HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 srp 2024, 00:33.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Invalidnina
PostPostano: 27 tra 2010, 13:52 
Offline

Pridružen/a: 13 ožu 2010, 17:39
Postovi: 2989
Ovo je dugotrajna, može se reci agonija pripadnika HVO-a koji su svoja prava kao RVI ostvarili, sada davne 1995-1997god.

Radi se o sljedećem;
kao pripadnici HVO-a su u ranjeni za vrijeme rata, neki su bili i u HV-u a danas nemaju sva prava, radi se o invalidnini.


Pa da malo pojasnimo, ostvarili su pravo na mirovinu koju uredno i primaju. Nikada ništa nisu niti tražili, a to znam iz razgovora sa njma.
Prije od prilike par godina neki su sami išli u Zagreb da pitaju imaju li pravo na mirovinu, gdje im je rečeno „da imaju“ ali moraju imati i potrebnu dokumentaciju, a to je prijepis rješenja mirovine, pripadnost postrojbi,status Branitelja,rješenje invalidnine,… Sto je većina uspjela da pribavi na ovaj ili onaj način.
Da napomenem cijena papira su se kretale npr. Za rješenje o invalidnini (kopija bez ovjere bilježnika oko 700 – 1000 eura, a papira je trebalo malo vise od samog rješenja koje kao kopija ne znači ništa. Dosta je novca uzeto, kada se pomnoži sa potrebitim papirima.

Mnogi su krenuli putem Upravnog Suda i tužbi prema Ministarstvu Branitelja, sada zamislite apsurda, koje mi je i sugerirano upravo da podnesu tužbe !?!?!?

Slijedom događaja, nakon dugogodišnjih parnica oni koji su dobili presudu u svoju korist, dobivali su pozive, interne da dođu u ministarstvo na nagodbu, iz razloga jer su zaostaci koje su MORALI ISPLATITI bili enormni. Invalidnina * godine = _______

Ko je ovdje lud, i gdje je logika … nevjerojatno.

Par mjeseci unatrag sam uspio sjesti sa izvjesnim brojem tih pripadnika koji u BiH ne ostvaruju nikakva prava a u RH imaju djelimičana. U razgovorima su se VEČINA izjasnila da bi pristali da im se počne isplaćivati invalidnina „ BEZ ISPLAČIVANJA ZAOSTATAKA“ retroaktivne isplate,(što bi bila ogromna ušteda) pa i priznavanjem invalidnine podlegli bi zakonu prema kojemu bi se trebali i stambeno zbrinuti. Ali i tu se naišlo na razumijevanje situacije kako u Svetu tako i u RH, pa se ostvarivanje prava iz zakona prolongiralo/odgodilo do ulaska u EU i boljeg stanja u cjelokupnom gospodarstvu IAKO JE VEČINA PODSTANARI I IMAJU KREDITE.

Ovo je upućeno kao dopis u Ministarstvo Branitelja, i nikako da se dođe do odgovora. Sto je po meni nevjerojatno, jer se ne radi sam o konzumiranju prava, već se daju i razumna rješenja uštede kao u sudskim dugotrajnim sporovima, isplatom zaostataka, tako i zbrinjavanja, …

Za informaciju sam saznao da takvih ima izuzetno mali broj. Pokušao sam da vidim sa odvjetnicima koji se bave radnim pravom ili tako nekako. Uvidom u dokumentaciju, koja je bila priložena na uvid, su SVI dali pozitivno mišljenje vezano uz pravo priznavanja. Ni to mi nije bilo dosta, jer sam bio skeptičan u pogledu, da odvjetnici imaju korist da daju pozitivno mišljene, pokrenu parnicu i imaju dugotrajno zagarantirana primanja. Otišao sam i u Mirovinsko gdje sam dobio identične ili 90% iste odgovore.

Da napomenem, mnogi su ostvarili nevjerojatna primanja, vjerojano su snalažljivi, mirovina RH, penzija BiH, invalidnina BiH.

Ovo je neki vakuum, bestežinsko stanje, koje prema nekim informacijama niti Ministarstvo ne može razriješiti, što mi je malo vjerojatno. Zanima me vaše mišljenje ali i rješenja da ponudite!?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Invalidnina
PostPostano: 27 tra 2010, 19:30 
Offline

Pridružen/a: 13 ožu 2010, 17:39
Postovi: 2989
I nitko nema komentar na ovo ... cisto nevjerojatno ... nevjerurujem da nema nitko sa ovakvim problemom ili je možda utjrivanje straha u kosti imalo dobar učinak.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Invalidnina
PostPostano: 27 tra 2010, 21:17 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:11
Postovi: 23546
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Samo da dodam da su, prije tri mjeseca ukinute i mirovine za poltičke zatvorenike iz RH, koji je dobivao jedan dio naših ljudi u BiH.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Invalidnina
PostPostano: 27 tra 2010, 21:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 vel 2010, 19:53
Postovi: 792
Lokacija: iza kantuna
prvo pitaj koliko ovih pametnjakociva je
uopce i ucestvovalo u ratu, i koje su godiste.
kad covjek cita pojedince, pomisli da su u najmanju ruku
prosli rat, a ono samo laprdanje.

_________________
ujeo vuk magarca


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Invalidnina
PostPostano: 27 tra 2010, 22:55 
Offline

Pridružen/a: 13 ožu 2010, 17:39
Postovi: 2989
Osvrt, nije u pitanju ukidanje, jer se niti ne primaju u pitanju je nešto što se ne prima a nije se ni primalo!? Po svemi sudeči bi se trebalo primati, barem je tava procedura, mislim na zakonske odredbe. U djelu populacije, boraca ABiH je stajalište da pripadnici HVO-a primaju i invalidnine, što nije točno, sem onih 100%. Ima sličajeva, sa nižim procentom ali je taj broj marginalan, koliko je meni poznato.
Ovakvo sam nešto upućivao i uruzi ali odgovor bolje da ne komentarišem ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Invalidnina
PostPostano: 23 lip 2010, 10:44 
Offline

Pridružen/a: 13 ožu 2010, 17:39
Postovi: 2989
Evo prilazem jedan zanimljiv dopis, koji sam nabavio a koji pokazuje gdje se trenutacno nalaze pripadnici HVO-a od strane HR. A sto znaci da bi u skoro vrjeme mogli svoja prava traziti u Sarajevu. Ovo i nebi bilo cudno da se u zadnje vrjeme ne desava, moze se reci masovno ukidanje ili skidanje procenata invaliditeta. I sto radi HVIDR-a ... imam osjecaj nista, barem onoliko koliko je meni poznato!?!?!?!


Zanimljivo
http://www.mediafire.com/?zdnne4mnnel


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Invalidnina
PostPostano: 23 lip 2010, 10:56 
Offline

Pridružen/a: 13 ožu 2010, 17:39
Postovi: 2989
slika

Uploaded with ImageShack.us

slika

Uploaded with ImageShack.us

slika

Uploaded with ImageShack.us


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO