HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 01:07.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 227 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Ravno
PostPostano: 03 ožu 2010, 11:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2009, 10:12
Postovi: 1281


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ravno
PostPostano: 04 ožu 2010, 00:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 svi 2009, 13:06
Postovi: 1627
Lokacija: Zagreb-Čapljina
Zanimljiv prilog. Pojavljuje se i dr. Jure Burić nekadašnji župan Dubrovačko-neretvanski koji se vratio u Ravno i sada je glavni u domu zdravlja. Njegov sin je Božidar Domagoj Burić sa HTV-a.

_________________
...Mostar, Stolac, Neum i Čapljina Hrvatska je stara djedovina, gdje su došli vječno će ostati to je zemlja gdje žive Hrvati...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ravno
PostPostano: 19 svi 2010, 12:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 svi 2009, 13:06
Postovi: 1627
Lokacija: Zagreb-Čapljina
http://www.hercegovina.info/vijesti/her ... #news_view

_________________
...Mostar, Stolac, Neum i Čapljina Hrvatska je stara djedovina, gdje su došli vječno će ostati to je zemlja gdje žive Hrvati...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ravno
PostPostano: 13 srp 2010, 14:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 svi 2009, 13:06
Postovi: 1627
Lokacija: Zagreb-Čapljina
Ivanica, općina Ravno.

slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika

_________________
...Mostar, Stolac, Neum i Čapljina Hrvatska je stara djedovina, gdje su došli vječno će ostati to je zemlja gdje žive Hrvati...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ravno
PostPostano: 25 vel 2011, 12:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 svi 2009, 13:06
Postovi: 1627
Lokacija: Zagreb-Čapljina
Citat:
Stanovnici jedne od prostorno najrazvučenijih općina na jugu BiH, općina Ravno, imaju golemih problema s prometnim komunikacijama, kako u unutrašnjosti Bosne i Hercegovine, tako i prema Hrvatskoj. Poplave, koje su postale svakogodišnja pojava u nekoliko navrata, ove su godine praktično odsjekle ovu općinu prema unutrašnjosti Stocu, Čapljini, Mostaru i Trebinju, dok pak jedina veza prema Neumu je starom jednotračnom cestom.

Pomoć Republike Hrvatske

S druge strane, veza prema Hrvatskoj, osim graničnoga prijelaza na Ivanjici, nije u uporabi, što uvelike otežava život Ravnjana koji u velikome broju rade u susjednim općinama u Hrvatskoj ili pak imaju potrebu prometovati. Sadašnji prijelaz u Čepikućama koji bi Ravno povezao s mjestom Slanim koristi se samo za malogranični promet.

Još prošle godine u svibnju generalni konzul Republike Hrvatske u Mostaru Velimir Pleša izvijestio je načelnika općine Ravno Andriju Šimunovića da su hrvatske vlasti donijele odluku kojom bi Čepikuće postale međunarodni granični prijelaz prema BiH, što bi u značajnoj mjeri olakšao život Ravnjana. Više ministarstava Republike Hrvatska poduzelo je sve potrebne prethodne radnje u smjeru da se granični prijelaz na prometnici između Ravnog i Slanog predvidi kao međunarodni granični prijelaz za putnički promet, što su pozdravili iz općine Ravno.

U međuvremenu su započeli razgovori dva državna povjerenstava za upravljanje granicom koja trebaju konačno odobriti otvaranje toga prijelaza.

Načelnik Ravnog je u prosincu pretprošle godine pisao predsjednici Vlade RH Jadranki Kosor s molbom za otvaranje graničnog prijelaza Ravno – Čepikuće. Načelnik Šimunović izrazio je veliku zahvalnost prema angažmanu RH, a naročito predsjednice Vlade, a sve s ciljem oporavka i ubrzanja gospodarskog razvoja ovog područja na kojem žive Hrvati.

Domaći zakazali

Valja reći da, za razliku od vlasti RH koje su sve pripravile za izgradnju graničnog prijelaza, vlasti BiH kojima bi trebalo više biti stalo, nisu još ništa učinile da bi se riješio problem stanovnika ove bosanskohercegovačke općine koja se nalazi na obodima Popova polja u Hercegovini.

Zoran Krešić | Večernji list

_________________
...Mostar, Stolac, Neum i Čapljina Hrvatska je stara djedovina, gdje su došli vječno će ostati to je zemlja gdje žive Hrvati...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ravno
PostPostano: 22 ožu 2011, 11:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 svi 2009, 13:06
Postovi: 1627
Lokacija: Zagreb-Čapljina

_________________
...Mostar, Stolac, Neum i Čapljina Hrvatska je stara djedovina, gdje su došli vječno će ostati to je zemlja gdje žive Hrvati...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ravno
PostPostano: 16 sij 2012, 15:38 
Offline

Pridružen/a: 10 pro 2011, 18:21
Postovi: 316
Lokacija: Dalmacija
Čak se i more vidi iz općine Ravno. Je li Ivanica bila srpsko selo ili? Jesu li se vratili Srbi u današnju općinu Ravno?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ravno
PostPostano: 16 sij 2012, 16:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Ivanica je imala srpsku većinu, makar je i u njoj bilo Hrvata (oko 13-20% Hrvata) . Čudno je što je to inače većinski srpsko selo bilo sravnjeno sa zemljom skupa s Ravnom, tako sam bar pročitao.
Mislim da Ravno definitivno ima potencijala osobito u turizmu pošto je tako blizu moru i Dubrovniku .

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ravno
PostPostano: 16 sij 2012, 16:24 
Offline

Pridružen/a: 10 pro 2011, 18:21
Postovi: 316
Lokacija: Dalmacija
A jesmo smotani mi Hrvati. Baš ta Ivanica gleda na more, koliko ja znam i stvarno je preblizu moru.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ravno
PostPostano: 17 sij 2012, 20:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 21:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
Dubrovčani idu u Ivanicu po cigarete i tako. Mnogi Hrvati kupuje kuće po Ivanici jer je bliža dubrovniku od mnogih mjesta Dubrovačke županije a cijene nisu tako preskupe


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ravno
PostPostano: 03 ožu 2012, 13:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 svi 2009, 13:05
Postovi: 263
Lokacija: Bosanski Šamac
Koliko ljudi danas živi u Ravnom(općini)

_________________
Oduvijek naša je sa oca na sina, zauvijek ostat će naša Posavina


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ravno
PostPostano: 03 ožu 2012, 19:59 
Offline

Pridružen/a: 16 ožu 2010, 21:38
Postovi: 4370
Kako je 91 grad ravno nije ni imalo 200 stanovnika, kakav je to grad??


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ravno
PostPostano: 03 ožu 2012, 21:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Selo, krivo piše tamo na wikipediji . Prije jest doduše ovo područje bilo puno naseljenije.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ravno
PostPostano: 05 ožu 2012, 10:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 vel 2012, 14:37
Postovi: 954
Lokacija: AID Headquarters
Kada je uklonjena uskotracna pruga, ovaj kraj je polahko poceo da umire. To je bila zila kukavica... Mnogo toga je spucalo u Dubrovnik.

_________________
Bismillah ir rahmani rahim, rabbi yessir, velatuassir, rabbi temim, bil hajr - Amin!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ravno
PostPostano: 30 ožu 2012, 04:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 16:38
Postovi: 1523
Ravno ima vlastitu web stranicu: http://www.ravno.ba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ravno
PostPostano: 30 ožu 2012, 22:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 21:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
Ravno u BiH: Mjesto gdje je počeo rat ponovo živi
Ravno je smješteno na krajnjem jugoistoku BiH, proteže se duž neumskog i dubrovačakog zaleđa


U selu koje je uništeno u ratnim operacijama JNA i crnogorskih rezervista radi osvajanja Dubrovnika, mještani danas perspektivu vide u poljoprivredi i turizmu zbog blizine špilje Vjetrenice i bogatog kulturno-historijskog naslijeđa.

Tomislav Batina i danas se sjeća tog oktobarskog jutra 1991. godine kada je nezavnično počeo rat u BiH. U neposredenoj blizini njegove kuće 15 kliometara od granice sa Hrvatskom, grupa mještana zaustavila je brigadu JNA, 82 kamiona sa oko 450 vojnika. Ravno je sa okolnim selima do temelja uništeno:
Mjesto gdje je počeo rat u BiH

„Stojimo na mjestu gdje u biti tehnički počeo rat u BiH, kuda su velikosrpske postrojbe tadašnje JNA krenule na blokadu Dubrovnika i južnog dijela Hrvatske. Samo 17 momaka je stalo pred 450 ljudi koji su išli, oduprli su im se uz velike gubitke.“

U sukobu su ubijene 24 osobe. Zvanično prva civilna žrtva rata u BiH, 61-godišnji mještanin Jozo Stanković, osoba sa posebnim potrebama, stradao je od eksplozije granate. Malo ko se usudio vjerovati da će sukobi u Ravnom biti uvod u bh. tragediju:

„Recimo da se događalo u Sarajevu, to se za nas isto događa tamo negdje. Za Sarajevo isto se Ravno događalo tamo negdje. Sve što nam nije blizu, to je negdje tamo za nas daleko, a kad se počne događati nama, onda se uhvatimo svi.“

Dvadesetak godina nakon ratnih sukoba život se polako vraća u Ravno. Iako je imao priliku za dobar posao u Dubrovniku, Tomislav je odlučio ostati, izgraditi ponovo svoj život. Vlasnik je male konobe u neposrednoj blizini mjesta gdje je počeo rat.

„Blizina jadranske magistrale, blizina Slanog, blizina mora. Polažem dosta nade i u buduće projekte, jadransko-jonsku cestu, koridor 5C. Mislim da iz sveg toga mi možemo izvući komadić sunca, što se kaže, za nas“, optimističan je Tomislav Batina.

Ravno je i prvo oslobođeno mjesto u BiH. Smješteno na krajnjem jugoistoku BiH, proteže se duž neumskog i dubrovačakog zaleđa. Mještani perspektivu danas vide u poljoprivredi i turizmu, razvoju Popovog polja, ali i promociji špilje Vjetrenica, jedinstvenoj u svijetu zbog hidrografskog i podvodnog svijeta.

„Vjerujem u budućnost općine Ravno. Vjerujte, ne bih ni ja bio na ovom mjestu, ni kolege mlađe oko mene da u to ne vjerujemo. Šansa je u prostoru općine Ravno. Prostora je 1991. godine doživio katastrofu, ali mi danas stvaramo pretpostavke i mislim da smo na pravom putu. Kroz izradu prostornog plana i izradu strategije razvoja općine pokušavamo da privučemo potencijalne investitore. Jasno je da će trebati dosta mladih, obrazovanih ljudi svih vrsta profila i tu vidimo šansu“, kaže načelnik općine Andrija Šimunović.

Svojom ljepotom posebno se izdvaja manastir Zavala. Ovaj nacionalani spomenik BiH smatra se jednim od najvažnijih središta duhovog života pravoslavaca Hercegovine. Posljednje tri godine to je dom i za monaha Marka.

„Vidi se velika promjena. Poslije rata morao je detaljno da se obnavlja. Prvo sama crkva, a onda i pomoćni objekti, sve malo, pomalo“, kaže monah Marko.

Procjene kažu da na području općine Ravno danas živi oko 1.700 stanovnika, pretežno hrvatske nacionalnosti. Tek manji broj Srba, koji su činili više od polovine stanovništva, odlučio se nakon rata na povratak.

„Ima tu komšija što su tu, što dolaze stalno, mada su neki u Trebinju. Trebinje je ovdje najbliža opština - 40 kilometara, i dolaze vikendom pošto su vezani poslom za Trebinje“, priča monah Marko.

Nezvanične procjene kažu da na području općine Ravno danas živi svega 30 posto prijeratne populacije. Ono što ipak raduje jesu mladi ljudi koji su u Ravnom odlučni ostati, poput Tomislava s početka naše priče, koji poručuje:

„Ja želim figurativno probiti taj dio puta da bi moje dijete imalo sutra perspektivu, ne da bih ga ja prislio da ostane ovdje nego da bi vidjelo da ima prespektivu, da mu je bolji život ovdje gdje su mu korijeni nego negdje drugo da stvara nove. Perspektive ima u svim krajevima svijeta - samo je treba naći.“

Perspektive ima, samo je treba naći

Jelena Bukvić sa svojih 26 godina vjerovatno je najmlađa predsjednica općinskog vijeća u BiH. Kaže da je depopulacija Ravnog počela davno prije rata, nakon što je ukinuta željeznička pruga koja je povezivala Trebinje i Dubrovnik.

Tako je početkom sedamdesetih osnovnu školu pohađalo 900 učenika. Danas ih je svega 13-ero. Ipak u prespektivu ovog mjesta Jelena ne sumnja:

„Ja se ne osjećam ni za šta uskraćenom, dapače, možda upravo što nas malo ima, puno toga sam naučila u ovih par godina koliko radim.“

Nakon rata u Ravnom je obovljena vecina crkava, uključujući i crkvu svetog Roka, očuvanu sakralnu građevinu iz srednjeg vijeka.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ravno
PostPostano: 20 tra 2012, 12:46 
Offline

Pridružen/a: 31 svi 2009, 08:53
Postovi: 609
koliko danas Ivanica ima stanovnika ? srpsku ili Hrvatsku vecinu ?

_________________
Zadar glavni grad Hrvatske


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ravno
PostPostano: 20 tra 2012, 20:04 
Offline

Pridružen/a: 07 ožu 2012, 15:05
Postovi: 1295
hercegovac1981 je napisao/la:
Zanimljiv prilog. Pojavljuje se i dr. Jure Burić nekadašnji župan Dubrovačko-neretvanski koji se vratio u Ravno i sada je glavni u domu zdravlja. Njegov sin je Božidar Domagoj Burić sa HTV-a.

Fenomenalan čovjek,pravi gospodin.
Imao sam ga čast upoznati.Još uvijek imam one fenomenalne osvježivače prostora(kombinacija kadulje,vrijeska i smilja)koje mi je poklonio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ravno
PostPostano: 11 kol 2012, 11:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69288
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Grb ove male općine:

slika

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ravno
PostPostano: 11 kol 2012, 11:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69288
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
slika

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ravno
PostPostano: 11 kol 2012, 11:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69288
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
slika

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ravno
PostPostano: 11 kol 2012, 11:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Ako imaš info kolko kvadrat stoji tamo Robbie ?

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ravno
PostPostano: 11 kol 2012, 11:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69288
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Vjerojatno nije skupo, ali je za samo selo Ravno ponuda vjerojatno ograničena.
Ivanica (novo naselje) su cijene ovakve:


http://www.nekretnine365.com/nekretnine ... 24126.html

A naselje ima pogled na Dubrovnik i Jadransko more.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ravno
PostPostano: 11 kol 2012, 11:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Otkud uzimaju vodu za travnjake ?

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ravno
PostPostano: 11 kol 2012, 11:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69288
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
BBC je napisao/la:
Otkud uzimaju vodu za travnjake ?


Valjda iz vodovoda. Trebišnjica je puna vode.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 227 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO