HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 24 tra 2024, 09:56.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 781 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 32  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 16 sij 2013, 15:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Dedera objasni kako funkcioniraju Zvornik i Mali Zvornik (jedna cjelina sa dvije strane granice?!), već sam pitao na temi i dobio odgovor od osobe koja ne živi u Zvorniku.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 16 sij 2013, 16:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 vel 2012, 03:56
Postovi: 687
storaB je napisao/la:
Kao neko ko cijeli svoj život živi u Zvorniku,moram biti opširan jer drugačije ni onim koji zaista nisu zlonamjerni se ne može objasniti prava istina,a kamoli predstaviti jedan manji gradić Republike Srpske.


Misliš gradić Bosne i Hercegovine? :bih

Citat:
Dakle povratak u Zvornik je preko 90%. Zvorni je najmultetničnija sredina nesretne države!
Zvornik je grad sa najvećom gustinom naseljenosti u državi, govorim o gradskoj zoni,na jednom relativno malom prostoru živi oko 30 000,u cijeloj opštini nešto ispod 70 000.

Oko 19000 Bošnjaka se vratilo. Međutim treba znati da kada se govori o povratku,tu se moraju ubrajati i dvije opštine koje više nisu u sastavu prijeratne opštine Zvornik (Sapna,FBIH i Osmaci,RS).U ove dvije opštine imamo još oko 10 000 Bošnjaka povratnika. Pri tome treba istaći,kako je popis 91e bio isključivo namješten,pa su se cifre za opštinu Zvornik nerealno povećavale,brojala je pazite više od 80 000,što jednostavno prostom logikom nije bilo moguće! Danas je sama gradska zona duplo brojnija,a i izgrađenija,da ne govorim o nekim novim naseljima i selima ;) Dakle nekome je bilo u interesu da namjerno svjesno povećava brojke,prepoznaće se.


Općina Osmaci je dio prijaratne općine Kalesija pod srpskom kontrolom koja je ostala u RS. Znači to je srpska Kalesija i ako ona nije spojena poslije Daytona sa Zvornikom u jednu općinu, onda nema veze sa Zvornikom.

Sapina je FBiH dio Zvornika, no to je bilo i ostalo pod muslimanskom kontrolom i tu se onda gleda povratak Srba, a ne Muslimana. Inače samo je sjever općine Zvornik bio većinski srpski, ostalo je bilo muslimansko, a pod muslimanima je, začudo, ostao upravo dio tog sjevera (sjeverozapad) gdje se nalazi nekoliko većih srpskih sela (Rastošnica, Rožanj, Baljkovica), dok je ostatak općine ostao pod Srbima.

Citat:
Isto tako reći da su nekakvi seljaci,planinari i šumari naselili Zvornik nije pošteno i nije istina.Uostalom šta je Sapna,Osmaci nego obična seoska područja sa nekim elementima naselja,a upravo odatkle je najveći broj Bošnjaka + Kozluk. Naravno znaju to pljuvači na ovoj temi,ali svjesno većini vas dobronamjernih iz Hercegovine žele stvoriti sliku o nekakvom srbočetnikom gradiću gdje vlada ludilo i mržnja... bez potrebe. A to najbolje znamo mi koji boravimo u istome.


Osmaci su srpska općina odvojena od Kalesije koja je ostala u FBiH. Iako je i taj dio bio dosta muslimanski, oružjem i Daytonom je odvojem od ostatka Kalesije. Ne vidim kakve veze ta općina ima sa Zvornikom, osim ako nije došlo do spajanja općina.

Citat:
Zvornik je naselilo oko 20 000 Sarajlija, dakle ne iz nekih mjesta koja se nalaze 2 sata od Sarajeva,već iz Ilidže,Vogošće,Ilijaša,Hadžića,Marin Dvora,Grbavice,Koševa,Vrela Bosne,ima i Tuzlaka,Visočana...


To objašnjava srpsku većinu na izborima. Znači tu ste gradili nove objekte (i to bome puno njih ako ste toliko ljudi tu naselili, uz toliki povratak Muslimana) za naseljavanje Sarajlija kako bi održali tu općinu srpskom. Da ste umjesto toga naselili te ljude u neki grad na Kosovu iz kojeg bi protjerali malo Šiptara, danas bi možda to ostalo u Srbiji. Ili da ste protjerali nešto Sandžaklija (onako kao što ste Hrvate iz Vojvodine) i naselili Sarajlije u Novi Pazar, danas ne bi tamo bila mala Turska. Ali vama je bilo bitnije preći Drinu i širiti se na zapad, nego očuvati vaša povijesna područja. Obit će vam se to u glavu kad-tad...

_________________
[url]http://www.youtube.com/watch?v=8BhSmd5ZWkw[/url]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 16 sij 2013, 17:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 sij 2013, 13:46
Postovi: 8149
Lokacija: Republic of Srpska
Ministry of Sound je napisao/la:
Dedera objasni kako funkcioniraju Zvornik i Mali Zvornik (jedna cjelina sa dvije strane granice?!), već sam pitao na temi i dobio odgovor od osobe koja ne živi u Zvorniku.


Uzajamno se pomažu i praktično zavise jedna od druge,tačnije Mali zavisi od Velikog.
Prvih godina posle rata masovno su ljudi prelazili most i snabdijevali se po malozvorničkim trgovinama,razlika u cijeni je bila ogromna,vremenom se to izjednačilo,ali opet neke namirnice poput hljeba, voća,povrća,cigareta, sokova su jeftinije na srbijanskoj strani pa se često tamo ide... Da ti ne pričam da su tih prvih nekoliko godina nakon rata mnogi preselili u MZ i skućili se. Naravno cijela opština MZ je puno manja,svega nekih max 8000 broji. Iako dosta ljudi,naročito iz Hercegovine to ne zna,pa su me mnogi hercegovci (trebinjci,gačani) pitali pitanja tipa " Idete li vi u MZ čuli smo da je tamo ludilo ima puno više nego u Zvorniku?",misleći kako je MZ puno veći.

Danas, osim već jasne povezanosti jednog naroda,osim trgovine i privrede, dvije opštine imaju sjajnu saradnju,trebao bi se uskoro realizovati projekat renoviranja mosta koji spaja Srpsku i Srbiju,već sam postavio sliku istog. ;) Vlada RS i Srbije će finansirati dio,dok će dio opštine finansirati.
U sportskom,kulturnom i svakom drugom smislu se pomaže koliko se može,dosta ljudi iz MZ radi u Zvorniku, manje više svi izlaze iz MZ u Zvornik,školuju se,mada u manjem broju imaš i obrnutih slučajeva.

Živi se i u MZ kao i u Zvorniku, skromno,jbg Zvornik je bio industrijski centar,danas je industrija maltene dobrim dijelom uništena,privatizacija,palci k... ... ;)

_________________
[img]https://oi39.tinypic.com/f21vf4.jpg[/img]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 16 sij 2013, 17:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 sij 2013, 13:46
Postovi: 8149
Lokacija: Republic of Srpska
Tomislav diablo

Ne mislim već znam,osjećam. Možda griješim,ali ta greška vjeruj mi ni najmanje me ne pogađa.

Što se tiče Osmaka već sam rekao, od 91e su oni u sastavu opštine Zvornik se vodili. Danas u njima živi oko 7500 ljudi, od toga 4500 Bošnjaka. Status opštine u RS su dobili vjerovatno političkom kupovinom (mada o tome ne bih mnogo) gdje su neki dali bubreg za pare,bilo je još tih slučajeva,isto je pokušano i sa Kozlukom ,al se nije uspjelo sa bošnjačke strane,pa je Kozluk i dalje u sastavu opštine Zvornik,iako ima recimo svoju stanicu MUP-a.

I ponavljam,nije mi svrha manipulisati podacima,povratak u Zvornik je najveći u BiH, s tim što dobar dio povratnika svoja dokumenta i dalje ima u opštinama Tuzla i Kalesija,pa bi vjerovatno ta brojka bila i veća + dobar dio je izvršio zamjenu imovine (sigurno negdje oko 3000 domaćinstava). Što bi se sve zajedno moglo svesti,da je praktično povratak 100% (mnogi su povratili svoju imovinu,a žive dan danas u inostranstvu,Austrija,Švajcarska,Njemačka,Amerika). Eto jedan ličan primjer,kuća u kojoj sam živio je iseljena 1999. a od tada niko u njoj ne živi,jer vlasnici bošnjaci žive u Njemačkoj,takvih kuća u dijelu grada Fetija je desetine,kao i u samom centru.

U vezi Osmaka dosta griješiš. Doduše sada se pod Osmacima gleda šire područje,imaš tzv. gornju i donju zonu grada,takva je i podjela populacije, u jednoj su velika većina jedni,u drugoj drugi. ;) Tako je bilo i ranije,štaviše razlika je bila mnogo manja,dosta rođenih s Osmaka danas živi u gradu Zvorniku. ;) Sigurno broj oko 1000.


Citat:
To objašnjava srpsku većinu na izborima. Znači tu ste gradili nove objekte (i to bome puno njih ako ste toliko ljudi tu naselili, uz toliki povratak Muslimana) za naseljavanje Sarajlija kako bi održali tu općinu srpskom. Da ste umjesto toga naselili te ljude u neki grad na Kosovu iz kojeg bi protjerali malo Šiptara, danas bi možda to ostalo u Srbiji. Ili da ste protjerali nešto Sandžaklija (onako kao što ste Hrvate iz Vojvodine) i naselili Sarajlije u Novi Pazar, danas ne bi tamo bila mala Turska. Ali vama je bilo bitnije preći Drinu i širiti se na zapad, nego očuvati vaša povijesna područja. Obit će vam se to u glavu kad-tad...


Ovo sam citirao iz više razloga ;)

Ne objašnjava to većinu. Ako vjeruješ sam sam bio u komisiji na poslednjim izborima,a prethodno i aktivista koji je slao onaj famozni broj CIKu za provjeru biračkog mjesta. I ?
Jednostavno dosta bošnjaka i dalje ima dokumente za prebivalište na Tuzli,Kalesiji,a žive u Zvorniku,pa vjerovatno dobrih 40%. Zbog toga su i rezultati takvi kakvi su.
Dakle od možda nekih 14000 birača,pravo glasa na opštini ima nekih max 9000 (govorim o Bošnjacima),inače pravo glasa je imalo ove godine u opštini oko 50 000.
A opet osvrnemo li se na izborne rezultate sasvim je jasno da su bošnjačke stranke dobile suvih oko 4500 glasova. Njihov kandidat je dobio nešto preko 2500 za načelnika,ali poznate su ti te priče o kupovini glasova. Uostalom imaju 3 poslanika u opštini. A i predsjednik opštine je bošnjak po onom staromodnom zakonu na osnovu popisa iz 91e,zbog toga uostalom bošnjaci ne žele popis. Jer kad bi ga bilo u Zvorniku nebi imali to mjesto predsjednika,koje bog zna šta i ne vrijedi.

Kada se govori o izbjeglicama,ukupan njihov broj je oko 25000. Ali nije isključivo gradska zona ih sve primila.Imaš velika naselja poput Branjeva gdje živi blizu 3000 ljudi,po tom Karakaj,sigurno si čuo je takođe dosta toga primio,kao i naselja Ulice,Ekonomija,Snagovo. Grad je primio do 10-ak hiljada,možda više. Naravno i dobar dio negdje oko 3-4000 tih izbjeglica se ili vratilo na prijeratna ognjišta ili otišlo u veće sredine.

Što se Kosova tiče,nećemo ići daleko,tema je Zvornik. Vjerovatno su nam i mišljenja dijametralno suprotna ;) Kosovo je ma ko to htio priznat,NATO država na Balkanu,ili preciznije islamska republika gdje će se predstavljati ljubav prema muslimanima,a s druge strane će im to biti maska za ubijanja po cijelom islamskom svijetu,toga smo valjda svi svjesni. Možemo još dalje ići,zašto Herceg Bosna ili RS ne dobiju pravo na otcjepljenje ili sopstvenu republiku?! Pa jednostavno to nije interes najvećih sila,a s druge strane to ne znači da je BiH jaka da očuva teritoriju.

Opet griješiš. Al poštujem da sam stranac na ovom forumu pa ti neću replicirati, samo se nadam da tvoja domovina nikada neće biti primorana da se bori protiv jedne tvorevina kakva je USA,od njih spasa nema,niti ikakva strategija pomaže.

_________________
[img]https://oi39.tinypic.com/f21vf4.jpg[/img]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 16 sij 2013, 17:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58877
Lokacija: DAZP HQ
storaB je napisao/la:

slika



ako sam te dobro razumio (rekao si da vas ovaj most spaja sa Srbijom) ove kuće desno na slici preko Drine su već dio općine Mali Zvornik?

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 16 sij 2013, 18:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
dudu je napisao/la:
ako sam te dobro razumio (rekao si da vas ovaj most spaja sa Srbijom) ove kuće desno na slici preko Drine su već dio općine Mali Zvornik?


Dobro si ga razumeo. Preko reke je sve Mali Zvornik. Mada se ovde ne vidi čitav.

Spojeni su ovim mostom i malo severnije imaš još jedan veći most sa ozbiljnim graničnim prelazom.

Inače, po popisu iz 2011. MZ kao opština ima 12500 stanovnika, dok je u gradiću nekih 4500 ljudi. Među njima i nekih 350 Muslimana i pedesetak Bošnjaka.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 16 sij 2013, 18:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 sij 2013, 13:46
Postovi: 8149
Lokacija: Republic of Srpska
forumaš jagnjeca brigada ti je sve rekao...
Evo ti jedna sličica Malog Zvornika,čisto donekle da vidiš kolika je to teritorija ;)

dakle evo ti prvo lijevi dio MZ

slika

a evo i veći dio MZ,tzv. desni dio

slika

Kao što već rekoh radi se o opštini sa max 8000 ljudi.. Prva bliža veća opština je Loznica.

_________________
[img]https://oi39.tinypic.com/f21vf4.jpg[/img]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 16 sij 2013, 18:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58877
Lokacija: DAZP HQ
e ovo su onda dvije najbliskije prekogranične općine uopće, ima ih i na Savi, ali Sava je rijeka, a ova Drina kao potok, šibneš 4-5 mostova bez problema.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 16 sij 2013, 18:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 sij 2013, 13:46
Postovi: 8149
Lokacija: Republic of Srpska
sigurno da jeste,tim prije jer se radi o relativno malim gradovima,praktično iz centra Zvornika si u centru Malog Zvornika za desetak minuta hoda. A opet iz RS u Srbiji si za svega minut vremena. S tim da je ovaj most sa ove slike isključivo pješački most ;) dakle nema saobraćaja na njemu.Slijedi njegova rekonstrukcija. Bilo je ranijih godina priče da se pravi još jedan prije Brane koji bi povezivao ovaj desni dio MZ sa Zvornikom,ali se odustalo od toga...

Evo jedna slika ako koga uopšte zanima od decembra 2010 i onih gadnih poplava,da vidite na šta je ličio Zvornik.


slika

a evo iz tog vremena i slike bazena,pardon stadiona

slika

_________________
[img]https://oi39.tinypic.com/f21vf4.jpg[/img]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 16 sij 2013, 18:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
dudu je napisao/la:
e ovo su onda dvije najbliskije prekogranične općine uopće, ima ih i na Savi, ali Sava je rijeka, a ova Drina kao potok, šibneš 4-5 mostova bez problema.


U odnosu na Dunav i Savu, jeste mala... ali da je kao potok nije. Dobra je za plivanje, ako ništa drugo.

A mislim da ima ukupno 5-6 mostova duž čitave granice.

storaB je napisao/la:
a evo iz tog vremena i slike bazena,pardon stadiona

slika


Savršeni uslovi za razvoj vaterpola. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 16 sij 2013, 18:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58877
Lokacija: DAZP HQ
nisam mislio doslovno potok, nego figurativno, imajući na umu Savu između dva Broda.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 16 sij 2013, 18:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 sij 2013, 13:46
Postovi: 8149
Lokacija: Republic of Srpska
jagnjeca brigada

kad već to spomenu ako ti nije mrsko odgledati ovaj klip... gdje ćeš vidjetu svu nelogičnost ulaganja u sport u Zvorniku... Tim prije jer Zvornik nema ni VK ni SK ni još neke kolektive za koje se izdvajaju pare iz budžeta..
A eto kad je sport u pitanju fudbaleri i rukometaši,odbojkaši su bili prvaci RS,igrali PL,dok su košarkaši bili finalisti plej ofa lige RS i izgubili od Slavije za ulazak.


_________________
[img]https://oi39.tinypic.com/f21vf4.jpg[/img]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 16 sij 2013, 18:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
:klanjam

Genijalno. Možda da organizujete i neke ski-skokove.

Btw, neobična slika. Kao da vidim duplo. :zubati

slika

I jedno pitanje storaB... Da li je novi hram na sigurnom mestu ako ponovo dođe do većih poplava?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 16 sij 2013, 19:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 sij 2013, 13:46
Postovi: 8149
Lokacija: Republic of Srpska
pomisliću jagnjeca brigada da na jednom drugom forumu dolaziš do ovih slika?! :)

U pitanju su osnovci blizanci u OŠ Sveti Sava... Jedna zanimljivost u periodu 96-2002, zvornička OŠ Sveti Sava je bila jedna od najvećih OŠ na Balkanu,a možda i u Evropi,pohađalo ju je preko 3000 osnovaca ;)

Što se tiče Hrama,ne znam šta bih ti odgovorio,dobar dio istog,msm na podrum hrama (kako se to već zove) je ispod nivoa tla,dakle čak i ispod nivoa vode. Bio sam sam na osvećenju temelja prije par godina u tom podrumu,padala je kiša cijelu sedmicu i u tom podrumu je bilo lokvi. Nakon svih tih poplava i dešavanja,danas su to sredili,proširili su korito Drine,a i stižu uvjeravanja kako su onakve poplave iz decembra 2010 jednom u 100 godina. Dakle vjerujem da je Hram zaštićen,osim ako nas pogodi slična katastrofa.

Evo ti jedna slika da se koliko toliko skontaš gdje se nalazi.

slika

dakle nekih 60 metara od rijeke Drine.

_________________
[img]https://oi39.tinypic.com/f21vf4.jpg[/img]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 16 sij 2013, 19:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
storaB je napisao/la:
pomisliću jagnjeca brigada da na jednom drugom forumu dolaziš do ovih slika?! :)


Pa stavio sam je iz dva razloga. Jedan, stvarno je zanimljiva slika. Drugi, da vidim da li si prisutan na tom drugom forumu. Očigledno da jesi.

Tamo nisam registrovan, ali pratim vaš vredan rad. :zivili

A za hram... Ne znam. Ajde da verujemo da su dobro sve promislili pre nego što su krenuli da grade. Kada se očekuje završetak radova?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 16 sij 2013, 19:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 sij 2013, 13:46
Postovi: 8149
Lokacija: Republic of Srpska
ok JB ;)

Završetak radova, vrlo je upitno šta se sve podrazumijeva pod to završetak radova, bar kod pravoslavaca se te Bogomolje poprilično dugo završavaju,jer jedno je isključivo građevina,tj. objekat,a sasvim drugo unutrašnjost... Dok je teklo para Hram se gradio svemirskom brzinom,nažalost zadnjih pola godine je nestalo keša i stalo se...
Uglavnom stiglo se do pokrivanja kupole... Inače ova dva zvonika će biti visoka po 54 metra,dok će kupola biti (nisam 100% siguran 36 metara),evo dokle se trenutno stiglo (mada si sliku već vidio,od juče je)

slika

a tu je i izjava zvorničko-tuzlanskog

Citat:
Njegovo preosveštenstvo vladika zvorničko-tuzlanski Vasilije boravio je danas u radnoj posjeti Zvorniku gdje je u razgovoru sa načelnikom opštine Zoranom Stevanovićem konstatovao da u saradnji između crkve i Opštine ima dosta uspjeha.Tokom razgovora on je izrazio zadovoljstvo tempom izgradnje Sabornog hrama u Zvorniku.

- Veoma sam zadovoljan tempom izgradnje, obzirom na prilike i neprilike u kojima živimo, socijalnu situaciju, neimaštinu. Dogovorili smo se da 2013. godine, kada obilježavamo 1.700 godina od Milanskog edikta, obilježimo i pokrivanje Saborne crkve i osvećenje novih zvona – rekao je vladika Vasilije.

Vladika Vasilije istakao je potrebu izgradnje puta Branjevo – Lokanj – Rastošnica, jer bi taj put omogućio ljudima da odlaze što lakše na svoje zemljišne prostore i obrađuje svoje njive.

Vladika se zahvalio načelniku opštine Stevanoviću na dosadašnjoj saradnji, kao i svim odbornicima u ranijem i u sadašnjem sazivu poručivši da mu je drago da postoji harmonija u međuljudskim odnosima, te da tako treba da bude, jer svi trebamo graditi mir.


Bio bih srećan ukoliko bi se svi radovi završili do početka 2015. godine,ali nisam preveliki optimista.

_________________
[img]https://oi39.tinypic.com/f21vf4.jpg[/img]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 16 sij 2013, 19:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12343
Jeste li se dogovorili gdje su ti Osmaci, čini mi se dosta multi-kulti mjesto, djeca različizih nacionalnosti se zabavljaju međusobno, ima i mješovitih brakova.

Ima li tamo četnika?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 16 sij 2013, 19:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 sij 2013, 13:46
Postovi: 8149
Lokacija: Republic of Srpska
Nemamo se šta dogovarati ;) Osmaci su opština u Republici Srpskoj,a prethodno su bili dio opštine Zvornik.

Što se tiče mješovitih brakova toga ima svugdje i biće. Što se tiče zabavljanja to je na niskim granama,svak svoju šljivu bere otprilike,mada ima i mješanih slučajeva uglavnom po selima.

Što se trećeg tiče nećemo o tim stvarima na ovoj temi.

_________________
[img]https://oi39.tinypic.com/f21vf4.jpg[/img]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 16 sij 2013, 19:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
@Leb

Četnika svuda ima moj Lebowski. :zubati

@storaB

Ma bitno da završe te glavne radove i pokriju sve. Onda kasnije lagano sa unutrašnjim. Sve zavisi koliko su ambiciozno zamislili izgled. (postoji li nekde slika ideje?)

Moram da kažem da mi se sviđa hram. Nisu išli šablonski.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 16 sij 2013, 19:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 sij 2013, 13:46
Postovi: 8149
Lokacija: Republic of Srpska
Slažem se jagnjeca brigada u potpunosti.... Što se tiče budućeg izgleda to bi trebalo ovako da izgleda

slika


Nadat se da će se i projekat tvrđave uskoro započeti.

slika

_________________
[img]https://oi39.tinypic.com/f21vf4.jpg[/img]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 16 sij 2013, 19:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
storaB je napisao/la:
Slažem se jagnjeca brigada u potpunosti.... Što se tiče budućeg izgleda to bi trebalo ovako da izgleda

slika


Mislio sam na unutrašnjost. Šta planiraju?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 16 sij 2013, 19:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 sij 2013, 13:46
Postovi: 8149
Lokacija: Republic of Srpska
takvih slika još uvijek nemam ;) niti informacija ;) vjerovatno klasičan ikonostas i ikonopis.
znam samo da će prostor ispred Hrama biti prelijep i dovoljno veliki da primi vjerujući narod,jer to trenutno Saborna crkva nije u mogućnosti,upravo zbog nedostatka prostora. ;)

_________________
[img]https://oi39.tinypic.com/f21vf4.jpg[/img]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 16 sij 2013, 20:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 10:00
Postovi: 1736
Lokacija: ...................
Kad ste se već raspisali o Zvorniku... :zubati


_________________
Cuius regio, eius religio


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 16 sij 2013, 21:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
- Šta s' jeo? Šta s' jeo?
- Poj'o sam jedno... dvajes' i pet sarmi.

:sega


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zvornik
PostPostano: 16 sij 2013, 23:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 vel 2012, 14:37
Postovi: 954
Lokacija: AID Headquarters
storaB je napisao/la:
Vjerujem da dosta ljudi zanima i broj Hrvata u Zvorniku.

Navodno ih je prema popisu bilo ko 120. Danas je njihova brojka još manja (neki su otišli prije sukoba u Tuzlu,dobar dio u inostranstvo). Pretpostavka je da danas živi 6 porodica Hrvata, odnosno nekih 20 ljudi. Ipak moje skromno mišljenje kaže, da Hrvata ima i do 40,uglavnom žena koje su se udavale za Srbe tokom sukoba ili nakon istih. Nažalost nema katoličkog vjerskog objekta u gradu, postojala je nekakva indicija da se isti gradi,ali nije. Bilo je i Jevreja,ali su gotovo svi ubijeni tokom 43e u Banjici,štaviše u Zvorniku je tadašnja Sinagoga još uvijek u životu,doduše sa drugačijom funkcijom.

Rijeka Drina je jedno od bogatstava grada,samim time što ide cijelim tokom gradske zone.

slika

ima Zvornik i Zvorničko jezero,jedno od najljepših u državi,doduše turistički se ono uopšte ne koristi,kao i ostali potencijali... :(

slika

tu je i Zvornička tvrđava na Đurđevgradu,uzvišenju iznad gradske zone. Ove godine je planirana cjelokupna rekonstrukcija.

slika




Danasnja zgrada poste u Zvorniku je nekada bila katolicka crkva, prepravljena 1946. godine. Mislim da o zvornickim katolicima brine srebrenicki zupnik i da Zvornik dode kao neka filijalna ispostava.

Moj stari je radio u Glinici, i nedavno je sredio staru deviznu stednju. Kakva je nacionalna struktura u tom preduzecu danas? Na kakve su "vjezbe" Srbi isli pri pocetku rata? Mozes li nesto reci o tome kako ste po gradu proganjali vecinsko stanovnistvo grada, Bosnjake? Kakva je bila uloga Arkanova i drugih paravojnih formacija iz Srbije? Gdje ste odvodili ljude, u logor Batkovic ili u logore po Srbiji? Mozes li nam nesto reci o situaciji povratnika Bosnjaka u gradu? Maltretiraju li se u gradu? Ima li medunacionalnih incidenata? Sikaniraju li se ljudi koji idu u dzamiju, vandaliziraju li se dzamije, kao ona na Kula gradu koja je izmazana svinjskom masti prije nekoliko godina?


Koja su sela i naselja bila bosnjacka po popisu? Dulici, Sepak, Kamenica, Krizevici, Snagovo?

_________________
Bismillah ir rahmani rahim, rabbi yessir, velatuassir, rabbi temim, bil hajr - Amin!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 781 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 32  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO