HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 24 tra 2024, 16:58.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 327 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 14  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Banja Luka
PostPostano: 13 stu 2009, 18:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Vujadin je napisao/la:
Tulkas je napisao/la:
Pa malo o ovim Vujadinovim po Banjaluci.. Sigurno ih podrzava..

Banjalučki vandali nastavljaju svoje pohode - mjesta i natpisi bude jezu u svakom normalnom prolazniku


Zašto su oni "moji"? Naravno da ne podržavam škrabanje i uništavanje lijepih banjalučkih fasada. :kava



Da ti odes malo u tri picke materine cetnicke, bezobrazne i naodgojene..
NDH je bila humana drzava u odnosu na ovu RS tvorevinu, a najbolji dokaz je to sto ova RS stvara takve debile kakav si ti.

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka
PostPostano: 13 stu 2009, 18:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Tulkas je napisao/la:
Vujadin je napisao/la:

Zašto su oni "moji"? Naravno da ne podržavam škrabanje i uništavanje lijepih banjalučkih fasada. :kava



Da ti odes malo u tri picke materine cetnicke, bezobrazne i naodgojene..
NDH je bila humana drzava u odnosu na ovu RS tvorevinu


Ajme, šta pjeniš, što me iz čista mira vrijeđaš?
Uljudbe malo, uljudbe. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka
PostPostano: 13 stu 2009, 18:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Pusti se bolan te srpske kurvinjske politike...

Jos nesto cedice..

Prilikom isceniranog njemačkog bombardovanja, 12. aprila 1941, hram je pogođen i znatno je oštećen oltarski dio (apsida). U maju iste godine ustaše su hram proglasile „ruglom grada“ i naredili Srbima, Jevrejima i Romima da ga, ciglu po ciglu, u potpunosti sruše


Vidis da ustase uopce nisu srusile crkvu Svete Trojice....

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka
PostPostano: 13 stu 2009, 18:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Tulkas je napisao/la:
Pusti se bolan te srpske kurvinjske politike...

Jos nesto cedice..

Prilikom isceniranog njemačkog bombardovanja, 12. aprila 1941, hram je pogođen i znatno je oštećen oltarski dio (apsida). U maju iste godine ustaše su hram proglasile „ruglom grada“ i naredili Srbima, Jevrejima i Romima da ga, ciglu po ciglu, u potpunosti sruše


Vidis da ustase uopce nisu srusile crkvu Svete Trojice....


Da, sad je to trebalo ispasti kao provokacija, kao nisu ustaše srušile, nego Srbi. :smajl049
I sad bih ja trebao isto onako tebi odgovoriti i poslati u tri lijepe.
Ali neću. To mi moja kultura i vaspitanje ne dozvoljavaju.
I neću, zato što sam te argumentima poklopio u ovoj temi, a nad poraženima se ne treba iživljavati. :zivili


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka
PostPostano: 13 stu 2009, 19:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Jelde kako je lijep osjecaj kad neko podjebava?? Pocnes pa ti krivo kad se uzvrati. Tamo neki manijak napise kako djecu treba ubijat (tebi mozda to ne smeta jer pise hrvatsku) a ti provociras.. No dobro.. to je tvoj odgoj. Pa nemoj da se izivljavas na porazenima ta to sigurno ne cinis ni onima iz Krajine niti iz Federacije koji su dopelali u BL..

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka
PostPostano: 13 stu 2009, 19:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Tulkas je napisao/la:
Jelde kako je lijep osjecaj kad neko podjebava?? Pocnes pa ti krivo kad se uzvrati. Tamo neki manijak napise kako djecu treba ubijat (tebi mozda to ne smeta jer pise hrvatsku) a ti provociras.. No dobro.. to je tvoj odgoj. Pa nemoj da se izivljavas na porazenima ta to sigurno ne cinis ni onima iz Krajine niti iz Federacije koji su dopelali u BL..


Oni koji su dopelali u Banjaluku iz Krajine i Federacije ne trebaju se smatrati poraženima. Mijenjali su svoj kamenjar il šumu za privilegiju da žive u prekrasnom glavnom gradu prve srpske države zapadno od Drine, ili u njegovoj okolini: Potkozarju, Srpskom Milanovcu, Zalužanima...
A to što tebe boli što ne moš prošetati pokraj Vrbasa ili uživati u drvoredima i alejama krajiške ljepotice, već moraš ubijat poskoke u kninskom kamenjaru, zaista nije moj problem.

:pepam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka
PostPostano: 13 stu 2009, 19:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Svako, ali pazi sad smrdo, svako ko je otisao sa svoje rodne grude zali za njom. Bio on iz neke prijebine ili iz velegrada. Tako i ti tvoji danasnji novi sugradjani.. A ja, nisam u nikakvom kamenjaru, trenutacno sam vani, a Knin je prelijepo mjesto pogotovo danas kad je manje onih djubretara (eto ti ih), prelijepi stari Hrvatski gradic. I setam pored Vrbasa i odem na Kastel i sjednem u Kazamat cesce no ti sigurno, uz prelijep pogled na Vrbas i neki lijepi odrezak. I setam alejama i uzivam kad god mi srce iste. Ne obracam paznju na gamad koja zuji ulicama niti na gamad koja pred Boskom na standovima prodaje "rekvizite" s mrtvackim glavama. Ne primjecujem takve kao sto si ti jer ne registriram djubrad, ja uzivam u svom gradu na svoj nacin.

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka
PostPostano: 17 stu 2009, 16:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Evo jos malo zanimljivosti


Većinsko pravoslavno stanovništvo u Banja Luci zabilježeno je i popisima u periodu između dva svetska rata (1921. i 1931.), te i u znatnom dijelu poslijeratnog peroda (popisi iz 1948, 1951. i 1961)

Становништво Босне и Херцеговине се у наредних деценија није много мењало, број Срба порасло је мало, нпр. у 1931. години било је у Босни и Херцеговини 44,27% Срба, 25,22% Муслимана и 24,0% Хрвата; у 1953. години 44,40% Срба, 22,97% Хрвата и 31,32% „неопредељених“. Ако требају резултати првог меродавног пописа у Босни и Херцеговини, из 1879. године, ево и њега: 42,88% Срба, 38,73% Муслимана и 18,08% Хрвата.

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka
PostPostano: 19 stu 2009, 18:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka
PostPostano: 20 stu 2009, 14:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Jos malo interesantnih stvarcica...

http://www.hkd-banjaluka.hr/HKD-BanjaLu ... apisti.htm

http://www.zupa-banjaluka.org/povijest.html

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka
PostPostano: 23 stu 2009, 13:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Novosti

http://www.nezavisne.com/sport/fudbal/4 ... Borca.html

http://www.glassrpske.com/vijest/2/novo ... snova.html

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka
PostPostano: 26 stu 2009, 12:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Novosti..

PREMINULA SESTRA MARIJA MALVINA BILEK (1917. - 2009.)


U nedjelju, 22. studenog 2009. godine u 19 sati preminula je s. M. Malvina Bilek, članica Družbe sestra milosrdnica, u samostanu u Livnu, u 92 godini života. Sprovod pokojne sestre M. Malvine bit će 24. studenog 2009. godine u 13 sati na groblju Sv. Mihovila na Gorici u Livnu.

Sestra Marija Malvina - Viktorija Bilek je rođena 22. prosinca 1917. godine u Sarajevu, od oca Karla i majke Malvine rođ. Krist. U Družbu sestara milosrdnica stupa 1936. godine. Odlazi u Kuću maticu u Zagrebu gdje ulazi u postulaturu, a 1938. godine u novicijat. Prve je redovničke zavjete položila 15. kolovoza 1939. godine u Zagrebu, a doživotne, 15. kolovoza 1942. godine, također u Zagrebu. Nakon završene učiteljske škole radi najprije u dječjem vrtiću (zabavištu) u Grubišnom Polju, a zatim u Daruvaru do 1949. godine. Sa ostalim susestrama proživljava rastjerivanje redovničke zajednice, oblačenje civilne odjeće kao uvjeta dobivanja nekog radnog mjesta i život po stanovima. Ništa ju nije pokolebalo u njenom redovničkom zvanju i služenju Isusu u njegovim „malenima“. Kao vjernica i redovnica sestra M. Malvina nije mogla raditi posao koji je voljela i za koji se školovala. Zato se prekvalificirala, postigla zvanje ekonomskog tehničara i do odlaska u mirovinu (1972.godine), radila kao službenica u administrativnom odjelu bolnice na Jezeru u Sarajevu. Odlazak u mirovinu nije značio prestanak njenog aktivnog djelovanja. Dvije godine svira u crkvi sv. Vinka u Sarajevu a 1974. postaje članica i tajnica provincijalne uprave Bosansko-hercegovačke provincije Sestra milosrdnica. Nakon dva mandata ove službe odlazi u samostan na Stupu, gdje svira i riše. Sestra M. Malvina je bila umjetnički izrazito nadarena osoba, posebno za glazbu i risanje. Ove svoje darove velikodušno je cijeli život stavljala u službu sestarske zajednice i onih kojima je bila poslana. Mnogi će ju pamtiti i po njenoj vedrini i humoru koji su jednostavno bili odlika njene osobe. Uz sve ovo bila je skromna i nenametljiva redovnica.

Najnoviji rat zatekao ju je u samostanu na Stupu. Područje na kome se nalazio samostan postao je poprište žestokih borbi, a onda gomila ruševinama. Morala ga je napustiti zajedno sa ostalim sestrama. Otišla je u samostan na Rijeci gdje je boravila do 1996. godine.

Čim joj se pružila prilika vratila se u svoju provinciju, u samostan u Livnu. Pomagala je sestrama koliko je mogla, risala i bila radost u zajednici. U zadnje vrijeme, zgrčena i nepokretna, prinosila je Gospodinu svoje patnje. I On, Kralj svega stvorenog uzeo ju je k sebi baš na svoju svetkovinu i na spomendan svete Cecilije koju je uvijek štovala, vjerojatno i zbog osobne ljubavi prema glazbi. (kta)



---------------------------------------------------------------------------------------------------------------



http://www.biskupija-banjaluka.org/TABB ... reb20.html

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka
PostPostano: 26 stu 2009, 19:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Malo tko zna da je narodna nošnja iz Ivanjske kod Banje Luke na izboru Top model svijeta 2004.
u Kini u konkurenciji nošnji iz 60 zemalja osvojila je prvu nagradu i proglašena najljepšom nošnjom.

Donosim sliku pobjedničke nošnje, ali je malo lošije kvalitete.

slika

A evo i zanimljive prispodobe svećenika koji je skupljao narodne nošnje i čuvao ih od zaborava. Prispodoba je vezana upravo za ovu narodnu nošnju.

Citat:
Najtužnije iskustvo doživio sam u selu Ivanjska kraj Banje Luke, kojemu su, valjda hoteći izbrisati spomen na njegovu povijest, nakon posljednjega rata oduzeli i ime. Otišli su prijeratni stanovnici - Hrvati, došli drugi i preuzeli svu imovinu, pa i onu kulturnoumjetničkog društva. Ljudi koji su me primili kad sam došao zbog tih nošnji, bili su veoma ljubazni. Posudio sam nošnje kako bih nove dao izraditi po starim uzorcima. Djevojka koja skrbi o nošnjama rekla mi je za hrvatsku nošnju da su to njihove stare nošnje, a ona nije Hrvatica. Ako se to događa danas, u doba kada smo i sami svjedoci nemilih zbivanja, koliko li je takvih otuđivanja, zbog neupućenosti ili u zloj namjeri, bilo ranije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka
PostPostano: 30 stu 2009, 00:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
slika


slika


slika


slika


slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka
PostPostano: 30 stu 2009, 10:41 
Offline

Pridružen/a: 31 svi 2009, 08:53
Postovi: 609
sta je ovo natjecanje ko ce ubaciti vise slika pravoslavni i katolicki kulturni objekata ?

_________________
Zadar glavni grad Hrvatske


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka
PostPostano: 30 stu 2009, 12:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Ocigledno da neki ne razumiju da ovo ovdje nije nikakva izlozba slika novog Hrama u BL.. Nije potrebno stalno postavljati iste slike jer je ovo topic o povijesti BL a ne o fotografijama.. Bilo bi bolje da se nesto naspise pored te slike o povijesti crkve ili Srba u BL ...

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka
PostPostano: 30 stu 2009, 19:49 
Offline

Pridružen/a: 17 svi 2009, 21:48
Postovi: 1387
u povijest Banja Luke ide onda i to da sam ja sluzio JNA tamo lol


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka
PostPostano: 02 pro 2009, 12:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Malo slicica kanjona Vrbasa
Kanjon pocinje fakticki odmah na izlazu iz BL na putu prema Krupi na Vrbasu i Jajcu..


slika

slika

slika

slika

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka
PostPostano: 02 pro 2009, 17:21 
Offline

Pridružen/a: 29 stu 2009, 20:04
Postovi: 7
Lokacija: Letovanić Hr.
Neš ti Banja Luke.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka
PostPostano: 02 pro 2009, 17:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Znali su Hrvatski velikasi gdje ce da se smjeste..

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka
PostPostano: 04 pro 2009, 11:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Odlične slike Tulkas. :palacgore1
Upravo tuda sam prolazio kad sam išao za Zagreb i baš se sjećam da nisam imao fotoaparat sa sobom da sve to uslikam, jer sam ostao impresioniran onim što sam vidio.Ako se dobro sjećam neki se veliki "luk" nalazi na jednoj od stijena pored kanjona tj. nastao je prirodnim putem, kao i mnoštvo raznih spilja svih veličina u stijenama?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka
PostPostano: 04 pro 2009, 12:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Cuj, u tih nekoliko kilometara kanjona kuda i sama cesta prolazi ima i prirodnih ali i oblika koje su usjekle masine radeci cestu.
Probaj jednom, kada budes sa Kupresa picio prema BL i dalje za Zagreb, kod Mrkonjica skrenuti na pravac za Kljuc i Bihac pa poslije 12 kilometara magistrale skreni kod sela , mislim da je Cadjavica, desno na Manjacu.. Zatim dalje za Banja Luku.. Probaj u proljece ili ljeti.. Fantasticno..

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka
PostPostano: 04 pro 2009, 22:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Tulkas je napisao/la:
Cuj, u tih nekoliko kilometara kanjona kuda i sama cesta prolazi ima i prirodnih ali i oblika koje su usjekle masine radeci cestu.
Probaj jednom, kada budes sa Kupresa picio prema BL i dalje za Zagreb, kod Mrkonjica skrenuti na pravac za Kljuc i Bihac pa poslije 12 kilometara magistrale skreni kod sela , mislim da je Cadjavica, desno na Manjacu.. Zatim dalje za Banja Luku.. Probaj u proljece ili ljeti.. Fantasticno..


Hoću, hoću poslušat ću te. Vjerujem da je prelijepo. :palacgore2 :zivili


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka
PostPostano: 04 pro 2009, 23:31 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69266
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
:palacgore1 :palacgore1 :palacgore1

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka
PostPostano: 05 pro 2009, 00:35 
Offline

Pridružen/a: 04 stu 2009, 14:05
Postovi: 472
Lokacija: Bihać
Tulkas je napisao/la:
Cuj, u tih nekoliko kilometara kanjona kuda i sama cesta prolazi ima i prirodnih ali i oblika koje su usjekle masine radeci cestu.
Probaj jednom, kada budes sa Kupresa picio prema BL i dalje za Zagreb, kod Mrkonjica skrenuti na pravac za Kljuc i Bihac pa poslije 12 kilometara magistrale skreni kod sela , mislim da je Cadjavica, desno na Manjacu.. Zatim dalje za Banja Luku.. Probaj u proljece ili ljeti.. Fantasticno..


Tačnije od Jajca produžiti prema Mrkonjiću pa onda u Čađavici skrenuti desno prema Banja Luci.
Put je dobar, i ima se šta vidjeti.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 327 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 14  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO