HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 22:18.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Vitamin C: Razvikana molekula za koju ne bismo trebali mariti u prehrani i bolesti, niti za nju znat
PostPostano: 09 svi 2017, 15:21 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69326
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
https://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_C

Jedna od najvecih marketinskih prevara 20. stoljeca, sto priznaje i Wikipedija.


U biti mislim da je sve pocelo prvotnim istrazivanjima odmah po otkricu molekule, koja su sugerirala da Vitamin C, pored objektivno vazne uloge u organizmu, ima i razna ljekovita svojstva, da "jaca imunitet" i ostale tvrdnje. Detaljnija istrazivanja desetljecima kasnije su pokazala da to nije tocno, ili da Vitamin C ima zanemariv (zanemarivo pozitivan ili zanemarivo negativan) utjecaj na stvari izvan bolesti skorbuta.

U medjuvremenu molekula se u narodu razvikala, do te mjere da svaka baba zna koje voce "ima vitamina C", a prodaja je isla toliko dobro da nakon sto se otkrilo da Vitamin C je vecinom nebitan, naime vise nego dovoljno ga spontano unosimo da ne razvijemo skorbut itd., cijela stvar se presucuje od prodavaca, jer prodaja odlicno ide, svi znaju za taj neki Vitamin C, a nema nuspojava i istrazivanja koja pokazuju mogucnost marginalnog utjecaja dovoljna su da formalno nije u pravnom smislu laz reci da je Vitamin C dobar za zdravlje.


Naravno vitamin C je medju par stotina spojeva koji su nuzni ljudskom organizmu, potpuni nedostatak uzrokuje skorbut (ako par mjeseci ne pojedete nijedan komad povrca ili voca), ali nikako ne bi trebao biti medju top 10 sastojaka koje ljudski organizam treba, a u nutricionistickim tablicama hrane se stavlja odmah iza secera, proteina, masti i zeljeza.

Moja profesorica biologije u srednjoj me naucila da je prica o Vitaminu C 99% presucena neistina koja opstaje iz marketinskih razloga. Npr. Wikipedija, koju mozemo pretpostaviti za objektivan izvor, kaze da Vitamin C ne lijeci niti pomaze kod bilo koje druge bolesti osim skorbuta.

Ljekarne su u medjuvremenu i dalje pune preparata s "vitaminom C", a i proizvodjaci zdrave hrane rado isticu koliko Vitamina C ima njihov urod.

Dakle Vitamin C ne jaca vas imunitet niti vas cini zdravijim. Samo sprjecava da dobijete srednjovjekovnu bolest koju su uglavnom mornari koji tjednima kopna nisu vidjeli, dobijali. Naravno povecava profit onoga tko ga prodaje.

Wiki
Citat:
As a supplement it is used to treat and prevent scurvy.[1] Evidence does not support use in the general population for the prevention of the common cold.[


Scurvy je skorbut.
Common cold = prehlada

Detaljna istrazivanja raznih grupa, s obzirom na razne bolesti, pokazala su da Vitamin C prakticki nema zdravstvenih benefita, osim u slucaju bolesti skorbut, odnosno da se za potrosene pare moze kupiti nesto daleko korisnije i sto stvarno pomaze, ili jednostavno ne potrositi taj novac u ljekarni nego kupiti za njega film da pogledate dok lezite u krevetu prehladjeni.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vitamin C: Razvikana molekula za koju ne bismo trebali mariti u prehrani i bolesti, niti za nju
PostPostano: 09 svi 2017, 17:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58930
Lokacija: DAZP HQ
vitamin D je daleko važniji, a slabo poznat. slušao sam na ovu temu jedno predavanje prošle godine.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vitamin C: Razvikana molekula za koju ne bismo trebali mariti u prehrani i bolesti, niti za nju
PostPostano: 09 svi 2017, 21:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
dudu je napisao/la:
vitamin D je daleko važniji, a slabo poznat. slušao sam na ovu temu jedno predavanje prošle godine.


njega tijelo sintetizira, a vitamin C se mora uzimati s hranom.

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vitamin C: Razvikana molekula za koju ne bismo trebali mariti u prehrani i bolesti, niti za nju
PostPostano: 05 kol 2017, 14:51 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
Zanimljivo, mada vitamin C ne može škoditi jer se višak izlučuje u urinu. Za razliku od drugih vitamina, koji se ne otapaju u vodi nego u mastima.

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vitamin C: Razvikana molekula za koju ne bismo trebali mariti u prehrani i bolesti, niti za nju
PostPostano: 05 kol 2017, 16:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
Divlja svinja5 je napisao/la:
Zanimljivo, mada vitamin C ne može škoditi jer se višak izlučuje u urinu. Za razliku od drugih vitamina, koji se ne otapaju u vodi nego u mastima.


ne bi bilo. vitamini A, D, E i K su topivi u mastima, ostali u vodi.

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vitamin C: Razvikana molekula za koju ne bismo trebali mariti u prehrani i bolesti, niti za nju
PostPostano: 10 kol 2017, 23:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2620
Vidi se da Robbie nije žensko.
Da jest, znao bi da gospodrska vrijednost tog vitamina može s vremenom samo rasti u kozmetičkoj industriji.
Radi se o jednom od najboljih sredstava protiv bora.
Vitamin D možda jest važniji, ali ga trebaš iznimno malo i, koliko znam, izvor može biti umjetno svjetlo.
Ja bih ipak uložila u vitamin C.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 35 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO