se algoritam. Tada sam prvi put i vidjela klima uredjaj, jer je navodno trebala biti odredjena temparatura u tim prostorijama.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Commodore 64
PostPostano: 21 pro 2019, 14:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9486
Lokacija: HR HB
Ministry of Sound je napisao/la:
Postavlja se pitanje kakvi su modeli bili dostupni u YU? Meni je Commodore kupila stara 1989. u nekom Duty Free shopu, kad se sve počelo liberalizirati. Bio sam glavni baja, u neboderu mom mislim niko drugi nije imao C64, ali zato kad sam otišao kod nekih kućnih prijatelja, na dupe pao kad sam vidio da je imao diskete. Ne sjećam se 100%, ali sam uvjeren da je to dobio iz inozemstva. Mada, moguće je da su Begej i Zegej imali bolju robu od nas u SA. Uostalom, svi oni "računarski" magazini su bili iz Begeja, tako da se daje dojam da je Begej bio epicentar informatike. Na koncu, od tamo sam poručivao i sve igrice na tim kazetama.


Bilo je dosta tzv. "kućni računala" YU modela, imena su prozaična: Galeb, Orao, Pecom, Ivel,... sve žešći krš na 8bit procesorima, nekompatibilan sa bilo kim, dakle uđi u editor i sam pravi programe.
Ti bi se mogao sjećati IRIS računala, klonovi Apple II i IBM PC, a oba u PC kućištu, sarajevska informatička scena, dobri ali zakasnili.

Beograd je imao najjaču scenu kako za nas piratluk i šverc, tako i ovu nazovi "ozbiljnu". Iako su slovenci nosili štafetu kao i u mnogim drugim stvarima, BG je imao primat u masovnosti i medijima. Oko časopisa Galaksija/Računari je bila dosta jaka ekipa studenata i profesora koji su pisali članke, recenzije, programe..., a kao projekt su imali izradu kućnog kompjutera Galaksija, po sistemu sam svoj majstor, kupi ovo-ono, lemilicu u ruke i eto ga imaš komp. Kultna imena Zoran Životić, Dejan Ristanović, Dušan Savić..., mogu se slobodno nazvati narodni prosvjetitelji.

U Sarajevu je bilo pokušaja oko časopisa, ali mislim da je samo zaiskrio i tropnuo. Zagreb je također imao nešto u vezi kompova ne mogu se sjetiti, ali bio je prije BUG-a sigurno, također tropa.

Nabavka je bila uglavnom preko grane/šverc jer te yu carina zakolje ko crva, a sve zbog ove šaka jada čiju su proizvodnju htjeli zaštititi.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 35 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO