HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 20 tra 2024, 06:46.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 305 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 09 srp 2012, 21:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69051
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
A taj novi James Webb Space Telescope izgleda stvarno moćno, i skupo.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 09 srp 2012, 21:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Robbie MO je napisao/la:
A taj novi James Webb Space Telescope izgleda stvarno moćno, i skupo.


Pa to stoji :zubati, vidiš da je Predstavnički Dom raspravljao hoće li ga dalje financirati .

Inače što misliš o teraformingu ? Daleka budućnost ili već u ovom stoljeću ?
Pod tim jasno mislim da prvo ciljam na najlakše mete teraforminga, znači Veneru, Mars i Europu.
Inače po meni je Venera lakša meta teraforminga, radi se zapravo samo o hlađenju planeta i postavljanja par nuklearki kraj jezgre za pokretanje rotacije i stvaranje magnetskog polja (simplificiram previše, ali ne bih u detalje) .

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 09 srp 2012, 21:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Robbie MO je napisao/la:
Meni su najjača pojava jezera na Titanu.

Jedno su nazvali po Ohridskom jezeru.

slika



Meni je zanimljivo kako Enceladus održava Saturnov E prsten :
http://en.wikipedia.org/wiki/Enceladus_(moon)

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 09 srp 2012, 21:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69051
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Zadar1993 je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:
A taj novi James Webb Space Telescope izgleda stvarno moćno, i skupo.


Pa to stoji :zubati, vidiš da je Predstavnički Dom raspravljao hoće li ga dalje financirati .

Inače što misliš o teraformingu ? Daleka budućnost ili već u ovom stoljeću ?
Pod tim jasno mislim da prvo ciljam na najlakše mete teraforminga, znači Veneru, Mars i Europu.
Inače po meni je Venera lakša meta teraforminga, radi se zapravo samo o hlađenju planeta i postavljanja par nuklearki kraj jezgre za pokretanje rotacije i stvaranje magnetskog polja (simplificiram previše, ali ne bih u detalje) .


Mijenjati klimu na drugom planetu, nije to pi*kin dim, takvo nešto bi i za 50 godina bilo izuzetno skupo i ekonomski neopravdano.
Jedino kad se Indijci namnože i bude ih 5 milijardi, pa ih bude trebalo negdje poslat.
Na Veneri bi trebalo ispumpati 99% atmosfere da bi dobio tlak ko na Zemlji, i onda još razbit CO2 i deponirat ugljik (to rade biljke). Ne znam kako bi riješili problem duplo jačeg intenziteta sunca, ne bi smio izać vani po takvom suncu.

Što se tiče stavljanja Venere u bržu rotaciju, to je suludo, izračunaj kolika je to ogromna kinetička energija, mislim da takvo nešto nije u dometu tehnologija u slijedećih 150 godina.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 09 srp 2012, 21:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Robbie MO je napisao/la:
Zadar1993 je napisao/la:

Pa to stoji :zubati, vidiš da je Predstavnički Dom raspravljao hoće li ga dalje financirati .

Inače što misliš o teraformingu ? Daleka budućnost ili već u ovom stoljeću ?
Pod tim jasno mislim da prvo ciljam na najlakše mete teraforminga, znači Veneru, Mars i Europu.
Inače po meni je Venera lakša meta teraforminga, radi se zapravo samo o hlađenju planeta i postavljanja par nuklearki kraj jezgre za pokretanje rotacije i stvaranje magnetskog polja (simplificiram previše, ali ne bih u detalje) .


Mijenjati klimu na drugom planetu, nije to pi*kin dim, takvo nešto bi i za 50 godina bilo izuzetno skupo i ekonomski neopravdano.
Jedino kad se Indijci namnože i bude ih 5 milijardi, pa ih bude trebalo negdje poslat.
Na Veneri bi trebalo ispumpati 99% atmosfere da bi dobio tlak ko na Zemlji, i onda još razbit CO2 i deponirat ugljik (to rade biljke). Ne znam kako bi riješili problem duplo jačeg intenziteta sunca, ne bi smio izać vani po takvom suncu.

Što se tiče stavljanja Venere u bržu rotaciju, izračunaj kolika je to ogromna kinetička energija, mislim da takvo nešto nije u dometu tehnologija u slijedećih 150 godina.


Ipak kako god bilo, Venera jest najizvedivija, pošto u slučaju Marsa moramo uzeti u obzir to što je Mars oko 1/3 Zemlje, odnosno postoje neke nepremostive zapreke (gravitacija je izuzetno slabija, oko 38% Zemljine).

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 09 srp 2012, 21:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Evo kako umjetnici to predočuju :
slika

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 09 srp 2012, 21:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69051
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Mnogo jeftinije rješenje za prekomjerenu populaciju na Zemlji.


Jeftine svemirske kolonije za Indijce:

slika

slika

slika

Centrifugalna sila rotacije daje umjetnu gravitaciju.
Svaki ovaj prsten bi mogao primiti 100 000 stanovnika.
Oni u Bangladešu su navikli i na veće gustoće naseljenosti, njima bi pasalo i da ih se nagura pola milijuna. :zubati

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 09 srp 2012, 21:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58784
Lokacija: DAZP HQ
mogu samo poručiti našim potomcima koji kopaju za dokazima: da, istina je, Venera je odvajkada hrvatska, a Tuđmanovo njen glavni grad.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 09 srp 2012, 21:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
dudu je napisao/la:
mogu samo poručiti našim potomcima koji kopaju za dokazima: da, istina je, Venera je odvajkada hrvatska, a Tuđmanovo njen glavni grad.


Točno, to je prava Nebeska Hrvatska . To i piše u Tuđmanovoj oporuci .
Imat ćemo toliko novih mjesta za poklopiti prijatelju stari, a hoćemo li mi to vidjeti ili oni koji će poklapati poslije nas ima vrijeme pokazati.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 09 srp 2012, 21:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Robbie MO je napisao/la:
Mnogo jeftinije rješenje za prekomjerenu populaciju na Zemlji.


Jeftine svemirske kolonije za Indijce:

slika

slika

slika

Centrifugalna sila rotacije daje umjetnu gravitaciju.
Svaki ovaj prsten bi mogao primiti 100 000 stanovnika.
Oni u Bangladešu su navikli i na veće gustoće naseljenosti, njima bi pasalo i da ih se nagura pola milijuna. :zubati


Ma to ti se meni sve čini kao privremeno riješenje populacije. Dugoročno, samo drugi planeti nas spašavaju .

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 09 srp 2012, 22:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58784
Lokacija: DAZP HQ
jel vi stvarno vjerujete u to da će ljudska vrsta rasti zauvijek, kako u broju tako i u tehnologiji? svemirski program je danas na najnižim granama u zadnjih 50 godina i tu nema nikakvog značajnog pomaka, niti će ga biti. o nesposobnosti rješavanja strukturalnih ekonomskih problema tek ne bih, tu se očituje sva naša ograničenost. još neko vrijeme će ljudsko znanje rasti, a nakon toga nam se sprema novi "Srednji vijek".

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 09 srp 2012, 22:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Velika slova na početku rečenica kad se diskutira znanost, molim lijepo. Nećemo bogohuljenja na ovakvim temama.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 09 srp 2012, 22:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
dudu je napisao/la:
jel vi stvarno vjerujete u to da će ljudska vrsta rasti zauvijek, kako u broju tako i u tehnologiji? svemirski program je danas na najnižim granama u zadnjih 50 godina i tu nema nikakvog značajnog pomaka, niti će ga biti. o nesposobnosti rješavanja strukturalnih ekonomskih problema tek ne bih, tu se očituje sva naša ograničenost. još neko vrijeme će ljudsko znanje rasti, a nakon toga nam se sprema novi "Srednji vijek".


Ljudska rasa je sklona cikličnim periodima, novi "Srednji Vijek" mada je to neprimjereno tako zvati me ne bi začudio.

Inače ovaj problem cikličnog kruženja koji je stalan se može predvladati moralnim razvojem ljudskog bića, ali za to će trebati još generacija.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 09 srp 2012, 22:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Mislim da smo mi daleko bar 200 godina od prvih naseobina na drugim planetama. Precjenjujemo se često.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 09 srp 2012, 22:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
BBC je napisao/la:
Mislim da smo mi daleko bar 200 godina od prvih naseobina na drugim planetama. Precjenjujemo se često.


Ma nismo tkao daleko od onih u orbiti drugih planeta, pa ni na samim drugim planetima, teraforming je pak druga priča , ovih 200 godina bi odgovaralo tome.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 10 srp 2012, 06:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12342
Daleko smo, nego šta, ljudski organizam nije sposoban bilo gdje van Zemlje ostati duži vremenski period bez izuzetno štetnih posljedica. O teraformingu je smiješno i pričati- Venera sigurno nije prvi kandidat za to. Uostalom sam taj proces je tako dug da pričamo o stotinama ili hiljadama godina.

Prije toga treba riješiti problem prelaska dužih relacija u svemiru na jeftin i brz način. O putovanjima van našeg sistema nema ni govora a pitanje je hoće li ikada i biti, barem na ove konvecionalne načine, ako pronađu kakav Stargate onda...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 20 vel 2013, 00:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy ... _id=688277

Citat:
Univerzumu se ne piše dobro?
Naučnici i dalje proučavaju rezultate prošlogodišnjeg otkrića Higsovovog bozona, ali kada se dosadašnji rezultati pogledaju, budućnosti univerzuma se ne piše dobro.
„Ukoliko iskoristie svo naše znanje iz fizike, i na osnovu toga napravite kalkulaciju, u pitanju su loše vesti“, izjavio je Džozef Liken, teoretski fizičar iz Fermi nacionalne laboratorije za akceleraciju u Ilinoisu.
Liken je ove konstatacije izneo na skupu Američke asocijacije za napredak nauke.

„Moguće je da je univerzum u kom živimo nestabilan i može se desiti da za nekoliko milijardi godine on bude zbrisan“, izjavio je tom prilikom Liken, koji je takođe jedan od naučnika koji su radili na projektu velikog hadronskog sudarača u Cernu.

Fizičari su prošle godine izjavili da su otkrili misterioznu i neuhvatljivu subatomsku česticu nazvanu Higsov bozon, za koju se veruje da svoj materiji daje masu.
Veruje se da ovo otkriće može dovesti do razrešenja misterije o tome kako je univerzum nastao – a možda i kako će nestati.

„Dosadašnji podaci pokazuju da će za nekoliko milijardi godina biti katastrofa. Mali mehur nečega, što se može objasniti kao paralelni univerzum, pojaviće se u nekom delu kosmosa nakon čega će se proširiti i uništiti sve“, izjavio je Liken dodajući da će se ceo događaj desiti brzinom svetlosti.

Naučnici su se mučili sa idejom dugoročne stabilnosti univerzuma pre otkrića ove čestice, ali su vrlo brzo počeli da određuju njenu masu koja za sada iznosi 126 milijardi elektron volti. Ovaj broj takođe može otkriti sudbinu univerzuma.
Potrebno je znati masu Higsovog bozona do unutar jednog procenta, kao i preciznu masu drugih povezanih subatomskih čestica.

„Ukoliko promenite bilo koji parametar prilikom računanja, dobićete drugačiji kraj univerzuma“, dodao je Liken.

Sa druge strane, Zemlja će odavno nestati pre nego što čestice Higsovog bozona pokrenu apokaliptičan napad na univerzum.

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 20 vel 2013, 00:44 
Offline

Pridružen/a: 27 lip 2012, 01:19
Postovi: 2148
Lebowski je napisao/la:
Prije toga treba riješiti problem prelaska dužih relacija u svemiru na jeftin i brz način. O putovanjima van našeg sistema nema ni govora a pitanje je hoće li ikada i biti, barem na ove konvecionalne načine, ako pronađu kakav Stargate onda...


po dosadašnjim saznanjima tj. po teoriji relativnosti nemoguće je putovati brzinom svjetlosti., ali čak i kad bi mogli trebalo bi nam 4,3 godine do najbliže zvijezde proxime centauri.
tako da kao što kažeš dalje od sunčeva sustava nećemo baš dogurat.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 15 lip 2013, 18:10 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 804
New Horizons

http://en.wikipedia.org/wiki/New_Horizons

Budžet: 650 milijuna dolara (onoliko koliko Todorić plaća za Merkator)

slika

14 Jul 2015 sonda stiže do Plutona, a 2038. će izaći iz Sunčevog sustava i ući u međuzvjezdani prostor.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 04 kol 2013, 07:39 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 804
Andromeda - Emisija o svemiru
http://znano.st/andromeda/


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 04 kol 2013, 10:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32134
DzoniBG je napisao/la:
http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2013&mm=02&dd=19&nav_id=688277

Citat:
Univerzumu se ne piše dobro?
Naučnici i dalje proučavaju rezultate prošlogodišnjeg otkrića Higsovovog bozona, ali kada se dosadašnji rezultati pogledaju, budućnosti univerzuma se ne piše dobro.
„Ukoliko iskoristie svo naše znanje iz fizike, i na osnovu toga napravite kalkulaciju, u pitanju su loše vesti“, izjavio je Džozef Liken, teoretski fizičar iz Fermi nacionalne laboratorije za akceleraciju u Ilinoisu.
Liken je ove konstatacije izneo na skupu Američke asocijacije za napredak nauke.

„Moguće je da je univerzum u kom živimo nestabilan i može se desiti da za nekoliko milijardi godine on bude zbrisan“, izjavio je tom prilikom Liken, koji je takođe jedan od naučnika koji su radili na projektu velikog hadronskog sudarača u Cernu.

Fizičari su prošle godine izjavili da su otkrili misterioznu i neuhvatljivu subatomsku česticu nazvanu Higsov bozon, za koju se veruje da svoj materiji daje masu.
Veruje se da ovo otkriće može dovesti do razrešenja misterije o tome kako je univerzum nastao – a možda i kako će nestati.

„Dosadašnji podaci pokazuju da će za nekoliko milijardi godina biti katastrofa. Mali mehur nečega :sega :sega , što se može objasniti kao paralelni univerzum, pojaviće se u nekom delu kosmosa nakon čega će se proširiti i uništiti sve“, izjavio je Liken dodajući da će se ceo događaj desiti brzinom svetlosti.

Naučnici su se mučili sa idejom dugoročne stabilnosti univerzuma pre otkrića ove čestice, ali su vrlo brzo počeli da određuju njenu masu koja za sada iznosi 126 milijardi elektron volti. Ovaj broj takođe može otkriti sudbinu univerzuma.
Potrebno je znati masu Higsovog bozona do unutar jednog procenta, kao i preciznu masu drugih povezanih subatomskih čestica.

„Ukoliko promenite bilo koji parametar prilikom računanja, dobićete drugačiji kraj univerzuma“, dodao je Liken.

Sa druge strane, Zemlja će odavno nestati pre nego što čestice Higsovog bozona pokrenu apokaliptičan napad na univerzum.

:sega Milijarde...misteriozno i neuhvatljivo...

A nauke i qurtza...bolje teorije Joe plasira na forumu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 04 kol 2013, 18:52 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 804
Markan je da se izbaci milijarda iz riječnika. :D
Jeli "misteriozna i neuhvatljiva" i udaljenost do Plutona, a koja iznosi 5,7 milijardi kilometara? Ili stanje na računu kompanije Apple?

Danas vrlo dobro razumijemo nuklearne procese unutar Sunca. Postoje modeli koji točno objašnjavaju sve pojave na i unutar Sunca ne samo kvalitativno nego i točno kvantitativno.

Ako Sunce ima 25% helija, i ako savršno razumijemo nuklearnu fuziju (naime točno se može izračunati vjerojatnost nastanka 2 jezgre helija od 4 jezgre vodika, za tlak i temperaturu a koji su određeni 90% masom zvijezde).

Što misliš koliko treba godina da nastane 25% helija kao produkt nuklearnog sagorijevanja?

slika


Ili je možda Bog postavio 25% helija u Sunce da nas zavara (zašto bi to radio?), i da samo Jehovini svjedoci i mormoni budu u pravu?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 04 kol 2013, 19:30 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 804
Također molimo Markana da nam temelju brzine kojom se odmiču Afrika i Europa od Amerike, a koja iznosi oko 2 centimetra godišnje (izmjereno precizno GPS-om), da procjenu prije koliko godina su ti kontitenti bili spojeni? :zubati

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 04 kol 2013, 20:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32134
Leonardo Da Vinci je napisao/la:
Markan je da se izbaci milijarda iz riječnika. :D
Jeli "misteriozna i neuhvatljiva" i udaljenost do Plutona, a koja iznosi 5,7 milijardi kilometara? Ili stanje na računu kompanije Apple?

Danas vrlo dobro razumijemo nuklearne procese unutar Sunca. Postoje modeli koji točno objašnjavaju sve pojave na i unutar Sunca ne samo kvalitativno nego i točno kvantitativno.


Ili je možda Bog postavio 25% helija u Sunce da nas zavara (zašto bi to radio?), i da samo Jehovini svjedoci i mormoni budu u pravu?


Teorijski,da-sve razumijemo :sega

Kako objašnjavaš problem solarnih neutrina?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 04 kol 2013, 20:49 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 804
Eto ti znaš šta su neutrini i kako funkcioniraju. :zubati

Čitaš prastare kreacionističke članke, ta zagonetka je riješena kada su otkrivene neutrinske oscilacije: http://en.wikipedia.org/wiki/Neutrino_oscillation
U međuvremenu su i neke Nobelove nagrade pale.

A i da nisu otkrivene, radi se o jednom fenomenu gdje je stara teorija davala 2-3 puta veće predviđanje nego što je eksperimentalno utvrđeno. Za starost sunčevog sustava u tisućama ili milijunima godina, razlika između teorija i eksperimenata u svim fenomenima bi trebala biti reda veličine 1000, a ne 2 ili 3 u slučaju nerazjašnjenih misterija. Mislim da ti ne pomaže mnogo ako se uspostavi da je Sunce staro 4,5 umjesto 5 milijardi godina.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 305 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 20 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO