HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 10:48.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 346 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Bitcoin
PostPostano: 09 sij 2018, 23:21 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 802
Jao kad krene padat, ima da prvi kao pacov iskočim s broda.

Inače, cijelo vrijeme pričam o Ethereumu, Bitcoin me ne interesira i imao sam ga samo na par dana jednom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitcoin
PostPostano: 09 sij 2018, 23:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
iza kriptovaluta je u osnovi razvijena tehnologija, mozgovi u rangu Stephena Hawkinga, ništa manje od toga. zato je to toliko zanimljivo ulagačima, a onda i svim drugima, malo je obavijeno i misterijom jer kad malo bolje promisliš, kad bi sve to zaživjelo tako kako je u osnovi zamišljeno banke bi odapele, države se rušile i tko zna na što bi to izašlo.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitcoin
PostPostano: 09 sij 2018, 23:26 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 802
Da, jer na kripto ne mozes naplaćivat kamatu. Zato je bolja usporedba sa zlatom.

Da bi postojala kamata mora se količina novca povećavati, tj. printati fa u neograničenim količinama, po potrebi.

Prednost fiat valuta je stabilnost, a kamata nije nužno losa stvar, ovisi s koje si strane price. Stabilnost je jako vrijedna stvar.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitcoin
PostPostano: 09 sij 2018, 23:31 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 802
CroLordz23 je napisao/la:
Ethereum na $1200 wow, definitivno do kraja godine ide na 3k mininalno :)


1300$ je sada.

No može roknut za 200-400 bilo kada.

Prodati sada, navijati da opet rokne pa kupiti duplu količinu po bagatelnoj cijeni?

Ili prodati pa propustiti nastavak rasta.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitcoin
PostPostano: 09 sij 2018, 23:45 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 802
dudu je napisao/la:
iza kriptovaluta je u osnovi razvijena tehnologija, mozgovi u rangu Stephena Hawkinga, ništa manje od toga. zato je to toliko zanimljivo ulagačima, a onda i svim drugima, malo je obavijeno i misterijom jer kad malo bolje promisliš, kad bi sve to zaživjelo tako kako je u osnovi zamišljeno banke bi odapele, države se rušile i tko zna na što bi to izašlo.


U biti radi se o povratku koncepta zlata na velika vrata.

Država ne može kontrolirati cijenu zlata. Može koliko i bitcoina - jedini način da država kontrolira Bitcoin je da pokupuje sav Bitcoin i zaključa ga. =))

No, onda bi izmislili slijedeću kriptovalutu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitcoin i ostale kriptovalute
PostPostano: 10 sij 2018, 21:04 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 802
Ovako izgleda kod mene, vide se cijela knjiga ponuda, koja se mijenja svakih 2-3 sekunde.

Imam otprilike 3.93 ETH.

Trenutno je cijena 1300$, kad sam kupio bila je 1017$.


Privitak/ci:
E6D507AF-364E-4E1E-B7F0-93107AB6DF08.jpeg
E6D507AF-364E-4E1E-B7F0-93107AB6DF08.jpeg [ 185.07 KiB | Pogledano 5831 put/a. ]
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitcoin i ostale kriptovalute
PostPostano: 11 sij 2018, 00:16 
Offline

Pridružen/a: 20 kol 2015, 00:19
Postovi: 124
Ja sam ETH kupio prije pola godine oko $200 je tada bio :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitcoin i ostale kriptovalute
PostPostano: 11 sij 2018, 00:18 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 802
Nazad na 1200$. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitcoin i ostale kriptovalute
PostPostano: 11 sij 2018, 01:56 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 802
CroLordz23 je napisao/la:
Ja sam ETH kupio prije pola godine oko $200 je tada bio :)


Jesi ga cijelo vrijeme drzao, sve do sada? Koliko ih imas?

Nazad na 1300$. Ovo nema smisla pratit dnevno osim ako ne spekuliras.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitcoin i ostale kriptovalute
PostPostano: 11 sij 2018, 03:01 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
di je ministar i onaj neki njegov sistem za kladionicu. preglup sam za ovo pa tražim alternativu. :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitcoin i ostale kriptovalute
PostPostano: 11 sij 2018, 17:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19704
Leonardo Da Vinci je napisao/la:
CroLordz23 je napisao/la:
Ja sam ETH kupio prije pola godine oko $200 je tada bio :)


Jesi ga cijelo vrijeme drzao, sve do sada? Koliko ih imas?

Nazad na 1300$. Ovo nema smisla pratit dnevno osim ako ne spekuliras.

Ovo nije ljude sa naglo oscilirajucim pritiskom. :zubati

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitcoin i ostale kriptovalute
PostPostano: 11 sij 2018, 18:26 
Offline

Pridružen/a: 20 kol 2015, 00:19
Postovi: 124
Leonardo Da Vinci je napisao/la:
CroLordz23 je napisao/la:
Ja sam ETH kupio prije pola godine oko $200 je tada bio :)


Jesi ga cijelo vrijeme drzao, sve do sada? Koliko ih imas?

Nazad na 1300$. Ovo nema smisla pratit dnevno osim ako ne spekuliras.

Jesam, sad sam prebacio u 3-4 manje valute, u Golem projekt strasno vjerujem sa tehnoloske strane, ako uspiju u onome sto hoce, ocekujem boom veliki...
Danasnji pad je posljedica medijskog sirenja FUD-a laznih vijesti o zabrani Korejskih berzi od strane guvernera, ali Bogu hvala da to nije istina :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitcoin i ostale kriptovalute
PostPostano: 12 sij 2018, 19:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6079
Sto konkretno hoce? Zasto ocekujes veliki rast?

Ja ne mogu nikako da uhvatim poantu, bit, svrhu i pogotovo dugorocnu vrijednost kriptovaluta, ali to svakako moze biti posljedica neinformiranosti pa ako ima ko kakvih informacija bit cu zahvalan na njima.

Dakle kao sto sam rekao, slabo sam informiran, ali kao netko ko je prije desetak godina sudjelovao u jednom dionicarskom balonu i kao jedan od rijetkih, sto mi sada malo tko vjeruje, izasao sa poduplanim ulogom koji nije bio mali, a mogao sam i gadno popusti poput vecine... mogu vam reci da me ovo sada podsjeca upravo na to vrijeme pred veliki pad, mnoge stvari su identicne, zato bih svima predlozio veliki oprez .


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitcoin i ostale kriptovalute
PostPostano: 12 sij 2018, 21:13 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 802
-Rudarenje kriptovaluta trosi struje vise nego cijela Argentina i vise nego svi elektricni auti u svijetu (upravo objavljen podatak): to je ocito bacanje resursa. Mozes za to osvijetlit sve kuce u Africi. Ako vrijednost kripto poraste za jos 10 puta, moglo bi trositi struje kao cijela Amerika.

-Market kapitalizacija svih kriptovaluta priblizava se 1000 milijardi (engleski: trillion) dolara. Cijelo zlato u svijetu vrijedi 7000 milijardi. To je takodjer vise od jedne od najvecih kompanija, Google.
Otprilike se po tome vidi da vrijednost svega toga moze narasti jos maksimalno do 10-ak puta, i naravno nema sanse da opet poraste jos 100 puta, jer bi to znacilo da ovaj fenomen vrijedi vise od svih kompanija u Americi, naravno nemoguce. Zakljucak: tko god misli enormno obogatiti se na ovome, u najboljem je slucaju zakasnio, a u najgorem slucaju ce izgubiti sve ako pukne.

Sama ideja i tehnologija blockchaina (na kojem se temelje kriptovalute) ce ostati i reciklirati se u raznim oblicima, mozda i prosiriti se u primjenama, jer je zanimljiva, ali to ne iskljucuje mogucnost da svi trenutni coinovi propadnu.U normalnim okolnostima kad pomnozis cijenu proizvoda i kolicinu dobijes ocjenu ukupne vrijednosti proizvoda, mada cijena ovisi i o tome kako je proizvod rasporedjen.
Kod kriptovaluta to ni priblizno nema smisla, zato namjerno ne kazem "vrijednost kriptovaluta" nego upotrebljavam strucni izraz "market kapitalizacija" za umnozak njihove cijene i kolicine: u teoriji kad pomnozis cijenu proizvoda i njegovu kolicinu, dobijas ukupnu vrijednost proizvoda, medjutim ovdje ako sve bitcoine prodas jednoj osobi unistio si ih, jer tada postaju beskorisni i vrijednost im pada na 0, za razliku od npr. Googla ili nafte koje mozete prodati jednoj osobi i cija vrijednost nakon toga nece pasti na 0 nego i porasti (ako ovaj krene otpustati male kolicine nafte).
Tako da umnozak cijene i kolicine pretpostavlja da postoji scena gdje se sve to proda, no prevelika prodaja bi kod ovakvih spekulantskih stvari srusila cijenu daleko dramaticnije nego kod materijalnih proizvoda.

Tako da... ova "cijena kriptovaluta" je zapravo cijena za male kolicine koje se razmnjenjuju.

Povjerenje je jako krhko, i par negativnih dogadjaja u nizu mogu srusit cijelu stvar.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitcoin i ostale kriptovalute
PostPostano: 12 sij 2018, 21:20 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 802
Ja sam uvrstio par % kripto u svoj portfolio cisto kao zastitu, u slucaju da se dogode vece promjene u paradigmi svjetskih financija (postoji mala mogucnost da kriptovalute obezvrijede vrijednost obicnih, fiat valuta, sto bi se u zivotu ocitovalo kao povecana inflacija cijena, jer se kolicina novca povecala), te jer bi cijela stvar mozda mogla porasti jos nekoliko puta. Ali ne puno vise od toga.

Recimo, u slucaju da se kroz 30 godina predje na kripto vasa sva stednja propada. :zubati

Zato sam ja uzeo i par kripto novcica, jer je euro/dolar mozda istinski balon, a ne kripto. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitcoin i ostale kriptovalute
PostPostano: 12 sij 2018, 21:29 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
Leonardo Da Vinci je napisao/la:
Recimo, u slucaju da se kroz 30 godina predje na kripto vasa sva stednja propada. :zubati


koja štednja?. :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitcoin i ostale kriptovalute
PostPostano: 12 sij 2018, 21:35 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 802
s one strane dinare je napisao/la:
Leonardo Da Vinci je napisao/la:
Recimo, u slucaju da se kroz 30 godina predje na kripto vasa sva stednja propada. :zubati


koja štednja?. :D


Onda nemas brige. :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitcoin i ostale kriptovalute
PostPostano: 12 sij 2018, 21:46 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 802
Sjecam se kad sam bio svorc kao student.

Gledano po stresu uzrokovanom osobnim financijama, ovo je neka moja rang lista od najmanjeg do najveceg:

1. Najmanji stres: Imati puno imovine najstabilnijeg tipa koje ne iziskuju skoro nikakvo upravljanje: nekretnine i raznolik portfelj dionica uglednih kompanija, gospodski, ne ulagati rizicno, ne baviti se biznisom
2. Ne imati para, problem placanje racuna, borba s minusima
3. Biti vlasnik i upravljac stabilnog obiteljskog biznisa, no ipak i u najboljem biznisu je prisutna borba s troskovima, profitabilnoscu, konkurencijom, prekovremenim radom i odgovornoscu za radnike itd.
4. Imati pare i biti opsjednut povecanjem njihove kolicine, stalno se usporedjivati i natjecati s drugima takvima (kojima je prikupljanje bogatstva "sport"/ zabava/ olimpijada), ulaziti u rizicna ulaganja
5. Biti u dugovima kod prijatelja, banke, rodbine
6. Biti kockar
7. Biti u dugovima kod lihvara, ili se pak baviti biznisom koji je upleten s ljudima koji se bave mutnim stvarima


No vratimo se na kriptovalute.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitcoin i ostale kriptovalute
PostPostano: 12 sij 2018, 23:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6079
A zasto bih ja svoj novac razmijenio za kripto? Zasto ce kripto postati glavna sredstvo razmjene dobara?
Znam da mnogi koji sad " zaradjuju " , ovakva pitanja vide kao provokaciju, ali ovo je iskreno pitanje, jer ja jos, iako povrsno pratim, nisam uspio dokuciti trzisnu vrijednost kriptovaluta osim vjere da ce to jos rasti, mada ja ne vidim niti da itko objasnjava zasto ce to jos rasti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitcoin i ostale kriptovalute
PostPostano: 13 sij 2018, 00:03 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 802
Nitko ne kaže da će zamijeniti fiat valute, ali bi kripto mogle zauzeti odredjeni postotak u kolaču obavljanja transakcija.

I valute imaju potražnju, ponudu, i cijenu.

Bitcoin nudi anonimnost, izbjegavanje regulacije, izbjegavanje odredjenih troškova pri transakcijama Itd. To je vrlo konkretni benefit.

Sada je moguće biti potpuno anonimni milijarder, da niti jedna osoba u svijetu ne zna da si milijarder, čak ni tvoj osobni bankar u Švicarskoj. .

Trenutno je Bitcoin ekstremno volatilan, cijena se mijenja u prosjeku 5% po danu, gore dolje, razlog je trgovanje i špekuliranje. Takvo sto može postojati i za bilo koju valutu, ali razlog sto druge valute ne fluktuiraju toliko je sto najveći dio ljudi jednostavno drži u banci taj novac, ne trguje s nijima. Sam čin trgovanja povećava nestabilnost i dovodi do efekta “copora” i histerije. Ali, tko kaže da će kriptovalute vječno biti ovako volatilne. Dovoljno je da većina onih koji posjeduju Bitcoin jednostavno počnu držati isti u novčaniku, i da se počne malo vise koristiti kao sredstvo plaćanja, i valuta će se smiriti. “Poticaj” za prestanak histerije bio bi upravo jedan crash, koji bi obeshrabrio “kladioničare”.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitcoin i ostale kriptovalute
PostPostano: 13 sij 2018, 00:08 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 802
Mislim da se treba odvojiti ideja anonimne elektronske valute, i pojava spekuliranja.

To su dvije odvojene stvari.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitcoin i ostale kriptovalute
PostPostano: 13 sij 2018, 00:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6079
Ali ja ne vidim po cemu ti nisi kladionicar , odnosno ne vidim na cemu kripto temelje vrijednost, osim na anonimnoj tj ilegalnoj trgovini.
Realni novac ima pokrice u drzavi, ekonomiji, izdatim kreditima, reguliran je centralnim bankama, ... vrijednost novca se moze procjenjivati, prema odredjenim mjerilima se novcem trguje... A u kriptu , koliko primjecujem , nema nista osim vjere da ce to jos rasti jer to raste od prosle godine.

Spominjao si kako ces brzo odleprsatii cim podje padati jer si svjestan rizika, ali si se poslije demantirao kad si rekao da bi dokupio ako padne, tako da to meni vuce na scenarij bez jasne strategije, gdje se lako moze dogoditi da ako kripto pane, da ces ti procjenjivati kako sada nije povoljno vrijeme za prodaju jer je jeftino, a ono moze nastaviti padati do samog dna.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitcoin i ostale kriptovalute
PostPostano: 13 sij 2018, 00:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6079
Anonimna trgovina ima svoju vrijednost, ali sto ukoliko se pojavi platforma s kojom ces moci kupiti " anonimne dolare" za stvarne dolare po istoj vrijednosti 1:1 , i s kojom ces anonimno trgovati za realne dolare i opipljivu vrijednost. Recimo da ja prodajem nesto radje bih da mi se plati u anonimnim dolarima za koje sam siguran koliko vrijede nego u kriptu koji vec za pola sata moze izvgubiti 10 posto.
Takva trgovina meni ne izgleda kao ozbiljna i ne vidim takvu buducnost.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitcoin
PostPostano: 13 sij 2018, 12:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
dudu je napisao/la:
danas sam postao miner. :D uložio 700 eura u mining, moj ulog je trećina, riješena struja za dž, miner specijaliziran za 5 kriptovaluta među kojima je poznatiji zcash. u drugoj fazi kupujemo ripple, cardano i slično. uglavnom, ja dajem pare, a genijalni brat brine da se ulog umnoži. i dalje kurca ne kužim, osim što sam shvatio da su kriptovalute internet protokoli, ali ni ne moram, imam brata koji je genijalan i totalno u tome, uplatio je i neku online akademiju. :zubati

u budućnosti planiram nositi budžet HRHB na svojim plećima i na samo jedno pitanje neću imati odgovor- kako sam došao do prvog minera (neka shema preko luke Rijeka).


Pretrgao si se. Već te vidim kao Trumpa na čelu Hrvatske.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitcoin i ostale kriptovalute
PostPostano: 13 sij 2018, 12:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2017, 13:26
Postovi: 1198
Leonardo Da Vinci je napisao/la:
-Rudarenje kriptovaluta trosi struje vise nego cijela Argentina i vise nego svi elektricni auti u svijetu (upravo objavljen podatak): to je ocito bacanje resursa. Mozes za to osvijetlit sve kuce u Africi. Ako vrijednost kripto poraste za jos 10 puta, moglo bi trositi struje kao cijela Amerika.

-Market kapitalizacija svih kriptovaluta priblizava se 1000 milijardi (engleski: trillion) dolara. Cijelo zlato u svijetu vrijedi 7000 milijardi. To je takodjer vise od jedne od najvecih kompanija, Google.
Otprilike se po tome vidi da vrijednost svega toga moze narasti jos maksimalno do 10-ak puta, i naravno nema sanse da opet poraste jos 100 puta, jer bi to znacilo da ovaj fenomen vrijedi vise od svih kompanija u Americi, naravno nemoguce. Zakljucak: tko god misli enormno obogatiti se na ovome, u najboljem je slucaju zakasnio, a u najgorem slucaju ce izgubiti sve ako pukne.

Sama ideja i tehnologija blockchaina (na kojem se temelje kriptovalute) ce ostati i reciklirati se u raznim oblicima, mozda i prosiriti se u primjenama, jer je zanimljiva, ali to ne iskljucuje mogucnost da svi trenutni coinovi propadnu.U normalnim okolnostima kad pomnozis cijenu proizvoda i kolicinu dobijes ocjenu ukupne vrijednosti proizvoda, mada cijena ovisi i o tome kako je proizvod rasporedjen.
Kod kriptovaluta to ni priblizno nema smisla, zato namjerno ne kazem "vrijednost kriptovaluta" nego upotrebljavam strucni izraz "market kapitalizacija" za umnozak njihove cijene i kolicine: u teoriji kad pomnozis cijenu proizvoda i njegovu kolicinu, dobijas ukupnu vrijednost proizvoda, medjutim ovdje ako sve bitcoine prodas jednoj osobi unistio si ih, jer tada postaju beskorisni i vrijednost im pada na 0, za razliku od npr. Googla ili nafte koje mozete prodati jednoj osobi i cija vrijednost nakon toga nece pasti na 0 nego i porasti (ako ovaj krene otpustati male kolicine nafte).
Tako da umnozak cijene i kolicine pretpostavlja da postoji scena gdje se sve to proda, no prevelika prodaja bi kod ovakvih spekulantskih stvari srusila cijenu daleko dramaticnije nego kod materijalnih proizvoda.

Tako da... ova "cijena kriptovaluta" je zapravo cijena za male kolicine koje se razmnjenjuju.

Povjerenje je jako krhko, i par negativnih dogadjaja u nizu mogu srusit cijelu stvar.


S tim da market capitalisation ne predstavlja kolicinu fiata ulozenu u kriptovalute, vec iznos fiata koji bi bio potreban da se po trenutnoj (napuhanoj?) cijeni otkupi ukupna kolicina pojedine/svih kriptovaluta u opticaju.

Pogresno je dakle misliti da bi u slucaju urusavanja vrijednosti kriptovaluta (u odnosu na fiat) drugim rijecima prilikom pucanja balona, da bi market cap bio iznos kojega su izgubili ulagaci. Taj bi iznos bio visestruko manji, jednak razlici prvotno ulozenog i uslijed kolapsa izvucenog fiata.

_________________
Djela su bitnija od rijeci.

Muslimanski SDP i Sejdo Komsic vode BiH u raspad. Njihov sam fan.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 346 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO