HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 18 tra 2024, 13:18.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 36947 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 1478  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 13 sij 2012, 21:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58703
Lokacija: DAZP HQ
zapovjednik je napisao/la:
dudu je napisao/la:

ajde me prosvijetli. probaj s konkretnim brojkama. :D

Moja greska,imala Hercegovina vise,ali je opet nedostatak hrvata u Posavini najveci...
-Bosanska Posavina imala oko 135 000 Hrvata
-Srednja Bosna imala oko 125 hiljada i sa Varcar vakufom i sa Sipovom i sa Kotor varosi i Skender vakufom
-Hercegovina imala oko 200 hiljada


Srednja Bosna je imala oko 165 tisuća, SBŽ 131 tisuća, Zenica 23 tisuće i Kotor Varoš 11 tisuća.

Hercegovina preko 200 tisuća bez Tomislavgrada, a Posavina otprilike 135 tisuća kako si napisao, dakle treća po redu.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 13 sij 2012, 21:43 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2010, 07:22
Postovi: 4662
dudu je napisao/la:
zapovjednik je napisao/la:
Moja greska,imala Hercegovina vise,ali je opet nedostatak hrvata u Posavini najveci...
-Bosanska Posavina imala oko 135 000 Hrvata
-Srednja Bosna imala oko 125 hiljada i sa Varcar vakufom i sa Sipovom i sa Kotor varosi i Skender vakufom
-Hercegovina imala oko 200 hiljada


Srednja Bosna je imala oko 165 tisuća, SBŽ 131 tisuća, Zenica 23 tisuće i Kotor Varoš 11 tisuća.

Hercegovina preko 200 tisuća bez Tomislavgrada, a Posavina otprilike 135 tisuća kako si napisao, dakle treća po redu.

Dobro...nije daleko od ove dvije regije...

Gdje najvise nedostaje Hrvata??? :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 13 sij 2012, 21:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58703
Lokacija: DAZP HQ
zapovjednik je napisao/la:
dudu je napisao/la:

Srednja Bosna je imala oko 165 tisuća, SBŽ 131 tisuća, Zenica 23 tisuće i Kotor Varoš 11 tisuća.

Hercegovina preko 200 tisuća bez Tomislavgrada, a Posavina otprilike 135 tisuća kako si napisao, dakle treća po redu.

Dobro...nije daleko od ove dvije regije...

Gdje najvise nedostaje Hrvata??? :zubati


najviše u Posavini, pa u Središnjoj Bosni, što se najvećih regija tiče. najgore su u relativnim brojkama prošli Hrvati Bosanske krajine, tu ih gotovo i nema više.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 13 sij 2012, 21:50 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2010, 07:22
Postovi: 4662
dudu je napisao/la:
zapovjednik je napisao/la:
Dobro...nije daleko od ove dvije regije...

Gdje najvise nedostaje Hrvata??? :zubati


najviše u Posavini, pa u Središnjoj Bosni, što se najvećih regija tiče. najgore su u relativnim brojkama prošli Hrvati Bosanske krajine, tu ih gotovo i nema više.

Koliko danas ima Hrvata u Srednjoj Bosni i Posavini...ukupno...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 13 sij 2012, 21:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58703
Lokacija: DAZP HQ
zapovjednik je napisao/la:
dudu je napisao/la:

najviše u Posavini, pa u Središnjoj Bosni, što se najvećih regija tiče. najgore su u relativnim brojkama prošli Hrvati Bosanske krajine, tu ih gotovo i nema više.

Koliko danas ima Hrvata u Srednjoj Bosni i Posavini...ukupno...


u Središnjoj Bosni u širem smislu kako sam ju opisao (ne samo SBŽ) 90-95 tisuća, a u Posavini 30-35 tisuća.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 13 sij 2012, 21:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32122
zapovjednik je napisao/la:
Koliko danas ima Hrvata u Srednjoj Bosni i Posavini...ukupno...


Dovoljno... :kava


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 13 sij 2012, 22:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24631
Lokacija: Heartbreak Hotel
dudu je napisao/la:
zapovjednik je napisao/la:
Koliko danas ima Hrvata u Srednjoj Bosni i Posavini...ukupno...


u Središnjoj Bosni u širem smislu kako sam ju opisao (ne samo SBŽ) 90-95 tisuća, a u Posavini 30-35 tisuća.


Nikako da skontam kako si dobio te brojke? Središnja Bosna u širem smislu obuhvaća Srednjobosansku županiju, Zeničko-Dobojsku županiju (mada za Usoru nisam najsigurniji), mali dio Sarajevske županije - Čemerno i u RS dijelovi općina Kotor Varoš i Teslić... plus i Liskovica na granici sa Jajcem.
Jel to to? I je li to 90-95 tisuća? Meni uvijek nekako više ispadne. ;)

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 13 sij 2012, 22:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58703
Lokacija: DAZP HQ
Bobovac je napisao/la:
dudu je napisao/la:

u Središnjoj Bosni u širem smislu kako sam ju opisao (ne samo SBŽ) 90-95 tisuća, a u Posavini 30-35 tisuća.


Nikako da skontam kako si dobio te brojke? Središnja Bosna u širem smislu obuhvaća Srednjobosansku županiju, Zeničko-Dobojsku županiju (mada za Usoru nisam najsigurniji), mali dio Sarajevske županije - Čemerno i u RS dijelovi općina Kotor Varoš i Teslić... plus i Liskovica na granici sa Jajcem.
Jel to to? I je li to 90-95 tisuća? Meni uvijek nekako više ispadne. ;)


stavio sam što sam računao, dakle SBŽ, Zenica i Kotor Varoš. nije valjda da i Žepče spada u Središnju Bosnu. :D

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 13 sij 2012, 22:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24631
Lokacija: Heartbreak Hotel
dudu je napisao/la:
nije valjda da i Žepče spada u Središnju Bosnu. :D

:smajl007





_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 13 sij 2012, 22:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58703
Lokacija: DAZP HQ
http://hr.wikipedia.org/wiki/Sredi%C5%A1nja_Bosna

moglo bi se reći da imaš pravo. :D

u tom slučaju, Središnja Bosna je imala koliko i Hercegovina, oko 200 tisuća, a danas ima cca. 120 tisuća Hrvata.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 13 sij 2012, 22:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2011, 12:01
Postovi: 3688
Lokacija: Edmonton,Alberta,Canada
Muris Salihbasic je napisao/la:
Pozdrav svim forumasima.

Procitao sam svih 43 stranice ove teme, inace citam forum zadnjih par godina kad stignem, obicno navratim svaka tri mjeseca.(inace citam i sa-x, forum.hr, nezavisne novine, slobodni.net)
Jedino sto mogu reci da mi je zao svih nas, sebe ponajvise, sto zivimo u ovoj cudnoj zemlji.

Ne vidim pravo rjesenje za ovu drzavu, ove entitete, tri konstitutivna naroda i ostale. Ostavljeni smo u najgoroj mogucoj poziciji, isrpljeni od rata koji nije rjesio nista.

Postavljano je pitanje pobjednika rata. Ne znam ko je veci pobjednik ali znam da su najveci luzeri rata ispali Bosnjaci i sama ideja o Bosni i Hercegovini, zasnovane na bratstvu i jedinstvu. Imam osjecaj da od svih mogucih rjesenja kojima smo mogli krenuti mi smo izabrali najgore, tj. krvolocne sukobe koji ni jednoj strani nisu donijeli nista posebno. Ostavljena je opcija da svako svakog moze jebavati u odredjenim situacijama a politicari to vjesto koriste za svoje interese.
Odgovornost za rat snose sve partije i svi narodi, odnosno predstavnici istih. Svi imaju neku vrstu odgovornosti, krivice.

Najgora stvar sto se desava u drzavi, oba entiteta je sto sve propada, krenuvsi od kulture do fabrika, cijene rastu, a posla nema. Citajuci forume reklo bi se da smo svi otrovani mrznjom ali za to mislim da je poslijedica neimastine i viska slobodnog vremena i svakodnevnih zivotnih frustracija. Ne znam za vas, ja nisam sreo previse ljudi koji su zaposleni, imaju primanja, lijepo zive da nesto pretjerano razmisljaju o politici, da mrze druge otvoreno, da se ne druze sa drugima. Nikog osim ovih koji zaradjuju na tome.
U analizi svega i svakog uvijek krenem od sebe. Bi li mene bolio *** za Dodikom, Komsicem ili nekim trecim da imam sredjenu drzavu, da zivim kako treba. Ne vjerujem da bi.

Kako bi se trebali postaviti prema RS? Mislim da treba ostaviti RS na miru i posvetiti se sebi, razvijanju privrede, standarda, gradnji puteva i svega ostalog, ne trositi potrebnu energiju za glupa nacionalna prepucavanja. Inace nasa politika je kao da je vode djeca od 5 godina, sve se svodi na provokacije, izazivanje ljubomore i optuzivanje drugog. Ako kad sredimo drzavu i budemo lijepo zivjeli promijenicemo ustav i uređenje ako bude dogovora, ako ne nista, dobro nam je. Dotad imamo Dayton kao kakvu takvu garanciju opstanka BH.
Moze li se RS odvojiti od Bosne i Hercegovine? Mislim da ne moze. Ako se bude islo mirnim putem Srbi RS nema potrebne mehanizme za mirno demokratsko odvajanje. U slucaju oruzanog sukoba RS ima jos manje sanse. Zbog toga mislim da treba ignorisati svaaku slicnu politiku iz RS i posvetiti se svojim problemima.

Sto se tice proslave 9. januara meni je bila smijesna, ne znam kako drugacije da opisem. Od govora Kusturice do priloga o RS iz 2032 godine. Ne znam kako da to definisem, ne bih volio takvi ljudi da me vode. Inace, Dodik je dosta pametan i sposoban politicar, pravi lider ali mi djeluje kao da ima previse kriminala iza sebe. Mozda su svi politicari takvi, ne znam. ne mogu se oteti dojmu da je proslava napravljena samo u Dodikovu cast i da on poraste u ocima naroda i kao provokaciju upucenu drzavi BH i Sarajevu. Dobro znam da manifestacije kupuje glasove, nikad mi nije bila jasna ta opcinjenost naroda proslavama, vatrometima, ukrasima i cime sve ne.
Ne znam da li je trebalo ono sa Andricem, tesko je reci da li je zalosno ili smijesno.

Pozdrav!


Želim ti dobrodošlicu na forum ! :palacgore1
Realan si tip,nisi provokator. :zivili

_________________
"Nisu svi koji lutaju izgubljeni"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 14 sij 2012, 00:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12341
Upozorenja: 1
mario_cro je napisao/la:

Želim ti dobrodošlicu na forum ! :palacgore1
Realan si tip,nisi provokator. :zivili


Hvala, inace su mi forumi najbolja stvar na internetu, jedina steta za ovaj forum je sto nema dovoljno korisnika koji pisu i dovoljno tema o kojima se raspravlja, brzo nestane materijala za citanje.

Glazbenik je napisao/la:
Muris Salihbasic je napisao/la:
Pozdrav svim forumasima.

Procitao sam svih 43 stranice ove teme, inace citam forum zadnjih par godina kad stignem, obicno navratim svaka tri mjeseca.(inace citam i sa-x, forum.hr, nezavisne novine, slobodni.net)
Jedino sto mogu reci da mi je zao svih nas, sebe ponajvise, sto zivimo u ovoj cudnoj zemlji.

Ne vidim pravo rjesenje za ovu drzavu, ove entitete, tri konstitutivna naroda i ostale. Ostavljeni smo u najgoroj mogucoj poziciji, isrpljeni od rata koji nije rjesio nista.

Postavljano je pitanje pobjednika rata. Ne znam ko je veci pobjednik ali znam da su najveci luzeri rata ispali Bosnjaci i sama ideja o Bosni i Hercegovini, zasnovane na bratstvu i jedinstvu. Imam osjecaj da od svih mogucih rjesenja kojima smo mogli krenuti mi smo izabrali najgore, tj. krvolocne sukobe koji ni jednoj strani nisu donijeli nista posebno. Ostavljena je opcija da svako svakog moze jebavati u odredjenim situacijama a politicari to vjesto koriste za svoje interese.
Odgovornost za rat snose sve partije i svi narodi, odnosno predstavnici istih. Svi imaju neku vrstu odgovornosti, krivice.


Pozdrav g. Salihbašiću,

smije li se znati pišete li iz nekog kantona u F BiH (i kojeg) ili iz inozemstva?

1.) Nije li ideja bratstva i jedinstva komunistička partijska sintagma, pa time i neprimjerena demokraciji?

2.) Smatrate li uistinu da smo mi izabrali krvoločne sukobe? Nije li sukobe nametnulo spsko vodstvo koje je imalo u rukama JNA kao instrument za postizanje svojih ciljeva?

3.) Koje je vaše mišljenje o referendumu na kojem se apsolutna većina birača u BiH izjasnila za neovisnost? Smatrate li da ga nije trebalo raspisivati, nego ostati u krnjoj Jugoslaviji?

Pozdrav!


Iz Gračanice sam, Tuzlanski kanton.

1. Sama ideja jeste iz tog perioda, mozda sam zaboravio staviti navodnike nad izrazom jer sam mislio na to da se nastavi zivjeti kao i u Jugoslaviji, bez nekih bitnih promjena u odnosu ljudi prema drugima, demografske slike, bez etnicki cistih gradova naselja i stvaranja kantona,entiteta, bezbroj vlada.
Bratstvo i jedinstvo je mozda prenapuhan izraz ali ono sto u biti predstavlja nije nista posebno, to imas maltene u svakoj razvijenoj drzavi.

2. Kao sto rekoh ranije ja imam osjecaj da je moglo drugacije i bezbolnije, mozda sam u pravu, mozda u krivu. Pod "mi" u prethodnom postu smatram sve narode ali mi Bosnjaci sigurno nismo izabrali da se nad nama vrsi genocid i protjerivanje.
Licno, mislim da politika nije odradila svoj dio posla, da se moralo vise traziti mirno rjesenje a ne ulaziti u rat nepripremljen. Ne znam koliko je realna opcija da se referendum ostavio za neka druga vremena.
Mislim da su za stolom(a cini mi se da je bilo dobrih prijedloga) svi narodi mogu dobiti ono sto danas imaju i da smo dzabe ginuli i rusili drzavu, rat je bio besmislen.

3. Ne smatram se dovoljno kompetentnim da govorim o tome, koliko ja znam referendum je bio legitiman i u skladu sa vazecim ustavom, Bosna i Hercegovina je imala apsolutno pravo da odrzi referendum i odvoji se od Jugoslavije, on je izraz volje vecine jedne drzave a Bosna i Hercegovina je to bila. S druge strane, u takvim ipak ekstremnim situacijama, kada sve gori u susjednoj drzavi, kada se otprilike vidi sta nas ceka, kada buduci ratni zlocinac upozorava sta bi se moglo desiti Muslimanima u slucaju rata, treba razmisliti sta je pametno. Znaci, kao sto pise i pod 2. ako je bila moguca opcija da ostanemo u Jugoslaviji do daljnjeg bez rata izabrao bih je uvijek, a to da li je bila moguca ne znam niti mogu znati.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 14 sij 2012, 11:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Muris Salihbasic je napisao/la:
Iz Gračanice sam, Tuzlanski kanton.

1. Sama ideja jeste iz tog perioda, mozda sam zaboravio staviti navodnike nad izrazom jer sam mislio na to da se nastavi zivjeti kao i u Jugoslaviji, bez nekih bitnih promjena u odnosu ljudi prema drugima, demografske slike, bez etnicki cistih gradova naselja i stvaranja kantona,entiteta, bezbroj vlada.
Bratstvo i jedinstvo je mozda prenapuhan izraz ali ono sto u biti predstavlja nije nista posebno, to imas maltene u svakoj razvijenoj drzavi.

2. Kao sto rekoh ranije ja imam osjecaj da je moglo drugacije i bezbolnije, mozda sam u pravu, mozda u krivu. Pod "mi" u prethodnom postu smatram sve narode ali mi Bosnjaci sigurno nismo izabrali da se nad nama vrsi genocid i protjerivanje.
Licno, mislim da politika nije odradila svoj dio posla, da se moralo vise traziti mirno rjesenje a ne ulaziti u rat nepripremljen. Ne znam koliko je realna opcija da se referendum ostavio za neka druga vremena.
Mislim da su za stolom(a cini mi se da je bilo dobrih prijedloga) svi narodi mogu dobiti ono sto danas imaju i da smo dzabe ginuli i rusili drzavu, rat je bio besmislen.

3. Ne smatram se dovoljno kompetentnim da govorim o tome, koliko ja znam referendum je bio legitiman i u skladu sa vazecim ustavom, Bosna i Hercegovina je imala apsolutno pravo da odrzi referendum i odvoji se od Jugoslavije, on je izraz volje vecine jedne drzave a Bosna i Hercegovina je to bila. S druge strane, u takvim ipak ekstremnim situacijama, kada sve gori u susjednoj drzavi, kada se otprilike vidi sta nas ceka, kada buduci ratni zlocinac upozorava sta bi se moglo desiti Muslimanima u slucaju rata, treba razmisliti sta je pametno. Znaci, kao sto pise i pod 2. ako je bila moguca opcija da ostanemo u Jugoslaviji do daljnjeg bez rata izabrao bih je uvijek, a to da li je bila moguca ne znam niti mogu znati.


Poštovani gospodine Salihbašiću,

želim vam dobrodošlicu na forum i u svoje ime.

1.) Predratno stanje se više ne može vratiti.

2.) Ni Hrvati nisu željeli postati žrtvama etničkog čišćenja i genocida, ali kao što Vam je vjerojatno poznato još 1.X. 1991., hrvatsko selo Ravno u tadašnjoj općini Trebinje je spaljeno, a da republičke vlasti R BiH nisu učinile ništa kako bi zaštitile hrvatske civile.
Budući da ni Hrvati ni Bošnjaci nisu željeli rat, ostaje samo jedna strana - Srbi, koji se nisu htjeli pomiriti s demokratskim razvojem situacije, a oni su na raspolaganju imali i JNA i cijeli niz drugih prednosti, rat je bio neizbježan.
Uostalom, i za vrijeme rata jedino je hrvatska strana prihvatila baš sve prijedloge za uspostavu mira, za razliku od Srba i Bošnjaka.
Srbi za stolom nisu mogli dobiti teritorijalno povezana svoja područja (budući da nisu imali etnički kontinuitet) i zato su se i odlučili na genocid i etničko čišćenje kao metode postizanja svog cilja, a njihov drugi strateški cilj je bio ostati u zajednici sa Srbijom, zato su se i predstavljali braniteljima Jugoslavije. Dakle, Srbi su imali i sredstva za rat i ciljeve koji su bili u totalnoj opreci s voljom drugih dvaju naroda u tadašnjoj BiH kao i voljom većine njezinog stanovništva.
Na rušenje koje države smjerate - SFRJ ili R BiH? Badinterova komisija je već 20.XI.1991. dala mišljenje da jeSFRJ u procesu disolucije, proglašenjem neovisnosti Slovenije i Hrvatske, a referendum u BiH je okončao dvojbe je li BiH dio SFRJ ili samostalna država, dakle sve akcije JNA i Srbije nakon 6. III. 1992. su čin agresije na BiH.

Citat:
Da je to tako, najilustrativnije potvrđuje činjenica o međunarodnom priznanju Republike Bosne i Hercegovine već 6. aprila 1992. godine. Što se Referenduma tiče, ne može se sa sigurnošću utvrditi i saopćiti procenat učešća pojedinih naroda na njemu. Međutim, uzmemo li posredan pokazatelj – etnički sastav stanovništva po općinama, izvlači se zaključak da se na Referendum odazvao najveći broj Hrvata, zatim Bošnjaka (ranije Muslimana op.a., A.M.), a onda Srba. Vidljivo je, da uprkos suprotstavljanju i prijetnjama SDS-a i SPO-a, ipak, na Referendum izlazi i glasa za suverenu Republiku Bosnu i Hercegovinu značajan broj Srba, naročito u gradskim jezgrama. Rezultati Referenduma prema tome potvrđuju da su oni bili izraz slobodne volje građana Bosne i Hercegovine što je uvažila i Arbitražna komisija, koja u svom Mišljenju broj (11) navodi: . ..”Na referendumu održanom 29. februara i 1. marta 1992. godine, većina ljudi te Republike izjasnila se za suverenu i nezavisnu Bosnu. Rezultati Referenduma su zvanično objavljeni 6. marta, i od tog datuma, uprkos dinamičnim događajima koji su se desili u Bosni i Hercegovini, ustavni organi ove Republike su djelovali kao organi suverene države da bi održali njen teritorijalni integritet i svoju punu i isključivu vlast. Tako se 6. mart 1992. godine mora smatrati datumom kada je Bosna i Hercegovina naslijedila SFRJ.”
U mišljenju broj (1) od 20. novembra 1991. godine konstatira se da je primljeno pismo od predsjednika Konferencije lorda Caringtona u kome su date smjernice i definiran glavni zadatak Arbitražne komisije. U istom mišljenju Arbitražna komisija[23] (sastavljena od predsjednika ustavnih sudova zemalja – članica Evropske zajednice) je konstatirala: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija je u procesu disolucije. [24] Također, u Mišljenju broj (8) od 4. jula 1992., “kao odgovor na pitanje da li se disolucija SFRJ može smatrati završenom stoji da proces disolucije SFRJ na koji se poziva u Mišljenju broj (1) od 20. novembra 1991. godine je sada završen i SFRJ više ne postoji..... [25]

http://www.bosnjaci.net/prilog.php?pid=28443

3.) Koliko ja znam, referendum je trebao postići 2/3 glasova birača što nije, ali s druge strane sama procedura izlaska iz već nepostojeće SFRJ je bila tako slabo razrađena da je i povijesni rezultat jasno pokazao volju većine što je prihvatila i Badinterova komisija, a njeno mišljenje i zadovoljavanje uvjeta koje je ona postavila omogućile su međunarodno priznanje.

Pozdrav!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 16 sij 2012, 11:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32122
Priprema atentata na Borisa Tadića, Ivicu Dačića i patrijarha Irineja

http://dnevnik.ba/novosti/svijet/pripre ... ha-irineja

..."Blic" podsjeća da je Željko Milovanović, bivši pripadnik "Crvenih beretki", zvani "Sjeverni vjetar", 2006. godine dovođen u vezu sa pripremama atentata na predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika. Dvije godine kasnije Milovanović je uhićen zbog umiješanosti u ubojstvo hrvatskog novinara Ive Pukanića.(srna/Dnevnik.ba)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 18 sij 2012, 00:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2009, 00:05
Postovi: 13352
Milorad Dodik u poseti Izraelu

sreda, 18. januar 2012.

TEL AVIV - Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik sastao se danas s patrijarhom jerusalimskim Teofilom III, u sklopu četvorodnevne posete Izraelu, s kojim je razgovarao o potrebi jačanja duhovnog identiteta pravoslavnih hrišćana.

slika


Dodik je s poglavarom pravoslavne crkve u Jerusalimu razgovarao o situaciji na Balkanu i Bliskom Istoku, ali i potrebi za jačanjem duhovnog identiteta pravoslavnih hrišćana, saopšteno je iz kabineta predsednika RS. Predsednik RS je posetio Muzej holokausta "Jad Vašem", koji se bavi istraživanjem fenomena holokausta i čuvanjem sećanja na uništenje više od šest miliona Jevreja.

Predsedavajući muzeja "Jad Vašem" i patrijarh Teofil III prihvatili su Dodikov poziv da posete RS. Dodik će tokom boravka u Izraelu, kako je najavljeno, razgovarati s predsednikom Šimonom Peresom i izraelskim šefom diplomatije Avigdorom Libermanom.

Kako je izjavio stručni savetnik Predstavništva RS u Izraelu Aleksandar Nikolić, Dodik je u Izraelu dočekan srdačno i prijateljski, na crvenom tepihu, uz zastave BiH i Repubike Srpske, a domaćini su već tokom prvih susreta iskazali spremnost na saradnju u svim relevantnim oblastima.

Teme razgovora Dodika i izraelskih zvaničnika biće saradnja u oblasti ekonomije, obrazovanja, zdravstva, te borba protiv terorizma i saradnja bezbednosnih agencija. Ovo je druga Dodikova poseta Izraelu. U vreme prve posete, u avgustu 2010. godine, Dodik je bio premijer RS.

(Tanjug)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoje cist
PostPostano: 18 sij 2012, 11:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 sij 2012, 13:24
Postovi: 95
Najgora stvar je vracati se u proslost.Ko je kriv zna se,SRBI.Da su pristali na konfederaciju,sve bi proslo ,bez krvi.Oni su htjeli VELIKU SRBIJU.A poslije toga i muslimani,koji su racunali da ce sa Hrvatima poraziti Srbe,a poslje i Hrvate.Hrvati su zivjeli u vremenu ,da su muslimani,Hrvati islamske vjeroispovjesti ,ida ce Bosna biti njihova.Nitko nije cist,ali zacetnik svegbia su Srbi.Treba gledati sta dalje,ili se dogovoriti ,ili raspad.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 18 sij 2012, 11:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2009, 00:05
Postovi: 13352
O čemu ti drobiš, leba ti?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 18 sij 2012, 14:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 svi 2009, 13:12
Postovi: 5635
Lokacija: sisak
teranova je napisao/la:
O čemu ti drobiš, leba ti?


pa ima čovjek pravo na neke svoje impresije....

_________________
Ne postoje vječni prijatelji i vječni neprijatelji!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 18 sij 2012, 14:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2009, 00:05
Postovi: 13352
osa je napisao/la:
teranova je napisao/la:
O čemu ti drobiš, leba ti?


pa ima čovjek pravo na neke svoje impresije....


Imam i ja impresije vezane za sinoćnju pobedu u rukometu. Ovo nije tema ŠBBKBB, već Republika Srpska today. :kava


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 18 sij 2012, 15:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 svi 2009, 13:12
Postovi: 5635
Lokacija: sisak
teranova je napisao/la:
osa je napisao/la:

pa ima čovjek pravo na neke svoje impresije....


Imam i ja impresije vezane za sinoćnju pobedu u rukometu. Ovo nije tema ŠBBKBB, već Republika Srpska today. :kava


možda za tebe, dopusti da može biti i drukčijih mišljenja, neki kažu i baznija forever....

_________________
Ne postoje vječni prijatelji i vječni neprijatelji!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 18 sij 2012, 15:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2009, 00:05
Postovi: 13352
osa je napisao/la:
teranova je napisao/la:

Imam i ja impresije vezane za sinoćnju pobedu u rukometu. Ovo nije tema ŠBBKBB, već Republika Srpska today. :kava


možda za tebe, dopusti da može biti i drukčijih mišljenja, neki kažu i baznija forever....


Ti drugi mogu otvoriti temu Baznija forever, ja im neću braniti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 18 sij 2012, 15:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 svi 2009, 13:12
Postovi: 5635
Lokacija: sisak
teranova je napisao/la:
osa je napisao/la:

možda za tebe, dopusti da može biti i drukčijih mišljenja, neki kažu i baznija forever....


Ti drugi mogu otvoriti temu Baznija forever, ja im neću braniti.


i nemožeš, sve i da hoćeš....

_________________
Ne postoje vječni prijatelji i vječni neprijatelji!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoj
PostPostano: 18 sij 2012, 15:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2009, 00:05
Postovi: 13352
osa je napisao/la:
teranova je napisao/la:

Ti drugi mogu otvoriti temu Baznija forever, ja im neću braniti.


i nemožeš, sve i da hoćeš....


Ovaj razgovor ne vodi nikuda. Ako ste želeli da minirate ovu plodnu i zanimljivu temu, uspeli ste. Za kratko.

Citat:
Podrška Dejtonu

Datum: 17.01.2012 22:00
Autor: Glas Srpske

TEL AVIV - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik razgovarao je juče u Tel Avivu sa izraelskim predsjednikom Šimonom Peresom koji je podržao nastojanja Srpske za dosljednom primjenom Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Dodik je upoznao Peresa sa situacijom u RS, BiH i regionu i stavovima predstavnika Srpske o aktuelnim pitanjima na tom prostoru. Naglasio je da je RS čvrsto opredijeljena za primjenu Dejtonskog sporazuma i da podržava evropski put BiH pod uslovom da ne ugrožava njenu autonomiju.

- Glavna tema sastanka bila je saradnja RS i Izraela. Upoznao sam Peresa, koji je paritet u političkom svijetu na globalnom nivou, sa situacijom u BiH i sa svim onim što je važno u vezi sa sprovođenjem Dejtonskog sporazuma i uopšte sa mogućnosti funkcionisanja BiH - rekao je Dodik za RTRS i dodao da je razgovarano i o razvoju situacije u vezi sa različitim interesima određenih zemalja i pojačanom ulogom Turske na Balkanu.

Iz Kabineta predsjednika RS je saopšteno da je Peres pokazao veliko interesovanje za prilike u BiH i njeno funkcionisanje na osnovu Dejtonskog sporazuma. Dodali su da je tokom sastanka potvrđeno prijateljstvo srpskog i izraelskog naroda i konstatovano da su odnosi između RS i Izraela odlični. Dodik i Peres su razmotrili i mogućnosti za unapređenje saradnje RS i Izraela u svim oblastima, a naročito u privredi i kulturi. Predsjednik RS upoznao je izraelskog predsjednika i sa planom izgradnje Spomen-područja Donja Gradina i namjerama za jačanje saradnje sa Muzejom Holokausta "Jad Vašem".

Delegacija RS, u kojoj je i ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Željka Cvijanović, sastala se juče i sa izraelskim ministrom inostranih poslova Avigdorom Libermanom.

Prije sastanka sa najvišim zvaničnicima Izraela delegacija RS je razgovarala i sa patrijarhom jerusalimskim Teofilom Trećim. Tokom susreta istaknuta je potreba jačanja duhovog identiteta pravoslavnih hrišćana u korist mira i tolerancije naročito među mladim ljudima.

Patrijarh Teofil Treći blagoslovio je RS i njene stanovnike i pozdravio napore Srpske za utemeljenje vjere u identitet srpskog naroda u RS.

- Njegovo blaženstvo Teofil Treći je sa posebnim zadovoljstvom prihvatio poziv da posjeti Banjaluku - rekao je stručni savjetnik Predstavništva RS u Izraelu Aleksandar Nikolić.

Delegacija RS posjetila je i Muzej holokausta "Jad Vašem" koji se bavi istraživanjem i komemoracijom holokausta, te položila vijence u "Hali sjećanja" na spomen-obilježje žrtvama holokausta i na spomenik žrtvama logora u Jasenovcu.

Predsjednika RS je primio i predsjedavajući muzeja Avner Šalev sa kojim je dogovorena saradnja u oblasti obrazovanja o holokaustu, kroz seminare i obuku, te obrazovni sistem. Uz prisustvo čelnika Međunarodne škole "Jad Vašem" dogovoreni su koraci u pravcu edukacije i pripreme nastavnog kadra iz RS.

- Šalev je sa posebnim zadovoljstvom pozdravio inicijativu predsjednika Dodika i prihvatio poziv da učestvuje na ovogodišnjem pomenu u Spomen-području "Donja Gradina" 22. aprila - rekao je Nikolić.

Delegaciju Srpske, sa predsjednikom Dodikom na čelu juče su primili i čelnici izraelske Radničke partije Binjamin Ben-Eliezer i Hilik Bar.

Ovo je druga Dodikova posjeta Izraelu, a prvu je obavio u avgustu 2010. godine kada je bio premijer RS.

Turizam
Predsjednik RS razgovarao je i sa izraelskim ministrom turizma Stasom Misežnjikovim, a tokom susreta razmatrane su mogućnosti saradnje između Srpske i Izraela putem uvezivanja tur-operatera i učešća na turističkim sajmovima.

Misežnjikov je prihvatio poziv da posjeti Banjaluku u pratnji izraelskih turističkih zvaničnika.



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoje cist
PostPostano: 18 sij 2012, 16:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 stu 2010, 10:50
Postovi: 10155
Lokacija: Banja Luka
atila je napisao/la:
Najgora stvar je vracati se u proslost.Ko je kriv zna se,SRBI.Da su pristali na konfederaciju,sve bi proslo ,bez krvi.Oni su htjeli VELIKU SRBIJU.A poslije toga i muslimani,koji su racunali da ce sa Hrvatima poraziti Srbe,a poslje i Hrvate.Hrvati su zivjeli u vremenu ,da su muslimani,Hrvati islamske vjeroispovjesti ,ida ce Bosna biti njihova.Nitko nije cist,ali zacetnik svegbia su Srbi.Treba gledati sta dalje,ili se dogovoriti ,ili raspad.



' Ko je kriv, zna se Srbi' ,a onda...' Niko nije cist '..
Reci slobodno ...Srbi su krivi ,sto su i Muslimani i Hrvati krivi ..
No dobro, i ovakve pisanije kao sto je ta tvoja ,neki su pomak .

Nekako sam siguran , da ce kako vrjeme bude odmicalo i efekti nevidjenih spinovanja popuste... jos dosta toga mnogima da dodje iz guzice u glavu . :kava
(jest dockan, jer od drzave (YU) koja je bila optimum za sve , ostala je samo ' kila banana' . Al opet.. bar da budemo nacisto)
Izvinjavam se postavljacu teme ,gospodinu Agi ,sto sam off . :neznam

_________________
Sunce izlazi na Istoku . Ništa nije moćnije od ideje čije je vrijeme stiglo .


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Dešavanja u Republici Srpskoje cist
PostPostano: 18 sij 2012, 17:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 svi 2009, 13:12
Postovi: 5635
Lokacija: sisak
Svarog je napisao/la:
atila je napisao/la:
Najgora stvar je vracati se u proslost.Ko je kriv zna se,SRBI.Da su pristali na konfederaciju,sve bi proslo ,bez krvi.Oni su htjeli VELIKU SRBIJU.A poslije toga i muslimani,koji su racunali da ce sa Hrvatima poraziti Srbe,a poslje i Hrvate.Hrvati su zivjeli u vremenu ,da su muslimani,Hrvati islamske vjeroispovjesti ,ida ce Bosna biti njihova.Nitko nije cist,ali zacetnik svegbia su Srbi.Treba gledati sta dalje,ili se dogovoriti ,ili raspad.



' Ko je kriv, zna se Srbi' ,a onda...' Niko nije cist '..
Reci slobodno ...Srbi su krivi ,sto su i Muslimani i Hrvati krivi ..
No dobro, i ovakve pisanije kao sto je ta tvoja ,neki su pomak .

Nekako sam siguran , da ce kako vrjeme bude odmicalo i efekti nevidjenih spinovanja popuste... jos dosta toga mnogima da dodje iz guzice u glavu . :kava
(jest dockan, jer od drzave (YU) koja je bila optimum za sve , ostala je samo ' kila banana' . Al opet.. bar da budemo nacisto)
Izvinjavam se postavljacu teme ,gospodinu Agi ,sto sam off . :neznam


"optimum za sve", ta država nije bila ništa veća a bogami ni manja "banana" od svih ovih sada, s tim da je imala nacionalnih problema, kojih pak neke države nastale iz bivše juge više nemaju, što je velika prednost u odnosu na jugu....

_________________
Ne postoje vječni prijatelji i vječni neprijatelji!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 36947 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 1478  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Aquinas_, Nebula, Ronaldinho i 296 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO