Boris Malagurski je reditelj dokumentarnih filmova "Težina lanaca" i "Težina lanaca 2".
Citat:
Boris Malagurski (11. avgust 1988) je srpsko-kanadski filmski režiser, producent, scenarista, televizijski voditelj i aktivista, poznat po nadimku "srpski Majkl Mur".
Biografija
Boris, sin prof. dr Branislava Malagurskog i Slavice Malagurski, odrastao je u Subotici, na severu Srbije. U intervjuu za praški kulturni i politički magazin Literární noviny, Boris Malagurski je rekao da njegovo poreklo potiče iz poljskog grada Mała Góra, dodavši da se u 17. veku vojnik iz tog grada borio pod komandom Eugena Savojskog protiv Turaka u Bici kod Sente i nakon toga odlučio da ostane u Subotici.
2005. godine emigrirao je u Kanadu i napravio dokumentarni film o svom odlasku iz Srbije koji je nazvao The Canada Project. Film je prikazan na Radio-televiziji Srbije u okviru emisije Mire Adanja-Polak. U Kanadi je Malagurski organizovao proteste protiv proglašenja nezavisnosti Kosova i Metohije 2008. godine i dobio je podršku kanadskog novinara Skot Tejlora i irske diplomate Meri Volš u pravljenju dokumentarnog filma o ljudskim pravima na Kosovu.
Karijera
2010. godine, dnevne novine Politika dale su Malagurskom nadimak "srpski Majkl Mur", koji su prihvatili mnogi drugi mediji.
Film
Kosovo: Možete li zamisliti?
2009. godine, Malagurski je snimio dokumentarni film o Srbima koji žive na Kosovu i Metohiji i o manjku ljudskih prava koje imaju na početku 21. veka. U filmu su intervjuisani bivši kanadski general Luis Makenzi, bivši kanadski ambasador u Jugoslaviji Džejms Biset, bivši zvaničnik UNMIK-a Džon Hatorn i ekonomista Mišel Čosudovski. Televizijsku premijeru je imao na ruskoj satelitskoj TV mreži RT.
Težina lanaca
2010. godine, Malagurski je snimio dokumentarni film "Težina lanaca" koji analizira ulogu Sjedinjenih Američkih Država, NATO-a i Evropske unije u raspadu Jugoslavije. U filmu su intervjuisani Džon Perkins, Luis Makenzi, Džejms Biset, Džon Bosnić, Mišel Čosudovski, Branislav Lečić, Veran Matić, Vlade Divac, Jadranka Rajhl-Kir, Rade Aleksić, Vesna Levar i drugi. Film je prikazan u bioskopima širom Australije, Kanade, SAD i Srbije, na festivalima i na TV mrežama RT, Eurochannel, RTV BN i RTRS.
Pretpostavka pravde
2012. godine, Malagurski je ko-režirao (sa Ivanom Rajović) dokumentarni film "Pretpostavka pravde" koji se bavi stradanjem francuskog navijača Brisa Tatona u Beogradu 2009. godine, kao i navodnih propusta u sudskom procesu u Srbiji koji je vođen povodom toga. Televizijska premijera filma je bila u aprilu 2013. godine u okviru emisije "Revolucija" na Hepi TV u kojoj je gostovao i čovek koji je tvrdio da je svedok incidenta, ali nikada nije pozvan da svedoči pred sudom.
Beograd
2013. godine, Malagurski je snimio film "Beograd", dokumentarni film o glavnom gradu Srbije, koji je premijerno prikazan 19. oktobra 2013. godine u Sava centru. i emitovan na RTS-u 20. oktobra 2014. godine. U filmu su intervjuisani mnogi poznati Beograđani, uključujući i tenisera Novaka Đokovića.
Težina lanaca 2
2014. godine je premijerno prikazan novi dokumentarni film Malagurskog "Težina lanaca 2" u okviru Montekasino filmskog festivala u Johanezburgu, Južnoafričkoj Republici. U filmu su intervjuisani Noam Čomski, Oliver Stoun, Karla del Ponte, Mlađan Dinkić, Vuk Jeremić, Ivo Josipović, Miroslav Lazanski, Slavko Kulić, Majkl Parenti, R. Džejms Vulzi i drugi. Film se bavi temom posledica neoliberalnih reformi na politiku, ekonomiju, vojsku, kulturu, obrazovanje i medije na prostoru bivše Jugoslavije.
Televizija
Od 2013. do 2015. godine Malagurski je bio urednik i voditelj "Revolucije", nedeljne TV emisije na Hepi TV. Emisija je sadržala dokumentarne segmente i intervjue sa zvaničnicima, stranim i domaćim ekspertima, kao i običnim građanima Srbije. Hepi TV nije saopštila zvaničan razlog ukidanju emisije.
Malagurski se povremeno pojavljuje kao dopisnik TV mreže RT, na kojoj govori o temama vezano za prostor Balkana.
Aktivizam
Oktobra 2011. godine, Malagurski je prikazao svoj film "Težina lanaca" na barikadama na Jarinju na administrativnom prelazu između Kosova i Centralne Srbije, što je izjavio da je bio znak podrške Srbima koji se bore za svoja prava u pokrajini.
Juna 2012. godine, Malagurski je učestvovao u protestu ispred zgrade Radio-televizije Srbije na kojem se zahtevao kraj "organizovanog medijskog mraka" u Srbiji i emitovanje filma "Težina lanaca" na javnom servisu Srbije. Pred više stotina demonstranata, Malagurski je rekao da je Aleksandar Tijanić, tadašnji generalni direktor RTS-a, njemu rekao da iako je "Težina lanaca" dobio pozitivnu ocenu, ne može da se prikaže na RTS-u zato što je prethodno prikazan na Hepi TV. Malagurski je tvrdio da su prikazani samo segmenti iz filma, ne i ceo film, što je potkrepio potvrdom iz Hepi TV.
Objavljena dela
Filmografija
The Canada Project (2005)
Kosovo: Možete li zamisliti? (2009)
Težina lanaca (2010)
Pretpostavka pravde (2012)
Beograd (2013)
Težina lanaca 2 (2014)
Televizijske emisije
Revolucija (2013-2015)
Nagrade i projekcije
Mladi Autori Evrope, 2005 - za "The Canada Project", Međunarodni filmski festival, Palić, Srbija
Mladi Autori Evrope, 2005 - za „Vreme Je“, Međunarodni filmski festival, Palić, Srbija
Najbolji Film, 2009 - za „Kosovo: Možete li zamisliti?", BC Days Documentary Film Festival, Vankuver, Kanada
Pobednik, Srebrna Palma, 2009 - za „Kosovo: Možete li zamisliti?", Mexico International Film Festival, Rozarito, Meksiko
Zvanična selekcija, 2009 - za „Kosovo: Možete li zamisliti?", BridgeFest International Film Festival, Istočno Sarajevo, Bosna i Hercegovina
Zvanična selekcija, 2011 - za „Težina lanaca“, BELDOCS Međunarodni festival dugometražnog dokumentarnog filma, Beograd, Srbija
Zvanična selekcija, 2011 - za „Težina lanaca“ Raindance Film Festival,
London, Velika Britanija
Zvanična selekcija, 2011 - za „Težina lanaca“, Moving Images Film Festival, Toronto, Kanada
Zvanična selekcija, 2011 - za „Težina lanaca“, International Festival of New Latin American Cinema, Havana, Kuba
Zvanična selekcija, 2011 - za „Težina lanaca“, Ann Arbor Docu Fest, En Arbor, Sjedinjene Američke Države
Izvor:
https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%91%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81_%D0%9C%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D0%B3%D1%83%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8