HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 15:50.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 930 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 38  Sljedeća

Srbi, Hrvati, (tzv.) Bošnjaci i (tzv.) Crnogorci govore...
jednim jezikom 36%  36%  [ 27 ]
dvama jezicima 32%  32%  [ 24 ]
trima jezicima 5%  5%  [ 4 ]
četirima jezicima 26%  26%  [ 19 ]
Ukupno glasova : 74
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 10 stu 2018, 15:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Vujadin je napisao/la:
Hrvati u Slunju su čakavski ikavci, i veze nemaju sa novoštokavskom ijekavicom, iako se cijeli kraj prikazuje na kartama tako.
slika
Obrazuj se malo http://dizbi.hazu.hr/object/view/KL29ced2kP
Jedini koji su novoštokavski ijekavci u Slunju su Srbi.

Pročitaj malo link kojeg si dao.
Prvo, nisu ikavci, nego ikavo-ekavci.
To je srednjočakavski dijalekt (onaj koji dominira Gradišćem).
Kaj misliš zašto ih se naziva "mješovitim ikavcima"?
Navode se i Bunjevci kao (štokavski) ikavci.
Na strani 3. imaš kartu.
Izvukao sam ti ju;
https://imgur.com/a/KRUmTwz
I pofarbao;
https://imgur.com/a/Rb5qq2k
Karta ti prikazuje čakavce sve i svuda.
Ako pogledaš novija istraživanja, tipa Lisca, oni se ne slažu s tim;
http://i58.tinypic.com/j61oyc.png
http://i62.tinypic.com/14wta3q.jpg

A ovo je stara karta dijalektoloških narječja;
http://image.link2.hr/image/kg/690x0/0f ... 4%8Dje.jpg

Imaš i ovu kartu;
https://imgur.com/a/2H4zAN7
(refleksi č u črv/crv, črn/crn i črven/crven)
Koja dobro pokazuje štokavske utjecaje u kajkavskim i čakavskim govorima.

Iz ovog rada;
http://www.diacronia.ro/ro/indexing/details/A27175/pdf

Ali nebitno.
Ti ozbiljno meni dokazuješ da je Brozovićeva karta koju si sam dao, naslova svi ijekavci su Srbi nije točna?
=))
Vujadin je napisao/la:
Lovinac je tipična bunjevačka ikavska jazbina. Katolici u selima oko Drniša su isto ikavci, dok su Srbi ijekavci.
Hrvati u Baniji su kajkavci, dok su Srbi novoštokavski ijekavci, kao i svuda u Hrvatskoj.

Pa nisu.
Hrvati na Banovini su kajkavci, polukajkavci i novoštokavski ikavci.
Obično ovisno o udaljenosti od Pokuplja, no :D

U Pounju (a to je još uvijek dio Banovine, koliko znam), je starošćakavski jekavski.
Su to kajkavci?
U dobrom dijelu su i novoštokavizirani, starošćakavski jekavci je zabilježen samo oko Kostajnice.
Čitaj Kapovića;
http://www.matica.hr/media/uploads/knji ... pha038.pdf

Imaš i ovu kartu, zar ne?
https://www.hercegbosna.org/slike_galer ... 117510.jpg
A i ovu;
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... no1991.pdf
(imaš povećanje u donjem desnom kutu), to je srpska wiki, pogledaj hr. sela iznad Dvora.
Što se vidi i na karti 2001.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... no2001.pdf

Srpska je wiki, gledaj.
https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%94%D ... 0%BA%D0%B5

Sjeverno od Drniša su isto jekavci.
Pa vidiš kartu, nisi ćorav, sam si ju dao.
Imaš i Uništa i Kijevo.
Fino sam iscrtao, gledaj opet.
https://imgur.com/a/fVLOm8E

Opet je Brozović kriv?
Dakle, kriv je oko Slunja i Drniša i Knina i Lovinca već?

Ispravi kartu onda...


Vujadin je napisao/la:
Kao što sam već rekao, u Slavoniji su Srbi novoštokavski ijekavci, dok su Hrvati govornici slavonskog ikavskog i ekavskog govora stare akcentuacije.

Zapadna Slavonija, Daruvar, Pakrac su novoštokavski jekavci. A to nisu Srbi.
Nisu ni u Bjelovaru, a to nije Slavonija, ali se "kači" na tu skupinu.
Gledaj;
https://imgur.com/a/fVLOm8E
Veliki je džep.

Vujadin je napisao/la:
Ovo su karte hrvatskog lingviste Stjepana Pavičića iz rada "Govori i naselja u Slavoniji"
https://i.imgur.com/8Vjjo96.jpg
https://i.imgur.com/fhBdfP4.jpg
Novoštokavski ijekavci u Slavoniji = Srbi u Slavoniji


Vidiš i sam razlike između te 2 karte.
Okolica Virovitice, Požege...
Sve su to dobri primjeri.

Svi Srbi su novoštokavski jekavci (osim u istočnoj Slavoniji, gdje su novoštokavski ekavci), ali Srbi su tek polovica ili manje svih novoštokavskih jekavaca.

Vujadin je napisao/la:
Inače, Osijek i jeste po izvornom govoru lokalnih Hrvata Osek. :kava

Nije, Osék je.
Postoji razlika, é je bliže i :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 10 stu 2018, 15:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Vujadin je napisao/la:
Vrlo jednostavno.
slika
Srbi ukupno u Jugoslaviji 1931: 5.645.000
Srbi u BiH, Hrvatskoj, CG: 1.020.300 + 633.100 + 25.000 = 1.678.400, odnosno 29.7%
Dodaj 200.000 Srba ijekavaca cijele jugozapadne Srbije od Priboja, Prijepolja, Čajetine, Užica, Kosjerića, uz Drinu do Loznice, dodaj 50.000 Ličana i Hercegovaca naseljenih agrarnom reformom u Vojvodinu, i to je 1.928.000 odnosno 34% svih Srba su novoštokavski ijekavci.
A još nisam računao sve Crnogorce u Srbe.

Samo što nije tako.
Srbi u Podunavlju/istočnoj Slavoniji su ekavci, a ne jekavci.
Ozrenski Srbi su šćakavski jekavci, a ima i par ikavskih sela(ok, ona su zanemariva).

Gornja tablica je u najboljem slučaju upitna.
Zar se nije popis 1931. vodio samo po religiji?
Od kuda onda razlika između Srba i Crnogoraca?

JZ Srbija je tada već dobrim djelom ekavizirana, a doseljenike nikako ne možeš brojati jer 1931. nisu u Vojvodini, već u HR i BiH.
Vujadin je napisao/la:
....
Za Hrvate
Srez Dubrovnik 47.000 Hrvata i nek je toliko van Dubrovnika (a nije), to je 100.000
Ukupno Hrvata u Jugoslaviji 3.211.000
Udio novoštokavskih ijekavaca u Hrvata: 3%

=))
Daruvar, Bjelovar, Pakrac, Slunj, Osijek to su sve Srbi =))


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 10 stu 2018, 16:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
bezimeni12 je napisao/la:
Novopeceni hrvatici nastavljaju negirati hrvatske strucnjake, akademike i profesionalce. U svom stanju svijesti smatraju da su njihovi laicki i amaterski stavovi i karte superiorni stavovima i kartama akademika. Jos jednom, najveci strucnjak u Hrvata a ne novopeceni hrvatic:
slika

Ti si fakat glup.
Pogledaj kartu;
https://imgur.com/a/fVLOm8E

I sad te vUjo ide vaditi po priči da su Slunjani čakavci, Dalmatinci i Ličani ikavci, Osječani ekavci (a vidi se da su ta hr. sela jekavska), a zapadne Slavonce i Bjelovarce valjda trpa u Srbe =))

slika
Kao i Hrvate iz Poneretlja, Posavine...

Sami ste nezadovoljni s kartama koje sami stavljate?
Pa nisi valjda toliko glup?

bezimeni12 je napisao/la:
I onda novopeceni hrvatici prisvajaju srednjovjekovni i kasnije dubrovacki dijalekat kao svoj.
Sami dubrovcani su imali latinski kao sluzbeni a koristili su i domaci jezik. Taj domaci u raznoraznim dokumentima nazivaju ilirskim, slavinskim,srpskim,vlaskim,nasim, i najrjedje hrvatskim.
Ne bi bilo lose da novopeceni hrvatici procitaju pazljivije "Ribanje i ribarsko prigovaranje" (hvarskoga plemića i pjesnika Petra Hektorovića antologijsko i jedno od najznačajnijih djela hrvatske renesansne književnosti), mozda spoznaju razlike izmedju srpskog i hrvatskog jezika u 1556.
Prema tome. hrvatici knjigu u sake, batalite tastature.

Ma je, sami za sebe su pričali da su Srbi, ali zato Srbima nisu dali da spavaju u gradu =))

Ribanje i ribarsko prigovaranje ti je pisano na južnočakavskom govoru, čakavsko-štokavskom dijalektu.
U to doba ste vi pričali kao Bugari danas :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 10 stu 2018, 16:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2011, 22:11
Postovi: 7952
Ceha je napisao/la:
Ti si fakat glup.
Pogledaj kartu;



slika




Koji akademik je nacrtao ovu kartu? :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 10 stu 2018, 17:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Gle, boli mene jesu li slunjski Hrvati ekavski ili ikavski čakavci. Ili Hrvati Kostajnice kajkavci ili šćakavci.
Ja dokazujem da oni nisu novoštokavski ijekavci, a to si ti potvrdio.
Jedini novoštokavski ijekavci na Kordunu, Baniji, Lici i sjevernoj Dalmaciji su Srbi.
Idemo dalje.

Daruvar i Pakrac nisu Srbi?
I u Daruvaru, i u Pakracu, i u Grubišnom Polju je 1931. bilo više Srba nego Hrvata.
Srez Daruvar je 1931. imao 35.935 stanovnika, od toga 11.948 Srba, 9.703 Hrvata, 8.556 Čeha, 3.405 Mađara, 2.703 Nijemaca
Srez Pakrac je 1931. imao 40.051 stanovnika, od toga 17.749 Srba, 14.379 Hrvata, 3.274 Čeha, 1791 Mađara, 1.642 Nijemaca
Srez Grubišno Polje je 1931 imao 24.179 stanovnika, od toga 11.211 Srba, 6.726 Hrvata, 3.526 Čeha, 2.208 Mađara i 306 Nijemaca.

Stjepan Pavičić je jasan kad kaže ko donosi novoštokavski ijekavicu u Slavoniju - Srbi:

U 16. vijeku:
slika

Nove migracije Srba u 18. vijeku, odlaskom Turaka iz Slavonije:
slika

Srbi u okolini Vukovara su ijekavci, kao i svuda, dok su Hrvati pretežno ekavci. To je specifičnost tog kraja.


...


Drugi post:

Jeste, tako je.
Tablica je tačna i ne pokušavaj da nešto smuljaš jer je to nemoguće, pošto je popisivano i po maternjem jeziku i po vjeri, pa se kombinacijom dva kriterijuma može jasno doći do toga koliko je koga na popisu 1931.

Gluplji i nego što sam mislio. Oslobođenjem 1918. izvršena je agrarana reforma i u kraljevini Jugoslaviji se već Srbi iz pasivnih krajeva poput Like i Hercegovine naseljavaju u Vojvodinu, i oni su zabilježeni 1931. u Vojvodini. Nije Tito jedini vršio kolonizacije stanovništva u Vojvodinu.

Svaki treći Srbin je 1931. bio govornik Istočnohercegovačko-krajiškog dijalekta, odnosno novoštokavskog ijekavskog.

Kod Hrvata taj udio je jedva 3%.
Dodaj onim 47.000 Dubrovčanima, ovih 30.000 iz Pakraca, Daruvara i Grubišnog polja. I dalje ne možeš da doguraš do 100.000 govornika. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 10 stu 2018, 18:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 11 stu 2018, 01:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Vujadin je napisao/la:
Gle, boli mene jesu li slunjski Hrvati ekavski ili ikavski čakavci. Ili Hrvati Kostajnice kajkavci ili šćakavci.
Ja dokazujem da oni nisu novoštokavski ijekavci, a to si ti potvrdio.

Ne.
Ja sam rekao da oni izvorno nisu bili novoštokavski jekavci.
S doseljavanjem novoštokavaca (Hrvata, ne Srba) se mijenja i njihov govor.
Vujadin je napisao/la:
Jedini novoštokavski ijekavci na Kordunu, Baniji, Lici i sjevernoj Dalmaciji su Srbi.
Idemo dalje.

Ali nisu.
Srbi u tim krajevima su "šumsko" stanovništvo.
Stanovništvo po gradićima su Hrvati.
Što su oni po govoru?
Vujadin je napisao/la:
Daruvar i Pakrac nisu Srbi?
I u Daruvaru, i u Pakracu, i u Grubišnom Polju je 1931. bilo više Srba nego Hrvata.
Srez Daruvar je 1931. imao 35.935 stanovnika, od toga 11.948 Srba, 9.703 Hrvata, 8.556 Čeha, 3.405 Mađara, 2.703 Nijemaca
Srez Pakrac je 1931. imao 40.051 stanovnika, od toga 17.749 Srba, 14.379 Hrvata, 3.274 Čeha, 1791 Mađara, 1.642 Nijemaca
Srez Grubišno Polje je 1931 imao 24.179 stanovnika, od toga 11.211 Srba, 6.726 Hrvata, 3.526 Čeha, 2.208 Mađara i 306 Nijemaca.

Kakve to ima veze?
Srbi su imali svoja sela, Hrvati svoja.
Granice kotara je crtala kJ, kao i kolonizirala "svoje".
Gledaj 1910.
slika
Po tome si isto mogao reć da nije bitno kakvi su Hrvati u Slunju bili, jer je u tom kotaru bilo Srba više od 50% (u zapadnoj Slavoniji nije bilo ni toliko).
Vujadin je napisao/la:
Stjepan Pavičić je jasan kad kaže ko donosi novoštokavski ijekavicu u Slavoniju - Srbi:
U 16. vijeku:
slika

To znači da su prvi novoštokavski jekavci u Slavoniji, Srbi.
Ne da su svi novoštokavski jekavci u Slavoniji Srbi.
Postoji razlika.
Vujadin je napisao/la:
Nove migracije Srba u 18. vijeku, odlaskom Turaka iz Slavonije:
slika

Doseljenici iz Bosne i Baranje=))
Opet kažeš da su ti karte krive =))

Slušaj, bio je tu jedan čovjek koji je tvrdio kao ti.
Pa je nacrtao ovu, punu grešaka, kartu;
slika

Pogledaj ju malo bolje.
Hr. sela oko Knina, Drniša, Benkovca, Lovinca, Dvora...
To su sve ikavci po njemu
U Slunju je stavio ikavce, a ne čakavce.
Hrvate na sjeveru Banovine je gurnuo u kajkavce.
Hrvate na zapadu Posavine je gurnuo u ikavce.
U Osijeku u starošćakavski.
O Istri da ne pričam.

E.
Sada pogledaj ovaj džep od Bjelovara do Pakraca.
I onaj južni od Mostara/Konjica do Boke.
I one u Žumberku.

Da izbaciš puste planine, više bi stanovništva imao u hr. džepovima, nego u srpskima.


Vujadin je napisao/la:
Srbi u okolini Vukovara su ijekavci, kao i svuda, dok su Hrvati pretežno ekavci. To je specifičnost tog kraja.

Netočno...
Srbi su ekavci i prije, a pogotovo poslije rata.
Vujadin je napisao/la:

...

Drugi post:
Jeste, tako je.
Tablica je tačna i ne pokušavaj da nešto smuljaš jer je to nemoguće, pošto je popisivano i po maternjem jeziku i po vjeri, pa se kombinacijom dva kriterijuma može jasno doći do toga koliko je koga na popisu 1931.
Gluplji i nego što sam mislio. Oslobođenjem 1918. izvršena je agrarana reforma i u kraljevini Jugoslaviji se već Srbi iz pasivnih krajeva poput Like i Hercegovine naseljavaju u Vojvodinu, i oni su zabilježeni 1931. u Vojvodini. Nije Tito jedini vršio kolonizacije stanovništva u Vojvodinu.
Svaki treći Srbin je 1931. bio govornik Istočnohercegovačko-krajiškog dijalekta, odnosno novoštokavskog ijekavskog.
Kod Hrvata taj udio je jedva 3%.
Dodaj onim 47.000 Dubrovčanima, ovih 30.000 iz Pakraca, Daruvara i Grubišnog polja. I dalje ne možeš da doguraš do 100.000 govornika. :zubati

Ma je, Srbi svi i svuda =))
Sve Hrvate novoštokavce si prebacio u druge dijalekte, one u Lici i Dalmaciji u ikavce, one na kordunu u (srednjo)čakavce, one na banovini u kajkavce, one u Slavoniji u starošćakavce, malo te još jebu Bjelovar, zapadna Slavonija i Žumberak, al se ne daš =))

Sam si uništio vlastite karte koje si postavio =))


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 11 stu 2018, 13:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Mnogo si naporan u svojim zabludama, a ja neću da odustanem jer sam u pravu u potpunosti.

Hrvati u tim krajevima nisu izvorno, niti ikako drugačije novoštokavski ijekavci.
Jedini novoštokavski ijekavci u svim tim srezovima sa srpskom većinom od Knina do Kostajnice bili su Srbi.

Kakve su sad ovo gluposti "šuma" i gradić? Niti su svi gradići imali hrvatsku većinu, niti su tada (1931) oni bili populaciono veći od okolnih "šumskih" sela. Uzmi popis 1910. ili 1931. pa gledaj.

Granice srezova u Hrvatskoj se nisu mijenjale u kraljevini Jugoslaviji, već su naslijeđene iz Austrougarske.

To je vjerska, a ne etnička karta iz 1910, gdje su svi katolici grupisani zajedno - Hrvati, Česi, Mađari, Nijemci.
Ti si tvrdio da u srezovima Pakrac i Daruvar nije bilo Srba, a bili su brojniji od Hrvata 1931. i tu i u srezovima Grubišno Polje i Slatina.

Ok, došli smo do toga da su prvi novoštokavski ijekavci u Slavoniji Srbi, što znači da su pojedini lokalni Hrvati preuzeli dijalekat doseljenih srboćetnika. :D Na kraju govor vlaških dotepenaca postade i hrvatski standard. :kava

Zašto te čude migracije u 18. vijeku iz Baranje u Slavoniju? Baranja je u 16. vijeku naseljena Srbima.

Govorimo o 1931. U svim tim "pustim" planinama živelo je preko 600.000 Srba. I sad ti upoređuješ nekoliko hrvatskih sela od Bjelovara do Pakraca sa cjelokupnom srpskom populacijom u Hrvatskoj.

Srbi u okolini Vukovara (Borovo, Trpinja, Bobota) su ijekavci, dok su Hrvati od Vukovara prema granici sa Srbijom kod Šida ekavci.

Da ponovimo: svaki treći Srbin u Jugoslaviji bio je govornik Istočnohercegovačko-krajiškog dijalekta (novoštokavske ijekavice) 1931. godine.
U isto vrijeme, ovim dijalektom se služilo 3% Hrvata.


Edit: ja uopšte ne negiram kartu Brozovića, već je potvrđujem da nema Hrvata novoštokavskih ijekavaca, čak ni po enklavama okruženim Srbima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 11 stu 2018, 14:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Ceha je napisao/la:
Slušaj, bio je tu jedan čovjek koji je tvrdio kao ti.
Pa je nacrtao ovu, punu grešaka, kartu;
slika

Pogledaj ju malo bolje.
Hr. sela oko Knina, Drniša, Benkovca, Lovinca, Dvora...
To su sve ikavci po njemu
U Slunju je stavio ikavce, a ne čakavce.
Hrvate na sjeveru Banovine je gurnuo u kajkavce.
Hrvate na zapadu Posavine je gurnuo u ikavce.
U Osijeku u starošćakavski.
O Istri da ne pričam.



Taj čovjek je Hrvat Hrvoje Kujundžić, i manje-više je u pravu sa tom kartom.
Uglavnom je potvrdio što i ja govorim.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 11 stu 2018, 23:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Vujadin je napisao/la:
Mnogo si naporan u svojim zabludama, a ja neću da odustanem jer sam u pravu u potpunosti.

Srbin, a da nije u pravu?
Nemoguće =))
Vujadin je napisao/la:
Hrvati u tim krajevima nisu izvorno, niti ikako drugačije novoštokavski ijekavci.

Vidiš da jesu.
Bjelovar, Daruvar, Pakrac...
Okolica Osijeka
Preko pola novoštokavskih jekavaca u Slavoniji su Hrvati.
I još gomila enklava i "dodataka" oko Knina, Drniša, Lovinca...

Hrvati Slunja (i okolice) su promijenili dijalekt, vjerojatno radi doseljenih Hrvata jekavskih novoštokavaca.
Isto ide i za dio Hrvata sa sjevera Banovine.
Hrvati Pounja su novoštokavski jekavci.

Još Bosanska Posavina (zapad) i istočno Poneretlje.

Vujadin je napisao/la:
Jedini novoštokavski ijekavci u svim tim srezovima sa srpskom većinom od Knina do Kostajnice bili su Srbi.

Viš da nisu.
Vujadin je napisao/la:
Kakve su sad ovo gluposti "šuma" i gradić? Niti su svi gradići imali hrvatsku većinu, niti su tada (1931) oni bili populaciono veći od okolnih "šumskih" sela. Uzmi popis 1910. ili 1931. pa gledaj.

Pa pogledaj.
U kojim gradićima su Srbi imali većinu?

Inače karte su iz sredine 19. st-a, ovo su naknadna doseljavanja, eventualno bi možda mogao 1910. pogledati.
Vujadin je napisao/la:
Granice srezova u Hrvatskoj se nisu mijenjale u kraljevini Jugoslaviji, već su naslijeđene iz Austrougarske.

Samo što ste naselili nešto Srba.
Vujadin je napisao/la:
To je vjerska, a ne etnička karta iz 1910, gdje su svi katolici grupisani zajedno - Hrvati, Česi, Mađari, Nijemci.
Ti si tvrdio da u srezovima Pakrac i Daruvar nije bilo Srba, a bili su brojniji od Hrvata 1931. i tu i u srezovima Grubišno Polje i Slatina.

Ja sam tvrdio da su u tim kotarima Srbi manjina.
Što ispada da i je, zar ne?
Fino se vidi.
Osim ako misliš da su tamošnji Hrvati, novoštokavski jekavci, zapravo Srbi.
Vujadin je napisao/la:
Ok, došli smo do toga da su prvi novoštokavski ijekavci u Slavoniji Srbi, što znači da su pojedini lokalni Hrvati preuzeli dijalekat doseljenih srboćetnika. :D Na kraju govor vlaških dotepenaca postade i hrvatski standard. :kava

Ne.
Došli smo do toga da su iz otomanske Bosne u Slavoniju prvo prebijegli Srbi/pravoslavci, pa da su onda za njima došli Hrvati, novoštokavski jekavci.
Vujadin je napisao/la:
Zašto te čude migracije u 18. vijeku iz Baranje u Slavoniju? Baranja je u 16. vijeku naseljena Srbima.

Ma odkud?
Neki izvori?
Jbt. po tebi je Bosna do Budimpešte =))
Vujadin je napisao/la:
Govorimo o 1931. U svim tim "pustim" planinama živelo je preko 600.000 Srba. I sad ti upoređuješ nekoliko hrvatskih sela od Bjelovara do Pakraca sa cjelokupnom srpskom populacijom u Hrvatskoj.

A karta je iz polovine 19. st-a?
Vujadin je napisao/la:
Srbi u okolini Vukovara (Borovo, Trpinja, Bobota) su ijekavci, dok su Hrvati od Vukovara prema granici sa Srbijom kod Šida ekavci.

Hrvati u Iloku su ekavci, u Vukovaru nisu, tamo su govornici slavonskog, dakle ikavci.

http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska ... -ijekavica
Zašto lažeš?
Trpinjci su ekavci.
Vujadin je napisao/la:
Da ponovimo: svaki treći Srbin u Jugoslaviji bio je govornik Istočnohercegovačko-krajiškog dijalekta (novoštokavske ijekavice) 1931. godine.
U isto vrijeme, ovim dijalektom se služilo 3% Hrvata.


I imali smo izračun iz kojeg je vidljivo da nije.
Ni jedno ni drugo.
Vujadin je napisao/la:
Edit: ja uopšte ne negiram kartu Brozovića, već je potvrđujem da nema Hrvata novoštokavskih ijekavaca, čak ni po enklavama okruženim Srbima.

Ma ne, samo si Hrvate Slunja proglasio čakavcima, Hrvate Gline i okolice kajkavcima, a Hrvate Dvora, Bjelovara, Daruvara, Pakraca i Slavonije Srbima.
Rekao si da je Brozović potpuno kriv.
Vujadin je napisao/la:
Taj čovjek je Hrvat Hrvoje Kujundžić, i manje-više je u pravu sa tom kartom.
Uglavnom je potvrdio što i ja govorim.

Nije u pravu.
Od Istre, do srpskih seoca po Slavoniji.
A na Ozrenu su šćakavci.

Ovaj bjelovarsko-okučanski džep si zaboravio.
A Slunjani i Hrvati Dvora ti tu mogu biti i štokavski, a ne čakavski ikavci, kao što si prije rekao.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 11 stu 2018, 23:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Razlike su fino ucrtane;
https://imgur.com/a/fVLOm8E
Fali još onaj špic od Gline prema Kladuši.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 12 stu 2018, 00:07 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2018, 23:31
Postovi: 1511
Lokacija: Mareva Ljut
Ceha je napisao/la:
bezimeni12 je napisao/la:

slika



U Istočnoj Hercegovini ima 64 000 Srba i dvadesetak tisuća Hrvata, a Dubrovačko-Neretvanska županija ima 122 000 ljudi, odbij 16 000 Korčulana i desetak tisuća ikavaca u dolini neretve, ostalo sve ijekavica od Neretve do prevlake.
Na izvornom području nastanka dijalekta ima više Hrvata nego Srba.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 12 stu 2018, 15:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Iz posta u post pokazuješ koliko si ograničen, manipulativan i zlonamjeran.

Ništa ti nisi dao, niti jedan podatak, niti jedan izvor iz literature, usuđuješ se da opovrgavaš stavove lingvista, i srpskih i hrvatskih, da opovrgavaš zvanične rezultate popisa... žali Bože utrošenog vremena na budalu.
Sad svrati kod Bunjevaca u Lovinac i kaži im da nisu ikavci. :laugh

Nego baš me zanima kakve to komplekse imaš ti kao kajkavec pa si tako zapeo za dominantno srpsku novoštokavsku ijekavicu i vidiš je tamo đe je i nema. Žao ti je što nisi istočnohercegovačkog porijekla?

Ali kako da budeš, kad ne razlikuješ Č i Ć, DŽ i Đ, kad ne znaš kad u riječi ide -je, a kad -ije ("U Slavoniju POBIJEGLI" :001_huh wtf?!), a vjerujem da ti je najteže da savladaš novoštokavski akcenatski sistem od 4 pravilna akcenta. To je za vas Zagrepčane noćna mora i nemoguća misija. :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 12 stu 2018, 22:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
vUjo dobio po tamburi, pa trola? :D
Ti bi na hlađenje ili? :D

Ili samo uživaš u "divnoj" beogradskoj äkavici? :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 12 stu 2018, 22:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Jedini koji trolaš si ti. Niti jedan izvor nisi dao, nikakvu literaturu, ništa... Argumenti su ti nula.
Što sam mislio to sam dokazima potvrdio. Ne vidim način kako da nastavim diskusiju sa nekim ko nema protivargumente i dokaze, već samo kao papagaj govori "nije tako". Smešan si.

Kaže "Hrvati novoštokavski ijekavci iz Daruvara i Pakraca činili većinu svih novoštokavaca ijekavaca u Slavoniji", a oni su bili manje brojni od Srba u ta dva sreza, koji su svi odreda novoštokavski ijekavci, a gdje su svi ostali Srbi u Slavoniji???
Pa zar nisi malo ograničen, onako iskreno?

Ja se ponosim svojim porijeklom i govorom svojih predaka. A ti očito zavidiš što ti nije daleka postojbina u Hercegovini Svetoga Save, kad si navalio na Istočnohercegovačko-krajiški dijalekat koji ni ne znaš da koristiš.

Zašto ne bih uživao u ekavici? Razlike Istočnohercegovačko-krajiškog i Vojvođansko-šumadijskog dijalekta su manje-više samo u refleksu jata. Bratski novoštokavski dijalekti.

Inače, zanimljivo kako je lingvista Stjepan Pavičić opisao pojavu još iz 19. vijeka, da će Srbin novoštokavski ijekavac ljubomorno čuvati svoj govor među Hrvatima negovornicima svog dijalekta ne prihvatajući hrvatske dijalekte, ali će rado među ostalim Srbima prihvatiti ekavicu.

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 12 stu 2018, 23:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
A evo ti od Pavičića kog su govora bili katolici Like, Slunja, Knina i Drniša - bunjevačkog ikavskog.

slika

A sad reci da to nije tako. :laugh =))


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 13 stu 2018, 10:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Vujadin je napisao/la:
Jedini koji trolaš si ti. Niti jedan izvor nisi dao, nikakvu literaturu, ništa... Argumenti su ti nula.

Oprosti, ali koji relevantan izvor si ti dao?

Dao si Brzovićevu kartu po kojoj si krenuo pljuvati (slunjski čakavci, glinski kajkavci...)
Dao si kartu HR u kojoj je označen i 1% Srba =))

I priču o doseljenju novoštokavaca u Slavoniju, opet Srbi svi i svuda.

Vujadin je napisao/la:
Što sam mislio to sam dokazima potvrdio. Ne vidim način kako da nastavim diskusiju sa nekim ko nema protivargumente i dokaze, već samo kao papagaj govori "nije tako". Smešan si.

Mišljenje ti i je na razini argumenata.
Nepostojeće.
Vujadin je napisao/la:
Kaže "Hrvati novoštokavski ijekavci iz Daruvara i Pakraca činili većinu svih novoštokavaca ijekavaca u Slavoniji", a oni su bili manje brojni od Srba u ta dva sreza, koji su svi odreda novoštokavski ijekavci, a gdje su svi ostali Srbi u Slavoniji???
Pa zar nisi malo ograničen, onako iskreno?

Molim te, reci, di sam to napisao.
Ajd pokaži.
Samo za Daruvar i Pakrac.

Hrvata novoštokavskih jekavaca u Slavoniji ima više od Srba.
Čak i po ovom popisu 1931. gdje su Srbi naveliko nagrnuli kolonizirati Slavoniju.
A karta je malo starija od tog vremena.

Vujadin je napisao/la:
Ja se ponosim svojim porijeklom i govorom svojih predaka. A ti očito zavidiš što ti nije daleka postojbina u Hercegovini Svetoga Save, kad si navalio na Istočnohercegovačko-krajiški dijalekat koji ni ne znaš da koristiš.

Da pričaš po tom govoru, ne bi imao h.
H je ipak odlika dubrovačkog, a ne "istočnohercegovačkog".

Hrvatski standard nije baziran na IKu.

Vujadin je napisao/la:
Zašto ne bih uživao u ekavici? Razlike Istočnohercegovačko-krajiškog i Vojvođansko-šumadijskog dijalekta su manje-više samo u refleksu jata. Bratski novoštokavski dijalekti.

Nije, imaš malo većih razlika.
Vojvođanski ti ima i pravilni ikavizama, npr.
Vujadin je napisao/la:
Inače, zanimljivo kako je lingvista Stjepan Pavičić opisao pojavu još iz 19. vijeka, da će Srbin novoštokavski ijekavac ljubomorno čuvati svoj govor među Hrvatima negovornicima svog dijalekta ne prihvatajući hrvatske dijalekte, ali će rado među ostalim Srbima prihvatiti ekavicu.
slika

Skoro svi Srbi su ostali novoštokavski jekavci.
No to ne znači da su svi novoštokavski jekavci Srbi.
Po milijarditi put.

Vujadin je napisao/la:
A evo ti od Pavičića kog su govora bili katolici Like, Slunja, Knina i Drniša - bunjevačkog ikavskog.
slika
A sad reci da to nije tako. :laugh =))

Oni koji su doseljeni u Slavoniju.
Manjina tog područja je jekavska.
Međutim postoji.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 13 stu 2018, 16:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Relevantan izvor je Stjepan Pavičić koji jasno kaže da novoštokavsku ijekavicu u Slavoniju donose Srbi, i to preko Bosne, i to iz gornjeg Podrinja, Polimlja, od Pive, Tare i Morače.
Isto kao i u Liku, Dalmaciju itd.

slika

Otkud ti ideja da kao srednje loš amater u istoriji i lingvistici negiraš hrvatskog znanstvenika?

Citat:
Pavičić, Stjepan, hrvatski jezikoslovac i antropogeograf (Vinkovci, 11. VII. 1887 – Zagreb, 7. VI. 1973). Klasičnu gimnaziju završio je u Vinkovcima, a slavistiku i germanistiku studirao u Beču i Zagrebu. Diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu 1911. Radio je kao srednjoškolski profesor, a od 1933. do 1946. bio je direktor Klasične gimnazije u Zagrebu. Bio je dugogodišnji stalni suradnik u Odboru za narodni život i običaje pri JAZU. Objavio je tri knjige o naseljima i govorima: Vukovska župa u razvitku svoga naselja od XIII. do XVIII. stoljeća (1940), Podrijetlo hrvatskih i srpskih naselja i govora u Slavoniji (1953), Seobe i naselja u Lici (1962) te mnogobrojne studije o naseljima u Slavoniji, Moslavini, Lici, Dalmaciji, koje su izvor povijesnih, zemljopisnih, demografskih, toponimijskih i jezičnih podataka. Pavičić je bio suradnik u Hrvatskoj enciklopediji i u Enciklopediji Jugoslavije te jedan od najplodnijih obrađivača Akademijina Rječnika hrvatskoga ili srpskoga jezika te obrađivač Matičina Rječnika hrvatskosrpskoga književnog jezika (1967).

http://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?id=47118

Što se tiče Brozovića i njegove karte, da imaš bar malo znanja o kartografiji i geografiji, a nacrtao si mali milion karata, (doduše faličnih) znao bi za generalizaciju u kartiranju, a to je pojava da se objekti na karti, ako je ona sitnijeg razmjera generalizuju odnosno uopštavaju, ne ide se do detalja da se ne bi karta previše opteretila. Ako su prostorno mali Banija i Kordun bili većinski novoštokavsko ijekavski, oni su prikazani u potpunosti takvi. Nije se išlo u detalje i enklavice da se ne bi preopteretila karta sa suvišnim detaljima.

Niti jedan izvor, niti literaturu nisi dao.
Tvoja amaterska riječ protiv riječi školovanih ljudi za proučavanje dijalekata, migracija i istorije.

Novoštokavskih ijekavaca Hrvata u Slavoniji ni u kom slučaju nije bilo više od Srba u Slavoniji.

Vraćamo se na početak:

Ceha je napisao/la:
Hrvati su štokavski jekavci tada bili kojih 10% (35% u bili kajkavci, 25% čakavci, 25% ikavci, a 5% šćakavski jekavci), ali nije ni Srba štokavskih jekavaca puno više. Ako ih je 20% torlaka, 10% staroštokavskih ekavaca, 50% novoštokavskih ekavaca, koliko bi onda ostalo novoštokavskih jekavaca 20%?


Kažeš 10% Hrvata su činili novoštokavski ijekavci.
10% od 3.211.000 Hrvata 1931. iznosi 321.000 ljudi.

Gdje su tih 321.000 Hrvata na popisu 1931?
Konkretno, gdje??? Koji srezovi, brojnost po srezovima?
Nikakve podatke ti nisi dao već si lupio brojku od 10%, pa šta bude.
A bilo ih je 3%.
Daj konkretno podatke.
http://pod2.stat.gov.rs/ObjavljenePubli ... 314001.pdf

Hrvatski standard se bazira na reformi Vuka Karadžića, a njegova reforma se bazira na Istočnohercegovačko-krajiškom dijalektu.

Znači samo oni Hrvati koji su ikavci su doseljavani u Slavoniju, a manjina koja su ijekavci su ostali u Lici i Dalmaciji? =))
Opet tvoja amaterska riječ protiv riječi jednog jezikoslovca. :laugh


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 13 stu 2018, 18:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2011, 22:11
Postovi: 7952
Ceha je napisao/la:
vUjo dobio po tamburi, pa trola? :D
Ti bi na hlađenje ili? :D

Ili samo uživaš u "divnoj" beogradskoj äkavici? :D

Bijedno.
Covjek ga unisti, a on zove pomoc, "banirajte ga".

:rigam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 13 stu 2018, 20:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 svi 2009, 22:03
Postovi: 1446
bezimeni12 je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
vUjo dobio po tamburi, pa trola? :D
Ti bi na hlađenje ili? :D

Ili samo uživaš u "divnoj" beogradskoj äkavici? :D

Bijedno.
Covjek ga unisti, a on zove pomoc, "banirajte ga".

:rigam


Što se ti javljaš slijepče, postavljaš karte na kojima tvrdiš da nema Hrvata ijekavaca a evo ih na njima od Prevlake pa do Neretve. Vi Srbalji nemate svoj jezik jer nemate niti svoj narod nego ste svetosavska nacija stara 3 stoljeća koja govori mješavinom hrvatskog jezika i onoga kojeg je Karadžić pokupio po Crnoj Gori i BiH, nije se baš zadržavao po Srbiji. Glavni rječnik za tzv. srpski jezik je i dan danas imenom srpskohrvatski i tu je sve rečeno.

Nego, da ne ispada da su samo na ovom forumu pašalučarski pacijenti ima ih i u digitalnoj austrijskoj bljuvotini zvanoj Večernji list. Nekakva opančarka tamo ima verbalni proljev i lupeta kako mi bre svi govorimo istim jezikom. Prava bre Jugoslovenka.

Ristić kaže da u Osijeku ljudi govore isti jezik kao kod nje te da imaju iste običaje i da nije bilo problema kada su ljudi po govoru prepoznali da je iz Srbije.

https://www.vecernji.hr/vijesti/kad-pomislim-na-hrvatsku-pomislim-na-ljude-koji-srbe-ne-zovu-cetnicima-1282511

Naravno, lažljivi i glupi Serv se i ovdje osramotio u svojim nebulozama. Ako je jezik isti kao i kod nje kako su onda Hrvati prepoznali da je iz Srbije - po govoru? I još k tome isti običaji u Osijeku i Vranju... U Osijeku se ne prakticiraju lapot i snahočestvo. Retardirana opančarka na djelu, žali bože novca utučenog u školovanje ovakvog panja.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 13 stu 2018, 22:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 10:42
Postovi: 9834
mirv je napisao/la:
bezimeni12 je napisao/la:
Bijedno.
Covjek ga unisti, a on zove pomoc, "banirajte ga".

:rigam


Što se ti javljaš slijepče, postavljaš karte na kojima tvrdiš da nema Hrvata ijekavaca a evo ih na njima od Prevlake pa do Neretve. Vi Srbalji nemate svoj jezik jer nemate niti svoj narod nego ste svetosavska nacija stara 3 stoljeća koja govori mješavinom hrvatskog jezika i onoga kojeg je Karadžić pokupio po Crnoj Gori i BiH, nije se baš zadržavao po Srbiji. Glavni rječnik za tzv. srpski jezik je i dan danas imenom srpskohrvatski i tu je sve rečeno.

Nego, da ne ispada da su samo na ovom forumu pašalučarski pacijenti ima ih i u digitalnoj austrijskoj bljuvotini zvanoj Večernji list. Nekakva opančarka tamo ima verbalni proljev i lupeta kako mi bre svi govorimo istim jezikom. Prava bre Jugoslovenka.

Ristić kaže da u Osijeku ljudi govore isti jezik kao kod nje te da imaju iste običaje i da nije bilo problema kada su ljudi po govoru prepoznali da je iz Srbije.

https://www.vecernji.hr/vijesti/kad-pomislim-na-hrvatsku-pomislim-na-ljude-koji-srbe-ne-zovu-cetnicima-1282511

Naravno, lažljivi i glupi Serv se i ovdje osramotio u svojim nebulozama. Ako je jezik isti kao i kod nje kako su onda Hrvati prepoznali da je iz Srbije - po govoru? I još k tome isti običaji u Osijeku i Vranju... U Osijeku se ne prakticiraju lapot i snahočestvo. Retardirana opančarka na djelu, žali bože novca utučenog u školovanje ovakvog panja.


Šta vi Hrvati nama Srbima stalno pripisujete Jugoslavenstvo ?
Vi ste Hrvati dok ste bili pod Austro-Ugarima zagovarali ujedinjenje u južnoslavensku državu više nego Srbi i ostali,jer vam je tad pasalo.
Danas vam više ne paše pa prišivate Srbima Jugoslavenstvo.
Srbi ne žele nikakvu Jugoslaviju,ni zajednicu s bilo kim. A ovi poput
ove kobile Ristićke su nebitni i u manjini.
Ne govorimo istim jezikom i nikad nismo govorili. Ne daj Bože da s tobom i tebi sličnima
imam bilo šta zajedničko.

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 13 stu 2018, 22:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
mirv je napisao/la:
Što se ti javljaš slijepče, postavljaš karte na kojima tvrdiš da nema Hrvata ijekavaca a evo ih na njima od Prevlake pa do Neretve. Vi Srbalji nemate svoj jezik jer nemate niti svoj narod nego ste svetosavska nacija stara 3 stoljeća koja govori mješavinom hrvatskog jezika i onoga kojeg je Karadžić pokupio po Crnoj Gori i BiH, nije se baš zadržavao po Srbiji. Glavni rječnik za tzv. srpski jezik je i dan danas imenom srpskohrvatski i tu je sve rečeno.

Nego, da ne ispada da su samo na ovom forumu pašalučarski pacijenti ima ih i u digitalnoj austrijskoj bljuvotini zvanoj Večernji list. Nekakva opančarka tamo ima verbalni proljev i lupeta kako mi bre svi govorimo istim jezikom. Prava bre Jugoslovenka.

Ristić kaže da u Osijeku ljudi govore isti jezik kao kod nje te da imaju iste običaje i da nije bilo problema kada su ljudi po govoru prepoznali da je iz Srbije.

https://www.vecernji.hr/vijesti/kad-pomislim-na-hrvatsku-pomislim-na-ljude-koji-srbe-ne-zovu-cetnicima-1282511

Naravno, lažljivi i glupi Serv se i ovdje osramotio u svojim nebulozama. Ako je jezik isti kao i kod nje kako su onda Hrvati prepoznali da je iz Srbije - po govoru? I još k tome isti običaji u Osijeku i Vranju... U Osijeku se ne prakticiraju lapot i snahočestvo. Retardirana opančarka na djelu, žali bože novca utučenog u školovanje ovakvog panja.



Ujsto bikota!! , ti si zaboravio Mirve da je kazna za lupetanje i tupavu mržnu klečanje na organskom pirinču u ćošku alijas kutu?!

p.s
Inače hvala ti što nas Srbe okvalificiraš kao opančare jer time sve ove zapadne hercegovce trpaš u naš srpski tor s'obzirom da su i oni opančari osim ako ti nemaš neki podatak o tome da su nosili neku drugu obuću tokom vekova svog hrvatskog bivstva.
A sad mrš u ćošak !!

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 14 stu 2018, 00:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 10:42
Postovi: 9834
joe enter je napisao/la:
mirv je napisao/la:
Što se ti javljaš slijepče, postavljaš karte na kojima tvrdiš da nema Hrvata ijekavaca a evo ih na njima od Prevlake pa do Neretve. Vi Srbalji nemate svoj jezik jer nemate niti svoj narod nego ste svetosavska nacija stara 3 stoljeća koja govori mješavinom hrvatskog jezika i onoga kojeg je Karadžić pokupio po Crnoj Gori i BiH, nije se baš zadržavao po Srbiji. Glavni rječnik za tzv. srpski jezik je i dan danas imenom srpskohrvatski i tu je sve rečeno.

Nego, da ne ispada da su samo na ovom forumu pašalučarski pacijenti ima ih i u digitalnoj austrijskoj bljuvotini zvanoj Večernji list. Nekakva opančarka tamo ima verbalni proljev i lupeta kako mi bre svi govorimo istim jezikom. Prava bre Jugoslovenka.

Ristić kaže da u Osijeku ljudi govore isti jezik kao kod nje te da imaju iste običaje i da nije bilo problema kada su ljudi po govoru prepoznali da je iz Srbije.

https://www.vecernji.hr/vijesti/kad-pomislim-na-hrvatsku-pomislim-na-ljude-koji-srbe-ne-zovu-cetnicima-1282511

Naravno, lažljivi i glupi Serv se i ovdje osramotio u svojim nebulozama. Ako je jezik isti kao i kod nje kako su onda Hrvati prepoznali da je iz Srbije - po govoru? I još k tome isti običaji u Osijeku i Vranju... U Osijeku se ne prakticiraju lapot i snahočestvo. Retardirana opančarka na djelu, žali bože novca utučenog u školovanje ovakvog panja.



Ujsto bikota!! , ti si zaboravio Mirve da je kazna za lupetanje i tupavu mržnu klečanje na organskom pirinču u ćošku alijas kutu?!

p.s
Inače hvala ti što nas Srbe okvalificiraš kao opančare jer time sve ove zapadne hercegovce trpaš u naš srpski tor s'obzirom da su i oni opančari osim ako ti nemaš neki podatak o tome da su nosili neku drugu obuću tokom vekova svog hrvatskog bivstva.
A sad mrš u ćošak !!


Šta samo Srbi i zapadni Hercegovci nosili opanke ?
A ostali se rađali u lakovanim cipelama ?
:D

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 14 stu 2018, 17:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Vujadin je napisao/la:
Relevantan izvor je Stjepan Pavičić koji jasno kaže da novoštokavsku ijekavicu u Slavoniju donose Srbi, i to preko Bosne, i to iz gornjeg Podrinja, Polimlja, od Pive, Tare i Morače.
Isto kao i u Liku, Dalmaciju itd.
slika

Piše da ju donose prvi.
Ne i jedini.
Vujadin je napisao/la:
Otkud ti ideja da kao srednje loš amater u istoriji i lingvistici negiraš hrvatskog znanstvenika?
Citat:
Pavičić, Stjepan, hrvatski jezikoslovac i antropogeograf (Vinkovci, 11. VII. 1887 – Zagreb, 7. VI. 1973). Klasičnu gimnaziju završio je u Vinkovcima, a slavistiku i germanistiku studirao u Beču i Zagrebu. Diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu 1911. Radio je kao srednjoškolski profesor, a od 1933. do 1946. bio je direktor Klasične gimnazije u Zagrebu. Bio je dugogodišnji stalni suradnik u Odboru za narodni život i običaje pri JAZU. Objavio je tri knjige o naseljima i govorima: Vukovska župa u razvitku svoga naselja od XIII. do XVIII. stoljeća (1940), Podrijetlo hrvatskih i srpskih naselja i govora u Slavoniji (1953), Seobe i naselja u Lici (1962) te mnogobrojne studije o naseljima u Slavoniji, Moslavini, Lici, Dalmaciji, koje su izvor povijesnih, zemljopisnih, demografskih, toponimijskih i jezičnih podataka. Pavičić je bio suradnik u Hrvatskoj enciklopediji i u Enciklopediji Jugoslavije te jedan od najplodnijih obrađivača Akademijina Rječnika hrvatskoga ili srpskoga jezika te obrađivač Matičina Rječnika hrvatskosrpskoga književnog jezika (1967).

http://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?id=47118

Si zaboravio nešto?
:pepam
http://povijest.net/stjepan-pavicic/

Akademik Stjepan Pavičić, povjesničar, slavist. Rođen u Vinkovcima 11. srpnja 1887. U rodnom gradu završi opučku školu i klasičnu gimnaziju 1906. godine. U Beču i Zagreb studira slavistiku i germanistiku. Diplomirao je 1911. na Filozofskom fakultetu kod profesora Tome Maretića koji ga još kao studenta uključuje u znanstveni rad. Nakon završetka studija dolazi na vinkovačku Gimnaziju kao profesor hrvatskog i njemačkog jezika gdje radi od 1911. do 1916. Tu se nastavlja njegov terenski rad i znanstvena istraživanja, proučava župne matice i općinske arhive, putuje od sela do sela, razgovara sa starijim ljudima, župnicima, popovima i učiteljima, skuplja građu za svoje kasnije napisane lingvističke, antropogeografske i povijesne knjige. To se nastavlja i za njegova službovanja u Zemunu od 1916 do 1927. Iste godine prelazi u Zagreb na I. klasičnu gimnaziju za profesora hrvatskog, njemačkog, grčkog i latinskog. Godine 1933. prelazi na II. klasičnu gimnaziju za ravnatelja koju funkciju obavlja do umirovljenja 1946. Od 1943. radi i na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.

Hrvatski vukovac.
Čovjek je sudjelovao u radu komisije kojoj je hr. uzet istočni Srijem, ali nije dana Bunjevačka Bačka.
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... fyrekZpAMQ

Vujadin je napisao/la:
Što se tiče Brozovića i njegove karte, da imaš bar malo znanja o kartografiji i geografiji, a nacrtao si mali milion karata, (doduše faličnih) znao bi za generalizaciju u kartiranju, a to je pojava da se objekti na karti, ako je ona sitnijeg razmjera generalizuju odnosno uopštavaju, ne ide se do detalja da se ne bi karta previše opteretila. Ako su prostorno mali Banija i Kordun bili većinski novoštokavsko ijekavski, oni su prikazani u potpunosti takvi. Nije se išlo u detalje i enklavice da se ne bi preopteretila karta sa suvišnim detaljima.

Fino ti je označeno, pogledaj;
https://imgur.com/a/fVLOm8E
Možeš i tu.
slika

To nisu sitne enklavice.
Pogledaj koliki je Slunj.
Ili Bjelovar.

Imaš i tu;
slika
Gledaj malo.

Vujadin je napisao/la:
Niti jedan izvor, niti literaturu nisi dao.
Tvoja amaterska riječ protiv riječi školovanih ljudi za proučavanje dijalekata, migracija i istorije.

Ti si sam popljuvao Brozovićevu kartu, zar ne?
A druga karta ti oslikava područja gdje su Srbi bili po 1% :D

Koji si to školovani izvor dao da su svi novoštokavski jekavci u hr. Srbi?
Vujadin je napisao/la:
Novoštokavskih ijekavaca Hrvata u Slavoniji ni u kom slučaju nije bilo više od Srba u Slavoniji.

Vidiš da je.
Vujadin je napisao/la:
Vraćamo se na početak:
Ceha je napisao/la:
Hrvati su štokavski jekavci tada bili kojih 10% (35% u bili kajkavci, 25% čakavci, 25% ikavci, a 5% šćakavski jekavci), ali nije ni Srba štokavskih jekavaca puno više. Ako ih je 20% torlaka, 10% staroštokavskih ekavaca, 50% novoštokavskih ekavaca, koliko bi onda ostalo novoštokavskih jekavaca 20%?

Kažeš 10% Hrvata su činili novoštokavski ijekavci.
10% od 3.211.000 Hrvata 1931. iznosi 321.000 ljudi.
Gdje su tih 321.000 Hrvata na popisu 1931?
Konkretno, gdje??? Koji srezovi, brojnost po srezovima?
Nikakve podatke ti nisi dao već si lupio brojku od 10%, pa šta bude.
A bilo ih je 3%.
Daj konkretno podatke.
http://pod2.stat.gov.rs/ObjavljenePubli ... 314001.pdf

Vidiš gore karte?
Zbroj Hrvate u Dubrovniku, Stocu, pola Mostara i Metkovića, frtalj Konjica.
Pola Hrvata u Kninu i Gračacu, Korenici
Cijeli Slunj
desetina Jaske (Žumberak)
Pola Gline i Petrinje
Cijela Kostajnica i Dvor
Bjelovar, Garešnica, Novska, Daruvar, Pakrac,
trifrtalja Slatine
frtalj Našica
Pola Osijeka i Vukovara
Pola baranjskih kotara
nešto sitno Đakova i Požege.
Pola Dervente i Gradačca
Pola Teslića ili Tešnja.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... s_1931.jpg

Zbrajaj.


Vujadin je napisao/la:
Hrvatski standard se bazira na reformi Vuka Karadžića, a njegova reforma se bazira na Istočnohercegovačko-krajiškom dijalektu.

Da je tako, ti danas ne bi imao h.
Hrvatski standard se bazira na djelima hr. renesansnih pisaca s juga, od dijela centriranih u dubrovniku, stvari koje je Karadžić kasnije pokrao.
Vujadin je napisao/la:
Znači samo oni Hrvati koji su ikavci su doseljavani u Slavoniju, a manjina koja su ijekavci su ostali u Lici i Dalmaciji? =))
Opet tvoja amaterska riječ protiv riječi jednog jezikoslovca. :laugh

Hrvata jekavaca u Dalmaciji i Lici je malo.
Od Kijeva, pa nadalje.
Riječ je o malim džepovima.
Većina ih je porijeklom iz Bosne (a prije toga iz Hercegovine).
Hrvati jekavci u Slavoniji su istog porijekla.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 14 stu 2018, 18:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Piše da Srbi donose novoštokavsku ijekavicu u Slavoniju. Druge Pavičić uopšte ne spominje.

Ponovo prilažem karte Stjepana Pavičića gdje se u 90% slučajeva rasprostranjenost novoštokavske ijekavice u Slavoniji poklapa sa rasprostranjenošću Srba u Slavoniji.

slika

slika

To je i idiotu jasno. :kava

Čuj on se buni za razgraničenje, za razgraničenje za koje vam je gledano i davano šakom i kapom, dijelili se većinski srpski srezovi Šid i Ilok, a u cjelini vam pripao srez Vukovar sa 20.020 Srba i svega 11.411 Hrvata???
Kakva crna Subotica, daleko od zone razgraničenja. Gdje je 12 apsolutno većinski srpskih srezova od Knina do Kostajnice, a on poziva na Suboticu?!

Brozovićeva karta je sitnijeg razmjera i generalizovana, ne ide u detalje kao recimo ove gore karte Pavičića, gdje su i sela označena. To shvata svako ko iole zna nešto o geografiji.

Opet nabrajaš srezove po Lici i Dalmaciji gdje su svi Hrvati redom ikavci Bunjevci (osim Otočca i Brinja u Lici gdje su ostaci čakavaca), srezove po Baniji gdje se radi o kajkavcima odnosno šćakavcima u Kostajnici, ili Slunju gdje se radi u ikavcima.
Hrvati Kijeva kod Knina su ikavci Bunjevci.

Daj se ne sramoti više...


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 930 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 38  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 22 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO