HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 22:43.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 103 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Čajniče
PostPostano: 21 ožu 2012, 20:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Sve o Čajniču.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 21 ožu 2012, 20:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Čajniče je slikovit gradić i središte istoimene općine na krajnjem istoku Bosne i Hercegovine na granici sa Crnom Gorom.
Općina pripada entitetu Republika Srpska.

Nalazi se na dvadesetom kilometru ceste Goražde-Pljevlja, na nadmorskoj visini od 816 metara.

Po posljednjem službenom popisu stanovništva iz 1991. godine, općina Čajniče imala je 8.956 stanovnika, raspoređenih u 36 naselja.
Stanovništvo općine Čajniče
godina popisa -> 1991.
Srbi -> 4.709 (52,57%)
Muslimani -> 4.024 (44,93%)
Hrvati -> 5 (0,05%)
Jugoslaveni -> 77 (0,85%)
ostali i nepoznato -> 141 (1,57%)
ukupno -> 8.956

Grb:
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 21 ožu 2012, 21:15 
Offline

Pridružen/a: 05 lis 2010, 15:52
Postovi: 2769
Lokacija: Žepačko-bobovačka županija
Slikovit gradić, a pogotovo slikovit grb općine :D .

_________________
Herceg-Bosno brdovita, zemljo mila plemenita, sva prkosna i od pjesme osvojit te nitko ne smije.
ivica je napisao/la:
Tuđman je za muslimane učinio više i od alije...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 21 ožu 2012, 22:01 
Offline

Pridružen/a: 11 ožu 2012, 14:09
Postovi: 36
općina sa najmanje hrvata 1991.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 22 ožu 2012, 16:39 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Jedina općina koja je prije rata od muslimanske postala srpska...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 22 ožu 2012, 16:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Ceha je napisao/la:
Jedina općina koja je prije rata od muslimanske postala srpska...


Pogledaj podatke s prijašnjih popisa, ta je općina bila pogođena izrazitom depopulacijom u razdoblju od 1971 do 1991.g , Srbi su nekako održali svoj broj na gotovo 5000 a Muslimani su pali za 2000 , sa 6000 na 4000.

Sumnjam da je loš natalitet muslimana bio u pitanju, prije seljenje u neku drugu općinu, odnosno u neki veći grad . Možda Foča ili Goražde .

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 22 ožu 2012, 17:20 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Zadar1993 je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Jedina općina koja je prije rata od muslimanske postala srpska...


Pogledaj podatke s prijašnjih popisa, ta je općina bila pogođena izrazitom depopulacijom u razdoblju od 1971 do 1991.g , Srbi su nekako održali svoj broj na gotovo 5000 a Muslimani su pali za 2000 , sa 6000 na 4000.

Sumnjam da je loš natalitet muslimana bio u pitanju, prije seljenje u neku drugu općinu, odnosno u neki veći grad . Možda Foča ili Goražde .

Slažem se. Depopulacija. Al opet, jedina općina koja je prije rata od muslimanske postala srpska. Raritet do 91..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 23 ožu 2012, 09:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 vel 2012, 14:37
Postovi: 954
Lokacija: AID Headquarters
Ceha je napisao/la:
Zadar1993 je napisao/la:

Pogledaj podatke s prijašnjih popisa, ta je općina bila pogođena izrazitom depopulacijom u razdoblju od 1971 do 1991.g , Srbi su nekako održali svoj broj na gotovo 5000 a Muslimani su pali za 2000 , sa 6000 na 4000.

Sumnjam da je loš natalitet muslimana bio u pitanju, prije seljenje u neku drugu općinu, odnosno u neki veći grad . Možda Foča ili Goražde .

Slažem se. Depopulacija. Al opet, jedina općina koja je prije rata od muslimanske postala srpska. Raritet do 91..




Nije jedina. Tu su jos skoro sve opcine na ovom pdf-u. Dakle Zvornik, Bratunac, Srebrenica, Vlasenica, Rogatica, Visegrad i Foca. Milici su bili li-la, kao i Cajnice.

_________________
Bismillah ir rahmani rahim, rabbi yessir, velatuassir, rabbi temim, bil hajr - Amin!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 23 ožu 2012, 11:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Melcher je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Slažem se. Depopulacija. Al opet, jedina općina koja je prije rata od muslimanske postala srpska. Raritet do 91..




Nije jedina. Tu su jos skoro sve opcine na ovom pdf-u. Dakle Zvornik, Bratunac, Srebrenica, Vlasenica, Rogatica, Visegrad i Foca. Milici su bili li-la, kao i Cajnice.


Misli čovjek na to da su vam Srbi u Čajniću jedino preuzeli većinu u cijelom Podrinju prije rata, jasno poslije rata znamo kakvo je stanje .

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 23 ožu 2012, 11:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 vel 2012, 14:37
Postovi: 954
Lokacija: AID Headquarters
Zadar1993 je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Jedina općina koja je prije rata od muslimanske postala srpska...


Pogledaj podatke s prijašnjih popisa, ta je općina bila pogođena izrazitom depopulacijom u razdoblju od 1971 do 1991.g , Srbi su nekako održali svoj broj na gotovo 5000 a Muslimani su pali za 2000 , sa 6000 na 4000.

Sumnjam da je loš natalitet muslimana bio u pitanju, prije seljenje u neku drugu općinu, odnosno u neki veći grad . Možda Foča ili Goražde .




Prije ce biti da su se jos uvijek oporavljali od posljedica masovnog cetnickog pokolja i progona u drugom svjetskom ratu. :kava

_________________
Bismillah ir rahmani rahim, rabbi yessir, velatuassir, rabbi temim, bil hajr - Amin!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 23 ožu 2012, 11:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Melcher je napisao/la:
Zadar1993 je napisao/la:

Pogledaj podatke s prijašnjih popisa, ta je općina bila pogođena izrazitom depopulacijom u razdoblju od 1971 do 1991.g , Srbi su nekako održali svoj broj na gotovo 5000 a Muslimani su pali za 2000 , sa 6000 na 4000.

Sumnjam da je loš natalitet muslimana bio u pitanju, prije seljenje u neku drugu općinu, odnosno u neki veći grad . Možda Foča ili Goražde .




Prije ce biti da su se jos uvijek oporavljali od posljedica masovnog cetnickog pokolja i progona u drugom svjetskom ratu. :kava


To može biti uzrok ali definitvno čisto negativnim prirodnim prirastom ne može ovoliko pasti populacija , prije bih rekao depopulacija .

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 23 ožu 2012, 12:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Zadar1993 je napisao/la:
To može biti uzrok ali definitvno čisto negativnim prirodnim prirastom ne može ovoliko pasti populacija , prije bih rekao depopulacija .


Stanovništvo općine Čajniče

godina popisa -> 1991. -> 1981. -> 1971.
Srbi -> 4.709 (52,57%) -> 4.892 (47,58%) -> 5.353 (46,13%)
Muslimani -> 4.024 (44,93%) -> 4.880 (47,47%) -> 6.065 (52,27%)
Hrvati -> 5 (0,05%) -> 16 (0,15%) -> 29 (0,24%)
Jugoslaveni -> 77 (0,85%) 231 (2,24%) 14 (0,12%)
ostali i nepoznato -> 141 (1,57%) 261 (2,53%) 141 (1,21%)
ukupno -> 8.956 -> 10.280 -> 11.602

http://hr.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cajni%C4%8De#Stanovni.C5.A1tvo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 23 ožu 2012, 18:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 25 tra 2012, 23:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 stu 2011, 14:14
Postovi: 3462
Postoji osnov sumnje za procesuiranje

Haški tribunal je svojevremeno ocijenio da postoji osnov sumnje za pokretanje postupka protiv bivšeg ratnog predsjednika Opštine Čajniče u BiH Duška Kornjače, za kojim je raspisana međunarodna potjernica i za kojeg mediji tvrde da živi u Novom Sadu.

"Tužilaštvo Haškog tribunala u sklopu pravila puta dostavilo je svojevremeno vlastima BiH dosije i dalo pozitivno ocjenu u slučaju Duška Kornjače. To znači da postoji dovoljno dokaza da potvrde osnov sumnje da je on učestvovao u zločinima i da se pokrene istraga", kazao je agenciji Beta izvor blizak Haškom tribunalu.

Kornjača, koga nazivaju "doktor smrti" ili "Mengele iz Čajniča", zbog ratnih zločina u Čajniču, navodno se krije u Novom Sadu.

Dnevni avaz je stupio u kontakt s Kornjačom, koji je potvrdio da živi u Novom Sadu i da radi u jednoj firmi koja se bavi prodajom medicinske opreme.

"Manite se potjernica. BiH me ne zanima, otišao sam iz nje prije šest godina i ne mislim da se vraćam. Danas sam ovdje, sutra ću možda biti negdje drugdje, o tome trenutno i razmišljam. I taj sporazum danas jeste, sutra nije. To ne mora nissta da znači, jer preko noći se svašta može promijeniti", rekao je Kornjača tada za Dnevni avaz.

Sumnja se da je Kornjača učestvovao u progonu 4.000 Bošnjaka iz Čajniča i okoline, kao i da je učestvovao u formiranju jednog logora u kojem je ubijeno više od 150 Bošnjaka, što je on negirao.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 27 lip 2012, 22:56 
Offline

Pridružen/a: 27 lip 2012, 18:06
Postovi: 97
Odavde je otac Darija Srne.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 25 kol 2012, 18:05 
Offline

Pridružen/a: 17 kol 2012, 23:33
Postovi: 84
Glazbenik je napisao/la:
Sve o Čajniču.


Princ sam iz Gornjeg podrinja, tacnije iz Cajnica, jedne od najljepsih vukojebina na svijetu. Nekad pozamasna carsija, najveci grad u regiji, ali nije imala bukvalno kud da se siri (ko je bio u tom gradu zna o cemu govorim). Jedna cesta - iz Gorazda - vodi u Cajnice a druga - prema Pljevljima - iz Cajnica. Grad koji ima kapacitete da bude elitni turisticki centar, za bogatune, ali to nikad - zapamtite nikad, nece biti. Mozda kada bi neko jednog dana, kao kod bogatih alkoholicara sto se s krvi zna raditi, izmijenio ljude i stavio tamo neke u mozgu zdrave.

U gradu su prije rata bile dvije dzamije - prije Drugog Svjetskog Rata ih je bilo deset - jedna pravoslavna crkva (jedna od najvaznijih za SPC - ikona prasvete bogorodice, neka vrsta Medjugorja za Srbe, dva put godisnje dolaze u masama), i cak i jedna katolicka crkva pored koje sam u toku ranog djetinjstva zivio. Otkud katolicka crkva u gradu bez katolika (prije rata u gradu nije zivio niti jedan katolik, a u opstini je bilo njih 7 - sada ih je pet, ali oni su vise Srbi, moze se reci)? Zaista interesantna prica, oficir K.u.K. vojske se zaljubio u Cajnicanku, ozenio je i nastanio se u Cajnicu. Da bi imao gdje da se bogu moli izgradjena mu je crkva. Mala crkvica, ja se iz djetinjstva sjecam, cesto sam se igrao u dvoristu te crkve, da je bila neka "vjecna baustela", vazda se nesto krecilo, skele, i ti fazoni. Jednom sam pao s pozide te ckrve, pozida je dijelila dvoriste mog djeda i te crkve, onako mala pozida koja je tamo gdje je najmanja bila visoka oko pola metra. Malo sam se udario u glavu i dan danas imam manji oziljak na gornjem dijelu cela - dvije kopce.

slika

slika


Bilo je prica, onako napaljenih nacionalistickih, da je lokalni "vojvoda", ne znam samo ko budalu proglasi vojvodom, bivsi konjovodac (stvarno konjovodac, vuko balvane iz sume, to mu je bio posao) Milun Kornjaca, sef "Plavih orlova" i brat Dr. Duska Kornjace, bivseg predsjednika Opstine Cajnice i predsjednika SAO Istocna Hercegovina, htio da otvori diskoteku u toj crkvi. Ali, eto nije. Posto su u tom kraju ratovali samo Srbi i Bosnjaci, crkva nije srusena. Obadvije dzamije, iako nije bilo oruzanih sukoba u Cajnicu - Bosnjaci su se jednostavno iselili ili (njih pedesetak) bili pohapseni pa strijeljani nakon sto je ubijen vukovarski veteran i samoproglaseni vojvoda Veljo Tanaskovic u okolini Cajnica u toku napada na Trebesko brdo (prema Gorazdu), su minirane i srusene.

Ah da, jedini grad u BiH u koji se nije vratio niti jedan povratnik. Dakle stopostotno etnicki homogen grad - Tamo ne zivi niti jedna osoba koja nije srpske nacionalnosti (onih pet Srba katolika iz jednog sela oko Cajnica ne brojim jer nisu u gradu a ni Hrvati neki).

Dzamija Sinan Pase, izgradjena krajem 15. vijeka, je obnovljena. Doduse i ne izgleda bas kao prije:
slika

Stara slika
slika



Crkva SPC (pocelo se s izgradnjom ove crkve sredinom 19. vijeka, za vrijeme osmanske vladavine - a dovrsena je za vrijeme Austrougarske)
slika


Ta ikona, ziva istina - ima na youtube-u video u kojem cajnicki pop prica bas to, je u toku Drugog Svjetskog Rata, nakon sto su ustase ostetile dio crkve, nisu je zapalili jer lokalni Bosnjaci nisu dopustili, je sacuvana od strane cajnickih Bosnjaka i nakon Drugog Svjetskog vracena u tu crkvu.



Kraci dokumentarac o toj ikoni:
http://www.youtube.com/watch?v=SRTrPrni4NI



U toku osamdesetih godina u Cajnice su dolazili i strani turisti, ovi nesto bogatiji koji su bili vise zainteresovani za lov, izlete i to. Nocijevali bi u hotelu Orijent koji je propao jos prije rata. Hotel je iznad grada pored puta za Pljevlja (CG).

Hotel Orijent prije
slika

i sada
slika



A Bosnjaci, uglavnom gradski, su se selili u Gorazde jer je Gorazde bilo jedna od privredno najrazvijenih opstina u SRBiH. Zasto su se Srbi manje selili? Iskreno da kazem ne znam. Znam da su neki imali rodbine po Vojvodini...Novi Sad i to. Ali vaznije je doseljivanje crnogorskih Srba koje je imanentno jos od kraja Drugog Svjetskog Rata - trecina nastavnika u mojoj skoli su bili Crnogorci..SH mi je predavao covjek koji se zove Petar Petrovic :D a imao je i Njegosa, umjesto Tita, na zidu. Brko. E ti Crnogorci su uglavnom iz krajeva CG-a koji se deklarisu kao Srbi. Zbog toga mozda srpska vecina.


Dr. Dusko Kornjaca, meni lijecio nogu od opekotina kad sam bio mali...dobar doktor. Sad ga traze zbog ratnih zlocina - krije se negdje u Srbiji, dok mu je brata Miluna, onog vojvodu, uhapsila SIPA prije dvije, tri godine.
http://www.youtube.com/watch?v=zRwjprmEw2w


Cijeli grad na ulicama, bukvalno i staro i mlado, nakon sto je uhapsen Mladic
http://www.youtube.com/watch?v=iC4oY3NNxf8


Interesantan detalj, tamo je jos u pedesetim uhapsen cetnicki vojvoda Lasica - krijo se u okolnim selima, imao jatake, niko mu nista nije mogao dok ga nije izdala svalerka i onda ga UDBA roknula, njega i trojicu suboraca. Pa su ih objesili pred srednjom skolom u gradu, dakle direktno u centru, da vise tri dana..onako bradati. Tamo jest osnovana Druga Proleteska ali su samo dvojica proletera bili Cajnicani.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 25 kol 2012, 18:17 
Offline

Pridružen/a: 17 kol 2012, 23:33
Postovi: 84
Vii je napisao/la:
Postoji osnov sumnje za procesuiranje

Haški tribunal je svojevremeno ocijenio da postoji osnov sumnje za pokretanje postupka protiv bivšeg ratnog predsjednika Opštine Čajniče u BiH Duška Kornjače, za kojim je raspisana međunarodna potjernica i za kojeg mediji tvrde da živi u Novom Sadu.

"Tužilaštvo Haškog tribunala u sklopu pravila puta dostavilo je svojevremeno vlastima BiH dosije i dalo pozitivno ocjenu u slučaju Duška Kornjače. To znači da postoji dovoljno dokaza da potvrde osnov sumnje da je on učestvovao u zločinima i da se pokrene istraga", kazao je agenciji Beta izvor blizak Haškom tribunalu.

Kornjača, koga nazivaju "doktor smrti" ili "Mengele iz Čajniča", zbog ratnih zločina u Čajniču, navodno se krije u Novom Sadu.

Dnevni avaz je stupio u kontakt s Kornjačom, koji je potvrdio da živi u Novom Sadu i da radi u jednoj firmi koja se bavi prodajom medicinske opreme.

"Manite se potjernica. BiH me ne zanima, otišao sam iz nje prije šest godina i ne mislim da se vraćam. Danas sam ovdje, sutra ću možda biti negdje drugdje, o tome trenutno i razmišljam. I taj sporazum danas jeste, sutra nije. To ne mora nissta da znači, jer preko noći se svašta može promijeniti", rekao je Kornjača tada za Dnevni avaz.

Sumnja se da je Kornjača učestvovao u progonu 4.000 Bošnjaka iz Čajniča i okoline, kao i da je učestvovao u formiranju jednog logora u kojem je ubijeno više od 150 Bošnjaka, što je on negirao.


Sve je to istina ali nije ubijeno 150 Bosnjaka u tom logoru vec najmanje 50 i u vrh glave 60. Ko je sve pobijen po okolnim selima, to vec ne znam, ali za logor na Mostini, granicni prelaz prema CG, bivsi lovacki dom, znam sto posto.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 28 kol 2012, 12:51 
Offline

Pridružen/a: 27 lip 2012, 18:06
Postovi: 97
papperlapapp je napisao/la:
Vii je napisao/la:
Postoji osnov sumnje za procesuiranje

Haški tribunal je svojevremeno ocijenio da postoji osnov sumnje za pokretanje postupka protiv bivšeg ratnog predsjednika Opštine Čajniče u BiH Duška Kornjače, za kojim je raspisana međunarodna potjernica i za kojeg mediji tvrde da živi u Novom Sadu.

"Tužilaštvo Haškog tribunala u sklopu pravila puta dostavilo je svojevremeno vlastima BiH dosije i dalo pozitivno ocjenu u slučaju Duška Kornjače. To znači da postoji dovoljno dokaza da potvrde osnov sumnje da je on učestvovao u zločinima i da se pokrene istraga", kazao je agenciji Beta izvor blizak Haškom tribunalu.

Kornjača, koga nazivaju "doktor smrti" ili "Mengele iz Čajniča", zbog ratnih zločina u Čajniču, navodno se krije u Novom Sadu.

Dnevni avaz je stupio u kontakt s Kornjačom, koji je potvrdio da živi u Novom Sadu i da radi u jednoj firmi koja se bavi prodajom medicinske opreme.

"Manite se potjernica. BiH me ne zanima, otišao sam iz nje prije šest godina i ne mislim da se vraćam. Danas sam ovdje, sutra ću možda biti negdje drugdje, o tome trenutno i razmišljam. I taj sporazum danas jeste, sutra nije. To ne mora nissta da znači, jer preko noći se svašta može promijeniti", rekao je Kornjača tada za Dnevni avaz.

Sumnja se da je Kornjača učestvovao u progonu 4.000 Bošnjaka iz Čajniča i okoline, kao i da je učestvovao u formiranju jednog logora u kojem je ubijeno više od 150 Bošnjaka, što je on negirao.


Sve je to istina ali nije ubijeno 150 Bosnjaka u tom logoru vec najmanje 50 i u vrh glave 60. Ko je sve pobijen po okolnim selima, to vec ne znam, ali za logor na Mostini, granicni prelaz prema CG, bivsi lovacki dom, znam sto posto.





Selam zemljace. Priredio si nam vrlo slikovit opis tog zaista lijepog kraja. :zivio


Ja sam iz Gorazda.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 21 sij 2013, 15:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lip 2012, 15:54
Postovi: 2589
Lokacija: Rijeka
Meni je predavao profesor koji je rođen u općini Čajniče. Legendarni profesor.

_________________
Sve će prekriti snijegovi, ružmarin i šaš...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 29 tra 2013, 10:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
papperlapapp je napisao/la:
Otkud katolicka crkva u gradu bez katolika (prije rata u gradu nije zivio niti jedan katolik, a u opstini je bilo njih 7 - sada ih je pet, ali oni su vise Srbi, moze se reci)? Zaista interesantna prica, oficir K.u.K. vojske se zaljubio u Cajnicanku, ozenio je i nastanio se u Cajnicu. Da bi imao gdje da se bogu moli izgradjena mu je crkva. Mala crkvica, ja se iz djetinjstva sjecam, cesto sam se igrao u dvoristu te crkve, da je bila neka "vjecna baustela", vazda se nesto krecilo, skele, i ti fazoni. Jednom sam pao s pozide te ckrve, pozida je dijelila dvoriste mog djeda i te crkve, onako mala pozida koja je tamo gdje je najmanja bila visoka oko pola metra. Malo sam se udario u glavu i dan danas imam manji oziljak na gornjem dijelu cela - dvije kopce.

slika


U Čajniču je 1910. živjelo 50 rimo-katolika. Od toga 21 muškarac i 29 žena.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 29 tra 2013, 19:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
Austrijski garnizon i njihove žene?

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 29 tra 2013, 19:12 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
Vjerojatno je bilo nešto žandarma i carinika... administracija sa strane.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 29 tra 2013, 19:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 19:22
Postovi: 5990

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 29 tra 2013, 19:41 
Offline

Pridružen/a: 10 lis 2012, 09:36
Postovi: 608
Lokacija: Bošnjački institut
Bosnjaci spasise pravoslavnu crkvu za vrijeme drugog svjetskog rata kako ne bi pala u ustaske ruke. Vidjosmo kako su im se komsije Srbi oduzili 1992. godine.

_________________
˝Ovdje leži div, hb.org-in stid i sram, što bijaše kriv, jer bijaše Bošnjak"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čajniče
PostPostano: 29 tra 2013, 20:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Metemma je napisao/la:
Austrijski garnizon i njihove žene?


Ne znam.

U ostatku užeg kotara Čajniče (bez kotarske ispostave Goražde) živio je još 21 rimo-katolik. Od toga 17 muškaraca i 4 žene.

U općini Čajniče je 1931. živjelo 33 rimokatolika.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 103 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO