HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 11:14.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Klima u Posusju
PostPostano: 07 lip 2019, 16:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 15:42
Postovi: 2197
Lokacija: Negdi na granici svitova
Pozdrav svima ne znam jesam li izabrao pravu `adresu` al evo zanima me kakva je klima u Posusju, znam da ima definicija na wikipediji itd. ali me zanima sta kazu ljudi iz Posusja o klimi i ljudi koji su tamo cesto po razlicitim vremenskim uslovima i godisnjim dobima... Da li Posusje klimatski vise lici Sirokom i Mostaru ili Tomislavu i Kupresu ili je to ta neka medja... Neki od mojih prijatelja Livnjaka su mi pricali kako su Livno i Posusje li la sto se tice klima... Pa eto...

_________________
Kažnjenik uvijek su me zvali svi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Klima u Posusju
PostPostano: 07 lip 2019, 16:49 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30076
Kao međa više mi izgleda Vranić.

Posušje i Široki nisu ista klima. Za Livno ne bih znao jer nisam često tamo.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Klima u Posusju
PostPostano: 07 lip 2019, 17:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 15:42
Postovi: 2197
Lokacija: Negdi na granici svitova
Naša Kvačica je napisao/la:
Kao međa više mi izgleda Vranić.

Posušje i Široki nisu ista klima. Za Livno ne bih znao jer nisam često tamo.


Samo da napomenem da od Posusja kao jedinstvenosti sto se tice klime izuzimam Podbilu, Vir, Radovanj(+ona brda iznad) i sjevernije, po meni oni pripadaju drugim klimama. A ona hladnija klima(od one iz grada Posusja) pocinje po meni tamo od Pile bar po onome sto sam osjetio na kozi kad sam se vozio motorom...

_________________
Kažnjenik uvijek su me zvali svi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Klima u Posusju
PostPostano: 07 lip 2019, 17:33 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
Studena Vrila su razdjelnica. Imao sam to nezadovoljstvo provesti par nekoliko tjedana tamo.
Na kraju prema TG pada snijeg, a koju stotinu metara prema Posušju pada kiša.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Klima u Posusju
PostPostano: 07 lip 2019, 17:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 15:42
Postovi: 2197
Lokacija: Negdi na granici svitova
Bobovac je napisao/la:
Studena Vrila su razdjelnica. Imao sam to nezadovoljstvo provesti par nekoliko tjedana tamo.
Na kraju prema TG pada snijeg, a koju stotinu metara prema Posušju pada kiša.


Cuo sam od dosta ljudi i o tome ali i kako se takvo nesto znalo dogoditi i spustajuci se niz Vranic, e sad nisam imao priliku to dozivit ni u Studenim Vrilima ni na Vranicu...

_________________
Kažnjenik uvijek su me zvali svi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Klima u Posusju
PostPostano: 07 lip 2019, 18:20 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
Općenito jako malo podataka o klimi imamo, ova tablica govori sve o klimi nekog mjesta

slika

I mene je zanimalo u HB po gradovima ali vidim samo za Mostar. Bilo bi zanimljivo i vidit te podatke sa Pločnog.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Klima u Posusju
PostPostano: 07 lip 2019, 18:29 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35612
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
slika
slika

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Klima u Posusju
PostPostano: 07 lip 2019, 18:33 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
evo i ova

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Klima u Posusju
PostPostano: 07 lip 2019, 18:39 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35612
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Jasno se vidi na obje karte gdje je klimatski prelaz, tamo kod Vira se prelazi u planinsku klimu.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Klima u Posusju
PostPostano: 07 lip 2019, 18:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 15:42
Postovi: 2197
Lokacija: Negdi na granici svitova
s one strane dinare je napisao/la:
Općenito jako malo podataka o klimi imamo, ova tablica govori sve o klimi nekog mjesta

slika

I mene je zanimalo u HB po gradovima ali vidim samo za Mostar. Bilo bi zanimljivo i vidit te podatke sa Pločnog.


Ne znam jesu li dostupni ti podatci sa Plocnog, pitanje je isto radi li stanica kad i kamera, a kamera rijetko radi pogotovo u zimskom periodu. Sto se tice meteoroloskih stanica, postoje 4 na uzem podrucju oko Livna, 1 na Buskom jezeru, cak i na Vucilovom Brigu u Tomislavu, Grude i Siroki takodjer imaju ali Posusje nazalost ne... U prijevodu svi podatci o godisnjim itd. temperaturama u Posusju su cisto nagadjanje a po meni Posusje uz Jablanicu najspecificniju klimu u HB ima. Krajem 4. mjeseca sam pratio vegetaciju kad sam se vozio iz Mostara za Posusje, do Vranica se sve zelenilo do nekih 600-650 m visine dok je na Vranicu i kad se predje u posusko polje vecina drveca bila jos u stanju mirovanja, e sad pitanje je koliko to znaci..

_________________
Kažnjenik uvijek su me zvali svi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Klima u Posusju
PostPostano: 07 lip 2019, 18:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 15:42
Postovi: 2197
Lokacija: Negdi na granici svitova
daramo je napisao/la:
slika
slika


Ne znam koliko su relevantne ove karte iz razloga sto nikakvih podataka iz Posusja nema, a po toj karti Siroki ima pretplaninsko-sredozemnu klimu, od Vranica do Posusja izmjenjena jadranska a vec u selu Citluk kraj Posusja pretplaninska-sredozemna mislim da nema smisla bas takva podjela... A ako je u Tomislavu planinska onda koja je u Posusju a koja u Sirokom, ne bi u isti kos stavio Posusje i Tomislav ali ni Posusje i Siroki...

_________________
Kažnjenik uvijek su me zvali svi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Klima u Posusju
PostPostano: 07 lip 2019, 19:01 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35612
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Nema podataka jer nema meteroloških stanica, jedini ozbiljni podaci i mjerenja postoje u Mostaru.
Široki ima sličnu klimu kao Posušje, mislim na grad.
U Širokom je klima sličnija onoj u Posušju nego onoj u Mostaru.

U gradovima Širokom i Posušju i Grudama je izmijenjena sredozemna klima, u ZHŽ-u jedino Ljubuški ima sredozemnu klimu.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Klima u Posusju
PostPostano: 07 lip 2019, 19:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 15:42
Postovi: 2197
Lokacija: Negdi na granici svitova
daramo je napisao/la:
Nema podataka jer nema meteroloških stanica, jedini ozbiljni podaci i mjerenja postoje u Mostaru.
Široki ima istu klimu kao Posušje, mislim na grad.
U Širokom je klima sličnija onoj u Posušju nego onoj u Mostaru.

U gradovima Širokom i Posušju i Grudama je izmijenjena sredozemna klima, u ZHŽ-u jedino Ljubuški ima sredozemnu klimu.


Ne bih se bas slozio, Nasa Kvacica takodjer misli da je drugacija klima, Posusje lezi na 644m, a Siroki na 300-tinjak mislim da je prevelika visinska razlika ali i temperaturna (bar po onom sto sam do sad vidjao na termometru od auta)da bi imali istu klimu, sto se tice gore prilozene karte Livno ima cistu planinsku dok Tomislav ima pretplaninsku-sredozemnu, to nema po meni smisla, a po cemu ste zakljucili da Siroki ima slicniju klimu Posusju nego li Mostaru?

_________________
Kažnjenik uvijek su me zvali svi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Klima u Posusju
PostPostano: 07 lip 2019, 19:18 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35612
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Bobovac je napisao/la:
Studena Vrila su razdjelnica. Imao sam to nezadovoljstvo provesti par nekoliko tjedana tamo.
Na kraju prema TG pada snijeg, a koju stotinu metara prema Posušju pada kiša.


Da ali planinska klima počinje već iznad Vira i Vinjana, ta cesta se nalazi u džepu jer je na nižoj nadmorskoj visini.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Klima u Posusju
PostPostano: 07 lip 2019, 19:23 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35612
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
saskia je napisao/la:
Ne bih se bas slozio, Nasa Kvacica takodjer misli da je drugacija klima, Posusje lezi na 644m, a Siroki na 300-tinjak mislim da je prevelika visinska razlika ali i temperaturna (bar po onom sto sam do sad vidjao na termometru od auta)da bi imali istu klimu, sto se tice gore prilozene karte Livno ima cistu planinsku dok Tomislav ima pretplaninsku-sredozemnu, to nema po meni smisla, a po cemu ste zakljucili da Siroki ima slicniju klimu Posusju nego li Mostaru?


Normalno da nije ista ali se radi o istom tipu, dakle izmijenjenoj sredozemnoj.
Sama nadmorska visina ti govori da je Široki bliži sredozemnoj a Posušje planinskoj.
U Mostaru je sredozemna klima, pri tome mislim na sam grad i njegovu kotlinu.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Klima u Posusju
PostPostano: 07 lip 2019, 19:38 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30076
Dobro Mostar je opet treća stvar, 60 metara nadmorske visine plus što je u kotlini.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Klima u Posusju
PostPostano: 07 lip 2019, 19:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 15:42
Postovi: 2197
Lokacija: Negdi na granici svitova
daramo je napisao/la:
Bobovac je napisao/la:
Studena Vrila su razdjelnica. Imao sam to nezadovoljstvo provesti par nekoliko tjedana tamo.
Na kraju prema TG pada snijeg, a koju stotinu metara prema Posušju pada kiša.


Da ali planinska klima počinje već iznad Vira i Vinjana, ta cesta se nalazi u džepu jer je na nižoj nadmorskoj visini.


Prijatelju iznad Vira se nalazi Zagorje koje ima identicnu klimu Posusju, inace Vir i podbila su malo topliji od istocnijih dijelova Posusja osim ako ti pod tim iznad Vira smatras planinski masiv Zavelima... Volio bih kad bi precizirali razlike u klimama i klime u gradovima po Hercegovini... Recimo na sluzbenoj stranici Opcine Posusje pise kako Grude i Imotski imaju mediteransku klimu, a Posusje submediteransku sa utjecajem kontinentalne...

_________________
Kažnjenik uvijek su me zvali svi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Klima u Posusju
PostPostano: 07 lip 2019, 19:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 15:42
Postovi: 2197
Lokacija: Negdi na granici svitova
daramo je napisao/la:
saskia je napisao/la:
Ne bih se bas slozio, Nasa Kvacica takodjer misli da je drugacija klima, Posusje lezi na 644m, a Siroki na 300-tinjak mislim da je prevelika visinska razlika ali i temperaturna (bar po onom sto sam do sad vidjao na termometru od auta)da bi imali istu klimu, sto se tice gore prilozene karte Livno ima cistu planinsku dok Tomislav ima pretplaninsku-sredozemnu, to nema po meni smisla, a po cemu ste zakljucili da Siroki ima slicniju klimu Posusju nego li Mostaru?


Normalno da nije ista ali se radi o istom tipu, dakle izmijenjenoj sredozemnoj.
Sama nadmorska visina ti govori da je Široki bliži sredozemnoj a Posušje planinskoj.
U Mostaru je sredozemna klima, pri tome mislim na sam grad i njegovu kotlinu.


P.S. Planinska klima prevladava na planinskim vrhovima iznad pojavljivanja suma, mislim da je planinska klima malo prezestoka za Duvno, pretplaninska odnosno planinsko-kotlinska klima je malo precizniji izraz, a sta mislis o onoj tezi "da su Livno i Posusje li la" sto se tice temperaturnih uslova i klime?

_________________
Kažnjenik uvijek su me zvali svi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Klima u Posusju
PostPostano: 07 lip 2019, 19:56 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35612
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Da mislio sam na masiv, naravno da postoje klimatski džepovi s manjom nadmorskom razinom.

Valjda si mislio na brdsko-planinski tip klime?

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Klima u Posusju
PostPostano: 07 lip 2019, 21:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 15:42
Postovi: 2197
Lokacija: Negdi na granici svitova
daramo je napisao/la:
Da mislio sam na masiv, naravno da postoje klimatski džepovi s manjom nadmorskom razinom.

Valjda si mislio na brdsko-planinski tip klime?


Ne znam sto smatras pod tim tipom, planinsko kotlinski tip klime je predplaninski

_________________
Kažnjenik uvijek su me zvali svi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Klima u Posusju
PostPostano: 10 lip 2019, 21:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 vel 2018, 22:36
Postovi: 27
Teško je definirati kojoj klimi pripada Posušje, pogotovo u današnje vrijeme kada ni za udžbeničke primjere pojedinih klima ne vrijede ista obilježja. Ali rekao bih da je umjereno kontinentalna klima kao i u Tomislavgradu i Širokom, s tim što od Tomislava pa prema dolje postupno zime slabe, a ljeta se "pojačavaju", ali i dalje ostaje u spektru umjereno kontinentalne klime gdje su zime oštre (najizraženije u Tomislavgradu), a ljeta topla i vlažna (najizraženije u Širokom). Posušje bi se tu našlo negdje između.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Klima u Posusju
PostPostano: 11 lip 2019, 18:08 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 21:27
Postovi: 6274
Posušje je granica gdje se sudaraju kontinentalna klima i sredozemna. Zimi kod njih dolazi do izrazaja blizina kontinentalne klime( cest snjeg,susnjezica) a ljeti utjecaj sredozemlja( susno i vruce ljeto).Mostar,Ljubuški,Grude se daju usporedit pa i Široki iako on ima vecu kolicinu kise preko ljeta(blizina gorja)...

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO