HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 03:30.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 15341 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 614  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Događanja u CG
PostPostano: 21 lis 2012, 23:41 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
Pročitao maloprije da je izbila tuča i van dvorane...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u CG
PostPostano: 21 lis 2012, 23:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
Svete svoju englesku braću.

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u CG
PostPostano: 21 lis 2012, 23:56 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
Metemma je napisao/la:
Svete svoju englesku braću.


Just sayin'.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u CG
PostPostano: 22 lis 2012, 10:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
Metemma je napisao/la:
Ma navijački izgredi, ništa posebno, Varvari krenuli na Grobare, Vujošević povukao Partizane, ne znam jel nastavljeno, policija ispraznila neke tribine...

EDIT: Odigrano, Partizani dobili, bla bla bla...
http://sportal.rs/news.php?news=84910


Jedino je zanimljivo što su policija i obezbeđenje prvo mlatili i izbacili iz hale napadnutu tribinu, a onda su potrpali u autobuse ljude iz drugih delova CG i R.Srpske poslali ih kući. Usput su uspeli da onesveste neku curu iz Bara i sl.

slika

slika

slika

Ovi Milovi opasno počeli da režiraju.

Na kraju se OK završilo. Mladi "partizani" (@Met :zubati ) održali čas košarke "domaćinima" i "organizatorima". :evotigana

slika

slika

Citat:
Trener košarkaša Partizana MTS Duško Vujošević bio je zadovoljan posle pobede nad ekipom Budućnosti, ali neprijatno iznenađen dešavanjima na tribinama. Naime, utakmica je kasnila pola sata zbog sukoba navijača, a deo publike u dvorani "Morača" vređao je Vujoševića koji je bio selektor reprezentacije Crne Gore.

- Jadranska liga je dobila na značaju, jer nacionalna prvenstva više ne vode u Evroligu. Mislim da to nije dobro jer dolazi do ovakvih tenzija. Partizan je bolja ekipa od Budućnosti, to je pokazao i na parketu. Ovo je izuzetno mlad tim, ali ta mladost ne znači da nemamo odgovornost da postignemo dobar rezultat. Iznenađen sam tenzijom, nisam očekivao ovakva skandiranja u svom rodnom gradu ali veličina čoveka je i da oprosti - rekao je Vujošević posle utakmice u kojoj je Partizan bio dominantan.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u CG
PostPostano: 22 lis 2012, 10:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Piše da su čekali svoje kolege iz pojačanja. Možda im zbog manjka policajaca bilo lakše prvo izbaciti grupu navijača koja je manja. Nema potrebe da uvijek neke zavjere zamišljate, nekad i malo logike dobro dođe.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u CG
PostPostano: 22 lis 2012, 10:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
BBC je napisao/la:
Piše da su čekali svoje kolege iz pojačanja. Možda im zbog manjka policajaca bilo lakše prvo izbaciti grupu navijača koja je manja. Nema potrebe da uvijek neke zavjere zamišljate, nekad i malo logike dobro dođe.


Opet greška organizatora, zbog koje je povređeno 16 ljudi, a moglo je biti i gore.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u CG
PostPostano: 22 lis 2012, 10:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Uvijek je njihova greška. Samo je bitna razlika između "svjesno i namjerno" i "slučajno i propust".
Vi Srbi baš nemate puno respekta prema ljudima koji su za vas u rat išli. Malo vam treba da ih klasificirate kao izrode i izdajnike.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u CG
PostPostano: 22 lis 2012, 11:22 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
BBC je napisao/la:
Uvijek je njihova greška. Samo je bitna razlika između "svjesno i namjerno" i "slučajno i propust".
Vi Srbi baš nemate puno respekta prema ljudima koji su za vas u rat išli. Malo vam treba da ih klasificirate kao izrode i izdajnike.


"Bivša braća".
Ako više nisi samnom, protiv mene si.
Nemoguće je da jedan narod ima problem sa gotovo svim susjednim narodima, a da pri tome objektivno bude u pravu oko suštine tih sporovo. To jednostavno nije moguće...
Umjesto prihvatanja svog dijela krivnje, ide ono: "a ti, ti si bolji?!"
Ne želim čistiti svoje dvorište, jer i tvoje smrdi... :kava
Nezrelo.
Mada, it takes two to tango.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u CG
PostPostano: 22 lis 2012, 11:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
Milogorci su mi apsolutno nezanimljivi. Mogu da se osećaju kao džedaji vegetarijanci što se mene tiče. Ali kad gledaju da iskoriste svaku priliku za napad na svoje sugrađane iz Podgorice, Nikšića, Bara, Herceg-Novog, koji se btw smatraju i mojim sunarodnicima, ne znam zašto bih to odobravao?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u CG
PostPostano: 22 lis 2012, 11:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58277
Lokacija: DAZP HQ
pa nije baš da su krenuli iz čista mira na Grobare. ne vidim da itko spominje provokacije Grobara "vi ste mali grad u Srbiji".

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u CG
PostPostano: 22 lis 2012, 12:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Objavljeni konačni rezultati izbora za Skupštinu CG 2012.

Pojedine izborne liste dobile su sljedeći broj glasova, i to:

1. AOA ...................531
2. SS......................5275
3. HGI ....................1470 -> 1 mandat
4. POZITIVNA CG.......29881 -> 7 mandata
5. SNP ..................40131 -> 9 mandata
6. DUA ...................2848
7. AK......................3824 -> 1 mandat
8. DF....................82773 -> 20 mandata
9. FORCA ................5244 -> 1 mandat
10. BOŠNJAČKA S .....15124 -> 3 mandata
11. KECG – MILO Đ...165380 -> 39 mandata
12. ZAJEDNO............1384
13. SNS ..................3085
http://www.rik.co.me/


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u CG
PostPostano: 22 lis 2012, 12:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 03:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
http://www.vecernji.hr/sport/kosarka/vi ... nak-466740

Ne vidi se ništa posebno osim na početku policija tjera grobare.

Mali off ali za pametnog komentatora ako čita.



"Ne postoji bukvalno ni najmanji incident na utakmicama nacionalnog fudbalskog šampionata u Engleskoj" ...ou je. :D

Kako je malo potrebno ljudima na ovim prostorima da se osjete pametnima. U zadnje vrijeme popularnost kod komentatora je mantranje o Engleskoj, Thatcherici i obiteljima s djecom na engleskim stadionima koji izgledaju otrpilike ovako.

slika

:D

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u CG
PostPostano: 22 lis 2012, 12:32 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
Jagnjeca brigada je napisao/la:
Milogorci su mi apsolutno nezanimljivi. Mogu da se osećaju kao džedaji vegetarijanci što se mene tiče. Ali kad gledaju da iskoriste svaku priliku za napad na svoje sugrađane iz Podgorice, Nikšića, Bara, Herceg-Novog, koji se btw smatraju i mojim sunarodnicima, ne znam zašto bih to odobravao?


Milogorci ne postoje.
Postoje Crnogorci...
Oni će svoje unutarnje stvari riješiti, nadam se kroz institucije i politički dijalog Srba i Crnogoraca.
Diplomatija na tribinama... pa sjeti se Maksimira 1990, i gostovanja CZ.
Neće vam kavge ništa dobro donijeti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u CG
PostPostano: 22 lis 2012, 12:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
vrilo_pridaka_1686 je napisao/la:
Jagnjeca brigada je napisao/la:
Milogorci su mi apsolutno nezanimljivi. Mogu da se osećaju kao džedaji vegetarijanci što se mene tiče. Ali kad gledaju da iskoriste svaku priliku za napad na svoje sugrađane iz Podgorice, Nikšića, Bara, Herceg-Novog, koji se btw smatraju i mojim sunarodnicima, ne znam zašto bih to odobravao?


Milogorci ne postoje.
Postoje Crnogorci...
Oni će svoje unutarnje stvari riješiti, nadam se kroz institucije i politički dijalog Srba i Crnogoraca.
Diplomatija na tribinama... pa sjeti se Maksimira 1990, i gostovanja CZ.
Neće vam kavge ništa dobro donijeti.


Nema tu dijaloga Srba i Crnogoraca, tu treba da postoji dijalog Crnogoraca i Crnogoraca. Srbija se drži po strani evo već 6-7 godina (mada je konstantno prozivaju). E sad što Milogorci ne priznaju svoje sugrađane za Crnogorce... to je drugi problem. Ispostavilo se da imamo grupu ljudi od okvirno 1/3 stanovništva koja nema ni prava konstitutivnog naroda (pošto se nikakva obeležja ne prihvataju kao domaća u državi) ni kao nacionalna manjina (čime bi imali određena prava shodno svom udelu u stanovništvu). Malo čudna situacija zaista...

Razdvajanje se desilo mirno i sa blagoslovom Beograda. Ali eto, opet nešto ne valja. :neznam

Inače čitam neki dan, jedan od onih otpuštenih profesora iz Nikšića (koju su valjda krivi zato što su predavali većinski jezik stanovništva CG) danas radi u Albaniji (!). Zamisli kakav je nivo prava kad čovek može da predaje u Albaniji, ali ne može u rodnoj Crnoj Gori.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u CG
PostPostano: 22 lis 2012, 12:51 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
Jagnjeca brigada je napisao/la:
vrilo_pridaka_1686 je napisao/la:

Milogorci ne postoje.
Postoje Crnogorci...
Oni će svoje unutarnje stvari riješiti, nadam se kroz institucije i politički dijalog Srba i Crnogoraca.
Diplomatija na tribinama... pa sjeti se Maksimira 1990, i gostovanja CZ.
Neće vam kavge ništa dobro donijeti.


Nema tu dijaloga Srba i Crnogoraca, tu treba da postoji dijalog Crnogoraca i Crnogoraca. Srbija se drži po strani evo već 6-7 godina (mada je konstantno prozivaju). E sad što Milogorci ne priznaju svoje sugrađane za Crnogorce... to je drugi problem. Ispostavilo se da imamo grupu ljudi od okvirno 1/3 stanovništva koja nema ni prava konstitutivnog naroda (pošto se nikakva obeležja ne prihvataju kao domaća u državi) ni kao nacionalna manjina (čime bi imali određena prava shodno svom udelu u stanovništvu). Malo čudna situacija zaista...

Razdvajanje se desilo mirno i sa blagoslovom Beograda. Ali eto, opet nešto ne valja. :neznam

Inače čitam neki dan, jedan od onih otpuštenih profesora iz Nikšića (koju su valjda krivi zato što su predavali većinski jezik stanovništva CG) danas radi u Albaniji (!). Zamisli kakav je nivo prava kad čovek može da predaje u Albaniji, ali ne može u rodnoj Crnoj Gori.


Nemam baš utisak da se drži po strani, ako se osporava CPC, a ponovno se javljaju zahtjevi da se uvede trobojka kao državna zastava u Crnoj Gori. Zbog SPC imate problema i s Makedonijom.
SPC vam pravi dosta problema s narodima s kojima bi ste mogli biti u izvrsnim odnosima (mislim prije svega na ova dva pravoslavna naroda).
U Jugoslaviji ste bili u jednoj državi, jedino slično tome danas je EU.
Hoćeš nećeš.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u CG
PostPostano: 22 lis 2012, 13:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
vrilo_pridaka_1686 je napisao/la:
Nemam baš utisak da se drži po strani, ako se osporava CPC, a ponovno se javljaju zahtjevi da se uvede trobojka kao državna zastava u Crnoj Gori. Zbog SPC imate problema i s Makedonijom.
SPC vam pravi dosta problema s narodima s kojima bi ste mogli biti u izvrsnim odnosima (mislim prije svega na ova dva pravoslavna naroda).
U Jugoslaviji ste bili u jednoj državi, jedino slično tome danas je EU.
Hoćeš nećeš.


Malo si ti to obrnuto shvatio koliko se meni čini. Sad, ako ekipa raščinjenih katoličkih sveštenika napravi neku sektu i nazove je Subotička katolička crkva, i npr dobiju podršku gradske vlasti i komunalne policije, tebi bi bilo normalno da regularnu katoličku hijerarhiju proglasiš nepoželjnom i da imovinu RKC preneseš na navedenu sektu? Ne znam baš, voleo bih to videti.

I zašto ne bi bila vraćena trobojka kao narodna zastava u CG. Više zastava u jednoj državi nije neobično. Posebno kada je u pitanju zastava koja jeste crnogorska. Ne traži im niko da uvedu zastavu Srbije. Mada je to sa zastavom više simbolično pitanje.

slika

slika

slika

slika

slika

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u CG
PostPostano: 22 lis 2012, 13:16 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
Jagnjeca brigada je napisao/la:
vrilo_pridaka_1686 je napisao/la:
Nemam baš utisak da se drži po strani, ako se osporava CPC, a ponovno se javljaju zahtjevi da se uvede trobojka kao državna zastava u Crnoj Gori. Zbog SPC imate problema i s Makedonijom.
SPC vam pravi dosta problema s narodima s kojima bi ste mogli biti u izvrsnim odnosima (mislim prije svega na ova dva pravoslavna naroda).
U Jugoslaviji ste bili u jednoj državi, jedino slično tome danas je EU.
Hoćeš nećeš.


Malo si ti to obrnuto shvatio koliko se meni čini. Sad, ako ekipa raščinjenih katoličkih sveštenika napravi neku sektu i nazove je Subotička katolička crkva, i npr dobiju podršku gradske vlasti i komunalne policije, tebi bi bilo normalno da regularnu katoličku hijerarhiju proglasiš nepoželjnom i da imovinu RKC preneseš na navedenu sektu? Ne znam baš, voleo bih to videti.

I zašto ne bi bila vraćena trobojka kao narodna zastava u CG. Više zastava u jednoj državi nije neobično. Posebno kada je u pitanju zastava koja jeste crnogorska. Ne traži im niko da uvedu zastavu Srbije. Mada je to sa zastavom više simbolično pitanje.

slika

slika

slika

slika

slika

slika


CPC je direktno vezana za identitet Crnogoraca. To jest, jedan je od važnijih dijelova tog identiteta (pored jezika, koji se također osporava). Ako ostanu u SPC, kako mogu ne biti Srbi a imati državu? Naravno da žele i svoju Crkvu.
Subotičanin nije nacija. Crnogorac jeste. Subotica nije država, Crna Gora jeste.
Loše poređenje. Imati dvije zvanične zastave je jednostavno cirkus od države... To je sve povijest što si naredao od zastava, i to je lijepo. Ali ni jedna od tih zastava nije aktualna u 2012 godini.
RKC zapravo ima dosta takvih primjera (SPC je jedan od njih), i koliko je meni poznato nema ozbiljnih sporova ni s anglikancima, reformistima, starokatolicima, itd. Sukoba te vrste jeste bilo u povijesti, ali to je prošlost.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u CG
PostPostano: 22 lis 2012, 13:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
vrilo_pridaka_1686 je napisao/la:
CPC je direktno vezana za identitet Crnogoraca. To jest, jedan je od važnijih dijelova tog identiteta (pored jezika, koji se također osporava). Ako ostanu u SPC, kako mogu ne biti Srbi a imati državu? Naravno da žele i svoju Crkvu.


Pa lepo, eno idi probaj da ih ubediš da posećuju "izuzetno posećene" događaje tzv CPC. SPC je direktno vezana za identitet Crnogoraca.

slika

vrilo_pridaka_1686 je napisao/la:
Loše poređenje. Imati dvije zvanične zastave je jednostavno cirkus od države... To je sve povijest što si naredao od zastava, i to je lijepo. Ali ni jedna od tih zastava nije aktualna u 2012 godini.


Šta je loše poređenje? Srbija ima državnu, narodnu i dve rangovne zastave. Jel' ti se čini haotično? I očigledno da su ove zastave aktuelne i u 2012. pošto su u upotrebi među Crnogorcima.

Uostalom jesam ja kriv što je Milo za državnu zastavu birao varijaciju vojne zastave, umesto uobičajene državne i narodne zastave CG, a sve u pokušaju da se razlikuje? :neznam

vrilo_pridaka_1686 je napisao/la:
RKC zapravo ima dosta takvih primjera (SPC je jedan od njih), i koliko je meni poznato nema ozbiljnih sporova ni s anglikancima, reformistima, starokatolicima, itd. Sukoba te vrste jeste bilo u povijesti, ali to je prošlost.


Pa njihova prošlost jeste naša sadašnjost. A sećamo se kako se RKC tom prilikom ponašala. Recimo Nemci, Česi i Mađari verovatno dobro pamte taj kompromis i popuštanje.

Uostalom, izgleda da je tvoja ideja dobrih odnosa u regionu, da pokupiš stvari i napustiš rodno mesto, crkvu u kojoj si kršten, jezik svojih roditelja, po mogućnosti i imovinu, pa odeš za Srbiju. A onda se žališ kad ti takvi dođu i kvare ambijent u Vojvodini. :neznam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u CG
PostPostano: 22 lis 2012, 13:42 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
Jagnjeca brigada je napisao/la:
vrilo_pridaka_1686 je napisao/la:
CPC je direktno vezana za identitet Crnogoraca. To jest, jedan je od važnijih dijelova tog identiteta (pored jezika, koji se također osporava). Ako ostanu u SPC, kako mogu ne biti Srbi a imati državu? Naravno da žele i svoju Crkvu.


Pa lepo, eno idi probaj da ih ubediš da posećuju "izuzetno posećene" događaje tzv CPC.

vrilo_pridaka_1686 je napisao/la:
Loše poređenje. Imati dvije zvanične zastave je jednostavno cirkus od države... To je sve povijest što si naredao od zastava, i to je lijepo. Ali ni jedna od tih zastava nije aktualna u 2012 godini.


Šta je loše poređenje? Srbija ima državnu, narodnu i dve rangovne zastave. Jel' ti se čini haotično? I očigledno da su ove zastave aktuelne i u 2012. pošto su u upotrebi među Crnogorcima.

vrilo_pridaka_1686 je napisao/la:
RKC zapravo ima dosta takvih primjera (SPC je jedan od njih), i koliko je meni poznato nema ozbiljnih sporova ni s anglikancima, reformistima, starokatolicima, itd. Sukoba te vrste jeste bilo u povijesti, ali to je prošlost.


Pa njihova prošlost jeste naša sadašnjost. A sećamo se kako se RKC tom prilikom ponašala. Recimo Nemci, Česi i Mađari verovatno dobro pamte taj kompromis i popuštanje.

Uostalom, izgleda da je tvoja ideja dobrih odnosa u regionu, da pokupiš stvari i napustiš rodno mesto, crkvu u kojoj si kršten, jezik svojih roditelja, po mogućnosti i imovinu, pa odeš za Srbiju. A onda se žališ kad ti takvi dođu i kvare ambijent u Vojvodini. :neznam


Onda ćeš se, vjerujem sjetiti kako je popuštala i centralna beogradska vlast Jugoslavije, kada su pojedine republike izrazile želju za samostalnošću.
Svi imamo svoj dio naslijeđa koji nije sjajan. Ali moramo gledati naprijed i uvažavati ono što jeste, a ne živjeti povijest. I za povijest.

Ovaj drugi dio je već udarac ispod pojasa, will not discuss it.

Have a nice day.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u CG
PostPostano: 22 lis 2012, 22:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 03:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
Evo bitnijih stavova Đilasa u članku od 1. svibnja 1945. godine (izvorno, crnogorski):

Crnogorci, nesumnjivo, pripadaju srpskoj grani južnoslovenskih plemena i naroda. U prošlosti, u osamnaestom, pa i na početku devetnaestog vijeka, Srbi u Srbiji bili su raja pod Turcima...Crnogorski seljaci, seleći se u druge krajeve (naročito u Srbiju), prenosili su duh otpora protiv turskog (islamskog!) feudalizma, bili su nosioci srpskih tradicija. Sa stvaranjem srpske nacije oni su se, nalazeći se zajedno sa srodnim seljaštvom, kada je otpočelo formiranje srpske nacije, u nju ulili i sa njom stopili...O formiranju nacija - srpske i crnogorske - u to vrijeme, razumije se, ne može biti ni govora. Ali iz gornjih činjenica su ljudi, koji nijesu znali zakone formiranja nacija, koji nijesu shvatili suštinu nacionalnog pitanja, izvukli zaključak da su Crnogorci "najčistiji" Srbi, Crna Gora "kolijevka" srpstva. To je poslužilo kao idejna osnova, kao opravdanje za prisajedinjavanje Crne Gore, za osporavanje nacionalnih prava Crnogorcima.

Stvaranje nacije u Crnoj Gori počelo je čitavo stoljeće kasnije nego u Srbiji. Ovdje su postojali sasvim drugi i svi uslovi (teritorija, ekonomska povezanost i dr.), kojih nije bilo kod manjina u Bosni i Hercegovini. Proces formiranja crnogorske nacije i dan-danji traje, a u ovome ratu posebna crnogorska individualnost, ispoljavanje nacionalne svijesti i nacionalne osobitosti, najoštrije su došli do izraza. Ovaj rat, u izvjesnom smislu, označava kulminacionu tačku procesa formiranja Crnogoraca u posebnu naciju, posebnu nacionalnu individualnost. Po plemenskoj tradiciji oni se osjećaju, a i jesu, Srbi (srpska plemena u Srednjem vijeku, srpska raja, srpski narod pod Turcima), ali su oni u nacionalnom pogledu danas i nešto posebno, svoje, crnogorsko (kao što i npr. Srbi iz Srbije nijesu Crnogorci i ne osjećaju se takvima). Gledajući stvar tako, kroz istoriski razvitak, sasvim je razumljivo zašto se Crnogorci nacionalno danas osjećaju nečim posebnim...

Mi komunisti nijesmo za federalnu Crnu Goru ni iz kakvih "političkih" razloga (t.j. iz potrebe za privremenim manevrom) niti mi - cijepamo srpstvo. Mi smo za to, jer smo uvjereni, znamo da to hoće crnogorski narod, a on to hoće jer se osjeća, jer jeste nešto posebno, posebni, drukčiji "Srbi" od svih Srba, -Crnogorci. A tradicionalno srpstvo cijepaju oni koji su htjeli da ga uprljaju saradnjom sa okupatorom, koji pričaju o Srbima (u Srbiji) i Crnogorcima kao o jednom narodu, a istovremeno reže protiv Crnogoraca u centralnom državnom aparatu, govore da su Crnogorci gori od ustaša i psuju majku crnogorsku djeci koja su prebačena u Beograd da budu zbrinuta.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Milovan_%C4%90ilas

Nekoliko zapisa Milovana Đilasa o Crnogorcima. Kakvo je bilo mišljenje Crnogoraca tog vremena? Kako je tekla ta transformacija u zasebnu naciju? Dali je ovaj razvoj prirodan i jel to moralo ovako završit, jel bilo pitanje vremena ili su stvari mogle teći i drugim povijesnim tokom? Vaša mišljenja. Vidim da dobar dio naših srbskih forumaša vuče podrijetlo (što stvarno što izmišljeno :zubati ) iz junačke na Crne Gore. Zlatko?

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u CG
PostPostano: 22 lis 2012, 22:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
Pa, pogledajmo slične primjere iz susjedstva.

Hrvatima recimo nisu izdvojili ni Dubrovnik ni Dalmaciju ni Slavoniju ni Istru, i danas su stanovnici tih oblasti Hrvati kao i svi ostali.

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u CG
PostPostano: 22 lis 2012, 22:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 03:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
To stoji. Ali ipak ogromna većina Dalmatinaca se jesu osjećali i osjećaju se Hrvatima. Kod Crnogoraca je postojala ta posebnost. Jel to možda zbog tog gorštačkog mentaliteta baje pa su poželjeli bit nešto posebno pa se na to nadogradilo nešto. Jel ipak kad se narod podijeli 3-2 ne možeš reć da je 3 potpuno umjetna i izmišljena. Sumnjam da je Milo samo to izmislio. Morala je bit neka podloga.

Koliko su ovakva Đilasova promišljanja bila raširena ili je on samo neovisni intelektulac na tom polju?

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u CG
PostPostano: 22 lis 2012, 22:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
doc je napisao/la:
To stoji. Ali ipak ogromna većina Dalmatinaca se jesu osjećali i osjećaju se Hrvatima. Kod Crnogoraca je postojala ta posebnost. Jel to možda zbog tog gorštačkog mentaliteta baje pa su poželjeli bit nešto posebno pa se na to nadogradilo nešto. Jel ipak kad se narod podijeli 3-2 ne možeš reć da je 3 potpuno umjetna i izmišljena. Sumnjam da je Milo samo to izmislio. Morala je bit neka podloga.

Koliko su ovakva Đilasova promišljanja bila raširena ili je on samo neovisni intelektulac na tom polju?


Pa većina Crnogoraca se takođe osjećala Srbima. Najgori zelenaši nisu tvrdili da nisu Srbi do kojekakvih Sekula i jada.

Nema tu mentaliteta, to je bio projekat. Posebnost možeš naći gdje god hoćeš, samo je pitanje da li se ona njeguje. Da se radilo na slavonskom, dalmatinskom dubrovačkom ili istrijanskom mentalitetu, danas bismo pričali kako su "Istrijani uvijek bili nešto posebno".

Naravno da je postojala podloga, to ide od 1918.

Promišljanja raširena? Pa, onaj ko nije promišljao kao crvena gospoda vrlo brzo bi začepio rupu.

Danas imaš forsiranje Vojvodine. Pravi se priča da su vojvođanski Srbi nešto posebno. S druge strane, većina Srba u Vojvodini danas su druga-treća generacija u Vojvodini.
A opet, među Mađarima, Hrvatima, Rumunima, Slovacima... nemaš nikakvog "posebnog" identiteta u odnosu na ostatak nacije, ili svijesti o tome, iako su se od matica odvojili i prije dva vijeka, kao npr. Slovaci.

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u CG
PostPostano: 22 lis 2012, 23:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
vrilo_pridaka_1686 je napisao/la:

CPC je direktno vezana za identitet Crnogoraca.

Ne prdite, gospodine Vrilo :D

Ta sekta danas nema ni 100 članova i uglavnom se okuplja kad treba naložiti tzv. badnjak istovremeno kad Badnjak lože pripadnici SPC, na 100 metara od njih.
Sekta je osnovana u opštinskom MUP-u Cetinje i čine je raspop Dedejić, inače Srbin ali šutnut iz SPC zbog pronevjere novca i par sličnih likova iz drugih pravoslavnih crkava, takođe šutnutih iz njih iz istog razloga kao i par likova iz takođe nepriznatih "pravoslavnih" crkava koji su tu došli na pozajmicu, kao radnici na privremenom radu. Znači, manite me gluposti i titogorskog identiteta sa nekakvom crkvom, kad su promoteri te tzv. crkve najveće komunjare koje je Crna Gora vidjela od 45. do danaskare :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u CG
PostPostano: 23 lis 2012, 00:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 18:37
Postovi: 3926
Lokacija: Τριβαλλοί
vrilo_pridaka_1686 je napisao/la:
Nemam baš utisak da se drži po strani, ako se osporava CPC, a ponovno se javljaju zahtjevi da se uvede trobojka kao državna zastava u Crnoj Gori. Zbog SPC imate problema i s Makedonijom.
SPC vam pravi dosta problema s narodima s kojima bi ste mogli biti u izvrsnim odnosima (mislim prije svega na ova dva pravoslavna naroda).
U Jugoslaviji ste bili u jednoj državi, jedino slično tome danas je EU.
Hoćeš nećeš.


Bez uvrede , Pravoslavci nisu protestanti pa da svaka šuša ima svoju "Crkvu".

"CPC" je najobičnije udruženje građana ,dok recimo MPC nije kanonski priznata zbog načina na koji se odvojila ali joj se priznaje Crkvenost. Jedina kanonska Crkva u CG je SPC kao nasljednica Pećke patrijaršije , na kraju krajeva mitropoliti Crne Gore su imali titulu egzarha Pećkih u vremenu pomjesnih Crkava.

Pošto znam o kakvim se to ljudima radi ,što veće trobojke stavi Amfilohije ,to bolje ,iako priznam da nije baš kršćnaski.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 15341 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 614  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 74 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO