HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 22:03.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 72 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Linux: Novi Solus 4 - Fortitude
PostPostano: 18 ožu 2019, 14:14 
Offline

Pridružen/a: 18 ožu 2019, 13:59
Postovi: 6
Na veliku radost svih Linuksaša, jučer se pojavilo najnovije izdanje Solus-Budgie Linuxa.
Radi se o kompletno besplatnom operativnom sustavu koji je podosta brži od Windowsa (posebice na starijim kompjuterima), i kod kojeg budući da je u pitanju Linux - naravno nema opasnosti od zaraze virusima i raznim malwareima. Nadalje, Solus Budgie može se isprobati bez instalacije - skidanjem njegove ISO datoteke s Interneta i jednostavnim prženjem iste na Live CD/DVD/USB. Osim toga, Solus Budgie ne mora biti jedini operativni sustav u vašem kompjuteru - može se instalirati paralelno s Windowsima, pa onda prilikom paljenja računala birate koji sustav želite podignuti. I sve to ostvarivo u cirka 20-30 minuta:

https://getsol.us/2019/03/17/solus-4-released/


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Linux: Novi Solus 4 - Fortitude
PostPostano: 18 ožu 2019, 15:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Kako ćeš znati da ti je Linux hacked?
Nema ništa da ti javi da je druga osoba uzela root ovlasti.

- Osobe koje dobiju virus/malware na Windows nisu za Linux. Bez obzira bio User ili Root.
- Osobe koje dobiju malware na Windows i nisu u stanju za 15 minuta pronaći kako su ga dobili i što su pogrešno uradili, nisu za Linux.

Ali korisno je probati doma. Ako se zajebe uvijek ima reinstalacija.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Linux: Novi Solus 4 - Fortitude
PostPostano: 18 ožu 2019, 16:00 
Offline

Pridružen/a: 18 ožu 2019, 13:59
Postovi: 6
BBC je napisao/la:
Kako ćeš znati da ti je Linux hacked?
Nema ništa da ti javi da je druga osoba uzela root ovlasti.

- Osobe koje dobiju virus/malware na Windows nisu za Linux. Bez obzira bio User ili Root.
- Osobe koje dobiju malware na Windows i nisu u stanju za 15 minuta pronaći kako su ga dobili i što su pogrešno uradili, nisu za Linux.

Ali korisno je probati doma. Ako se zajebe uvijek ima reinstalacija.


Naravno da nijedan sustav nije siguran 100%, no što se tiče hakiranja sustava - Linux tu mnogo mnogo mnogo mnogo bolje stoji od Windowsa. Ovo ostalo što se tiče neiskustva korisnika - više ne vrijedi, jer je Linux zadnjih godina mnogo mnogo mnogo mnogo uznapredovao na "user-friendly" polju :)
Još jedan detalj, Solus je takozvani rolling release model, što znači jednom instaliraš pa si onda što se tiče ažuriranja - miran za vijeke vijekova :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Linux: Novi Solus 4 - Fortitude
PostPostano: 19 ožu 2019, 10:39 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2014, 19:07
Postovi: 3022
Pa ja ne vidim koja je razlika u odnosu na većinu mainstream linuxa, ubuntu, mint itd. Veliki problem linuxa je što je previše tih flavoura, svak pravi svoj. Da se sva ta energija troši na poboljšanju korisnosti linuxa možda bi i zaprijetio windowsu na desktopu.

Linux je super za embedded i servere, i to je to.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Linux: Novi Solus 4 - Fortitude
PostPostano: 19 ožu 2019, 15:14 
Offline

Pridružen/a: 18 ožu 2019, 13:59
Postovi: 6
Znaš ono kad kupiš glanc novi Ferrari, a u njemu pokvarena ručna kočnica podignuta non-stop? Kvar neotklonjiv, sve do jednog lijepog dana u nekoj budućnosti kad možda, i samo možda, budu proizveli novi al nešto drugačiji model spomenute navodne rakete:

16 March 2019: New ‘Spoiler’ Vulnerability In All Intel Core Processors Exposed,
...another vulnerability affecting all Intel-based computers including Apple’s Mac has been discovered... the researchers claim there might not be an effective software solution available at least anytime soon -- and any mitigation would likely come at a performance cost, as we've seen with Spectre and Meltdown over the past year...


Što se tiče flavoura i korisnosti Linuxa, stvar se u zadnje vrijeme počela drastično mijenjati. Naime prema službenom izvještaju, ogromna većina developera više nisu volonteri nego dolaze iz kako onih najpoznatijih, tako i iz onih manje poznatijih tvrtki. Posljedično, već smo dobili Linux smartphone te novi modeli samo što nisu, univerzalne flatpak i snap formate paketa, Wayland i Mir displeje, Windowse s mogućnošću instaliranja Linuxa u njima, te super važni Linux Vendor Firmware Service... ima svega toga da bude još ko u priči, vrlo brzo :)



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Linux: Novi Solus 4 - Fortitude
PostPostano: 05 lip 2019, 17:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
I ovaj na default instalira GNOME Shell. Neko to dobro gura i ne samo Red Hat.

Ti developers koji prave GNOME su totalni imbecili. Nisam odavno vidio tako odvaljenih osoba, puknuti totalno. Uništili su ga potpuno. Windows 10 ima nekih ugrubo, i realistično, 1000 x više postavki nego Gnome.
Što hoće reći da Gnome nema nikakvih. 3 opcije po App. Ako hoćeš dodatne opcije koje su oni ukinuli instaliraj Tweak za to. A tweaks rijetki pa ti čekaj. I sad prisiljavaju nezavisne developere da isto prave jer takve su smjernice te njihove nove filozofije. Inače ih neće izlistati na svom portalu sa Apps.

I idu dalje, nema pauze. Filozofija da ljudima sve sklone sa puta i ukinu i najmanji dio koji odvlači pažnju. Što je naravno preseravanje, jer lako je opcije (advanced ili obične, nebitno) ukloniti sa puta i dozvoliti svakoj osobi da negdje klikne i sebi ih pokaže ako želi. Jednostavno sile druge na svoju filozofiju i ne zanima ih što ljudi misle.

Slijedeći tu filozofiju čovjek na kraju može samo uraditi kako su oni naumili. Ukloniti distrakciju koja se zove Gnome i instalirati KDE, ili nešto drugo.
Ne znam na što ciljaju, na umirovljenike na Linux ? I one šarene i raznorazno nabacane drknute ikonice koje koriste su živi ZOO, veze sa mozgom nema.

Lako se vidi na što stvarno ciljaju. Tablets, phones i besmisleno klikanje i povlačenje prstima. Gnome uopće nije za notebooks i desktop Users. Niti ga prave za miša.
Ko je CEO tim glavonjama u developer grupi ? Jel ovi imaju neki njegov privatan video iskorištavanja djece pa ga ucjenjuju ? To traje već godinama, psi pušteni sa lanca.

Ima lijep Weather widget. Svaki pozitivan video o Gnome je obavezno o tom usranom weather widget i kako se jebeni grad, ili poštanski broj, unosi.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Linux: Novi Solus 4 - Fortitude
PostPostano: 10 lip 2019, 07:54 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2014, 19:07
Postovi: 3022
Ne znam meni ne smeta, volim minimalizam. Doduše meni je cilj naučit bolje radit u terminalu. Linuxi i tako neće nikad biti ozbiljna konkurencija windowsu na desktopu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Linux: Novi Solus 4 - Fortitude
PostPostano: 10 lip 2019, 21:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Produžio sam session na 1 sat zbog silnog utipkavanja password-a.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Linux: Novi Solus 4 - Fortitude
PostPostano: 11 lip 2019, 10:47 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2014, 19:07
Postovi: 3022
Misliš sa sudo naredbom? A hebiga, linux frikovi su opsjednuti sigurnošću, utipkavanje passworda za svaki sudo im je normalno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Linux: Novi Solus 4 - Fortitude
PostPostano: 11 lip 2019, 14:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Nakon nekog vremena postane normalmo. Zatvorenih očiju utipkaš password.

Ono što nije normalno je da svaki Linux (uglavnom) više grije PC nego bilo koji Windows. Čak je i XP bolji u tome od bilo koje nove Linux distribucije.
Ali nije nešto što bi ovi koji rade kernel priznali, pa naletiš na raznim mjestima kad im izleti. Levate ih proizvođači hardware. Linux koderima pošalju dokumentaciju i eto snalazite se. A za Microsoft odvoje tim stručnih programera da naprave driver(s). (Koji usko surađuju i razmjenjuju mailove sa MS programerima)
Nepoštena trka odmah u startu. Ovi iz Linux zajednice se snalaze kako znaju.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Linux: Novi Solus 4 - Fortitude
PostPostano: 11 lip 2019, 15:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Poslije dugo vremena probao openSUSE. Ali sam ga izbrisao i instalirao Kubuntu. openSUSE je realno puno moćniji OS. Mene zabrinjava taj problem da instalira pakete u svoje specifične mape i paths. Ni 24 sata ne prođe već moraš tražiti zašto neki popularni program ne radi u SUSE. I normalno pronađeš da se ti njemački inžinjeri zajebavaju sa guranjem datoteka u skroz nestandardne mape.

A i ti system tweak u SUSE, sve to instaliranjem drugih dodataka imam u bilo kojoj distribuciji. Nije na jednom mjestu, ali svakako nije nešto što se koristi svaki dan. Set it and forget it, što kažu.

SUSE je kupila jaka firma i sad su veliki, do nebesa se digli. Jedno vrijeme mogu ići tim smjerom, izvor novca je trenutno nepresušan.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Linux: Novi Solus 4 - Fortitude
PostPostano: 11 lip 2019, 19:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
sve ok ?

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Linux: Novi Solus 4 - Fortitude
PostPostano: 11 lip 2019, 20:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Sredio sam problem pregrijavanja. Lako je kad poznaš svoj sustav godinama. Ali ovima koji prave generic drivers za Linux kernel, ne bih im bio u koži. Genijalci su. Koliko samo oni kombinacija, scenarija, raznih životnih priča sa PC opremom moraju pokriti. A malo ko im pomaže. Jedan razlog je novac. Linux kernel (desktop, podrška za hardware) malo novca generira. Rado im pomognu za network opremu i server hardware, tu se jako dobro zarađuje. Druga stvar je da im niko ne da kompletnu dokumentaciju nove tehnologije i hardware. Daju im neke osnovne tabele i kažu im pametni ste vi dečki, skužit ćete i sami. Dokumentaciju od proizvođača može dobiti samo Microsoft jer imaju dugu tradiciju čuvanja poslovnih tajni. Zamisli da pošalju svu dokumentaciju raznim Open Source developerima koji nikome ne odgovaraju. Kinezi bi milom ili silom tu tehnologiju klonirali za mjesec dana. Mislim da je Windows kernel samo jednom procurio na torrentima i pronašli su inžinjera koji je to uradio. I nikad više, ako sam dobro upratio.

To u vezi pregrijavanja jako čest problem. Dvojna grafička Intel i Nvidia. Windows kako od proizvođača dobije svu dokumentaciju sasvim lijepo prebacuje sa jedne na drugu kad zatreba snage, recimo 4K video na Youtube ili zahtijevne video igrice. Linux pokrene Nvidia GPU i više ga ne zna ugasiti. Na primjer Windows zna razlikovati kad je neka aplikacija loše programirana i troši previše CPU resursa i ne da joj da sama aktivira NVIDIA grafički čip zbog toga. Linux već ne, kako sam skužio. Možeš instalirati paket od 200 KB, ako je vlasnik developer loše programirao može ti u pozadini držati NVIDIA grafički čip u radu čitavo vrijeme.

Sad maltretiram Notebook satima sa svačim i prave arktičke temperature u sred ljeta. 40-50 C. Ni na WIndows 10 nisam imao tako niske kad je vruć dan. Ali nema više Nvidia grafike, ugasio je ručno. Kad zatreba mogu upaliti. nema veze, Intel integrirana grafika sasvim lijepo tjera i 4K na Youtube, Video igre ne igram svakako. Bolje da ne slušam galamu od ventilatora, kao da ne postoji više.

Ima i Win 10 tu neku opciju da prebacivaš grafike ali on sam poslije odluči koja kad treba. Ali u Win 10 to i ne treba, nikad se ne pregrijava zbog tog.

I koja je to jebada. Imaš grafičku karticu za koje nema proprietary driver od proizvođača za Linux i moraš koristiti od Linux distribucije generic. I onda nema mijenjanja, Nvidia gura na max i temperature lako do 90-100 C dođu. Samo ako ti je u browseru uključena Hardware acceleration opcija, eto ga, surfaš i dok god gledaš videa na Youtube Nvidia/AMD uvijek na max prže vatru po računalu.

Ima tu naravno još sitnica i problema sa kojima se Linux kernel developeri susreću. Nije tako lako kompleksnu situaciju objasniti. Ništa od tog je njihova krivica uglavnom. Snalaze se kako znaju. Sve se oko novca vrti a Linux desktop verzije ne donose novac, malo.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Linux: Novi Solus 4 - Fortitude
PostPostano: 12 lip 2019, 00:04 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2014, 19:07
Postovi: 3022
Nvidia driveri su uvijek problem za linux. Ja dosad ni jedan ubuntu nisam mogao normalno instalirati na svoj laptop. Desio bi se freeze pri instaliranju ili black screen nakon logina i uvijek bi bio razlog sto se po defaultu koristi neki nouveau open source driver. Nakon sto bih instalirao driver namjenjen za moju karticu npr. nvidia-370 sve bi bilo ok.

Slazem se, nije normalno da na nov laptop ne mogu instalirati ubuntu sa par poteza misa bez glavobolja. Veliki minus.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Linux: Novi Solus 4 - Fortitude
PostPostano: 12 lip 2019, 14:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Sve je ovo super kako se sjećam da je bilo prije 10 - 20 godina. Sitnice za srediti. Ne mogu sad zamisliti da sam jednom (re)compile čitav FreeBSD za jedan stari notebook. Jedan od tih BSD, mislim da je bio FreeBSD. Sve ostale distribucije instalirao, probao. Ali ne bih to više ponavljao, besmisleno.

Danas je to toliko pokriveno po reviews, forumima, portalima, vijestima. Samo čitajući već znaš koja distribucija će ti odgovarati najbolje. Youtube je najbolji izvor informacija.

Moram se odlučiti za file system za backup USB HDD diskove. Drži ovisnost o Windowsima kao Heroin.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Linux: Novi Solus 4 - Fortitude
PostPostano: 17 lip 2019, 17:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
BBC je napisao/la:
Sve je ovo super kako se sjećam da je bilo prije 10 - 20 godina. Sitnice za srediti. Ne mogu sad zamisliti da sam jednom (re)compile čitav FreeBSD za jedan stari notebook. Jedan od tih BSD, mislim da je bio FreeBSD. Sve ostale distribucije instalirao, probao. Ali ne bih to više ponavljao, besmisleno.

Danas je to toliko pokriveno po reviews, forumima, portalima, vijestima. Samo čitajući već znaš koja distribucija će ti odgovarati najbolje. Youtube je najbolji izvor informacija.

Moram se odlučiti za file system za backup USB HDD diskove. Drži ovisnost o Windowsima kao Heroin.


Za stare računare čiji procesori ne podržavaju PAE tehnologiju, dobre linux distribucije su Puppy Linux i Sparky Linux. Testirao sam obe, sasvim solidni OS za one kojima se ne oprašta od starog ljubimca.

Puppy Linux
http://puppylinux.com/

Sparky Linux
https://sparkylinux.org/


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Linux: Novi Solus 4 - Fortitude
PostPostano: 21 lip 2019, 21:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Namješteno sve. Zamjenski WIndows programi instalirani i testirani.
Kad se godinama nije radilo malo zajebano sve to sa permissions. Kod Linux-a nema kompromisa tu. Ali sve se da namjestiti da je po propisima i sigurnosnim pravilima. Ne kao u Windows krkanski, svi ga koriste kao Administrator (root).

Nevjerojatno kako se da namjestiti po svom ukusu. Do u najmanji detalj. Koliko opcija, koliko dodataka. Ne samo za zajebanciju surfanja i visenja na socijalnim mrežama već i za jako ozbiljne poslove.
Apps rade u koordinaciji sa drugim apps. Jedan program koristi masu drugih integrirano u sebi, Nešto što stvarno nisam vidio u Windows jer tamo zarađuju na licencama programa pa nema šanse da će dati drugom programu da i proviri u njegov. ( A i kad bi htio ne bi mogao jer su uglavnom komercijalne licence)
Linux developers od Apps jednostavno koriste muku i rad drugih programera programa, i neće da ponovo izmišljaju kotač. Podijelili su posao između sebe i na taj način svaki App može biti usavršavan do nemogućih granica.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Linux: Novi Solus 4 - Fortitude
PostPostano: 22 lip 2019, 22:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 sij 2019, 14:26
Postovi: 904
moderne linux distribucije su daleko uznapredovale od onih stvari koje sam ja gledao prije nekih desetak i više godina. nekad je komandna linija bila zakon, a sada se gotovo sve da podesiti. meni nije frka jer se bavim racunarima od 1984 i prošao sam sve faze sa ms-dos-om i unix-om svojevremeno, čak sam radio i na ibm mainframe-ovima jako davno. furam jednu od distribucija ubuntu-a na jednom od racunara koje imam i vrlo sam zadovoljan sa svime sem sa : RENDERIRANJEM fontova. takvo sranje odavno nisam vidio. donekle je podnosljivo na najnovijim monitorima, ono jedva se podnosi, fontovi su kao na crtacu, ali posto linux furam na starom racunaru i generickom 19" monitoru uzasno izgleda i vecina fontova nije citljiva. dosjetio sam se jadu i prebacio orginal fontove sa windows-a, sto je popravilo stanje nabolje, ali i sada je na rubu citljivosti. slova su mutna, necitljiva, blijeda, uzas zivi ... zna li iko da li se moze bolje na nekoj drugoj distribuciji... doista zelim koristiti linux, ali ako ne nadjem nista bolje vracam se na win xp ili win 7 na tom starom racunaru. nije tako dobar kao linux, ali je citljivost na svakom monitoru fantasticna ... sve je na linuxu bolje, ali zbog ovog nemam namjeru skoro prebacivati sva racunala na linux tj. dok se ne rijesi, nikad. :nono

_________________
mozda je sve sto govorim teska zajebancija, a mozda i zbilja. e to je sad pitanje ....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Linux: Novi Solus 4 - Fortitude
PostPostano: 22 lip 2019, 22:38 
Offline

Pridružen/a: 10 tra 2019, 15:28
Postovi: 246
Haj rek da i ja probam linux(mint), da vidim sta moze. Python podrzan iz starta i to. Kad ono, nema drajvera za r9 270, i ne ide mi youtube 60fps. Aj dobro, mala mana. Onda primjetih ne radi scrool kako treba. haj da ubrzam scrool. Kad ono tamo scripte nakve da ukucavam u terimanlu da bi ubrzao scrool misa. Ma zdrao linux. Kad budu osvnovne stvari budu radile, youtube 60fps i namjestanje scrola. Ma zdrao linux do tada. Gui ruless.

_________________
Izučavaći budalizma su budalisti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Linux: Novi Solus 4 - Fortitude
PostPostano: 23 lip 2019, 00:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Stinger19 je napisao/la:
moderne linux distribucije su daleko uznapredovale od onih stvari koje sam ja gledao prije nekih desetak i više godina. nekad je komandna linija bila zakon, a sada se gotovo sve da podesiti. meni nije frka jer se bavim racunarima od 1984 i prošao sam sve faze sa ms-dos-om i unix-om svojevremeno, čak sam radio i na ibm mainframe-ovima jako davno. furam jednu od distribucija ubuntu-a na jednom od racunara koje imam i vrlo sam zadovoljan sa svime sem sa : RENDERIRANJEM fontova. takvo sranje odavno nisam vidio. donekle je podnosljivo na najnovijim monitorima, ono jedva se podnosi, fontovi su kao na crtacu, ali posto linux furam na starom racunaru i generickom 19" monitoru uzasno izgleda i vecina fontova nije citljiva. dosjetio sam se jadu i prebacio orginal fontove sa windows-a, sto je popravilo stanje nabolje, ali i sada je na rubu citljivosti. slova su mutna, necitljiva, blijeda, uzas zivi ... zna li iko da li se moze bolje na nekoj drugoj distribuciji... doista zelim koristiti linux, ali ako ne nadjem nista bolje vracam se na win xp ili win 7 na tom starom racunaru. nije tako dobar kao linux, ali je citljivost na svakom monitoru fantasticna ... sve je na linuxu bolje, ali zbog ovog nemam namjeru skoro prebacivati sva racunala na linux tj. dok se ne rijesi, nikad. :nono


Ja terminal koristim svaki dan. Mislim da jednostavno lažeš.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Linux: Novi Solus 4 - Fortitude
PostPostano: 23 lip 2019, 00:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
2 muslimana na temi i odmah je useru neozbiljnim spamanjem. Pogan narod do kosti.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Linux: Novi Solus 4 - Fortitude
PostPostano: 23 lip 2019, 01:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 sij 2019, 14:26
Postovi: 904
pitam te ko covjeka za renderiranje fontova, i kako ga poboljsati i zaboli me komandna linija i sudo i ostale zajebancije. ako ne znas odgovor ili ga krijes, ne vrijedjaj i odjebaus.

_________________
mozda je sve sto govorim teska zajebancija, a mozda i zbilja. e to je sad pitanje ....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Linux: Novi Solus 4 - Fortitude
PostPostano: 23 lip 2019, 08:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Linux nije za obicne smrtnike koji traze postavke preko GUI. U korisnikovoj home mapi se nalaze skrivene mape i datoteke sa postavkama za vecinu aplikacija koje koristis. Mozes ih otvoriti u nekom text editoru i izvrsiti promjene, ako ti se ne koristi nano / vim / cat u terminalu.

Problem sa rendanjem fontova obicno je povezan sa izostankom odgovarajucih drivera na OS. Za one koji traze dotjeranu linux distr na koju ce korisnik lako preci sa windowsa tu je Ubuntu koji je prilicno ugladjen. Jedino sa njme nisam imao problema u desktop inacici, ostali kao opensusu i generalno KDE su nocna mora u ono vrijeme. Zadnjih par godina ne koristim linux kao desktop, nego iskuljucivo preko terminal / ssh Debian distru. Glavni os za rad i forumasenje je MacOS.

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Linux: Novi Solus 4 - Fortitude
PostPostano: 23 lip 2019, 12:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Bit cu kratak je napisao/la:
Haj rek da i ja probam linux(mint), da vidim sta moze. Python podrzan iz starta i to. Kad ono, nema drajvera za r9 270, i ne ide mi youtube 60fps. Aj dobro, mala mana. Onda primjetih ne radi scrool kako treba. haj da ubrzam scrool. Kad ono tamo scripte nakve da ukucavam u terimanlu da bi ubrzao scrool misa. Ma zdrao linux. Kad budu osvnovne stvari budu radile, youtube 60fps i namjestanje scrola. Ma zdrao linux do tada. Gui ruless.


Sa Mintom i ja imam loših iskustava zbog zastarelosti hardvera, ali rano si digao ruke od Linuxa generalno. Stvarno ima puno distribucija i nisu sve iste. Svuda imaš mogućnost boot up-a bez instalacije, pa te ne košta skoro ništa (osim blank dvd-a) da narežeš par komada.

Rad u terminalu nije sveto pismo, nauči se za nedelju dve. Stvarno se od Linuxa pravi crni đavo a to uopšte nije.
Malo čovek napregne vijuge i čuda se dese...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Linux: Novi Solus 4 - Fortitude
PostPostano: 23 lip 2019, 12:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Skin od forum teme ovdje je prastar i koristi 62.5% za font size. (10px) Nekad davno se tako radilo jer su stari IE browseri to bolje razumjeli.
To je previše sitno i nečitljivo, Linux to tretira doslovce. S obzirom da skin nema responsive design nepotrebno je % koristiti.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 72 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO