HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 10:28.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 97 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: 115. HVO Brigada "Zrinski"
PostPostano: 05 sij 2011, 20:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 ožu 2010, 22:42
Postovi: 31

_________________
http://www.youtube.com/user/DrenackiVukovi?feature=mhum


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 115. HVO Brigada "Zrinjski"
PostPostano: 05 sij 2011, 20:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Pozdrav :HVO Ima li tko više ovih snimaka, znam da su nas snimali 2x u husinskoj buni, 10 i 15.5 1993, te nekoliko puta pred odlazak na bojište..

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 115. HVO Brigada "Zrinjski"
PostPostano: 10 sij 2011, 11:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Na današnji su dan prije 17 godina pripadnici 115 brigade HVO Zrinski položili oružje kako bi spriječili već isplanirani pokolj i progon hrvata tuzlanskog kraja. Ultimatum koji je postavila 'vlast' iz Sarajeva o skidanju oznaka HVO i stavljanje oznaka Armije BiH nije bio prihvatljiv iz više razloga za političko i vojno vodstvo hrvata Soli. Loše iskustvo pripadnika Sarajevskog HVO-a, odnos muslimanskih snaga prema nama susjednim hrvatskim enklavama Vareš i Žepče, pokazivali su da i nas čeka ista ako ne i gora sudbina od njih.


Malo je ljudi upoznato da je 115 brigada HVO Zrinski bila prva ustrojena vojna postrojba na području Tuzle i da su prve vojne akcije protiv 'jna' izvodili upravo njeni pripadnici, jedna od zapaženih vojnih akcija u praskozorje rata bilo je i zarobljavanje časnika jna na sprečkom mostu, nakon čega su avioni sa aerodroma dubrave bombardirali hrvatsko selo Lug ( danas poznatije po Ivi Andriću Lužanskom :) )

Zapovjedništvo brigade zanat je ispeklo godinu ranije na Slavonskim bojištima, odakle su se pješice prebacili preko posavine do sela Drijenča, gdje su uspostavili nadzor prema susjednim srpskim selima, te organizirali logistiku za ostala hrvatska naselja.

Brigada je na svojemu putu imala 49 poginulih, stotinjak ranjenih i zarobljenih pripadnika. Svi su stradali u sukobu sa srpskim vojnim formacijama izuzev par koji su život izgubili nesretnim slučajem na bojištu. Brčanska posavina, Gradačac, Majevica, Ozren i linija prema Šekovićima su područja za koja su odgovarali pripadnici ove brigade.

Nakon raspuštanja brigade 10.01.1994, počinje policijska hajka na njene pripadnike, cilj je bio nasilno mobilizirati hrvate u postrojbe drugog korpusa Armije BiH, veći broj razvojaćenih pripadnika odlazi na područje Brčkog i Gradačca te se tamo uključuje u postrojbe HVO-a, jedan dio je mobiliziran u postrojbe ABIH, dok je se par desetina njih odlučilo na vrlo riskantan čin prelaska preko linije na majevici i ozrenu na srpsku stranu u nadi da će se nekako domoći slobode. Većina njih je nakon par dana završila u postrojbama HVO-a Žepče, Srednje Bosne i Hercegovine gdje su ih sprovele srpske snage. Nekolicina nesretnika je završilo u VRS.

Otvaranjem puteva preko srednje bosne većina pripadnika sada već bivše brigade Zrinski kreće na put preko bijela svijeta, tražeći spas u zemljama zapadne europe, Usa i Australije.

Danas 17 godina poslije možemo se samo sjetiti tih vremena, dragih lica, biti bogu zahvalni što se nije dogodilo masovno krvoproliće, što nam domovi nisu popaljeni.

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 115. HVO Brigada "Zrinjski"
PostPostano: 11 sij 2011, 19:47 
Offline

Pridružen/a: 17 svi 2009, 21:48
Postovi: 1387
zanimljivo, 93-e ste se bratimili s njima:

http://tuzlalive.ba/portal/2010/05/pods ... tuzlanske/

jel istina da u samom gradu niste imali postrojbu? vidim ovo sve okolna sela nabraja da su bojne bile stacionirane ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 115. HVO Brigada "Zrinjski"
PostPostano: 12 sij 2011, 00:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Da i ja sam negdje na toj slici, pokupili nas sa linije da se idemo bratimiti :klanjam S obzirom da u to vrijeme nismo imali pojma sta se desava u srednjoj bosni te hercegovini, bratimljenje se činilo logičnim. No stvari su se počele mijenjati 2 mjeseca poslije.

Nije bilo potrebe da se smještamo u gradu, sela su bila sigurnija i daleko manje izložena srpskom granatiranju, bojne su bile raspoređene u nekoliko sela, koja su činili nekakav centar spram okolnih. Bojovnici iz grada su uglavnom upućivani u 4 bojnu 'Herceg Stjepan' smještenu u Par Selu, a poslije u naselju Orašje. U tome tekstu se ne spominje bojna živinički sokolovi iz Živinica, te satnije iz Bistarca (Lukavca) i ProPatria iz Drijenče (Čelić)

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 115. HVO Brigada "Zrinjski"
PostPostano: 12 sij 2011, 11:58 
Offline

Pridružen/a: 24 svi 2010, 19:48
Postovi: 2948
Lokacija: predvorje dzeneta
ManInBlack je napisao/la:
Da i ja sam negdje na toj slici, pokupili nas sa linije da se idemo bratimiti :klanjam S obzirom da u to vrijeme nismo imali pojma sta se desava u srednjoj bosni te hercegovini, bratimljenje se činilo logičnim. No stvari su se počele mijenjati 2 mjeseca poslije.

Nije bilo potrebe da se smještamo u gradu, sela su bila sigurnija i daleko manje izložena srpskom granatiranju, bojne su bile raspoređene u nekoliko sela, koja su činili nekakav centar spram okolnih. Bojovnici iz grada su uglavnom upućivani u 4 bojnu 'Herceg Stjepan' smještenu u Par Selu, a poslije u naselju Orašje. U tome tekstu se ne spominje bojna živinički sokolovi iz Živinica, te satnije iz Bistarca (Lukavca) i ProPatria iz Drijenče (Čelić)


Cuj niste imali pojma,ma hajde?

Eto mi smo znali u Bihacu koji smo bili hermeticki zatvoreni i kojima je izvor svih informacija bio srpski radio Petrova Gora i radio Titova Korenica ,al vi u Tuzli niste eto znali...uostalom vazda drobis o losem polozaju Hrvata u Tuzli i oko nje,a u toj istoj netolerantnoj Tuzli je Hrvat bio na celu jednog od najjacih korpusa Armije BIH...sereuckas pomalo,al ne mozes meni koji poznam taj kraj ko svoj dzep...za razliku od Sarajeva tu kod tebe se na svakom cosku vrti odojak ...

_________________
Bismillahi rrahmani rrahim
Kul huvallahu Ehad
Allahu Samed
Lem Jelid Ve Lem Juled
Vel Lem Jekullehu Kufuven Ehad


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 115. HVO Brigada "Zrinjski"
PostPostano: 12 sij 2011, 12:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
zlatni_ljiljan je napisao/la:
a u toj istoj netolerantnoj Tuzli je Hrvat bio na celu jednog od najjacih korpusa Armije BIH...


A govana se svugdje može naći...pa i hrvatskih :kava


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 115. HVO Brigada "Zrinjski"
PostPostano: 12 sij 2011, 13:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
zlatni_ljiljan je napisao/la:
Cuj niste imali pojma,ma hajde?

Eto mi smo znali u Bihacu koji smo bili hermeticki zatvoreni i kojima je izvor svih informacija bio srpski radio Petrova Gora i radio Titova Korenica ,al vi u Tuzli niste eto znali...uostalom vazda drobis o losem polozaju Hrvata u Tuzli i oko nje,a u toj istoj netolerantnoj Tuzli je Hrvat bio na celu jednog od najjacih korpusa Armije BIH...sereuckas pomalo,al ne mozes meni koji poznam taj kraj ko svoj dzep...za razliku od Sarajeva tu kod tebe se na svakom cosku vrti odojak ...

Koji hrvat i koliko dugo? zašto je smijenjen i gdje je otišao nakon smjene?

Nismo znali jer nismo imali struje, rijetko bi dolazila po noci, kada ljudi spavaju.. I govorim o 5 mjesecu 93 godine ;)

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 115. HVO Brigada "Zrinjski"
PostPostano: 12 sij 2011, 18:48 
Offline

Pridružen/a: 17 svi 2009, 21:48
Postovi: 1387
zlatni_ljiljan je napisao/la:

Cuj niste imali pojma,ma hajde?

Eto mi smo znali u Bihacu koji smo bili hermeticki zatvoreni i kojima je izvor svih informacija bio srpski radio Petrova Gora i radio Titova Korenica ,al vi u Tuzli niste eto znali...uostalom vazda drobis o losem polozaju Hrvata u Tuzli i oko nje,a u toj istoj netolerantnoj Tuzli je Hrvat bio na celu jednog od najjacih korpusa Armije BIH...sereuckas pomalo,al ne mozes meni koji poznam taj kraj ko svoj dzep...za razliku od Sarajeva tu kod tebe se na svakom cosku vrti odojak ...

jarane , sto jest jest, totalno si u pravu , uzeo si mi rijec iz usta , cuj nisu imali pojma , a ja u Sarajevu pod blokadom i opsadom sam imao pojma i tad kad su se ovi bratimili drzao strazu prema obadvije strane , ne da bi mi nesto nekoga , vec da nas nebi po noci mrak progutao , i stvarno Man in Black , pretjerujes kad pises o netrpeljivosti u Tz , sto kaze ljiljan , prasetine u pola restorana po TZ se ima kupit , u Sarajevu kad bi to uradio nekom bi glava otisla... lol
Ono što hoču da kažem je da malo spustiš tenzije kad pišeš o tuzlanskom kraju jer ima još ljudi odatle koji poznaju situaciju , vjeruj mi da sam se iznenadio kad ovdje spominješ da si bio pripadnik 115-te , po kolicini gluposti koju plasiras na forumu ja sam mislio da si neki klinac puko ga pubertet pa malo ratoboran , daj ba malo pozitivnih tekstova iz Tuzle u tebe je sve i jedan crn, show mi je bio onaj video s onim kukavcima sinjim što kopaju ćumur i tvoj opis nacionalističkog napada na Hrvate lolčina , daj mani ovih preseravanja nismo znali šta je bilo u S.Bosni i vijesti tipa pljunulo nevinog i nedužnog Hrvata dok je pjevao Juru i Bobana


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 115. HVO Brigada "Zrinjski"
PostPostano: 12 sij 2011, 18:58 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 17:43
Postovi: 683
Lokacija: USORA! HRHB
Mar-kan je napisao/la:
zlatni_ljiljan je napisao/la:
a u toj istoj netolerantnoj Tuzli je Hrvat bio na celu jednog od najjacih korpusa Armije BIH...


A govana se svugdje može naći...pa i hrvatskih :kava


General Knez?

_________________
Oprošteno jest grješnima: Zulumćaru, ubojici, Oprošteno svima, svima, samo nije izdajici!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 115. HVO Brigada "Zrinjski"
PostPostano: 12 sij 2011, 21:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 lip 2010, 20:16
Postovi: 98
Lokacija: Soli
Da se i ja malo umiješam u diskusiju. :zubati
Moj stari se prijavio u Prvu tuzlansku brigadu ARBiH i pričao mi je da je u njoj bilo i Bošnjaka i Hrvata i Srba. Također, po njegovim ratnim pričama zaključio sam da je bilo i dosta časnika Srba ili Hrvata (pojavljuju se imena poput Ivan i Marko). Kad sam ga pitao zašto je otišao u ARBiH a ne u HVO rekao mi je da na početku to i nije bilo bitno i da mu je bilo bliže (na što sam se ja nasmijao). Također, pretpostavljam da je htio biti bliže kući jer živimo u istočnom naselju Tuzle, Simin Hanu, koje je prije rata bilo većinski srpsko mjesto a Prva tuzlanska je držala crtu na Majevici. Međutim, ova brigada je rasformirana jer nekome nije odgovarala, možda upravo zbog ove mješovitosti. Otac je onda prešao u neku 250. ili 252. brigadu koju su zvali "tabut brigada". Uglavnom poslije su ga bacali na sve strane - Brčko, Vozuća, Ključ, Sanski Most... Srećom, vratio se živ i zdrav. :zubati Bilo bi mi draže da je bio u HVO-u ali ponosan sam na njega iako je bio u Armiji.
:HercegBosanac

_________________
Još smo tu, još nas ima u inat svima...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 115. HVO Brigada "Zrinjski"
PostPostano: 12 sij 2011, 22:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Betandwin je napisao/la:
jarane , sto jest jest, totalno si u pravu , uzeo si mi rijec iz usta , cuj nisu imali pojma , a ja u Sarajevu pod blokadom i opsadom sam imao pojma i tad kad su se ovi bratimili drzao strazu prema obadvije strane , ne da bi mi nesto nekoga , vec da nas nebi po noci mrak progutao , i stvarno Man in Black , pretjerujes kad pises o netrpeljivosti u Tz , sto kaze ljiljan , prasetine u pola restorana po TZ se ima kupit , u Sarajevu kad bi to uradio nekom bi glava otisla... lol
Ono što hoču da kažem je da malo spustiš tenzije kad pišeš o tuzlanskom kraju jer ima još ljudi odatle koji poznaju situaciju , vjeruj mi da sam se iznenadio kad ovdje spominješ da si bio pripadnik 115-te , po kolicini gluposti koju plasiras na forumu ja sam mislio da si neki klinac puko ga pubertet pa malo ratoboran , daj ba malo pozitivnih tekstova iz Tuzle u tebe je sve i jedan crn, show mi je bio onaj video s onim kukavcima sinjim što kopaju ćumur i tvoj opis nacionalističkog napada na Hrvate lolčina , daj mani ovih preseravanja nismo znali šta je bilo u S.Bosni i vijesti tipa pljunulo nevinog i nedužnog Hrvata dok je pjevao Juru i Bobana


Hajde kaži mi ime tog restorana u pola tuzle gdje se prodaje prasetina :zubati

Dobro znali smo da ustaške koljačke horde ubijaju nenaoružan nevini bošnjački narod, da siluju bošnjakinje, da gađaju bošnjake iz leopard tenkova, da kolju djecu, da se zlatni ljiljani hrabro brane i i nanose velike gubitke krvolocima u oslobodilačkim akcijama. Tako sam imao čast da prisustvujem i govoru jednog od bezbjednjaka 2 k armije bih, koji je mladim vojnicima obećavao izlaz na more i ratnu mornaricu itd..

No nismo znali za pokolje i progone od strane armije bih jer ona nije bila zločinačka :evotigana

Problem stanovnika gorne male tj petrovića je uglavnom nacionalističke prirode, njima se svakodnevno 'jebe' mater ustaška, ako se usude zabraniti prolaz kroz svoje imanje, vlast na svim razinama ne zanimaju ti problemi.

I Moji će komentari biti crni sve dok se ne popravi situacija, ja je vidim tako i tako je vidi većina ljudi sa kojima se svakodnevno susrećem..

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 115. HVO Brigada "Zrinjski"
PostPostano: 12 sij 2011, 22:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Johnny Reb je napisao/la:
Otac je onda prešao u neku 250. ili 252. brigadu koju su zvali "tabut brigada".


Prešao je u 251. lahku "tabut" brigadu. Tabut=mrtvački odar.

HVO-110 je napisao/la:
General Knez?


General Željko Knez. Danas savjetnik Željka Komšića, a u budućnosti vjerojatno veleposlanik BiH u Kraljevini Belgiji i šef Misije BiH pri NATO-u.

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 115. HVO Brigada "Zrinjski"
PostPostano: 12 sij 2011, 22:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
HVO-110 je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:

A govana se svugdje može naći...pa i hrvatskih :kava


General Knez?


Mislim da je bio potpukovnik i nije dugo služio, čovjek je nakon smjene otišao za HR. Dok je on vodio TO / ABiH srpske snage su uzmicale na svim poljima, iz predgrađa su otjerane na vrh majevice, oslobođena kalesija, putna komunikacija tuzla srebrenik, srpska vojska je od lukavca do doboja pretjerana na drugu stranu spreče, tj na obronke ozrena.

Onda je jednog dana samo procurila vijest da je smijenjen.

Istina je da je dosta hrvata bilo u redovima abih, pogotovo u prvoj tuzlanskoj, jer su se te postrojbe formirale od TO i dragovoljaca ljudi koji su htjeli da odbrane svoje domove i grad.. Isto tako znam da su mnogo od njih poslije rata odselili :kava

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 115. HVO Brigada "Zrinjski"
PostPostano: 12 sij 2011, 23:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 17:27
Postovi: 6018
Lokacija: Generalni konzulat HR HB za Slavoniju i Baranju
Johnny Reb je napisao/la:
Da se i ja malo umiješam u diskusiju. :zubati
Moj stari se prijavio u Prvu tuzlansku brigadu ARBiH i pričao mi je da je u njoj bilo i Bošnjaka i Hrvata i Srba. Također, po njegovim ratnim pričama zaključio sam da je bilo i dosta časnika Srba ili Hrvata (pojavljuju se imena poput Ivan i Marko). Kad sam ga pitao zašto je otišao u ARBiH a ne u HVO rekao mi je da na početku to i nije bilo bitno i da mu je bilo bliže (na što sam se ja nasmijao). Također, pretpostavljam da je htio biti bliže kući jer živimo u istočnom naselju Tuzle, Simin Hanu, koje je prije rata bilo većinski srpsko mjesto a Prva tuzlanska je držala crtu na Majevici. Međutim, ova brigada je rasformirana jer nekome nije odgovarala, možda upravo zbog ove mješovitosti. Otac je onda prešao u neku 250. ili 252. brigadu koju su zvali "tabut brigada". Uglavnom poslije su ga bacali na sve strane - Brčko, Vozuća, Ključ, Sanski Most... Srećom, vratio se živ i zdrav. :zubati Bilo bi mi draže da je bio u HVO-u ali ponosan sam na njega iako je bio u Armiji.
:HercegBosanac

:palacgore2


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 115. HVO Brigada "Zrinjski"
PostPostano: 12 sij 2011, 23:04 
Offline

Pridružen/a: 24 svi 2010, 19:48
Postovi: 2948
Lokacija: predvorje dzeneta
Johnny Reb je napisao/la:
Da se i ja malo umiješam u diskusiju. :zubati
Moj stari se prijavio u Prvu tuzlansku brigadu ARBiH i pričao mi je da je u njoj bilo i Bošnjaka i Hrvata i Srba. Također, po njegovim ratnim pričama zaključio sam da je bilo i dosta časnika Srba ili Hrvata (pojavljuju se imena poput Ivan i Marko). Kad sam ga pitao zašto je otišao u ARBiH a ne u HVO rekao mi je da na početku to i nije bilo bitno i da mu je bilo bliže (na što sam se ja nasmijao). Također, pretpostavljam da je htio biti bliže kući jer živimo u istočnom naselju Tuzle, Simin Hanu, koje je prije rata bilo većinski srpsko mjesto a Prva tuzlanska je držala crtu na Majevici. Međutim, ova brigada je rasformirana jer nekome nije odgovarala, možda upravo zbog ove mješovitosti. Otac je onda prešao u neku 250. ili 252. brigadu koju su zvali "tabut brigada". Uglavnom poslije su ga bacali na sve strane - Brčko, Vozuća, Ključ, Sanski Most... Srećom, vratio se živ i zdrav. :zubati Bilo bi mi draže da je bio u HVO-u ali ponosan sam na njega iako je bio u Armiji.
:HercegBosanac


ti jarane trebas biti ponosan na svog starog .jer je tvoj stari stao sa svojom rajom da brani vase kuce i vas grad ...respekt za tvog starog,isto tako da je bio u 115 HVO brigadi ja bi ga respektirao jer je stao da odbrani svoju kucu i svoju djecu...sve su to bili branitelji Bosne nema veze kako se zvali...

_________________
Bismillahi rrahmani rrahim
Kul huvallahu Ehad
Allahu Samed
Lem Jelid Ve Lem Juled
Vel Lem Jekullehu Kufuven Ehad


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 115. HVO Brigada "Zrinjski"
PostPostano: 12 sij 2011, 23:42 
Offline

Pridružen/a: 20 stu 2010, 23:59
Postovi: 119
Lokacija: Tuzla
Potpisujem sve št je ManInBlack ovdje napisao. I u pravu je.
Ako si iz Tuzle, shvatit ćeš što je rekao.
Teško je u ratnim uvjetima razlučiti istinu od propagande, posebno ako je istine malo, gotovo nikako a propagande, naravno, puno.
Mi ovdje nikada nismo lovili radio HB niti bilo koju hrvatsku postaju, osim HTV. Naše spoznaje '93 oslanjale su se na ovdašnje lokalne radio i tv postaje koje su podržavale ABiH, na jednom primjerku Oslobođenja koje je, nalijepljeno na brijačnici u centru grada, čitala cijela Tuzla i na još nekim pokušajima lokalnih novina koje su uglavnom veličali herojstva kojekakvih ljiljana. Potpuno oprečne informacije bile su prepričavane ("rekao mi jedan čovjek") i teško je bilo povjerovati u njih, nakon ispiranja mozga regularnim putom.

A što se tiče svinjetine u Tuzli (ne u Lukavcu ili Živinicama), možeš je kupiti u dvije mesnice: na Sjenjaku i Slatini, suhovinu možeš naći u svim većim samoposlugama i na štandovima velike tržnice (tzv. srpsko ćoše), samo jedan restoran služi svinjetinu, na samom ulazu u Tuzlu, prilično neugledno mjesto, koje redovno posjećuju Građani.
I ne, neće te niko ubiti ako naručiš svinjetinu ili kupiš komad slanine u Merkatoru. Pa šta? Trebamo sad skakati od sreće jer smo živi i siti?

Naša sela ispala iz svih planova razvoja općine, oni bez kablovske tv su još uvijek u informativnoj blokadi jer ne lovimo niti jednu hrvatsku postaju, u prigradskim školama gdje su Hrvati u većini uči se bosanski jezik. A u Breškama, gdje je bio stožer 115., na spomeniku poginulim bojovnicima se ne spominje njezino ime.


Privitak/ci:
breske spomenik.jpg
breske spomenik.jpg [ 142.86 KiB | Pogledano 28264 put/a. ]
Vrh
   
 
 Naslov: Re: 115. HVO Brigada "Zrinjski"
PostPostano: 13 sij 2011, 12:55 
Offline

Pridružen/a: 17 svi 2009, 21:48
Postovi: 1387
što obrisaste dva moja posta ???


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 115. HVO Brigada "Zrinjski"
PostPostano: 13 sij 2011, 12:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Betandwin je napisao/la:
što obrisaste dva moja posta ???


http://hercegbosna.org/forum/tuzla/tuzla-tolerantnija-od-sarajeva-t3892.html

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 115. HVO Brigada "Zrinjski"
PostPostano: 13 sij 2011, 13:01 
Offline

Pridružen/a: 17 svi 2009, 21:48
Postovi: 1387
Ministry of Sound je napisao/la:
Betandwin je napisao/la:
što obrisaste dva moja posta ???


http://hercegbosna.org/forum/tuzla/tuzla-tolerantnija-od-sarajeva-t3892.html

aha sorry


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 115. HVO Brigada "Zrinjski"
PostPostano: 14 sij 2011, 23:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
KOMANDANT ĆE BITI MUSLIMAN - "KNEZU TI KAŽI: MI NJEGA UVAŽAVAMO, POŠTUJEMO, ITD... KOMANDANT TUZLANSKOG KORPUSA ĆE BITI MUSLIMAN. I TU NEMA RAZGOVORA. NEĆE ME JE... DO JUČE SRBIN, SAD OVAJ USTAŠA, PREKOSUTRA OPET NEKI TREĆI. ONDA DŽABE GINEMO, RASIME!"

slika

K: Treba vidjeti da li Knez igra dvostruku igru. Treba njega zabiti u pi... materinu.
R: Ljudi su spremni da idu, ali mi predlažemo varijantu jednu koja je realnija, da se možemo odbraniti od pravca Srbije. (..) A sem toga, imali su oni problema sa izdajom jednog bataljona, koji nije, da ne kažem, ove nacionalnosti, već one druge, i boje se da ne bi došlo, njima najavljuju stalno neke tenkove koje treba da dobiju, a tih tenkova nigdje nema. Tako da lično kaže, mi nismo protiv, borci hoće, ali oni hoće u grad da uđu, brigada hoće da se zaštiti iz pravca Bijeljine.

K: Dobro, kad bi ti mogao da odeš gore?
R: Evo, da vidim sutra kako će ovo proći u Jajcu, da nešto obezbijedimo i da prekosutra idem.

K: Onda prekosutra! Ali, molim te, vidi ti tamo ta operativna grupa da to nije neki njihov ustraški marifetluk, znaš.
R: Jeste, na čelu je čovjek koji je došao iz Hrvatske, pobogu, rekao sam ti već.

K: Nema šansi.
R: Nema šansi, ali moram otići vidjeti.

K: Otići i vidjeti. Molim te, imaš ovlaštenja na licu mjesta da smijeniš. Druga stvar: Knezu ti kaži: mi njega uvažavamo, poštujemo, itd... Komandant Tuzlanskog korpusa će biti Musliman. I tu nema razgovora. Neće me je... do juče Srbin, sad ovaj ustaša, prekosutra opet neki treći. Onda džabe ginemo, Rasime!

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 115. HVO Brigada "Zrinjski"
PostPostano: 14 sij 2011, 23:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Dok je taj Knez zapovijedao vojska je išla naprijed, poslije njega su bili ukopani sve do 95 godine, kada je 2 korpus pomakao linije na ozrenu i malo na majevici..

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 115. HVO Brigada "Zrinjski"
PostPostano: 06 lip 2011, 15:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2011, 12:01
Postovi: 3688
Lokacija: Edmonton,Alberta,Canada
inače zna li tko kakav je bio odnos prema hrvatima koji su bili mobilizirani u arbih ?
moj otac je dobio poziv za mobilizaciju u arbih u bolnici na radnom mjestu i pred šefom je odbio govoreći kako ako već ako mora u vojsku ići će u HVO(otišao u bosansku bijelu 108 HVO brčko ) ,nakon čega je dobio otkaz u bolnici ,a djed je mobiliziran
u arbih, morao je u vreči nosat granate kroz snijeg na planinu i vračat se sa poginulim borcem,na njemu je to dakako ostavilo traga i preminuo je od srcanog udara u 50 -toj godini 2001 -ve,smatramo da je od stresa koji je tamo doživio.. :placipicka

ukratko zanimalo me jesu li clanovi moje porodice iznimka pa se sa njima lose postupalo,ili je slicno bilo sa svim hrvatima koji su morali u arbih? :zivili

_________________
"Nisu svi koji lutaju izgubljeni"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 115. HVO Brigada "Zrinjski"
PostPostano: 06 lip 2011, 17:13 
Offline

Pridružen/a: 24 svi 2010, 19:48
Postovi: 2948
Lokacija: predvorje dzeneta
mario_cro je napisao/la:
inače zna li tko kakav je bio odnos prema hrvatima koji su bili mobilizirani u arbih ?
moj otac je dobio poziv za mobilizaciju u arbih u bolnici na radnom mjestu i pred šefom je odbio govoreći kako ako već ako mora u vojsku ići će u HVO(otišao u bosansku bijelu 108 HVO brčko ) ,nakon čega je dobio otkaz u bolnici ,a djed je mobiliziran
u arbih, morao je u vreči nosat granate kroz snijeg na planinu i vračat se sa poginulim borcem,na njemu je to dakako ostavilo traga i preminuo je od srcanog udara u 50 -toj godini 2001 -ve,smatramo da je od stresa koji je tamo doživio.. :placipicka

ukratko zanimalo me jesu li clanovi moje porodice iznimka pa se sa njima lose postupalo,ili je slicno bilo sa svim hrvatima koji su morali u arbih? :zivili


Ako ti je dedo umro 2001-e znaci tata ti je negdje 70-71 godiste ,znaci tajo je imao jedva dvadesetak kad je poceo rat,mozemo zakljuciti koliko je onda tebi godina i povrsh svega jos te zanima rat i kojekakve budalestine umjesto da te zanima Zrce party od kojeg nije grehota ni dobiti infarkt...

_________________
Bismillahi rrahmani rrahim
Kul huvallahu Ehad
Allahu Samed
Lem Jelid Ve Lem Juled
Vel Lem Jekullehu Kufuven Ehad


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 115. HVO Brigada "Zrinjski"
PostPostano: 06 lip 2011, 20:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
zlatni šta ti znaš o partijanju :zubati nije to za vas, vi se morate okrenuti tradicionalnom 'partijanju' na razno raznim koridama, vašeru u puračići, sevdahu. Partijanje je za gospodu :)

I tko je tebe pozvao da komentarišeš :zubati

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 97 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Majestic-12 [Bot] i 14 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO