HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 22:57.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 106 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Ljudi - životinje ili zasebna grupa živih bića?
PostPostano: 06 srp 2019, 16:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
buenos aires je napisao/la:
DrMag je napisao/la:

Ti tvrdis da postoji? :zubati


Puštam te da vjeruješ ili ne vjeruješ u što god ti je volja.


Ne treba mi tvoje dopustenje :zubati

Vjecnost je samo perspektiva.

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljudi - životinje ili zasebna grupa živih bića?
PostPostano: 06 srp 2019, 16:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Kad se rodiš, nisi svestan. Kada umreš, nećeš biti svestan. Iz te perspektive niti si se rodio, niti ćeš umreti. Iz tvoje perspektive, vreme traje večno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljudi - životinje ili zasebna grupa živih bića?
PostPostano: 06 srp 2019, 16:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Što majka sve rodi. Strašno...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljudi - životinje ili zasebna grupa živih bića?
PostPostano: 06 srp 2019, 16:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Ti mora da si omiljen u društvu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljudi - životinje ili zasebna grupa živih bića?
PostPostano: 06 srp 2019, 17:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Carmello Šešelj je napisao/la:
Ti mora da si omiljen u društvu.


Mojem društvu ti možeš poduvat. A ako su ljudi životinje, vi Srbi ste najveće, jer ste kako velite najstarejši.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljudi - životinje ili zasebna grupa živih bića?
PostPostano: 06 srp 2019, 17:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Ljudi jesu životinje, to je zato što nisu ni biljke ni gljive. I nemoj da glumiš Tulkasa, koji redovno čita Deretićeve knjige, pa je umislio da Srbi veruju u te gluposti. Živiš u Srbiji među Srbima, ne seri bezveze kada znam da znaš da je to što tvrdiš laž.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljudi - životinje ili zasebna grupa živih bića?
PostPostano: 06 srp 2019, 17:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Carmello Šešelj je napisao/la:
Ljudi jesu životinje, to je zato što nisu ni biljke ni gljive. I nemoj da glumiš Tulkasa, koji redovno čita Deretićeve knjige, pa je umislio da Srbi veruju u te gluposti. Živiš u Srbiji među Srbima, ne seri bezveze kada znam da znaš da je to što tvrdiš laž.


Ja govorim laži? :001_smile Da su vječnost i Bog realnost? To ćeš ti s Bogom raspraviti, nemaš ti spor nikakav samnom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljudi - životinje ili zasebna grupa živih bića?
PostPostano: 06 srp 2019, 17:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Jel su tebe ispustili na glavu kad si bio beba? Ko priča o Bogu?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljudi - životinje ili zasebna grupa živih bića?
PostPostano: 06 srp 2019, 17:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Carmello Šešelj je napisao/la:
Jel su tebe ispustili na glavu kad si bio beba? Ko priča o Bogu?


Ovo postaje dosadno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljudi - životinje ili zasebna grupa živih bića?
PostPostano: 06 srp 2019, 17:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Eto konačno smo se složili.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljudi - životinje ili zasebna grupa živih bića?
PostPostano: 06 srp 2019, 17:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Carmello Šešelj je napisao/la:
Eto konačno smo se složili.


Stigao si kući, smor je tvoj prirodni habitat. :kava


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljudi - životinje ili zasebna grupa živih bića?
PostPostano: 06 srp 2019, 18:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32134
Lijep tekst za ovu temu...

Citat:

Što je čovjek, a što životinja?

U svijetu današnjice vlada svojevrsna humanizacija životinja i istovremena animalizacija čovjeka. U nekim su slučajevima, od strane čovjeka, životinje postavljenje iznad samoga čovjeka što je posljedica svojevrsnog zoocentrizma unutar sociozooloških odnosa.
Na taj se način, kao jedan od razloga sve više degradira socioantropološki odnos, odnosno, nedostatak zdravih međuljudskih odnosa pokazuje uzrok takvom zoocentrizmu unutar sociozooloških odnosa.

Točno je da je svaka životinja stvorenje Božje i da zajedno s nama ljudima pripada redu stvorenja, ali čovjek se kao slika Božja uvijek, ne po sebi nego po Božjoj volji, izdiže iz tog reda stvorenja u red osoba. Čovjek je po tome više od stvorenja, te tako svako spuštanje čovjeka kao osobe na sami red stvorenja dovodi do posljedičnog degradiranja čovjeka kao osobe.

Čovjek kao osoba može biti ostvaren samo u tom redu osoba, jer red stvorenja ne posjeduje instrumentarij kojim bi zahvatio osobnost osobe i tako doprinio samom ispunjenju osoba kao višega reda, budući da je taj odnos osoba, zasnovan na Ja – Ti odnosu, moguće usavršiti jedino unutar reda osoba. Neoboriva je činjenica da taj Ja – Ti odnos nije moguće ostvariti u redu stvorenja, kada krava sebe ni ne osjeća kao ono Ja, a još manje mene gleda kao ono Ti.

Stoga je prije svega potrebno raditi na poboljšanju odnosa među osobama, jer samo tako mi kao viši red unutar reda stvorenja možemo pomoći čitavom redu stvorenja i tako još više praktično izvršavati mandat brige koji nam je povjeren za čitavo stvorenje od samoga Stvoritelja.

Dakle, barem mali dio pažnje koji se daruje životinjama pokušajmo barem malo vratiti na razinu međuljudskih odnosa. To počesto neće dovesti do mahanja repom kod ljudi i radosnog skakutanja, ali ni jedan zamah repom nikada ne može zamijeniti onaj odsjaj radosti i zahvalnosti u oku bližnjega


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljudi - životinje ili zasebna grupa živih bića?
PostPostano: 06 srp 2019, 18:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Odvratno koliko kučića ljudi ulicama šetaju u zadnjih par godina, točno se vidi da nije u pitanju ljubav prema životinjama. Već je društvo zastranilo u pm.

Tko neće Boga, namjenjaće se ljubimaca u životu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljudi - životinje ili zasebna grupa živih bića?
PostPostano: 06 srp 2019, 19:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Mar-kan je napisao/la:
Lijep tekst za ovu temu...

Citat:

Što je čovjek, a što životinja?

U svijetu današnjice vlada svojevrsna humanizacija životinja i istovremena animalizacija čovjeka. U nekim su slučajevima, od strane čovjeka, životinje postavljenje iznad samoga čovjeka što je posljedica svojevrsnog zoocentrizma unutar sociozooloških odnosa.
Na taj se način, kao jedan od razloga sve više degradira socioantropološki odnos, odnosno, nedostatak zdravih međuljudskih odnosa pokazuje uzrok takvom zoocentrizmu unutar sociozooloških odnosa.

Točno je da je svaka životinja stvorenje Božje i da zajedno s nama ljudima pripada redu stvorenja, ali čovjek se kao slika Božja uvijek, ne po sebi nego po Božjoj volji, izdiže iz tog reda stvorenja u red osoba. Čovjek je po tome više od stvorenja, te tako svako spuštanje čovjeka kao osobe na sami red stvorenja dovodi do posljedičnog degradiranja čovjeka kao osobe.

Čovjek kao osoba može biti ostvaren samo u tom redu osoba, jer red stvorenja ne posjeduje instrumentarij kojim bi zahvatio osobnost osobe i tako doprinio samom ispunjenju osoba kao višega reda, budući da je taj odnos osoba, zasnovan na Ja – Ti odnosu, moguće usavršiti jedino unutar reda osoba. Neoboriva je činjenica da taj Ja – Ti odnos nije moguće ostvariti u redu stvorenja, kada krava sebe ni ne osjeća kao ono Ja, a još manje mene gleda kao ono Ti.

Stoga je prije svega potrebno raditi na poboljšanju odnosa među osobama, jer samo tako mi kao viši red unutar reda stvorenja možemo pomoći čitavom redu stvorenja i tako još više praktično izvršavati mandat brige koji nam je povjeren za čitavo stvorenje od samoga Stvoritelja.

Dakle, barem mali dio pažnje koji se daruje životinjama pokušajmo barem malo vratiti na razinu međuljudskih odnosa. To počesto neće dovesti do mahanja repom kod ljudi i radosnog skakutanja, ali ni jedan zamah repom nikada ne može zamijeniti onaj odsjaj radosti i zahvalnosti u oku bližnjega

Ovaj citat je isto kao kada bi rekao da se koza neće ostvariti u društvu sa žirafom ili da se lisica neće ostvariti u društvu sa dabrom. Naravno da će se čovek ostvariti samo sa drugim ljudskim bićem, ali to opet nije tema.

Tema je da li čovek biološki spada u carstvo životinja ili ne.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljudi - životinje ili zasebna grupa živih bića?
PostPostano: 06 srp 2019, 20:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
i_jopet je napisao/la:
Inteligencija životinja se ne može mjeriti s ljudskom, iako ih mi možemo proglasiti jako inteligentnima.
Na primjer pas (ker) on dosegne u svojoj najboljoj fazi života inteligenciju djeteta od tri godine i to oni pametniji psi,
naveo sam pse jer sam upravo o tome čitao.


Pas je dobar primjer kojeg sam ranije u komentarima htio spomenuti. Kod njih se ubrzano razvija intelegencija ako zive sa ljudima. No vecina njih nema sposobnost reprodukcije i odgajanja potomstva koji bi sigurno imali povisen IQ. Ista prica sa papigama.

Dupini i kitovi su zadnjih desetak stoljeca naucili da ljudi prema njima mogu biti zli. Zadnjih par desteljeca pak naucili da od ljudi mogu traziti pomoc. I to sve cesce traze zbog ozljeda ili zakacenih mreza i udica, iako jos uvijek jako oprezno. No jedno je sigurno da informacije o ljudskoj pomoci ili zlu izmedju sebe razmjenjuju.

Kako se bude sve vise ostvarivala interakcija izmedju ljudi i drugih zivotinja, tako ce one od nas uciti i razvijati svoje sposobnosti. Ranije sam na forumu napisao ljudska misija na planeti zemlji je osigurati prijenos i ocuvanje intelegencije. Hoce li to biti vjestacka intelegencija u strojevima ili cemo za par desetljeca biti u stanju genetski modificirati druga ziva bica kako bi podigli njihov IQ i kognitivne sposobnosti pokazati ce vrijeme, no na jednom i drugom se radi, kao sto smo i mi vjerojatno produkt jedne takve genetske modifikacije.

Hoce li te zivotinje kada jednog dana budu na IQ ravne covjeku biti i dalje zivotinje ili zasebna grupa bica?

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljudi - životinje ili zasebna grupa živih bića?
PostPostano: 06 srp 2019, 21:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna


Ovo je posebno zanimljivo.


_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljudi - životinje ili zasebna grupa živih bića?
PostPostano: 06 srp 2019, 22:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Inteligencija je bukvalno jedina stvar koja ljude čini različitim od ostalih životinja (sisara, da budem precizan), bukvalno sve ostale karakteristike su identične.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljudi - životinje ili zasebna grupa živih bića?
PostPostano: 09 tra 2021, 17:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Malo prije na HRT-u dokumentarac "Razgovori sa Dupinima", ko nije gledao neka pogleda, nevjerojatno zvuci da ljudi i dobri dupini razumiju svoje susrete kao susrete vrsta viseg intelekta. Dupini druge dozivaju po prezimenu (naziv plemena) i osobnom imenu, poput ljudi.

Inace znanstvenici preptpostavljaju kako dupini upotrebljavaju duplo vise mozga nego ljudi.

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljudi - životinje ili zasebna grupa živih bića?
PostPostano: 09 tra 2021, 18:24 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69042
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
DrMag je napisao/la:
Malo prije na HRT-u dokumentarac "Razgovori sa Dupinima", ko nije gledao neka pogleda, nevjerojatno zvuci da ljudi i dobri dupini razumiju svoje susrete kao susrete vrsta viseg intelekta. Dupini druge dozivaju po prezimenu (naziv plemena) i osobnom imenu, poput ljudi.

Inace znanstvenici preptpostavljaju kako dupini upotrebljavaju duplo vise mozga nego ljudi.


Zanimljivo, nisam znao za to.

Ime je dovoljno kao identifikacija za unutar familije i kuće, da se zna tko je tko.

Prezime je uvedeno kad su se ljudi počeli više kretati i živjeti u većim zajednicama, pa treba još jedno javno ime, najprirodnije je uzeti zanimanje.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljudi - životinje ili zasebna grupa živih bića?
PostPostano: 09 tra 2021, 18:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Robbie MO je napisao/la:
DrMag je napisao/la:
Malo prije na HRT-u dokumentarac "Razgovori sa Dupinima", ko nije gledao neka pogleda, nevjerojatno zvuci da ljudi i dobri dupini razumiju svoje susrete kao susrete vrsta viseg intelekta. Dupini druge dozivaju po prezimenu (naziv plemena) i osobnom imenu, poput ljudi.

Inace znanstvenici pretpostavljaju kako dupini upotrebljavaju duplo vise mozga nego ljudi.


Zanimljivo, nisam znao za to.

Ime je dovoljno kao identifikacija za unutar familije i kuće, da se zna tko je tko.

Prezime je uvedeno kad su se ljudi počeli više kretati, pa treba još jedno javno ime, najprirodnije je uzeti zanimanje.


Snimali su glasanje dobrih dupina tijekom velikog okupljanja, njih nekoliko tisuca pripadnika razlicitih plemena i klanova, komunikacije / dozivanje unutar jednog plemena uvijek idu istim obrazcima: prezime - ime - instrukcije. Koliko sam shvatio kada vodja plemena izda zapovijed, ta zapovijed nema nikakvog utjecaja na pripadnike drugih plemena ili klanova.

Testirali su zatocene dupine, zenka je dozvala mladunce koje su od nje ljudi trazili, zatim su ponovili test ali trazeci drugo mladunce. .. prikazani su brojni testovi, ukljucujuci i matematicko - geometrijske koje rjesavaju podjednako brzo (kazu ako ne i brze) kao ljudi..

Vidim vec prave "google translator" za komunikaciju engleski-dupini i tu su zakljucili da oni imaju i naglaske.

Uglavnom testovima su utvrdili kako dobri dupini i orke imaju 5 kognitivnih sposobnosti koje imaju i ljudi, ali i jedno sjetilo vise, pomocu kojeg vide i oponasaju covjeka u vodi iako su im prekrili oci.

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljudi - životinje ili zasebna grupa živih bića?
PostPostano: 09 tra 2021, 19:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32134
DrMag je napisao/la:


Uglavnom testovima su utvrdili kako dobri dupini i orke imaju 5 kognitivnih sposobnosti koje imaju i ljudi, ali i jedno sjetilo vise, pomocu kojeg vide i oponasaju covjeka u vodi iako su im prekrili oci.

Pa imaju ugrađen "sonar".


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljudi - životinje ili zasebna grupa živih bića?
PostPostano: 09 tra 2021, 20:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 tra 2017, 21:00
Postovi: 3217
Ko im ga je ugradio?

_________________
5. avgust 1995. - Dan ujedinjenja Srbijanaca i Srba iz regiona.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljudi - životinje ili zasebna grupa živih bića?
PostPostano: 09 tra 2021, 20:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32134
Primarijus je napisao/la:
Ko im ga je ugradio?

Pitaj evolucioniste. Ako znaju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljudi - životinje ili zasebna grupa živih bića?
PostPostano: 09 tra 2021, 21:52 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69042
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Tko je ugradio noge ovoj nakupini stanica i još teže - naučio ih kako da upravljaju s nogama?

Jedina ljudska intervencija je ubijanje nakupina koje se sporo kreću (prirodna selekcija).



Gene (parametre koda za izgled i kretanje) prenose i razmnožavaju samo jedinke koje pobjeđuju u turnirima utrka.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljudi - životinje ili zasebna grupa živih bića?
PostPostano: 09 tra 2021, 21:57 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30442
Zašto govorite "dobri dupini"? Je li to neki naziv za vrstu dupina ili mislite na karakter pa imaju i neki zli?

Ne zezam se, stvarno ne kontam.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

807 of 2558 - 31.55%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 106 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 36 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO