HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 09:38.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 315 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 30 kol 2020, 07:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Snimio sam i više od te tri. Skoro pola pesama Zbirke Matice hrvatske se bavi našom istorijom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 30 kol 2020, 07:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
Carmello Šešelj je napisao/la:
Snimio sam i više od te tri. Skoro pola pesama Zbirke Matice hrvatske se bavi našom istorijom.


E, to ti je to. Klasično prisvajanje kulturne baštine drugog naroda. Zanimljivo da za 800 godina vazalstva ni jednu pesmu nisu preveli i maznuli Mađarima, pik je i konstanta da se drpiše samo srpsko.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 30 kol 2020, 08:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4443
Lokacija: Grobnik
Carmello Šešelj je napisao/la:
Instruktor je napisao/la:

Koje je zapisao u prostoru srednjovjekovnog hrvatskog kraljevstva. Vuk je na traženje Kopitara otišao u povijesne zapadnodrinske hrvatske krajeve i zapisao pjesme svoje babe Stane. Taj jezik u kojem ih je Vuk bio zapisao bio je stran tadašnjem srpskom književnom jeziku, a blizak hrvatskom književnom jeziku.

Pesme o Nemanjićima, drugim srpskim velikašima, Kosovskom boju, Kraljević Marku itd., na hrvatskom? Nije tebi lako....


Problem je kad u hrvatskim/bosanskim pjesmama promieniš nazive junaka ili im umjesto ikavice ubaciš ijekavicu. To je međuostalim radio krivotvoritelj Vuk Karadžić...

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 30 kol 2020, 09:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Kakav jad i beda od vađenja. Pa što onda Matica hrvatska nije objavila "nekrivotvorene" verzije. Nemoguće je da narodne pesme ne prežive, pogotovo ako je to navodno "krivotvorenje" bilo pre samo 150 godina. Nemoj da pokušavaš da lažeš, preglup si da bi to radio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 30 kol 2020, 10:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20861
Koja je ovo razina mitomanije, srbi toliko vole dubrovačku književnost da je valjda svaki Srbin recitira ujutro i predvečer. :sega

_________________
HZD-ovci : Potpisuj Anemija nek je ko Avlija

Niko nema što pupi imade, četrdes’t centara od HDZ vlade


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 30 kol 2020, 10:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Kakve veze srpske srednjovekovne narodne pesme imaju sa Dubrovnikom? Ali kad smo već kod Dubrovnika, Ruđer Bošković jeste bio Srbin, a sami Dubrovčani, Srbi koji nisu prešli na pravoslavlje, jer nisu bili pod Nemanjićima. Danas su Hrvati, to niko ne spori, ali po poreklu, isto što i ovi iz istočne Hercegovine.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 30 kol 2020, 11:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
Šteta što nema razumnih i poštenih Hrvata da hrabro naprave iskorak iz gore priložene retorike, i kažu: ja ovu zbirku epskih pesama ne smatram svojim kulturnim nasleđem, to su srpske narodne pesme, ja sam Hrvat.

E pravo bi čoveku oprostio i što pripada narodu koji nam to sve radi, jer se od toga javno ogradio.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 30 kol 2020, 14:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2011, 22:11
Postovi: 7987
Talijani,gospodari Dubrovnika pisu svojim hrvatskim podanicima dvojezicna obavjestenja.
Na talijanskom i na srpskom da bi bolje razumjeli.
Sapienti sat
bezimeni12 je napisao/la:
Npr. u Dubrovniku je kao sto svi znamo pored plemstva zivio i obican hrvatski puk koji nije razumio italijanski jezik toga vremena. Zato su gazde to prevodile potcinjenima da znaju sta im je raditi, kako se ponasati.

Hrvatima prevode na srpski da bi razumjeli

Citat:
il di primo di 9bre 1638

De mandato degli Signori officiali sopra la pramatica si grida, et proclama infrascritto tenore in lingua seruiana per maggior intelligenza di ogni uno alla loggia del Commune per Iuan riuiero perlegente me Florio Stai et segue


Prevod:
Citat:
Prvog novembra 1638. Po naređenju gospode činovnika pramatike izvikuјe se i proglašava dolěnapisani sadržaј na srpskom јeziku da bi ga svak bolje razuměo sa opštinske luže (lođe) od strane Ivana zdura (telala) uz prěthodno čitanje moјe, Floriјa Stai, i slědi.


Izvor: (Državni arhiv u Dubrovniku, seriјa 87, knj. 1, fol. 29)
I hrvatski puk Dubrovnika je sve razumio ovako na maternjem jeziku.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 30 kol 2020, 15:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20861
Carmello Šešelj je napisao/la:
Kakve veze srpske srednjovekovne narodne pesme imaju sa Dubrovnikom? Ali kad smo već kod Dubrovnika, Ruđer Bošković jeste bio Srbin, a sami Dubrovčani, Srbi koji nisu prešli na pravoslavlje, jer nisu bili pod Nemanjićima. Danas su Hrvati, to niko ne spori, ali po poreklu, isto što i ovi iz istočne Hercegovine.


Dubrovnik veze sa srbijom nema, nikakve. Srba katolika nikada nije bilo kao ni Hrvata pravoslavaca, nas je vjera odredila.

Kako vas nije sramota tako lagati? Ruđer Bošković Srbin, budalaštine. :sega

_________________
HZD-ovci : Potpisuj Anemija nek je ko Avlija

Niko nema što pupi imade, četrdes’t centara od HDZ vlade


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 30 kol 2020, 15:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20861
A dežurnim mitomanima poručujem samo ovo, Talijani u svojem rasizmu i šovinizmu i mržnji prema Hrvatima nisu se udostojili nazvati nas pravim imenom nego su uvijek pisali sclavi ( Slaveni ) i lingua sclava ( slavenski jezik). Kako ste vi od sclava dobili srbi stvarno me ne zanima ali to su falsifikati i izmišljotine raznih povampirenih velikosrba. Više ima veze Beograd s Mađarskom nego Dubrovnik sa Srbijom, pa ga nitko ne zove Mađarskim gradom.

_________________
HZD-ovci : Potpisuj Anemija nek je ko Avlija

Niko nema što pupi imade, četrdes’t centara od HDZ vlade


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 30 kol 2020, 15:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
weasel je napisao/la:
A dežurnim mitomanima poručujem samo ovo, Talijani u svojem rasizmu i šovinizmu i mržnji prema Hrvatima nisu se udostojili nazvati nas pravim imenom nego su uvijek pisali sclavi ( Slaveni ) i lingua sclava ( slavenski jezik). Kako ste vi od sclava dobili srbi stvarno me ne zanima ali to su falsifikati i izmišljotine raznih povampirenih velikosrba. Više ima veze Beograd s Mađarskom nego Dubrovnik sa Srbijom, pa ga nitko ne zove Mađarskim gradom.


Ne jednom sam izneo dokaze da srpsko ime postoji najmanje od 1. veka nove ere. Dakle, kako god to žabari zbrčkali u svom jeziku, iz kog kog razloga želeli da to zvuči pežorativno i uvredljivo (što više govori o njima), to može biti jedino eufemizam za Srbe. Nema pisanog pomena Slovena pre kasnog 5. veka nove ere.

Autizam vas dvojice hrvatskih ritera uopšte me ne zabavlja, ne dotiče i ne zanima. Ako imate utisak da se neko urotio protiv vas iznoseći činjenice, onda treba temeljno da preispitate svoje pozicije i uverenja.

Oh, and btw... Ruđer Bošković ne samo da je bio Srbin rimokatolik (po ocu), već je uvršten u prestižnih 100 najznamenitijih Srba, rame uz rame sa Teslom i Pupinom.

https://sr.wikipedia.org/sr-el/100_%D0% ... 0%B1%D0%B0

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 30 kol 2020, 16:00 
Online
Avatar

Pridružen/a: 01 kol 2020, 11:37
Postovi: 15865
podrinje je napisao/la:
weasel je napisao/la:
A dežurnim mitomanima poručujem samo ovo, Talijani u svojem rasizmu i šovinizmu i mržnji prema Hrvatima nisu se udostojili nazvati nas pravim imenom nego su uvijek pisali sclavi ( Slaveni ) i lingua sclava ( slavenski jezik). Kako ste vi od sclava dobili srbi stvarno me ne zanima ali to su falsifikati i izmišljotine raznih povampirenih velikosrba. Više ima veze Beograd s Mađarskom nego Dubrovnik sa Srbijom, pa ga nitko ne zove Mađarskim gradom.


Ne jednom sam izneo dokaze da srpsko ime postoji najmanje od 1. veka nove ere. Dakle, kako god to žabari zbrčkali u svom jeziku, iz kog kog razloga želeli da to zvuči pežorativno i uvredljivo (što više govori o njima), to može biti jedino eufemizam za Srbe. Nema pisanog pomena Slovena pre kasnog 5. veka nove ere.

Autizam vas dvojice hrvatskih ritera uopšte me ne zabavlja, ne dotiče i ne zanima. Ako imate utisak da se neko urotio protiv vas iznoseći činjenice, onda treba temeljno da preispitate svoje pozicije i uverenja.

Oh, and btw... Ruđer Bošković ne samo da je bio Srbin rimokatolik (po ocu), već je uvršten u prestižnih 100 najznamenitijih Srba, rame uz rame sa Teslom i Pupinom.

https://sr.wikipedia.org/sr-el/100_%D0% ... 0%B1%D0%B0


Cuj Bošković Srbin rimokatolik :smijeh

Kad je bio u Beču 1757. godine, uočio je hrvatske vojnike kako idu na bojište u tijeku Sedmogodišnjega rata i odmah otrčao vidjeti ih, želeći im 'Božju pomoć' po starom hrvatskom običaju.
U pismu bratu Baru u Dubrovniku iz Beča 1757. godine, opisuje taj susret s časnicima hrvatskih postrojba. Na kraju pisma oduševljeno je napisao: »Eviva Haddick e i nostri Croati!«
Dok je živio u Parizu, svjedočio je jednoj vojnoj paradi, te kad je opazio hrvatsku jedinicu iz Dubrovnika izgovara: "Evo ih, moji hrabri Hrvati!"

Možete vi i Pavelića uvrstit u 100 najvećih Srba, to bez dokaza ništa ne znači.

_________________
Broj učenika u osnovnim školama u USK
2013/2014 - 25,758
2023/2024 - 15,503


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 30 kol 2020, 16:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20861
podrinje je napisao/la:
weasel je napisao/la:
A dežurnim mitomanima poručujem samo ovo, Talijani u svojem rasizmu i šovinizmu i mržnji prema Hrvatima nisu se udostojili nazvati nas pravim imenom nego su uvijek pisali sclavi ( Slaveni ) i lingua sclava ( slavenski jezik). Kako ste vi od sclava dobili srbi stvarno me ne zanima ali to su falsifikati i izmišljotine raznih povampirenih velikosrba. Više ima veze Beograd s Mađarskom nego Dubrovnik sa Srbijom, pa ga nitko ne zove Mađarskim gradom.


Ne jednom sam izneo dokaze da srpsko ime postoji najmanje od 1. veka nove ere. Dakle, kako god to žabari zbrčkali u svom jeziku, iz kog kog razloga želeli da to zvuči pežorativno i uvredljivo (što više govori o njima), to može biti jedino eufemizam za Srbe. Nema pisanog pomena Slovena pre kasnog 5. veka nove ere.

Autizam vas dvojice hrvatskih ritera uopšte me ne zabavlja, ne dotiče i ne zanima. Ako imate utisak da se neko urotio protiv vas iznoseći činjenice, onda treba temeljno da preispitate svoje pozicije i uverenja.

Oh, and btw... Ruđer Bošković ne samo da je bio Srbin rimokatolik (po ocu), već je uvršten u prestižnih 100 najznamenitijih Srba, rame uz rame sa Teslom i Pupinom.

https://sr.wikipedia.org/sr-el/100_%D0% ... 0%B1%D0%B0

Možete vi uvrstit njega gdje god želite to je povijesni falsifikat. Kao da Hrvati uvrste Goethea u svoju neku zbirku. Čisto ludilo.

_________________
HZD-ovci : Potpisuj Anemija nek je ko Avlija

Niko nema što pupi imade, četrdes’t centara od HDZ vlade


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 30 kol 2020, 16:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
Rika sv Vida je napisao/la:
podrinje je napisao/la:

Ne jednom sam izneo dokaze da srpsko ime postoji najmanje od 1. veka nove ere. Dakle, kako god to žabari zbrčkali u svom jeziku, iz kog kog razloga želeli da to zvuči pežorativno i uvredljivo (što više govori o njima), to može biti jedino eufemizam za Srbe. Nema pisanog pomena Slovena pre kasnog 5. veka nove ere.

Autizam vas dvojice hrvatskih ritera uopšte me ne zabavlja, ne dotiče i ne zanima. Ako imate utisak da se neko urotio protiv vas iznoseći činjenice, onda treba temeljno da preispitate svoje pozicije i uverenja.

Oh, and btw... Ruđer Bošković ne samo da je bio Srbin rimokatolik (po ocu), već je uvršten u prestižnih 100 najznamenitijih Srba, rame uz rame sa Teslom i Pupinom.

https://sr.wikipedia.org/sr-el/100_%D0% ... 0%B1%D0%B0


Cuj Bošković Srbin rimokatolik :smijeh

Kad je bio u Beču 1757. godine, uočio je hrvatske vojnike kako idu na bojište u tijeku Sedmogodišnjega rata i odmah otrčao vidjeti ih, želeći im 'Božju pomoć' po starom hrvatskom običaju.
U pismu bratu Baru u Dubrovniku iz Beča 1757. godine, opisuje taj susret s časnicima hrvatskih postrojba. Na kraju pisma oduševljeno je napisao: »Eviva Haddick e i nostri Croati!«
Dok je živio u Parizu, svjedočio je jednoj vojnoj paradi, te kad je opazio hrvatsku jedinicu iz Dubrovnika izgovara: "Evo ih, moji hrabri Hrvati!"

Možete vi i Pavelića uvrstit u 100 najvećih Srba, to bez dokaza ništa ne znači.


Navedi izvor za pojedinosti iz života Ruđera Boškovića. Ako nemaš izvor, to su samo tvoje izmišljotine. Pavelić je srpski izrod i antisrbin, ali mu je poreklo na žalost takođe srpsko. Možda bi mogla da se napravi neslavna lista 100 najgorih Srba ikad. Ja je istini za volju ne bih sastavljao, ne fasciniraju me takve biografije. Na temi o ikavici obeležio sam jasno crvenim kako je Vuk Stefanović Karadžić popisao Bunjevce u svom Riječniku iz 1852. Tu spadaju i Pavelići, hercegovci.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 30 kol 2020, 16:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 sij 2019, 15:02
Postovi: 927
Od pravih Srba je prema DAI ostala šaka jada koji su izbjegli u Hrvatsku, dok su Bugari okupirali Srbiju.

Nakon što su Hrvati porazili Bugare, šaka Srba se vraća u Srbiju, Bugari ih opet razbijaju i porobljavaju, pa onda sve okupira Bizant.

Onda Dukljani koji nisu desetkovani zauzimaju srpske prostore, otud i većina današnjih Srba.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 30 kol 2020, 16:44 
Online
Avatar

Pridružen/a: 01 kol 2020, 11:37
Postovi: 15865
podrinje je napisao/la:
Navedi izvor za pojedinosti iz života Ruđera Boškovića. Ako nemaš izvor, to su samo tvoje izmišljotine. Pavelić je srpski izrod i antisrbin, ali mu je poreklo na žalost takođe srpsko. Možda bi mogla da se napravi neslavna lista 100 najgorih Srba ikad. Ja je istini za volju ne bih sastavljao, ne fasciniraju me takve biografije. Na temi o ikavici obeležio sam jasno crvenim kako je Vuk Stefanović Karadžić popisao Bunjevce u svom Riječniku iz 1852. Tu spadaju i Pavelići, hercegovci.


Karadžić može popisat Bunjevce i ko Marsovce, to je nebitno, svi su oni veliki Hrvati
Antun Gustav Matoš, Ante Starčević, Mile Budak i mnogi drugi

Nego vratimo se na Boškovića. Po cemu je on Srbin? :sega

_________________
Broj učenika u osnovnim školama u USK
2013/2014 - 25,758
2023/2024 - 15,503


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 30 kol 2020, 17:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
Rika sv Vida je napisao/la:
podrinje je napisao/la:
Navedi izvor za pojedinosti iz života Ruđera Boškovića. Ako nemaš izvor, to su samo tvoje izmišljotine. Pavelić je srpski izrod i antisrbin, ali mu je poreklo na žalost takođe srpsko. Možda bi mogla da se napravi neslavna lista 100 najgorih Srba ikad. Ja je istini za volju ne bih sastavljao, ne fasciniraju me takve biografije. Na temi o ikavici obeležio sam jasno crvenim kako je Vuk Stefanović Karadžić popisao Bunjevce u svom Riječniku iz 1852. Tu spadaju i Pavelići, hercegovci.


Karadžić može popisat Bunjevce i ko Marsovce, to je nebitno, svi su oni veliki Hrvati
Antun Gustav Matoš, Ante Starčević, Mile Budak i mnogi drugi

Nego vratimo se na Boškovića. Po cemu je on Srbin? :sega


Nije ih popisao po sopstvenom htenju, već onom što srpski narod u dinarskim krajevima pamti. A pamti mnogo...

A po čemu Bošković nije Srbin? Da si Italijan pa bi se imali cifrati oko čega. Ovako je jednostavno glupo, nema tebe i tvojih u toj priči.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 30 kol 2020, 17:04 
Online
Avatar

Pridružen/a: 01 kol 2020, 11:37
Postovi: 15865
podrinje je napisao/la:
Rika sv Vida je napisao/la:

Karadžić može popisat Bunjevce i ko Marsovce, to je nebitno, svi su oni veliki Hrvati
Antun Gustav Matoš, Ante Starčević, Mile Budak i mnogi drugi

Nego vratimo se na Boškovića. Po cemu je on Srbin? :sega


Nije ih popisao po sopstvenom htenju, već onom što srpski narod u dinarskim krajevima pamti. A pamti mnogo...

A po čemu Bošković nije Srbin? Da si Italijan pa bi se imali cifrati oko čega. Ovako je jednostavno glupo, nema tebe i tvojih u toj priči.


Po tome što su svi Dubrovčani Hrvati i po pismu koje je pisao bratu. I po gore navednim njegovim citatima.
Po cemu je Srbin? Ko da ja kažem za nekog Nišliju iz 17 stoljeca npr da ovo je Hrvat pravoslavac pa ispao bi ko klaun neki. A tako se vaši ''intelektualci'' ponašaju.
Smiješni ste s tim svojatanjem Hrvata ali i hrvatske kulturne baštine i pokazujete time komplekse koji su meni osobno urnebesni. :sega

_________________
Broj učenika u osnovnim školama u USK
2013/2014 - 25,758
2023/2024 - 15,503


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 30 kol 2020, 17:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
Rika sv Vida je napisao/la:
podrinje je napisao/la:

Nije ih popisao po sopstvenom htenju, već onom što srpski narod u dinarskim krajevima pamti. A pamti mnogo...

A po čemu Bošković nije Srbin? Da si Italijan pa bi se imali cifrati oko čega. Ovako je jednostavno glupo, nema tebe i tvojih u toj priči.


Po tome što su svi Dubrovčani Hrvati i po pismu koje je pisao bratu. I po gore navednim njegovim citatima.
Po cemu je Srbin? Ko da ja kažem za nekog Nišliju iz 17 stoljeca npr da ovo je Hrvat ko klaun neki.
Smiješni ste s tim svojatanjem Hrvata i pokazujete komplekse koji su meni osobno urnebesni. :sega


Pa da vidimo to famozno pismo... Daj. Link or you stink.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 30 kol 2020, 17:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 sij 2019, 15:02
Postovi: 927
Štokavski koji Srbi svojataju ne bi nikad ni došao do njih da nije bilo Hrvata.

Prva narječja koja nastaju su kajkavski u Panoniji i čakavski uz more, koji se širi prema unutrašnjosti i nakon nekog vremena na njega se nastavlja štokavski, u varijanti koja je praktički nastavak čakavskog.

Najkasnije štokavski stiže u Srbiju, gdje je crkvenoslavenski najduže u upotrebi, a prije štokavskog širiti se i počeli govori slični bugarskom.

E sad, kako je tko nazivao ta narječja koja su prodrla sa obale u unutrašnjost, to je drugo pitanje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 30 kol 2020, 17:12 
Online
Avatar

Pridružen/a: 01 kol 2020, 11:37
Postovi: 15865
podrinje je napisao/la:
Rika sv Vida je napisao/la:

Po tome što su svi Dubrovčani Hrvati i po pismu koje je pisao bratu. I po gore navednim njegovim citatima.
Po cemu je Srbin? Ko da ja kažem za nekog Nišliju iz 17 stoljeca npr da ovo je Hrvat ko klaun neki.
Smiješni ste s tim svojatanjem Hrvata i pokazujete komplekse koji su meni osobno urnebesni. :sega


Pa da vidimo to famozno pismo... Daj. Link or you stink.


http://virtualna.nsk.hr/boskovic/pisma/

_________________
Broj učenika u osnovnim školama u USK
2013/2014 - 25,758
2023/2024 - 15,503


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 30 kol 2020, 17:22 
Online
Avatar

Pridružen/a: 01 kol 2020, 11:37
Postovi: 15865
https://en.wikipedia.org/wiki/Orahov_Do

Selo odakle je Bošković porijeklom

Orahov_Do
In 1624 list of Fr. Blaz Gračanin mentions in village 19 Catholic houses and about 100 Catholics, 1639 in the list of Fr. Dominik Andrijasević village has 14 Catholic families. According to the Austro-Hungarian Census from 1879 in Orahov Dol lived only Catholics.


2013. godine, bio je sljedeći

ukupno: 151

Hrvati - 151

Suludo da mi moramo dokazivat za nekog Dubrovčanina da je bio Hrvat. Vi morate dokazat da je bio Srbin kad to tvrdite.
Nikad s vama na zelenu granu. Niste baš najnormalniji. :smijeh

_________________
Broj učenika u osnovnim školama u USK
2013/2014 - 25,758
2023/2024 - 15,503


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 30 kol 2020, 20:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
Rika sv Vida je napisao/la:
https://en.wikipedia.org/wiki/Orahov_Do

Selo odakle je Bošković porijeklom

Orahov_Do
In 1624 list of Fr. Blaz Gračanin mentions in village 19 Catholic houses and about 100 Catholics, 1639 in the list of Fr. Dominik Andrijasević village has 14 Catholic families. According to the Austro-Hungarian Census from 1879 in Orahov Dol lived only Catholics.


2013. godine, bio je sljedeći

ukupno: 151

Hrvati - 151

Suludo da mi moramo dokazivat za nekog Dubrovčanina da je bio Hrvat. Vi morate dokazat da je bio Srbin kad to tvrdite.
Nikad s vama na zelenu granu. Niste baš najnormalniji. :smijeh


Zašto je suludo? Ako su ti papiri uredni, nema za koji moj da se čiftaš... Blagodarim za poveznicu, pregledaću dostupan sadržaj u toku sutrašnjeg dana, pa ću adekvatno odgovoriti, iako moram da zamerim što mi nisi naveo šta je u tim pismima (tačno, i gde) za tebe Corpus delicti njegovog navodnog hrvatstva. Ali dobro, snaćiću se.

Takođe apelujem na ozbiljnost i određeni nivo na temi, ovo nije Chat. :kava

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 30 kol 2020, 21:44 
Offline

Pridružen/a: 10 vel 2018, 15:56
Postovi: 2950
Lokacija: Hrvatsko kraljevstvo
„Eviva Haddick e i nostri Croati!“, napisao je u Beču jezuit iliti isusovac Ruđer Bošković i pismo poslao u Dubrovnik bratu Baru, također isusovcu, emotivno mu opisujući vlastite susrete s hrvatskim vojnicima koji su u sklopu austrijskih postrojba odlazili u rat protiv Pruske.

https://narod.hr/kultura/marito-mihovil ... ubrovnikom

Srbi od sami sebe rade sprdnju od naroda. To će se generacije Srba koje dolaze stidjeti svojih nazovi intelektualaca. Dubrovnik je hrvatski grad u kojem je bilo nešto Srba, ali to su iznimke.



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatski jezik
PostPostano: 30 kol 2020, 21:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21673
Anti-Zlobnjak je napisao/la:
Štokavski koji Srbi svojataju ne bi nikad ni došao do njih da nije bilo Hrvata.

Prva narječja koja nastaju su kajkavski u Panoniji i čakavski uz more, koji se širi prema unutrašnjosti i nakon nekog vremena na njega se nastavlja štokavski, u varijanti koja je praktički nastavak čakavskog.

Najkasnije štokavski stiže u Srbiju, gdje je crkvenoslavenski najduže u upotrebi, a prije štokavskog širiti se i počeli govori slični bugarskom.

E sad, kako je tko nazivao ta narječja koja su prodrla sa obale u unutrašnjost, to je drugo pitanje.


Čakavski govori su najarhaičniji.
Srpski su ionako bili polubugarski, bugari i dandanas svojataju torlake, a prije ww1 su i sve srpske staro istočnoštokavce.

Kajkavski nastaju iz sjevernočakavskih, poopćenjem nekih metatonija.
Iva Lukežić dijeli hrvatske govore na 2;
Sjeverne, kajkavske i polukajkavske(istočna i južna Slavonija, Posavina Srijem, to su kajkavsko-šćakavski)
Južne, čakavske i šćakavske...

Ovi južni su ikavski (oko Rijeke ekavski, a u Lici i sjeverno od zadra poluekavski) do rijeke Bosne i Neretve, poluikavski u istočnoj Hercegovini i jekavski u Vrhbosni i oko Dubrovnika...

Kasnije se šire novoštokavske isoglose (15.st), a šćakavski u Slavoniji i srednjoj Bosni se dodatno štokaviziraju...


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 315 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 34 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO