HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 16:38.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 47 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Moore's law i procesori
PostPostano: 07 stu 2018, 22:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Napokon se kreće u dobrom smjeru. Sviđa mi se ovo jako. Ali da ne objašnjavam pročitajte. I ostavite komentar.

Citat:
TO KEEP PACE WITH MOORE'S LAW, CHIPMAKERS TURN TO 'CHIPLETS'

AMD's new Epyc server processor combines eight "chiplets."AMD
IN 2016, THE chip industry’s clock ran out.

slika

For 50 years, the number of transistors that could be squeezed onto a piece of silicon had increased on a predictable schedule known as Moore’s law. The doctrine drove the digital evolution from minicomputers to PCs to smartphones and the cloud by cramming more transistors onto each generation of microchip, making them more powerful. But as the smallest features of transistors reached about 14 nanometers, smaller than the tiniest viruses, the industry fell off its self-imposed pace. The 2016 edition of a biennial report that usually renewed an industry pledge to sustain Moore’s law abandoned that focus to consider alternative paths forward. “We're seeing Moore's law slowing,” says Mark Papermaster, chief technology officer at chip designer AMD. “You’re still getting more density but it costs more and takes longer. It’s a fundamental change.”

That slowdown is forcing chipmakers to look for alternate ways to boost computers’ performance—and convince customers to upgrade. Papermaster is part of an industry-wide effort around a new doctrine of chip design that Intel, AMD, and the Pentagon all say can help keep computers improving at the pace Moore’s law has conditioned society to expect.

The new approach comes with a snappy name: chiplets. You can think of them as something like high-tech Lego blocks. Instead of carving new processors from silicon as single chips, semiconductor companies assemble them from multiple smaller pieces of silicon—known as chiplets. “I think the whole industry is going to be moving in this direction,” Papermaster says. Ramune Nagisetty, a senior principal engineer at Intel, agrees. She calls it “an evolution of Moore’s law.”

Chip chiefs say chiplets will enable their silicon architects to ship more powerful processors more quickly. One reason is that it’s quicker to mix and match modular pieces linked by short data connections than to painstakingly graft and redesign them into a single new chip. That makes it easier to serve customer demand, for example for chips customized to machine learning, says Nagisetty. New artificial-intelligence-powered services such as Google’s Duplex bot that makes phone calls are enabled in part by chips specialized for running AI algorithms.

Chiplets also provide a way to minimize the challenges of building with cutting-edge transistor technology. The latest, greatest, and smallest transistors are also the trickiest and most expensive to design and manufacture with. In processors made up of chiplets, that cutting-edge technology can be reserved for the pieces of a design where the investment will most pay off. Other chiplets can be made using more reliable, established, and cheaper techniques. Smaller pieces of silicon are also inherently less prone to manufacturing defects.

AMD tested its chiplet approach last year, with a server processor called Epyc made by bundling four chiplets. That helped AMD’s chip offer more data bandwidth to memory and other components than competing server chips from Intel with more conventional designs, Papermaster says. His engineers estimate that making Epyc as a single, large chip would have almost doubled the manufacturing cost. On Tuesday in San Francisco, Papermaster announced a more powerful second-generation Epyc chip, a literal doubling down on the Lego-brick chiplet strategy. It’s made with eight chiplets.

Intel has begun shipping its own modular designs. One of them shows how chiplets aren’t just for high-end server chips, and could end up in your next laptop.

Earlier this year, Intel announced a processor for mobile PCs that combines an Intel CPU with a custom-designed graphics module from AMD. It’s the first time Intel has packaged a core from another company into its main line of PC processors. Combining the components chiplet-style allows them to work together more closely than if the graphics processor were a separate component, says Nagisetty. The combined processor is already shipping in laptops from Dell and HP. Intel plans to ship many more chiplet-based processors, Nagisetty says, declining to share details. “Intel has a very deep roadmap for chiplets,” she says. “This is the future.” In September, Intel acquired a company called NetSpeed Systems, which develops tools and technology needed for chiplet processors.

The Pentagon is also counting on chiplets. The Lego strategy to chip building is part of a $1.5 billion Darpa research project called the Electronics Resurgence Initiative attempting to sustain computing advances even as Moore’s law fades.

Under that program, chip experts at universities, defense contractors, and semiconductor companies will get paid to advance and prove out the chiplet approach. Darpa also wants to catalyze the development of standards that would enable chiplets from different companies to work together. Intel, which is working with Darpa, said in July that it would make available royalty-free an interconnect technology that can be used for chiplets.

Papermaster at AMD is trying to use the chip industry’s post-Moore’s law moment to become more competitive. In 2003 AMD introduced 64-bit processors for consumer PCs ahead of rival Intel. More recently, AMD has struggled. Prior to Epyc, it has not introduced a new chip for servers, including the fast-growing cloud computing market, in several years.

Last year’s Epyc chip, with the chiplet design, enabled AMD to nibble back into that market. Figures from Mercury Research show that in 2016 the company shipped fewer than 1 percent of server chips, down from a high of 26 percent 10 years earlier. Today AMD has 1.6 percent of the server market, with the remainder belonging to Intel.

The new Epyc chip announced today has a shot at continuing that momentum. It’s made by Taiwanese chip foundry TSMC with 7-nanometer transistors. Apple used the same technology in a chip for its newest iPhones designed to run AI programs. Intel has suffered delays getting its equivalent generation of smaller transistors production ready, and doesn’t expect to launch them until next year. “This is a historic moment for AMD where they have a chance to reposition the company as a real competitor for Intel,” says Kevin Krewell, who follows the semiconductor market at analysts Tirias Research.

CORRECTED, Nov. 6, 7:55PM: A previous version of this article included a photo that was incorrectly labeled as the first generation of the Epyc chip.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 08 stu 2018, 12:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Ako sam dobro shvatio, umesto jednog velikog procesora, imaćemo mini "matičnu ploču" sa nekoliko manjih procesora na njoj? Mogli bi da stave i RAM na to, pa da služi kao cache memorija, ako je komunikacija između tih chipleta brza kao što tvrde. To bi oslobodilo mesto za više tranzistora na samim chipletima. Ali nekako sumnjam da komunikacija između njih može da bude toliko brza, nego kada je sve na jednom čipu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 08 stu 2018, 15:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ne moraš sumnjati, riješili su to. Kako je danas CPU/GPU upakiran, to će uvećati i isto tako pakirati chiplets.

Ovo je dobro jer će otvoriti vrata malim proizvođačima i jako pojačati konkurenciju. Jeftinije praviti. AMD ima nekih ideja da čitavu matičnu ploču od toga napravi, ili bar koliko se da.
Pentagon je zainteresiran pa je i to garant uspjeha.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 08 stu 2018, 16:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Ali CPU i GPU su upakovani na istom čipu, a ovo su, koliko shvatam, više čipova na mini ploči, povezani nekim ekvivalentom PCI-E lane-ova. Verovatno daleko brže nego komunikacija preko PCI-E lane, ali opet sigurno sporije nego kada su deo istog čipa. Ali da, sigurno će rešiti taj problem, nisu budale da ulažu pare u razvoj toga, da ne ne veruju da je izvodljivo.

Ono što mi je najveće iznenađenje u tom članku je da će Intel ugrađivati AMD integrisanu grafiku u svoje procesore.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 08 stu 2018, 17:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Otkud ti to. U većini slučajeva CPU i GPU su dva fizički odvojena procesora. Leže ispod istog hladnjaka pa možda ti se zato pričinilo.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 08 stu 2018, 17:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Pa i jezgra u samom multicore CPU su fizički odvojena, ako već teraš mak na konac.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 27 srp 2019, 15:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Koliko su udarili glavom u zid govori i činjenica da moj notebook model (5 godina star) nema po oglasima polovan ispod 400-500 €. Bar to što sam gledao, uzimam moj kao referencu jer druge nemam. Izgrebani, izudarani, sa oštećenjima, ali ipak se prodaju za 500-600 €.
Jednostavno moj i7 CPU je još uvijek moderan jer ne mogu više smanjivati stvari.

Kad se sjetim prije 15-20 godina, laptop koji je bio samo 2-3 godine star mogao si kupiti za doslovce nikakav novac. Intel i AMD štancali nove i bolje procesore, ljudi kupovali i rješavali se starih. Danas imaš veliku šansu da platiš nov 700-900 € i da bude sporiji od tvog starog 7 godina.

Ako neko želi poslušati moj savjet. taj je da sebi kupuju notebook polovne preko oglasa.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 27 srp 2019, 15:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30059
Jasno mi je zašto je proizvodnja jeftinija i to je dobro.

Ali kako ovaj čip može biti brži? Izgleda brzina manje više ostaje ista, samo će eventualno moći obraditi više stvari paralelno?

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 27 srp 2019, 15:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Valjda to riješe sa "širim" bus vodovima. Layers u pločama su jedino što mogu slagati koliko hoće, samim tim i vodove.
Poanta je u paralelnom procesingu, ovim se jako povećava. Kako će to prenijeti im lakši posao.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 27 srp 2019, 16:29 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68203
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Fizika ograničava da to raste u unedogled, a bez povećavanja fizičke veličine.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 27 srp 2019, 16:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Te chiplete za sada radi samo AMD, koiko sam shvatio. I već su na 7nm proizvodnji. Intel i dalje radi klasične procesore, još uvek su na 14nm proizvodnji i opet imaju više IPC (instructions per cycle) od AMD. 14nm Intel jezgro je brže od 7nm AMD jezgra. Ali zato AMD može da nagura 64 jezgra u desktop procesor, a intel samo 8 (ako ne računamo serverske Xeone, koji koštaju od 5000€ naviše). Doduše, normalnom korisniku je 8 core sasvim dovoljan, profesionalcima je Threadripper od 64 jezgra (128 logičkih) dar sa neba, jer ne koštaju bubreg i prvorođenog sina, za razliku od intelovih Xeona sa mnogo jezgara (i to klokovanih na smešni radni takt).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 27 srp 2019, 16:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
BBC je napisao/la:
Koliko su udarili glavom u zid govori i činjenica da moj notebook model (5 godina star) nema po oglasima polovan ispod 400-500 €. Bar to što sam gledao, uzimam moj kao referencu jer druge nemam. Izgrebani, izudarani, sa oštećenjima, ali ipak se prodaju za 500-600 €.
Jednostavno moj i7 CPU je još uvijek moderan jer ne mogu više smanjivati stvari.

Kad se sjetim prije 15-20 godina, laptop koji je bio samo 2-3 godine star mogao si kupiti za doslovce nikakav novac. Intel i AMD štancali nove i bolje procesore, ljudi kupovali i rješavali se starih. Danas imaš veliku šansu da platiš nov 700-900 € i da bude sporiji od tvog starog 7 godina.

Ako neko želi poslušati moj savjet. taj je da sebi kupuju notebook polovne preko oglasa.

Ja imam i5 6600k overclockovan na 4,5ghz, i pošto sam mu kupio cooler master vazdušni hladnjak velik ko kuća, ni sad po najvećim vrućinama ne prelazi 50° i to dok ga mučim u Aidi 20 minuta. Mogu još da ga dignem, ali bi onda morao da povećam voltažu na 1.3, a to mi se ne radi. Dobici bi ionako bili minimalni. Nemam nameru da ga menjam još godinama.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 27 srp 2019, 16:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
BBC je napisao/la:
Koliko su udarili glavom u zid govori i činjenica da moj notebook model (5 godina star) nema po oglasima polovan ispod 400-500 €. Bar to što sam gledao, uzimam moj kao referencu jer druge nemam. Izgrebani, izudarani, sa oštećenjima, ali ipak se prodaju za 500-600 €.
Jednostavno moj i7 CPU je još uvijek moderan jer ne mogu više smanjivati stvari.

Kad se sjetim prije 15-20 godina, laptop koji je bio samo 2-3 godine star mogao si kupiti za doslovce nikakav novac. Intel i AMD štancali nove i bolje procesore, ljudi kupovali i rješavali se starih. Danas imaš veliku šansu da platiš nov 700-900 € i da bude sporiji od tvog starog 7 godina.

Ako neko želi poslušati moj savjet. taj je da sebi kupuju notebook polovne preko oglasa.

Jel ti samo laptopove imaš? Ne treba ti nijedan "pravi" kompjuter?

Ja se grozim laptopova. *** se napuni prašinom za tri meseca, a ja nemam kompresor. Pregrajavaju se. Slabiji su. Beskorisne mašine, ako ti baš nije neophodna mobilnost.

Desktop i tablet savršena kombinacija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 27 srp 2019, 16:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30059
Carmello Šešelj je napisao/la:
BBC je napisao/la:
Koliko su udarili glavom u zid govori i činjenica da moj notebook model (5 godina star) nema po oglasima polovan ispod 400-500 €. Bar to što sam gledao, uzimam moj kao referencu jer druge nemam. Izgrebani, izudarani, sa oštećenjima, ali ipak se prodaju za 500-600 €.
Jednostavno moj i7 CPU je još uvijek moderan jer ne mogu više smanjivati stvari.

Kad se sjetim prije 15-20 godina, laptop koji je bio samo 2-3 godine star mogao si kupiti za doslovce nikakav novac. Intel i AMD štancali nove i bolje procesore, ljudi kupovali i rješavali se starih. Danas imaš veliku šansu da platiš nov 700-900 € i da bude sporiji od tvog starog 7 godina.

Ako neko želi poslušati moj savjet. taj je da sebi kupuju notebook polovne preko oglasa.

Jel ti samo laptopove imaš? Ne treba ti nijedan "pravi" kompjuter?

Ja se grozim laptopova. *** se napuni prašinom za tri meseca, a ja nemam kompresor. Pregrajavaju se. Slabiji su. Beskorisne mašine, ako ti baš nije neophodna mobilnost.

Desktop i tablet savršena kombinacija.


Laptopi su puno napredovali od kad si ih zadnji put koristio.

Danas se ne griju, posebno ako stavis ssd. Ne treba ih cistit od prasine osim obrisat izvana.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 27 srp 2019, 17:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Kako ih ne treba čistiti od prašine kad imaju otvore za usis vazduha za hlađenje. Ako je vazduh pun prašine, deo će ti ostati u laptopu i posle određenog vremena će toliko zagušiti ventilator da će prestati da se vrti. I kakve veze ima SSD, CPU i GPU greju, ovo ostalo je smešno u odnosu na ta dva čipa.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 27 srp 2019, 17:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30059
Carmello Šešelj je napisao/la:
Kako ih ne treba čistiti od prašine kad imaju otvore za usis vazduha za hlađenje. Ako je vazduh pun prašine, deo će ti ostati u laptopu i posle određenog vremena će toliko zagušiti ventilator da će prestati da se vrti.


Pa upravo zato jer se manje griju, pa manje radi ventilator. Ako manje radi ventilator onda ulazi manje prasine itd.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 27 srp 2019, 17:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Apple, kompanija koja ne veruje da elektroniku treba hladiti, nema skoro nikakve otvore za protok vazduha i pušta cpu i gpu da dođu na 100° i u roku od par minuta počnu thermalthrotle, smanje radni takt za dve trećine i praktično imaš tri puta slabiji kompjuter nego što si bi trebao da bude. A platio si ga po ceni novog automobila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 27 srp 2019, 17:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30059
Heh, nisam nikad imao Apple tako da ti vjerujem na riječ. Trenutno imam skoro 3 godine star Dell koji nikako da se pokvari. U napasti sam da ga stučem čekićem jer mjerkam jedan Lenovo.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 27 srp 2019, 17:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Nemoj da ga menjaš ako ti završava posao. Samo idi kod nekog ko ima kompresor i izduvaj mu gomilu prašine koja se neizbežno nakupila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 27 srp 2019, 17:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30059
Pa u tom i jest problem. I dalje odlično radi pa nemam izgovor mijenjati ga.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 27 srp 2019, 17:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Carmello Šešelj je napisao/la:
BBC je napisao/la:
Koliko su udarili glavom u zid govori i činjenica da moj notebook model (5 godina star) nema po oglasima polovan ispod 400-500 €. Bar to što sam gledao, uzimam moj kao referencu jer druge nemam. Izgrebani, izudarani, sa oštećenjima, ali ipak se prodaju za 500-600 €.
Jednostavno moj i7 CPU je još uvijek moderan jer ne mogu više smanjivati stvari.

Kad se sjetim prije 15-20 godina, laptop koji je bio samo 2-3 godine star mogao si kupiti za doslovce nikakav novac. Intel i AMD štancali nove i bolje procesore, ljudi kupovali i rješavali se starih. Danas imaš veliku šansu da platiš nov 700-900 € i da bude sporiji od tvog starog 7 godina.

Ako neko želi poslušati moj savjet. taj je da sebi kupuju notebook polovne preko oglasa.

Jel ti samo laptopove imaš? Ne treba ti nijedan "pravi" kompjuter?

Ja se grozim laptopova. *** se napuni prašinom za tri meseca, a ja nemam kompresor. Pregrajavaju se. Slabiji su. Beskorisne mašine, ako ti baš nije neophodna mobilnost.

Desktop i tablet savršena kombinacija.


Ne da mi se sjediti na jednom mjestu. Volim sjediti za stolom pa ga prebacim na pod i legnem. Zdravije za leđa i kralježnicu. Ili držati na sebi i biti potpuno naslonjen na kauču.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 27 srp 2019, 17:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Meni za to služi tablet od 10 inča.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 27 srp 2019, 17:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Naša Kvačica je napisao/la:
Heh, nisam nikad imao Apple tako da ti vjerujem na riječ. Trenutno imam skoro 3 godine star Dell koji nikako da se pokvari. U napasti sam da ga stučem čekićem jer mjerkam jedan Lenovo.


To je sljedeća kineska firma koju će Amerikanci napasti. Jako konkurentne cijene imaju i puno zarađuju.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 27 srp 2019, 17:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30059
BBC je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:
Heh, nisam nikad imao Apple tako da ti vjerujem na riječ. Trenutno imam skoro 3 godine star Dell koji nikako da se pokvari. U napasti sam da ga stučem čekićem jer mjerkam jedan Lenovo.


To je sljedeća kineska firma koju će Amerikanci napasti. Jako konkurentne cijene imaju i puno zarađuju.


Nece valjda. Pa nastali su od IBMa. :neznam

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 27 srp 2019, 17:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
A i desktopom upravljam iz kreveta bežičnom tastaturom i mišem, i činjenicom da je povezan na televizor od 55" koji stoji na stolu odmah pored kreveta gde su mi noge, tako da vidim sve kao da sedim za stolom sa monitorom, čak i bolje.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 47 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO