HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 18:59.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 146 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Goražde
PostPostano: 11 tra 2013, 14:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Ceha je napisao/la:
dUvno je napisao/la:
U kraljevini Hrvatskoj, dok je Gorazde jos bilo hrvatsko nije se zvao kao danas Gorazde nego su to bili skupovi vinogradarskih mjesta, gorazda.

Zanimljivo, hvala.


=))

Pa gde si Ceha ravnatelju goraždanskih hrvatskih vinograda.

Ja znam da si ti mitoman i da te baš briga za pravu istoriju , ali da ovako primiš ovu informaciju o značenju Goražda i to još sa zahvalnoću je vrhuski dokaz da pojma nemaš i da ti je percepcija istorije i uopšte bilo koje nauke totalno iskrivljena.

Čuj vinogradi i to još u hrvatskom kraljevstvu u kojem se nalazilo Goražde?! :ucelo
Ja znam da je postajao odsek agronomije na sveučilištu na dvoru kralja Tomislava ali da je imao vinograde kod Drine u 10.veku nisam znao , mada svašta čovek nauči na svemrežju.

Goražde dolazi od slovenskog ličnog imena Gorazd što znači iskusan ili spretan.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Goražde
PostPostano: 11 tra 2013, 14:56 
Offline

Pridružen/a: 22 ožu 2013, 20:26
Postovi: 124
Ali najvaznije je da je Cehi zanimljivo. Hahaha

:klanjam :smajl007 :smijeh :smijeh :smijeh


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Goražde
PostPostano: 11 tra 2013, 18:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
joe enter je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Zanimljivo, hvala.

=))
Pa gde si Ceha ravnatelju goraždanskih hrvatskih vinograda.
Ja znam da si ti mitoman i da te baš briga za pravu istoriju , ali da ovako primiš ovu informaciju o značenju Goražda i to još sa zahvalnoću je vrhuski dokaz da pojma nemaš i da ti je percepcija istorije i uopšte bilo koje nauke totalno iskrivljena.
Čuj vinogradi i to još u hrvatskom kraljevstvu u kojem se nalazilo Goražde?! :ucelo
Ja znam da je postajao odsek agronomije na sveučilištu na dvoru kralja Tomislava ali da je imao vinograde kod Drine u 10.veku nisam znao , mada svašta čovek nauči na svemrežju.
Goražde dolazi od slovenskog ličnog imena Gorazd što znači iskusan ili spretan.

karovlah je napisao/la:
Ali najvaznije je da je Cehi zanimljivo. Hahaha
:klanjam :smajl007 :smijeh :smijeh :smijeh

Srbin i musliman se krenuli smijati :D
Ovo zvuči kao loš početak vica.
Ajd, da vas demantiram;
a) Goražde je bilo u hrv. kraljestvu u ranom srednjem vijeku sigurno za Petra Krešimira IV. A vjerojatno i u nekim prijašnjim razdobljima
b) Ovo o Gorazd si pokupio s hrvatsko ime? http://imehrvatsko.net/namepages/view/first_name/Gorazd :D
c) Riječ zanimljivo ne znači da se čovjek s nečim slaže.
Još štogod ? :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Goražde
PostPostano: 11 tra 2013, 19:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Ceha je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
=))
Pa gde si Ceha ravnatelju goraždanskih hrvatskih vinograda.
Ja znam da si ti mitoman i da te baš briga za pravu istoriju , ali da ovako primiš ovu informaciju o značenju Goražda i to još sa zahvalnoću je vrhuski dokaz da pojma nemaš i da ti je percepcija istorije i uopšte bilo koje nauke totalno iskrivljena.
Čuj vinogradi i to još u hrvatskom kraljevstvu u kojem se nalazilo Goražde?! :ucelo
Ja znam da je postajao odsek agronomije na sveučilištu na dvoru kralja Tomislava ali da je imao vinograde kod Drine u 10.veku nisam znao , mada svašta čovek nauči na svemrežju.
Goražde dolazi od slovenskog ličnog imena Gorazd što znači iskusan ili spretan.

karovlah je napisao/la:
Ali najvaznije je da je Cehi zanimljivo. Hahaha
:klanjam :smajl007 :smijeh :smijeh :smijeh

Srbin i musliman se krenuli smijati :D
Ovo zvuči kao loš početak vica.
Ajd, da vas demantiram;
a) Goražde je bilo u hrv. kraljestvu u ranom srednjem vijeku sigurno za Petra Krešimira IV. A vjerojatno i u nekim prijašnjim razdobljima
b) Ovo o Gorazd si pokupio s hrvatsko ime? http://imehrvatsko.net/namepages/view/first_name/Gorazd :D
c) Riječ zanimljivo ne znači da se čovjek s nečim slaže.
Još štogod ? :D


Ne trpaj ti mene sa muslimanima,Hrvatima i Srbima , ja samo svoj i govorim u svoje ime , ali vidim da ti je to šlagvort argumenata za bilo šta tako da potvrđuješ ono što već mislim o tvom stavu.

a) Dokaži?? , ali tako da ćeš navesti direktan izvor koji govori da je vladao Goraždem , ne zanimaju me mitomanska naglabanja ustaške diletantske škole već pravi izvori.

b)Da, baš sa pokupio sa tog hrvtaskog sajta jer samo Hrvati znaju poreklo imena Goražde naravno iz razloga što je Krešo vladao njime

c)Pa još gore što si rekao "zanimljivo" jer time potvrđuješ da si mitoman i istorijski diletant čisto zato što svršavaš na takve glupe konstatacije pa makar bile pogrešne jer hrvatski kralj je imao vinograde u Goraždu. =))

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Goražde
PostPostano: 11 tra 2013, 22:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
joe enter je napisao/la:
Ceha je napisao/la:

Srbin i musliman se krenuli smijati :D
Ovo zvuči kao loš početak vica.
Ajd, da vas demantiram;
a) Goražde je bilo u hrv. kraljestvu u ranom srednjem vijeku sigurno za Petra Krešimira IV. A vjerojatno i u nekim prijašnjim razdobljima
b) Ovo o Gorazd si pokupio s hrvatsko ime? http://imehrvatsko.net/namepages/view/first_name/Gorazd :D
c) Riječ zanimljivo ne znači da se čovjek s nečim slaže.
Još štogod ? :D

Ne trpaj ti mene sa muslimanima,Hrvatima i Srbima , ja samo svoj i govorim u svoje ime , ali vidim da ti je to šlagvort argumenata za bilo šta tako da potvrđuješ ono što već mislim o tvom stavu.
a) Dokaži?? , ali tako da ćeš navesti direktan izvor koji govori da je vladao Goraždem , ne zanimaju me mitomanska naglabanja ustaške diletantske škole već pravi izvori.
b)Da, baš sa pokupio sa tog hrvtaskog sajta jer samo Hrvati znaju poreklo imena Goražde naravno iz razloga što je Krešo vladao njime
c)Pa još gore što si rekao "zanimljivo" jer time potvrđuješ da si mitoman i istorijski diletant čisto zato što svršavaš na takve glupe konstatacije pa makar bile pogrešne jer hrvatski kralj je imao vinograde u Goraždu. =))

a) googlaj https://www.google.hr/search?q=petar+kr ... B700%3B774
b) https://www.google.hr/search?q=gorazd&i ... =firefox-a
c) super. Vrlo zanimljiva teza (s obzirom da ne pričaš hrvatski, možda ovako shvatiš :D)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Goražde
PostPostano: 11 tra 2013, 23:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Ceha je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
Ne trpaj ti mene sa muslimanima,Hrvatima i Srbima , ja samo svoj i govorim u svoje ime , ali vidim da ti je to šlagvort argumenata za bilo šta tako da potvrđuješ ono što već mislim o tvom stavu.
a) Dokaži?? , ali tako da ćeš navesti direktan izvor koji govori da je vladao Goraždem , ne zanimaju me mitomanska naglabanja ustaške diletantske škole već pravi izvori.
b)Da, baš sa pokupio sa tog hrvtaskog sajta jer samo Hrvati znaju poreklo imena Goražde naravno iz razloga što je Krešo vladao njime
c)Pa još gore što si rekao "zanimljivo" jer time potvrđuješ da si mitoman i istorijski diletant čisto zato što svršavaš na takve glupe konstatacije pa makar bile pogrešne jer hrvatski kralj je imao vinograde u Goraždu. =))

a) googlaj https://www.google.hr/search?q=petar+kr ... B700%3B774
b) https://www.google.hr/search?q=gorazd&i ... =firefox-a
c) super. Vrlo zanimljiva teza (s obzirom da ne pričaš hrvatski, možda ovako shvatiš :D)


Pa daj link od istorijskog izvora koji tvrdi da je Goražde u sastavu hrvatske kraljevine?? , ako nemaš onda se pokrij ušima i šat da fak ap.

Čuj kartu mi postavljaš?! :ucelo

Momče razočarao si me u potpunosti i potvrdio ono što jesi , a to je mali mitomanski diletant i ništa više.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Goražde
PostPostano: 11 tra 2013, 23:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
joe enter je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
a) googlaj https://www.google.hr/search?q=petar+kr ... B700%3B774
b) https://www.google.hr/search?q=gorazd&i ... =firefox-a
c) super. Vrlo zanimljiva teza (s obzirom da ne pričaš hrvatski, možda ovako shvatiš :D)

Pa daj link od istorijskog izvora koji tvrdi da je Goražde u sastavu hrvatske kraljevine?? , ako nemaš onda se pokrij ušima i šat da fak ap.
Čuj kartu mi postavljaš?! :ucelo
Momče razočarao si me u potpunosti i potvrdio ono što jesi , a to je mali mitomanski diletant i ništa više.

Joe, želiš podjeliti još neku sočnu psovku?
Jer očito više ništa pametnog nemaš za reć :D

Evo za kraj, nešto malo o Goraždu;
Kako je sam grad nastao ili kako je dobio naziv, nema sigurnih podataka, ali se zna da se ime grada prvi put spominje 1397. godine. Iz te srednjovjekovne prošlosti ima dosta spomenika koji govore o životu na ovom prostoru. Uglavnom su to pisani nadgrobni spomenici - stećci.Zna se da da je na području današnjeg Goražda u doba Kraljevine Hrvatske bili mala naselja Goražda.

Je li je grad dobio ime od korijena riječi gorjeti, ili po tome što mu je okolina bogata šumama - gorama, sigurno se ne zna. Smatra se da je točna tvrdnja filologa Gorana Vukovića da ime Goražde vodi korijen od slavenske riječi Gorazd.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Gora%C5%BEde


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Goražde
PostPostano: 13 svi 2013, 17:48 
Offline

Pridružen/a: 13 svi 2013, 13:08
Postovi: 450
joe enter je napisao/la:
Ceha je napisao/la:

Srbin i musliman se krenuli smijati :D
Ovo zvuči kao loš početak vica.
Ajd, da vas demantiram;
a) Goražde je bilo u hrv. kraljestvu u ranom srednjem vijeku sigurno za Petra Krešimira IV. A vjerojatno i u nekim prijašnjim razdobljima
b) Ovo o Gorazd si pokupio s hrvatsko ime? http://imehrvatsko.net/namepages/view/first_name/Gorazd :D
c) Riječ zanimljivo ne znači da se čovjek s nečim slaže.
Još štogod ? :D


Ne trpaj ti mene sa muslimanima,Hrvatima i Srbima , ja samo svoj i govorim u svoje ime , ali vidim da ti je to šlagvort argumenata za bilo šta tako da potvrđuješ ono što već mislim o tvom stavu.

a) Dokaži?? , ali tako da ćeš navesti direktan izvor koji govori da je vladao Goraždem , ne zanimaju me mitomanska naglabanja ustaške diletantske škole već pravi izvori.

b)Da, baš sa pokupio sa tog hrvtaskog sajta jer samo Hrvati znaju poreklo imena Goražde naravno iz razloga što je Krešo vladao njime

c)Pa još gore što si rekao "zanimljivo" jer time potvrđuješ da si mitoman i istorijski diletant čisto zato što svršavaš na takve glupe konstatacije pa makar bile pogrešne jer hrvatski kralj je imao vinograde u Goraždu. =))


Dobar si ti momak, Joe Enteru. Svaka cast.


Btw, dzukci iz Gorazda.
slika
:zubati

_________________
jebem li te vojni referente shto me cherash dalje od dervente...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Goražde
PostPostano: 13 svi 2013, 18:43 
Offline

Pridružen/a: 13 svi 2013, 13:08
Postovi: 450
Gün-gor park.

Turci financirali.

slika

_________________
jebem li te vojni referente shto me cherash dalje od dervente...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Goražde
PostPostano: 27 svi 2013, 13:58 
Offline

Pridružen/a: 13 svi 2013, 13:08
Postovi: 450
http://gorazdeonline.ba/index.php/goraz ... -u-gorazdu

_________________
jebem li te vojni referente shto me cherash dalje od dervente...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Goražde
PostPostano: 27 svi 2013, 14:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
djiha-djiha je napisao/la:

Dobar si ti momak, Joe Enteru. Svaka cast.


Btw, dzukci iz Gorazda.
slika
:zubati


Šta provociraš hrišćanski puk po Hercegovini(u šire smislu) sa ovom fotkom gej-paščadi?? , jel znaš kako to utiče da njihove nevine duše?! , hoćeš reći da su Hercegovci svi gej?!
Pre nego je nastupilo ovo zlo materijalističko-ateističko doba zabeleženo je samo dva slučaja javnog opštenja pasa u Hercegovini , i to oba su bila hetero.
Šta uradi komunizam od pasa ovo je strašno :zubati

p.s
Znaš kako laje hodžin pas?!

-vlah,vlah,vlah,vlah,.....

:zubati

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Goražde
PostPostano: 27 svi 2013, 19:05 
Offline

Pridružen/a: 13 svi 2013, 13:08
Postovi: 450
Haha znam taj. Al` ono, vidi dzamije nove u pozadini. Veliki je haram nacinio ko je ovo usliko. Ne gine mu vjecna vatra (al ne ona iz Titove u Sarajevu).

_________________
jebem li te vojni referente shto me cherash dalje od dervente...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Goražde
PostPostano: 30 svi 2013, 20:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Samo se postavlja pitanje tko će provokacije početi. Hoće li ovi đikani krenuti da demoliraju crkvu, ili će Srbi silaziti njima.

Citat:
Predsjednik Organizacionog odbora Ćamil Duraković pozvao je sve ljude koji mogu pomoći da nađu rješenje oko izgradnje crkve na Budaku koje će biti na zadovoljstvo svih naroda.

- Mi nismo protiv vjerskog objekta, nego se mi bojimo incidenata i krvoprolića, jer dobili smo informacije da će 11. jula navečer početati manifestacija „Petrovdanski dani“. Bojimo se provokacija -izjavila je Nura Begović članica Udruženja „Majke Srebrenice“.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Goražde
PostPostano: 31 svi 2013, 09:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2013, 19:27
Postovi: 257
Lokacija: Mannheim
Tema je Gorazde.

_________________
Oj Alija, još uvijek si glavni, obrezanog ti duva narod pravoslavni!



slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Goražde
PostPostano: 31 svi 2013, 09:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Neka prebace, fulana tema.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Goražde
PostPostano: 09 stu 2013, 19:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19704
Jeste da je starija vijest, ali je još uvijek jako aktuelna ovih dana.

Citat:
UŽAS: Osnovna škola u Goraždu nosi ime po nacističkom SS oficiru

GORAŽDE – Husein ef.. Đozo u Drugom svjetskom ratu bio je imam 28. Regimente 13. SS Waffen Handžar divizije sa činom Haupsturmfuehrera odnosno kapetana. Nakon rata odležao je pet godina zatvora zbog suradnje s neprijateljem i “jer je svojim radom podigao moral u neprijateljskim jedinicama”.

Danas osnovna škola u Goraždu nosi njegovo ime.

U mailu koji je Slobodna Bosna dobila od roditelja, koji zbog straha od reakcije okoline nisu željeli da se objavljuju njihova imena, stoji kako su ogorčeni da škola u koju idu njihova djeca nosi ime po čovjeku koji je služio u nacističkoj vojsci i čije se fotografije u nacističkoj uniformi mogu lako naći na internetu.Prije promjene, škola je nosila ime Nikole Tesle.

Đozo je nakon rata osuđen na kaznu “robije u trajanju od 5 (pet) godina i gubitak časnih prava u trajanju od 5 (pet) godina” jer je, kako stoji u presudi, “svojim radom podigao moral u neprijateljskim jedinicama”. Prema dostupnim podacima, Đozo nije sudjelovao u vojnim operacijama, ali je kao imam 28. regimente sudjelovao u brojnim aktivnostima i nosio je oficirsku uniformu za nacističkim obilježjima i karakterističnom mrtvačkom glavom na fesu koji je bio zaštitni znak Handžar divizije.

Na jednoj od fotografija koje je SB pronašla, on prisustvuje obuci nacističkih vojnika u Neuhammer trening centru, skupa s kontroverznim jeruzalemskim muftijom Haj Amin el Husseinija koji se osobno susretao s Hitlerom. Đozo je, navodi se na siteu Liveworldnews.co, osobno pisao Heinrichu Himmleru zahvaljujući mu na donacijama i podršci u osnivanju imamske škole:

“Smatram svojom dužnosti izraziti zahvalnost Reischfuhreru u ime divizijskih imama i stotina tisuća siromašnih u Bosni. Spremni smo položiti naše živote u borbi za velikog vođu Adolfa Hitlera i Novu Europu”, stoji u pismu.
Interesantno je da je Đozo bio i Titov prevodilac na njegovim putovanjima po Arapskim zemljama …

O Đozinoj suradnji s Himmlerom pisao je i njemački magazin “Focus”.

U Đozinim biografijama dostupnim na bosanskom jeziku, razdoblje od 1941.-1945. se uglavnom preskače, i ističe se njegovo reformatorsko djelovanje, kao i podatak da je studirao na poznatom Al-Azharu u Kairu. Rođen je 1912. u Barama, Ilovača, općina Goražde. Kako stoji u njegovoj biografiji, od 1950.-1960. Đozo radi prvo u Tvornici kožnih prerađevina, a zatim u Upravi gradskih puteva, a potom i kao “viši knjigovođa” u tvrtki “Metal” u Sarajevu.

Godine 1960. Husein Đozo pocinje raditi u Vrhovnom islamskom starješinstvu gdje ostaje sve do smrti 1982. Tijekom šezdesetih i ranih sedamdesetih godina XX vijeka Đozo honorarno radi i kao profesor Gazi Husrev-begove medrese gdje predaje ahlak, akaid, fikh, hadis, retoriku, usuli fikh, tefsir i vaz.Đozo je 1964. izabran za presjednika Udruženja ilmijje u Socijalističkoj Republici Bosni i Hercegovini, 1970. godine on pokreće list Preporod čiji je glavni i odgovorni urednik do 1972. godine.

Izvor: http://poskok.info/wp/?p=67349

:eek

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Goražde
PostPostano: 19 ožu 2014, 23:47 
Offline

Pridružen/a: 15 sij 2014, 23:38
Postovi: 1165
Popis stanovnistva 2013.godine-
144 naselja,ogroman broj....
18 naselja nema stanovnika
0-10 stanovnika 23 naselja
10-50 stanovnika 65 naselja
50-100 stanovnika 13 naselja
100-500 stanovnika 22 naselja
500-1000 stanovnika 1 naselje
1000-5000 stanovnika 1 naselje,jedva preko 1000
10000-20000 stanovnika 1 naselje,to je samo Gorazde,veoma pitom gradic,nazalost Gorazde se svodi samo na njga i jos 2 naselja i okolini grada...
Moglo je i bolje ovo,sa obzirom na znacaj Gorazda i to da je tamo znalo biti i 40-50000 stanovnika,to je onaj ratni period....i poslijeratni...

_________________
Pozovi i pomozi,budi covjek,ne mlati praznu slamu,djeluj.
BH Telekom 090-231-032
Mtel 1458
HT Eronet 092-890-830
Za pomoc RS iz Srbije 2161
Srbija 1003
Hrvatska 060-90-11


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Goražde
PostPostano: 20 ožu 2014, 12:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ruj 2013, 18:29
Postovi: 377
Lokacija: Mostar
Jedan od rijetkih gradova u ''BiH'' i u Bošnjakistanu koji ima nisku stopu nezaposlenosti.

http://www.klix.ba/vijesti/bih/gorazde- ... /140319056


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Goražde
PostPostano: 20 ožu 2014, 21:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2013, 14:10
Postovi: 236
Što je tajna uspjeha, stoji u naslovu, da nije 1.8 majku im jebem.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Goražde
PostPostano: 20 ožu 2014, 22:57 
Offline

Pridružen/a: 15 sij 2014, 23:38
Postovi: 1165
witj je napisao/la:
Što je tajna uspjeha, stoji u naslovu, da nije 1.8 majku im jebem.

Sta je to 1.8...

_________________
Pozovi i pomozi,budi covjek,ne mlati praznu slamu,djeluj.
BH Telekom 090-231-032
Mtel 1458
HT Eronet 092-890-830
Za pomoc RS iz Srbije 2161
Srbija 1003
Hrvatska 060-90-11


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Goražde
PostPostano: 28 pro 2014, 01:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68204
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Stare fotografije iz života katolika u Goraždu na Drini

Procesija ulicama na blagdan sv. Ante
slika

Blagoslov zvona:
slika


slika

Izvor: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=110615344

Citat:
Katolički objekti u GORAŽDU, Istočna Bosna, FBIH

Katolička crkva Presv. Srca Isusova u Goraždu izgrađena je 1889., a posvetio ju je nadbiskup Josip Stadler. Nalazila se na blagom uzvišenju ponad grada, a do nje je vodilo stepenište uz koje je bio postavljen i Križni put, u Goraždu građani i danas kažu Jeruzalemski put. Župa je osnovana 1899., a prvi je župnik bio isusovac Ivan Dolinac. Crkva je svojoj svrsi služila sve do kraja Drugog svjetskog rata, kada je župa gotovo uništena. Župnik don Ivan Miletić zarobljen u Višegradu (koje je od 1921. sjedište župe), a potom i ubijen. Uz crkvu se nalazio vrlo lijep grob dugogodišnjeg župnika goraždanskog don Josipa Matišića. Crkva je poslije 1945. pretvorena u konjušnicu, zatim u skladište, a poslije se urušavala, a ostaci su joj bili vidljivi do posljednjeg rata. I danas, poviše zgrade BP kantona, ima livada na kojoj se nalazila crkva. Župna kuća je u samom centru grada, prizemlje i kat, plus potkrovlje i cijela bašča do Drine. Sve je to nacionalizirano nakon II. svjetskog rata. Na izlazu iz Goražda prema Kopačima nalazi se prostrano katoličko groblje. Župa Goražde obnovljena je 1989. (na Markovo), a za župske potrebe kupljena je jedna kuća u kojoj je župski stan i kapela. Od te godine župa je pod zaštitom sv. Dominika.


Postoji i katoličko groblje:
slika

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Goražde
PostPostano: 29 pro 2014, 14:56 
Offline

Pridružen/a: 29 pro 2014, 14:50
Postovi: 18
Lokacija: Istočna Bosna
Mitteleuropa je napisao/la:
Jedan od rijetkih gradova u ''BiH'' i u Bošnjakistanu koji ima nisku stopu nezaposlenosti.

http://www.klix.ba/vijesti/bih/gorazde- ... /140319056


Jeste, al' većinom su to napuhane medijske priče. Sve je to privatluk, osim Pobjede Rudet. Inače da je u Goraždu toliko bajno ne bi omladina masovno odlazila iz Goražda i ne bi Goražde imalo jedva 20 000 (nema ni toliko), nego bi imalo 40 000 stanovnika.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Goražde
PostPostano: 29 pro 2014, 15:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Vladimir RUS je napisao/la:
Jeste da je starija vijest, ali je još uvijek jako aktuelna ovih dana.

Citat:
UŽAS: Osnovna škola u Goraždu nosi ime po nacističkom SS oficiru

GORAŽDE – Husein ef.. Đozo u Drugom svjetskom ratu bio je imam 28. Regimente 13. SS Waffen Handžar divizije sa činom Haupsturmfuehrera odnosno kapetana. Nakon rata odležao je pet godina zatvora zbog suradnje s neprijateljem i “jer je svojim radom podigao moral u neprijateljskim jedinicama”.

Danas osnovna škola u Goraždu nosi njegovo ime.

U mailu koji je Slobodna Bosna dobila od roditelja, koji zbog straha od reakcije okoline nisu željeli da se objavljuju njihova imena, stoji kako su ogorčeni da škola u koju idu njihova djeca nosi ime po čovjeku koji je služio u nacističkoj vojsci i čije se fotografije u nacističkoj uniformi mogu lako naći na internetu.Prije promjene, škola je nosila ime Nikole Tesle.

Đozo je nakon rata osuđen na kaznu “robije u trajanju od 5 (pet) godina i gubitak časnih prava u trajanju od 5 (pet) godina” jer je, kako stoji u presudi, “svojim radom podigao moral u neprijateljskim jedinicama”. Prema dostupnim podacima, Đozo nije sudjelovao u vojnim operacijama, ali je kao imam 28. regimente sudjelovao u brojnim aktivnostima i nosio je oficirsku uniformu za nacističkim obilježjima i karakterističnom mrtvačkom glavom na fesu koji je bio zaštitni znak Handžar divizije.

Na jednoj od fotografija koje je SB pronašla, on prisustvuje obuci nacističkih vojnika u Neuhammer trening centru, skupa s kontroverznim jeruzalemskim muftijom Haj Amin el Husseinija koji se osobno susretao s Hitlerom. Đozo je, navodi se na siteu Liveworldnews.co, osobno pisao Heinrichu Himmleru zahvaljujući mu na donacijama i podršci u osnivanju imamske škole:

“Smatram svojom dužnosti izraziti zahvalnost Reischfuhreru u ime divizijskih imama i stotina tisuća siromašnih u Bosni. Spremni smo položiti naše živote u borbi za velikog vođu Adolfa Hitlera i Novu Europu”, stoji u pismu.
Interesantno je da je Đozo bio i Titov prevodilac na njegovim putovanjima po Arapskim zemljama …

O Đozinoj suradnji s Himmlerom pisao je i njemački magazin “Focus”.

U Đozinim biografijama dostupnim na bosanskom jeziku, razdoblje od 1941.-1945. se uglavnom preskače, i ističe se njegovo reformatorsko djelovanje, kao i podatak da je studirao na poznatom Al-Azharu u Kairu. Rođen je 1912. u Barama, Ilovača, općina Goražde. Kako stoji u njegovoj biografiji, od 1950.-1960. Đozo radi prvo u Tvornici kožnih prerađevina, a zatim u Upravi gradskih puteva, a potom i kao “viši knjigovođa” u tvrtki “Metal” u Sarajevu.

Godine 1960. Husein Đozo pocinje raditi u Vrhovnom islamskom starješinstvu gdje ostaje sve do smrti 1982. Tijekom šezdesetih i ranih sedamdesetih godina XX vijeka Đozo honorarno radi i kao profesor Gazi Husrev-begove medrese gdje predaje ahlak, akaid, fikh, hadis, retoriku, usuli fikh, tefsir i vaz.Đozo je 1964. izabran za presjednika Udruženja ilmijje u Socijalističkoj Republici Bosni i Hercegovini, 1970. godine on pokreće list Preporod čiji je glavni i odgovorni urednik do 1972. godine.

Izvor: http://poskok.info/wp/?p=67349

:eek



Pa i U RS noce ulice i trgovi nazive po ratnim zločnicima Srpskim junacima what is big deal.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Goražde
PostPostano: 29 pro 2014, 16:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19704
Nešto se ne sjećam da u RS postoji Nedićeva ulica. :wink

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Goražde
PostPostano: 29 pro 2014, 16:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Ulica
Stanislava Galića doživotna robija
Momira Nikolića 20 godina
Radoslava Krstića 35 godina
Ljubomir Borovčanin 17 godina
OŠ Biljana Plavšić 11 godina
Srednja Škola Momčilo Krajšnik 20 godina
Duško Tadić 20 Godina ritmička gimnastika
Olimpijski stadion Radovan Karadžić u planu

Dabome Genocidna tvorevina.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 146 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO