HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 17:46.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 25 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Servisiranje računala - iskustva i savjeti
PostPostano: 20 srp 2019, 16:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Ako vam nešto na računalu ne radi, opišite kvar. Ako ste nešto popravili, pohvalite se.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Servisiranje ručunala - iskustva i savjeti
PostPostano: 20 srp 2019, 16:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Danas sam popravio drugi laptop zaredom, kao i na prvom problem je bio flat cable (ali i fizički oštećen lcd).

Simptomi flat cable problema su linije na zaslonu (vidi sliku). U početku se pojavi jedna, ali kako sedmice i mjeseci odmiču sve ih je više.

Neophodno ga je zamijeniti drugim, ako se već ne mogu naći novi u prodaji.

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Servisiranje ručunala - iskustva i savjeti
PostPostano: 20 srp 2019, 16:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Kako si popravio ekran samo zamenom flat kabla, ako ti je bio i fizički oštećen panel?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Servisiranje ručunala - iskustva i savjeti
PostPostano: 20 srp 2019, 17:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Kako ocistiti ekran na macbookpro? oslikane su tipke na njemu.

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Servisiranje ručunala - iskustva i savjeti
PostPostano: 20 srp 2019, 17:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Sredstvo za čišćenje ekrana i antistatička krpa?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Servisiranje računala - iskustva i savjeti
PostPostano: 20 srp 2019, 19:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Par greški koje sam napravio s prvim laptopom...

- Uvijek dobro proučite hardware svojeg računala.
- Znajte što točno trebate popraviti.
- Potražite specijalizirane forume i odgovore za vaš problem. Iskustva drugih pomažu.
- Odgledajte video ili pdf instrukcije kako popraviti računalo prije no sami krenete na posao.
- Imajte makar univerzalni šrafciger, bez alata nema zanata.





Evo primjera kako ne treba raditi, koristan video... YouTuber u par navrata koristi silu i lomi dio unutar laptopa.
Umjereni pritisak je s vremena na vrijeme potreban, ali brutalna sila nema što tražiti u popravci elektronike.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Servisiranje ručunala - iskustva i savjeti
PostPostano: 20 srp 2019, 19:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
DrMag je napisao/la:
Kako ocistiti ekran na macbookpro? oslikane su tipke na njemu.


Može fotka?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Servisiranje računala - iskustva i savjeti
PostPostano: 20 srp 2019, 20:46 
Offline

Pridružen/a: 10 tra 2019, 15:28
Postovi: 246
Nedavno mi je graficka otisla. Nije sistem mogo butati sa njom, niti do biosa nije moglo. I onda na netu vidim da neki stavljaju pokvarenu graficku(moze i druge kompnente) u rernu na 200 stepeni celzijusa 10 minuta . Imao sam malo nade da ce to uspjeti, medjutim uspjelo je ko san. Radi i dan danas ko nova, ovarclockovana i sve.

_________________
Izučavaći budalizma su budalisti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Servisiranje računala - iskustva i savjeti
PostPostano: 20 srp 2019, 21:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Bit cu kratak je napisao/la:
Nedavno mi je graficka otisla. Nije sistem mogo butati sa njom, niti do biosa nije moglo. I onda na netu vidim da neki stavljaju pokvarenu graficku(moze i druge kompnente) u rernu na 200 stepeni celzijusa 10 minuta . Imao sam malo nade da ce to uspjeti, medjutim uspjelo je ko san. Radi i dan danas ko nova, ovarclockovana i sve.

I crći će ti za maksimum mesec dana.



https://www.youtube.com/watch?v=1AcEt073Uds&t=30s


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Servisiranje računala - iskustva i savjeti
PostPostano: 20 srp 2019, 21:10 
Offline

Pridružen/a: 10 tra 2019, 15:28
Postovi: 246
Carmello Šešelj je napisao/la:
Bit cu kratak je napisao/la:
Nedavno mi je graficka otisla. Nije sistem mogo butati sa njom, niti do biosa nije moglo. I onda na netu vidim da neki stavljaju pokvarenu graficku(moze i druge kompnente) u rernu na 200 stepeni celzijusa 10 minuta . Imao sam malo nade da ce to uspjeti, medjutim uspjelo je ko san. Radi i dan danas ko nova, ovarclockovana i sve.

I crći će ti za maksimum mesec dana.




Proslo je jedno 6 mjeseci od kad sam to uradio, i jos radi, overclockovana. Iskreno da ti kazem kad pokrenem 3d, samo cekam da grohne. Ali ona radi i radi. Ne radi ti link na youteube nesto.

_________________
Izučavaći budalizma su budalisti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Servisiranje ručunala - iskustva i savjeti
PostPostano: 20 srp 2019, 21:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Carmello Šešelj je napisao/la:
Sredstvo za čišćenje ekrana i antistatička krpa?


ne pomaze. mislim da je ispod stakla. ranije sam koristio jedan polovan, mislio sam da ga je netko drzao na suncu, pa mu toplina odlijepila zastitno staklo.. Medjutim i na ovom novom se pojavljuje ista stvar. na macbook i tipke su lose, na command se ogulila djelomicmno boja sa donje strane tipke.

Ostalo ocjena 9/10.

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Servisiranje ručunala - iskustva i savjeti
PostPostano: 20 srp 2019, 21:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
DrMag je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
Sredstvo za čišćenje ekrana i antistatička krpa?


ne pomaze. mislim da je ispod stakla. ranije sam koristio jedan polovan, mislio sam da ga je netko drzao na suncu, pa mu toplina odlijepila zastitno staklo.. Medjutim i na ovom novom se pojavljuje ista stvar. na macbook i tipke su lose, na command se ogulila djelomicmno boja sa donje strane tipke.

Ostalo ocjena 9/10.


Onda je trajno oštećenje. Ja sam ispravan zaslon našao za 8 eura. Na starom je zbog pritiska nastala fleka, kao da se izlila tinta ispod stakla.

Gledao sam tutorijale nekog tipa iz SAD, ima printer s providnom folijom. Sam obnavlja stare tipkovnice, dosta dobar kanal na YouTube. Odgledao sam mu sigurno polovicu videa, ako ne i više.

https://www.youtube.com/user/adric22


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Servisiranje računala - iskustva i savjeti
PostPostano: 20 srp 2019, 21:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Bit cu kratak je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
I crći će ti za maksimum mesec dana.




Proslo je jedno 6 mjeseci od kad sam to uradio, i jos radi, overclockovana. Iskreno da ti kazem kad pokrenem 3d, samo cekam da grohne. Ali ona radi i radi. Ne radi ti link na youteube nesto.

Stavio sam link ispod. Možda je kod tebe stvarno bio problem sa bga kuglama, pa si ih pretopio da ponovo legnu kako treba na PCB, ali većina stručnjaka kaže da obično bude u pitanju mrtav čip, a ne kugle koje ga spajaju na PCB, i da ga tim pečenjem samo malo ispomeraš, pa radi još neko kratko vreme. Inače to stavljanje u rernu služi da se poprave te zalemljene kugle, a ne sam čip.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Servisiranje računala - iskustva i savjeti
PostPostano: 20 srp 2019, 21:52 
Offline

Pridružen/a: 10 tra 2019, 15:28
Postovi: 246
Carmello Šešelj je napisao/la:
Bit cu kratak je napisao/la:


Proslo je jedno 6 mjeseci od kad sam to uradio, i jos radi, overclockovana. Iskreno da ti kazem kad pokrenem 3d, samo cekam da grohne. Ali ona radi i radi. Ne radi ti link na youteube nesto.

Stavio sam link ispod. Možda je kod tebe stvarno bio problem sa bga kuglama, pa si ih pretopio da ponovo legnu kako treba na PCB, ali većina stručnjaka kaže da obično bude u pitanju mrtav čip, a ne kugle koje ga spajaju na PCB, i da ga tim pečenjem samo malo ispomeraš, pa radi još neko kratko vreme. Inače to stavljanje u rernu služi da se poprave te zalemljene kugle, a ne sam čip.


Ma znam ja sve to. Reboling sto rade i te stvari. Znam i da na toj temperaturi let se topi i zaletuje ponovo kad se izvadi iz rerne. I to je ideja da se stavlja u rernu. Vec sam ja gledao novu graficku da kupim, mislio sam da nema sanse da to uspije. ali je uspjelo. A cip da je otisao, jedino tajvanski TSMC bi mozda nesta mogao da uradi za par miliona USD.

_________________
Izučavaći budalizma su budalisti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Servisiranje ručunala - iskustva i savjeti
PostPostano: 20 srp 2019, 23:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
DrMag je napisao/la:
Kako ocistiti ekran na macbookpro? oslikane su tipke na njemu.

Ti neki siledžija. Kako je to moguće.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Servisiranje računala - iskustva i savjeti
PostPostano: 20 srp 2019, 23:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Bit cu kratak je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
Stavio sam link ispod. Možda je kod tebe stvarno bio problem sa bga kuglama, pa si ih pretopio da ponovo legnu kako treba na PCB, ali većina stručnjaka kaže da obično bude u pitanju mrtav čip, a ne kugle koje ga spajaju na PCB, i da ga tim pečenjem samo malo ispomeraš, pa radi još neko kratko vreme. Inače to stavljanje u rernu služi da se poprave te zalemljene kugle, a ne sam čip.


Ma znam ja sve to. Reboling sto rade i te stvari. Znam i da na toj temperaturi let se topi i zaletuje ponovo kad se izvadi iz rerne. I to je ideja da se stavlja u rernu. Vec sam ja gledao novu graficku da kupim, mislio sam da nema sanse da to uspije. ali je uspjelo. A cip da je otisao, jedino tajvanski TSMC bi mozda nesta mogao da uradi za par miliona USD.

Ali svaka čast i čipu kad je preživeo 200C deset minuta. Taj reballing se radi maksimalno dva minuta, da ne bi spalio čip.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Servisiranje ručunala - iskustva i savjeti
PostPostano: 20 srp 2019, 23:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
BBC je napisao/la:
DrMag je napisao/la:
Kako ocistiti ekran na macbookpro? oslikane su tipke na njemu.

Ti neki siledžija. Kako je to moguće.

Ni meni nije jasno, kao da je sedeo na sklopljenom laptopu pet dana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Servisiranje ručunala - iskustva i savjeti
PostPostano: 21 srp 2019, 04:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2011, 22:11
Postovi: 7952
DrMag je napisao/la:
Kako ocistiti ekran na macbookpro? oslikane su tipke na njemu.

Poznat problem sa Macbook narocito ako je stariji model .
Negdje 2009 su probali smanjiti visinu tastera da ne dotice display, ali i dalje se desava, narocito ako se nosi u tijesnoj laptop torbi.
Ako je pod garancijom, nema problema, zamijenice ga. :zubati

Ako nemas garanciju, evo nekih ideja, ali mrka ti je kapa:
https://apple.stackexchange.com/questions/45923/how-to-clean-off-keyboard-marks-on-screen


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Servisiranje računala - iskustva i savjeti
PostPostano: 21 srp 2019, 06:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Što skraćuje život hard diska?
Kako da znate da će vam HD uskoro otkazati?
Koje aplikacije koristiti u dijagnostici?



Ne predug ali informativan video o hard diskovima.

Inače, prešao sam prije mjesec dana na SSD iz znatiželje, više nego iz potrebe.
Drive od 120 GB više ne košta ni 30 eura...
Disk je ultra brz, zero noise, baš nikakav zvuk ne proizvodi, računalo gasi bukvalno za 2-3 sekunde.

Koga ne mrzi praviti backup, vrijedi ga uzeti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Servisiranje ručunala - iskustva i savjeti
PostPostano: 21 srp 2019, 09:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
BBC je napisao/la:
DrMag je napisao/la:
Kako ocistiti ekran na macbookpro? oslikane su tipke na njemu.

Ti neki siledžija. Kako je to moguće.


Cuj siledzija. imam drugi HP laptop 12 godina star packe na displayu nema, jedino se izlizala ctrl tipka. Napisao sam gore, prije ovog posve novog macbookpro (osobno ga otpakirao), koristio sam polovan koji takodjer imao vec saren display. Nema tu nikakve sile, nijr gaming mashina, vec stroj za uredske alate.

To se ne primijeti tijekom rada.


bezimeni12 je napisao/la:
DrMag je napisao/la:
Kako ocistiti ekran na macbookpro? oslikane su tipke na njemu.

Poznat problem sa Macbook narocito ako je stariji model .
Negdje 2009 su probali smanjiti visinu tastera da ne dotice display, ali i dalje se desava, narocito ako se nosi u tijesnoj laptop torbi.
Ako je pod garancijom, nema problema, zamijenice ga. :zubati

Ako nemas garanciju, evo nekih ideja, ali mrka ti je kapa:
https://apple.stackexchange.com/questions/45923/how-to-clean-off-keyboard-marks-on-screen


:palacgore1

Model prije ovogodisnjeg. Pod garancijom je, No ne da mi se nakon par mjeseci ponovo peglati sa migracijom svih alata i podataka.

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Servisiranje računala - iskustva i savjeti
PostPostano: 21 srp 2019, 10:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
buenos aires je napisao/la:
Što skraćuje život hard diska?
Kako da znate da će vam HD uskoro otkazati?
Koje aplikacije koristiti u dijagnostici?



Ne predug ali informativan video o hard diskovima.

Inače, prešao sam prije mjesec dana na SSD iz znatiželje, više nego iz potrebe.
Drive od 120 GB više ne košta ni 30 eura...
Disk je ultra brz, zero noise, baš nikakav zvuk ne proizvodi, računalo gasi bukvalno za 2-3 sekunde.

Koga ne mrzi praviti backup, vrijedi ga uzeti.

Šta ti inače koristiš, Pentium 2, pa si tek sada otkrio SSD? Mehanički diskovi će da prestanu da se prozvode za par godina jer su prevaziđena tehnologija, a ovaj "vredi probati SSD". Jel ti tvoj Hard povezuješ preko IDE kontrolera?Jel vredi preći i sa SDRAM na DDR2 memoriju? Takođe, imaš i USB 2.0, umesto USB 1.0. A zamisli, napravili su i procesore sa više jezgara. :eek Čudo kako tehnologija napreduje. Predviđaju da ćemo jednog dana imati i grafičke kartice, mada mi to zvuči suludo.

Naravno da ne proizvodi nikakav zvuk, kad nema pokretne delove.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Servisiranje računala - iskustva i savjeti
PostPostano: 17 kol 2019, 15:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Hybrid HDD, HHD/SSD se nekako sjebao. Linux neće grafiku da upali, emergency mode.

Vrti se tamo ovamo, gledaj logs probaj svašta. I odem u BIOS ugasim FastBoot, restarta se i traži mi BIOS (UEFI) password. Koji klinac. Probam što mi palo na pamet iako se ne sjećam da sam tu password ikada postavljao. Ne ide.
Već ljut na sebe mislim se idiote kako možeš jedinu pouzdanu zaštitu protiv kradljivaca Notebooks stavljati a da zaboraviš password. UEFI password ide u poseban chip, ne u BIOS chip. I već se pomalo pomirio sa tim da moram u trgovinu i novi kupiti a ovaj baciti. Jer kad se Notebook ukrade sve što mogu ja može i lopov uraditi.

I vrti se još malo, nikad ne odustajem lako kad je Informatika u pitanju. I naletim na glasine da je ASUS sa svojim BIOS update sjebao stvar pa se ušutili. Na isti datum imali u kratkom vremenu BIOS 206 i BIOS 207 update. Naletim na jednom mjestu da možeš BIOS update file staviti na USB, fat32 formatiran i pritiskom kombinacija na keyboard prisiliti flash. Probam i stvarno uspjelo. Dokaz više da je ASUS svjestan da je zajebao stvar, čim su tako nešto uopće dozvolili. Jer, valja napomenuti, sve što ja mogu uraditi može i kradljivac.

Popravili su stvar.

Taj drugi problem je sigurno bilo gašenje Notebook na dugme. Fsck iz Live USB pomogao srediti stvar.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Servisiranje računala - iskustva i savjeti
PostPostano: 17 kol 2019, 15:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Praobao da izvadiš bateriju iz ploče i tako vrstiš BIOS na fabrička podešavanja?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Servisiranje računala - iskustva i savjeti
PostPostano: 17 kol 2019, 15:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Uradio 3 puta, ostavio pola sata vani, kratko spojio plus/minus bez baterije. UEFI password nije šala.
Ostaje jedino zamjena malog chip-a ili matične ploče.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Servisiranje računala - iskustva i savjeti
PostPostano: 17 kol 2019, 15:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Mislim da nisam u pravu. Taj fazon da prisiliš PC da napravi BIOS reflash (uopće da može zaobići glavnu UEFI zaštitu) je bio dozvoljen sa starom (lošom) BIOS verzijom.
Logika bi nam rekla da je to uvijek dostupno u ASUS računalima. Mislim da je to nešto što je bilo za njihove servise da im ne krade vrijeme kad takva računala dolaze na service. Pa po zlu, puno servisa, neko će to već napisati negdje na Internetu.

Naime problem sa resetiranjem BIOS-a na tvorničke postavke je taj da on to uradi, ali opet gleda UEFI chip ima li password zadan. Mislim da su sa 207 update jednostavno u kodu napravili, vidi jel 206 verzija, ako je i ima UEFI password izbriši je i restiraj UEFI chip na praznu password. Da poprave što su zajebali.

Što bi opet logikom značilo da siljenje reflasha neće pomoći ubuduće, ako UEFI ima od User-a postavljen password. Ko zna, sve je to crna rupa.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 25 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO