HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 23 tra 2024, 07:10.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 296 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 21 ruj 2013, 14:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 sij 2012, 02:15
Postovi: 5115
Lokacija: Mali noćni razgovori
Dosta puta sam pročitala na ovom forumu od Hrvata iz Hrvatske kako su bili u neznanju, pa im je ovaj forum otvorio oči što se tiče BiH i Bošnjaka. Sad nas kao mrze, a nekad su nas čak simpatisali.
Nešto slično kao priča Hrvata iz BiH kako su do utakmice Hrvatske s Turskom imali donekle pozitivne osjećaje naspram naše nam reprezentacije :D
Nije ni čudi, s obzirom da na ovom forumu u ovih godinu i 9 mjeseci nikad nisam vidjela neku pozitivnu vijest vezanu za BiH. Hajde, politika OK, ali ovdje ne možeš pročitati ništa lijepo ni vezano za prirodne ljepote BiH, film, muziku, sport, umjetnost i sve ostalo što nema veze s politikom.
Zato otvaram ovu temu kako bi neki vidjeli da nije sve tako sivo :D

____________________________________________


"Život u Bosni" kroz objektiv fotografa iz Poljske

Poljak Michal Sleczek fasciniran je ljepotama Bosne i Hercegovine. Fotografije najinteresantnijih pejzaža, ljudi i dijelova iz naše zemlje iz sedmice u sedmicu objavljuje na svom blogu.
Nakon prelijepih fotografija bh. planina i jezera koje smo objavili prije nešto više od mjesec dana, Sleczek je na ovaj put svom blogu odlučio objaviti serijal pod nazivom "Život u Bosni".

"Fotografije su nastale tokom ove godine. Najviše sam bio skoncentrisan na jedinstvene ljude, kulturu i način života ovdje u Bosni. Fotografisao sam Baščaršiju, selo Lukomir, vodopad Kravice i druge predjele", kaže Sleczek za Klix.ba.

Ovaj fotograf agencije Getty Images u našu zemlju došao je prije sedam mjeseci i od tada napravio stotine fotografija koje su obišle svijet.

"Bio sam radoznao kada je ljepota ove zemlje u pitanju. Shvatio sam da su prelijepe planine i jezera, pored ljudi i kulture ove zemlje, nešto najljepše što sam doživio", kazao je naš sagovornik tokom prvog razgovora.

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

_________________
Pomozite mi da vas ne ubijem!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 21 ruj 2013, 14:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 sij 2012, 02:15
Postovi: 5115
Lokacija: Mali noćni razgovori
DJEVOJKE IZ BIH MEĐU NAJLJEPŠIM ŽENAMA SVIJETA: U čemu je tajna ljepote Bosanki i Hercegovki?!

slika

Nedavna vijest da je poznati američki portal proglasio dvije bosanskohercegovačke djevojke najljepšim ženama svijeta za 2013. godinu obišla je regiju i šire.

Vintage djevojka i model Aida Đapo ponijela je laskavu titulu najljepše djevojke svijeta u 2013. godini, dok je model Sonja Zekić proglašena najljepšom prirodnom ženom na svijetu za 2013. godinu.

slika

Vijest o titulama koje su ponijele ove dvije djevojke podsjetila je i na druge bosanskohercegovačke ljepotice koje su uspjele u svjetskoj modnoj industriji, poput Amre Silajdžić, Džejle Glavović, Naide Kundurović, te je podstakla ekipu Anadolu Agency (AA) da istraži tajnu ljepote koju posjeduju Bosanke i Hercegovke.

Odgovore smo potražili od profesorice Estetike na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu Fatime Lačević. Ističući kako je već "afirmirano" mišljenje da su Bosanke i Hercegovke lijepe žene, Lačević je podsjetila da su i za vrijeme rata ljudi koji su dolazili u BiH primijetili koliko su žene lijepe, što je bilo svima čudno.

slika

Dvije dimenzije ljepote

"U tome i jeste to lijepo, što ta bosanska žena ima jednu začudnost ljepote i što je to danas nešto prepoznatljivo u drugim zemljama i na drugim kontinentima. Tu moramo izdvojiti dvije dimenzije, jedna je ljepota u smislu sklada i nečega što je fizičko, i nešto što ispred tog fizičkog stoji, i da toga nema, ta ljepota ne bi bila ljepota i ne bi svijetlila. E, to je što ima bosanska žena", pojasnila je Lačević.

A prava ljepota krije se u jednostavnosti. U bh. porodicama, žensko dijete je odgajano tako da bude lijepo i da izgleda lijepo. Ali, naglasila je Lačević, lijepa je bila ukoliko nije nametljiva i transparentna.

"Ukoliko se to naslućuje da je ona lijepa, a ne da ona nudi ljepotu. To je onaj potencijal, u toj jednostavnosti, u toj svijesti da je lijepa, ali da to ona čuva kao sopstveno. U tom smislu možemo govoriti o onome što može postati potencijal profesije u smislu lijepog", kazala je Lačević.

Turisti iz Francuske, Italije, brojnih evropskih i svjetskih zemalja koji kad prođu sarajevskim ulicama, vide nešto što ni sami ne mogu da izraze. Vide nešto u ljudima, kazala je Lačević, ono što nose na licima, u pozdravu, ljubaznosti, vrlo brzom odgovaranju na sve na prijateljski način.

slika

Ljepota i karijera

"Nije ni čudo da to Amerikanac prepozna i da portal proglasi ove dvije djevojke najljepšim. Nešto što se svakodnevno vidi na ulicama BiH i što stranci primijete. Ja već dugo radim na fakultetu, prethodno sam radila u gimnaziji. Svaki dan primijetim, otkrivam i nikad ništa nije isto", istakla je Lačević.

Nije tačno da ne cijenimo svoju ljepotu, mišljenja je Lačević, već smo samo navikli na nju. U Bosni i Hercegovini postoji veliki broj fenomena koji je određuju gotovo kao egzotično područje za strance, a Bosanci i Hercegovci su na to navikli.

"Nama je od skoro poznato da naše djevojke mogu otići i dobiti mjesta u velikim kućama mode, da budu nositeljice revija. A mi cijenimo po tome koliko tu svoju ljepotu bosanskohercegovačka žena nosi na jedan odmjeren način, bez slutnje i primisli da je to mogla pretvoriti u svoju karijeru. Međutim, danas ništa nema vrijednost ako nije pretvoreno u karijeru i zato se mlade i lijepe djevojke vrlo angažiraju oko toga", rekla je Lačević.

Kroz svoju jednostavnu i svestranu, unutrašnju i vanjsku ljepotu, bosanskohercegovačka žena može poslati primjer pozitivne slike u svijet. Sve što se čuva i priroda je nečega, danas je veoma pozitivno. Ukoliko čuvamo to po čemu nešto jeste lijepo, a ne da to lijepo bude proizvod terora modnih kuća.

"Lijepo je u renesansi kod žene bio dekolte i njeno lijepo lice. Danas je lijepo ono što je odredila neka kozmetička kompanija i kako su odredili modni kreatori, koliko kilograma smije imati manekenka da bi nosila jednu haljinu. Naša prirodna ljepota može biti neki naš zaštitni znak, ukoliko naše mlade žene ne padnu pod uticaj svjetla, blještavila, gdje bi bile prikazane, već ostanu u statusu ljudskih bića koje pronose na ovom svijetu ono što je taj svijet i stvoren - kao lijep", naglasila je Lačević.


Stalno potvrđivanje i rad

Po mnogima jedna od najrelevantnijih osoba u bosanskohercegovačkom modnom svijetu, direktorica Sarajevo Fashion Weeka Amela Radan, smatra da je multikulturalnost u BiH veoma bitan segment bh. ljepote. BiH je vijekovima bila drugačija, bila svoja, a narod koji živi u njoj ima specifičan karakter koji se odražava na fizionomiji.

"Bosanke i Hercegovke su na svim poljima jednako dobre i lijepe, a uz to i kompletne ličnosti. Kod nas postoji težina koja vas stalno tjera da se iznova dokazujete. Da stalno radite, da se borite da se ponovo prezentirate. U našoj zemlji jako je teško dobiti potvrdu, jer Amerikanci će priznati da su naše žene najljepše, a nama će trebati vremena da kažemo da je neka naša žena lijepa. BiH nas stalno tjera na potvrđivanje i konstantan rad", mišljenja je Radan.

(Anadolija/av)

_________________
Pomozite mi da vas ne ubijem!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 21 ruj 2013, 14:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 sij 2012, 02:15
Postovi: 5115
Lokacija: Mali noćni razgovori
August 2013: 35,8 posto više turista u KS

slika

Kanton Sarajevo u augustu 2013. posjetio je 35.201 turist, što je za 35,8 posto više u odnosu na august prošle godine.

Turisti su ostvarili 81.875 noćenja, što je za 53,2 posto više u odnosu na isti period 2012.

U strukturi ukupnih dolazaka turista u Kanton Sarajevo, 91,6 posto dolazaka ostvarili su strani, a 8,4 posto domaći turisti.

Najviše stranih turista je došlo iz Turske (15,2 ), Hrvatske (8,6 ), Italije (8,2), Slovenije (8,1 ) i Kuvajta (5,3 posto).

U strukturi ukupnih noćenja turista 91,6 posto noćenja ostvarili su strani, dok su 8,4 posto ostvarili domaći turisti.

U strukturi noćenja stranih turista najviše noćenja ostvarili su turisti iz Kuvajta (13,9), Turske (13,2), Hrvatske (9,0), Italije (6,3 ) i Slovenije (5,8 posto).

Prosječno zadržavanje turista iznosilo je 2,3 noćenja.

Najduže su boravili turisti iz Bjelorusije (10,9 noćenja), Gruzije (9,8), Armenije (9,1), Luksemburga (6,6), Kuvajta (6,2), Finske (šest), UAE-a (5,3), Estonije (4,8), Azerbejdžana (4,5), Irske (4,4), Katara (4,4), Danske (4,2), Saudijske Arabije (3,8), Rumunije (3,6), Bugarske (3,6), Portugala (3,5) te Švicarske (3,3 noćenja).

Kanton Sarajevo u augustu 2013. posjetili su turisti iz 105 država svijeta. Iskorištenost smještajnih kapaciteta s aspekta popunjenosti soba iznosila je 69,4 posto, odnosno 31,8 posto s aspekta popunjenosti ležaja.

Apsolutni rekord u augustu 2013. ostvarili su smještajni objekti s područja općine Ilidža gdje je iskorištenost smještajnih kapaciteta s aspekta popunjenosti soba iznosila 100 posto, saopćeno je iz Turističke zajednice Kantona Sarajevo.

Izvor: Fena

_________________
Pomozite mi da vas ne ubijem!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 21 ruj 2013, 14:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 sij 2012, 02:15
Postovi: 5115
Lokacija: Mali noćni razgovori
Za duplo veći kapacitet: Uloženo 20 miliona KM u banovićki rudnik

slika

U Rudniku mrkog uglja Banovići zvanično je pušteno u rad novo mehanizirano široko čelo u Jami „Omazići“. U ovaj rudnik investirano je 20 miliona maraka, a osigurat će se praktično novi proizvodni kapacitet sposoban da dnevno daje proizvodnju od oko 2.000 tona uglja.

Ako sada imaju kapacitet koji sam može ostvariti do 500.000 tona uglja godišnje, a u Omazićima se sada ukupno kopa dvostruko manje, svakom je jasno šta banovićkim rudarima znači novo mehanizirano čelo.

“Bit će dosta drukgačije, lakše, bolje. Više tona”, kažu rudari.

Uz Vladu Federacije, Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa je već duže uključeno, kako u ovu akciju tako i razgovore sa mogućim ulagačima iz Češke razvojne banke. To počinje sa ovim mehaniziranjem jame.

“Ovo je temelj buduće termoelektrane u Banovićima, a nadamo se i cementare, velike investicije koje bi trebale da donesu još bolji spoljnotrgovinski bilans BiH”, kaže Mirko Šarović, ministar vanjske trgovivine i ekonomskih odnosa BiH.

Banovići, kako je rečeno, mogu biti primjer drugim.

“Uključivanjem ovakvog jednog kapaciteta, kako smo danas saznali, povećat će se proizvodnja 4 puta, a broj nesreća će biti smanjen za 10 puta. Rudnik uredno izvršava sve svoje obaveze i pozitivno posluje”, izjavio je Erdal Trhulj, ministar industrije, energetike i rudarstva FBiH.

“Uz sve to dolazi povećanje kapaciteta koje nam u ovom trenutku olakšava da površinske kopove dovedemo u projektovano stanje i na kraju da stvorimo uvjete do konačnog puštanja u rad termoelektrane u Banovićima”, riječi su Munevera Čergića, direktora RMU Banovići.

Naravno, osjetno povećanje proizvodnje je i garancija da će banovićki rudari dosljedno ispunjavati svoje obaveze i prema Termoelektrani Tuzla, ali i širokoj potrošnji. Jer, tržište se mora čuvati.

Izvor: seebiz

_________________
Pomozite mi da vas ne ubijem!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 21 ruj 2013, 14:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 sij 2012, 02:15
Postovi: 5115
Lokacija: Mali noćni razgovori
Franz & Sophie: Među najuspješnijim svjetskim lokalima

slika

slika

Smajić je ljekarsko zanimanje zamijenio jedinstvenim na ovim balkanskim prostorima - postao je sommelier za čaj, i veli nije mu žao.

Sarajevska čajdžinica Svijet čaja "Franz & Sophie" uvrštena je među deset posto najuspješnijih lokala na svijetu, prema ocjenama turista na web stranici za planiranje i osmišljavanje putovanja TripAdvisor. Čajdžinica je primila i nagradu koja se dodjeljuje objektima iz cijelog svijeta, a koji stalno ostvaruju dobre recenzije putnika. Tako je čaj u gradu kafopija našao svoje mjesto u kome uživaju sva čula.

Da se dok prolazite duž Petrakijine ulice u starom dijelu Sarajeva otvore vrata iznad kojih piše Franz & Sophie pomislili biste da prolazite pored parfimerije. Proširi se blagi, voćni miris koji mami sva čula.

Zapravo, pred vama se otvara svijet čaja - čajdžinica u kojoj umjesto tradicionalnih ljekovitih trava možete naći birane čajeve iz cijelog svijeta. Amir Smajić vlasnik je ovog za mnoge novog i čarobnog svijeta.

„Čaj ima jako puno sa filozofijom života. Na istoku je to povezano i sa religijom, sa budizmom, sa zen budizmom. Nedavno sam pročitao predivnu izreku ’Čaj je izraz da se nalazim tu gdje sam u ovome trenutku.’ I zaista kada pripremate čaj, onda imate osjećaj tih pet minuta koje odvojite za pripremu čaja da ste vi taj momenat", kaže Amir Smajić.

Smajić je ljekarsko je zanimanje zamijenio jedinstvenim na ovim balkanskim prostorima - postao je sommelier za čaj, i veli nije mu žao:

„U trenutku kad sam se odlučio da napustim medicinu, bila je sasvim drugačija i životna situacija, bile su drugačije i okolnosti - i čaj je u tom trenutku kada se to dešavalo nekako došao kao prijatelj, kao poznanik, kao jedno malo obogaćenje mog života. I onda se to prijateljstvo između mene i čaja polako razvijalo, postepeno. Bilo je promašaja, ali i lijepih trenutaka. Vjerovatno bih mnogo bolje financijski prošao da sam ostao u starom pozivu, profitabilniji je, pogotovo sa mojim godinama imao bih vjerovatno dosta iskustva kao ljekar, ne bih vjerovatno imao ovo što imam sad, diskusherniju, i 12 sati dnevno rada i polusređen privatni život - ali nisam se pokajao“, priča Smajić.

Dok je u Japanu priprema čaja umjetnost, u Engleskoj tradicija, u gradu kafopija donedavno je bilo očajavanje. No, sve više je onih koji su svoja čula skloni prepustiti čaju. To potvrđuju gosti, stranci a i domaći.

Baš kao i vino, čaj traži da ga volite i birate onaj koji vam najviše leži. U otkrivanju ovog svijeta Smajić je i više no voljan da pomogne:

„Čaj i vino je predivna komparacija i ja je često koristim. Mi kažemo imam zeleni čaj, ustvari imate nekoliko stotina vrsta zelenog čaja i svaki ima svoje ime, svoje prezime, region iz kojeg dolazi, period berbe, godinu berbe - sve to utiče na kvalitet čaja. I onda kada nekad dođe neko ko zaista prvi put ulazi u radnji i kaže: ’Dajte mi zeleni čaj’, ja kažem:’Koji mislite?’ Ono što je neobično je da me ljudi mijenjaju često sa travarom, prodavnicom biljnih preparata. Dešava mi se, a pogotovo što sam medicinar, da mi dođu čak i sa ljekarskim nalazima i pitaju: ’A šta bih ja mogao? Imate li neku mješavinu za ovu bolest?’ Kad neko uđe, izvršim neku vrstu ljekarskog pregleda, pitam vas šta želite, šta volite, u kojem pravcu da idemo, volite li puno kofeina. Tražite jednostavno, ispitujete, sa par pitanja uspostavite komunikaciju s osobom, vidite da li želi napitke koji su intenzivniji ili nešto mirniji. Nekad se desi da otvorim 40 kutija i da čovjek izađe bez čaja jer mu se ništa ne sviđa“, kaže Smajić.

Svijet čaja "Franz & Sophie" uvrštena je među deset posto najuspješnijih lokala na svijetu, prema ocjenama turista objavljenih na web-stranici TripAdvisor, a uz to je došlo i priznanje zahvaljujući dobrim recenzijama posjetilaca.

(Slobodnaevropa.org, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)

_________________
Pomozite mi da vas ne ubijem!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 21 ruj 2013, 15:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
Sayuri je napisao/la:
Dosta puta sam pročitala na ovom forumu od Hrvata iz Hrvatske kako su bili u neznanju, pa im je ovaj forum otvorio oči što se tiče BiH i Bošnjaka. Sad nas kao mrze, a nekad su nas čak simpatisali.
Nešto slično kao priča Hrvata iz BiH kako su do utakmice Hrvatske s Turskom imali donekle pozitivne osjećaje naspram naše nam reprezentacije :D
Nije ni čudi, s obzirom da na ovom forumu u ovih godinu i 9 mjeseci nikad nisam vidjela neku pozitivnu vijest vezanu za BiH. Hajde, politika OK, ali ovdje ne možeš pročitati ništa lijepo ni vezano za prirodne ljepote BiH, film, muziku, sport, umjetnost i sve ostalo što nema veze s politikom.
Zato otvaram ovu temu kako bi neki vidjeli da nije sve tako sivo :D

____________________________________________


"Život u Bosni" kroz objektiv fotografa iz Poljske

Poljak Michal Sleczek fasciniran je ljepotama Bosne i Hercegovine. Fotografije najinteresantnijih pejzaža, ljudi i dijelova iz naše zemlje iz sedmice u sedmicu objavljuje na svom blogu.
Nakon prelijepih fotografija bh. planina i jezera koje smo objavili prije nešto više od mjesec dana, Sleczek je na ovaj put svom blogu odlučio objaviti serijal pod nazivom "Život u Bosni".

"Fotografije su nastale tokom ove godine. Najviše sam bio skoncentrisan na jedinstvene ljude, kulturu i način života ovdje u Bosni. Fotografisao sam Baščaršiju, selo Lukomir, vodopad Kravice i druge predjele", kaže Sleczek za Klix.ba.

Ovaj fotograf agencije Getty Images u našu zemlju došao je prije sedam mjeseci i od tada napravio stotine fotografija koje su obišle svijet.

"Bio sam radoznao kada je ljepota ove zemlje u pitanju. Shvatio sam da su prelijepe planine i jezera, pored ljudi i kulture ove zemlje, nešto najljepše što sam doživio", kazao je naš sagovornik tokom prvog razgovora.

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Ove slike me podsjećaju na soundtrack pjesmu "In the death car". :zubati

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 21 ruj 2013, 15:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13036
Lokacija: Zagreb
Ove Poljakove slike izgledaju kao Afganistan, daleko od pozitive...

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 21 ruj 2013, 15:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
Sayuri je napisao/la:
DJEVOJKE IZ BIH MEĐU NAJLJEPŠIM ŽENAMA SVIJETA: U čemu je tajna ljepote Bosanki i Hercegovki?!

slika

Nedavna vijest da je poznati američki portal proglasio dvije bosanskohercegovačke djevojke najljepšim ženama svijeta za 2013. godinu obišla je regiju i šire.

Vintage djevojka i model Aida Đapo ponijela je laskavu titulu najljepše djevojke svijeta u 2013. godini, dok je model Sonja Zekić proglašena najljepšom prirodnom ženom na svijetu za 2013. godinu.

slika

Vijest o titulama koje su ponijele ove dvije djevojke podsjetila je i na druge bosanskohercegovačke ljepotice koje su uspjele u svjetskoj modnoj industriji, poput Amre Silajdžić, Džejle Glavović, Naide Kundurović, te je podstakla ekipu Anadolu Agency (AA) da istraži tajnu ljepote koju posjeduju Bosanke i Hercegovke.

Odgovore smo potražili od profesorice Estetike na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu Fatime Lačević. Ističući kako je već "afirmirano" mišljenje da su Bosanke i Hercegovke lijepe žene, Lačević je podsjetila da su i za vrijeme rata ljudi koji su dolazili u BiH primijetili koliko su žene lijepe, što je bilo svima čudno.

slika

Dvije dimenzije ljepote

"U tome i jeste to lijepo, što ta bosanska žena ima jednu začudnost ljepote i što je to danas nešto prepoznatljivo u drugim zemljama i na drugim kontinentima. Tu moramo izdvojiti dvije dimenzije, jedna je ljepota u smislu sklada i nečega što je fizičko, i nešto što ispred tog fizičkog stoji, i da toga nema, ta ljepota ne bi bila ljepota i ne bi svijetlila. E, to je što ima bosanska žena", pojasnila je Lačević.

A prava ljepota krije se u jednostavnosti. U bh. porodicama, žensko dijete je odgajano tako da bude lijepo i da izgleda lijepo. Ali, naglasila je Lačević, lijepa je bila ukoliko nije nametljiva i transparentna.

"Ukoliko se to naslućuje da je ona lijepa, a ne da ona nudi ljepotu. To je onaj potencijal, u toj jednostavnosti, u toj svijesti da je lijepa, ali da to ona čuva kao sopstveno. U tom smislu možemo govoriti o onome što može postati potencijal profesije u smislu lijepog", kazala je Lačević.

Turisti iz Francuske, Italije, brojnih evropskih i svjetskih zemalja koji kad prođu sarajevskim ulicama, vide nešto što ni sami ne mogu da izraze. Vide nešto u ljudima, kazala je Lačević, ono što nose na licima, u pozdravu, ljubaznosti, vrlo brzom odgovaranju na sve na prijateljski način.

slika

Ljepota i karijera

"Nije ni čudo da to Amerikanac prepozna i da portal proglasi ove dvije djevojke najljepšim. Nešto što se svakodnevno vidi na ulicama BiH i što stranci primijete. Ja već dugo radim na fakultetu, prethodno sam radila u gimnaziji. Svaki dan primijetim, otkrivam i nikad ništa nije isto", istakla je Lačević.

Nije tačno da ne cijenimo svoju ljepotu, mišljenja je Lačević, već smo samo navikli na nju. U Bosni i Hercegovini postoji veliki broj fenomena koji je određuju gotovo kao egzotično područje za strance, a Bosanci i Hercegovci su na to navikli.

"Nama je od skoro poznato da naše djevojke mogu otići i dobiti mjesta u velikim kućama mode, da budu nositeljice revija. A mi cijenimo po tome koliko tu svoju ljepotu bosanskohercegovačka žena nosi na jedan odmjeren način, bez slutnje i primisli da je to mogla pretvoriti u svoju karijeru. Međutim, danas ništa nema vrijednost ako nije pretvoreno u karijeru i zato se mlade i lijepe djevojke vrlo angažiraju oko toga", rekla je Lačević.

Kroz svoju jednostavnu i svestranu, unutrašnju i vanjsku ljepotu, bosanskohercegovačka žena može poslati primjer pozitivne slike u svijet. Sve što se čuva i priroda je nečega, danas je veoma pozitivno. Ukoliko čuvamo to po čemu nešto jeste lijepo, a ne da to lijepo bude proizvod terora modnih kuća.

"Lijepo je u renesansi kod žene bio dekolte i njeno lijepo lice. Danas je lijepo ono što je odredila neka kozmetička kompanija i kako su odredili modni kreatori, koliko kilograma smije imati manekenka da bi nosila jednu haljinu. Naša prirodna ljepota može biti neki naš zaštitni znak, ukoliko naše mlade žene ne padnu pod uticaj svjetla, blještavila, gdje bi bile prikazane, već ostanu u statusu ljudskih bića koje pronose na ovom svijetu ono što je taj svijet i stvoren - kao lijep", naglasila je Lačević.


Stalno potvrđivanje i rad

Po mnogima jedna od najrelevantnijih osoba u bosanskohercegovačkom modnom svijetu, direktorica Sarajevo Fashion Weeka Amela Radan, smatra da je multikulturalnost u BiH veoma bitan segment bh. ljepote. BiH je vijekovima bila drugačija, bila svoja, a narod koji živi u njoj ima specifičan karakter koji se odražava na fizionomiji.

"Bosanke i Hercegovke su na svim poljima jednako dobre i lijepe, a uz to i kompletne ličnosti. Kod nas postoji težina koja vas stalno tjera da se iznova dokazujete. Da stalno radite, da se borite da se ponovo prezentirate. U našoj zemlji jako je teško dobiti potvrdu, jer Amerikanci će priznati da su naše žene najljepše, a nama će trebati vremena da kažemo da je neka naša žena lijepa. BiH nas stalno tjera na potvrđivanje i konstantan rad", mišljenja je Radan.

(Anadolija/av)

Aida Đapo, tajina mala. Stari joj je Mirsad Đapo, bivši gradonačelnik Brčko Distrikta, a sadašnji potpredsjednik SDP-a (drugi čovjek u SDP-u, Zlajina desna ruka). Jedna druga poznata "ljepotica" je Amra Siljadžić, neznam dali je u rodu sa Harisom Silajdžićem, možda neki daljnji rod. :neznam

U vas Bošnjaka sve ljepotice imaju svog moćnog babu. :zubati

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 21 ruj 2013, 15:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12343
Citat:
Američka internet stranica posvećena putovanjima uvrstila je rijeku Vrbas u top 10 avanturističkih turističkih odredišta za predstojeće ljeto.

Stranica www.smartertravel.com preporučuje putnicima avanturistima da probaju rafting na Vrbasu, Tari i Neretvi, koji je nazvan "Putovanje kroz veliki kanjon Balkana".

Gradonačelnik Banje Luke Dragoljub Davidović pozdravio je odluku američkog sitea i istakao da je to rezultat dosadašnjih napora i ulaganja grada u razvoj turizma.

Davidović je naglasio da rijeka Vrbas i rafting, kao i ostale mogućnosti za avanturistički turizam na području Banje Luke, polako postaju sve poželjnija turistička odredišta gostiju iz cijelog svijeta.

"Popularizaciji avanturističkog turizma veoma su doprinijeli organizacija Svjetskog i Evropskog prvenstva u raftingu, kao i Evropskog prvenstva u kajaku i kanuu za juniore i seniore do 23 godine. Organizacija ovih takmičenja i sredstva koja smo uložili u kanjon Vrbasa pokazali su se kao ispravan put i možemo biti ponosni na to", rekao je Davidović.

On je dodao da veliku zaslugu za promociju avanturističkih sportova i kanjona Vrbasa imaju i Rafting klub "Kanjon", Kajak-kanu klub "Vrbas", te Turistička organizacija grada Banje Luke.

U banjalučkoj Turističkoj organizaciji ističu da internet preuzima primat u promociji turističke ponude i potiskuje sve ostale promotivne alate.

Predstavljanje Vrbasa i ostalih rijeka na američkoj stranici u gradskoj Turističkoj organizaciji smatraju izuzetno važnim za Banju Luku, ali i BiH u cjelini.

"Avanturistički turizam ne zahtijeva velika ulaganja, a veoma je konkurentan. Sigurno se možemo pohvaliti rijekama koje su jedinstvene u svijetu, a BiH je interesantna za evropske i svjetske turiste, jer je za njih neotkriveno odredište. Tu, svakako, vidimo našu šansu", zaključili su iz Turističke organizacije grada Banje Luke.


slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 21 ruj 2013, 15:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
Sayuri je napisao/la:
August 2013: 35,8 posto više turista u KS

slika

Kanton Sarajevo u augustu 2013. posjetio je 35.201 turist, što je za 35,8 posto više u odnosu na august prošle godine.

Turisti su ostvarili 81.875 noćenja, što je za 53,2 posto više u odnosu na isti period 2012.

U strukturi ukupnih dolazaka turista u Kanton Sarajevo, 91,6 posto dolazaka ostvarili su strani, a 8,4 posto domaći turisti.

Najviše stranih turista je došlo iz Turske (15,2 ), Hrvatske (8,6 ), Italije (8,2), Slovenije (8,1 ) i Kuvajta (5,3 posto).

U strukturi ukupnih noćenja turista 91,6 posto noćenja ostvarili su strani, dok su 8,4 posto ostvarili domaći turisti.

U strukturi noćenja stranih turista najviše noćenja ostvarili su turisti iz Kuvajta (13,9), Turske (13,2), Hrvatske (9,0), Italije (6,3 ) i Slovenije (5,8 posto).

Prosječno zadržavanje turista iznosilo je 2,3 noćenja.

Najduže su boravili turisti iz Bjelorusije (10,9 noćenja), Gruzije (9,8), Armenije (9,1), Luksemburga (6,6), Kuvajta (6,2), Finske (šest), UAE-a (5,3), Estonije (4,8), Azerbejdžana (4,5), Irske (4,4), Katara (4,4), Danske (4,2), Saudijske Arabije (3,8), Rumunije (3,6), Bugarske (3,6), Portugala (3,5) te Švicarske (3,3 noćenja).

Kanton Sarajevo u augustu 2013. posjetili su turisti iz 105 država svijeta. Iskorištenost smještajnih kapaciteta s aspekta popunjenosti soba iznosila je 69,4 posto, odnosno 31,8 posto s aspekta popunjenosti ležaja.

Apsolutni rekord u augustu 2013. ostvarili su smještajni objekti s područja općine Ilidža gdje je iskorištenost smještajnih kapaciteta s aspekta popunjenosti soba iznosila 100 posto, saopćeno je iz Turističke zajednice Kantona Sarajevo.

Izvor: Fena

Što bi rekao Sulejman Veličanstveni, mašala. :zubati

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 21 ruj 2013, 15:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12343
slika

slika

slika


slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 21 ruj 2013, 16:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 sij 2012, 02:15
Postovi: 5115
Lokacija: Mali noćni razgovori
“Oživio” aerodrom u Tuzli: U junu 12.000 putnika

slika

Uspostavljanjem avionskih linija ka Malmeu i Geteborgu u Švedskoj te Bazelu u Švicarskoj, Međunarodni aerodrom Tuzla je u pravom smislu riječi oživio. Samo u junu, prema podacima direktora Envera Jukanovića, tuzlanski aerodrom je imao 12.000 putnika, što je samo godinu ranije bilo gotovo nezamislivo.
“Zahvaljujući partnerstvu s WizzAirom na aerodromu je zaposleno 50 ljudi. Pored aerodroma imamo taxi službu, a planiramo i uvođenje dežurnog autobusa. Riješili smo pitanje vatrogasne jedinice, otklonili prepreke, ali pred nama je puno posla da bi ovaj nakadašnji vojni aerodrom u svakom smislu postao civilni”, kaže direktor Jukanović.

Osnivač aerodroma, Vlada TK, pomaže rad, a Jukanović navodi kako bi on bio samoodrživ ako bi dnevno imao po dva leta.

“Znamo kakav je naš potencijal i kakvi su nedostaci. Dolazi nam zima i troškovi blizu 400.000 KM. Za nas će to biti novo iskustvo, a nadam se kako ćemo unaprijediti svoj rad u narednoj godini”, kaže on.

Do kraja ljetne sezone planira se da usluge tuzlanskog aerodroma koristi 60.000 ljudi, a u narednoj godini zajedno s partnerom WizzAir i 100.000.

“Osim letova u režiji WizzAira s Međunarodnog aerodroma Tuzla se putuje i prema Antaliji. U ljetnim mjesecima ka tom ljetovalištu je otputovalo više od 2.000 putnika”, navodi Jukanović.

U budućnosti se očekuje podrška Vlada TK, Vlade FBiH, Turističkih zajednica Tuzlanskog kantona i Federacije BiH, a očekuje se da će i privredni subjekti prepoznati značaj i kapacitet Međunarodnog aerodroma Tuzla i da će iskoristiti njegove mogućnosti.

Izvor: Klix

_________________
Pomozite mi da vas ne ubijem!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 21 ruj 2013, 16:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 sij 2012, 02:15
Postovi: 5115
Lokacija: Mali noćni razgovori
ARMINA NINA KRGO iz Banja Luke osvojila je titulu najljepše djevojke na prestižnom natjecanju World’s Perfect Miss, donosi Dnevni avaz.

Radi se o natjecanju koje je u posljednjih nekoliko godina u svijetu postalo iznimno popularno te se predviđa kako će u budućnosti postati jedno od prestižnih internacionalnih natjecanja za Miss. Show je održan na Floridi, a za titulu se borila 51 djevojka.

Lijepa Armina rođena je 1987. u Banjoj Luci, a s 11 godina seli se s roditeljima i sestrom u Louisville gdje završava srednju školu i fakultet. Manekenstvom i modelingom počela se baviti još u djetinjstvu, a ovaj joj hobi u posljednje vrijeme sve više postaje važan.

slika

_________________
Pomozite mi da vas ne ubijem!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 21 ruj 2013, 16:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 sij 2012, 02:15
Postovi: 5115
Lokacija: Mali noćni razgovori
Jahorina film festival donosi više od 80 ekoloških i turističkih filmova

slika

Međunarodni festival ekološkog i turističkog filma Jahorina film festival u ovogodišnjem će sedmom izdanju od 25. do 28. septembra donijeti niz ostvarenja fokusiranih na podizanje ekološke svijesti ljudi i promociju turizma Grada Sarajeva i Istočnog Sarajeva.
Od oko 170 prijavljenih filmova odabrano ih je 85 iz 25 zemalja svijeta. Ove će godine prvi put, osim Pala, dio projekcija biti održan i u Sarajevu – u Bosanskom kulturnom centru i Jevrejskoj opštini.

Član međunarodnog žirija Festivala Ratko Orozović najavio je na današnjoj konferenciji za medije u Sarajevu da najveći broj filmova – njih 27, dolazi iz Srbije, po devet iz BiH i Makedonije, osam iz Austrije, dok su tu ostvarenja i iz drugih zemalja kao što su Azerbejdžan, Rusija i Ukrajina.

“Novina je ove godine da su u zvaničnoj selekciji i ostvarenja 14 žena”, kazao je on.

Filmovi su podijeljeni po kategorijama, te ih je 37 ekoloških, 35 turističkih i 13 je spotova.

Direktor Festivala Mirko Despić naglasio je da je Festival fokusiran na promociju mira i političke stabilnosti u regiji, te da je riječ o prvom međuentitetskom projektu koji su uspjeli organizirati dva grada – Grad Sarajevo i Istočno Sarajevo, na osnovu Sporazuma o saradnji.

“Već drugi put na Festivalu će biti dodijeljene i nagrade za najbolji ekološki projekt u BiH”, istaknuo je.

Predsjednik festivalskog žirija francuski ambasador u BiH Roland Gilles potcrtava da dijeli filozofiju Festivala o značaju zaštite prirode i životne sredine, dodavši da Francuska posvećuje izuzetnu pažnju tom pitanju smatrajući da je to obaveza da bi se priroda sačuvala za buduće generacije.

“Francuska je razvila pravu politiku zaštite okoline kroz različite projekte i skupove na svim nivoima. Osim ekološkog, takvi projekti imaju i važnu ekonomsku dimenziju”, kazao je.

Pomoćnik gradonačelnika Sarajeva Ramiz Kadrić i predsjednik Skupštine Grada Istočno Sarajevo Miroslav Lučić istaknuli su značaj Festivala za saradnju i povezivanje dvaju gradova, razvoj turizma, ali i podizanje ekološke svijesti svakog pojedinca.

Osim svakodnevnih projekcija, kao prateći program Festivala bit će organizirani izleti u Višegrad i na Jahorinu, dok će zadnjeg festivalskog dana biti održan i okrugli sto posvećen temi voda, u okviru obilježavanja Međunarodne godine voda.

Festival su podržali i Fond za zaštitu okoliša FBiH te Fond za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost RS-a.

Izvor: Fena

_________________
Pomozite mi da vas ne ubijem!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 21 ruj 2013, 16:06 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
Meni ne valja. Al ona (Herceg) Bosanka :kava je zato... uf... To je ona sa sisama. :kava

Al ne, ozbiljno ako je ovo pozitiva i nesto vrijedno isticanja onda nek sve ide u pm da prostis.

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 21 ruj 2013, 16:12 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
Eto, moram pokvariti temu. :zubati

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 21 ruj 2013, 16:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 sij 2012, 02:15
Postovi: 5115
Lokacija: Mali noćni razgovori
Tešanjska voda "Esperanza" dobitnik zlatne medalje u SAD-u

slika

Tešanjska mineralna voda "Esperanza" je na 22. međunarodnom sajmu voda u Berkeley Springsu u SAD-u, održanom od 23. do 25. februara, već drugi put proglašena najboljom vodom na svijetu za 2012. godinu te je nagrađena zlatnom medaljom za kvalitet.

"Esperanza" je dobitnik ovogodišnjeg ''Oscara voda'' pored poznatog francuskog Perriera, koji je osvojio treće mjesto, saopćeno je iz kompanije Tešanjska vrela.

Tešanjska vrela d.o.o. će u martu, pored "Tešanjskog dijamanta", početi distribuciju i "Esperanze" na tržištu BiH, koja se do sada pakovala samo za poznate kupce izvan BiH.

Kupcima će ova voda biti dostupna u pakovanjima od 1,5 litar, 0,33 litra i 0,25 litara.

Do sada su iz Tešanjskih vrela s ovog sajma nagrađivani za "Tešanjski dijamant" 2005, 2007. i 2011. godine bronzom, dok je "Esperanza" dobitnik 2007. godine srebra, te 2011. i ove godine zlatne medalje.

_________________
Pomozite mi da vas ne ubijem!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 21 ruj 2013, 16:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 sij 2012, 02:15
Postovi: 5115
Lokacija: Mali noćni razgovori
Kreira kolekciju haljina za Kate Middleton

slika

Mlada bosanskohercegovačka dizajnerica Emina Hadžić, koja je u Londonu pokrenula svoj brend "La Luna London" i oduševila dosadašnjim kreacijama, ostvarila je novi uspjeh.

Nakon što su njene haljine naručile britanske WAG-sice Abbey Clancy i Sylvie Van Der Vaart, holivudske glumice Cameron Diaz, Mila Kunis i Scottie Thompson te Kim Kardashian, njene je kreacije poželjela nositi i britanska ikona stila - Kate Middleton. Kako prenosi Index, supruga princa Williama naručila je neke od haljina iz Eminine aktualne kolekcije, a Emina će kreirati i specijalnu kolekciju haljina samo za Kate.

Ova narudžba pristigla s britanskih kraljevskih dvora samo je još jedna potvrda kvalitete rada 28-godišnje dizajnerice, koja trenutno radi na svojoj drugoj kolekciji.

_________________
Pomozite mi da vas ne ubijem!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 21 ruj 2013, 16:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8164
Lijepo je što aerodrom radi i ove misice osvajaju laskave titule naravno negdje u inozemstvu i
prirodne ljepote su također krasne.

Međutim pozitiva bi bila veći standard malog čovjeka, zadovoljni Hrvati, Srbi i Bošnjaci što pretpostavlja
trajno međunacionalno riješenje. Toga za sada nema.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 21 ruj 2013, 16:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 sij 2012, 02:15
Postovi: 5115
Lokacija: Mali noćni razgovori
Emil Hajrić(20) odolijeva milionskim ponudama za njegov program "Help Juice"

slika

Tinejdžer i milijarder, više i nije tako nemoguće. Takav je i Nick D'Aloisio, kreator mobilne aplikacije Summly.

Njegova ideja bila je da napravi program koji će sumirati tekstove na internetu i tako olakšati i maksimalno pojednostaviti njihovo čitanje. No, najveći broj ovakvih mladih poduzetnika ne odoli prvoj milionskoj ponudi. D'iolazio je svoj startup prodao Yahoou za 30 miliona dolara.

Ali, izuzetak među izuzecima je Emil Hajrić. Ne samo da je do svoje 20. godine napravio kompaniju vrijednu više miliona dolara, nego je odbio svaku ponudu za njenu prodaju.

No, put do uspjeha nije bio nimalo jednostavan. Sa 15 godina pokrenuo je startup kompaniju Bizteen.com, koja je propala zbog premalog tržišta.

Drugi veći pokušaj je Picopy, baziran na zaštiti fotografija vodenim žigom, ali zbog već poznatih programa koji koriste slična rješenja - picopy nije procvjetao.

Sličnih promašaja bilo je još mnogo, ali, prije dvije godine, sreća mu se konačno osmjehnula. Od jednog američkog investicionog fonda dobio je 20.000 dolara za razvoj nove ideje.

Help Juice je program koji je sve promijenio. Zbog manjih troškova, kompaniju je iz SAD-a preselio u Sarajevo. Nakon godinu dana razvoja, počeli su da pristižu i prihodi.

San se konačno ostvario, koji je, kako kažu njegovi prijatelji, nastao još u srednjoj školi.

„Ne mogu reći da je bio među onim 'cool kids' i da je stalno izlazio, jer je konstantno razvijao neke ideje i htjeo napraviti neki projekat“, kaže Vedad Čaušević za svog prijatelja i radnog kolegu Hajrića.

„Uvijek je programirao u slobodno vrijeme, dok su ostali bili usredotočeni na to da dobiju dobre ocjene, odnosno učili-učili-učili, on je ustvari učio kako da osnuje svoju firmu.“

Sada, sa 20 godina, Hajriću mogu pozavidjeti i mnogo iskusniji. Njegova kompanija već vrijedi blizu četiri miliona dolara, cilj mu je da za tri godine godišnja zarada dostigne deset, a sa ovakvim rastom, rasle su i ponude o kupovini njegove kompanije.

No, za sada to za njega nije opcija. Vrijeme i trud koje je uložio, kako kaže, vrijedniji su od bilo koje milionske ponude.

_________________
Pomozite mi da vas ne ubijem!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 21 ruj 2013, 16:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 sij 2012, 02:15
Postovi: 5115
Lokacija: Mali noćni razgovori
BiH među najgostoljubivijim zemljama za turiste

Bosna i Hercegovina nalazi se na osmom mjestu liste najgostoljubivijih zemalja za turiste, koju je objavio Svjetski ekonomski forum početkom ovog mjeseca.

slika

U Izvještaj o konkurentnosti turističkih zemalja za 2013. godinu ušlo je 140 zemalja svijeta. Jedna od glavnih stavki u širokoj analizi bila je kategorija "odnos građana prema turistima".

U ukupnom rangu najgostoljubivijih zemalja, Bosna i Hercegovina zauzima osmo mjesto sa 6,6 bodova od mogućih sedam, što je odličan rezultat.

Ispred naše zemlje nalaze se: Island na prvom mjestu sa 6,8 bodova, koliko ima i Novi Zeland na drugom mjestu. Na trećem mjestu nalazi se Maroko sa 6,7 bodova, koliko imaju i Makedonija, Austrija i Senegal. Na šestom mjestu nalazi se Portugal sa 6,8 bodova, koliko imaju i BiH, Irska i Burkina Faso, piše CNN.

Listu najmanje gostoljubivih zemalja predvodi Bolivija sa 4,1 bod. Nakon nje slijede Venecuela, Rusija, Kuvajt, Latvija, Iran, Pakistan, Slovačka, Bugarska i Mongolija na posljednjem mjestu.

klix.ba

_________________
Pomozite mi da vas ne ubijem!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 21 ruj 2013, 16:29 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
Sayuri je izgleda odlucila da nas jednostavno ignorira i nastavi u pozitivnom tonu. :zubati

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 21 ruj 2013, 16:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 sij 2012, 02:15
Postovi: 5115
Lokacija: Mali noćni razgovori
Američko istraživanje: Bh. muslimani među najtolerantnijima

Ugledni američki Institut Pew objavio je najnovije istraživanje u kojem se navodi da većina muslimana u svijetu snažno odacuje ekstremizam.

Rezultati istraživanja koje je proveo Institut Pew na temu ekstremizma u islamu, prikupljeni su na osnovu intervjua sa oko 9.000 muslimana u 11 zemalja svijeta.

Prema tom istraživanju, 67 posto muslimana u 11 zemalja svijeta tvrdi da su zabrinuti zbog ekstremizma koji čine pojedini sljedbenici islama i da odbacuju bilo kakav oblik ekstremizma i nasilničkog ponašanja.

Posebno se to, ističu, odnosi na muslimane u Pakistanu, Jordanu, Tunisu, Turskoj i Indoneziji.

Istraživanje Instituta Pew je pokazalo da 57 posto muslimana u svijetu smatra da je Al Qaeda ekstremna organizacija, čije aktivnosti i ideologiju otvoreno treba kritizirati i odbaciti.

Također, oko tri četvrtine muslimana u Pakistanu, Indoneziji, Nigeriji i Tunisu su istakli da se samoubilački napadi i ostali oblici nasilja ne mogu ničim opravdati, a pogotovo tobožnjom borbom za islamske vrijednosti.

Istraživanje Instituta Pew, a koje procjenjuje otvorenost i tolerantnost muslimanskih zajednica, pokazalo je kako su muslimani u Bosni i Hercegovini među najtolerantnijim muslimanima u svijetu.

Pomenuto istraživanje je pokazalo da bh. muslimani, primjerice, smatraju kako posjeduju vrlo značajan nivo znanja o principima kršćanskog vjerovanja. Sličan stav su pokazali muslimani u Mozambiku, u čemu muslimani u ove dvije zemlje prednjače u odnosu na ostale muslimane u svijetu.

Nadalje, 92 posto muslimana u BiH smatra da žene trebaju odlučiti hoće li nositi hidžab, odnosno pokrivati glavu mahramom, ili ne, što je najveći procent u svijetu. Isto mišljenje dijeli 91 posto muslimana na Kosovu i 90 posto muslimana u Turskoj.

Studija Instituta Pew pokazala je, također, da muslimani u BiH ne opravdavaju samoubilačke napade u ime islama. Samo njih tri posto smatra kako su somoubilački napadi u ime islama opravdani.

(oslobođenje)

_________________
Pomozite mi da vas ne ubijem!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 21 ruj 2013, 16:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 sij 2012, 02:15
Postovi: 5115
Lokacija: Mali noćni razgovori
Bh. inžinjeri impresionirali Volkswagen

Volkswagen Sarajevo je proizveo i isporučio Volkswagen koncernu prvi kontigent specijalne tehničke opreme koja olakšava procese proizvodnje i podiže sigurnost radnika na viši nivo. Specijalni uređaj nosi službeni naziv Kipp Troley.

Trojica inžinjera Volkswagen Sarajeva, Kenan Babahmetović, Mirzo Palavra i Kenan Klisura su stručnjaci koji su svojim jednostavnim rješenjem impresionirali rukovodstvo Volkswagen koncerna, na čelu sa predsjednikom Uprave Martinom Winterkornom koji želi Kipp Troley koristi u svim Volkswagenovim proizvodnim pogonima u svijetu.

slika

"Ova inovacija predstavlja veoma značajan iskorak za našu kompaniju. Ujedno je i prva inovacija iz Volkswagena u BiH koja je zaradila visoke ocjene i jako smo sretni zbog toga“, ističe Jan Masak, direktor Volkswagena Sarajevo, te dodaje,"današnji inžinjeri smišljaju vrlo komplikovane stvari sa robotima i pneumatikom, a ovo je jednostavno, izvanredno i inteligentno rješenje koje je, prije svega veoma jeftino".

Volkswagen koncern je godinama imao problem internog transporta dijelova za ugradnju, koji su uglavnom prenošeni viljuškarima ili malim vozovima. Takvo je rješenje bilo skupo, nečisto, a znale su se događati i nezgode u radu. Stoga je uprava iz Wolfsburga od svih svojih podržnica tražila rješenje za ovaj problem.

U Volkswagenovim pogonima dijelovi se transportuju vozićima na elektropogon. S obzirom da te palete mogu biti teške i do jedne tone i njihovo pomjeranje izaziva dodatni trošak energije u Volkswagenu su svi dobili zadatak da stvore sistem koji zadovoljava postavljene uslove. Tada su sarajevski inžinjeri iz Volkswagen Sarajeva došli na ideju kreiranja Kipp Troleyja, jednostavnog i učinkovitog mehanizma za podizanja transporta, kojeg mogu pomicati i nejake osobe.

slika

"To je problem koji se rješava na prvim časovima statike. Primijenjen je doslovce najjednostavniji princip da bi to riješili. Na kraju se pokazalo da je i najbolji i najučinkovitiji", ističe Babahmetović, jedan od inžinjera.

Početkom marta u njemačkom gradu Braunschweigu održan je simpozij Volkswagena i na njemu je prezentirano rješenje bh. inžinjera.

"Današnji inžinjeri smišljaju vrlo komplikovane stvari sa robotima i pneumatikom. Mi smo bliže zdravom razumu, a ne samo modernoj tehnologiji. Svaka fabrika treba hiljade komada Kipp Troleyja i to je jasan pokazatelj kako je ovo za nas veliki iskorak, i kako smo zapravo našoj kompaniji uštedili novac", zaključuje Masak.

Kipp Troley se proizvodi u sarajevskoj tvornici u Vogošći koja ima 350 uposlenika, i proizvodi važne dijelove za logistiku koncerna. Proizvodnja je zasnovana na djelovima za prvu ugradnju kao što su prednje osovine vozila, rukavac, prirubnica, glavčina točka, ozubljeni vijenac, te usisna grana motora.

_________________
Pomozite mi da vas ne ubijem!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pozitiva iz/o BiH
PostPostano: 21 ruj 2013, 16:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 sij 2012, 02:15
Postovi: 5115
Lokacija: Mali noćni razgovori
Priznanje o kojem svaki fotograf sanja: Bišćanka Maja Topčagić potpisala ugovor sa najpoznatijim svjetskim modnim magazinom!

slika

Dvadesetdvogodišnja Maja Topčagić iz Bihaća je jedna od rijetkih osoba koja je pronašla vezu između umjetnosti i matematike koju studira. Fotografija joj je bila hobi koji je uspjela dovesti na profesionalni nivo.

Naime, nakon pobjedničke fotografije Vodičevog Natječaja za najbolju turističku fotografiju, prvog mjesta na takmičenju „Moja slika Sarajeva“ za mjesec juli, te velikog broja izložbi kako u Bosni i Hercegovini, tako i u Hrvatskoj, za Maju je nedavno stiglo priznanje o kojem svaki fotograf sanja.

Najpoznatiji svjetski modni magazin Vogue je sugerisao fotografskoj agenciji iz New Yorka Art + Commerce s kojom sarađuju preko trideset godina Maju Topčagić kao mladog fotografa čije radove moraju uzeti u obzir.

Agencija Art+ Commerce je potpisala ugovor sa mladom Bišćankom, te će u budućnosti zajedno sa Vougom prodavati i objavljivati licincirane fotografije u najpoznatijim svjetskim magazinima, te koristiti ih u komercijalne svrhe.

-Nakon što su me kontaktirali jednostavno nisam mogla vjerovati. Svakako da je sada motiv još veći i iskreno se nadam da će moje fotografije uskoro osvanuti na naslovici jednog od svjetskih magazina, - ističe Maja.

Treba napomenuti da je Art+ Commerce agencija koja zastupa trenutno najpoznatije fotografe današnjice poput Steven Meisela, Craig McDeana, Ellen von Unwertha i drugih.

Zanimljivo je da je početak za ovu mladu umjetnicu bio sudbinski romantičan. Kaže da joj je prvi fotoaparat poklonio anonimni ljubitelj umjetnosti kojem zna samo internetski pseudonim. Obzirom da je apsolvent Pedagoškog fakulteta na smjeru matematika – informatika, u budućnosti planira se dodatno usavršiti u svijetu fotografije upisujući studij vezan isključivo za fotografiju, a koji je dostupan samo u inozemstvu.

_________________
Pomozite mi da vas ne ubijem!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 296 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO