HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 15:33.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 81 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Bosanski Brod
PostPostano: 22 stu 2010, 10:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
Hrvatski_Zrinjski je napisao/la:
Valjda će jednog dana biti samo jedan brod na Savi, pomalo melankolićnom duhu pišem ovo :(


Bio sam u Bos. Brodu nedavno.

Prestrašno izgleda - onako sirotinjski, prčvarnice što prodaju ćevape na sve strane a ne djeluju nimalo higijenski, divlja gradnja i poluzavršene kuće a posebno pred samim mostom.

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanski Brod
PostPostano: 28 stu 2010, 12:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Citat:
Uručeni ključevi za 24 obnovljene kuće u Brodu

Ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH, Safet Halilović, direktor Fonda za povratak BiH, Mlađen Božović, i načelnik općine Brod, Milovan Čerek, uručili su u petak ključeve za 24 obnovljene kuće, za šta je Ministarstvo izdvojilo 560.000 KM.

- Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH je u posljednje vrijeme za rekonstrukciju individualnih stambenih jedinica povratnika, obnovu komunalne i socijalne infrastrukture, elektrifikaciju povratničkih naselja i održivi povratak na području općine Brod uložilo više od dva miliona KM - rekao je Halilović.

On je dodao da je općina Brod jedna od najefikasnijih općina u realizaciji projekata pomoći povratnicima, koje financira ovo ministarstvo.

Povratnici su informirali ministra da je nezaposlenost, te nemogućnost samozapošljavanja zbog nedostatka poljoprivrednih strojeva, stočnog fonda i pomoćnih objekata, osnovni problemi održivosti povratka na području te općine, navodi se u saopštenju iz Ministarstva.


_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanski Brod
PostPostano: 08 sij 2011, 16:14 
Offline

Pridružen/a: 11 lip 2009, 18:01
Postovi: 337
pjosip je napisao/la:
Hrvatski_Zrinjski je napisao/la:
Valjda će jednog dana biti samo jedan brod na Savi, pomalo melankolićnom duhu pišem ovo :(


Bio sam u Bos. Brodu nedavno.

Prestrašno izgleda - onako sirotinjski, prčvarnice što prodaju ćevape na sve strane a ne djeluju nimalo higijenski, divlja gradnja i poluzavršene kuće a posebno pred samim mostom.

Upravo tako.
Žalosno je. Nisu se makli od rata. I nazad su krenuli.

Ne zaustavljaju se na pješačkom kad pješak naiđe. Moraju pretrčati ako su krenuli.

Od sad ću redovno podnositi izvješće o povratku.

Kad malo dođu k sebi i Srbi će navijati za povratak svakog Hrvata.

_________________
Posavina je tri puta ubijena i izdana ali posavljaci tri života imaju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanski Brod
PostPostano: 09 sij 2011, 00:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
deder brozova,lele reci ti meni kako to da hrvati iz bosanskog broda zive u slavnonskom brodu i prodaju svoje stanove,a imaju idealne predispozicije za zivot u bosanskom brodu,odnosno mogu zivit na bosanskoj strani,a radit i skolovat djecu u hrvatskoj.jeli moguce da toliko vole svoju grudu

jeli moguce da je samo 4000 glasackih listica stiglo u tu posavinu onomad

jeli opet kriv neki ero

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanski Brod
PostPostano: 09 sij 2011, 14:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 11:36
Postovi: 1136
pagan je napisao/la:
deder brozova,lele reci ti meni kako to da hrvati iz bosanskog broda zive u slavnonskom brodu i prodaju svoje stanove,a imaju idealne predispozicije za zivot u bosanskom brodu,odnosno mogu zivit na bosanskoj strani,a radit i skolovat djecu u hrvatskoj.jeli moguce da toliko vole svoju grudu

jeli moguce da je samo 4000 glasackih listica stiglo u tu posavinu onomad

jeli opet kriv neki ero



Dva razloga;
postroženja su sada oko osoba sa dvojnim državljanstvom. U Hrvatskoj često se čuju prijedlozi da osobe sa dvojnim državljanstvom koji plaćaju poreze u tuđim bankama-državama da izgube pravo glasa.

Također najveći problem kod Bosnaskog broda je taj što je u RSu. Zamislite Hrvat se vrati na svoju tisućljetnu zemlju, a svuda gdje se okrene vidi orlove, ćirlicu, srpsku policiju itd. Nije baš pretjerano ugodan osjećaj za Hrvata da se vrati u zločinačku kraljevinu Jugoslaviju

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=X22yhleS ... re=related


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanski Brod
PostPostano: 09 sij 2011, 19:08 
Offline

Pridružen/a: 11 lip 2009, 18:01
Postovi: 337
Hrvatski_Zrinjski je napisao/la:
pagan je napisao/la:
deder brozova,lele reci ti meni kako to da hrvati iz bosanskog broda zive u slavnonskom brodu i prodaju svoje stanove,a imaju idealne predispozicije za zivot u bosanskom brodu,odnosno mogu zivit na bosanskoj strani,a radit i skolovat djecu u hrvatskoj.jeli moguce da toliko vole svoju grudu

jeli moguce da je samo 4000 glasackih listica stiglo u tu posavinu onomad

jeli opet kriv neki ero



Dva razloga;
postroženja su sada oko osoba sa dvojnim državljanstvom. U Hrvatskoj često se čuju prijedlozi da osobe sa dvojnim državljanstvom koji plaćaju poreze u tuđim bankama-državama da izgube pravo glasa.

Također najveći problem kod Bosnaskog broda je taj što je u RSu. Zamislite Hrvat se vrati na svoju tisućljetnu zemlju, a svuda gdje se okrene vidi orlove, ćirlicu, srpsku policiju itd. Nije baš pretjerano ugodan osjećaj za Hrvata da se vrati u zločinačku kraljevinu Jugoslaviju

Bit će od hrvata u brodu nešto. :aleale
sad sam se vratila.
slavila dan srpske. :zubati
Oni bez nas ne mogu nikud.

_________________
Posavina je tri puta ubijena i izdana ali posavljaci tri života imaju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanski Brod
PostPostano: 09 sij 2011, 19:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
Hrvatski_Zrinjski je napisao/la:
pagan je napisao/la:
deder brozova,lele reci ti meni kako to da hrvati iz bosanskog broda zive u slavnonskom brodu i prodaju svoje stanove,a imaju idealne predispozicije za zivot u bosanskom brodu,odnosno mogu zivit na bosanskoj strani,a radit i skolovat djecu u hrvatskoj.jeli moguce da toliko vole svoju grudu

jeli moguce da je samo 4000 glasackih listica stiglo u tu posavinu onomad

jeli opet kriv neki ero



Dva razloga;
postroženja su sada oko osoba sa dvojnim državljanstvom. U Hrvatskoj često se čuju prijedlozi da osobe sa dvojnim državljanstvom koji plaćaju poreze u tuđim bankama-državama da izgube pravo glasa.

Također najveći problem kod Bosnaskog broda je taj što je u RSu. Zamislite Hrvat se vrati na svoju tisućljetnu zemlju, a svuda gdje se okrene vidi orlove, ćirlicu, srpsku policiju itd. Nije baš pretjerano ugodan osjećaj za Hrvata da se vrati u zločinačku kraljevinu Jugoslaviju



sa takvim razmisljanjem ces puno postic

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanski Brod
PostPostano: 23 vel 2011, 13:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Citat:
22 veljača 2011

SASTANAK HRVATSKIH INSTITUCIJA OPĆINE BOS. BROD

Dana 22.02.2011. g. na inicijativu prečasnog Franje Tomića, dekana derventskog dekana i župnika župe Svetog Ilije Proroka, a u prostorijama župnog ureda, održan je sastanak raznih hrvatskih institucija;

- Udruga Novo Selo, Miro Đaković
- Udruga Koraće, Šimo Gusak
- Mjesna zajednica Novo Selo, Miro Đaković
- Mjesna zajednica Koraće, Anica Jozić
- Mjesna zajednica Brusnica, Nedo Pišković
- Mjesna zajednica Kolibe Donje, Ivo Gavrić i Pavo Dujak
- Župa Koraće, fra Ivan Marić, župnik
- Župa Novo Selo, Anto Trgovčević, župnik
- Župa Bos. Brod, Franjo Tomić, dekan

Tema sastanka bila je problematika povratnika i onih koji su izrazili želju za povratkom. Zaključeno je da obnova ide presporo, te da bi trebalo preko 80 godina za realizaciju ovakvim tempom. Stoga je potrebno da se na svim razinama vlasti i svim mogućim mjestima o ovome govori i iznalaze načini kako bi se ovaj veliki problem riješio.

Svi nazočni su iznijeli probleme u svojim mjestima. Zaključeno je da je neophodna ovakva suradnja, te da se ide u iznalaženje rješenja zajednički, za čitavo područje općine.

Uz pomenutu potrebu ubrzanja obnove stambenih objekata, sažetak problema i potreba već vraćenom stanovništvu je sledeći;
- Čišćenje obodnih i lokalnih kanala. Radovi na čišćenju su počeli, ali selektivno, svugdje po malo, na preskok, tako da i dalje kod svake jače kiše dolazi do poplava. Pomenuta je poplava iz 6. mjeseca prošle godine u Koraću, Novom Selu, Kolibama, Brusnici i drugim mjestima.
- Struja. Dovođenje struje do svake obnovljene kuće kao i izgradnja čitave mreže, kako bi se i time ubrzala i olakšala obnova i povratak.
- Nasipanje lokalnih cesta.
- Pomoć za nedovršene kuće za stanovanje.
- Novčana pomoć za ugradnju materijala doniranog od R. Hrvatske.
- Pomoć poljoprivrednicima u strojevima, sjemenu i đubrivu.
- Izgradnja manjih gospodarskih objekata a u svrhu održivog opstanka povratnika.
- Popravak vodovodne mreže na raznim mjestima, primjerice, zbog curenja u Novom Selu slab pritisak.
- Izgradnja javne rasvjete u svim mjesnim zajednicama.

Ovo je hvale vrijedna inicijativa dekana Franje Tomića. Trebala bi se primjeniti i u drugim općinama, jer dogovor, razgovor i sveopću suradnju, ništa ne može zamijeniti.

U ime svih učesnika, presjedavajući sastanka dekan Franjo Tomić

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanski Brod
PostPostano: 07 ožu 2011, 10:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Sjećanje na pale branitelje 101. bosansko brodske brigade HVO-a

Devetnaest godina poslije, na dan prvog oružanog otpora agresoru u BiH 3.3.1992.…., 3.3.2011. godine, okupili su se suborci, rodbina i prijatelji da iskažu štovanje i ožive sjećanje na pale branitelje. Zapaljene su svijeće i položeni vijenci na spomen obilježjima u Bosanskom i Slavonskom Brodu.

U Bos. Brodu, vijence su položili predstavnici „Koordinacije udruga 101. B.B. Brigade“ i „Vlade Županije Posavske“.
Predsjednik Udruge veterana i dragovoljaca 101. BB Brigade Slavko Vukoje obratio se prigodnim riječima, zahvalio se velikom broju nazočnih, koji su i po veoma hladnom vremenu došli, te pozvao na Svetu Misu.

Svetu misu za pale branitelje služila su četiri župnika u crkvi Setog Ilije u Bos. Brodu, a predvodio je dekan Franjo Tomić.

Vijence u Sl. Brodu položili su predstavnici: „Koordinacije udruga 101. B.B. Brigade“, „Ministarstva Branitelja i Zajednice Udruga HVO-a Županije Posavske“, „Koordinacije udruga 103. Brigade HVO Derventa“; izaslanstva: „Brodsko-Posavske Županije“ sa županom Danijelom Marušić, "Grada Slav. Brod“ sa načelnikom Mirkom Duspara, „HDZ Bos. Brod“ sa predsjednikom OO Ivom Mijić, „HDZ BiH“ sa Josipom Jerković i Mijom Matanović, visokim dužnosnicima stranke; te političke stranke iz RH: „HDZ Gradski i Županijski odbor“, „HSP BPŽ“, HSP „Dr. Ante Starčević“ BPŽ, „HSLS BPŽ“ i „SDP BPŽ“.

slika

slika

slika

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanski Brod
PostPostano: 25 kol 2011, 18:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Od Bosanskog Broda se nesmije nikad odustati , ni od Dervente ni od Modriče, ni od Šamca, osobno mislim da bi se mi Hrvati u Hrvatskoj trebali više angažirati u vezi toga, prikupljati sredstva i ostvariti bolju koordinaciju s vama Hrvatima HercegBosne , da se mene pita ove bi obveze ušle u Ustav RH ali kada ti oni crveni u Saboru neće ni ćuti za takve prijedloge ,a bez njih nemožeš promijeniti Ustav , nema veze postupno će sve doć na svoje :hercegbosanac

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanski Brod
PostPostano: 18 ruj 2011, 19:22 
Offline

Pridružen/a: 31 svi 2009, 08:53
Postovi: 609
katolicka crkva je prelijepa ,steta sto grad Bos Brod nije u federaciji ,danas bi HRvati tamo bili uvjerljiva vecina .

slika

_________________
Zadar glavni grad Hrvatske


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanski Brod
PostPostano: 18 ruj 2011, 19:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Bosanski Brod je u ratu bio centar Hrvatske Zajednice Posavine koja je bila sastavni dio HRHBa , a da nije pao ne sumnjam da bi danas tamo bio duhovni i politički centar Posavine.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanski Brod
PostPostano: 18 ruj 2011, 20:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Bio bi to danas jedan grad (Slav. i Bos.) - Brod na Savi....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanski Brod
PostPostano: 18 ruj 2011, 20:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Da , šteta , no nade ima za budućnost ja se nadam .

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanski Brod
PostPostano: 18 ruj 2011, 21:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Mislim da je Bos. Brod Posavska općina u kojoj bi s malo konkretnijim povratkom Hrvati najlakše došli do značajnog udjela u stanovništvu a time i u svim strukturama u općini. Osim toga, masa ljudi iz Bos. danas živi u Slavonskom i okolici. Ako radiš u Slavonskom, imaš bolnicu, škole i ostale institucije, nisi uopće daleko. Da sam ja tako blizu davno bi se odselio natrag u svoj kraj...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanski Brod
PostPostano: 18 ruj 2011, 21:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Slažem se, ali tamo u Bos.Brodu imamo već određenu zastupljenost , nije li tamo HDZ prisutan u općinskom vijeću?

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanski Brod
PostPostano: 18 ruj 2011, 21:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Jest, imamo 4 vijećnika.


ali ja mislim više na društveno-ekonomsku zastupljenost. Šta ja znam, da naši ljudi počnu otvarat firme, ugostiteljske i poslovne prostore u gradu npr.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanski Brod
PostPostano: 19 ruj 2011, 14:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Novo naselje u opštini Brod


Privitak/ci:
Brod.jpg
Brod.jpg [ 201.68 KiB | Pogledano 15530 put/a. ]
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanski Brod
PostPostano: 28 ruj 2011, 22:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Župa Kolibe

slika

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanski Brod
PostPostano: 05 ožu 2012, 11:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
http://posavina.wordpress.com/2012/03/04/obiljezena-20-obljetnica-formiranja-101-bosansko-brodske-brigade-03-03-2012-g/

slika

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanski Brod
PostPostano: 23 ožu 2012, 18:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanski Brod
PostPostano: 25 ožu 2013, 13:59 
Offline

Pridružen/a: 25 ožu 2013, 13:31
Postovi: 4
Srce me boli za lijepim prije ratnim danima u Bosanskom Brodu :( Kupanje u Savi, igranje lopte pored rafinerije..bemti rat, proklet bio tko ga započeo..pozdrav Brođanima :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanski Brod
PostPostano: 26 ožu 2013, 19:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 19:22
Postovi: 5990

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanski Brod
PostPostano: 16 lip 2013, 19:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 16:38
Postovi: 1513
Izvor: http://hic.hr/bih04.htm

15. lipnja 2013.

U Gornjim Močilima u bosanskoj Posavini obilježen blagdan Sv. Ante Padovanskog
Vlč. Tolj: Presretan sam kad vidim da se život u Posavinu vraća


Danas je crkva u Močilima tijekom gotovo svake mise ispunjena do posljednjeg mjesta. Kao jednu od najvećih zapreka povratku, vjernici koji su u Gornja Močila došli iz cijele Hrvatske i inozemstva navode nedostatak posla

Župna crkva u Gornjim Močilima – Sijekovcu bila je pretijesna da primi petstotinjak vjernika koji su pohodili misno slavlje koje je u sklopu obilježavanja tradicionalnih Dana Svetog Ante Padovanskog predvodio dr. Mirko Šimić, ravnatelj Caritasa Vrhbosanske nadbiskupije. Slavlju je prethodilo hodočašće od Podvinja kod Slavonskog Broda do Sijekovca te humanitarna likovna kolonija KLD-a Berislavić. Zaslugom župnika vlč. Ivana Tolja, koji je u relativno kratkom vremenu uspio izgraditi crkvu sa svojevrsnim vjerskim i kulturno-sportskim centrom, ova župa smještena desetak kilometara južno od Bosanskog Broda posljednjih se godina pretvorila u središnju točku povratka prognanih Hrvata u Bosansku Posavinu.

– Presretan sam kad vidim kako se u Sijekovac, Gornja Močila i druga opustošena mjesta u Posavini život polako vraća. Crkva je uvijek bila oslonac u teškim vremenima, nastojimo to biti i danas – kaže vlč. Tolj. Koliki je napredak u povratku napravljen posljednjih godina, najbolje govori činjenica da je neposredno nakon rata župnik Mate Janjić služio božićnu misu na kojoj, osim njegove služavke, nitko drugi nije bio. Danas je crkva u Močilima tijekom gotovo svake mise ispunjena do posljednjeg mjesta. Kao jednu od najvećih zapreka povratku, vjernici koji su u Gornja Močila došli iz cijele Hrvatske i inozemstva navode nedostatak posla. Uskoro bi, međutim, i u tom smislu trebao biti ostvaren značajan napredak. Naime, u Sijekovcu će svoj pogon uskoro otvoriti austrijska tvrtka Anton Paar, koja proizvodi visokokvalitetne instrumente za mjerenje i analizu u istraživanjima i industriji. Posao bi u ovoj tvrtki trebalo pronaći 40 Posavljaka povratnika.

– Nedostatak radnih mjesta najveći je problem. Ukoliko Austrijanci otvore ovdje svoju tvornicu kao što su najavili, četrdesetak obitelji riješit će svoju egzistenciju – rekao je povratnik Zvonko Blažević. On dodaje kako Hrvati iz Gornjih Močila i Sijekovca zahvaljujući blizini granice već godinama gotovo svakodnevno obilaze svoje domove, čiste ih i obnavljaju, a neki su se i trajno vratili. Prema njegovim riječima, Posavina bi danas izgleda drukčije i Hrvata bi u njoj bilo puno manje da nije bilo patera Ivana Tolja i ostalih župnika koji rade na ovim prostorima i koji su bodrili i pomagali povratnike. Predsjednik Kluba Hrvata u Vijeću naroda Republike Srpske Josip Jerković kaže kako se 2000. godine svjesno krenulo u obnovu župnih kuća širom Posavine, i to upravo iz Gornjih Močila, jer se znalo da su župnici na tom području najveći temelj i oslonac povratka, što se i obistinilo.

– Istina je da u ovom kraju, kao i cijeloj Posavini, ima još dosta neobnovljenih kuća, dok se broj donatora smanjio. Potrebe su velike, a aplikacija je dosta – kaže Jerković. Kao najmlađa župa Derventskog dekanata, dekretom tadašnjeg vrhbosanskog nadbiskupa mons. Marka Jozinovića, župa Gornja Močila-Sijekovac osnovana je 1981.godine. Prije rata u njoj su živjela 1.792 katolika. Obilježavanje Dana Svetog Ante Padovanskog nastavlja se u subotu, 15. lipnja otvorenjem izložbe slika ovogodišnje likovne kolonije KLD-a Berislavić te koncertom klape Nostalgija.

Vedran Balen/VLM


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanski Brod
PostPostano: 25 lis 2016, 12:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68263
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Obnova 6 kuca Hrvate.

http://hms.ba/brod-obnavlja-se-prvih-se ... ckih-kuca/

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 81 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO