HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 22:42.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 322 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Što trenutno čitate?
PostPostano: 03 ožu 2016, 19:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Ateist je napisao/la:
Danas sam u jednom danu pročitao cijelu 203 stranice obimnu knjigu. Vlatko Rukavina - Šri Lanka (zemlja koja se voli više od drugih), CEYLON HOUSE-Promotivni centar Šri Lanke, Zagreb 2009.


Ti bi u biblioteci kakvoj trebo radit... Osobenjak si i pomalo erudita.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što trenutno čitate?
PostPostano: 21 tra 2016, 15:19 
Online

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
* Biseri Jadrana: otok Vis, Edicija za kulturu putovanja, broj 2, godina 1, 2003.
* L.A. Tonante - Maje: nestali u vremenu, KNJIGICA, Zagreb, svibanj 2009.
* Basil Davidson - Afrika u povijesti: teme i osnove razvoja, Globus/Zagreb, 1984.
* Pandit Džavaharlal Nehru - Otkriće Indije, Rad, Beograd 1952.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što trenutno čitate?
PostPostano: 21 tra 2016, 15:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 tra 2016, 10:56
Postovi: 889
Lokacija: Stockholm - Banja Luka
The Sámi People - Traditions in Transitions

Sámi culture has undergone powerful changes recently. Traditions have been integrated with contemporary influences and perspectives. New kinds of Sámi participation and activism have evolved including innovative politics, informative media, expressive art and literature. Accommodating internal and external changes is nothing novel to the Sámi. The dialogue between what is traditional and what is modern is a natural part of their development towards the maintenance of Sámi cultural distinctness.

_________________
“To write well and to speak well is mere vanity if one does not live well."

– Bridget of Sweden (1303-1373)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što trenutno čitate?
PostPostano: 26 tra 2016, 18:46 
Online

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Zadnjih par tjedana osjetio sam privremeno zasićenje poviješću Hrvatske i okolnih zemalja i virtualnim svađama sa Srbima i samozvanim Bošnjacima o etnogenezi i nacionalnom identitetu na prostorima bivše Jugoslavije. Vuče me zov egzotičnih zemalja te počinjem intenzivno čitati o povijesti drugih kontinenata, o kojoj se jako malo zna u Hrvatskoj. Jako se malo uči o domorocima Novog svijeta. Npr. muž moje sestre je diplomirani povjesničar i prvi put je od mene čuo za razvijenu uljudbu Tiahuanaco. Nakon privremenog zasićenja hrvatskom i južnoslavenskom zbiljom čitam o dalekim zemljama.

* Jacques Soustelle - Azteci, Kulturno-informativni centar Naklada Jesenski i Turk, Zagreb, kolovoz 2007.
* Maria Teresa Toribio Brittes Lemos - Asteci i Inke (civilizacije koje su preživjele u šutljivom biću), Euroknjiga, Zagreb, 2004.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što trenutno čitate?
PostPostano: 27 tra 2016, 05:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4387
Lokacija: Grobnik
Proštil sam knjigu MLEKARICE od Jadranke Cetine i Duše Slosar Cernjar. Opisuje težak i mukotrpan život žena u drugoj polovici 20.st. u okolici Rieke koje su svaki dan hodeć nosile mlieko prodavat u Rieku, Sušak, Bakar, Opatiju ili Lovran. Nosile su od 20 do 40 litri mlieka, a uzput i povrće, ugljen, drva i sve drugo što se moglo prodat. Hodale su od 10km do 15km, ovisno gdje su živile. Najteže je bilo mlikaricama oko Klane (najdalje od Rieke), koje su se ustajale u 1 st ujutro da bi u Rieci bile u oko 6 sati. Mlieko se nosilo svaki da po ljeti, a po zimi svaki drugi dan (jerbo je po zimi moglo dulje stajat da se ne pokvari). Bila kiša, snieg ili led, nije bilo odustajanja. Većina nosećih žena su nosile mlieko sve do dana kad bi rodile, a neke su nastavile nosit mlieko i dan nakon poroda. U vrieme između dva rata tamo je bila izuzetno zeznuta granica između kraljevine Jugoslavije i Italije. Često im se prolievalo mlieko na granici od carinika, a kad su išle nazad doma im se gledalo da li švercaju kavu ili slador koje su skrivale u rukvima ili u cipelama. Takav život su mlikarice vodile do 1950-ih godina, a u podpunosti su nestale 1980-ih. Danas se na riečkom području izuzetno njeguje uspomena na mlikarice/mlekarice, među kojima je mogu s ponosom reći bila i moja nona.
Uglavnom, nezamislivo težak život u odnosu na nas danas.

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što trenutno čitate?
PostPostano: 19 svi 2016, 10:48 
Online

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
* John Toland - Uspon i pad Japanskog Imperija, Centar za informacije i publicitet, Zagreb 1982.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što trenutno čitate?
PostPostano: 30 svi 2016, 23:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 tra 2016, 10:56
Postovi: 889
Lokacija: Stockholm - Banja Luka
John Stuart Mill - Autobiography

One of the greatest prodigies of his era, John Stuart Mill, was studying arithmetic and Greek by the age of three, as part of an astonishingly intense education at his father's hand. Intellectually brilliant, fearless and profound, he became a leading Victorian thinker. Regarding his book Autobiography - here he describes the pressures placed on him by his childhood, the mental breakdown he suffered as a young man, his struggle to understand a world of feelings and emotions far removed from his father's strict didacticism, and the later development of his own radical beliefs. A moving account of an extraordinary life, this great autobiography reveals a man of deep integrity, constantly searching for truth.

_________________
“To write well and to speak well is mere vanity if one does not live well."

– Bridget of Sweden (1303-1373)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što trenutno čitate?
PostPostano: 31 svi 2016, 18:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Reiščitavam Pol i karakter Otta Weiningera, srpsko izdanje (odličan predgovor Vladete Jerotića).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što trenutno čitate?
PostPostano: 14 lis 2016, 16:42 
Online

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
* John Gunther-Nepoznata Afrika, Zora, Zagreb 1966.
* Zdravko Pečar-Afrika, Naprijed, Zagreb 1964.
* John Toland-Uspon i pad Japanskog Imperija (četvrti dio), Centar za informacije i publicitet, Zagreb 1982.

Općenito me tijekom zadnjih mjeseci zanima povijest drugih kontinenata. Još par knjiga u knjižnici dovoljno su malene kako bi ih se moglo pročitati na licu mjesta, bez posuđivanja.

* Tibor Mende-Indija pred vihorom, NIP, Zagreb 1955.
* Tibor Mende-Burma (Buda i socijalizam), NIP, Zagreb 1955.
* jedna o Vijetnamu iz 1950-ih
* jedna o Etiopiji iz 1950-ih


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što trenutno čitate?
PostPostano: 29 lis 2016, 17:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 tra 2012, 19:51
Postovi: 1490
Ivan Krastev: Utopijski snovi preko granice



Citat:
Turist predstavlja verziju globalizacije koja nam se sviđa. Privlačenje turista i odbijanje izbjeglica: to je ukratko u Srednjoj Europi viđenje idealnog svijeta. Turist je dobroćudni stranac. Dođe, troši, smije se, divi i odlazi. On nam daje osjećaj povezanosti s velikim svijetom, ne namećući nam svoje probleme. Suprotno tomu, izbjeglica, koji je mogao biti dojučerašnji turist, simbol je prijeteće naravi globalizacije. On dolazi noseći sa sobom svu bijedu i probleme velikog svijeta.


http://www.prometej.ba/clanak/prijevodi ... anice-2597 :palacgore2


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što trenutno čitate?
PostPostano: 09 vel 2017, 21:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 14:42
Postovi: 8080
Lokacija: Na rubu egzistencije
Uvije se oktinem



_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što trenutno čitate?
PostPostano: 09 vel 2017, 23:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 14:42
Postovi: 8080
Lokacija: Na rubu egzistencije
kriva tema .

jebiga.


_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što trenutno čitate?
PostPostano: 09 vel 2017, 23:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 14:42
Postovi: 8080
Lokacija: Na rubu egzistencije
p.s. inače ne čitam ništa.

_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što trenutno čitate?
PostPostano: 26 vel 2017, 21:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 tra 2016, 10:56
Postovi: 889
Lokacija: Stockholm - Banja Luka
Society and Economy: Framework and Principles
(Mark Granovetter)

"Society and Economy a work of exceptional ambition by the founder of modern economic sociology is the first full account of Mark Granovetter s ideas about the diverse ways in which society and economy are intertwined.

The economy is not a sphere separate from other human activities, Granovetter writes. It is deeply embedded in social relations and subject to the same emotions, ideas, and constraints as religion, science, politics, or law. While some actions can be understood in traditional economic terms as people working rationally toward well-defined ends, much human behavior is harder to fit into that simple framework. Actors sometimes follow social norms with a passionate faith in their appropriateness, and at other times they conform without conscious thought. They also trust others when there is no obvious reason to do so. The power individuals wield over one another can have a major impact on economic outcomes, even when that power arises from noneconomic sources.

Although people depend on social norms, culture, trust, and power to solve problems, the guidance these offer is often murky and complicated. Granovetter explores how problem solvers improvise to assemble pragmatic solutions from this multitude of principles. He draws throughout on arguments from psychology, social network studies, and long-term historical and political analysis and suggests ways to maneuver back and forth among these approaches. Underlying Granovetter s arguments is an attempt to move beyond such simple dualisms as agency/structure to a more complex and subtle appreciation of the nuances and dynamics that drive social and economic life."

_________________
“To write well and to speak well is mere vanity if one does not live well."

– Bridget of Sweden (1303-1373)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što trenutno čitate?
PostPostano: 11 svi 2017, 21:02 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
"Garibi", nedavno preminulog Esada Hečimovića. Molim vas, pročitajte ovaj moj post.


slika

Priča o jednoj nepoznatoj nepravdi

Dvadesetak godina Eso je sustavno istraživao, pisao, govorio, upozoravao na ono što mnogi danas, otkrivajući „toplu vodu“ nazivaju visokim sigurnosnim rizikom islamskog terorizma. Činio je to najčešće na primjerima zločina, terora, karikaturalnih sudskih postupaka i diskriminacijskog postupanja prema Hrvatima iz središnje Bosne.

Istraživao je i upozoravao na posljedice velikih investicija islamskih zemalja u kulturu, vjerski život i u gospodarstvo u BiH desetljeće prije nego što su drugi počeli u BiH otkrivati naselja za Arape zatvorenog tipa.

Tragajući za istinom ovaj dobri čovjek je svjesno izložio sebe, a i svoju malu obitelj osudi i društvenoj izolaciji sredine, koja nije mogla niti je željela vidjeti tako daleko.

Upravo Esadov novinarsko-publicistički istraživački rad kojeg britanski povjesničar Marko Attila Hoare ocjenjuje kao „sjajno djelo istraživačkog novinarstva“, demistificira ključni dio političko-sudske konstrukcije o hrvatskom zločinačkom pothvatu protiv Muslimana/Bošnjaka, uvodeći u muslimansko-hrvatski rat i prikrivanu - vjersku dimenziju. Svaka razumna hrvatska država bi barem iz svojih najsebičnijih motiva Esada objavljivala, prevodila, promovirala kao istraživača islamske radikalizacije u BiH… Činjeno je upravo suprotno.

Vrata hrvatskog javnog prostora ostala su za Esada čvrsto zatvorena.

Čak ni nakon što je njegova knjiga Garibi, koja najviše tematizira upravo zločine mudžahedina nad Hrvatima u središnjoj Bosni, postala hit u Srbiji, u Hrvatskoj za nju nije bilo izdavača. A toliko je želio da bude objavljena u Hrvatskoj. I nakon što mu je otvoren javni prostor u Banjoj Luci, Mostar je za njega i dalje ostao zatvoren.

Bošnjački dužnosnici koji su uvozili i slavili mudžahedine u BiH, bošnjački glumci i novinari koji su otvoreno poticali mržnju prema Hrvatima putovali su s hrvatskom putovnicom.

A Eso nije mogao dobiti hrvatsko državljanstvo. Upravo njega su najpomnije pregledavali na granicama kao mogućeg terorista.


slika

Link za download knjige
http://www.slobodanpraljak.com/MATERIJA ... 2_1999.pdf

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što trenutno čitate?
PostPostano: 11 svi 2017, 23:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2016, 15:19
Postovi: 285
Bobovac je napisao/la:

Baš sam tražio tu knjigu prošli tjedan, nakon što je Starešina posvetila svoju kolumnu Hećimoviću, i isto sam našao taj pdf sa Praljkove stranice, ali me zanima ima li igdje čitava knjiga za skidanje? Ja sam pretraživao uobičajene stranice i nisam našao...

Također, ima li negdje ova slika sa naslovnice knjige u boljem formatu, pošto se na njoj nalazi otac Muslimanske nacije Alija Izetbegović sa hordom mudžahedina i zastavom koja izgledom podsjeća na zastavu ISIL-a... Valjalo bi to više promovirati po svemrežju da se ljudi iz inozemstva bolje upoznaju sa kakvim ljudima mi imamo posla.

_________________
Ori svoju njivu najbolje što možeš!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što trenutno čitate?
PostPostano: 12 svi 2017, 20:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 tra 2016, 10:56
Postovi: 889
Lokacija: Stockholm - Banja Luka
Sapiens: A Brief History of Humankind
(Yuval Noah Harari)

100,000 years ago, at least six human species inhabited the earth. Today there is just one. Us. Homo sapiens.

How did our species succeed in the battle for dominance? Why did our foraging ancestors come together to create cities and kingdoms? How did we come to believe in gods, nations and human rights; to trust money, books and laws; and to be enslaved by bureaucracy, timetables and consumerism? And what will our world be like in the millennia to come?

In Sapiens, Dr Yuval Noah Harari spans the whole of human history, from the very first humans to walk the earth to the radical – and sometimes devastating – breakthroughs of the Cognitive, Agricultural and Scientific Revolutions. Drawing on insights from biology, anthropology, paleontology and economics, he explores how the currents of history have shaped our human societies, the animals and plants around us, and even our personalities. Have we become happier as history has unfolded? Can we ever free our behaviour from the heritage of our ancestors? And what, if anything, can we do to influence the course of the centuries to come?

Bold, wide-ranging and provocative, Sapiens challenges everything we thought we knew about being human: our thoughts, our actions, our power ... and our future

_________________
“To write well and to speak well is mere vanity if one does not live well."

– Bridget of Sweden (1303-1373)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što trenutno čitate?
PostPostano: 10 vel 2018, 23:05 
Offline

Pridružen/a: 29 sij 2018, 20:28
Postovi: 60
Audrey je napisao/la:
Sapiens: A Brief History of Humankind
(Yuval Noah Harari)

100,000 years ago, at least six human species inhabited the earth. Today there is just one. Us. Homo sapiens.

How did our species succeed in the battle for dominance? Why did our foraging ancestors come together to create cities and kingdoms? How did we come to believe in gods, nations and human rights; to trust money, books and laws; and to be enslaved by bureaucracy, timetables and consumerism? And what will our world be like in the millennia to come?

In Sapiens, Dr Yuval Noah Harari spans the whole of human history, from the very first humans to walk the earth to the radical – and sometimes devastating – breakthroughs of the Cognitive, Agricultural and Scientific Revolutions. Drawing on insights from biology, anthropology, paleontology and economics, he explores how the currents of history have shaped our human societies, the animals and plants around us, and even our personalities. Have we become happier as history has unfolded? Can we ever free our behaviour from the heritage of our ancestors? And what, if anything, can we do to influence the course of the centuries to come?

Bold, wide-ranging and provocative, Sapiens challenges everything we thought we knew about being human: our thoughts, our actions, our power ... and our future



Upravo i ja citam ovu knjigu. Ima i drugi dio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što trenutno čitate?
PostPostano: 13 ožu 2018, 19:12 
Online

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Danas sam posudio četiri knjige, nakon duge stanke. Zadnju sam dovršio čitati 2. studenog 2016. godine.

* Peter Forbath-Rijeka Kongo, preveo Nikola Kršić, "Otokar Keršovani-Rijeka", Opatija 1977.
* Karmen Bašić-Putnici u Indiju iz naših krajeva, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb 1999.
* Zdravko Habl-Karibi: jedriličarski raj, Društvena organizacija za popularizaciju pomorstva "Prijatelji Jadrana", Zagreb 1988.
* Put oko svijeta (uredio Fadil Hadžić, putopisci Dragoslav Adamović, Frane Barbieri, Vladimir Baum, Ivanka Bešević, Žarko Božić, Željko Brihta, Ladislav Bruner, Bojan Dimitrijević, Vojislav Đukić, Zuko Džumhur, Dara Janeković, Đuka Julius, Josip Kirigin, Čedo Kisić, Blagoje Lazić, Nikola Lekić, Steva Majstorović, Radivoje Marković, Obren Miličević, Aleksandar Nenadović, Mirko Ostojić, Zdravko Pečar, Bogdan Pešić, Đorđe Rdenković, Miroslav Radojčić, Velizar Savić, Arsa Stefanović, Jože Smole, Vlado Stopar, Vojin Šantić, Jovan Ščekić, Pavle Tokin, Mile Vitorović, Josip Vrhovec, Đorđe Zelmanović, Zoran Žujović), Novinarsko izdavačko poduzeće, Zagreb 1961.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što trenutno čitate?
PostPostano: 02 kol 2018, 19:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2016, 15:19
Postovi: 285
S obzirom da je (bilo) razdoblje svjetskog prvenstva u nogometu, odlučih pročitati nešto na tu temu, pa sam nakon pobjede Njemačke nad Švedskom odlučio pročitati knjigu Das Reboot: How German Soccer Reinvented Itself and Conquered the World od njemačkog novinara Raphaela Honigsteina. Naravno, u međuvremenu je Njemačka doživjela debakl protiv Južne Koreje, pa će možda trebati novi „reboot“... :blushing

slika

Nakon čitanja knjige imao sam isti osjećaj kao nakon čitanja knjige Start-up Nation o izraelskom ekonomskom čudu, a to je da je knjiga pretenciozna, odnosno da je riječ o prodavanju magle. Sastavljena je lijepa bajka o nekakvom čudesnom remontu u njemačkom nogometu, dok se meni s druge strane sve mjere koje su poduzete čine sasvim logične za jednu veliku nogometnu naciju poput Njemačke.

Prije nego što prijeđem na ključne teze u knjizi, želio bih spomenuti da mi se nije svidio način na koji je pisana knjiga. Priča nije linearna, već nakon poglavlja u kojem se opisuje jedan dio „reboota“ ide poglavlje u kojem se govori o svjetskom prvenstvu u Brazilu 2014. (obično po jedna utakmica s tog prvenstva) i tako u krug. Kao da gledam neki loš film od Cristophera Nolana (napomena: takav ne postoji).

Uglavnom, izdvojio bi 3 ključne teze kojima se želi pokazati sveopći remont njemačkog nogometa kojim se „samoizumio“: reforme u razvoju mladih igrača, taktičke promjene Klinsmanna, Löwa, Kloppa i drugih, te nekakvo napuštanje tradicionalnog njemačkog pristupa nogometu. Pa da bacim svoje opaske.

1. Reforme u razvoju mladih igrača – tek nakon poraza od Hrvatske 1998. (nema na čemu!) njemački savez je odriješio kesu i počeo ulagati u reformu njemačkog nogometa. Uspostavljanje regionalnih centara za razvoj mladih, poticanje/tjeranje klubova iz 1. i 2. lige da ulažu u vlastite nogometne akademije, postavljenje jasnih mjerila koja se moraju dostići... Opet, za jednu veliku nogometnu naciju poput Njemačke sasvim je logično ulaganje u omladinski pogon nakon što shvatiš da u njemu zaostaješ za najboljim tadašnjim reprezentacijama (prvenstveno Francuskom). Uostalom, prilikom reformiranja omladinskog pogona, veliki broj stvari su preuzeli od Francuza koji su u to vrijeme (1998.) bili daleko ispred njih – gotovo sve od stvari koje sam gore nabrojao. Kad se to kombinira s povećanim ulaganjem nakon 2000. kada su dobili domaćinstvo svjetskog prvenstva 2006. godine, takve stvari se čine sasvim normalne. Naravno, s obzirom na to da je riječ o Nijemcima, oni su to dodatno usavršili, pa su iz svog ogromnog demografskog bazena vrlo brzo izbacili niz odličnih mladih igrača.

2. Taktičke promjene Klinsmanna, Löwa, Kloppa... – opet, ništa revolucionarno. Treba reći da su u 21. stoljeću pioniri u razvoju nogometa Španjolci, Barcelona i u velikoj mjeri Pep Guardiola. Oni su utrli put za sve ostale, a među njima i za Njemačku. Tu je prvenstveno riječ o igri s puno posjeda, kratkih pasova, jakom presingu kad se izgubi lopta, dok momčad čine tehnički vrhunski potkovani igrači. Kao odgovor na to je nastala igra s brzom transformacijom iz obrane u napad, s kontrama i polukontrama. Te trendove su pratile sve momčadi u Europi (klubovi i reprezentacije), one koje nisu su brzo nestale s radara. Među njima je naravno i Njemačka koja je 2014. bila uvjerljivo prva po broju dodavanja na prvenstvu. O utjecaju Španjolaca dovoljno govori da je Löw pokušao na svjetskom kopirati Guardiolinu taktiku s Lahmom u sredini, iako je on u stvari obrambeni igrač.

3. Napuštanje tradicionalnog njemačkog pristupa nogometu – kroz čitavu knjigu se provlači teza o reformatorima Klinsmannu i ostalima koji se bore protiv tradicionalnih učmalih struktura koje se opiru promjenama. To se odnosi na promjene omladinskih pogona, taktičke promjene, ali i na uvođenje veće multikulturalnosti u njemačku reprezentaciju, koja bi trebala predstavljati novu, multikulturalnu Njemačku. Opet, pretenciozno, autor uglavnom gura tezu da Nijemci stalno igraju isti borbeni nogomet do posljenje minute, s puno trke, bez puno ljepote. To naravno nije istina, niti se 100 godina igara reprezentacije može svesti pod isti nazivnik. Transformacije su sasvim normalne kod velikih reprezentacija, jer želiš iskoristiti onu kvalitetu igrača koju imaš. Upravo je najuspješnija reprezentacija Brazil takav primjer, iako se gura teza o lijepom brazilskom nogometu (joga bonito) koji oni stalno igraju to zapravo nije istina, već su u prošlosti često mijenjali svoj stil igre. Malo igraju lijepi nogomet, malo destruktivni i tako u krug, ovisno o igračima koji su im na raspolaganju... Pa 1994. su svjetsko prvenstvo osvojili upravo na čvrstu, nikako lijepu igru.

Uglavnom, knjiga je meni blago razočaranje – zbog stila pisanja, načina na koji je obrađena tema, guranja nekih upitnih zaključaka – iako nisam imao neka očekivanja prije čitanja, već sam malo dok traje svjetsko prvenstvo želio nešto pročitati, a da je vezano uz tu temu. Djelomično se isplati pročitati zbog nekih poglavlja koji se bave reformama, i onih poglavlja u kojima par igrača svojim riječima opisuje što se događalo unutar reprezentacije na ranijim prvenstvima. Ali uglavnom, ne bih preporučio – ocjena: 3,5/10.

P.S. Koja je razlika između tema "Što trenutno čitate?" i "Preporuka za knjige"?

_________________
Ori svoju njivu najbolje što možeš!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što trenutno čitate?
PostPostano: 25 lis 2019, 11:46 
Online

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
* Noel Malcolm-Povijest Bosne, Erasmvs svjedočanstva, Zagreb-Sarajevo 1995.
* Drago Balvanović-Peru: puti, običaji, sudbine; Glas koncila, Zagreb 2013.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što trenutno čitate?
PostPostano: 25 lis 2019, 17:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Ateist je napisao/la:
* Noel Malcolm-Povijest Bosne, Erasmvs svjedočanstva, Zagreb-Sarajevo 1995.
* Drago Balvanović-Peru: puti, običaji, sudbine; Glas koncila, Zagreb 2013.


Tu povijest Bosne sam kupio u Novom Sadu, prežvakane laži berlinske istorijske škole.
Britanac će meni srati o Bosni... Bačene pare!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što trenutno čitate?
PostPostano: 25 lis 2019, 21:03 
Online

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
buenos aires je napisao/la:
Ateist je napisao/la:
* Noel Malcolm-Povijest Bosne, Erasmvs svjedočanstva, Zagreb-Sarajevo 1995.
* Drago Balvanović-Peru: puti, običaji, sudbine; Glas koncila, Zagreb 2013.


Tu povijest Bosne sam kupio u Novom Sadu, prežvakane laži berlinske istorijske škole.
Britanac će meni srati o Bosni... Bačene pare!


To je jedina knjiga o povijesti Bosne, dostupna u dubrovačkoj knjižnici, za posuditi. Nisam puno novog saznao, većina podataka iz nje dostupni su guglajući.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što trenutno čitate?
PostPostano: 25 lis 2019, 21:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27118
Ateist je napisao/la:
buenos aires je napisao/la:

Tu povijest Bosne sam kupio u Novom Sadu, prežvakane laži berlinske istorijske škole.
Britanac će meni srati o Bosni... Bačene pare!


To je jedina knjiga o povijesti Bosne, dostupna u dubrovačkoj knjižnici, za posuditi. Nisam puno novog saznao, većina podataka iz nje dostupni su guglajući.


Zbubano. Jedino što sam tu našao nepoznato je broj muslimana u četnicima.

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što trenutno čitate?
PostPostano: 26 lis 2019, 05:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Ateist je napisao/la:
buenos aires je napisao/la:

Tu povijest Bosne sam kupio u Novom Sadu, prežvakane laži berlinske istorijske škole.
Britanac će meni srati o Bosni... Bačene pare!


To je jedina knjiga o povijesti Bosne, dostupna u dubrovačkoj knjižnici, za posuditi. Nisam puno novog saznao, većina podataka iz nje dostupni su guglajući.


Onda su dosta neambiciozno pristupili svom poslu bibliotekara. Knjiga je skoro 10 evra, a u suštini je kompilacija povesnih zbivanja koje ništa lošije nisu obrađeni u Wikipediji.

Britanci imaju tu retku priviegiju da ih se gleda kao na intelektualne gromade i kad ne govore ništa novo, a često ni ništa tačno...


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 322 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 16 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO