HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 24 tra 2024, 15:48.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 86 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Sam na odmor - Solo travellers
PostPostano: 02 srp 2021, 09:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2009, 00:05
Postovi: 13352
ZGabriel je napisao/la:

au, super. zavidim. to mi je odlično zanimanje.
ne stojim dobro sa perspektivom i 3D, pa se divim svima koji to savladaju. =))


Sve je dobro kada su ljudi normalni. Najgori su klijenti koji se razumeju bolje i koji očekuju nemoguće.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sam na odmor - Solo travellers
PostPostano: 02 srp 2021, 20:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Zavisi dosta od destinacije, solo putovanje može da bude nešto relaksirajuće ali isto tako i povod da se čovek negde u tuđini zamisli nad trenutnim postavkama u svom životu.

U kolotečini svakodnevice takva opažanja nemaju istu bistrinu i bivaju brzo zatrpana trivijalnostima trenutka.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sam na odmor - Solo travellers
PostPostano: 02 srp 2021, 20:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Kako ćeš se zamisliti nad svojim životom kad su ti čula maksimalno napregnuta zbog novih stvari koje vidiš u životu ?

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sam na odmor - Solo travellers
PostPostano: 02 srp 2021, 20:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
BBC je napisao/la:
Kako ćeš se zamisliti nad svojim životom kad su ti čula maksimalno napregnuta zbog novih stvari koje vidiš u životu ?


Novih stvari ima za mlade i površne ljude, na mene ton i slika ne utiču toliko. Razvrstavam ljude, trenutke i situacije po generalnim kvalitetima, po visokim i niskim frekvencijama.

Strani jezik koji jedva razumem a svuda je oko mene pomaže mi da se fokusiram na sebe i svoje misli. Ja sam tu potpuno sam u predstavljanju jedne kulture, jednog jezičkog područja.

U suštini, vanka mi najviše prija jer apsolutno nikog ne poznajem, niti imam želju da se bilo kome predstavim. Volim premijerno da lunjam ulicama po nekom svom intuitivnom odabiru.

Izgubiš se u tuđini, okrećeš kartu da vidiš gde si, i onda primećuješ sa kakvom smirenošću sve to prihvataš...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sam na odmor - Solo travellers
PostPostano: 02 srp 2021, 20:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Moj ti je savjet da odeš u šumu. Jeftinije.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sam na odmor - Solo travellers
PostPostano: 02 srp 2021, 20:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2009, 00:05
Postovi: 13352
Ne mora nigde da ode. Sedi na kauču i razmišlja o sebi. Trošak - 0.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sam na odmor - Solo travellers
PostPostano: 03 srp 2021, 04:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
BBC je napisao/la:
Moj ti je savjet da odeš u šumu. Jeftinije.


Pustinja bi bila zanimljiv izazov, u Bosni sam već bio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sam na odmor - Solo travellers
PostPostano: 03 srp 2021, 04:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
teranova je napisao/la:
Ne mora nigde da ode. Sedi na kauču i razmišlja o sebi. Trošak - 0.


To je previše pojednostavljeno, provereno ne funkcionira.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sam na odmor - Solo travellers
PostPostano: 03 srp 2021, 20:08 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23319
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Imam poznanika, koji je obisao pola svijeta s ruksakom -sam. Tu spada Srednja i Južna Amerika, Kina, Mongolija, Nepal, Tajland, Armenija, Azerbejdžan, Iran, Kirgistan, Sirija, Sjeverna Koreja, Kina, dobar dio Afrike, a tek mu je 38 godina.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sam na odmor - Solo travellers
PostPostano: 04 srp 2021, 09:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2009, 00:05
Postovi: 13352
lider30 je napisao/la:
Imam poznanika, koji je obisao pola svijeta s ruksakom -sam. Tu spada Srednja i Južna Amerika, Kina, Mongolija, Nepal, Tajland, Armenija, Azerbejdžan, Iran, Kirgistan, Sirija, Sjeverna Koreja, Kina, dobar dio Afrike, a tek mu je 38 godina.


A ne znam koje je to uživanje tabanati kao gluva kučka po trećesvetskim zabitima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sam na odmor - Solo travellers
PostPostano: 04 srp 2021, 09:13 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24666
Lokacija: Heartbreak Hotel
Pa dobro, ima tu i avanturizma. Poznajem lika iz Indije koji svako ljeto iz svog sela autostopom ide do Saint Petersburga i nazad.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sam na odmor - Solo travellers
PostPostano: 04 srp 2021, 09:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2009, 00:05
Postovi: 13352
Imala sam i ja druga koji je sam lunjao po Bliskom Istoku. Krenuo sa devojkom koja je posle tri dana pukla i vratila se u Bg. On je ostao još tri nedelje a onda se zaglavio u Anadoliji - doživeo prelom noge penjući se po nekim čukama. Kako se vratio sa nogom u gipsu, samo on zna. Uglavnom, doneo je dosta suvenira, svima nam je uvalio po bakrenu pikslu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sam na odmor - Solo travellers
PostPostano: 04 srp 2021, 12:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Nema svako tu ,,žicu,, avanturizma!
Za takve stvari su obično spremni mladi ljudi, željni saznanja, istražuju i uživaju u nečemu drugačijem. Nije svako ,,muža pod ruku i vodaj ga po plaži,,


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sam na odmor - Solo travellers
PostPostano: 04 srp 2021, 13:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
lider30 je napisao/la:
Imam poznanika, koji je obisao pola svijeta s ruksakom -sam. Tu spada Srednja i Južna Amerika, Kina, Mongolija, Nepal, Tajland, Armenija, Azerbejdžan, Iran, Kirgistan, Sirija, Sjeverna Koreja, Kina, dobar dio Afrike, a tek mu je 38 godina.


Pametan izbor, nikome ne polazes racune, apsolutna sloboda, meditacija.

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sam na odmor - Solo travellers
PostPostano: 04 srp 2021, 15:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Jedan od poznatiji pustolova (solo putnika) naših prostora bio je Tibor Sekelj, na temelju svojih doživljaja u Južnoj Americi napisao je i knjigu "Kumevava sin prašume". Maštovito i pitko štivo, knjiga je za decu btw.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tibor_Sekelj


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sam na odmor - Solo travellers
PostPostano: 06 srp 2021, 07:36 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2015, 11:38
Postovi: 3896
Danas je poplava tih solo avanturista i njihovih YouTube kanala tako da je sve izgubilo smisao. Cijenio sam putopise Kreše koji je poznat kao lovac u Potjeri, on je sam išao do Novog Zelanda bez aviona, znači samo kopnom i morem. Kroz Afganistan, Pakistan i sva "opasna" mjesta. I na još nekoliko putopisa, gdje je opisivao vrlo detaljno mjesta dodajući povijesne i političke kontekste.

Dobar je i ovaj Juka iz Splita jer je shvatio da postoje mjesta u Hrvatskoj i u njegovoj županiji koja ljudi uopće ne poznaju i onda uz malo ulaganja može postići veliki interes, umjesto da glumi "avanturista" koji ode u Peru preko agencije, slikati hramove Maču Pikču i tamo nađe neke random Indijance pa se krevelji s njima u kameru. Koga briga za to.
Jedina je mana takvog pristupa što je za neka mjesta kod nas bolje da ostanu nepoznata jer će inače biti poplava izletnika i smeća.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sam na odmor - Solo travellers
PostPostano: 06 srp 2021, 07:45 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30481
Poplava je zato jer se promovira sebičnost, a degradira obitelj.

Taj "avanturist" redovno nema ženu i djecu, često ni mačku. Za društvo beskorisni i štetni primjerci.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

811 of 2558 - 31.7%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sam na odmor - Solo travellers
PostPostano: 06 srp 2021, 07:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2009, 00:05
Postovi: 13352
Ili ima ali oni ga otpisali u smislu - pusti budalu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sam na odmor - Solo travellers
PostPostano: 06 srp 2021, 07:56 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2015, 11:38
Postovi: 3896
Naša Kvačica je napisao/la:
Poplava je zato jer se promovira sebičnost, a degradira obitelj.

Taj "avanturist" redovno nema ženu i djecu, često ni mačku. Za društvo beskorisni i štetni primjerci.


Ovaj Juka sigurno ima ženu i djecu. I ja sam za prosječnog čovjeka avanturist pa imam ženu i djecu, ali samo za svoj gušt, ništa ne objavljujem javno.

Ovi što su aktivni kroz razne youtube kanale pokušavaju riješiti svoju egzistenciju. Jer očito imaju i puno vremena za putovanja što znači da slabo ili nikako zarađuju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sam na odmor - Solo travellers
PostPostano: 06 srp 2021, 08:38 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2844
Ja da mogu cijeli život bih samo putovao, ne bih se nikada vraćao doma. Životni uzori su mi Gabriel Traveler i Jason Billam, čije videozapise na YouTube-u ne propuštam. S 15-16 godina me uhitila fiksacija da mi treba seks, a sad vidim da mi to ustvari uopće ne treba. Kad su sestre dobile djecu vidio sam da takvo nešto nikako ne želim. Da od rodnice na kraju bude više štete nego koristi. Djeca su dosadna kao proljev. Stalno razbacuju, deru se, plaču dok ti ne znaš zašto plaču ni kako ih smiriti, isključe kabel od konekcije, zanovijetaju hoće li jesti i što će jesti itd. Presretan sam što nisam dobio rodnice i što nikada ne ću ni dobiti, želim svoj život posvetiti sebi. Imati ženu i djecu je golem kancer, divovski teret. Bolje biti sam sa sobom, trošiti sve na sebe, što više putovati.

Jako mi je teško naći posao jer imam najjadniju školu, trgovačku i četvrtu godinu, i jer sa skoro 26 godina uopće nemam radnog iskustva. Poslao sam desetke životopisa, nitko mi nije ni odgovorio na e-mail. Nikako dobiti ni nešto najjednostavnije. Nisam primljen ni za prodavača sladoleda ni za prodavača u pekarnici ni za pomoćnog radnika u Konzumu ni za skladištara. Čim dobijem sezonski posao, a valjda će se jednom potrefiti, sve što zaradim stavit ću na hrpu i onda zimi putovati. U takvom bih ritmu mogao cijeli život, sezonski posao pa onda par mjeseci putovanja.

Imao sam sreću da sam imao oca pomorca, koji je krajem 2019. pošao u mirovinu. Zbog njegovog novca uskoro punim 26 godina, a da nisam nikad ni studirao ni radio, osim što sam 15 dana prodavao slike turistima 2018. godine. Tada sam zaradio 2 000 kn, to je sav novac koji sam ikada zaradio, i to sam potrošio na Korčuli. Za Kambodžu mi je 2 000 eura dao otac. Za ostala sam putovanja dobivao od rodbine kad sam bio mali, od majke, sestara i njihovih muževa, od dividende dionica HT-a. Još se nisam namučio ni za jedno putovanje. Više mi nitko ne želi davati, trebam odraditi jednu sezonu i onda poći. Bit će manji užitak potrošiti pare koje su puno teže stečene nego ove dosad, ali siguran sam da bih i kad bih ne znam kako teško zaradio novce, opet trošio na putovanja.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sam na odmor - Solo travellers
PostPostano: 06 srp 2021, 09:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2009, 00:05
Postovi: 13352
Ti si onda idealan za političku karijeru. Učlani se u vladajuću stranku i čekaj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sam na odmor - Solo travellers
PostPostano: 06 srp 2021, 11:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Kaftanzoglio je napisao/la:
Danas je poplava tih solo avanturista i njihovih YouTube kanala tako da je sve izgubilo smisao. Cijenio sam putopise Kreše koji je poznat kao lovac u Potjeri, on je sam išao do Novog Zelanda bez aviona, znači samo kopnom i morem. Kroz Afganistan, Pakistan i sva "opasna" mjesta. I na još nekoliko putopisa, gdje je opisivao vrlo detaljno mjesta dodajući povijesne i političke kontekste.

Dobar je i ovaj Juka iz Splita jer je shvatio da postoje mjesta u Hrvatskoj i u njegovoj županiji koja ljudi uopće ne poznaju i onda uz malo ulaganja može postići veliki interes, umjesto da glumi "avanturista" koji ode u Peru preko agencije, slikati hramove Maču Pikču i tamo nađe neke random Indijance pa se krevelji s njima u kameru. Koga briga za to.
Jedina je mana takvog pristupa što je za neka mjesta kod nas bolje da ostanu nepoznata jer će inače biti poplava izletnika i smeća.


Danas je poplava svega i svačega. Pustolovi u tome definitivno nisu najveći grešnici.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sam na odmor - Solo travellers
PostPostano: 06 srp 2021, 11:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Sam/a na putovanje ili odmor može ići samo osoba sa dovoljno samopouzdanja i izgrađena kao ličnost. Ja imam nekolicinu prijatelja, i muških i ženskih, kojima je to nezamislivo i kroz razgovor o tome osjetim njihovu nesigurnost i strah! U odnosu na muškarce žene prednjače u kojekakvim predrasudama i crnim mislim (šta ako?, da ne bi... ako se dogodi...kako ću? šta ću?). Koliko puta sam samo čula rečenicu:,,Ideš sama na kafu?,, Da. Idem sama! U čemu je problem!? Odakle taj strah od individualnosti, bilo koje vrste, nije mi jasno!?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sam na odmor - Solo travellers
PostPostano: 06 srp 2021, 12:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Lapo-lapo je napisao/la:
Sam/a na putovanje ili odmor može ići samo osoba sa dovoljno samopouzdanja i izgrađena kao ličnost. Ja imam nekolicinu prijatelja, i muških i ženskih, kojima je to nezamislivo i kroz razgovor o tome osjetim njihovu nesigurnost i strah! U odnosu na muškarce žene prednjače u kojekakvim predrasudama i crnim mislim (šta ako?, da ne bi... ako se dogodi...kako ću? šta ću?). Koliko puta sam samo čula rečenicu:,,Ideš sama na kafu?,, Da. Idem sama! U čemu je problem!? Odakle taj strah od individualnosti, bilo koje vrste, nije mi jasno!?


Kad neko non stop gusla o svom rodnom kraju (u nedostatku drugih interesovanja i iskustava) otprilike znam sa kakvim mentalnim sklopom ću imati posla. Žene i jesu češće žrtve pljački i čega sve ne na tim solo putovanjima, pa je bojazan s njihove strane donekle razumljiva.

Ali daljina zove... Kao i ovaj mladi forumaš Ateist, muke sam mučio sa zaposlenjem dugi niz dogodina. Tek kad sam se usidrio po tom pitanju, videh nešto od ove naše Evrope. I lepo je. Sada maštam o Aziji i Dalekom istoku.

Doživeti stvarno upečatljiv kulturološki kontrast iz prve ruke, to mi je želja. Japan, Filipini, Indonezija... Može i za četiri pet godina, bio bih prezadovoljan.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sam na odmor - Solo travellers
PostPostano: 06 srp 2021, 12:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2009, 00:05
Postovi: 13352
Lapo-lapo je napisao/la:
Sam/a na putovanje ili odmor može ići samo osoba sa dovoljno samopouzdanja i izgrađena kao ličnost. Ja imam nekolicinu prijatelja, i muških i ženskih, kojima je to nezamislivo i kroz razgovor o tome osjetim njihovu nesigurnost i strah! U odnosu na muškarce žene prednjače u kojekakvim predrasudama i crnim mislim (šta ako?, da ne bi... ako se dogodi...kako ću? šta ću?). Koliko puta sam samo čula rečenicu:,,Ideš sama na kafu?,, Da. Idem sama! U čemu je problem!? Odakle taj strah od individualnosti, bilo koje vrste, nije mi jasno!?



Meni nikakav problem nije da sedim sama u kafiću ili restoranu. U bioskop sam sama išla ne zna se koliko puta.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 86 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 25 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO