RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Rat i sudbine – Abdić na slobodi, Atif u mirovini, Šantić ubijen

Napisano 08.03.2012. 12:18

Abdić izlazi na obljetnicu smrti generala Šantića
 
Rat i sudbine – Abdić na slobodi, Atif u mirovini, Šantić ubijen

■ Fikret Abdić
Babo sutra izlazi na slobodu
Nakon dvije trećine odslužene kazne, iz zatvora u Puli izlazi Fikret Abdić zvani Babo. Na Županijskom sudu u Karlovcu osuđen je na zatvorsku kaznu od 15 godina. Presuda mu je donesena za ratni zločin.
 
■ Atif Dudaković
Bez odgovora na nestanak Šantića    
Zapovjednik 5. Korpusa Armije BiH označen je kao glavni krivac za nestanak zapovjednika bihaćkog HVO-a generala Vlade Šantića. Nakon 17 godina, protiv njega nije pokrenut nikakav sudski postupak, živi u Sarajevu

■ Vlado Šantić
Ubijen, za tijelom se traga 17 godina
U noći s 8. na 9. ožujak 1995. godine gubi se svaki trag generalu Vladi Šantiću. Zbog njegove smrti, mjesec dana poslije pokrenuta je istraga u kojoj su sudjelovali SlS-ovi istražitelji iz RH, ali bez konkretnih rezultata.

Dok tisuće stanovnika Cazinske krajine sutra frenetičnim pljeskom i povicima bude slavilo izlazak na slobodu Fikreta Abdića, prijeratnog direktora moćne jugoslavenske tvrtke Agrokomerc i ratnog predsjednika Samostalne autonomne pokrajine Zapadna Bosna, nekadašnji suborci ubijenog zapovjednika 101. brigade HVO-a generala Vlade Šantića, medijima će poslati još jedno u nizu priopćenja, tražeći suđenje Šantićevim ubojicama. Iz Sarajeva će se istog dana iz svih raspoloživih medijskih i političkih sredstava oglasiti Abdićevi kritičari, „patrioti“ koji su se na strani Armije BiH borili za oslobođenje zapadne Bosne.

Šantića nitko ne spominje

Samo za antiabdićevske potrebe, sarajevski mediji će ponovno iz mrtvila prigodno posegnuti za izjavom zapovjednika 5. korpusa Armije BiH umirovljenog generala Atifa Dudakovića. Uz njega će kroz sarajevski medijski prostor prodefilirati čitava plejada generala, brigadira, političara, istinskih patriota, a nitko neće niti spomenuti već 17 godina staro pitanje - tko je, kako i zbog čega, u noći s osmog na deveti ožujak likvidirao generala HVO-a Vladu Šantića, za čijim se posmrtnim ostatcima nikada nije organizirala ozbiljna potraga. General Atif Dudaković, u čijem se društvu te kobne noći na proslavi Dana žena 8. ožujka 1995. godine, nalazio ubijeni general Šantić još će jednom sebe, ako ga slučajno netko prozove, amnestirati od odgovornosti. Isto će učiniti i njegov problematični suborac, nekadašnji pukovnik Hamdija Abdić zvani Tigar koji je tada obavljao dužnost vojnog zapovjednika 502. brigade u sklopu 5. korpusa Armije BiH. Iz Mostara će, ako se budu sjetili, hrvatske stranke i udruge poslati još jedno, 17. po redu pismo reakcije u kojem od pravosudnih tijela vlasti BiH traže temeljitu istragu o ubojstvu generala Vlade Šantića. U Tužiteljstvu BiH papagajski ponavljaju kako oni o svojim istragama i imenima osumnjičenih ne izlaze u javnost.

Zapadna Bosna podijeljena na abdićevce i antiabdićevce, dodatno će se Babinim izlaskom na slobodu podijeliti. Još kad vitalni 73-godišnjak, prema najavama, krene u ofenzivu osvajanja bivšeg jugoslavenskog prehrambenog giganta Agrokomerca, kojeg je tranzicijska vlast „očerupala“ do gole kože, podjele će se dodatno produbiti. Zabilješke SlS-ove Službe za razmjenu zarobljenika i ostalih osoba, u kojoj su navedeni svi detalji povezani sa Šantićevom otmicom i misterioznim nestankom, i dalje će „trunuti“ u administrativnim ladicama bh. sudova.

Prema zabilješci, 8. ožujka 1995. godine u kafiću Flamengo, koji se nalazi u blizini Glavnog stožera HVO-a Bihać, časniku HVO-a Salki Džaniću u leđa je pucao Danijel Zulić zvani Deni, koji je bio osobni pratilac pukovnika Hamdije Abdića zvanog Tigar. Iza ponoći 9. ožujka, dok je u bihaćkom hotelu Sedra trajala proslava Dana žena, u zgradu bihaćkog HVO-a dolazi Hamdija Abdić i govori generalu Vladi Šantiću kako ga mora odvesti do generala Atifa Dudakovića.

Istraga stoji 17 godina

U transkriptu SlS-a između ostalog piše: „Po dolasku u hotelu ih je dočekao general Atif Dudaković, a dvojica pripadnika HVO-a Vujić i Klepić, nakon što su pred ulazom razoružani, otjerani su iz hotela. Generalu Dudakoviću tom prigodom su pravili društvo stanoviti major Armije BiH Aleksandar Mrenica, Hamdija Abdić te Danijel Zulić, osoba koja je dva dana prije pucala u leđa pripadniku HVO-a u kafiću Flamengo. Nakon tog susreta, generalu HVO-a Vladi Šantiću gubi se svaki trag. Postoje podatci kako je došlo do oštre prepirke između Dudakovića i Šantića oko sve učestalih incidenata između pripadnika Armije BiH i HVO-a. Čak je zamjereno generalu Šantiću da je opstruirao dostavu pomoći 5. korpusu Armije BiH, koja je stizala iz Hrvatske, što nije točno jer je kasnije istraga pokazala da su od te pomoći dio trebali dobivati bojnici HVO-a, ali je takav naputak prekršen od zapovjedništva Armije BiH.

Antagonizmi između ubijenog generala Vlade Šantića i zapovjednika 5. korpusa generala Atifa Dudakovića i njegovih suradnika, tinjali su dosta dugo. U transkriptu SlS-a, pod uredskim brojem 01-IP-837/95. od 15. ožujka 1995. godine, navodi se kako je HVO iz Bihaća na čelu s generalom Vladom Šantićem postigao značajne rezultate, Šantić je vratio sve izgubljene crte na bojišnicama koje je izgubio 5. korpus. Zbog toga je Vlado Šantić uživao u to vrijeme veći ugled od samog Petog korpusa. Po prirodi impulzivan, general Šantić oštro bi reagirao na opstrukcije koje su stizale iz 5. korpusa Armije BiH, što ga je kasnije očito stajalo i glave. U istragu oko njegove smrti i traženju posmrtnih ostataka uz službeno Sarajevo, dio krivice snosi i službeni Zagreb, koji i danas čuva neke tajne koje bi konačno demistificirale sudbinu nestalog generala HVO-a.

Umjesto toga, sutra će se cijela politička i medijska pozornost fokusirati na povratak Fikreta Abdića koji je u RH odslužio dvije trećine zatvorske kazne koju je dobio za ratne zločine.

■■ ISTRAGA
Potraga za tijelom nikada nije započeta

Tijelo generala Vlade Šantića još nije pronađeno. Spominjalo se više lokacija na kojima su posmrtni ostaci zakopani. U nekoliko verzija koje su kolale medijskim prostorom, ali i obavještajnim krugovima, spominjala se lokacija Kostela i Cazin-Srbljani. U drugoj verziji tijelo ubijenog generala Šantića je iste noći bačeno u jezero. Prije toga je bilo vezano lancima i kamenjem kako ga riječne struje ne bi izbacile na površinu. Unatoč brojnim apelima hrvatskih dužnosnika i udruga, koji su posljednjih godina postali sve rjeđi, za punih 17 godina nije pokrenuta niti jedna ozbiljna istraga ili akcija pronalaska tijela.

| VL | HB.org |


Nema komentara

Anketa

Ustavi