Potreban vam je otključan bootloader i root (automatski poništava garanciju osim ako model nema opciju da se bootloader da zaključati da se ne primjeti).
Prije sam koristio custom ROM-s ali sad se pomirio sa tim da su Android updates puno bitniji nego root. Sad ne koristim više TWRP za bootloader, samo Magisk i root u original ROM. Sa TWRP se updates definitvno gube, nemoguće updatirati telefon.
Godinama sam koristio ovaj app.
MyAndroidToolshttps://www.myandroidtools.comAli sam pronašao par boljih i koji prate nove Android verzije, imaju i više dokumentacije.
Kinez koji pravi ovaj je izgleda fer ali nigdje, kako sam vidio, nije dao source code od zadnje verzije pa pojma nemam šta radi na mom telefonu. Druga 2 koja ću spomenuti su transparentna i OK. I puno su bolji. Kako se koriste stvar navike na postavke. I ovaj gore mi je bio težak dok sam naučio i postalo mi prirodno.
Sa
MyAndroidTools sam postigao do 10x dulje trajanje jednog punjenja baterije nego kad je telefon došao iz trgovine (plus naravno moje standardne instalirane apps, jer je to realan život korištenja svakog telefona). Ali to su bila vremena kad Android nije imao dobre funkcije za gašenje pozadinskih aplikacija i procesa. Danas se to nalazi negdje unutar 2-3X dulje trajanje, što je i dalje jako solidan rezultat. Umjesto punjenja svaki dan puni se svaki treći. No treba reći da sve jako ovisi koliko osvijetljenje display ima dok se telefon koristi i da li se koristi puno vanka na suncu kad mora trošiti puno baterije.
Uglavnom može se zafrkavati sa posebnim servisima u svakoj aplikaciji ali nakon nekog vremena mi to išlo na živce pa sam gasio sve što imaju otvoreno i aktivirao sve što imaju kad mi aplikacija zatreba. U biti možete imati 300 apps instaliranih i ako ih većina pogašena dok ne zatreba kao da imate samo par instaliranih koje koristite svaki dan. Bitno napomenuti da nije dobro igrati se sa system apps. Ako se nešto zezne sa user apps telefon će i dalje raditi normalno (i startati na power on) i samo ponovo aktivirate sve procese i servise od problematične app.
Jedna od drugih aplikacija koje ću spomenuti ima suspend opciju za apps. Disable opcija je ukloni sa liste aplikacija pa nakon nekog vremena može se zaboraviti i da postoji na telefonu i ne updatira app. Suspend ostavi ikonicu na listi (bez boje) i updatira app redovno.
Ovo isto sve vrijedi za aplikacije koje vam u pozadini izlaze na Internet i troše limit od mobile Interneta.
Ne dirajte samo system apps i možete se igrati bez problema. Ako neka user app pravi probleme sve aktivirate kroz ove management apps.
Druga jako korisna app je:
Wardenhttps://gitlab.com/AuroraOSS/AppWarden/-/tree/masterhttps://forum.xda-developers.com/t/app- ... r.4122227/(Ona ima laku suspend opciju za apps, Klik suspend, klik unsuspend)
I tehnički najkompliciranija i sa najviše opcija i najboljom dokumentacijom:
AppManagerhttps://github.com/MuntashirAkon/AppManagerProbajte, ne treba root za sve opcije.
Par banalnih primjera na par apps koje ne moraju raditi svaki dan i trošiti vam bateriju i spajati se na mobilni Internet čim ga aktivirate.
PayPal app - kad znaš da nešto moraš platiti odeš u jedan od spomenutih managera i aktiviraš App, kad završiš plaćanje opet ugasiš.
GPS navigacija - isti primjer, zašto da radi svaki dan bezveze u pozadini.
Ili treći primjer malo drugačiji, ovaj put system app. Hebene Facebook apps koje na silu guraju flash-ane u ROM. U jednom od ovim manager-a se sve pogasi i nema ga/ih više, ne treba riskirati uninstall (ako imaš root) i probleme koji mogu doći sa tim.
Od svih instaliranih apps možda nekih 5% koristite svaki dan. Sve ostalo bezveze rovari u pozadini bez ikakve potrebe. Zadnji Androids su dobri da to smrznu i blokiraju ali developers znaju kako to zaobilaziti i dosta njih je podmuklo. (Nije ni protiv Google Play Store pravila, znaju kako to zaobići elegantno)