Neum je ponovno domaćin Umjetničke kolonije koja okuplja vrhunske slikare iz BiH i Hrvatske.
Dani Tolise spustili su zavjese, a Dani hrvatskog filma još nisu ni odškrinuli svoja vrata u Orašju.
Velika katedralna dvorana bila je sinoć ispunjena do posljednjeg mjesta na predstavljanju knjige biskupa mostarsko-duvanjskog dr Ratka Perića “Svećenici glagoljaši na području BiH”, u kojoj je opisan život i djelovanje 59 svećenika glagoljaša, u razdoblju od 300 godina, u vrijeme Osmanlijske vlasti, od 1551. do 1851., za koju je autor građu pripremao punih 24 godine.
Raskoš, ali i neistraženi fenomen tradicijske kulture Hrvata u BiH iz segmenta nematerijalne kulturne baštine, vodi nezaobilazno do oraške Posavine gdje (Oštra Luka - Bok i Donja Mahala) u kojima još uvijek vrijedne Posavke proizvode jedinstvenu u svijetu čipku koja je uvrštena na UNESCO-ovu listu nematerijalne baštine.
Prekrasno crkveno zdanje posavskog duhovnog središta crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije u Tolisi najljepši je ambijent odabran za svečanost otvorenja jubilarnih desetih “Dana Tolise”.
Na izboru će sudjelovati 25 djevojaka iz 19 država. Zanimljivo je da se iz pojedinih zemalja prijavilo više sudionica u različitim nošnjama iz krajeva kojih potječu njihovi preci.
“Zapalio je scenu”, “Mladi talentirani solo pjevač koji koncertno izvođenje arije prevodi u operno”, “Solo pjevač s velikim mogućnostima za međunarodnu karijeru” - epiteti su kojim se od članova stručnog ocjenjivačkog suda na Moskovskom međunarodnom festivalu slavenske muzike u solo kategoriji - akademsko operno pjevanje i kategoriji vokalni ansambli s kolegicom Anđelom Đerić sopran, okitio bosanski franjevac fra Emanuel Josić.
U posuškom Batinu, rodnom selu fra Petra Bakule, u povodu 200. obljetnice rođenja održana je smotra dječjeg folklora “Na Petrovu ognjištu”.
Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru jučer je završen dvodnevni međunarodni znanstveni skup “Povijesno naslijeđe hercega Stjepana Vukčića Kosače” i obilježavanje 550. godišnjice od njegove smrti.
Nije sve u televiziji, mobitelima i tabletima, ima nešto i u knjizi...
Oduzimanje licencije za prikupljanje naknada za kolektivno ostvarivanje kabelskog reemitiranja Udruge filmskih radnika BiH (UFR u BiH) iz Sarajeva i dodjela licencije Udruzi filmske industrije (UFI) Kiseljak bile se glavne teme izvanredne skupštine sarajevske udruge.
Kada Amerikanci na zvuke gange uzvikuju: “It’s so beautiful”, ili u prijevodu: “Ovo je predivno”, onda je jasno koliko je “haiku s kamen” moćan i za one koji žive u prekooceanskim zemljama.
Cijela dvorana Srednje škole „Ivan Goran Kovačić“ u Kiseljaku na nogama, uz pjesme jednog od najpopularnijih vokalnih sastava Hrvatske koji ljepotu klapske pjesme promovira diljem svijeta, klape Intrade i Tomislava Bralića. Tako bi se u najkraćem mogao opisati veličanstveni kraj još jedne uistinu veličanstvene kulturne manifestacije „Hrvatsko proljeće središnje Bosne“.
Slaven Knezović, glumac i producent, koji je više navrata ovaj film nazvao svojom „Na Drini ćuprija“ naglasio je kako vjeruje da će ovaj film biti ponos, ne samo Mostara, BiH i Hrvatske, nego i regije.
Najgore što vam mogu oduzeti je glas, jer čovjek bez glasa je beznačajan, kazala je u četvrtak u Vitezu Julienne Bušić, američko-hrvatska prozna spisateljica, esejistica i prevoditeljica.