HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 24 tra 2024, 15:56.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 2747 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 110  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Srbija - privreda
PostPostano: 15 sij 2021, 17:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 sij 2021, 15:29
Postovi: 147
Jussi je napisao/la:
Thomas Anderson je napisao/la:

Ulazilo se u velike ekonomske krize i sa manjim povodima. Ako mogu stampati pare do mile volje bez hiperinflacije zasto onda ne nastampaju dovoljno da svi budemo milioneri? Citava svjetska ekononomija je najslozeniji i najdelikatniji aparat ikad kreiran od strane covjeka. Ne znam odakle kupis te informacije, ali podijeli izvore sa nama. I pocni investirati.

Odgovori ovdje gdje ja citam su uglavnom od "ne znamo" do "moguca katastrofa".


To stampaju samo kad budu krize kao ova, da poprave situaciju. Inace, kad bi stalno stampali, srusili bi ceo sistem. Nisu SAD jedina zemlja na svetu. Zato neka velika kriza na Zapadu nije moguca, oni mogu stampati kolko hoce do milje volje, barem dokle god imaju poverenje, i njihove valute zadrzavaju vrednost, koriste se masovno za cuvanje drugih valuta, trejdanje, i td. Jedina velika kriza ce biti kada se taj ekonomski aspekt spoji sa buducim demografskim i socioloskim problemima tamo.


Ljudi koji su predvidili bilo koju ekononsku krizu i njen oblik i trajanje je jako malo. Od 2015 su najavljivali krah svake godine i jos se nije desio. A nikad u istoriji se nije desilo da period rasta US berze bude ovoliko dug. Niti se ikad u istoriji desila ovakva pandemija i histerija. Nikad nije bilo nastampano ovoliko novca takodje. I na ovim problemima predvidjanja rade najbrutalniji umni ljudi i najmocniji sistemi koje imamo i odgovor je uvijek "ne znamo". Niti znamo sta ce biti ako se desi krah citavog sistema.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbija - privreda
PostPostano: 15 sij 2021, 17:42 
Offline

Pridružen/a: 18 pro 2020, 08:01
Postovi: 6589
Lokacija: Srpska Vojvodina
Thomas Anderson je napisao/la:
Jussi je napisao/la:

To stampaju samo kad budu krize kao ova, da poprave situaciju. Inace, kad bi stalno stampali, srusili bi ceo sistem. Nisu SAD jedina zemlja na svetu. Zato neka velika kriza na Zapadu nije moguca, oni mogu stampati kolko hoce do milje volje, barem dokle god imaju poverenje, i njihove valute zadrzavaju vrednost, koriste se masovno za cuvanje drugih valuta, trejdanje, i td. Jedina velika kriza ce biti kada se taj ekonomski aspekt spoji sa buducim demografskim i socioloskim problemima tamo.


Ljudi koji su predvidili bilo koju ekononsku krizu i njen oblik i trajanje je jako malo. Od 2015 su najavljivali krah svake godine i jos se nije desio. A nikad u istoriji se nije desilo da period rasta US berze bude ovoliko dug. Niti se ikad u istoriji desila ovakva pandemija i histerija. Nikad nije bilo nastampano ovoliko novca takodje. I na ovim problemima predvidjanja rade najbrutalniji umni ljudi i najmocniji sistemi koje imamo i odgovor je uvijek "ne znamo". Niti znamo sta ce biti ako se desi krah citavog sistema.


Ovo je novo vreme, jer se nikad pre nije stampalo ovoliko novca, bez pokrica, kao sada,

Ali itetako znaju, oni koji trebaju da znaju, da dokle god je dolar/euro/yen jak, oni mogu stampati kolko hoce.

_________________
Vucic: Srbija najbolji prijatelj Kine u Evropi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbija - privreda
PostPostano: 15 sij 2021, 17:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 sij 2021, 15:29
Postovi: 147
Jussi je napisao/la:
Thomas Anderson je napisao/la:

Ljudi koji su predvidili bilo koju ekononsku krizu i njen oblik i trajanje je jako malo. Od 2015 su najavljivali krah svake godine i jos se nije desio. A nikad u istoriji se nije desilo da period rasta US berze bude ovoliko dug. Niti se ikad u istoriji desila ovakva pandemija i histerija. Nikad nije bilo nastampano ovoliko novca takodje. I na ovim problemima predvidjanja rade najbrutalniji umni ljudi i najmocniji sistemi koje imamo i odgovor je uvijek "ne znamo". Niti znamo sta ce biti ako se desi krah citavog sistema.


Ovo je novo vreme, jer se nikad pre nije stampalo ovoliko novca, bez pokrica, kao sada,

Ali itetako znaju, oni koji trebaju da znaju, da dokle god je dolar/euro/yen jak, oni mogu stampati kolko hoce.


Za trziste je uvijek je bolje imati optimisticnu populaciju nego pesimisticnu. Vidjecemo da li ce u US entuzijasticno trositi novac koji im je bacen iz helikoptera ili ce ljudi vise stediti sto ce nastaviti dalji krah malih poduzetnika, novu nezaposlenost i kaskadni efekt na ostatak sistema. Jesu li Kinezi usporili potrosnju? Stede li vise? Baci neki graf ovdje. Oni izvoze ali imaju li ovi sa druge strane cime to da kupe. I zele li da kupuju kineske djindjuve kada je svako radno mjesto dragocjeno.

Sve ce to uticati na to sta ce biti sa privredom Srbije i koliko ce rasti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbija - privreda
PostPostano: 15 sij 2021, 18:01 
Offline

Pridružen/a: 18 pro 2020, 08:01
Postovi: 6589
Lokacija: Srpska Vojvodina
Thomas Anderson je napisao/la:
Jussi je napisao/la:

Ovo je novo vreme, jer se nikad pre nije stampalo ovoliko novca, bez pokrica, kao sada,

Ali itetako znaju, oni koji trebaju da znaju, da dokle god je dolar/euro/yen jak, oni mogu stampati kolko hoce.


Za trziste je uvijek je bolje imati optimisticnu populaciju nego pesimisticnu. Vidjecemo da li ce u US entuzijasticno trositi novac koji im je bacen iz helikoptera ili ce ljudi vise stediti sto ce nastaviti dalji krah malih poduzetnika, novu nezaposlenost i kaskadni efekt na ostatak sistema. Jesu li Kinezi usporili potrosnju? Stede li vise? Baci neki graf ovdje. Oni izvoze ali imaju li ovi sa druge strane cime to da kupe. I zele li da kupuju kineske djindjuve kada je svako radno mjesto dragocjeno.

Sve ce to uticati na to sta ce biti sa privredom Srbije i koliko ce rasti.


To je prvo pametno sto si reko. Vratice se optimizam cim se svi vakcinisu videces. Polako. Tako je bilo i 2008. To je sve prirodno. Ne mogu da stede, kada im se ne isplati stedeti, referentne kamatne stope na 0%, ako bude trebalo, morace i placati bankama da bi im dali da stede. Morace da trose.

_________________
Vucic: Srbija najbolji prijatelj Kine u Evropi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbija - privreda
PostPostano: 15 sij 2021, 18:04 
Offline

Pridružen/a: 18 pro 2020, 08:01
Postovi: 6589
Lokacija: Srpska Vojvodina
A taj vas Bajden vam je inace skriveno pro-China, boli njega uvo za radna mesta u SAD, cim dodje, odmah pravi novi trgovinski sporazum sa Kinom, unistava Trampovu politiku prema tome. Inace, ne kupuju tamo samo gradjani Kinesku robu, nego uglavnom firme, kojima je u cilju samo profit.

_________________
Vucic: Srbija najbolji prijatelj Kine u Evropi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbija - privreda
PostPostano: 15 sij 2021, 18:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 sij 2021, 15:29
Postovi: 147
Jussi je napisao/la:
Thomas Anderson je napisao/la:

Za trziste je uvijek je bolje imati optimisticnu populaciju nego pesimisticnu. Vidjecemo da li ce u US entuzijasticno trositi novac koji im je bacen iz helikoptera ili ce ljudi vise stediti sto ce nastaviti dalji krah malih poduzetnika, novu nezaposlenost i kaskadni efekt na ostatak sistema. Jesu li Kinezi usporili potrosnju? Stede li vise? Baci neki graf ovdje. Oni izvoze ali imaju li ovi sa druge strane cime to da kupe. I zele li da kupuju kineske djindjuve kada je svako radno mjesto dragocjeno.

Sve ce to uticati na to sta ce biti sa privredom Srbije i koliko ce rasti.


To je prvo pametno sto si reko. Vratice se optimizam cim se svi vakcinisu videces. Polako. Tako je bilo i 2008. To je sve prirodno. Ne mogu da stede, kada im se ne isplati stedeti, referentne kamatne stope na 0%, ako bude trebalo, morace i placati bankama da bi im dali da stede. Morace da trose.


Stede u smislu da cuvaju novac na racunu i ne trose. Njemacka prodala duplo manje auta u 2020. Kako ce Srbija prodati sve stvari koje proizvede? Ko ce izvlaciti propale aviokompanije? Niko ne putuje, cijena nafte pada, resource ekonomije stagniraju. Sta ce biti sa Rusijom ako sve uspori i cijene odu u podrum? Njemacka je vec upalila kukavicu Rusi se jos ne oglasavaju po tom pitanju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbija - privreda
PostPostano: 15 sij 2021, 18:23 
Offline

Pridružen/a: 18 pro 2020, 08:01
Postovi: 6589
Lokacija: Srpska Vojvodina
Thomas Anderson je napisao/la:
Jussi je napisao/la:

To je prvo pametno sto si reko. Vratice se optimizam cim se svi vakcinisu videces. Polako. Tako je bilo i 2008. To je sve prirodno. Ne mogu da stede, kada im se ne isplati stedeti, referentne kamatne stope na 0%, ako bude trebalo, morace i placati bankama da bi im dali da stede. Morace da trose.


Stede u smislu da cuvaju novac na racunu i ne trose. Njemacka prodala duplo manje auta u 2020. Kako ce Srbija prodati sve stvari koje proizvede? Ko ce izvlaciti propale aviokompanije? Niko ne putuje, cijena nafte pada, resource ekonomije stagniraju. Sta ce biti sa Rusijom ako sve uspori i cijene odu u podrum? Njemacka je vec upalila kukavicu Rusi se jos ne oglasavaju po tom pitanju.


Pa prodala duplo manje auta, ne putuje se, cena nafte pada, zbog korone. Cim se svi vakcinisu, i korona se resi, sve ide po starom naravno. A kolko vidim, dogurace se do tada svi, tim stampanjem novca, i drugim monetarnim i fiskalnim merama. Nije ovo kraj sveta, tako su svi pricali i 2008. Vidis recimo, u Srbiji, nijedna velika strana investicija nije bila otkazana, cak su i neke bile potvrdjene za vreme kovida. Ide se dalje. Taman da se sve te fabrike lepo izgrade, pumpaju GDP gradeci se, dok se ta situacija sa koronom ne resi, i ne krene izvoz.

Samo brze jace bolje, bato moj, ziveo Vucic! Ja te zovem da dodjes u Srbiju, vidim da si malo pametan, kazem ti, ima mesta za sve. Ekonomiski tigar je tek napravio svoj prvi iskorak, a ceka se tek 10 godina velikog razvoja i teskog rada. Zapamti moje reci. Inace nisam bot, i ja sam mrzeo Vucica do recimo 2019, ali sam onda progledao.

_________________
Vucic: Srbija najbolji prijatelj Kine u Evropi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbija - privreda
PostPostano: 15 sij 2021, 18:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 sij 2021, 15:29
Postovi: 147
Jussi je napisao/la:
Thomas Anderson je napisao/la:

Stede u smislu da cuvaju novac na racunu i ne trose. Njemacka prodala duplo manje auta u 2020. Kako ce Srbija prodati sve stvari koje proizvede? Ko ce izvlaciti propale aviokompanije? Niko ne putuje, cijena nafte pada, resource ekonomije stagniraju. Sta ce biti sa Rusijom ako sve uspori i cijene odu u podrum? Njemacka je vec upalila kukavicu Rusi se jos ne oglasavaju po tom pitanju.


Pa prodala duplo manje auta, ne putuje se, cena nafte pada, zbog korone. Cim se svi vakcinisu, i korona se resi, sve ide po starom naravno. A kolko vidim, dogurace se do tada svi, tim stampanjem novca, i drugim monetarnim i fiskalnim merama. Nije ovo kraj sveta, tako su svi pricali i 2008. Vidis recimo, u Srbiji, nijedna velika strana investicija nije bila otkazana, cak su i neke bile potvrdjene za vreme kovida. Ide se dalje. Taman da se sve te fabrike lepo izgrade, pumpaju GDP gradeci se, dok se ta situacija sa koronom ne resi, i ne krene izvoz.

Samo brze jace bolje, bato moj, ziveo Vucic! Ja te zovem da dodjes u Srbiju, vidim da si malo pametan, kazem ti, ima mesta za sve. Ekonomiski tigar je tek napravio svoj prvi iskorak, a ceka se tek 10 godina velikog razvoja i teskog rada. Zapamti moje reci. Inace nisam bot, i ja sam mrzeo Vucica do recimo 2019, ali sam onda progledao.


Vidjecemo. Nakon WWI i spanske gripe svi su ocekivali krah ali su ljudi trosili ko ludi i sve se aktivnosti pojacale pa su ih nazvali Roaring 20s. Tek je 1929 uslijedio totalni krah, depresija i brko doso na vlast. Tesko je predvijeti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbija - privreda
PostPostano: 15 sij 2021, 18:36 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23319
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Novac je u EU i USA nastampan i preko QE, zaduzenja drzave, izdavanja obveznica drzave je u sustavu de facto "nastampan" novac. Zanimljivo je da je i pored opceg pada gospodarske aktivnosti - cijene nekretnina i zlata su rasle. Rasle su cijene i ogranicenih resursa kao primjerice bitcoin.
To je ociti znak da se FIAT valute obezvrijedjuju pustanjem u opticaj enormih kolciina novca u vidu raznih pomoci i paketa pomoci.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbija - privreda
PostPostano: 15 sij 2021, 18:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 sij 2021, 15:29
Postovi: 147
lider30 je napisao/la:
Novac je u EU i USA nastampan i preko QE, zaduzenja drzave, izdavanja obveznica drzave je u sustavu de facto "nastampan" novac. Zanimljivo je da je i pored opceg pada gospodarske aktivnosti - cijene nekretnina i zlata su rasle. Rasle su cijene i ogranicenih resursa kao primjerice bitcoin.
To je ociti znak da se FIAT valute obezvrijedjuju pustanjem u opticaj enormih kolciina novca u vidu raznih pomoci i paketa pomoci.


U Americi je i pala cijena nekretnina u velikim gradovima gdje se tvrdoglavo drzala i rasla 15 godina. Iz SF i NYC su poceli seliti ka unutrasnjosti oni koji mogu raditi od kuce. Uzrokovace to rast cijena tamo gdje idu svakako i ne znam da li je uticaj na total negativan ili pozitivan.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbija - privreda
PostPostano: 15 sij 2021, 18:51 
Offline

Pridružen/a: 18 pro 2020, 08:01
Postovi: 6589
Lokacija: Srpska Vojvodina
lider30 je napisao/la:
Novac je u EU i USA nastampan i preko QE, zaduzenja drzave, izdavanja obveznica drzave je u sustavu de facto "nastampan" novac. Zanimljivo je da je i pored opceg pada gospodarske aktivnosti - cijene nekretnina i zlata su rasle. Rasle su cijene i ogranicenih resursa kao primjerice bitcoin.
To je ociti znak da se FIAT valute obezvrijedjuju pustanjem u opticaj enormih kolciina novca u vidu raznih pomoci i paketa pomoci.


Cene zlata uvek raste u ovakvim kriznim okolnostima, kada dolar opada, i obrnuto. Tako je bilo i 2008. Inace, zato je i bitcoin toliko narastao, zato ce i bitcoin i zlato/srebro pasti opet u buducnosti, kada se svi vakcinisu i ova glupost prodje. Ovo je samo privremeno. Zato da vam odam tajnu, sad je najbolje shortati zlato i bitcoin ako mozes. I kupiti sve ozbiljne firme, na koje je pametno ici long, a bile su skupe do sada.

Da sam pametan, trebao sam kupiti bitcoin pre korone, i sad da sam ga prodao, profitirao bih visestruko. Isti slucaj sa zlatom i srebrenom. Zato je pametno da imas odredjeni deo portfolija u njima, bas za ovakve slucajeve. A malo mi je falilo. Ali sta da radis, ovo sam sve provalio tek sad. Sve je u ciklusima. Kljuc investiranja su ciklusi.

_________________
Vucic: Srbija najbolji prijatelj Kine u Evropi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbija - privreda
PostPostano: 15 sij 2021, 18:53 
Offline

Pridružen/a: 18 pro 2020, 08:01
Postovi: 6589
Lokacija: Srpska Vojvodina
lider30 je napisao/la:
Novac je u EU i USA nastampan i preko QE, zaduzenja drzave, izdavanja obveznica drzave je u sustavu de facto "nastampan" novac. Zanimljivo je da je i pored opceg pada gospodarske aktivnosti - cijene nekretnina i zlata su rasle. Rasle su cijene i ogranicenih resursa kao primjerice bitcoin.
To je ociti znak da se FIAT valute obezvrijedjuju pustanjem u opticaj enormih kolciina novca u vidu raznih pomoci i paketa pomoci.


Ne kupuju samo obveznice drzava, od skoro QE-ngom, kupuju i obveznice municipalitija, kako oni kazu, nzm sad da pravedem. Mogucnosti QE-a su velike, jos uvek nije dosao kraj fiata, jos par kriza ce se izgurati ovako.

_________________
Vucic: Srbija najbolji prijatelj Kine u Evropi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbija - privreda
PostPostano: 15 sij 2021, 18:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 sij 2021, 15:29
Postovi: 147
Jussi je napisao/la:
lider30 je napisao/la:
Novac je u EU i USA nastampan i preko QE, zaduzenja drzave, izdavanja obveznica drzave je u sustavu de facto "nastampan" novac. Zanimljivo je da je i pored opceg pada gospodarske aktivnosti - cijene nekretnina i zlata su rasle. Rasle su cijene i ogranicenih resursa kao primjerice bitcoin.
To je ociti znak da se FIAT valute obezvrijedjuju pustanjem u opticaj enormih kolciina novca u vidu raznih pomoci i paketa pomoci.


Cene zlata uvek raste u ovakvim kriznim okolnostima, kada dolar opada, i obrnuto. Tako je bilo i 2008. Inace, zato je i bitcoin toliko narastao, zato ce i bitcoin i zlato/srebro pasti opet u buducnosti, kada se svi vakcinisu i ova glupost prodje. Ovo je samo privremeno. Zato da vam odam tajnu, sad je najbolje shortati zlato i bitcoin ako mozes. I kupiti sve ozbiljne firme, na koje je pametno ici long, a bile su skupe do sada.

Da sam pametan, trebao sam kupiti bitcoin pre korone, i sad da sam ga prodao, profitirao bih visestruko. Isti slucaj sa zlatom i srebrenom. Zato je pametno da imas odredjeni deo portfolija u njima, bas za ovakve slucajeve. A malo mi je falilo. Ali sta da radis, ovo sam sve provalio tek sad. Sve je u ciklusima. Kljuc investiranja su ciklusi.


Jesi li ti posjetilac na r/wallstreetbets? Nesto od ovoga gore zvuci kao njihovi memes.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbija - privreda
PostPostano: 15 sij 2021, 19:01 
Offline

Pridružen/a: 18 pro 2020, 08:01
Postovi: 6589
Lokacija: Srpska Vojvodina
Thomas Anderson je napisao/la:
Jussi je napisao/la:

Cene zlata uvek raste u ovakvim kriznim okolnostima, kada dolar opada, i obrnuto. Tako je bilo i 2008. Inace, zato je i bitcoin toliko narastao, zato ce i bitcoin i zlato/srebro pasti opet u buducnosti, kada se svi vakcinisu i ova glupost prodje. Ovo je samo privremeno. Zato da vam odam tajnu, sad je najbolje shortati zlato i bitcoin ako mozes. I kupiti sve ozbiljne firme, na koje je pametno ici long, a bile su skupe do sada.

Da sam pametan, trebao sam kupiti bitcoin pre korone, i sad da sam ga prodao, profitirao bih visestruko. Isti slucaj sa zlatom i srebrenom. Zato je pametno da imas odredjeni deo portfolija u njima, bas za ovakve slucajeve. A malo mi je falilo. Ali sta da radis, ovo sam sve provalio tek sad. Sve je u ciklusima. Kljuc investiranja su ciklusi.


Jesi li ti posjetilac na r/wallstreetbets? Nesto od ovoga gore zvuci kao njihovi memes.


Nisam, mrzim reddit i te mimove. Samo ozbiljnim stvarima se uglavnom bavim.

_________________
Vucic: Srbija najbolji prijatelj Kine u Evropi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbija - privreda
PostPostano: 17 sij 2021, 09:38 
Offline

Pridružen/a: 18 pro 2020, 08:01
Postovi: 6589
Lokacija: Srpska Vojvodina
AHK: Mnogo nemačkih kompanija razmišlja o dolasku u Srbiju, aka, Srbija postaje batina na Balkanu!

Mnogo kompanija razmišlja da dođe u Srbiju u okviru strategije obezbeđivanja dobavljača na bližim destinacijama (nearshoring) umesto dalekim na istoku, izjavio je predsednik Upravnog odbora Nemačko-srpske privredne komore (AHK Srbija) Udo Ajhlinger.

Takođe, nemačke kompanije koje već posluju u Srbiji nastaviće da investiraju uprkos situaciji sa koronavirusom, rekao je Tanjugu Ajhlinger, koji je direktor kompanije Simens Srbija.

- Trenutno razgovaramo sa nekoliko kompanija koje su baš sad u procesu evaluacije tržišta u Srbiji, koja se kao investiciona destinacija takmiči sa Mađarskom, Rumunijom i Bugarskom - rekao je Tanjugu Ajhlinger.

Istakao je da je reč o poznatim i referentnim kompanijama koje već vode razgovore sa Vladom Srbije, ali da ne može da otkrije njihova imena, pošto je to još poverljiva informacija.

Očekuje da Srbija pobediti u toj trci. Ističe, takođe, da naša zemlja zato treba da nastavi da unapređuje poslovni ambijent, kako bi bio još atraktivniji za investitore.

Ajhlinger dodaje da je uključen u razgovore sa zainteresovanim kompanijama kao predstavnik AHK Srbija, ali i kao čelnik Simensa u Srbiji.

- Srbija će svakako biti među prvim zemljama globalno gledano kada je reč o privlačenju stranih direktnih investicija -naveo je Ajhlinger govoreći o očekivanjima za ovu i naredne godine.

Po pitanju privlačenja stranih investitora očekujem veoma pozitivan razvoj situacije u Srbiji u 2021. godini, naglasio je Ajhlinger.

Upitan da li očekuje privredni oporavak ove godine, kaže da je još rano davati prognoze, s obzirom da smo trenutno u trećem talasu pandemije, ali da se u svakom slučaju zbog početka vakcinacije nazire "svetlo na kraju tunela".

Mišljenja je da je potrebno vakcinisati što veći broj ljudi da bi ekonomija mogla stabilno da funkcioniše.


Poslovanje Simensa

Govoreći o poslovanju Simensa u Srbiji, kaže da su uprkos situaciji sa koronom imali prilično stabilnu poslovnu godinu i podseća da je fabrika Simensa u Kragujevcu krajem prošle godine isporučila prvi tramvaj za Nemačku.

Kompanija Siemens Mobility je isporučila prvi tramvaj u potpunosti proizveden u toj fabrici u Kragujevcu, što je jedan od ukupno 47 tramvaja koji se u Srbiji prave za kupca Bremen Straßenbahn AG (BSAG).

Ajhlinger kaže da u Kragujevcu imaju manje kašnjenje, do pola godine zbog slučajeva korone, implementacije SAP-a i nekih drugih stvari, ali da generalno sve ide po planu, što znači da ulažu u povećanje kapaciteta kako bi se zadovoljili brojni ugovori za proizvodnju tramvaja.

-Kada je reč o proizvodnji tramvaja za evropske gradove, imamo trenutno nekoliko aktivnih ugovora. Na primer, da uradimo 110 novih tramvaja za Duisburg, a imamo i naručenu proizvodnju za stotitne drugih tramvaja za druga mesta - rekao je on.

Dodaje da se zato ulaže u širenje objekata u Kragujevcu kako bi mogli da se zadovolje zahtevi kupaca.

Nemački MTU nije odustao od investcije

Navodi da je nedavno imao razgovor i sa predstavnicima nemačkog MTU-a povodom investicije u Novoj Pazovi, da projekat kasni oko šest meseci, ali da ta kompanija ne samo da nije odustala od svojih planova, već da su oni sada i veći nego u početku.

- Po obimu imaju impresivne planove i oni su sada veći nego što su bili pre. Do je dobar znak, dobro je videti da takva kompanija ide napred po pitanju investicija u Srbiji. Drže se svojih planova i posvećeni su Srbiji i pored toga što je avioindustrija jako pogođena krizom. Veoma sam zadovoljan time - naveo je on.
.
.
.
.
.
Elem,
@Grobi, legendo jel si ziv? Gde si nestao, za vikend zaglavio sa susjedkinjama?

_________________
Vucic: Srbija najbolji prijatelj Kine u Evropi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbija - privreda
PostPostano: 17 sij 2021, 11:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 ruj 2020, 21:28
Postovi: 3917
Lokacija: Nizza, Naissus,Nis
Thomas Anderson je napisao/la:
lider30 je napisao/la:
Novac je u EU i USA nastampan i preko QE, zaduzenja drzave, izdavanja obveznica drzave je u sustavu de facto "nastampan" novac. Zanimljivo je da je i pored opceg pada gospodarske aktivnosti - cijene nekretnina i zlata su rasle. Rasle su cijene i ogranicenih resursa kao primjerice bitcoin.
To je ociti znak da se FIAT valute obezvrijedjuju pustanjem u opticaj enormih kolciina novca u vidu raznih pomoci i paketa pomoci.


U Americi je i pala cijena nekretnina u velikim gradovima gdje se tvrdoglavo drzala i rasla 15 godina. Iz SF i NYC su poceli seliti ka unutrasnjosti oni koji mogu raditi od kuce. Uzrokovace to rast cijena tamo gdje idu svakako i ne znam da li je uticaj na total negativan ili pozitivan.

Reufe Bajroviću, cg tiću, si kupil nekretninu ili rentaš?

Amerika i Engleska, biće zemlja proleterska, sa 1% oligarha.

_________________
Borac protiv ropstva i pampers pelena, koje poklanja AV, uz najjeftinije roblje

Na "sudaru" sa americkim ambasadorom Skotom https://www.youtube.com/watch?v=-FKa8RE6f-o&feature=emb_title


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbija - privreda
PostPostano: 17 sij 2021, 15:40 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23319
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/re ... je-1071338

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbija - privreda
PostPostano: 17 sij 2021, 16:16 
Offline

Pridružen/a: 18 pro 2020, 08:01
Postovi: 6589
Lokacija: Srpska Vojvodina
lider30 je napisao/la:
https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/regija/velika-analiza-srpskog-gospodarskog-cuda-jesu-li-vuciceve-price-najobicnije-bajke-za-malu-djecu-ili-ce-ta-drzava-ipak-postati-vodeca-zemlja-regije-1071338


Dosta objektivno izlaganje. Ali ne treba ti vladavina prava, i ti EU standardi, kad ti rastes uprkos toga punom parom. Jeste da i to oduzima 1-2% BDP rasta godisnje,

Ali ta diktatura, i pratece pojave, nam zato omogucava izvanrednu saradnju sa buducom silom sveta broj jedan, Kinom. Vredi platiti toliku cenu po meni.

Zamisli dodju neke "demokrate" na vlast, ode Kina, i ode nasa cela buducnost i istorijska sansa; Oni jedino mogu tako dobro funkcionisati sa diktatorima kao sto je Vucic.

Drugo, vecina ljudi nisu svesni kakve sve promene dolaze, 10 velikih stranih fabrika, od koje svaka ima potencijal da bude u top 10 izvoznika u Srbiji. Sve se realizuje u 2021. Ni to cak nije sve sta se sprema.

_________________
Vucic: Srbija najbolji prijatelj Kine u Evropi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbija - privreda
PostPostano: 22 sij 2021, 13:32 
Offline

Pridružen/a: 18 pro 2020, 08:01
Postovi: 6589
Lokacija: Srpska Vojvodina
Kineski investitori zainteresovani za gradnju rafinerije nafte u Smederevu, vredne oko 2,6 mlrd USD

U Nacionalnom savetu za koordinaciju saradnje sa Rusijom i Kinom održan je sastanak sa predstavnicima kineskih investitora povodom izgradnje rafinerije nafte u Smederevu, vredne oko 2,6 mlrd USD.

Kako je saopšteno iz tog tela, predstavnici kompanija iz Kine su najavili da su spremni da posle dogovora i usaglašavanja svih pitanja sa Radnom grupom koju će formirati Vlada Srbije, počnu sa realizacijom projekta u aprilu dok bi okvirni rok završetka radova iznosio četiri godine.

- Planirano je da rafinerija bude izgrađena na mestu gde je nekada već bila predviđena izgradnja rafinerije. U njoj bi se proizvodilo gorivo EURO 6 standarda, a emisija štetnih gasova bi bila nula. U proizvodnji opreme učestvovaće kompanije iz Nemačke i SAD - piše u saopštenju posle sastanka.

Navodi se da će to biti "prva investicija po najnovijoj tehnologiji gde će biti zastupljena potpuna zaštita životne sredine".


- Pa koce ako nece BRACA Kinezi? Stariji ekonomski tigar se uvek dobro brinuo o svom mladjem bratu evropskom tigru, za to hvala im!

- SRBI vam nikada nece zaboraviti ovo! Zatreba li vam vojna baza u srcu Evrope, tu smo braco nasa! Sada i zauvek - zivelo celicno prijateljstvo! :zivili

slika

_________________
Vucic: Srbija najbolji prijatelj Kine u Evropi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbija - privreda
PostPostano: 22 sij 2021, 16:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Jussi je napisao/la:
Kineski investitori zainteresovani za gradnju rafinerije nafte u Smederevu, vredne oko 2,6 mlrd USD

U Nacionalnom savetu za koordinaciju saradnje sa Rusijom i Kinom održan je sastanak sa predstavnicima kineskih investitora povodom izgradnje rafinerije nafte u Smederevu, vredne oko 2,6 mlrd USD.

Kako je saopšteno iz tog tela, predstavnici kompanija iz Kine su najavili da su spremni da posle dogovora i usaglašavanja svih pitanja sa Radnom grupom koju će formirati Vlada Srbije, počnu sa realizacijom projekta u aprilu dok bi okvirni rok završetka radova iznosio četiri godine.

- Planirano je da rafinerija bude izgrađena na mestu gde je nekada već bila predviđena izgradnja rafinerije. U njoj bi se proizvodilo gorivo EURO 6 standarda, a emisija štetnih gasova bi bila nula. U proizvodnji opreme učestvovaće kompanije iz Nemačke i SAD - piše u saopštenju posle sastanka.

Navodi se da će to biti "prva investicija po najnovijoj tehnologiji gde će biti zastupljena potpuna zaštita životne sredine".


- Pa koce ako nece BRACA Kinezi? Stariji ekonomski tigar se uvek dobro brinuo o svom mladjem bratu evropskom tigru, za to hvala im!

- SRBI vam nikada nece zaboraviti ovo! Zatreba li vam vojna baza u srcu Evrope, tu smo braco nasa! Sada i zauvek - zivelo celicno prijateljstvo! :zivili

slika


Komrade Jussi, bil ti treso budak u borskom Ziđinu? Čujem da su uvjeti rada top notch.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbija - privreda
PostPostano: 24 sij 2021, 17:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18580
O, Jussi, vidi ovu demonstraciju snage srpske privrede pod Vucicem!

slika

slika

To je prava pronataitetska politika, nema sta... :kava

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbija - privreda
PostPostano: 24 sij 2021, 17:44 
Offline

Pridružen/a: 18 pro 2020, 08:01
Postovi: 6589
Lokacija: Srpska Vojvodina
Coronavirus, covid-19, my friend.

It's not the president's fault.

The whole world is fucked.

_________________
Vucic: Srbija najbolji prijatelj Kine u Evropi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbija - privreda
PostPostano: 24 sij 2021, 17:46 
Offline

Pridružen/a: 18 pro 2020, 08:01
Postovi: 6589
Lokacija: Srpska Vojvodina
But, take a look at this, my Croatian neighbors should as well: https://www.ekapija.com/retrospective

_________________
Vucic: Srbija najbolji prijatelj Kine u Evropi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbija - privreda
PostPostano: 24 sij 2021, 17:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18580
Jussi je napisao/la:
Coronavirus, covid-19, my friend.

It's not the president's fault.

The whole world is fucked.


Pa zar 2008. nije kranula svetska ekonomska kriza, pa je Djido opet odrzao pune plate za porodilje? :neznam

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbija - privreda
PostPostano: 06 vel 2021, 19:55 
Offline

Pridružen/a: 18 pro 2020, 08:01
Postovi: 6589
Lokacija: Srpska Vojvodina
Citat:
Sa kineskom kompanijom CRBC potpisani ugovori za izgradnju komunalne infrastrukture u Srbiji vredni 3,2 mlrd EUR - Polovina podizvođača biće domaće firme

Ministarstvo građevinarstva i kineska kompanija CRBC potpisali su danas komercijalni ugovor o projektovanju i izvođenju radova na izgradnji komunalne infrastrukture u Srbiji i komercijalni ugovor o projektovanju i izvođenju radova na izgradnji infrastrukture za odlaganje komunalnog čvrstog otpada u Srbiji, vredan 3,2 mlrd EUR.

Ugovore su potpisali ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Tomislav Momirović i direktor kompanije CRBC u Srbiji Džang Sjaojuen, u prisustvu ambasadorke Kine u Srbiji Čen Bo.

Ugovori koji su danas potpisani će omogućiti stvaranje uslova da veliki broj opština i gradova u Srbiji reše svoje decenijske probleme u vezi sa prečišćavanjem otpadnih voda i odlaganja i tretmana čvrstog otpada.

Projekat izgradnje komunalne infrastrukture i infrastrukture za odlaganje komunalnog cvrstog otpada predviđen je Programom "Srbija 2025" i svrstava se trenutno u najvredniji projekat koji se realizuje u Srbiji.

Ugovorima će biti omogućeno projektovanje i izvođenje radova na izgradnji postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, kanalizacione mreže i pumpnih stanica u 65 opština i gradova, na ukupno 73 lokacije, kao i sanacija ili izgradnja regionalnih deponija na šest lokacija.

Ugovorima su predviđeni i rokovi izgradnje i oni za svaki pojedinačni projekat iznose 39 meseci za završetak svakog pojedinačnog objekta, računajući i probni rad, a od dana izdavanja prve građevinske dozvole, u bilo kojoj opštini počinje da teče apsolutni rok za završetak izgradnje u svim jedinicama lokalne samouprave i taj rok je pet godina, navedeno je na sajtu Ministarstva.

Svi predviđeni radovi i izgradnja objekata biće sprovedeni u skladu sa srpskim propisima, ali i evropskim direktivama iz te oblasti, sa najvišim standardima i primenom najnovijih tehnologija.

Primena odobrene tehnologije za prečišćavanje otpadnih voda podrazumeva i uključuje i tretman mulja, čime se trajno rešava taj problem i time se utiče na zaštitu životne sredine i izgled gradova.

Ugovorom je predviđeno obavezno angažovanje srpskih podizvođača od strane kineskih partnera, kompanije CRBC, i to u procentu ne manjem od 49% ukupno angažovanih podizvođača.

Ugovori su izrađeni po modelu ''žutog Fidika'' i uključuju projektovanje i izvođenje radova od strane kineskog partnera, a svaka opština i grad koji su obuhvaćeni tim ugovorima imaće svojstvo investitora za radove na svojoj teritoriji.


Hvala Bogu. Jos malo i ostatak Srbije blizu 100% dobija kanalizacije i sisteme preciscavanje. Zahvaljujuci nasoj braci Kinezi konacno dolazimo na Evropski standard. :smajl007

Ovim potezom takodje, ukupno dugovanje drzave Srbije, prema drzavi Kini, dostize cak i do 15 milijardi evra po nekim procenama. Definitivno najvise para znaci dato nama u celoj Evropi. Znaci ko im je najveci saveznik u Evropi? Pa mi Srbi braco! Hvala Bogu, dok je NR Kine, mi smo bezbedni i prosperitetni! Zivele Kina & Srbija, brat Xi i Vucic! Nije sto ce biti najjaci 2028, nego sto smo iskrena braca! :laugh

_________________
Vucic: Srbija najbolji prijatelj Kine u Evropi


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 2747 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 110  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 59 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO