HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 16 tra 2024, 12:05.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 70 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Donji Vakuf
PostPostano: 16 pro 2014, 23:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Zvali su se Turci jesu i šta sad i Muslimani se nošnjom jer beg ne može izgledati kao kmet, a i oni Bošnjaci koji su bili seljaci morali su se Muslimani nošnjom.
Kako ti sad možeš danas negirati Bošnjaštvo sa tim činjenicama?

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Donji Vakuf
PostPostano: 16 pro 2014, 23:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Nema negiranja. "Bošnjake" je Alija izmislio u ratu. Osim onih par tisuća sa popisa 1991.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Donji Vakuf
PostPostano: 16 pro 2014, 23:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
BBC je napisao/la:
Nitko ti ne brani, ali govori za njih kako su ih tada zvali i kako su oni sebe voljeli zvati. "Turci" , muslimani" ili "Muhamedanci".


U vrijeme osmanske vlasti uz navedene nazive, nazivaju se i Muslomani. :zubati

"Sarajevski cvjetnik - Gülşen-i saray" (br. 14) od 3.IV.1869. na str. 2
http://www.bgs.ba/eknjige/images/stories/pdf/sarajevski_cvjetnik.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Donji Vakuf
PostPostano: 16 pro 2014, 23:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
BBC je napisao/la:
Nema negiranja. "Bošnjake" je Alija izmislio u ratu. Osim onih par tisuća sa popisa 1991.


Vodimo se pričom da pravih Bošnjana među Bošnjacima ima 30% a ono ostalo su Muslimani Mađari Muslimani Srbi i Muslimani Hrvati kako ćeš ih zvati kad bi ih sve vraćao svojim narodima recim (mada ja ne smatram tu teoriju) dobio bi od Muje kroz dvije generacije Marka jer bi bili asimilirani i niži stalež od Hrv.Srb i ostalih Europskih naroda.
E sad Bošnjaštvo je dobar alat za Bošnjake ; Npr Crnogorci ne žele u svojim redovima imati Crnogorske muslimane nije problem priključi ih u Bošnjacima.
Usudio bih se reći da Bošnjaci rade ono što su Srbi i Hrvati radili prije nekoliko vijekova sa svojim Crkvama.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Donji Vakuf
PostPostano: 16 pro 2014, 23:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Glazbenik je napisao/la:
BBC je napisao/la:
Nitko ti ne brani, ali govori za njih kako su ih tada zvali i kako su oni sebe voljeli zvati. "Turci" , muslimani" ili "Muhamedanci".


U vrijeme osmanske vlasti uz navedene nazive, nazivaju se i Muslomani. :zubati

"Sarajevski cvjetnik - Gülşen-i saray" (br. 14) od 3.IV.1869. na str. 2
http://www.bgs.ba/eknjige/images/stories/pdf/sarajevski_cvjetnik.pdf


Ovo je mesčini Arebica ili Harvatica pismo.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Donji Vakuf
PostPostano: 16 pro 2014, 23:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ti o genetici. Ja o ideologiji i bošnjačkoj šizofreniji današnjice.
1991. su na popisu svi Srbi i Hrvati izjasnili se slobodno bez trunke straha kao Srbi i Hrvati. Vi se izjasnili u broju od 2 tisuće kao Bošnjaci. Ako misliš danas srati o nekim srednjovjekovnim "Bošnjacima" promjeni forum, na krivoj si adresi.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Donji Vakuf
PostPostano: 16 pro 2014, 23:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
korrisnik je napisao/la:
Glazbenik je napisao/la:
U vrijeme osmanske vlasti uz navedene nazive, nazivaju se i Muslomani. :zubati

"Sarajevski cvjetnik - Gülşen-i saray" (br. 14) od 3.IV.1869. na str. 2
http://www.bgs.ba/eknjige/images/stories/pdf/sarajevski_cvjetnik.pdf

Ovo je mesčini Arebica ili Harvatica pismo.


Ćirilica po reformi Vuka Karadžića na str. 2 i 3.

Prva i četvrta stranica su na osmanskom turskom jeziku i arapskom pismu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Donji Vakuf
PostPostano: 17 pro 2014, 00:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
BBC je napisao/la:
Ti o genetici. Ja o ideologiji i bošnjačkoj šizofreniji današnjice.
1991. su na popisu svi Srbi i Hrvati izjasnili se slobodno bez trunke straha kao Srbi i Hrvati. Vi se izjasnili u broju od 2 tisuće kao Bošnjaci. Ako misliš danas srati o nekim srednjovjekovnim "Bošnjacima" promjeni forum, na krivoj si adresi.


Onda se nismo dobro sporazumili ja govorim o genetici nisam mislio o osjećanju nacionalnom. Sad ne mogu ni ja direktno tvrditi da sam potomak nekakvug Bošnjanina bogumila vjernika crkve bosanske moguće da je moj predak bio katolik ili pravoslavac ali upravo zbog tog katoličkog i pravoslanog nacionalnog monopola a i Osmanskog je nestalo Bošnjana. A da sam starosjedioc jesam. SAmo što je to većinom ovako izmiješano jedno selo Bošnjaci pa 1km Hrvati pa opet 1 km Srbi svu su nekad možda bili u nekom rodu ali su ih religijski svjetonazori razdvojili.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Donji Vakuf
PostPostano: 17 pro 2014, 00:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Glazbenik je napisao/la:
korrisnik je napisao/la:
Ovo je mesčini Arebica ili Harvatica pismo.


Ćirilica po reformi Vuka Karadžića na str. 2 i 3.

Prva i četvrta stranica su na osmanskom turskom jeziku i arapskom pismu.


OK
Bošnjaci nakon dolaska Austrougarske onepismenjuju i većina ih više zna orijentalna pisma.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Donji Vakuf
PostPostano: 17 pro 2014, 13:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
korrisnik je napisao/la:
Onda se nismo dobro sporazumili ja govorim o genetici nisam mislio o osjećanju nacionalnom.

Druže, ne provaljuj se, genetika nema veza sa nacionalnim osjećajem. Biološki (darwinski) viši živi (društveni) organizmi su osuđeni na propast ako ne miješaju gene sa pripadnicima drugih društava. Čopri vukova, majmuna, krda goveda, slonova, ljudi.., svi oni traže partnera, partnericu što dalje od 'rodne kuće'.

korrisnik je napisao/la:
potomak nekakvug Bošnjanina bogumila vjernika crkve bosanske

Vas je zahvatilo neko ludilo ili što? Bogumili se prvi put spominju u 19 stoljeću kao teza i pokušaj tumačenja nekih srednjovjekovnih tekstova. Crkva Bosanska, nije nikakva posebna crkva ili vjerska institucija koliko se god upinjali dokazati da jeste. Krščanstvo je na prostoru BiH ukorijenjeno od trenutka kada su rimljani tu religiju proglasili službenom, Drina je granica tog carstva.

Prije osnivanja i dolaska franjevaca (misionara), u bosni su stoljećima službovali katolički (zapadno-kršćanski) ne misionarski redovi Benediktinci i poslije Cisterciti koji su donijeli ljiljane u bosansku heraldiku.

slika

Problem ovih ne misionarskih redova i redovnika je njihova zatvorenost u crkve / samostane i zahtijevanja da narod (vjernici) moraju dolaziti njima, plaćati pristojbe i sl, a ne da oni odu među narod. Tko god nije platio / ispunio ono što je tadašnja crkva zahtijevala bio je okrivljen za herezu, bez obzira što je do prve crkve trebao pješačiti par dana. Takva hereza je bila prisutna širom europe.

Početkom 13.stoljeća katoličanstvo je bilo pred slomom, sve je češća 'hereza' (ne prihvaćanje crkvene politike i nameta) narušavala stabilnost KC, narodi diljem europe su bili otuđeni bez vjerskih pastira, a u regijama koje su bile naslonjene na istočnu crkvu sve je bio jači prodor iste. Tada je Franjo Asiški dobio vizije u crkvici svetog Damjana u Asizu (Italija), u kojem mu Krist s križa kaže: »Franjo, idi i obnovi moju Crkvu«. On je začetnik jednog novog katoličkoga pristupa religiji, shvatio je da crkva kao institucija mora ići narodu, a ne obrnuto. Taj pokret je u samo jedno stoljeće obnovio katoličku crkvu kao instituciju diljem bivšeg zapadnog rimskog carstva uključujući i Bosnu.

korrisnik je napisao/la:
A da sam starosjedioc jesam.


Ja mislio ti imaš 22 i koju godinu, a on star ko kuran. :zubati

Nema u bosni punokrvnih starosjedilaca, proteklih nekoliko stoljeća bile su tako jake migracije da je miješanje sa došljacima bilo neizbježno. Ne znam iz kojeg si sela kod Srebrenika (Tinja, Potpeć, ? ) ali sve je to druškane moj naseljeno u 18 i 19 stoljeću, nakon velikih kuga.

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Donji Vakuf
PostPostano: 17 pro 2014, 13:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
ManInBlack je napisao/la:
korrisnik je napisao/la:



Ja mislio ti imaš 22 i koju godinu, a on star ko kuran. :zubati

Nema u bosni punokrvnih starosjedilaca, proteklih nekoliko stoljeća bile su tako jake migracije da je miješanje sa došljacima bilo neizbježno. Ne znam iz kojeg si sela kod Srebrenika (Tinja, Potpeć, ? ) ali sve je to druškane moj naseljeno u 18 i 19 stoljeću, nakon velikih kuga.


Nije Tinja Potpeć nego Ježinac Špionica Ćehaje Dželigani Gornji Srebrenik ta relacija.
Imamo dosta Jukića Bošnjaka muslimana a to je hrvatsko prezime. :zubati

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Donji Vakuf
PostPostano: 17 pro 2014, 13:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Ok, tvoje poznavanje Čanića, Mramora, Dobrnje i okolnih naselja, te spominjanje popa i crkvenog zvona, navelo me da si negdje u blizini pravoslavne crkve u Potpeći.

Lokalna prezimena mogu dobiti i doseljenici, tako što ih se uvede da su iz Jukića. Po selima ima dosta zaselaka koji se nazivaju po nekom prezimenu, a da danas takvog uopće nema na toj lokaciji. Za vaš kraj znam da su prijeratni stanovnici Seone (muslimani) i Seonjaka (katolici) daleki rođaci. Ovi drugi su migrirali iz Seone kada je život u tom selu za ne muslimane postao nesnošljiv i naselili se u 30 km sjevernije u posavini.

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Donji Vakuf
PostPostano: 17 pro 2014, 16:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Meni su biliži geografski Kosica Hrgovi Srednja Špionica Cerik Zobovo Brdo itd.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Donji Vakuf
PostPostano: 13 tra 2017, 15:06 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
1991.

slika

2013.

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Donji Vakuf
PostPostano: 01 srp 2018, 18:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 19:22
Postovi: 5990
slika

U Pruscu se završavaju 508. ''Dani Ajvatovice“: Povorku će predvoditi konjanici.

https://avaz.ba/kantoni/srednjobosanski ... ajvatovice“-povorku-ce-predvoditi-konjanici

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Donji Vakuf
PostPostano: 11 vel 2023, 22:52 
Online
Avatar

Pridružen/a: 23 kol 2022, 21:29
Postovi: 1498
Meni je ovaj grad stvarno fascinantan. Za njega smo već apsolvirali da je to kasaba iskonskog tipa te ga zovemo zato Dnovakuf.
Često idem kroz njega i ovo su neki moji dojmovi: Zimi ćumur zaudara za Boga miloga, psi lutalice, sivilo svuda, Vrbas pun smeća, one kuće bez fasade s plavom ciglom, neuređena dvorišta, zamotane žene, turske kuce na 4 vode svugdje di okreneš taman da dobiješ doživljaj kasabe i naravno u samom centru grada napucana džamija financirana iz zemalja Arapskog zaljeva

Pošto je u Donjem Vakufu prije rata bilo Srba, zanima me jel Donji Vakuf bio takav i prije rata ili su ga oni takvim napravili?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Donji Vakuf
PostPostano: 11 vel 2023, 22:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21513
Mislim da nije bio Dnovakuf prije rata.

U blizini je bio i neki srpski pravoslavni samostan/manastir.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Donji Vakuf
PostPostano: 11 vel 2023, 23:38 
Online
Avatar

Pridružen/a: 23 kol 2022, 21:29
Postovi: 1498
Znam da je grad imao dobru industriju, tamo je tvornica gipsa Komar
Sad ne znam kako je to tamo sad


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Donji Vakuf
PostPostano: 13 vel 2023, 08:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5187
Pa nije jedna tvornica dobra industrija. Komar postoji i dalje, kupio ga covik iz Jajca. Imaju jos nesto malo drvne industrije inace nista

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Donji Vakuf
PostPostano: 16 vel 2023, 13:01 
Offline

Pridružen/a: 26 stu 2022, 12:05
Postovi: 110
Vijest s početka prošle godine:

Citat:
Kompanija Struktura d.o.o. Jajce postala je većinski vlasnik Rudnika gipsa Donji Vakuf.

Jajačka Struktura je procentualni udio u Raudnicima gipsa Jajce povećala sa 11,2 posto na 51,9 posto nakon vanberzanskih transakcija obavljenih proteklih dana na Sarajevskoj berzi.

Dionicama Rudnika gipsa Donji Vakuf trgovano je u vrijednosti 50.560,00 KM 29. decembra, te u vrijednosti 183.550,00 KM 31. decembra 2021. godine. U prvom slučaju prometovano je sa 5.056 dionica, a u drugom sa 18.355 dionica.

Vlasnik kompanije Struktura d.o.o. Jajce, prema izvodu iz sudskog registra, je Dubravko Kolovrat.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 70 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO