HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 11:49.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1983 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 80  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Bh. patriote iz Gornje Maoče u "pravednoj" borbi u Siriji- pratimo njihovu priču
PostPostano: 21 svi 2013, 19:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Nego, draga braćo Junuzova, vozite svi u Siriju, Azija Azijatima... :D

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bh. patriote iz Gornje Maoče u "pravednoj" borbi u Siriji- pratimo njihovu priču
PostPostano: 21 svi 2013, 19:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Junuz Djipalo je napisao/la:
zlatni_ljiljan je napisao/la:

Ne raspravljamo nego opominjemo nashu omladinu,vaizimo da znaju ko nam zivi uz plot :wink


Joj što su takvi poput tebe meni provala, cijeli život u grijehu, nema poroka koji se ne proba, pa kad se odbije o glavu onda: Allahu dragi! :laugh

Pa onda kao oni upozoravaju omladinu, a opet bi i guzili (ili se guzili), i opet bi se drogirali, opet bi lokali samo kad bi tijelo i godine dopuštale.

Pusti bolan nas umjerene da učimo djecu. Gluposti radit život vas pa onda mislit da si zbog toga efendija...

Kasno si se sad Allaha počeo bojat i poštovat...


Junuz zenički insider. :laugh

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bh. patriote iz Gornje Maoče u "pravednoj" borbi u Siriji- pratimo njihovu priču
PostPostano: 21 svi 2013, 19:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Pa kao da ih ja ne znam. Najgori od najgorih u mojoj srednjoj je završio u mudžahedinima, kasnije vehabija... De bolan. Ja da sam vjernik zabranio bi im uzimanje vjere u usta, valjda ih zato i ne vole normalni muslimani. A Ljiljo brani islam k'o Emt Bosnu, bolje da ne brani... :laugh

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bh. patriote iz Gornje Maoče u "pravednoj" borbi u Siriji- pratimo njihovu priču
PostPostano: 21 svi 2013, 19:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Samo to što si nabrojao, i još toga više, nije grijeh u islamu. Učiniti bilo kakvu štetu kršćaninu ili nevjerniku je pozitivna stvar.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bh. patriote iz Gornje Maoče u "pravednoj" borbi u Siriji- pratimo njihovu priču
PostPostano: 21 svi 2013, 19:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 18:37
Postovi: 3926
Lokacija: Τριβαλλοί
Ko drugi nego ja je napisao/la:
Ja sam čuo za više razloga a najveći je protest arapskih plemena u Iraku zbog lošeg tretmana od Otomanske imperije do to toga je to zasluga šijitskih misionara koji su djelovali slobodno na tom području.Kada su vidjeli masovnost prelazaka Turci su pokušali zaustaviti proces ali sa malo uspjeha.


Ali upravo to mi je problem i zapravo zamagljivanje pravog razloga , Šije su pokušali širiti svoju verziju Islama bez uspjeha stoljećima i samo odjednom "bum" , moje skromno mišljenje je da se Sunijima obilo o glavu , kada nisu mogli potpuno uništiti onda su potiho podržavali verziju šijizma Dvanaestoimamaca kao manje opasnu. Nije tajna da su Suniti preveli Šije u Velikom Bahreinu sa Ismailizma na Dvanaestoimamce.

Jednostavno , politika koja se izmakla kontroli ,u ovom slučaju Osmanlijama.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bh. patriote iz Gornje Maoče u "pravednoj" borbi u Siriji- pratimo njihovu priču
PostPostano: 21 svi 2013, 19:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
BBC je napisao/la:
Samo to što si nabrojao, i još toga više, nije grijeh u islamu. Učiniti bilo kakvu štetu kršćaninu ili nevjerniku je pozitivna stvar.


Iskreno, meni je Ljiljo vazda bio simpa, ne mrzi Hrvate, dapače. Samo se očito traži, pa malo na vjeru povukao. Svejedno, mislim da bi ti mogao malo prikočit sa svojim komentiranjem islama. Ja kao da gledam sudar titana kad se "borite" na islamskim temama. :laugh Ne'š ti znalaca.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bh. patriote iz Gornje Maoče u "pravednoj" borbi u Siriji- pratimo njihovu priču
PostPostano: 21 svi 2013, 21:38 
Offline

Pridružen/a: 24 svi 2010, 19:48
Postovi: 2948
Lokacija: predvorje dzeneta
Junuz Djipalo je napisao/la:
zlatni_ljiljan je napisao/la:

Ne raspravljamo nego opominjemo nashu omladinu,vaizimo da znaju ko nam zivi uz plot :wink


Joj što su takvi poput tebe meni provala, cijeli život u grijehu, nema poroka koji se ne proba, pa kad se odbije o glavu onda: Allahu dragi! :laugh

Pa onda kao oni upozoravaju omladinu, a opet bi i guzili (ili se guzili), i opet bi se drogirali, opet bi lokali samo kad bi tijelo i godine dopuštale.

Pusti bolan nas umjerene da učimo djecu. Gluposti radit život vas pa onda mislit da si zbog toga efendija...

Kasno si se sad Allaha počeo bojat i poštovat...


Mozda je kasno ,mozda i nije samo Allah zna,ali opet da sam prije krenuo pravim putem manje bi me bilo strah Allaha...a da sam grijesio jesam nazalost ali iskrena Tewba cini cuda ....

_________________
Bismillahi rrahmani rrahim
Kul huvallahu Ehad
Allahu Samed
Lem Jelid Ve Lem Juled
Vel Lem Jekullehu Kufuven Ehad


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bh. patriote iz Gornje Maoče u "pravednoj" borbi u Siriji- pratimo njihovu priču
PostPostano: 21 svi 2013, 22:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
dudu je napisao/la:
za Bahrein znam, isto tako je i istok Saudijske Arabije u velikoj mjeri naseljen šijitima, kao i sjever Jemena.

dakle šijiti su sad puni para i pod punom kontrolom naftnih nalazišta, Kurdi imaju državu u državi i također se ubrzano razvijaju zbog nafte u njihovom dijelu, a suniti su ni na nebu, ni na zemlji. kakve su njihove dugoročne perspektive?


Ako ne dobiju svoj entitet, očigledno ne dobre :zubati

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bh. patriote iz Gornje Maoče u "pravednoj" borbi u Siriji- pratimo njihovu priču
PostPostano: 21 svi 2013, 22:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58280
Lokacija: DAZP HQ
u Iraku 10-15% Kurda ima entitet, a 25% arapskih sunita nema. dajte im treći! :D

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bh. patriote iz Gornje Maoče u "pravednoj" borbi u Siriji- pratimo njihovu priču
PostPostano: 21 svi 2013, 22:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
dudu je napisao/la:
u Iraku 10-15% Kurda ima entitet, a 25% arapskih sunita nema. dajte im treći! :D


Pa njih su gore zajebali nago vas :D

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bh. patriote iz Gornje Maoče u "pravednoj" borbi u Siriji- pratimo njihovu priču
PostPostano: 21 svi 2013, 22:21 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
U Iraku labava federacija 3 republike po vjerskom/etničkom principu i Bagdadom kao distriktom bi riješila mnoge stvari. Ali ne žele Amerikanci mir i prosperitet. :zubati

Europljani su to najbolje riješili konsocijacijama i nacionalnim državama. Već 70 godina funkcionira. Dosta dugo.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bh. patriote iz Gornje Maoče u "pravednoj" borbi u Siriji- pratimo njihovu priču
PostPostano: 21 svi 2013, 22:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12319
Sad se imamo na što pozivati.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bh. patriote iz Gornje Maoče u "pravednoj" borbi u Siriji- pratimo njihovu priču
PostPostano: 21 svi 2013, 22:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 sij 2013, 13:46
Postovi: 8149
Lokacija: Republic of Srpska
Što se kaže vraćaju braći... Tako da i ne treba dizati tenzije, mene nešto drugo brine, sinoć je u kući gdje se djeca (nedužna) uče Islamu pronađena bomba u mjestu Glumine,opština Zvornik... Jesu li to učitelji sasvim slučajno zaboravili odnijeti ili jednostavno u okviru izučavanja dječice pokazuju i jedan tako zanimljiv predmet?!

_________________
[img]https://oi39.tinypic.com/f21vf4.jpg[/img]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bh. patriote iz Gornje Maoče u "pravednoj" borbi u Siriji- pratimo njihovu priču
PostPostano: 22 svi 2013, 08:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19062
Lokacija: među zvijezdama
Junuz Djipalo je napisao/la:
Pa kao da ih ja ne znam. Najgori od najgorih u mojoj srednjoj je završio u mudžahedinima, kasnije vehabija... De bolan. Ja da sam vjernik zabranio bi im uzimanje vjere u usta, valjda ih zato i ne vole normalni muslimani. A Ljiljo brani islam k'o Emt Bosnu, bolje da ne brani... :laugh


Nemoj me Tita ti porediti sa Muslimanima na turbo pogon, vehabijama i sličnom mrakom.Zahvaljujem :D

A što se tiče političke dubine i produhovljenosti ona obično dolazi s godinama.Ti si najvjerniji primjer te teorije :whistling
Imam ja još vremena, da naučim.

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bh. patriote iz Gornje Maoče u "pravednoj" borbi u Siriji- pratimo njihovu priču
PostPostano: 22 svi 2013, 09:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 pro 2012, 07:07
Postovi: 608
Gledajmo ovo iz pozitivne perspektive:

- što se muslimani više radikaliziraju u BiH (ako vehabizam uzme još više maha), to će strane sile koje vode glavnu riječ imati sve manje i manje simpatija prema njima

- što više vehabija ode u "pravednu borbu" u arapske zemlje i budu pobijeni tamo, kao i što ih više (i njih i običnih muslimana) ode na zapad, trbuhom za kruhom ili da šire islamski ekstemizam, to će ih manje ostati u BiH i manje će se razmnožavati ovdje

Tako da, ovo je praktično win-win situacija za ostale nacije u BiH, trebamo samo gledati i smijati se sa strane (a naši političari tu i tamo poslati notu o zabrinutosti razvojem stanja i širenjem islamskog ekstremizma visokom predstavniku i američkom veleposlaniku).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bh. patriote iz Gornje Maoče u "pravednoj" borbi u Siriji- pratimo njihovu priču
PostPostano: 22 svi 2013, 09:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 sij 2013, 13:46
Postovi: 8149
Lokacija: Republic of Srpska
Božo

Osvrnuću se na vaš poslednji pasus.
Nipošto se ne trebamo radovati stvaranju radikalnih vehabističkih organizacija i pokreta. A ima ih nekoliko desetina, itekako su dobro finansirani prvenstveno iz islamskog svijeta, niko ne zna koliko imaju oružja i čime sve raspolažu!!! Imaju podršku sarajevskog političkog kruga,jednog dijela Islamske zajednice i ogromnog dijela dijasporaca tzv. patriota.
Stvaranje radikalnih pokreta nije isključivo povezano sa odbranom ostalih islamskih zemalja,niti sa ma terijalnim naknadama (koje nisu male za naše uslove) za učinjeno, već i mnogo dalje. Ne treba biti mnogo lud da bih se shvatila suština njihovog organizovanja, 1 terorista može uraditi mnogo lošega, 3000 može jednu malu zemlju zaviti u crno....

_________________
[img]https://oi39.tinypic.com/f21vf4.jpg[/img]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bh. patriote iz Gornje Maoče u "pravednoj" borbi u Siriji- pratimo njihovu priču
PostPostano: 22 svi 2013, 09:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 pro 2012, 07:07
Postovi: 608
U vidu ljudskih žrtava tako nešto nikako nebi bilo dobro, no...

Da se takvi teroristički činovi počnu učestalo događati, zar zaista misliš da bi pripadnici ostalih nacija to morali stoički otrpiti, ili bi to zapravo bio kvalitetan "cassus belli", odnosno povod ratu kojim bi se rastjerala gamad iz BiH, odnosno država podjelila.

U tom slučaju niti MZ nebi bila na njihovoj, muslimanskoj strani, niti podržavala terorizam.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bh. patriote iz Gornje Maoče u "pravednoj" borbi u Siriji- pratimo njihovu priču
PostPostano: 22 svi 2013, 13:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19704
Eno SIPA ih sad "češlja". Samo da ne bude ko u akciji "Svjetlost" u kojoj je policija napravila toliku halabuku, a sutradan ih sve pustili iz zatvora.

Citat:
SIPA saslušala osam agenata za rat u Siriji

Sarajevo – Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) saslušali su osam osoba povezanih s organiziranim odlaskom državljana BiH na ratište u Siriju, gdje se priključuju terorističkim organizacijama bliskim “Al-Qaidi”.

Izvor “Glasa Srpske” blizak SIPA rekao je da su trojica saslušanih iz Sarajeva, trojica iz Zenice, a dvojica iz Mostara.

- Još nekoliko lica bit će saslušano idućih dana. Prava akcija o tom pitanju u suradnji sa Tužiteljstvom BiH tek slijedi – rekao je ne mogavši ​​precizirati da li je neko od saslušanih zadržan u pritvoru.

Policijski službenik u SIPA Kristina Jozić kazala je da SIPA poduzima sve aktivnosti u skladu sa Strategijom za borbu protiv terorizma.

Federalni mediji objavili su da državljani BiH u džihad u Siriju odlaze uz pomoć vođe selefijske zajednice u Gornjoj Maoči Nusreta Imamovića i posrednika, sirijskog studenta, Dževada Gološa iz Mostara.

- Imamović već mjesecima radi isključivo na sakupljanju novca za tu svrhu. Novac za to dobiva preko Beča iz Jordana i Egipta. On, Abid Podbičanin i Muhidin Halilović u ožujku su zbog toga putovali u Egipat – kaže izvor blizak istrazi.

Zenički selefija Muaz Šabić, koji je poginuo u sukobima u Siriji, Bajro Ikanović i Enver Lilić na sirijsko ratište otišli su uz logističku i financijsku pomoć Imamovića. On je Ikanoviću preko posrednika uručio 3.000 KM, a Šabiću je novac osobno dao u Gornjoj Maoči.

U džihad u Siriju na Imamovićev inicijativu otišli su i Senad Hasanović i Armen Dželko iz Hadžića, Haris Sivac i Muhamed Džerahović iz Zenice, Bećir Hodžić iz Visokog, Mevludin Cicvara iz Viteza, Jasmin Keserović iz Zavidovića, Elvedin Memić iz Sarajeva, Mirzet Mahmutović iz Srebrenika .

Uz njegovo posredovanje u Siriju su otišli i bivši pripadnici odreda “El-mudžahedin” Fikret Hadžić iz Kaknja i Kenan Bijedić iz Visokog, te Vildan Ključo iz Livna, Nermin Spahić iz Kaknja i Aldin Alibašić iz Sarajeva.

Na sirijsko ratište otišla su 52 pripadnika selefijskog pokreta u BiH i tamo su uglavnom pristupili jedinici “En-Nusra” koju američka administracija označava kao terorističku organizaciju povezanu s “Al-Kaidom”.

Dobrovoljci za sudjelovanje u ratu u Siriji okupljaju se u turskom gradu Antakiji, a potom organizirano odlaze do turska-sirijske granice. U Siriju ilegalno ulaze na prijelazu Bab el-Hava, a onda se okupljaju u mjestu Sarmad u Siriji, gdje se izvodi i vjerska obuka za sljedbenike Slobodne sirijske vojske.

Upozorenje

Pozivajući se na izvore u State Departmentu “Večernji list” je objavio da su američki i britanski konzuli u Sarajevu upozorili dužnosnike BiH da “ohlade” svoje veze s Iranom, jer njihova budućnost nije Teheran, nego Europska unija.

- Washington je izgubio strpljenje kad je jedan magazin objavio da je tijekom 2012. odobreno “200 viza za iranske poduzetnike” koji su posjetili BiH. U njihovom društvu bio je i iranski diplomat koga su potom pratile izraelske tajne službe i otkrile da je posjetio Tajland, Gruziju i Indiju, sva mjesta gdje su potom napadnuti izraelski građani – navodi taj list.

Izvor: http://poskok.info/wp/?p=50970

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bh. patriote iz Gornje Maoče u "pravednoj" borbi u Siriji- pratimo njihovu priču
PostPostano: 23 svi 2013, 10:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Tu su i dvojica "Srba muhamedanske vere" (ali baš doslovno):

Citat:
BOSANCI U SIRIJSKOM RATU : SELEFIJSKA DOBROVOLJAČKA GARDA

BOSANSKI SVETI RATNICI U SIRIJI

Od augusta prošle godine, kada su iz BiH na sirijska ratišta krenuli prvi dobrovoljci, broj bosanskih ratnika koji se bore na strani pobunjenika prešao je pedeset; naša novinarka otkriva imena mudžahedina iz BiH koji su otišli u džihad, kako su i uz čiju pomoć stigli do Sirije, i koji su među njima već stekli status ratnih veterana

Pedesetak državljana BiH, uglavnom pripadnika selefijskog pokreta, ratovali su ili se još uvijek bore na strani pobunjenika u Siriji, gdje organizirano odlaze od sredine prošle godine. Premda se o bosanskim „svetim ratnicima“ u borbi protiv režima aktualnog sirijskog predsjednika Bashara al-Asaada spekulira mjesecima, vijest o pogibiji Muaza Šabića iz Zenice, koju je prošlog tjedna objavila Federalna televizija, i definitivno je potvrdila da se bh. sigurnosne agencije suočavaju sa još jednim ozbiljnim problemom i da je nužna hitna reakcija. Novinari FTV-a su, podsjetimo, pozivajući se na obavještajne izvore, izvjestili kako dobrovoljci iz BiH u Siriju odlaze preko Turske, dobro uhodanim kanalima, te da su za njihovo vrbovanje zadužena dvojica vehabijskih vođa: Nusret Imamović iz Gornje Maoče i Dževad Gološ iz Mostara. Iako je navedeno da gerilci u rat odlaze uz Imamovićevu financijsku pomoć, te da su se neki među njima kasnije priključili militantnoj jedinici Al-Nusra, vojnom ogranku Al- Kaide u Siriji, zvanična istraga u BiH još uvijek nije pokrenuta, niti su dvojica selefijskih prvaka saslušana.

OD SARAJEVA, PREKO ISTANBULA, DO BAB AL-HAWA

Bosanski mudžahedini u „sveti rat“ u Siriju odlaze sa sarajevskog aerodroma do Istanbula, gdje ih čekaju posrednici zaduženi za transport do turskih gradova Antaky i Reyhanli. U Antakyju borave u hotelu Divan, koji je po svemu sudeći najvažniji punkt za regrutaciju budućih pripadnika Slobodne sirijske vojske. Odmaralište za mudžahedine na putu ili na povratku iz Sirije nalazi se i u gradu Reyhanli, odakle se preko ilegalnih graničnih prijelaza, i uz prešutnu suglasnost turskih graničara, vojnici šalju na ratište. Dovoljno je, naime, da budući ratnici nakon prelaska tursko-sirijske granice pješice pređu dva ili tri kilometra, prije nego što ih dočekaju vozila fronta Ahrar Al Shama i prevezu na dogovorena odredišta. Vojni se raspored stranih dobrovoljaca dogovara u sirijskom gradu Bab Al-Hawa. Tamo se Bosanci, zajedno sa mudžahedinima iz Sandžaka i sa Kosova, raspoređuju u pobunjeničke odrede, rame uz rame s „braćom“ iz Saudijske Arabije, Alžira, Katara, Egipta, Tunisa, Čečenije... Čečeni imaju svoj kamp koji se nalazi u sirijskom gradu Lazahiji, gdje je jedan od vođa Egipćanin Abu Muhadžer Al Masri, bivši pripadnik odreda El Mudžahid Armije BiH. U Siriji se nalazi još jedan bivši Bosanac porijeklom iz Libana El Abed Hussam Moussa koji, iako je bez bh. državljanstva ostao nakon rata, nikada nije prekinuo veze s nekadašnjim suborcima. Dodajmo tome da su strani dobrovoljci u sirijskom građanskom ratu angažirani na različite načine - najviše ih se bori u jedinicama pobunjenika, neki su zaduženi za vojnu, ali i za vjersku obuku. Premda su većina mudžahedina iz BiH raspoređena u jedinice Ahrar Al Sham, nekolicina njih se pridružila Al-Kaidinim postrojbama Al-Nusra.

U Siriji je prošle godine boravio i Mostarac Dževad Gološ, koji je u toj državi studirao (školovao se u Siriji i Egiptu), prije nego što se vratio u BiH. Gološ je, podsjetimo, nakon završetka Islamskog teološkog fakulteta radio kao imam u Mostaru, ali je otkaz dobio upravo zbog propagiranja selefizma. Potom je osnovao Fondaciju Dar-ul-Kur'an, no sve do prije pola godine među vehabijama u BiH slovio je za umjerenog hafiza. Navodno je do zaokreta u njegovim stavovima i ponašanju došlo poslije povratka iz Sirije, gdje je bio u zonama najžešćih ratnih sukoba. Pretpostavlja se da su mu zbog učešća u sirijskom građanskom ratu i veza s najradikalnijim pobunjenicima turske vlasti početkom oktobra prošle godine zabranile ulazak u tu državu. U organizaciju odlaska bosanskih boraca na sirijska ratišta, uz Dževada Gološa, uključen je i Kenan Bijedić iz Visokog, koji je kao vojni instruktor podučavao pobunjenike u kampu u Alepu od decembra prošle godine do konca februara.

VETERAN VILDAN KLJUČO

Uz logističku i organizacijsku potporu Dževada Gološa i Nusreta Imamovića u Siriju je otišao i Muaz Šabić iz Zenice, koji je poginuo u Alepu, 29. aprila. Zajedno sa stradalim Šabićem iz Zenice se sredinom marta na sirijsko ratište zaputio i Mehemed Telalović, koji je prije četiri godine zbog kriminala deportiran iz Francuske, te Muhamed Džerahović, inače jedan od agresivnijih zeničkih vehabija. U društvu sa Šabićem i Telalovićem tada je u džihad krenuo i Mirzet Mahmutović iz Tuzle, koji se, koliko je poznato, još uvijek nije vratio u BiH. Mediji su već objavili da je sredinom marta u borbama ranjen Bajro Ikanović iz Hadžića, koji je ranije na Sudu BiH osuđen na četiri i pol godine zatvora zbog pripreme terorističkog napada. Ikanović u Siriji boravi od kraja januara, no prethodno je, kao neprikosnoveni vođa selefija u Hadžićima, regrutirao svoje sljedbenike Armena Dželku i Senada Hasanovića, koji je također bio osuđen zbog terorizma. Prema informacijama Slobodne Bosne, među džihad-ratnicima koji su iz BiH otišli u Siriju najbrojnije su Sarajlije. U novembru prošle godine sirijskim se pobunjenicima pridružo Bećir Hodžić, za njim su početkom februara otišli Aldin Alibašić, Abdulah Ibradžić, Enver Lilić i Elmedin Velić, čiji je brat Edis Velić ranije, kao pripadnik skupine Rijada Rustempašića, osuđen za kazneno djelo terorizma. S Alibašićem i Ibradžićem su istog dana u Siriju otputovali Haris Sivac iz Zenice i Mevludin Cicvara iz Viteza, koji posljednjih godina živi u Gornjoj Maoči. U Siriju su proteklih mjeseci ratovali i Jasmin Keserović zvani Muhamed iz Zavidovića, Emin Hodžić iz Sarajeva, Nermin Spahić i Fikret Hadžić iz Kaknja, Mehmed Dulić iz Bihaća i Valdes Karić iz Tuzle, koji živi u Švicarskoj. Pravi je veteran sirijskog rata Livnjak Vildan Ključo, koji se među pobunjenicima bori od augusta prošle godine.

Premda već dugo živi u Zenici, u rat protiv Asaadovog režima otišao je i Sirijac Djamel Boutrif, te naturalizirani Bosanac Khaled Al Muhamed zvani Mugdad. Mugdadova je posljednja prijavljena bosanska adresa u Zenici, ali je živio u Bahreinu, prije nego što je unaprijeđen u zapovjednika jedne pobunjeničke jedinice Slobodne sirijske vojske. Iz Zenice je u Siriju otišao Alžirac Jamel Boutrif, također državljanin BiH, kao i Aslan Peći zvani Džeko, za kojeg se pretpostavlja da je s Kosova.

DUŠANOVO CARSTVO

Bosanski mudžahedini Dušan i Marko


Među bosanskim „svetim ratnicima“ u Siriji našla su se i dvojica Sarajlija koji su prešli na islam i postali radikalni sljedbenici selefijskog pokreta. Prvi je Advan Mijatović, koji se ranije zvao Dušan, a drugi Marko Nikolić. Nikolić je otišao u džihad početkom januara, nakon što se prethodno u Švedskoj šerijatski vjenčao sa suprugom iz Somalije. Dvadesetak dana kasnije za njim je krenuo i Advan Dušan Mijatović, sarajevskoj policiji dobro poznat po brojnim razbojništvima.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bh. patriote iz Gornje Maoče u "pravednoj" borbi u Siriji- pratimo njihovu priču
PostPostano: 23 svi 2013, 11:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
I Bošnjaci izabrali stranu u Sunni-Shia sukobu.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bh. patriote iz Gornje Maoče u "pravednoj" borbi u Siriji- pratimo njihovu priču
PostPostano: 23 svi 2013, 11:35 
Offline

Pridružen/a: 13 svi 2013, 13:08
Postovi: 450
Pogresan je izraz "BH-patriote" (naslov teme) kada time zeli da se opise netko tko ustvari prizna samo sherijatsko ustrojstvo. Ovakvim nazivom se na pezorativan nacin BH-patriotizam, tj. bilo kakvi pozitivni osjecaji i ljubavi prema Bosni i Hercegovini, dovode iskljucivo u kontekst vahabizma, islamskog fundamentalizma - ili cak i terorizma. Razumljivo bi to bilo da dolazi od ljudi koji uopceno svaku formu patriotizma smatraju negativnom, dakle od ljudi kojima je kozmopolitizam bitan i covjek u svom individualitetu, ali kada to radi netko tko se zalaze za vjersko-etnicki kolektivizam i mononacionalno jednoumlje, onda tako nesto poprima prilicno neobjektivan...usudit cu se i reci, cinican oblik.

_________________
jebem li te vojni referente shto me cherash dalje od dervente...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bh. patriote iz Gornje Maoče u "pravednoj" borbi u Siriji- pratimo njihovu priču
PostPostano: 23 svi 2013, 11:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
djiha-djiha je napisao/la:
Pogresan je izraz "BH-patriote" (naslov teme) kada time zeli da se opise netko tko ustvari prizna samo sherijatsko ustrojstvo. Ovakvim nazivom se na pezorativan nacin BH-patriotizam, tj. bilo kakvi pozitivni osjecaji i ljubavi prema Bosni i Hercegovini, dovode iskljucivo u kontekst vahabizma, islamskog fundamentalizma - ili cak i terorizma. Razumljivo bi to bilo da dolazi od ljudi koji uopceno svaku formu patriotizma smatraju negativnom, dakle od ljudi kojima je kozmopolitizam bitan i covjek u svom individualitetu, ali kada to radi netko tko se zalaze za vjersko-etnicki kolektivizam i mononacionalno jednoumlje, onda tako nesto poprima prilicno neobjektivan...usudit cu se i reci, cinican oblik.


Možeš nastaviti na ovoj temi:

rat-bih-hrvatskoj/konkretni-dokazi-da-je-tzv-armija-bih-bila-i-ostala-islamska-i-muslimanska-armija-t8434.html

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bh. patriote iz Gornje Maoče u "pravednoj" borbi u Siriji- pratimo njihovu priču
PostPostano: 23 svi 2013, 11:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58280
Lokacija: DAZP HQ
kakva je situacija s Albancima, među njima ima i šijita, bektaša? po zadnjem popisu iz 2011. u Albaniji ih ima nešto preko 2%, s tim što je jako puno vjerski i etnički neizjašnjenih, pa se njihov udio procjenjuje na oko 8% u ukupnoj populaciji Albanije.

Citat:
The 2011 Census had declared the following affiliations: 56.7% Islam, 10.03% Roman Catholic, 6.75% Albanian Orthodox, 5.49% Unaffiliated, 2.5% Atheist, 2.09% Bektashi, 0.14% Protestant/Evangelical, 13.79% Undeclared.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bh. patriote iz Gornje Maoče u "pravednoj" borbi u Siriji- pratimo njihovu priču
PostPostano: 23 svi 2013, 11:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12319
djiha-djiha je napisao/la:
Pogresan je izraz "BH-patriote" (naslov teme) kada time zeli da se opise netko tko ustvari prizna samo sherijatsko ustrojstvo. Ovakvim nazivom se na pezorativan nacin BH-patriotizam, tj. bilo kakvi pozitivni osjecaji i ljubavi prema Bosni i Hercegovini, dovode iskljucivo u kontekst vahabizma, islamskog fundamentalizma - ili cak i terorizma. Razumljivo bi to bilo da dolazi od ljudi koji uopceno svaku formu patriotizma smatraju negativnom, dakle od ljudi kojima je kozmopolitizam bitan i covjek u svom individualitetu, ali kada to radi netko tko se zalaze za vjersko-etnicki kolektivizam i mononacionalno jednoumlje, onda tako nesto poprima prilicno neobjektivan...usudit cu se i reci, cinican oblik.


Ne obaziri se na to, takav je forum.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bh. patriote iz Gornje Maoče u "pravednoj" borbi u Siriji- pratimo njihovu priču
PostPostano: 23 svi 2013, 12:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
djiha-djiha je napisao/la:
Pogresan je izraz "BH-patriote" (naslov teme) kada time zeli da se opise netko tko ustvari prizna samo sherijatsko ustrojstvo. Ovakvim nazivom se na pezorativan nacin BH-patriotizam, tj. bilo kakvi pozitivni osjecaji i ljubavi prema Bosni i Hercegovini, dovode iskljucivo u kontekst vahabizma, islamskog fundamentalizma - ili cak i terorizma. Razumljivo bi to bilo da dolazi od ljudi koji uopceno svaku formu patriotizma smatraju negativnom, dakle od ljudi kojima je kozmopolitizam bitan i covjek u svom individualitetu, ali kada to radi netko tko se zalaze za vjersko-etnicki kolektivizam i mononacionalno jednoumlje, onda tako nesto poprima prilicno neobjektivan...usudit cu se i reci, cinican oblik.


Samo SDA i Bakir Izetbegović koriste izraz "BH Patrioti" u kontekstu prijetnji i reakcija. Sa obzirom da je samo SDA povezana sa tim krugovima, i da realno samo vehabije mogu izvesti djela na koja Bakir (ne)suptilno sugerira, jasno je o čemu je riječ.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1983 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 80  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Dr. Van Nostrand, Eminencija, Naša Kvačica i 398 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO