HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 11:24.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 781 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 32  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 16 sij 2013, 23:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 vel 2012, 14:37
Postovi: 954
Lokacija: AID Headquarters
Zamolio bih mog Drinjanina da objasni nadimak "Zvornik-Genocid", kojeg rabe navijaci lokalnog nogometnog kluba, FK Drina Zvornik?

_________________
Bismillah ir rahmani rahim, rabbi yessir, velatuassir, rabbi temim, bil hajr - Amin!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 17 sij 2013, 00:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 sij 2013, 13:46
Postovi: 8149
Lokacija: Republic of Srpska
Citat:
Danasnja zgrada poste u Zvorniku je nekada bila katolicka crkva, prepravljena 1946. godine. Mislim da o zvornickim katolicima brine srebrenicki zupnik i da Zvornik dode kao neka filijalna ispostava.

Moj stari je radio u Glinici, i nedavno je sredio staru deviznu stednju. Kakva je nacionalna struktura u tom preduzecu danas? Na kakve su "vjezbe" Srbi isli pri pocetku rata? Mozes li nesto reci o tome kako ste po gradu proganjali vecinsko stanovnistvo grada, Bosnjake? Kakva je bila uloga Arkanova i drugih paravojnih formacija iz Srbije? Gdje ste odvodili ljude, u logor Batkovic ili u logore po Srbiji? Mozes li nam nesto reci o situaciji povratnika Bosnjaka u gradu? Maltretiraju li se u gradu? Ima li medunacionalnih incidenata? Sikaniraju li se ljudi koji idu u dzamiju, vandaliziraju li se dzamije, kao ona na Kula gradu koja je izmazana svinjskom masti prije nekoliko godina?


Koja su sela i naselja bila bosnjacka po popisu? Dulici, Sepak, Kamenica, Krizevici, Snagovo?


Što se tiče katoličke crkve sve si u pravu.

Što se tiče ostalog ne znam ko ti je napunio glavu svakakvim neistinama?! Ili barem čemu takva generalizacija,subjektivnost?

Što se Glinice tiče danas radi 80% radnika koji su radili i do rata,sam tvoj ćale zna da je i prije rata dosta ljudi radilo iz Loznice,Malog Zvornika,naravno prije je broj radnika puno veći bio,samim time i broj Bošnjaka ;)

Danas su naravno Srbi velika većina,uostalom ništa drugačije kao i u svim drugim firmama po čitavoj zemlji gdje je bilo sranja i migracija.

Što se tiče vježbi,premlad sam da bi takvo što znao.Ali pamtim neke stvari.
Što se tiče proganjanja,praktično ga nije ni bilo. To ti valjda znaš bolje nego ja. Ili barem tvoj otac koji je radio u Glinici. Da je bilo sukoba,jeste,zločina takođe. Ali ne treba niko osporiti koje počeo zločine po podrinju,Kamenica... Kravice,Bratunac,Srebrenica,sve je to od 92-94 bilo itekako dobro čišćeno od strane Bošnjaka. Dugačka je to tema.
Što se tiče lokalnog gradskog stanovništva veoma mali broj je stradao,veliki broj je uz pomoć istog tog Miloševića prebjegao preko mosta do Srbije,a onda po stranim zemljama. To bi tvoj otac trebao znati (ukoliko je živ,nadam se da jeste ;) ).
Naravno propaganda je čudo. Autobusi što po mraku što po danu,kao i čamci su bošnjačko stanovništvo prevozili van granica BiH,neki su i sami migrirali u Tuzlu prvenstveno.

Što se tiče Arkana i ostalih, nisu puno doprinijeli samom Zvorniku. Naravno fino su zaradili. Ima i jedan slučaj gdje su u donjem dijelu gradu kod današnje opštine izveli Bošnjake i tražili novac kako bi što prije bošnjak mogao preko granice u inostranstvo. Danas imaš jednog povratnika koga svi zovu Arkan, doduše isti nije baš u lijepom sjećanju ostalim povratnicima. ;)

Ja ljude nigdje nisam odvodio,niti sam to mogao :) niti bih.

Bošnjaci imaju status kakav nema nigdje nijedan Srbin u BiH.
To će poreći samo onaj ko ne želi biti objektivan ili onaj koga je mržnja toliko zatucala. ;)

Naravno bilo je sporadičnih događaja,ali na svu sreću bez žrtava. Uostalom i ranije su u Zvorniku živjeli zajedno Srbi i Bošnjaci.

Međunacionalnih incidenata nema. U svim ustanovama su zaposleni i povratnici,naravno u skaldu sa strukturom,od Opštine,škola,BOlnice...
Djeca ravnopravno u školi imaju svoju vjeronauku.

Zašto bi se šikanirali ljudi koji idu u Džamiju? Crkvu? Sinagogu?
Prvi sam vjernik i smatram da je poštovanje tuđe bogomolje poštovanje vlastitog identiteta.

E tu sam te čekao... Lijepo je da si čuo da je izmazana svinjskom mašću... Samo vjerovatno nemaš pojma ko danas živi a i prije na Kuli,ili ti Đurđevgradu? 100% bošnjačko stanovništvo. Da li se ikada utvrdilo da je neki Srbin to uradio??? Da li je bilo pokušaja manipulacije sa tim slučajem? JESTE!

Slobodno si mogao spomenuti i podizanje trobojke na Riječanskoj džamiji u centru grada! To se takođe desilo,to je uradio poznati zvornički pijanica,vidio čovjek otvorena vrata ušao i nekoliko puta mahao trobojkom,ništa slupano.

Ali isto tako kad već želiš o tom tipu vandalizma,a upućen si na dešavanja u Kula Gradu,trebao si spomenuti kako je 20-ak puta Crkvica na KG obijana?! Ili si to zaboravio? Nisi čuo?

Trebao si spomenuti kako se na Crnom Vrhu nekoliko puta razbijao spomenik! Nisi čuo?
Kako se nekoliko puta na pravoslavnim grobljima u opštini lomili krstovi? Nisi čuo?

Ili kako su se vijenci ispred spomenika palim borcima VRS u centru Zvornika bacani u kontejnere istu noć kad su postavljeni?!

Dakle mnogo je više vandalizma prema većinskom narodu, pa bi onda mogli govoriti o toj paradoksalnoj situaciji.. I ponavljam, ne želim da se to ponavlja.

_________________
[img]https://oi39.tinypic.com/f21vf4.jpg[/img]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 17 sij 2013, 00:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 vel 2012, 14:37
Postovi: 954
Lokacija: AID Headquarters
storaB je napisao/la:
Citat:
Danasnja zgrada poste u Zvorniku je nekada bila katolicka crkva, prepravljena 1946. godine. Mislim da o zvornickim katolicima brine srebrenicki zupnik i da Zvornik dode kao neka filijalna ispostava.

Moj stari je radio u Glinici, i nedavno je sredio staru deviznu stednju. Kakva je nacionalna struktura u tom preduzecu danas? Na kakve su "vjezbe" Srbi isli pri pocetku rata? Mozes li nesto reci o tome kako ste po gradu proganjali vecinsko stanovnistvo grada, Bosnjake? Kakva je bila uloga Arkanova i drugih paravojnih formacija iz Srbije? Gdje ste odvodili ljude, u logor Batkovic ili u logore po Srbiji? Mozes li nam nesto reci o situaciji povratnika Bosnjaka u gradu? Maltretiraju li se u gradu? Ima li medunacionalnih incidenata? Sikaniraju li se ljudi koji idu u dzamiju, vandaliziraju li se dzamije, kao ona na Kula gradu koja je izmazana svinjskom masti prije nekoliko godina?


Koja su sela i naselja bila bosnjacka po popisu? Dulici, Sepak, Kamenica, Krizevici, Snagovo?


Što se tiče katoličke crkve sve si u pravu.

Što se tiče ostalog ne znam ko ti je napunio glavu svakakvim neistinama?! Ili barem čemu takva generalizacija,subjektivnost?

Što se Glinice tiče danas radi 80% radnika koji su radili i do rata,sam tvoj ćale zna da je i prije rata dosta ljudi radilo iz Loznice,Malog Zvornika,naravno prije je broj radnika puno veći bio,samim time i broj Bošnjaka ;)

Danas su naravno Srbi velika većina,uostalom ništa drugačije kao i u svim drugim firmama po čitavoj zemlji gdje je bilo sranja i migracija.

Što se tiče vježbi,premlad sam da bi takvo što znao.Ali pamtim neke stvari.
Što se tiče proganjanja,praktično ga nije ni bilo. To ti valjda znaš bolje nego ja. Ili barem tvoj otac koji je radio u Glinici. Da je bilo sukoba,jeste,zločina takođe. Ali ne treba niko osporiti koje počeo zločine po podrinju,Kamenica... Kravice,Bratunac,Srebrenica,sve je to od 92-94 bilo itekako dobro čišćeno od strane Bošnjaka. Dugačka je to tema.
Što se tiče lokalnog gradskog stanovništva veoma mali broj je stradao,veliki broj je uz pomoć istog tog Miloševića prebjegao preko mosta do Srbije,a onda po stranim zemljama. To bi tvoj otac trebao znati (ukoliko je živ,nadam se da jeste ;) ).
Naravno propaganda je čudo. Autobusi što po mraku što po danu,kao i čamci su bošnjačko stanovništvo prevozili van granica BiH,neki su i sami migrirali u Tuzlu prvenstveno.

Što se tiče Arkana i ostalih, nisu puno doprinijeli samom Zvorniku. Naravno fino su zaradili. Ima i jedan slučaj gdje su u donjem dijelu gradu kod današnje opštine izveli Bošnjake i tražili novac kako bi što prije bošnjak mogao preko granice u inostranstvo. Danas imaš jednog povratnika koga svi zovu Arkan, doduše isti nije baš u lijepom sjećanju ostalim povratnicima. ;)

Ja ljude nigdje nisam odvodio,niti sam to mogao :) niti bih.

Bošnjaci imaju status kakav nema nigdje nijedan Srbin u BiH.
To će poreći samo onaj ko ne želi biti objektivan ili onaj koga je mržnja toliko zatucala. ;)

Naravno bilo je sporadičnih događaja,ali na svu sreću bez žrtava. Uostalom i ranije su u Zvorniku živjeli zajedno Srbi i Bošnjaci.

Međunacionalnih incidenata nema. U svim ustanovama su zaposleni i povratnici,naravno u skaldu sa strukturom,od Opštine,škola,BOlnice...
Djeca ravnopravno u školi imaju svoju vjeronauku.

Zašto bi se šikanirali ljudi koji idu u Džamiju? Crkvu? Sinagogu?
Prvi sam vjernik i smatram da je poštovanje tuđe bogomolje poštovanje vlastitog identiteta.

E tu sam te čekao... Lijepo je da si čuo da je izmazana svinjskom mašću... Samo vjerovatno nemaš pojma ko danas živi a i prije na Kuli,ili ti Đurđevgradu? 100% bošnjačko stanovništvo. Da li se ikada utvrdilo da je neki Srbin to uradio??? Da li je bilo pokušaja manipulacije sa tim slučajem? JESTE!

Slobodno si mogao spomenuti i podizanje trobojke na Riječanskoj džamiji u centru grada! To se takođe desilo,to je uradio poznati zvornički pijanica,vidio čovjek otvorena vrata ušao i nekoliko puta mahao trobojkom,ništa slupano.

Ali isto tako kad već želiš o tom tipu vandalizma,a upućen si na dešavanja u Kula Gradu,trebao si spomenuti kako je 20-ak puta Crkvica na KG obijana?! Ili si to zaboravio? Nisi čuo?

Trebao si spomenuti kako se na Crnom Vrhu nekoliko puta razbijao spomenik! Nisi čuo?
Kako se nekoliko puta na pravoslavnim grobljima u opštini lomili krstovi? Nisi čuo?

Ili kako su se vijenci ispred spomenika palim borcima VRS u centru Zvornika bacani u kontejnere istu noć kad su postavljeni?!

Dakle mnogo je više vandalizma prema većinskom narodu, pa bi onda mogli govoriti o toj paradoksalnoj situaciji.. I ponavljam, ne želim da se to ponavlja.




Nekako mi cudo da se povratnici tako ponasaju, s obzirom na kakva je sredina Zvornik postala. Stoga me cudi. Moj stari je pricao kako su Srbi uposlenici u Glinici isli na nekakve "vjezbe" vec 1991.godine...


A reci mi, koja sela i naselja su bila bosnjacka na teritoriji koja danas potpada pod Zvornicku? Spomenuo sam Dulice, Krizevice, Kamenicu, Snagovo, Kozluk, Sepak, dio Trsica, Snagovo? Kakva je etnicka struktura tih sela i naselja danas? Ko je se naselio u one radnicke barake u Karakaju?

_________________
Bismillah ir rahmani rahim, rabbi yessir, velatuassir, rabbi temim, bil hajr - Amin!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 17 sij 2013, 01:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12343
Što se tiče vježbi njih je bilo svugdje, okupi se društvo sa oružjem i tako...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 17 sij 2013, 01:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 sij 2013, 13:46
Postovi: 8149
Lokacija: Republic of Srpska
Melcher je napisao/la:
Zamolio bih mog Drinjanina da objasni nadimak "Zvornik-Genocid", kojeg rabe navijaci lokalnog nogometnog kluba, FK Drina Zvornik?


Biću duži jer to zahtjeva pitanje ;)

Negdje 2000 godine je došlo do organizovanijeg navijanja u Zvorniku... Postojale su dvije frakcije koje su brojale do 100 ljudi zajedno. Fedellisimi BB i Genocid.
Uglavnom se išlo na fudbalske utakmice. Doduše bilo je i par utakmica u dvorani,rukometnih na koje je išla raja,prvenstveno frakcija Genocid.

Između ostalog ozbiljnije spajanje se desilo na utakmici kupa upravo Drina - Zrinjski. Kada je bilo nešto oko 80-ak ljudi,ali ime se nije isticalo kao ime Genocid. Tada se dolazi na ideju da se grupa zove Genocid,a da frakcije ostanu i dalje po članovima podjeljene. U toj frakciji Genocid su bili mahom mlađi nacionalno okrenuti momci,bilo je i par starijih izrazitih srpskih nacionalista.

Nije se naročito redovno išlo na utakmice. Neke veće su se gledale.
2006. godine dolazi do čuvenog kup duela sa Sarajevom.
Drina je nesretno poražena sa 2-1 pred sami kraj.

Na stadionu po kišovitom vremenu oko 2500 ljudi (tad nije bilo druge tribine). Oko 7 hordaša je bilo dobro ograđenih.
Na sredini tribine je došla frakcija BB Fedellisimi,koja je brojala 100+ ljudi. Na samom početku tribine odvojeno je bila frakcija Genocid sa nekih 50+ ljudi. Naravno transparenti su bili rašireni na tekmi,kao i zastave grupa.
Pjevanje je bilo odvojeno. To je prvi veći dolazak neke veće ekipe iz Federacije,predvođene "konjem" Musemićem.

Svi znamo,već ustaljen repertoar pjesama i skandiranja. Okolo nas 15-ak policajaca. Momenat je sledeći negdje oko 50og minuta kreće pjesma "Husrefova mama puši k.r.c nama". Isti se okreće prema tribini koja je bila iznad njegove glave i baca flašu sa tečnošću,pogađa jedno dijete,tada kreće salva uvreda ,ali i vraćanje flaše,reaguje murija, on se okreće i slijedi " majku vam če...." i onda je krenuo cijeli arsenal..
Od tada se nastupalo zajedno.
A "Avaz" je jedva dočekao priču o šovinistima iz Zvornika sela. Naravno potkrijepljen sa sve pričom Obuće kako ne može da vjeruje da mu je neko pjevao klaćemo ti dijete,što nema blage veze sa životom. ;) Pri tome se uletilo kako je neko želio linč tih 7 momaka,koje niko nije pipnuo,ne znači da nebi,jer stanica se nalazi maltene odma pored stadiona,ali su bili dobro zaštićeni i nisu imali ni najmanjih problema,autobus gostiju niko nije pipnuo. Krenula je mjesec dana hajka na ime grupe (iako naravno ni tada nije to bila nešto organizovana grupa sa jasnom idejom i vođstvom),te na priču o Zvorniku kao korijenu šovinizma,paz molim te to priča zvanično Sarajevo... Kružila je priča kako je sve slikano (što i nije tajna, objavili su možeš misliti slike maloljetne djece,od po 14-15 godina) i označili sa fašisti,bez i najmanje analize... To zakonski nije dozvoljeno ako ništa!

Krenula je hajka.Genocidu je to dalo dodatnu snago,išlo se malo na fudbal,malo na košarku. Uslijedio je veliki meč u košarci msm 2008. sa Slavijom. Inače to je Vukovima (tada Genocidu) najneprijateljska grupa u zemlji... Apsolutna pobjeda ideje grupe,koja je urpkos javnom pljuvanju i vrijeđanju od zvaničnog Sarajeva napravila atmosferu kakva se vjerovatno nikada nije vidjela u dvorani na ovim prostorima. Preko 400 ljudi u kopu. Najveća brojka ikada...

2010. FK Drina postaje šampion lige RS. Ulazak u PL... Već na polusezoni,nekakvim glavešinama je smetalo ime GZ. U dogovoru sa kasnije ispostaviće se nesposobnom i prije svega ljigavom upravom mijenja se ime grupe u Vukovi. Dosta članova GZ nije više željelo biti u kopu pod tim imenom,smatrali su to pobjedom zvaničnog Sarajeva i pljuvača iz Avaza.

Novoformirana grupa je jasno raskrstila sa svim rekvizitima GZ i jasno stavila do znanja da će raditi prvenstveno u interesu FK Drina,pa makar i mimo svojih osjećanja.
Jer jasno i glasno je bilo svima, ukoliko ime Genocid ostane, nijedan navijač neće moći ući na tribinu,a ukoliko dozvoli FK Drina takvo što biće automatski izbačena iz takmičenja.

Pomirili su se glavni ljudi grupe. Utakmice lige RS je pratilo po 100-ak ljudi na tribini,izuzev poslednje dvije gdje je brojka bila nešto veća,govorim o tribini.

Došlo se na pauzi pred PL do crtanja grafita na samom stadionu,to se uradilo na najbezbolniji način stavljeno je ime grupe ali Vukovi. Znalo se da oni glavni iz GZ neće dolaziti i bodriti tim jer ne žele ići pod novim imenom.

Prva tekma sa Borcem 300 ljudi u kopu,druga sa Olimpikom 200 ljudi,treć sa Travnikom 150... uglavnom u kopu je bilo do pred kraj sezone standardnih 100-ak,a povremeno se i na rukomet išlo.
Išlo se i na gostovanje u Prijedor i Banjaluku. Iako su Vukovi napravili ogroman ustupak Upravi po ko zna koji put,isti oni Vukovi koji su bili prvi pri pomoći da se teren dovede na -10 i u red kupeći na sopstvenom transu snijeg cijeli dan su izigrani. Prvog gostovanja nije bilo zbog papira u Banoviće,a potom i u još neke sredine po Federaciji,razlog je bio valjda tehničke prirode,iako niko neće priznati i reći da je sranje U Doboju prilikom prvog gostovanja možda i glavni razlog. S kombijem se išlo u BL.

U 13.kolu Slavija dolazi,standardno neprijateljstvo sa Sokolovima i molba uprave da se ne ponaša bezobrazno i ne slaže nas kako ona želi,dopusti pirotehniku nije urodila plodom.Pa se sa mjesta gdje se okupljala grupa dobar dio umjesto put stadiona zaputio prema kućama. Na stadionu pravi bojkot, nešto preko 100 ljudi nije navijalo. Iako smo imali jednog junošu koji je pokušao biti huligan i gađati goste sa kesom vode.Na toj utakmici se pojavljuje veliki trans GENOCID ZVORNIK okrenut naopako kao i Vukovi.

Uslijedila je utakmica u borbi za opstanak sa Zrinjskim. 15 kolo,došlo je i vas oko 40ak. Vukova nešto preko 100. Drina je dobila,ali je ponovo manja grupa unijela trans GENOCID ZVORNIK. To je zasmetalo ne znam ni sam kome,možda vašem treneru,možda sudijama,uglavnom zaprijećeno je da će utakmica biti prekinuta ukoliko se ne ukloni.
Uklonjen je.

Do kraja manje više slično,nije bilo transa. Na utakmici sa Sarajevom mlađa ekipa je iskjučivo išla,a kreteni i nekakvi prijatelji uprava su krenuli sa buketima cvijeća prema Vukovima i Hordama,gosti su prihvatili buket,mi smo odbili sve nam je bilo jasno,ponovo smo izigrani,jasno je bilo i da će priča kada je tribina stati,jer ne želimo biti ničije barbike,ničiji karijes na zubu,do nekih boljih vremena.


Što se samog imena tiče,svi teže nekom imenu koje će da bruji,tako i ova grupa iz Zvornika. Samo ime Genocid odavno nosi grupa iz BP,kao i podgrupa Crvenih Djavola iz Kragujevca. ;)

_________________
[img]https://oi39.tinypic.com/f21vf4.jpg[/img]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 17 sij 2013, 01:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 sij 2013, 13:46
Postovi: 8149
Lokacija: Republic of Srpska
Citat:
Nekako mi cudo da se povratnici tako ponasaju, s obzirom na kakva je sredina Zvornik postala. Stoga me cudi. Moj stari je pricao kako su Srbi uposlenici u Glinici isli na nekakve "vjezbe" vec 1991.godine...


A reci mi, koja sela i naselja su bila bosnjacka na teritoriji koja danas potpada pod Zvornicku? Spomenuo sam Dulice, Krizevice, Kamenicu, Snagovo, Kozluk, Sepak, dio Trsica, Snagovo? Kakva je etnicka struktura tih sela i naselja danas? Ko je se naselio u one radnicke barake u Karakaju?


Ako misliš da lažem imaš pravo,jer me ne poznaješ,ko ni ja tebe. Da imam neku korist da ti lažem,vala i nemam,da imam neku korist biti subjektivan isto tako. Da nekoga mrzim,isto tako ne,da žalim pojedine da.

Ajde vako, jesi li ti bošnjak ili hrvat???
Ako ti je stari pričao ja ne želim reći da nisu,jer tvoj stari je tada radio,ja sam tada bio klinac. Ako se misli na neke vojne vježbe,moguće da je i toga bilo,isto kao što su bošnjaci već tada počeli sklapati planove koji je vrh najpogodniji na pucanja na solitere,da li je to Kula Grad ili Šćemlija itd... ;)

Što se tiče sela i zajednica,popis 1991. nije bio relevantan. Ne samo u Zvorniku,vjerovatno i u drugim sredinama ;) Kao što ti već rekoh,dosta teritorije koja je 91 bila u popisu pod opština Zvornik danas više ne spada pod teritoriju opštine Zvornik ;) Uglavnom područja gdje su Bošnjaci bili većina i jesu.

Kasno je ne mogu se sad zamarati statističkim podacima da ti precizno prezentujem populacionu kartu opštine,ali mogu odokativno reći. U samom gradu je odnos 25-5. U selima je taj odnos 22-14.

Dakle izrazita većina Bošnjaci su u : Većem dijelu Šepka,Jusićima,Klisi,Đulićima,Križevićima,Glumini,Kula Gradu,Diviču,Liješnju,Kamenici,Sultanovićima,Liplju,Kućić Kuli,Glodima,Dugom Djelu...

_________________
[img]https://oi39.tinypic.com/f21vf4.jpg[/img]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 17 sij 2013, 10:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
Melcher odma' u ofanzivu. Tek je čovek stigao a on po đenosajdu i vežbama.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 17 sij 2013, 13:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 lip 2009, 08:42
Postovi: 2112
Lokacija: Beograd
Melcher je napisao/la:
Zamolio bih mog Drinjanina da objasni nadimak "Zvornik-Genocid", kojeg rabe navijaci lokalnog nogometnog kluba, FK Drina Zvornik?


sta ima da ti objasnjava, idi radi nesto pametno ,gledaj u sunce isl.

_________________
Čevo ravno, gnjijezdo junačko,
a krvavo ljudsko razbojište,
mnoge li si vojske zapamtilo,
mnoge li si majke ojadilo!
Ljudske su te kosti zatrpale,
ljudskom si se krvlju opjanilo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 17 sij 2013, 13:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 lip 2009, 08:42
Postovi: 2112
Lokacija: Beograd
hram

slika

_________________
Čevo ravno, gnjijezdo junačko,
a krvavo ljudsko razbojište,
mnoge li si vojske zapamtilo,
mnoge li si majke ojadilo!
Ljudske su te kosti zatrpale,
ljudskom si se krvlju opjanilo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 18 sij 2013, 20:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
storaB je napisao/la:

Dakle povratak u Zvornik je preko 90%. Zvorni je najmultetničnija sredina nesretne države!
Zvornik je grad sa najvećom gustinom naseljenosti u državi, govorim o gradskoj zoni,na jednom relativno malom prostoru živi oko 30 000,u cijeloj opštini nešto ispod 70 000.

Oko 19000 Bošnjaka se vratilo. Međutim treba znati da kada se govori o povratku,tu se moraju ubrajati i dvije opštine koje više nisu u sastavu prijeratne opštine Zvornik (Sapna,FBIH i Osmaci,RS).


Pa ako ćemo po rezultatima lokalnih izbora, stalno prisutnih muslimana u opštini Zvornik ima do 8.000 (4.042 redovna glasa za muslimanske stranke). U Osmacima samo 401 redovan glas.
U opštinama Prijedor i Doboj ih ima oko 9.000, a niti u jednoj opštini Srpske ih nema više od 10.000.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 19 sij 2013, 12:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 sij 2013, 13:46
Postovi: 8149
Lokacija: Republic of Srpska
Opet kažem,Osmake ne pominjite pod Opštinu Zvornik,jer to oni već nekoliko godina nisu ;)

Ne možeš brojku uzimati na osnovu redovnih glasova,njih je izašlo na izbore tek nešto oko 50%. Dakle nekih 8000 ima pravo glasa,još toliko ih sigurno pravo glasa ima u drugim opštinama Federacije (Tuzla,Kalesija,Banovići)a žive u opštini Zvornik.... već pominjana priča oko mjesta prebivališta i registracije,jasno je i zbog čega je to tako. Povlastice i primanja su veće u Federaciji nego u RS.
Dodaj tome broj djece (koje nije da nema,naročito po selima, tipa Križevići),dakle u ZV opštini živi oko 19000 Bošnjaka.

_________________
[img]https://oi39.tinypic.com/f21vf4.jpg[/img]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 19 sij 2013, 12:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
Ime navijačke grupe Genocid... e svašta majke mi...

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 19 sij 2013, 12:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 sij 2013, 13:46
Postovi: 8149
Lokacija: Republic of Srpska
ne vidim što bi to bilo toliko potencirano?!

_________________
[img]https://oi39.tinypic.com/f21vf4.jpg[/img]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 19 sij 2013, 12:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
storaB je napisao/la:
ne vidim što bi to bilo toliko potencirano?!


To se ti šališ sa mnom?

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 19 sij 2013, 12:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 sij 2013, 13:46
Postovi: 8149
Lokacija: Republic of Srpska
potpuno sam ozbiljan. Dakle tema je Zvornik prvenstveno.. Štaviše objasnio sam i sve oko imena i same grupe,čisto da ne bih morao voditi polemiku.
Još prostije Genocid (Vukovi) je čisto srpska grupa pro srpski orjentisana,danas nije u funkciji,prvenstveno zbog glodara iz uprave. A uvijek u imenu svake grupe se nađe neka paralela,znam da mnogi ime povezuju sa svim onim što se desilo u Srebrenici,što opet nema nikakve sličnosti i nikakve povezanosti. A opet Vukove povezuju sa jedinicom Vukovi sa Drine,tako u nedogled.

Svako ko je bio u Zvorniku (a između ostalog bile su skoro sve veće grupe i timovi) dok je Drina igrala PL nije imao ni najmanjih problema sa grupom,sem pomenutih igrača Slavije. ALi to je opet stvar kulture i nekih drugih animoziteta.

_________________
[img]https://oi39.tinypic.com/f21vf4.jpg[/img]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 19 sij 2013, 12:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12343
Ni ja ne znam šta je tu čudno Mettema. :neznam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 19 sij 2013, 12:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
Ne trolluj.

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 30 sij 2013, 18:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 sij 2013, 13:46
Postovi: 8149
Lokacija: Republic of Srpska
Radovi na kupoli Hrama traju i privode se kraju,uskoro slijedi postavljanje krsta.
slika

_________________
[img]https://oi39.tinypic.com/f21vf4.jpg[/img]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 01 vel 2013, 20:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 sij 2013, 13:46
Postovi: 8149
Lokacija: Republic of Srpska
Evo jedna zanimljiva slika Zvornika,barem dijela, s brdašceta iznad grada ;) gdje se vidi sva skučenost i prenatrpanost.

slika

_________________
[img]https://oi39.tinypic.com/f21vf4.jpg[/img]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 13 vel 2013, 13:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 sij 2013, 13:46
Postovi: 8149
Lokacija: Republic of Srpska
Neko je prethodnih mjeseci spominjao i nekakvu netoleranciju prema Bošnjacima u Zvorniku... 27 džamija je ili obnovljeno ili izgrađeno u Opštini,još 2 će se početi graditi, povratak je preko 90%.

_________________
[img]https://oi39.tinypic.com/f21vf4.jpg[/img]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 13 vel 2013, 14:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12343
A šta je sa onih 10%, ha? Samo 27 dzamija, Sarajevo ima preko 100 pa nije vam to za neku pohvalu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 13 vel 2013, 15:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 sij 2013, 13:46
Postovi: 8149
Lokacija: Republic of Srpska
Što se tih 10% tiče,radi se ili o ljudima koji su prodali svoje kuće,ili o ljudima koji nisu konkurisali za povrat imovine (ima tu i nekoliko stanova gdje su vlasnici bošnjaci zakasnili na neke sudske postupke,pa su trenutno ti stanovi prazni). Odnosno ljudima koji žive u većim gradovima ili inostranstvu.

_________________
[img]https://oi39.tinypic.com/f21vf4.jpg[/img]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 22 vel 2013, 17:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 sij 2013, 13:46
Postovi: 8149
Lokacija: Republic of Srpska
Citat:
ZVORNIK – Delegacija Vlade Republike Srpske predvođena premijerom Aleksandrom Džombićem boravila je danas u radnoj posjeti Fabrici glinice „Birač“ u Zvorniku. Na sastanku s rukovodstvom Fabrike razgovarano je aktuelnoj situaciji u najvećem zvorničkom kolektivu, izazovima s kojim se trenutno suočava Grupacija „Birač“, te aktuelnim prilikama na tržištu aluminijuma i glinice, kao i cijenama energenata u regionu i Evropi.Predsjednik Vlade Republike Srpske Aleksandar Džombić iskazao je podršku menadžmentu Grupacije „Birač“ u odgovoru na izazove krize, te izrazio spremnost Vlade da pomogne ovaj privredni kolektiv.

- Moramo dati šansu „Biraču“ da radi, kako bi spasili radna mjesta, s obzirom da je ovdje zaposleno oko 1000 ljudi. Prestanak rada ove fabrike doveo bi u velike probleme ne samo opštinu Zvornik, nego i širi region imajući u vidu broj povezanih poslovnih subjekata koji su naslonjeni na rad fabrike. Prošle godine smo odobrili kredit Investiciono razvojne banke od skoro 20 miliona maraka za rekonstrukciju kotlovskih postrojenja i prelazak s gasa na ugalj radi smanjenja proizvodnih cijena koštanja. Na taj način stvaraju se uslovi da fabrika pozitivno posluje – istakao je premijer Džombić.

Džombić je rekao da su potraživanja Vlade po nekoliko osnova, odnosno radi se o kreditu iz ministarstva finansija koji je rađen kada je bila privatizacija, zatim kreditima iz IRB-a koji su u ovom trenutku redovni, te o reprogramu poreskih obaveza po nekoliko osnova.

- U prethodnom periodu mi smo kod obezbjeđenja reprograma upisivali hipoteku prvog reda, sada negdje u ovom trenutku imamo upisano između 80 i 90 odsto hipoteke na kompletnim proizvodnim pogonim prvog reda. Danas smo se dogovorili da im reprogramiramo na određeni vremenski period dospjele poreske obaveze i dospjeli stari kredit iz ministarstva finansija i da u roku od tri mjeseca dobijemo dodatno obezbjeđenje, odnosno da dobijemo i ovih 20 odsto proizvodnih pogona pod hipotekom prvog reda ili eventualno ako je neko upisan prvog reda da dobijemo hipoteku drugog reda, kako bi dodatno obezbijedili svoja potraživanja. Takođe ćemo donijeti odluku da „Elektro Bijeljina“, isto uz određeno obezbjeđenje, reprogramira svoje obaveze i na taj način stvaramo uslove da fabrika može da ostvaruje rezultate – kaže Džombić.


slika

http://www.zvornikdanas.com/2013/02/dzo ... na-mjesta/

_________________
[img]https://oi39.tinypic.com/f21vf4.jpg[/img]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 23 vel 2013, 08:31 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
storaB je napisao/la:
Neko je prethodnih mjeseci spominjao i nekakvu netoleranciju prema Bošnjacima u Zvorniku... 27 džamija je ili obnovljeno ili izgrađeno u Opštini,još 2 će se početi graditi, povratak je preko 90%.


Ako je povratak preko 90%, to je super. U Posavini nije ni 10%.

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 23 vel 2013, 08:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13036
Lokacija: Zagreb
Da je povratak od 90% istina, Bošnjaci bi imali apsolutnu većinu u gradu i općini, ali oni to nemaju, realnija je brojka od 30-40%
ubuduće manje laganja...

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 781 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 32  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 16 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO