HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 01:16.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 93 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Rijeci ilirskog podrijetla
PostPostano: 17 svi 2013, 21:11 
Offline

Pridružen/a: 13 svi 2013, 13:08
Postovi: 450
dudu je napisao/la:
djiha-djiha je napisao/la:


To nije toliko ni bitno jer je danas gotovo nemoguce uci u trag svim migracionim tokovima zadnje dvije tisuce godina. Albanski jezik zasigurno nije "pao s neba".


albanski nije srodan nikakvom ilirskom ili nekom proto balkanskom jeziku jer je albanski satem jezik (kao i slavenski, baltički, indoiranski itd.), a ilirski je centum, poput italičkih, helenskih, germanskih, keltskih i sličnih jezika.


Mozda te razocaram kad ti to kazem ali te klasifikacije u "satem i centum" jezike su davno prevazidjene u modernoj lingvistici. Ja nisam lingvisticar bas, vec povjesnicar, ali jedna meni vrlo srodna osoba jest. Jednostavno se malo bolje raspitaj i vidjeces (nista osobno).

Albanski je najblizi tim starim balkanskim jezicima i moj kurs za pocetnike bi trebao doci odmah nakon blagdana u ponedjeljak.

_________________
jebem li te vojni referente shto me cherash dalje od dervente...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rijeci ilirskog podrijetla
PostPostano: 17 svi 2013, 21:15 
Offline

Pridružen/a: 13 svi 2013, 13:08
Postovi: 450
joe enter je napisao/la:
Što se tiče "vatre" teško se može odreditit poreklo jer zapisa te reči nema u srednjem veku od strane hrvatskih i srpskih pisaca već samo reč "oganj".

U rumunskom jeziku reč vatra znači "ognjište" , znači mesto gde se pali vatra.


Kad imas slicne rijeci u razlicitim, medjusobno nesrodnim jezicima, onda je logicno da ces korijene traziti drugdje. Svi su, dakle, naslijedili tu rijec od "Ilira". (stavljam to uvijek pod navodnike jer su Iliri nesto kao i Kelti...jedna skupina plemena)

PS: Na koga mislis kada kazes "srpski i hrvatski pisci" Srednjeg vijeka (dakle od 500. do 1500. godine)?

_________________
jebem li te vojni referente shto me cherash dalje od dervente...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rijeci ilirskog podrijetla
PostPostano: 17 svi 2013, 21:17 
Offline

Pridružen/a: 13 svi 2013, 13:08
Postovi: 450
snowflake je napisao/la:
dudu je napisao/la:

albanski nije srodan nikakvom ilirskom ili nekom proto balkanskom jeziku jer je albanski satem jezik (kao i slavenski, baltički, indoiranski itd.), a ilirski je centum, poput italičkih, helenskih, germanskih, keltskih i sličnih jezika.


P.S. Podjela na cetum i satum jezike nije više toliko važna kao što je bila prije.


:D
Hah, citam redom kadli..!

Hvala. :)

_________________
jebem li te vojni referente shto me cherash dalje od dervente...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rijeci ilirskog podrijetla
PostPostano: 17 svi 2013, 21:18 
Offline

Pridružen/a: 13 svi 2013, 13:08
Postovi: 450
dudu je napisao/la:
na cijelom svijetu je balega, a kod nas u duvanjskom kraju galeba. =))


Ozbiljno? :D

_________________
jebem li te vojni referente shto me cherash dalje od dervente...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rijeci ilirskog podrijetla
PostPostano: 17 svi 2013, 22:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 pro 2012, 00:37
Postovi: 143
volvoks je napisao/la:
http://en.wikipedia.org/wiki/Diana_(mythology)
Ma kakva ilirska riječ :kava



Nije baš ilirski toponim, ali sam napisao zbog nekih drugih stvari koji su meni zanimljivi, i svejedno ilirska imena se mogu dosta povezivati sa rimskim. Spominje se Danica koja je bila sestra od Stjepana II Kotromanića 1310. godine. Otišla je u Italiju, tačnije u Rim gdje je i umrla, sumnja se da je uzrok smrti bila kolera. Pokopana je na Aventinu u Minervinom hramu koja danas predstavlja crkvu "Santa Maria sopra Minerva". Na njezinom grobu piše "Leži žena, miruje, u tuđoj zemlji, Dijana ilirska ". To ime "Dijana" je imao neki značaj, jer to nije bilo njeno pravo ime ali ga je ipak koristila kroz cijeli život. Ilirski naziv Dijana (iskofrčeno) predstavlja boginju lova.

ima dosta toga ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rijeci ilirskog podrijetla
PostPostano: 18 svi 2013, 00:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
djiha-djiha je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
Što se tiče "vatre" teško se može odreditit poreklo jer zapisa te reči nema u srednjem veku od strane hrvatskih i srpskih pisaca već samo reč "oganj".

U rumunskom jeziku reč vatra znači "ognjište" , znači mesto gde se pali vatra.


Kad imas slicne rijeci u razlicitim, medjusobno nesrodnim jezicima, onda je logicno da ces korijene traziti drugdje. Svi su, dakle, naslijedili tu rijec od "Ilira". (stavljam to uvijek pod navodnike jer su Iliri nesto kao i Kelti...jedna skupina plemena)

PS: Na koga mislis kada kazes "srpski i hrvatski pisci" Srednjeg vijeka (dakle od 500. do 1500. godine)?


Nemoguće je odrediti jezik Ilira jer prosto nema zapisa,nema govornika,a i jako dugo vremena je prošlo.

Ne , mislim na period od najviše 300 pred tusko osvajanje , ostalo nije vredno pomena s'obzirom na količinu i fiktivni značaj zapisanog.

Veliki uticaj(tj.jedini) staroslovenskog jezika je bio neumomoljiv u srednjovekvnim spisima , tako da nema "vatre" a ni "balege" zapisano u to vreme.
Vatra je i balega kao pojmovi su zabeleženi u vr' glave u 18.veku najranije.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rijeci ilirskog podrijetla
PostPostano: 18 svi 2013, 00:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Ako malo više čitate i informišete se , videćete da nema čistih ilirskih plemena već da je još pre osvajanja Rimljana postajao "keltsko-ilirski miks" koji je doveo do toga da dobar deo topinima "na ovim prostorima" ima tzv.keltsku osnovu(reke i planine).

Iliri su fikcija , to je samo naziv rimljanskih pičaka za neka neodređena plemena o kojim niko ništa ne zna zapravo , kako jezički tako i u svakomo drugo segmentu.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rijeci ilirskog podrijetla
PostPostano: 18 svi 2013, 00:54 
Offline

Pridružen/a: 13 svi 2013, 13:08
Postovi: 450
joe enter je napisao/la:
djiha-djiha je napisao/la:

Kad imas slicne rijeci u razlicitim, medjusobno nesrodnim jezicima, onda je logicno da ces korijene traziti drugdje. Svi su, dakle, naslijedili tu rijec od "Ilira". (stavljam to uvijek pod navodnike jer su Iliri nesto kao i Kelti...jedna skupina plemena)

PS: Na koga mislis kada kazes "srpski i hrvatski pisci" Srednjeg vijeka (dakle od 500. do 1500. godine)?


Nemoguće je odrediti jezik Ilira jer prosto nema zapisa,nema govornika,a i jako dugo vremena je prošlo.

Ne , mislim na period od najviše 300 pred tusko osvajanje , ostalo nije vredno pomena s'obzirom na količinu i fiktivni značaj zapisanog.

Veliki uticaj(tj.jedini) staroslovenskog jezika je bio neumomoljiv u srednjovekvnim spisima , tako da nema "vatre" a ni "balege" zapisano u to vreme.
Vatra je i balega kao pojmovi su zabeleženi u vr' glave u 18.veku najranije.


Citat:
Nemoguće je odrediti jezik Ilira jer prosto nema zapisa,nema govornika,a i jako dugo vremena je prošlo.


Pa ako nije slavenska rijec cija bi onda mogla da bude?


Citat:
Ne , mislim na period od najviše 300 pred tusko osvajanje , ostalo nije vredno pomena s'obzirom na količinu i fiktivni značaj zapisanog.


Nisam se izrazio dovoljno precizno. Pitao sam da li mislis na nekog ko je zivio izmedju 500. i 1500. godine (jasno mi je da ne smatra svako da se srednjovjekovna epoha da bas izmedju te dvije godine locirati ali to sad nije ni bitno). Dakle da. Pa na koje pisce tocno mislis?


PS: Da odmah odgovorim i na tvoj drugi post. Pa upravo zbog toga sam Ilire vise puta stavljao pod navodnike. Ne samo da se radilo o miksu kao sto si ti naveo vec ni Iliri kao Iliri nisu bili jedna nerazdvojna skupina vec mnostvo raznoraznih plemena.

_________________
jebem li te vojni referente shto me cherash dalje od dervente...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rijeci ilirskog podrijetla
PostPostano: 18 svi 2013, 12:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21532
joe enter je napisao/la:
Ako malo više čitate i informišete se , videćete da nema čistih ilirskih plemena već da je još pre osvajanja Rimljana postajao "keltsko-ilirski miks" koji je doveo do toga da dobar deo topinima "na ovim prostorima" ima tzv.keltsku osnovu(reke i planine).
Iliri su fikcija , to je samo naziv rimljanskih pičaka za neka neodređena plemena o kojim niko ništa ne zna zapravo , kako jezički tako i u svakomo drugo segmentu.

Naši preci Asterix i Obelix ? :D
Nije baš do kraja tako.
Iliri su ti ona plemena koja su potisnula Dorane na jug (ili jednostavno zauzela njihovo mjesto kad su oni zgibali dole), i koja su tu bila prije Kelta.
Imaš nešto znanja o povijesti i pobunama, veći dio jezika je zasad neodređen, ali objektivno gledajući nema neke prevelike veze s današnjim albanskim.
Balkan je mračan, ovdje su nestajale, nastajale i mješale se nacije.
Što se tiče riječi ilirskog podrijetla, u hrvatskom (i ostalim okolnim slavenskim jezicima) ih nema baš previše. Stara, davno prošla moda.
http://en.wikipedia.org/wiki/Illyrian_language


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rijeci ilirskog podrijetla
PostPostano: 18 svi 2013, 13:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Ceha je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
Ako malo više čitate i informišete se , videćete da nema čistih ilirskih plemena već da je još pre osvajanja Rimljana postajao "keltsko-ilirski miks" koji je doveo do toga da dobar deo topinima "na ovim prostorima" ima tzv.keltsku osnovu(reke i planine).
Iliri su fikcija , to je samo naziv rimljanskih pičaka za neka neodređena plemena o kojim niko ništa ne zna zapravo , kako jezički tako i u svakomo drugo segmentu.

Naši preci Asterix i Obelix ? :D
Nije baš do kraja tako.
Iliri su ti ona plemena koja su potisnula Dorane na jug (ili jednostavno zauzela njihovo mjesto kad su oni zgibali dole), i koja su tu bila prije Kelta.
Imaš nešto znanja o povijesti i pobunama, veći dio jezika je zasad neodređen, ali objektivno gledajući nema neke prevelike veze s današnjim albanskim.
Balkan je mračan, ovdje su nestajale, nastajale i mješale se nacije.
Što se tiče riječi ilirskog podrijetla, u hrvatskom (i ostalim okolnim slavenskim jezicima) ih nema baš previše. Stara, davno prošla moda.
http://en.wikipedia.org/wiki/Illyrian_language


Ma kakvi crni Šiptari i njihov jezik , jednostavno je nedokazivo da ima ikakve veze sa ilriskim jer mi jednostavno ne znamo kakav je bio ilirski.
sve što je zapisano na ovim prostorima pre dolaska Slovena je isključivo na latinskom i grčkom.
Sva ova priča leži na jebenoj balegi i vatri.

Ima druga poveznica , ali ne kroz femozni ilirski jezik već kroz naše današnje jezike.

Postoji tzv.balkanska jezikčka unija.
Ona se sastoji od toga što grčki,albanski,srpski i hrvatski(bez makedonaca,bugara,kajkavaca) jezici imaju gradnju rečenice od pomoćnog glagola HTETI.
To ti je ono "ću,ćeš,ćemo,ćete,će".

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rijeci ilirskog podrijetla
PostPostano: 18 svi 2013, 13:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13034
Lokacija: Zagreb
Prvo, hrvatski ne spada u balkanski Sprachsbund, dok makedonski spada, drugo, ovo o čemu ti pričaš su složena glagolska vremena, koja ima i talijanski, i njemački i engleski i više manje svaki IE jezik...

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rijeci ilirskog podrijetla
PostPostano: 18 svi 2013, 13:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
volvoks je napisao/la:
Prvo, hrvatski ne spada u balkanski Sprachsbund, dok makedonski spada, drugo, ovo o čemu ti pričaš su složena glagolska vremena, koja ima i talijanski, i njemački i engleski i više manje svaki IE jezik...


Evo počeli su hrvatski domoljubni bojovnici da brane svoj voljeni hrvaški, daj ne kenjaj jer nije u tome poenta.

Rekao sam sasvim jasno da samo srpski,hrvatski,albanski i grčki u budućem vremenu grade rečenicu sa pomoćnim glagolom "hteti".
Šta je neistina i šta ti nije jasno?! , ovo je samo jedan detalj koji može biti u vezi sa starosedeocima i njihovim jezikom ili ne mora.

Čuj Sprachsbund?? =))

Evo dokaza da vi sa Ilrima i Slovenima nemate veze, već kako to Antiša Pavelić i ekipa kaže da ste Goti.
I ja se slažem sa njime jer ima nešto gotivno u vama. :zubati

Dok mi Srbi smo kako kaže vaš ćaća domovine Antiša Starčević potomci plemena Tribala inače poznati po tome što jedu leševe. :zubati

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rijeci ilirskog podrijetla
PostPostano: 18 svi 2013, 14:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13034
Lokacija: Zagreb
To je znanstveni pojam, koji obuhvaća puno više od načina gradnje budućeg vremena, no hrvatski uglavnom ne pokazuje te znanstvene karakteristike...
Nije ni moj problem, a bogme ni svjetske lingvistike što ti ne voliš Nijemce i njihov jezik, vjerojatno ostavili premalo parketa za potpalu :kava

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rijeci ilirskog podrijetla
PostPostano: 18 svi 2013, 17:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21532
volvoks je napisao/la:
To je znanstveni pojam, koji obuhvaća puno više od načina gradnje budućeg vremena, no hrvatski uglavnom ne pokazuje te znanstvene karakteristike...
Nije ni moj problem, a bogme ni svjetske lingvistike što ti ne voliš Nijemce i njihov jezik, vjerojatno ostavili premalo parketa za potpalu :kava

Na ovo misli http://en.wikipedia.org/wiki/Balkan_language_area ?
Tog hrvatski nije dio. Nema tu gubitka infinitiva kao u srpskom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rijeci ilirskog podrijetla
PostPostano: 19 svi 2013, 06:34 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
joe enter je napisao/la:
volvoks je napisao/la:
Prvo, hrvatski ne spada u balkanski Sprachsbund, dok makedonski spada, drugo, ovo o čemu ti pričaš su složena glagolska vremena, koja ima i talijanski, i njemački i engleski i više manje svaki IE jezik...


Evo počeli su hrvatski domoljubni bojovnici da brane svoj voljeni hrvaški, daj ne kenjaj jer nije u tome poenta.

Rekao sam sasvim jasno da samo srpski,hrvatski,albanski i grčki u budućem vremenu grade rečenicu sa pomoćnim glagolom "hteti".
Šta je neistina i šta ti nije jasno?! , ovo je samo jedan detalj koji može biti u vezi sa starosedeocima i njihovim jezikom ili ne mora.

Čuj Sprachsbund?? =))

Evo dokaza da vi sa Ilrima i Slovenima nemate veze, već kako to Antiša Pavelić i ekipa kaže da ste Goti.
I ja se slažem sa njime jer ima nešto gotivno u vama. :zubati

Dok mi Srbi smo kako kaže vaš ćaća domovine Antiša Starčević potomci plemena Tribala inače poznati po tome što jedu leševe. :zubati


I engleski tvori futur s pomoćnim glagolom htjeti. Bit će da je i on nastao iz srpskog. =))

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rijeci ilirskog podrijetla
PostPostano: 19 svi 2013, 09:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13034
Lokacija: Zagreb
Džo uzme jednu od deset odrednica Sprachbunda i na tome zasniva svoje teorije, što reći nego potpuni ignorant... Na potpuno isti način pristupa i povijesti, ma običan kvaziintelektualac :kava

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rijeci ilirskog podrijetla
PostPostano: 19 svi 2013, 19:07 
Offline

Pridružen/a: 13 svi 2013, 13:08
Postovi: 450
Ma dobro, i Joe ima pravo na vlastiti stav i misljenje (i jasna je njegova motivacija negiranja albanskih korijena, iako je jasno da nisu pali s neba ti Albanci), ali mu nije dobro sto nastupa nekako uvijek pomalo agresivno. Ovdje smo da kazemo ono sta imamo za reci i da razmijenimo stavove a ne da sad tu nesto dokazujemo jedni drugima.

_________________
jebem li te vojni referente shto me cherash dalje od dervente...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rijeci ilirskog podrijetla
PostPostano: 19 svi 2013, 19:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23302
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Zbog čega je pomoćni glagol ću, češ, će, ćemo ćete, će = htjeti? :neznam

Mislim da je zasebni pomoćni glagol, koji nema infinitiv, jer nije sinonom sa htjeti. MOžda nastao od njega, ali se totalno diferencirao od htjeti.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rijeci ilirskog podrijetla
PostPostano: 19 svi 2013, 19:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13034
Lokacija: Zagreb
Ja hoću, ti hoćeš...

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rijeci ilirskog podrijetla
PostPostano: 19 svi 2013, 19:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23302
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
volvoks je napisao/la:
Ja hoću, ti hoćeš...

Bit ću sutra u 12:00 sati na sastanku nije sinonim za hoću biti sutra u 12:00 sati na sastanku.

Ovo je prvo čista izjava u futuru, ovo drugu izražava pored namjere i određenu želju.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rijeci ilirskog podrijetla
PostPostano: 19 svi 2013, 19:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13034
Lokacija: Zagreb
To je složeno vrijeme, odnosno ću je pomoćan oblik, bez značenja...
I engleski, pogotovo govorni, preferira nenaglašeni oblik, "I've bought a house, no to je i dalje glagol to have...
Rečenica ja hoću biti na sastanku nije gramatički ispravna :zubati

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rijeci ilirskog podrijetla
PostPostano: 19 svi 2013, 19:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23302
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
volvoks je napisao/la:
To je složeno vrijeme, odnosno ću je pomoćan oblik, bez značenja...
I engleski, pogotovo govorni, preferira nenaglašeni oblik, "I've bought a house, no to je i dalje glagol to have...
Rečenica ja hoću biti na sastanku nije gramatički ispravna :zubati


Upravo to. U engleskom, "I have found" i "I've found" su sinonimi. U hrvatskom - ne - ni u kom slučaju, a kao što kažeš u nekim slučajevima je i nepravilno (iako u mom slučaju se može uvjeto reći onako).

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rijeci ilirskog podrijetla
PostPostano: 19 svi 2013, 19:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13034
Lokacija: Zagreb
To je samo gramatičko pravilo, Futur I. se tvori od pomoćnog glagola htjeti u nenaglašenoj formi i infinitiva, tu taj glagol nema nikakvo značenje...
Želja u futuru se izriče glagolom željeti, a ne htjeti, dakle naglašeni oblik nema što tražiti u toj konstrukciji...

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rijeci ilirskog podrijetla
PostPostano: 19 svi 2013, 20:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23302
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Ali i u engleskom i u njemačkom, talijanskom pomoćni glagol je čisti glagol i kad se skraćuje može se upotrerbljavati u punoj formi. U hrvatskom - ne.
Zato sam rekao da je se pomoćni glagol za pravljenje futura totalno diferencirao od htjeti, što nije slučaj u drugim jezicima.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rijeci ilirskog podrijetla
PostPostano: 19 svi 2013, 21:17 
Offline

Pridružen/a: 13 svi 2013, 13:08
Postovi: 450
Tri razlicita jezika govorimo ovdje, barem na ovoj temi, a svi se odlicno razumijemo bez prevodilaca. Ima i u tome necega...

_________________
jebem li te vojni referente shto me cherash dalje od dervente...


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 93 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 75 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO