HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 08:24.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 511 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 21  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 03 svi 2020, 02:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21532
Purger111 je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Ovo nije točno.

Po lingvistima, svi zapadnoštokavski dijalekti, osim onih rubnih (npr. južna Slavonija i Makarska...) su jekavski na početku.
Kasnije se ubrzano ikaviziraju.

Svi su zapadnoštokavski (kao i svi ostali jz slavenski, uz moguću iznimku istočnoštokavskih, a o torlačkima da ne pricamo) šćakavski.
Štakavizacija je utjecaj Ohrida i crkvenoslavenskog.

Od 4 predturska zapadnoštokavska ikavska, 2 su očuvala šćakavsku isoglosu, a 2 izgubila istu.
Podjela je i po tome što je su jedni štokavski, a drugi štokavsko-čakavski.

Imamo i jedan ikavsko jekavski (neretvanski), koji je izgubio tu isoglosu.

Od 2 predturska jekavska, 1 je očuvao, a 1 izgubio tu isoglosu.

Kajkavsko-štokavski u južnoj Slavoniji je ikavski, ekavski, a ima i drugih kombinacija.

Dakle od 8 poznatih štokavskih i poluštokavskih dijalekata, 3 su izgubila šćakavsku isoglosu...
To su;
* biokovsko-cetinski (štokavsko-čakavski ikavski)
* neretvanski (štokavski ikavsko-jekavski)
* dubrovački (štokavski jekavski)

4 ikavska dijalekta su prešla u jedan, iako je većina biokovsko-cetinskog, kao i dobar komad s juga zapadnohumskog (štokavski ikavski, isto štakavske isoglose) uz dodatnu čakavizaciju, prešao u jugozapadni istarski.
Dijalekt u koji su se ti ikavski spojili je novoštokavska ikavica, koji se sastoji od dva poddijalekta, šćakavskog i štakavskog.
U njih su uklopljeni stari dijalekti po gore navedenim isoglosama.

Svi staroštokavski su šćakavski, oni u Slavoniji su izgubili kajkavske isoglose.
Oni u istočnoj bosni su ostali šćakavci.
Postojala je novoštAkavizacija starošćakavskih u ex-yu, ali to je priča za sebe.
Drugi štakavski je nastao iz Dubrovačkog i Neretvanskog, novištokavska jekavica. Tu je i istočnostokavska istočnohercegovačka ijekavica, koji je dobrim dijelom prijelazni dijalekt.

Dakle, trenutno imamo 2 šćakavska, 1 polušćakavski i 1 nešćakavski dijalekt(iako su i oni nekoć bili šćakavski)


Znam da se puno bolje razumiješ u ove stvari i siguran sam da si u pravu. Ja samo znam da kad odeš u Slavoniju, Liku, Zagoru, Dalmaciju itd. i pričaš sa starim ljudima da ćeš u prosjeku čut "dica", "čovik", "mliko", "šćap". :zubati


U slavoniji se priča arhaičnim šćakavskim.
U Posavini, se oriča ikavskim, tu je 2/3 govornika, iako ima i koja jekavska enklava.
U Podravini se priča zatvoreno ekavskim, samo to e je slično i.
U Podunavlju se govori ekavsko-ikavskim, dete-dica, s time da postoje razlike između Baranje i Bačke.

Odnosno tako je bilo u doba deda i baba, sad je malo drugačije :D
Orašje ima isti dijalekt kao i Županja


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 16 kol 2020, 19:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
Danas sam bio u mjestu ispod Karlovca koje se zove Mrežnički Brig.

Gdje je granica ikavice?

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 16 kol 2020, 19:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
Junuz Djipalo je napisao/la:
Danas sam bio u mjestu ispod Karlovca koje se zove Mrežnički Brig.

Gdje je granica ikavice?


Ikavskih toponimika ima i po Češkoj, Poljskoj, Ukrajini... Nema tu jednostavnog odgovora.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 16 kol 2020, 19:26 
Online
Avatar

Pridružen/a: 01 kol 2020, 11:37
Postovi: 15771
Čakavica u riječkom prstenu koja se sve manje i manje čuje je mješavina ikavice i ekavice

_________________
Broj učenika u osnovnim školama u USK
2013/2014 - 25,758
2023/2024 - 15,503


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 16 kol 2020, 19:41 
Offline

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5716
Lokacija: planina
podrinje je napisao/la:
Junuz Djipalo je napisao/la:
Danas sam bio u mjestu ispod Karlovca koje se zove Mrežnički Brig.

Gdje je granica ikavice?


Ikavskih toponimika ima i po Češkoj, Poljskoj, Ukrajini... Nema tu jednostavnog odgovora.


Tako je Ukrajinci su ikavci i ako podržavam uvoz ikoga u Hrvatsku to su naša braća karpatska braća Bijeli Hrvati Ukrajinci i dikoji Slovak. Vamonos!!

Citat:
one of the three brothers who founded the Ukrainian capital Kyiv was Horiv, whose name might be at least hypothetically related to the Croatian name: Horvat. See [Hrvatska/Ukrajina], p. 9, and [Pascenko], p. 105. Even today some of the Ukrainian citizens say for themselves to be the White Croats. There are many proofs that the Croats once lived in common with Ukrainian and Slovak people: their language (very widespread ikavian dialects in Croatia and Slovakia, ikavian language in Ukraine), legends, customs, many common toponyms etc.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 16 kol 2020, 19:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
Planina je napisao/la:
podrinje je napisao/la:

Ikavskih toponimika ima i po Češkoj, Poljskoj, Ukrajini... Nema tu jednostavnog odgovora.


Tako je Ukrajinci su ikavci i ako podržavam uvoz ikoga u Hrvatsku to su naša braća karpatska braća Bijeli Hrvati Ukrajinci i dikoji Slovak. Vamonos!!

Citat:
one of the three brothers who founded the Ukrainian capital Kyiv was Horiv, whose name might be at least hypothetically related to the Croatian name: Horvat. See [Hrvatska/Ukrajina], p. 9, and [Pascenko], p. 105. Even today some of the Ukrainian citizens say for themselves to be the White Croats. There are many proofs that the Croats once lived in common with Ukrainian and Slovak people: their language (very widespread ikavian dialects in Croatia and Slovakia, ikavian language in Ukraine), legends, customs, many common toponyms etc.


Bila Hora kod Praga recimo, Bilina takođe u Češkoj... ali u istoj toj Češkoj imaš i Dečane. Ne zaluđuj se nikakvom braćom mimo naroda kome pripadaš (mada i tu je diskutabilno živ sentiment), to su panslovenske gluposti. Ne fukcionišu u realnom svetu.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 16 kol 2020, 19:59 
Online
Avatar

Pridružen/a: 01 kol 2020, 11:37
Postovi: 15771
Česi, Poljaci, Slovaci i Ukrajinci su Bijeli Hrvati i uvijek su dobrodošli doselit se i vratit se u hrvatstvo

https://en.wikipedia.org/wiki/Charvatce

_________________
Broj učenika u osnovnim školama u USK
2013/2014 - 25,758
2023/2024 - 15,503


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 16 kol 2020, 20:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
Rika sv Vida je napisao/la:
Česi, Poljaci, Slovaci i Ukrajinci su Bijeli Hrvati i uvijek su dobrodošli doselit se i vratit u hrvatstvo

https://en.wikipedia.org/wiki/Charvatce


Vidim sve trče, habaju đonove o guzicu da žive u siromašnijoj zemlji od svoje. Isto kao što se Makedonci vraćaju srpstvu, jedan od primera novijeg datuma. Treba raskrstiti sa tim naslagama ŠBBKBB. Izgleda ni vi niste imuni na to. Bolje pravite svoje sinove, jebala vas braća.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 16 kol 2020, 20:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58743
Lokacija: DAZP HQ
podrinje je napisao/la:
Rika sv Vida je napisao/la:
Česi, Poljaci, Slovaci i Ukrajinci su Bijeli Hrvati i uvijek su dobrodošli doselit se i vratit u hrvatstvo

https://en.wikipedia.org/wiki/Charvatce


Vidim sve trče, habaju đonove o guzicu da žive u siromašnijoj zemlji od svoje. Isto kao što se Makedonci vraćaju srpstvu, jedan od primera novijeg datuma. Treba raskrstiti sa tim naslagama ŠBBKBB. Izgleda ni vi niste imuni na to. Bolje pravite svoje sinove, jebala vas braća.


Sad baš da je Hrvatska siromašnija zemlja od ovih, ne bih rekao, em su nam plaće približne, em dobar dio ljudi živi od rentijerstva, jedina njihova značajna prednost je puna zaposlenost.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 16 kol 2020, 20:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
dudu je napisao/la:
podrinje je napisao/la:

Vidim sve trče, habaju đonove o guzicu da žive u siromašnijoj zemlji od svoje. Isto kao što se Makedonci vraćaju srpstvu, jedan od primera novijeg datuma. Treba raskrstiti sa tim naslagama ŠBBKBB. Izgleda ni vi niste imuni na to. Bolje pravite svoje sinove, jebala vas braća.


Sad baš da je Hrvatska siromašnija zemlja od ovih, ne bih rekao, em su nam plaće približne, em dobar dio ljudi živi od rentijerstva, jedina njihova značajna prednost je puna zaposlenost.


Ukrajinci su u kurcu, možeš da ih kupiš i za bocu votke. Dokumenta ostavi za grandioznije projekte od krezavih boljara iz Mukačeva... Poljaci nikad ekonomski jači, Češka isto više nego solidna ali uglavno su ateisti. Ne bi se njima previše dopalo vaše jahanje 24/7 po vatikanskim talasima, bijela jamaka je tamo dobila pedalu. Slovaci, nit smrde nit mirišu. U toj zemlji se nikad ništa ne dešava, kao da su balzamovani. Ma sidi di si... ima vas koliko vas ima - i Bog.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 16 kol 2020, 20:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58743
Lokacija: DAZP HQ
podrinje je napisao/la:
dudu je napisao/la:

Sad baš da je Hrvatska siromašnija zemlja od ovih, ne bih rekao, em su nam plaće približne, em dobar dio ljudi živi od rentijerstva, jedina njihova značajna prednost je puna zaposlenost.


Ukrajinci su u kurcu, možeš da ih kupiš i za bocu votke. Dokumenta ostavi za grandioznije projekte od krezavih boljara iz Mukačeva... Poljaci nikad ekonomski jači, Češka isto više nego solidna ali uglavno su ateisti. Ne bi se njima previše dopalo vaše jahanje 24/7 po vatikanskim talasima, bijela jamaka je tamo dobila pedalu. Slovaci, nit smrde nit mirišu. U toj zemlji se nikad ništa ne dešava, kao da su balzamovani. Ma sidi di si... ima vas koliko vas ima - i Bog.


Milijuni Čeha, Poljaka i Slovaka je svake godine u Hrvatskoj, čak i Ukrajinaca, solidan broj ove godine.

Njima Hrvatska nije nepoznata država, oni o nama puno više znaju nego mi o njima.

Odi na youtube pa malo prodji po komentarima ispod videa hrvatskih pjevača (pa i Thompsona), videa o Hrvatskoj itd. To je sad već ozbiljna sekta. :zubati

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 16 kol 2020, 20:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
dudu je napisao/la:
podrinje je napisao/la:

Ukrajinci su u kurcu, možeš da ih kupiš i za bocu votke. Dokumenta ostavi za grandioznije projekte od krezavih boljara iz Mukačeva... Poljaci nikad ekonomski jači, Češka isto više nego solidna ali uglavno su ateisti. Ne bi se njima previše dopalo vaše jahanje 24/7 po vatikanskim talasima, bijela jamaka je tamo dobila pedalu. Slovaci, nit smrde nit mirišu. U toj zemlji se nikad ništa ne dešava, kao da su balzamovani. Ma sidi di si... ima vas koliko vas ima - i Bog.


Milijuni Čeha, Poljaka i Slovaka je svake godine u Hrvatskoj, čak i Ukrajinaca, solidan broj ove godine.

Njima Hrvatska nije nepoznata država, oni o nama puno više znaju nego mi o njima.

Odi na youtube pa malo prodji po komentarima ispod videa hrvatskih pjevača (pa i Thompsona), videa o Hrvatskoj itd. To je sad već ozbiljna sekta. :zubati


Da, važi.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 16 kol 2020, 23:21 
Offline

Pridružen/a: 12 kol 2013, 00:51
Postovi: 1877
dudu je napisao/la:
Odi na youtube pa malo prodji po komentarima ispod videa hrvatskih pjevača (pa i Thompsona), videa o Hrvatskoj itd. To je sad već ozbiljna sekta. :zubati


Izgleda da se oni generalno lože na pesme sa ovih prostora. I kada odeš na kosovske i patriotske srpske pesme više ima komentara Poljaka, Slovaka, Ukrajinaca, Rusa itd. nego Srba :zubati

Poljaci su i prepevali neke pesme =))

https://www.youtube.com/watch?v=N3c4H_8TM2Y
https://www.youtube.com/watch?v=M2VGvxzpwUM

Ova grupa je prepevala i neke hrvatske, bugarske i makedonske pesme koliko znam.

Ajde da postavim i jedno on topic pitanje. Da li na ikavici reč srećem kažete srićem ili ne? Zato što u mom kraju u nekim selima kažu srićem ili sritao (ponekad i srićao) sam ako je u perfektu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 16 kol 2020, 23:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58743
Lokacija: DAZP HQ
Kod nas bi bilo srićem i srićao.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 16 kol 2020, 23:34 
Offline

Pridružen/a: 12 kol 2013, 00:51
Postovi: 1877
dudu je napisao/la:
Kod nas bi bilo srićem i srićao.


Da, meni je to zanimljivo u mom kraju gde se inače koristi totalna ekavica (neki čak kažu i nesam umesto nisam). Doduše naglasak je sigurno drugačiji nego u vašoj ikavici.
Isto se u nekim krajevima ne kaže bio već bija sam. Doduše, to je već malo južnije od mene :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 17 kol 2020, 07:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
Lucho je napisao/la:
dudu je napisao/la:
Odi na youtube pa malo prodji po komentarima ispod videa hrvatskih pjevača (pa i Thompsona), videa o Hrvatskoj itd. To je sad već ozbiljna sekta. :zubati


Izgleda da se oni generalno lože na pesme sa ovih prostora. I kada odeš na kosovske i patriotske srpske pesme više ima komentara Poljaka, Slovaka, Ukrajinaca, Rusa itd. nego Srba :zubati

Poljaci su i prepevali neke pesme =))

https://www.youtube.com/watch?v=N3c4H_8TM2Y
https://www.youtube.com/watch?v=M2VGvxzpwUM

Ova grupa je prepevala i neke hrvatske, bugarske i makedonske pesme koliko znam.

Ajde da postavim i jedno on topic pitanje. Da li na ikavici reč srećem kažete srićem ili ne? Zato što u mom kraju u nekim selima kažu srićem ili sritao (ponekad i srićao) sam ako je u perfektu.


Ostale (istočne i zapadne) skupine Slovena ne zanimaju preterano srpsko-hrvatski rogovi u vreći. I nerado se opredeljuju koga podržati a koga ne. Sa izuzetkom ratom razvaljene Ukrajine, dolaze iz normalnih, društveno i politički stabilnih zemalja pa je njihovo rezonovanje razumljivo.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 17 kol 2020, 08:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58743
Lokacija: DAZP HQ
ostali Slaveni su puno slavenskiji od nas, di god odeš, u koju god zemlju, odmah će ti na prvi spomen otkud si reći slavjanskja bratja. :D

imao sam čak jedan nazovimo ga incident u Rusiji. igrala se utakmica Hrvatska-Island u Rostovu, nebitna utakmica jer smo praktički osigurali prvo mjesto pa nije bilo puno Hrvata tako da su me na izlasku sa stadiona opsjedali za slikanje, što Rusi, što razni drugi navijači. i negdje u toj gunguli nakon utakmice zaostanem za svojom ekipom, doslovno pješke imam kilometar od stadiona do pozicije s busom, ali taman prije nego što trebam proći policija blokira taj pješački prijelaz preko avenije i preusmjeri me skroz uokolo na busove. da skratim priču, sjednem u bus kad ono prva stanica nakon pola sata negdje u sred Rostova, u busu nijednog Hrvata, ja u dresu, a oko mene 10-tak mladih pijanih Rusa, u glavi već vrtim film, gotovo je, sad će se sjetiti da su im Srbi pravoslavna braća, tko zna možda moji jednom i nađu tijelo. :zubati

uglavnom, ušli mi u razgovor, ne znaju zinut engleski, ali nekako smo se sporazumjeli (sjetio sam se one, iskrivi srpski i eto ti ruski), i samo viču horvatskij bratja, spominju Pletikosu (fun fact: za sat vremena na aerodromu sam se slikao s Pletikosom, baš mi nešto bio drag, koda mi je život spasio). i nekako se izborim s tim Rusima, u džepu imam tisuću rubalja, aerodrom je nekih 50 km od grada, već vidim nema šanse da imam za taxi, di ću naći bankomat i pitam te Ruse je li mi dosta tisaća rubljev za taxi do aerodroma, a oni u smijeh da će mi kao strancu naplatiti 400, a da je cijena oko 250 (cca 20 kn, a meni kao strancu do 35 kn). i izletim iz busa, ugledam neku raspalu Ladu taxi, sjednem i stvarno naplati mi 400 rubalja.

jedino mi je žao što nisam išao sa zajedničkim busem jer sam se dogovorio s Tatjanom Jurić da ćemo sjedit skupa na povratku prema aerodromu. :wub

slična iskustva su mi i iz Poljske, tamo isto odmah kažu slavenska braća, kod Čeha i Slovaka je to manje jer se ipak bolje znamo pa to nema puno smisla.

na tim nekim sastancima kad se sretnem sa Slovencima i jednim francuskim Srbinom, i sad pričamo opušteno malo sa strane i svako malo nas sluša netko, bilo Francuz ili netko od ove ekipe iz Poljske, Češke, Slovačke i čim prestanemo s pričom, lagano se približe i pitaju s kojim ste to sad jezikom pričali. Slovenac i Srbin kažu s jugoslavenskim, a ja naravno kažem s hrvatskim i odmah im idem objašnjavati da je hrvatski lingua franca za sve južne Slavene. :zubati

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 17 kol 2020, 13:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
dudu je napisao/la:
ostali Slaveni su puno slavenskiji od nas, di god odeš, u koju god zemlju, odmah će ti na prvi spomen otkud si reći slavjanskja bratja. :D

imao sam čak jedan nazovimo ga incident u Rusiji. igrala se utakmica Hrvatska-Island u Rostovu, nebitna utakmica jer smo praktički osigurali prvo mjesto pa nije bilo puno Hrvata tako da su me na izlasku sa stadiona opsjedali za slikanje, što Rusi, što razni drugi navijači. i negdje u toj gunguli nakon utakmice zaostanem za svojom ekipom, doslovno pješke imam kilometar od stadiona do pozicije s busom, ali taman prije nego što trebam proći policija blokira taj pješački prijelaz preko avenije i preusmjeri me skroz uokolo na busove. da skratim priču, sjednem u bus kad ono prva stanica nakon pola sata negdje u sred Rostova, u busu nijednog Hrvata, ja u dresu, a oko mene 10-tak mladih pijanih Rusa, u glavi već vrtim film, gotovo je, sad će se sjetiti da su im Srbi pravoslavna braća, tko zna možda moji jednom i nađu tijelo. :zubati

uglavnom, ušli mi u razgovor, ne znaju zinut engleski, ali nekako smo se sporazumjeli (sjetio sam se one, iskrivi srpski i eto ti ruski), i samo viču horvatskij bratja, spominju Pletikosu (fun fact: za sat vremena na aerodromu sam se slikao s Pletikosom, baš mi nešto bio drag, koda mi je život spasio). i nekako se izborim s tim Rusima, u džepu imam tisuću rubalja, aerodrom je nekih 50 km od grada, već vidim nema šanse da imam za taxi, di ću naći bankomat i pitam te Ruse je li mi dosta tisaća rubljev za taxi do aerodroma, a oni u smijeh da će mi kao strancu naplatiti 400, a da je cijena oko 250 (cca 20 kn, a meni kao strancu do 35 kn). i izletim iz busa, ugledam neku raspalu Ladu taxi, sjednem i stvarno naplati mi 400 rubalja.

jedino mi je žao što nisam išao sa zajedničkim busem jer sam se dogovorio s Tatjanom Jurić da ćemo sjedit skupa na povratku prema aerodromu. :wub

slična iskustva su mi i iz Poljske, tamo isto odmah kažu slavenska braća, kod Čeha i Slovaka je to manje jer se ipak bolje znamo pa to nema puno smisla.

na tim nekim sastancima kad se sretnem sa Slovencima i jednim francuskim Srbinom, i sad pričamo opušteno malo sa strane i svako malo nas sluša netko, bilo Francuz ili netko od ove ekipe iz Poljske, Češke, Slovačke i čim prestanemo s pričom, lagano se približe i pitaju s kojim ste to sad jezikom pričali. Slovenac i Srbin kažu s jugoslavenskim, a ja naravno kažem s hrvatskim i odmah im idem objašnjavati da je hrvatski lingua franca za sve južne Slavene. :zubati


Odeš na Wodrpress, registruješ si blog i lepo otvoriš dušu. Ostavi nam link jebiga, čitaće neko. Nema smisla ovako temu sjebati nebitni privatnim stvarima.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 17 kol 2020, 13:19 
Offline

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5716
Lokacija: planina
Duduove i Bobovčeve prispodobe su najzanimljiviji dio foruma.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 17 kol 2020, 13:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
Planina je napisao/la:
Duduove i Bobovčeve prispodobe su najzanimljiviji dio foruma.


Treba da proširiš krug poznanstava.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 17 kol 2020, 13:30 
Offline

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5716
Lokacija: planina
podrinje je napisao/la:
Planina je napisao/la:
Duduove i Bobovčeve prispodobe su najzanimljiviji dio foruma.


Treba da proširiš krug poznanstava.


Takvih likova nema ispod svake kruške, ako nisi skužio ovdje ti obitava creme de la creme.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 17 kol 2020, 13:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
Planina je napisao/la:
podrinje je napisao/la:

Treba da proširiš krug poznanstava.


Takvih likova nema ispod svake kruške, ako nisi skužio ovdje ti obitava creme de la creme.


Lik troluje temu. Čitaj između redova.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 17 kol 2020, 13:51 
Offline

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5716
Lokacija: planina
Svako drugi dan se zatrola cijeli podforum politika pa nikom ništa.
Ima 5-6 forumaša koji se nešto razumiju a ovo ostalo su uglavnom kafanske priče, navijačko prepucavanje i kreveljenje Pereca i Srbijanaca i tomu slično.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 17 kol 2020, 13:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
Planina je napisao/la:
Svako drugi dan se zatrola cijeli podforum politika pa nikom ništa.
Ima 5-6 forumaša koji se nešto razumiju a ovo ostalo su uglavnom kafanske priče, navijačko prepucavanje i kreveljenje Pereca i Srbijanaca i tomu slično.


Ni uživo nije drugačije, na žalost.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ikavica - istraživanje
PostPostano: 17 kol 2020, 17:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Lucho je napisao/la:

Izgleda da se oni generalno lože na pesme sa ovih prostora. I kada odeš na kosovske i patriotske srpske pesme više ima komentara Poljaka, Slovaka, Ukrajinaca, Rusa itd. nego Srba :zubati


Bukvalno čitav slovenski mikrosvijet je prisutan na klipovima o KiM i srpskoj etno muzici. Rusi i Poljaci dominiraju ali ih u stopu prate i ostali. Nerijetko se može naići i na komentare podrške Hrvata i Bošnjaka a redovni posjetioci su i Jermeni, Rumuni i Grci, čak i Azerbejdžanci. Ima komentara i od strane Germana i Romana ali su Sloveni izrazito najbrojniji.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 511 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 21  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 25 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO