HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 09:55.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 40 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Uzgoj banana i kikirikija u BiH
PostPostano: 07 lis 2015, 17:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19040
Lokacija: među zvijezdama
Ja sam bila ubijedjena da si ti meni rekao da si iz jednog prigradskog naselja. Zato sam i mislila da imaš dovoljno širini i ravnice. Rijetko sto zaboravim, pa mi je ovaj podatak novina. Znači ti si negdje na relaciji prema Loparama? Grči ca je meni iskreno bila na umu.

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uzgoj banana i kikirikija u BiH
PostPostano: 07 lis 2015, 17:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19040
Lokacija: među zvijezdama
zlatna ribica je napisao/la:
Zašto ne bi uspijevalo, ako stvoriš potrebne uvjete. Samo što sasvim sigurno nije financijski isplativo, ako misliš od toga napraviti neki biznis.

Moja mama voli isto egzotično voće, mi imamo doma (Prigorje) smokve, limun, kaki, kivi i svašta još čemu ni ne znam ime. Kivi imamo preko 20 godina, i svake godine naberemo 50-100 kg kivija, kako kad... uspijeva bez problema.

I znam jednog dečka koji sadi svoj kikiriki. Al to je sve za osobnu potrošnju, ne za prodaju.

Vlado zeli započeti privatan unosan biznis. A to je fakat super za uzgajanje malih kolicina svega.

I neka ti konačno proradio internet :*

Nema ni tebe ni Kruleta lopova:@)

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uzgoj banana i kikirikija u BiH
PostPostano: 07 lis 2015, 18:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19704
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Ja sam bila ubijedjena da si ti meni rekao da si iz jednog prigradskog naselja. Zato sam i mislila da imaš dovoljno širini i ravnice. Rijetko sto zaboravim, pa mi je ovaj podatak novina. Znači ti si negdje na relaciji prema Loparama? Grči ca je meni iskreno bila na umu.

Pa i jesam iz prigradskog naselja, ne iz Grčice. Grčica ti je sad grad. Tu negdje odmah iza sam ti ja. Imam ravnice i širine samo pšenica traži skroz ravnu i ogromnu zemlju da bi se isplatilo nju saditi. Ja sam na ravničarskom, ali ne baš tako ravnom terenu. Bližu sam livade, voćnjaka, šume, potoka, skoro kao etno-selo, a tu odmah iza grada. Pokazao bih ti kada bi mi dala da ti pokažem koliko je lijepa priroda u dvoje. :)

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uzgoj banana i kikirikija u BiH
PostPostano: 07 lis 2015, 18:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19040
Lokacija: među zvijezdama
Znam ja Brčko dobro Vlado. Hvala na pozivu. Možda jednom navratim :)

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uzgoj banana i kikirikija u BiH
PostPostano: 07 lis 2015, 19:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Vladimir RUS je napisao/la:
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Ja sam bila ubijedjena da si ti meni rekao da si iz jednog prigradskog naselja. Zato sam i mislila da imaš dovoljno širini i ravnice. Rijetko sto zaboravim, pa mi je ovaj podatak novina. Znači ti si negdje na relaciji prema Loparama? Grči ca je meni iskreno bila na umu.

Pa i jesam iz prigradskog naselja, ne iz Grčice. Grčica ti je sad grad. Tu negdje odmah iza sam ti ja. Imam ravnice i širine samo pšenica traži skroz ravnu i ogromnu zemlju da bi se isplatilo nju saditi. Ja sam na ravničarskom, ali ne baš tako ravnom terenu. Bližu sam livade, voćnjaka, šume, potoka, skoro kao etno-selo, a tu odmah iza grada. Pokazao bih ti kada bi mi dala da ti pokažem koliko je lijepa priroda u dvoje. :)


sarajkadjevojka je napisao/la:
da mi preporucuje da se navikavam na neke pripizdine. Ako cu jelte Srbina traziti a ja Sarajka necu iz Žabara. Lol


Dobro smo obavili test Vladimire :zubati
Vladimir Rus je iz Donjeg Žabara kako ja znam a sad nek me demantuje.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uzgoj banana i kikirikija u BiH
PostPostano: 08 lis 2015, 16:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19704
Trolaš temu, a i...

slika

=))

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uzgoj banana i kikirikija u BiH
PostPostano: 08 lis 2015, 17:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
:zubati

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uzgoj banana i kikirikija u BiH
PostPostano: 22 svi 2016, 16:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19704
Citat:
Pored magistralnog puta M17 u Topčić Polju rastu banane: Prve plodove očekuju naredne godine

U Topčić Polju pored magistralnog puta M-17 ukoliko sporije vozite sa desne strane primijetit ćete drvo banane. Vlasnik drveta Vahid Veletovac ni danas ne može vjerovati da je njegov pokušaj sadnje banane uspio i da bi za nekoliko godina trebao imati prve plodove.

slika

Veletovac je kazao kako nije prvi put da su u Topčić Polju kod nekog rodile banane, ali da ga je i pored toga iznenađen da je njegova stabljika banane dosegla visinu od preko dva metra.

"Sin je prije nekih šest godina donio sjeme od poznanice iz Begovog Hana i eto pokušali smo i za sada nam ide. Još uvijek to nama nije toliko interesantno jer da bi se vidio plod potrebno je sedam godina, ali vidjet ćemo šta će biti naredne godine. Svakako čudo je da je uspjelo narasti i preživjeti zime", kazao je Veletovac.

Pored jedne stabljike pored restorana "Bosna" kojeg je vlasnik, Veletovac oko deset stabljika ima i kućnom dvorištu, a oko deset ih je podijelio ljudima iz Tešnja, Zenice, Sarajeva...

"Trudili smo se da preko zime sačuvamo sve stabljike tako što oko njih stavimo kvadrat jedan stiropora u kojeg stavimo slame kako bi se stvorila neka potrebna toplina i svih ovih godina smo uspjeli, nadam se da će izdržati do godine da vidimo uspjeh našeg rada", dodaje Veletovac.

U svojoj bašti nedaleko od staklenika naš sagovornik ima i smokve, jabuke, šljive i drugo bobičasto voće, kao i povrće koje koje dobro dođe i za potrebe restorana.

"Volim cvijeće i ovo čime se bavim. Nakon poplava sve je bilo uništeno, ali sam zajedno sa porodicom i komšijama koji smo se pomagali međusobno uspio evo vratiti sve kako je bilo i ponovo će svega biti ove godine", kazao je Veletovac.

Inače, banane rastu u tropskim dijelovima svijeta i rijetki su primjeri da mogu rasti na našim područjima. Međutim, u proteklom periodu sve je više građana BiH koji u svojim dvorištima imaju egzotično voće koje privlači pažnju bh. javnosti.

Izvor: http://www.klix.ba/vijesti/bih/pored-magistralnog-puta-m17-u-topcic-polju-rastu-banane-prve-plodove-ocekuju-naredne-godine/160518126

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uzgoj banana i kikirikija u BiH
PostPostano: 21 stu 2016, 19:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19704
Citat:
slika

Sanski Most: Hodža uzgaja banane

Sanski imam, Hikmet Kaltak, uspješno je uzgojio u svom vrtu malu plantažu od desetak stabala banana koje u poslednje vrijeme daju i plodove.

„Ja sam pasionirani ljubitelj cvijeća i biljaka, a banane sam zasadio sasvim slučajno nakon što sam od jednog poznanika dobio sjeme. Moram priznati kako ih nije jednostavno uzgajati u našem klimatskom podneblju.“, ističe Kaltak. Dodaje kako bananama treba topline, vlage i svjetla te da ih zalijeva dva puta na dan.

Kaže kako hladna klima onemogućuje da se dobije ukusne žute banane kakve poznajemo. „Slatke banane zahtijevaju puno više topline i svjetla. To im daje šećer. Ja sam probao banane sa svojih palmi i moram priznati da su bljutave. Nisu nimalo slatke. Ipak, lijepo izgledaju ove palme usred Sanskog Mosta.“, ponosno kaže ovaj sanski imam. Ističe da se prolaznici često zaustavljaju pred njegovom ogradom i u nevjerici gledaju vrt.

Mnogi fotografišu stabla te ga pitaju kako je uspio uzgojiti banane . Kaltak, međutim, pored banana u vrtu oko svoje kuće uzgaja i drugo egzotično voće neuobičajeno za ovo podneblje.

Tako se tamo mogu pronaći grejpovi, limuni, naranče, adami i druge vrste južnog voća. Spas od oštre bosanske zime, većina stabala pronađe u prostranoj i toploj garaži, kaže vlasnik.

(biscani.NET)

Izvor: http://www.euskola.com/sanski-most-hodza-uzgaja-banane/

:zubati

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uzgoj banana i kikirikija u BiH
PostPostano: 21 stu 2016, 20:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 tra 2012, 19:51
Postovi: 1490
Vladimir RUS je napisao/la:

:zubati



Vlado, Možeš nešto i o uzgoju glista za ribolov. :kava
Unaprijed hvala!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uzgoj banana i kikirikija u BiH
PostPostano: 23 stu 2016, 17:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19704

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uzgoj banana i kikirikija u BiH
PostPostano: 07 ruj 2017, 18:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19704
Citat:
Tropsko voće raste u Semberiji

U Semberiji uspješno raste kivi, tropsko voće. U naselju Pet jezera slikali smo kivi koji ima više od hiljadu plodova.

slika

Vlasnik kaže da svake godine dobro rađa, ali da je ove godine rodio odlično.

Prema riječima vlasnika, kivi ne zahtijeva posebnu brigu, a zime u Semberiji podnosi dobro, pa i zadnju kada su temperature išle čak ispod 20 stepeni Celzijusovih.

Kivi (latinski Actinidia deliciosa) je stabljasta biljka iz porodice Actinidiaceae. Porijeklom je iz Kine, gdje je njen plod proglašen za nacionalno voće.

Prema riječima stručnjaka, u zavisnosti od mjesta na kojem raste može da dostigne visinu i do devet metara. U narodu je popularan po svom plodu, koji se najviše koristi u ishrani, jer je prepun vitamina C, mada je sve ćešća upotreba ploda kivija i u kozmetici.

Vlasnik semberskog kivija kaže da su plodovi zdravi i sočni, te da mu odgovara sembersko podneblje.

(Semberske novine)

Izvor: http://www.rtvbn.com/3878409/tropsko-voce-raste-u-semberiji

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uzgoj tropskog voća u BiH
PostPostano: 25 ruj 2019, 10:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19704
Kivano u Semberiji

Citat:
KIVANO uspijeva i u Semberiji - vitaminska bomba iz Popova (foto)

slika

Kivano, egzotično voće, koje se uzgaja u Južnoj Africi i na Novom Zelandu, pokazao je to Žarko Pavlović, mašinski inženjer iz Popova, može se uzgajati i u Semberiji. Kivano je porijeklom iz Zimbabvea, zovu ga i afrički krastavac ili afrička rogata dinja. U pitanju je povrće voćnog okusa, iz porodice krastavca. Kad je zelen, kivano se može konzumirati u salati, kao krastavac.

slika

„Kada sazrije, kivano je zdravo, vitaminima i mineralima bogato voće. Ima ukus dinje. S punim pravom ga svrstavaju i u povrće i u voće. Izuzetno je ljekovit, osvježava i pomaže organizmu da se snabdije neophodnim vitaminima. Počeo sam ga uzgajati prije osam godina, a osim kivana uzgajam i čičoku, vrstu slatkog krompira, muskatne tikve i bundeve. Zasadio sam i paolovniju. Što se tiče kivana, najbolje je zemljište prihrtanjivati stajnjakom. Nikakva druga tretiranja nisu neophodna. U ovoj sezoni uspio sam sa stotinu kućica proizvesti između 500 i hiljadu komada kivana. Krenula je i prodaja, po 1,5 KM po komadu. Poslao sam kivano i u Banjaluku, da ljudi vide i uvjere se da je kivano prava „vitaminska bomba“. Cijedim ga I u sok, tako da od tri kivana dobijem oko litar ukusnog osvježavajućeg soka”.

slika

Žarko kaže da su i muskatne bundeve, kada se konzumiraju pečene, slađe od šećera i mogu zamijeniti kolače. Što se tiče kivana, odgovara mu klima sa puno sunčanih dana. Sve biljke zahtijevaju navodnjavanje, ljudsku pažnju i brigu. Da se biljke ponekad ponašaju kao ljudska bića i da grade divan sklad i harmoniju u prirodu, naučnici su odavno otkrili i potvrdili.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com

http://www.desavanjaubijeljini.com/sr/news/Bijeljina//8964.kivano-uspijeva-i-u-semberiji---vitaminska-bomba-iz-popova-foto.html

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uzgoj tropskog voća u BiH
PostPostano: 26 ruj 2019, 05:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Tema: Zašto uzgajati voće koje uspijeva, kad se može uzgajati voće koje ne uspijeva? :D

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uzgoj tropskog voća u BiH
PostPostano: 26 ruj 2019, 12:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19704
Tema: Promocija uzgajanja deficitarne proizvodnje :D

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 40 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 24 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO