Dosad najpotpuniji prikaz etno-demografskih mijena Hrvata Bosne i Hercegovine kroz povijest. Obilno ilustrirarno zemljovidima, statistikama i tablicama.
Studija profesorice Zagrebačkoga sveučilišta o ulozi eskpertnih svjedoka, napose povjesničara, u procesima Haaškoga tribunala Analizirana je njihova stručna pouzdanost i potencijalna politiziranost. Na hrvatskom i engleskom.
Raščlamba i prikaz studija o opstojnosti BiH, epitomizirana autorovim sudom.» Može li se o Bosni i Hercegovini govoriti kao “Jugoslaviji u malom”, koja je osuđena prijeći isti put koji vodi k raspadu? Osim uopćenoga odgovora po kojemu u povijesnome gibanju nema predodređenosti (i Jugoslavija se mogla održati, pod uvjetom da su akteri birali drugačije dugoročne ciljeve), odgovor bi ukratko glasio: položaj i izgledi BiH lošiji su od onih Jugoslavije, pa se susljedno tomu o njoj i ne može govoriti kao “Jugoslaviji u malome” «
Prikaz tijeka ratovanja u Bosni i Hercegovini, uz rušenje popularnih mitova o velikom angažmanu HV u ratu Muslimana i Hrvata, «dogovorenom ratu» itd.. Uvodni citat:» Valja napomenuti da je HVO u BiH bila vojska s najvećim stupnjem pripadnika druge nacionalnosti, iako se to konstantno prešućuje i negira.»
Analiza i prikaz modernih nacionalno-teritorijalnih aspiracija triju nacija u BiH, počesto potkrjepljivanih pseudoznanstvenim interpretacijama povijesti srednjovjekovne bosanske države
Najpoznatiji političko-programski spis vođe Bošnjaka-muslimana.
Sa stranice http://www.slobodanpraljak.com/
Raščlana stremljenja nacionalnih elita u suvremenoj Bosni i Hercegovini. Iz časopisa «Status».
Opis i popis ratnih zločina srpskih snaga nad Hrvatima i Muslimanima-Bošnjacima u Bosanskoj Posavini 1991.-1995.
Preuzeto sa stranice http://www.hic.hr/ratni-zlocini/b-h/index-bh.htm
Sažet prikaz sporova potaknutih autoričinom knjigom «Bosna i Hercegovina: podijeljeno društvo i nestabilna država». Model konsocijacijske ili sudruštvene demokracije, na snazi u Nizozemskoj, Belgiji, Austriji i još nekim pluralnim društvima, našao se na udaru bošnjačko-muslimanske ideologije forsiranja unitarne države po načelu jedan čovjek-jedan glas.
Polemika povjesničara Dubravka Lovrenovića i akademika Muhameda «Tunje» Filipovića, koju najbolje ilustriraju riječi iz uvoda u tekst: Slučaj akademika Muhameda Filipovića bizaran je slučaj balkanskoga intelektualca u službi političko-hegemonijalne propagande. Uznemirujuće je to da je osim iznimki izbrojivih na prste jedne ruke bogumilski mit u bošnjačkim intelektualnim krugovima javno ili prešutno stekao status «dogme» i da kao takav – nepristupačan znanstvenoj kontraargumentaciji – pogubno utječe na ionako višestruko nagriženu bosanskohercegovačku društvenu koheziju.
Najpoznatiji svjetski povijesno-publicistički sažetak bosansko-hercegovačke prošlosti zaključno do 1993. Unatoč stanovitim zamjerkama autorovom ne do kraja uravnoteženomu pristupu (recenzija je dana i na stranici http://www.hercegbosna.org/ostalo/recenzije.html ), do sada najpristupačniji prikaz najvećega dijela BH povijesti.
Drugo izdanje poznate uspješnice hrvatskoga povjesničara; za sada najdostupnije kratke povijesti NDH. U ovom, bošnjačkom izdanju, jedine su jezične promjene u zamjeni hrvatskih naziva mjeseci srpskima (kolovoz-avgust).
Analiza ideologizirane suvremene polit-historiografije i njezinih omiljenih teza («dogovoreni rat», «najveće žrtve», «susjedi agresori»), te protagonista takvih tvrdnji (Vesna Pusić, Luka Markešić, Kasim Trnka,..)
Sjajna studija o hrvatskoj povijesti od 7. do 20. stoljeća, s posebnim naglaskom na Bosnu i Hercegovinu i političke kontroverze zadnjega desetljeća prošlog milenija. Obilje ilustracija i zemljovida. Preuzeto sa stranice Hrvatskog svjetskog kongresa, http://www.crowc.org/
Pregledno svjedočenje hrvatskoga admirala i vojnoga analitika. Sastoji se od niza zemljovida i raščlana vojnopolitičkih nakana i poteza u ratovima u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini