HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 16 tra 2024, 14:05.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 369 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 15  Sljedeća

Njemački jezik je
Težak 29%  29%  [ 20 ]
Lagan 24%  24%  [ 16 ]
Treba vremena... 47%  47%  [ 32 ]
Ukupno glasova : 68
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Deutsch lernen / forumski tečaj njemačkog
PostPostano: 21 svi 2013, 15:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19084
Lokacija: među zvijezdama
Evo tko će mene naučiti njemački za B2 level :)

Di si prije bio ?

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Deutsch lernen / forumski tečaj njemačkog
PostPostano: 21 svi 2013, 16:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12341
Upozorenja: 1
SarajkaDjevojka je napisao/la:
http://www.alpha.at/deutsch-lernen/pruefungszentrum/index_d.html

Na dnu imaš pitanja za test da skineš.Pokušaj tako ponoviti.


Ovo mi se čini kao previše skidanja. Imam nekih knjiga za učenje njemačkog(njemački u 100 lekcija, gramatika, riječnik) a mrsko mi knjigu u ruke pa tražim na netu.

Bilo bi zgodno da mi neko nađe više informacija o ovim testovima njemačkog preko tog Goethevog instituta, bole me prsti da tražim sam.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Deutsch lernen / forumski tečaj njemačkog
PostPostano: 21 svi 2013, 16:07 
Offline

Pridružen/a: 13 svi 2013, 13:08
Postovi: 450
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Evo tko će mene naučiti njemački za B2 level :)

Di si prije bio ?


Pa onako svukud pomalo. :)

Ukoliko imas pitanje u vezi njemackog jezika ... bujrum. Tesko da ce ti ovdje itko moci pruziti adekvatniju podrsku.

_________________
jebem li te vojni referente shto me cherash dalje od dervente...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Deutsch lernen / forumski tečaj njemačkog
PostPostano: 21 svi 2013, 16:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12341
Upozorenja: 1
djiha-djiha je napisao/la:
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Evo tko će mene naučiti njemački za B2 level :)

Di si prije bio ?


Pa onako svukud pomalo. :)

Ukoliko imas pitanje u vezi njemackog jezika ... bujrum. Tesko da ce ti ovdje itko moci pruziti adekvatniju podrsku.


Imam ja pitanje/a? Na što se trebam fokusirati pri polaganju testova njemačkog, za rad tamo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Deutsch lernen / forumski tečaj njemačkog
PostPostano: 21 svi 2013, 16:20 
Offline

Pridružen/a: 13 svi 2013, 13:08
Postovi: 450
Za Njemacku ne znam ali u Austriji ti je potreban tkzv. A1 nivo.

Nach § 21a Niederlassungs- und Aufenthaltsgesetz (NAG) haben Drittstaatsangehörige mit der erstmaligen Stellung eines Antrages auf Erteilung eines Aufenthaltstitels "Rot-Weiß-Rot – Karte plus", "Familienangehöriger", "Niederlassungsbewilligung", "Niederlassungsbewilligung – ausgenommen Erwerbstätigkeit" oder "Niederlassungsbewilligung – Angehöriger" Kenntnisse der deutschen Sprache auf A1-Niveau des Gemeinsamen Europäischen Referenzrahmens für Sprachen nachzuweisen. Bei den erforderlichen Kenntnissen handelt es sich um elementare Deutschkenntnisse auf einfachstem Niveau.

Dakle elementarno poznavanje njemackog jezika na najjednostavnijem nivou.

_________________
jebem li te vojni referente shto me cherash dalje od dervente...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Deutsch lernen / forumski tečaj njemačkog
PostPostano: 21 svi 2013, 17:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19084
Lokacija: među zvijezdama
Leb, je li ti za neko od ovih zanimanja apliciraš ?

25 deficitarnih zanimanja: Austrija otvara tržište rada za radnike iz BiH
Potrebni tesari, pokrivači krovova, lakireri, radnici na poljoprivrednim mašinama, bravari, tokari, vodoinstalateri, elektroinstalateri, stolari, mašinski inženjeri i inženjeri za struju visokog napona, te njegovatelji i medicinske sestre...

Oliver Hiller / 24sata.info
Programom "Crveno-bijela-crvena karta" Austrija otvara tržište rada za radnike iz BiH u 25 deficitarnih zanimanja, rekao je danas u Sarajevu ataše za rad i socijalna pitanja u Ambasadi Austrije u BiH Oliver Hiler.

Hiler je naveo da su deficitarna zanimanja, između ostalog, tesari, pokrivači krovova, lakireri, radnici na poljoprivrednim mašinama, bravari, tokari, vodoinstalateri, elektroinstalateri, stolari, mašinski inženjeri i inženjeri za struju visokog napona, te njegovatelji i medicinske sestre.

On je napomenuo da nije ograničen broj radnika koji mogu naći posao u Austriji. Hiler je rekao da u Austriji trenutno radi oko 35.000 radnika iz BiH.

Direktor Agencije za rad i zapošljavanje BiH Adnan Delić rekao je da je Vlada Austrije prije dvije godine pokrenula program "Crveno-bijela-crvena karta" koji definiše 25 deficitarnih zanimanja na austrijskom tržištu rada.

"BiH zauzima prvo mjesto po korištenju ovog programa i do sada je 360 radnika iz BiH pronašlo posao na tržištu rada u Austriji", rekao je Delić i dodao da svi zainteresovani radnici mogu pronaći upitnik na veb-stranici austrijskog Ministarstva rada.



http://www.collegium-bosniacum.org/b...-rot-card.html

Tako se zove novi boravišni naslov koji kvalifikovani stranac-doseljenik iz neke od «trećih država» (izvan EU odnosno EWR) može da dobije za rad kod jednog poslodavca. Skoro godinu dana moguć je «prelazak» na slobodno radno tržište. Ovu kartu/dozvolu po ugledu na američku «green card» mogu dobiti doseljenici koji spadaju u jednu od 4 sljedeće grupe:

VIŠE INFORMACIJA

Muškarci i žene:
1010 Wien, Hoher Markt 8/4/2
Tel: +43 (0) 1 712 56 04
http://www.migrant.at
E-Mail: [email protected]

Žene:
1010 Wien, Marc Aurel Straße 2a/6/2/10
Tel: +43 (0) 1 982 33 08
http://www.migrant.at
E-Mail: [email protected]

1. Posebno visoko kvalifikovane osobe
(one koje imaju najmanje 70 poena od mogućih 100).
Pošto podnesu dokaze o tim kvalifikacijama, takvi stranci u Ambasadi Austrije u svojoj zemlji mogu da dobiju vizu D, koja im omogućava da se 6 mjeseci u Austriji bave traženjem odgovarajućeg radnog mesta. Ko nađe posao, može da dobije «crveno-bijelo-crvenu kartu» na godinu dana. Članovi porodice (bračni drug, maloljetna nevjenčana djeca) dobijaju dozvolu za naseljavanje sa slobodnim pristupom radnom tržištu.

2. Ostala ključna radna snaga
(lica koja su sakupila bar 50 od 75 predviđenih poena)
mogu u navedenom statusu da dobiju ovu kartu, ali samo ako pribave ponudu za sigurno radno mesto. Osobe ispod 30 godina moraju da imaju obećanu brutto-platu od 2.100 €, a preko 30 godina 2.520 €. Dodjela kartice se može odbiti, ako na AMS postoji osoba koja ima iste kvalifikacije. Članovi porodice navedenog doseljenika mogu da dobiju dozvole za naseljavanje sa pristupom radnom tržištu ako već prilikom podnošenja zahtjeva dokažu znanje njemačkog na nivou A1.

3. Apsolventi austrijskih fakulteta
(stranci koji su u Austriji završili najmanje drugi dio studija ili Master-studije)
mogu poslije isticanja važenja boravišne dozvole sa svrhom «Studium» da zatraže sljedeću dozvolu na 6 meseci sa ciljem traženja posla. Oni koji nađu radno mjesto na nivou stečenog obrazovanja mogu da dobiju «crveno-bijelo-crvenu kartu» ako im plata treba biti najmanje 1890 eura. Za članove porodice važi kao pod b).

4. Stručnjaci sa deficitarnim zanimanjima
Najranije 1.1.2012. godine pojaviće se lista takvih zanimanja koja će tek 1.5.2012. stupiti na snagu. Osobe koje budu sakupile najmanje 50 od 75 mogućih poena i posjeduju obrazovanje za takva zanimanja, moći će da dobiju navednu karticu, ali samo ako su plaćeni u skladu sa kolektivnim ugovorima. Za članove porodice važi kao pod b).

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Deutsch lernen / forumski tečaj njemačkog
PostPostano: 21 svi 2013, 17:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12341
Upozorenja: 1
Hvala za stranicu.

A ovako. Kontam upisati neku školu, već sutra, da bih dobio diplomu za par mjeseci. Imam znanje engleskog i njemačkog, samo moram položiti taj Gotheov test.

Dvoumim se, jutros sam bio siguran da ću upisati ovu školu za njegovatelje. Mislio sam da se samo cure prijavljuju ali kažu da ima skoro pola muškaraca među njima. Biću "njegovateljica."

A imam opciju i da kakav zanat upišem, samo da odem odavdje pa kasnije nešto i više. Varilac mi je bila OK opcija, plata mi je solidna, oko 3000 eura, čuo sam da se tražilo to, a znam i par ljudi što to tamo rade, Austrija i Njemačka.

Ko mi pomogne sa informacijama pomoću kojih se dočepam mrskog zapada dobiće nagradu od 500 eura, dabogda me grom pogodio ako slažem. :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Deutsch lernen / forumski tečaj njemačkog
PostPostano: 21 svi 2013, 17:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19084
Lokacija: među zvijezdama
Najperspektivnija zanimanja su ti oko gradjevine.Tesar ili krovopokrivač za početak.Imaš dosta naših ljudi sa privatnim firmama koji će te primiti sigurno da radiš.To Ti je moja preporuka.Tesar je OK u pravom smislu.Krovopokrivač baš i ne no trazeno je.Što se tiče njegovateljistva, za AT nisam sigurna da imaš neku perspektivu.Dosta ljudi se prekvalificiralo sa medicinskim školama te su u prednosti.Jesi medicinar ?
I to je pored svih prepreka jako teško zanimanje.Komplicirano..
Drzi se nekog muškog zanata.Male firme su aktuelne, a drze ih ljudi ili ljudi sa prostora EX Juge..
Da ne ispadne da te guram silom na bauštelu, iznosim Ti opcije.Nagrada nije potrebna a pomoću koliko mogu :D

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Deutsch lernen / forumski tečaj njemačkog
PostPostano: 21 svi 2013, 18:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23280
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
djiha-djiha je napisao/la:
Sama floskula je upitna, onako zvuci neuobicajeno, ali ako je vec zelis u tom obliku koristiti onda moras paziti na padeze...über alleN andereN...


Mislio sam se između dativa i akuzativa, ali sam se odlučio na akuzativ, koji nešto češće ide uz über.
Statično je odražava položaj i dativ ide. Sve OK. Ipak sam kratko u Njemačkoj boravio i ove mi stvari s vremena na vrijeme iskliznu.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Deutsch lernen / forumski tečaj njemačkog
PostPostano: 21 svi 2013, 21:51 
Offline

Pridružen/a: 13 svi 2013, 13:08
Postovi: 450
lider30 je napisao/la:
djiha-djiha je napisao/la:
Sama floskula je upitna, onako zvuci neuobicajeno, ali ako je vec zelis u tom obliku koristiti onda moras paziti na padeze...über alleN andereN...


Mislio sam se između dativa i akuzativa, ali sam se odlučio na akuzativ, koji nešto češće ide uz über.
Statično je odražava položaj i dativ ide. Sve OK. Ipak sam kratko u Njemačkoj boravio i ove mi stvari s vremena na vrijeme iskliznu.


Pa da, fora je u staticnosti i dinamicnosti. Staticnost u njemackom jeziku zahtijeva dativ a dinamicnost akuzativ. Ali dobro si ti to i naucio ako si bio kratko - ipak se tu radi o gramatickim pravilima.

_________________
jebem li te vojni referente shto me cherash dalje od dervente...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Deutsch lernen / forumski tečaj njemačkog
PostPostano: 03 stu 2013, 18:47 
Offline

Pridružen/a: 16 ožu 2010, 21:38
Postovi: 4368
Eine Frage an unsere Österreicher hier. Gibt es ein grossen Unterschied zwischen dem "Österreichischem Deutsch und "Hoch" Deutsch ?
Ich meine dabei nicht das gesprochene Wort und den slang der "normalen Leute", viel mehr mein ich das geschrieben?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Deutsch lernen / forumski tečaj njemačkog
PostPostano: 20 lis 2014, 21:51 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
VUKsaJUGA je napisao/la:
Eine Frage an unsere Österreicher hier. Gibt es ein grossen Unterschied zwischen dem "Österreichischem Deutsch und "Hoch" Deutsch ?
Ich meine dabei nicht das gesprochene Wort und den slang der "normalen Leute", viel mehr mein ich das geschrieben?


Ich denke dass "Österreichisches Deutsch" auch "Hochdeutsch" ist . Es gibt Unterschiede zwisschen "Österreichischem Hochdeutsch" und "Süddeutschlandem Hochdeutsch", aber Unterschide zwischen "Hochdeutsch" und "Plattdeutsch" sind größer.

Was passiert mit deutschen Forum? Es gibt keine Aktivitäten seit Monaten. :neznam

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Deutsch lernen / forumski tečaj njemačkog
PostPostano: 21 lis 2014, 21:23 
Offline

Pridružen/a: 20 pro 2011, 19:02
Postovi: 8531
Du musst eben aktiver werden. Bist du immer noch fleissig dabei die Sprache zu lernen?

_________________
Oj Hrvati, svi na desno krilo....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Deutsch lernen / forumski tečaj njemačkog
PostPostano: 24 lis 2014, 10:40 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
Ja, ich lerne Deutsch wann ich Zeit habe. Jetzt habe ich weniger Zeit.

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Deutsch lernen / forumski tečaj njemačkog
PostPostano: 24 lis 2014, 23:29 
Offline

Pridružen/a: 20 pro 2011, 19:02
Postovi: 8531
Gefällt dir denn die Sprache? Du scheinst Fortschritte gemacht zu haben.

_________________
Oj Hrvati, svi na desno krilo....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Deutsch lernen / forumski tečaj njemačkog
PostPostano: 26 lis 2014, 16:42 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
Danke. :zubati

Ja, Deutsch gefällt mir. Aber es ist gut, jede Sprache zu lernen.

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Deutsch lernen / forumski tečaj njemačkog
PostPostano: 26 lis 2014, 17:08 
Offline

Pridružen/a: 20 pro 2011, 19:02
Postovi: 8531
Bitteschön.

Stimmt, Sprachkenntnisse sind wichtig, vor allem in der heutigen Zeit. Erinnert mich daran, dass ich mein Spanisch wieder ein bisschen auffrischen sollte, ist ziemlich eingerostet. :tt2

Bringst du dir Deutsch autodidaktisch bei, oder besuchst du Sprachkurse?

_________________
Oj Hrvati, svi na desno krilo....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Deutsch lernen / forumski tečaj njemačkog
PostPostano: 26 lis 2014, 22:21 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
Ich vorschlage dir "Duolingo" und "Memrise". Ich benutze sie auch.

Spanisch ist die Sprache der Zukunft.

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Deutsch lernen / forumski tečaj njemačkog
PostPostano: 27 lis 2014, 19:07 
Offline

Pridružen/a: 20 pro 2011, 19:02
Postovi: 8531
Werd' ich mal versuchen, danke für die Anregung. Ja, das ist wohl wahr, ist nebenbei aber auch eine sehr gut klingende Sprache.

_________________
Oj Hrvati, svi na desno krilo....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Deutsch lernen / forumski tečaj njemačkog
PostPostano: 27 lis 2014, 19:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23280
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Puntar, wohnst du zur Zeit in Deutschland? Wieso, dass du so gut deutsch sprechen kannst?

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Deutsch lernen / forumski tečaj njemačkog
PostPostano: 28 lis 2014, 20:07 
Offline

Pridružen/a: 20 pro 2011, 19:02
Postovi: 8531
Ja, ich lebe in Deutschland. ''Feindliche Emigration'' wie Genosse Josipovic und Marschall Milanovic sagen wuerden. :zubati

_________________
Oj Hrvati, svi na desno krilo....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Deutsch lernen / forumski tečaj njemačkog
PostPostano: 21 pro 2014, 18:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 stu 2014, 21:01
Postovi: 1588
podseti me ...
Makedonac ''ja vo Makedonija'', a bosanac će ''ja vo iz Bosne''.

:-D

_________________
Република Српска & Herceg Bosna against Mordor.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Deutsch lernen / forumski tečaj njemačkog
PostPostano: 25 sij 2015, 14:48 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2012, 09:26
Postovi: 3402
Lokacija: Србија
Imam jednu nejasnoću vezano u njemački jezik. Zapravo imam više, ali držimo se sad ove jedne.

Dakle, dvije rečenice:

1. Ich werde tanzen.

2. Ich werde getanzt haben.

Google translate mi daje idiotske prijevode i nije pouzdan izvor informacija, imam i neku džepnu knjigu za učenje jezika ali ni tamo ne mogu doći do pojašnjenja u čemu se razlikuju ove dvije rečenice, u kom kontekstu i kad se koja koristi?

Evo linka gdje sam došao do rečenica (Futur I i II)
http://www.verbix.com/webverbix/German/tanzen.html


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Deutsch lernen / forumski tečaj njemačkog
PostPostano: 25 sij 2015, 17:10 
Offline

Pridružen/a: 06 stu 2009, 11:36
Postovi: 23
1. Ich werde tanzen
Tzv. Futur 1 , koristi se kad opisujemo namjeru koja ce se desiti u buducnosti. U prijevodu : ja cu plesati.
1. Ich werde getanzt haben
Tzv. Futur 2, u takvoj recenici izrazuje se predpostavka da je radnja (u ovom slucaju ples) u odredjenom vremenu zavrsena. Npr. "bis morgen früh werde ich bestimmt getanzt haben" u prijevodu "do sutra ujutro cu sigurno plesati"

Nadam se da sam vam uspio nekako objasniti.
pozdrav


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Deutsch lernen / forumski tečaj njemačkog
PostPostano: 25 sij 2015, 21:45 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2012, 09:26
Postovi: 3402
Lokacija: Србија
morpheus je napisao/la:
1. Ich werde tanzen
Tzv. Futur 1 , koristi se kad opisujemo namjeru koja ce se desiti u buducnosti. U prijevodu : ja cu plesati.
1. Ich werde getanzt haben
Tzv. Futur 2, u takvoj recenici izrazuje se predpostavka da je radnja (u ovom slucaju ples) u odredjenom vremenu zavrsena. Npr. "bis morgen früh werde ich bestimmt getanzt haben" u prijevodu "do sutra ujutro cu sigurno plesati"

Nadam se da sam vam uspio nekako objasniti.
pozdrav


Imaju malo čudan način tvorbe rečenica, ali valja se navići.
Da, sad mi je jasno u čemu je razlika.
Ich danke Sie!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 369 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 15  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO