HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 11:10.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš postati/uređivati postove/odgovarati].  [ 5 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Srbija-sve nepoznato, malo poznato, specifično i zanimljivo, od st 5-og pa do danas i dalje u budućn
PostPostano: 04 tra 2017, 00:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 vel 2017, 09:23
Postovi: 972
Srbija je sigurno specifična držva kroz povijest a i danas.
Država koja po svojim osobinama odskače (strši) od svih drugih po zanimljivim karakteristikama.
Minoran faktor u svjetskim mjerilima, utječe na razne tokove puno više od svoje stvarne moći.
Nalazi se usred Evrope a istovremeno je različita od svih u bližnjem i daljem okruženju.

Po čemu striši? Po tome što se nalazi usred Evrope a nije evropska.
Pogledamo li bilo koju državu u svijetu nema takvu karakteristiku. Uzmimo np Francusku, može se reći da je evropska država a onda i puno toga, Kolumbija np također tipična južnoamerička država, Kongo tipična afrička država, Pakistan tipična srednjeazijska država itd.
Srbija?
Kad bi netko jednostavno izgubio pamćenje i zaboravio od kud je koja država a znao njene karakteristike, vjerojatno bi svaku od navedenih svrstao na njeno pravo mjesto (kontinent) ali ne i Srbiju.
Po njenim osobinama nebi je svrstao kao evropsku državu ali ne niti afričku, azijsku niti američku.
Zašto?
Zbog specifičnog mentaliteta stvaranog stoljećima kroz specifične povijesne prilike.

To je narod i zemlja koja ima najmanje stvarnosti i istine u svojoj povijesti, a istovremeno otima i preuzima kulturološke zasluge svojih susjeda Bugara, Hrvata itd.
Np Vuk Karadžić je obilazio hrvatska sela i krajeve po Lici, Baniji, Dalmaciji prikupljao narodno blago, običaje i servirao ih kao srpske jer su sa istim bili u velikom deficitu ili ga uopće nisu imali u pozitivnom obliku.
Za svaki dio njene povijesti se može reći da je upitna i čak lažna.
Naj zanimljivija činjenica da cijelu povijest žive paralelno sa hrvatskom povijesti, i sve se isprepleće sa hrvatskom povijesti još i prije dolaska na ove prostore.
Tako smo prije dolaska, sjevernije imali Bijelu Srbiju i Bijelu Hrvatsku, ako je to točno.
Makar malo izvora osim srpskih govore o postojanju Bijele Srbije.

slika

O bijeloj Hrvatskoj (a i Crvenoj koja je bila istočnije i postojala ranije) govore i istražuju brojni evropski povijsničari a posebno oni slavenski, poljski, ruski i ukrajinski. Brojne su i stare karte sa približnim položajem u vremenu i prostoru, dok je sve to vezano za bijelu Srbiju neznatno, nekako u magli i bez uvjerljivih dokaza.

U svakom slučaju zanimljiva je povijest Srba i Hrvata prije dolaska u današnje krajeve, posebno Srba jer je puno manje dokaza, kao i nastanak samog srpskog imena.

_________________
Hrvatska politika mora i može bolje
neka uzor bude Izrael.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbija-sve nepoznato, malo poznato, specifično i zanimljivo, od st 5-og pa do danas i dalje u bu
PostPostano: 04 tra 2017, 00:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 vel 2017, 09:23
Postovi: 972
Ovakva karta o ranijoj srpskoj državi se ne može pronaći.
Dok za hrvatsku postoji u više varijanti i za duži period od odprilike 5-10 stoljeća.

slika

_________________
Hrvatska politika mora i može bolje
neka uzor bude Izrael.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbija-sve nepoznato, malo poznato, specifično i zanimljivo, od st 5-og pa do danas i dalje u bu
PostPostano: 04 tra 2017, 09:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 vel 2017, 09:23
Postovi: 972
Za još stariju povijest postoje teorije o kretanju plemena sličnog naziva, Sarbansi, Sorboi ili Sorbi paralelno sa Hrvatima iz srednje Azije do današnjeg obitavališta.
Pa tako postoji teorija o kretanju Sorba iz približno današnjeg Pakistana preko zakavkazja, istočne Evrope, srednje Evrope i na kraju do južne Evrope.

slika

Dokazi o povezanosti ovih naziva ne postoje ili nisu uvjerljivi, ako postoje bilo bi ih zanimljivo vidjeti.
Posebno je neuvjerljiva cijela teorija od Pakistana do Balkana, kad je teško dokazati povezanost lužičkih Sorba iz istočne Njemačke sa današnjim Srbima i Srbijom.

Ne postoji ni jedan stari materijalni dokaz o srpskom imenu i Srbima kao što su np Tanajske ploče na obali Azovskog mora o Hrvatima.
Tko su onda Srbi, zašto postoji teorija bez dokaza i zašto je sva srpska povijest vezana uz hrvatsku povijest i to toliko dugo vremena. Kako je moguće imati život jednih pored drugih toliki niz godina uz toliko dugačke seobe i kretanja, vremenski i teritorijalno.
Jel to samo teorija, jel barem nešto od toga točno?

U pisanju brojnih starih pisaca Srbi i Hrvati se spominju u isto vrijeme, na istim njestima u istim ili sličnim pričama.
Tako da se ponekad može zaključiti da je to gotovo jedan narod ili dvije varijante istog naroda, ili je čak samo razlika u imenu, pa je jedno ili drugo ime činilo dio opisa istog naroda pa su se paralelno koristila obadva imena.
Postoji i mogućnost klasne podjele unutar istog naroda, a ova dva imena su opisivale dvije klase istog naroda.

_________________
Hrvatska politika mora i može bolje
neka uzor bude Izrael.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbija-sve nepoznato, malo poznato, specifično i zanimljivo, od st 5-og pa do danas i dalje u bu
PostPostano: 04 tra 2017, 09:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Jesi ti Jugoslaven majke ti.
Zbog takvih Hrvatska nikako ne može naprijed i da prodiše.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbija-sve nepoznato, malo poznato, specifično i zanimljivo, od st 5-og pa do danas i dalje u bu
PostPostano: 04 tra 2017, 09:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 vel 2017, 09:23
Postovi: 972
BBC je napisao/la:
Jesi ti Jugoslaven majke ti.
Zbog takvih Hrvatska nikako ne može naprijed i da prodiše.


Bio sam promusliman pa pravaš na početku, sad sam projugoslaven, vjerojatno uskoro i čisti srbin.

Po čemu si ti to zaključio?
Koji dio teksta te navodi na takav zaključak, reci pa ću obrazložit ako sam nejasno pisao?

Ja branim crkvu i Međugorje vi ih napadate!
Ja protiv Srba vi nebiste tako, saveznici su vam!
Oštrije od vas sam protiv muslimana, i na kraju sam ja Jugoslaven, a što ste onda vi?
Jesi shvatio o čemu govorim, daj malo pričekaj probaj razumjeti što hoću reći pa ćeš vidjeti, ako ti se dalje bude činilo da sam Jugoslaven slobodno reci.

_________________
Hrvatska politika mora i može bolje
neka uzor bude Izrael.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš postati/uređivati postove/odgovarati].  [ 5 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 138 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO