HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 19:17.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 47 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 27 srp 2019, 17:32 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30068
A jeste vi komforni. A ja trazim kupiti stazu za hodanje sa stalkom za laptop.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 27 srp 2019, 17:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Naša Kvačica je napisao/la:
BBC je napisao/la:

To je sljedeća kineska firma koju će Amerikanci napasti. Jako konkurentne cijene imaju i puno zarađuju.


Nece valjda. Pa nastali su od IBMa. :neznam

Nisu nastali, nego su kupili IBM odeljenje koje je pravilo PC kompjutere. IBM danas pravi superkompjutere, i istražuje veštačku inteligenciju i tako to. Lenovo kupuje komponente od Amera i Koreanaca i sklapa ih u laptopove. Koji i nisu uopšte loši, kada ih uporediš sa *** tipa HP na primer.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 27 srp 2019, 17:35 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30068
Carmello Šešelj je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:

Nece valjda. Pa nastali su od IBMa. :neznam

Nisu nastali, nego su kupili IBM odeljenje koje je pravilo PC kompjutere. IBM danas pravi superkompjutere, i istražuje veštačku inteligenciju i tako to. Lenovo kupuje komponente od Amera i Koreanaca i sklapa ih u laptopove. Koji i nisu uopšte loši, kada ih uporediš sa *** tipa HP na primer.


Ja sam se zarekao HP mi više pod ruke neće doć.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 27 srp 2019, 17:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Thinkpad razvojno odjeljenje, ne IBM.
Kako su mi ti laptopi išli na živce teško je objasniti riječima. Svaki otisak prsta se na njima vidio.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 27 srp 2019, 17:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Naša Kvačica je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
Nisu nastali, nego su kupili IBM odeljenje koje je pravilo PC kompjutere. IBM danas pravi superkompjutere, i istražuje veštačku inteligenciju i tako to. Lenovo kupuje komponente od Amera i Koreanaca i sklapa ih u laptopove. Koji i nisu uopšte loši, kada ih uporediš sa *** tipa HP na primer.


Ja sam se zarekao HP mi više pod ruke neće doć.

Pametna odluka, najgore od najgoreg. Moj je radio na 80° u idle, dobar jedino za grejanje prostorija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 24 kol 2019, 13:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:12
Postovi: 2503
Dobar laptop se da kupit za već oko 1000€ koji će služit godinama, ukoliko se pravilno održava. Dok je pod jamstvenom obavezno dat na čišćenje kod ovlaštenog servisa, što dođe oko 200kn u Zg, svakih 12-18mj, jer garancija ne pokriva termalne štete. Kad istekne jamstva sam očistiš sam i ćao, ili platiš oko 100kn kod neovlaštenog servisa.

Sad pc ili laptop, prije par godina bi rekao bez razmišljanja pc, ali sada em zbog snage prosječnog laptopa em zbog pada cijene, em prostora što zauzima, više sam za laptop.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 24 kol 2019, 13:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Šta je "čišćenje". Jel stave kvalitetniju pastu za hlađenje ? Ako nisu bacaš novac bezveze.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 24 kol 2019, 13:45 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30068
Što bi bio "dobar laptop" nije baš svakome isto, ovisi za što služi.

Nekome je i previše dobar laptop od 500€, a nekome je minimum dobar laptop od 3000€.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 24 kol 2019, 13:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:12
Postovi: 2503
BBC je napisao/la:
Šta je "čišćenje". Jel stave kvalitetniju pastu za hlađenje ? Ako nisu bacaš novac bezveze.


Jesi ikad vidio laptop star 2/3/4/5 godina, koji nikad nije čišćen?
Ako nisi, nemoj čistit svoj stolni pc bar godinu dana, onda otvori stranicu i stanje umnoži sa 2-3 puta, pošto tak izgleda.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 24 kol 2019, 13:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Uguraš tanku oštru stvar u otvor za ventilator da spriječiš nekontrolirano vrćenje ili oštećenje uslijed naglih vibracija. I dok to radiš usisivačem, preko svih otvora, usisaš iznutra dlake i prašinu. To ti urade za 200 KN. Što jači usisivač bolje urađen posao. Ali ne zaboravi držati ventilator mirnim da se ne okreće.

Sve dok ne stave skuplju i kvalitetniju termalnu pastu nisu ti baš ništa uradili. To im nije skupo, jeftino je. Ali im uzima puno vremena.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 24 kol 2019, 13:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:12
Postovi: 2503
Naša Kvačica je napisao/la:
Što bi bio "dobar laptop" nije baš svakome isto, ovisi za što služi.

Nekome je i previše dobar laptop od 500€, a nekome je minimum dobar laptop od 3000€.


Pričam o prosječnog osobi, koja će koristit officu365, odigrat nešto povremeno, malo čačkat u gimpu/photoshopu i sl.
Te će imat mira slijedećih 3-5 godina.

Ne o profesionalnog uporabi, uostalom opremu za takvu namjenu svaka normalna firma plaća zaposlenicima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 24 kol 2019, 13:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Naša Kvačica je napisao/la:
Što bi bio "dobar laptop" nije baš svakome isto, ovisi za što služi.

Nekome je i previše dobar laptop od 500€, a nekome je minimum dobar laptop od 3000€.


Dobar notebook ti je jednostavno isti model kojeg pronađeš jeftinijeg za 200€ na drugom mjestu. Traži vremena i malo vještine za pronaći.

Inače često čujem da su u BiH jeftini notebooks. Jesu jeftini ali prodaju zastarjeli škart. Stvari koje su im stajale na lageru pa čak i godinama, nove ali ipak. Kad ljudi gledjau samo cijenu kupe i ostalo ih ne zanima.
To je i logično. Trgovac ima kuću, trgovac ima u prizemlju svoj lokal za kojeg ne plaća ništa, trgovac iz inata drži cijene i neće da prodaje jeftinije. Kad cijene već padnu ono što prodaje je staro sranje.
Jedan prijatelj tako radi i on je stvarno iskreno ufuran da pomaže društvu i daje im jeftine produkte.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 24 kol 2019, 13:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:12
Postovi: 2503
BBC je napisao/la:
Uguraš tanku oštru stvar u otvor za ventilator da spriječiš nekontrolirano vrćenje ili oštećenje uslijed naglih vibracija. I dok to radiš usisivačem, preko svih otvora, usisaš iznutra dlake i prašinu. To ti urade za 200 KN. Što jači usisivač bolje urađen posao. Ali ne zaboravi držati ventilator mirnim da se ne okreće.

Sve dok ne stave skuplju i kvalitetniju termalnu pastu nisu ti baš ništa uradili. To im nije skupo, jeftino je. Ali im uzima puno vremena.


Pa kompletno čišćenje u ovlaštenom servisu podrazumijeva zamjenu termalne na cpu i gpu.
čišćenje se odradi kroz 30-45 minuta i to bez fušanja, a za 200-250kn koliko iznosi serviserski sat, jer svi naplaćuju kao jedan serviserski sat, to se očekuje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 24 kol 2019, 14:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
A kupi kompresor ili duvač za opalo lišće, šta će ti servis. I termalna pasta ako je kvalitetna i dobro stavljena, ne menja se.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 24 kol 2019, 14:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Nikad nije kvalitetno stavljena. To stavljaju Kinezi, ne roboti, kojima je vremenski ograničeno za koliko vremena to moraju uraditi. Pasta je najjeftinija moguća. Kad je notebook nov termalna pasta je 80% slučajeva krivo stavljena.
Ali nebitno, radi i tako prihvaćeno od svijeta, većinom zbog neznanja, i dobrim dijelom zbog cijene.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 24 kol 2019, 14:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Pričam o desktopu. Stavio mi je čovek kojeg znam i u u kojeg imam 100% poverenja. A što se tiče laptopova, na neke čak stavljaju parče gume umesto paste. Nego, ogdovori mi na dugoj temi, jel mi cpu još uvek relevantan ili moram da menjam.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 24 kol 2019, 14:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ja sam stavljao bakarne pločice sa pastom na jedan broj notebooks. Nisam to odavno radio, nemam živaca. Smanji temperaturu bitno. Treba pripaziti sa vraćanjem hladnjaka i pritezanjem, respektirati jednu količinu sile i znati kad prestati zavijati.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 24 kol 2019, 14:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Imaš i ljude koji stavljaju tečni metal. To bukvalno spoji procesor i hladnjak u jedan deo, nema dalje od toga. Nego, moj CPU, za menjanje ili još ne?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 24 kol 2019, 14:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
i3 i video igrice. Gubiš vrijeme otvarajući teme.
-----

Upravo sam postao svijestan jedne manje vesele činjenice. To da sam nekad davno redovno stavljao bakarne pločice a zadnjih godina nijednom znači samo jedno. Hardware je prerastao moje potrebe i koristim notebook tako da se nikad ne koristi do gornjih granica. Uvijek hladan, uvijek miran, ono što radim na njemu ga teško može i zagrijati.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 24 kol 2019, 14:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Imam i5, i to tada najskuplji i overklokovan. Međutim, quad core je, a moderni i3 su od prošle godine quad core, a i5 hexa core. Da li mi ta dva ekstra jezgra znače? Radni takt sam siguran da nije problem.

I i5 ili i3 na tvojim laptopima ne može da se meri sa desktop komponentama, nemoj na osnovu njih da donosiš zaključke, jer je razlika kao Škoda Fabia i BMW3 kada porediš laptop i desktop cpu.

Jebali te laptopi, i ja pitam servisera za savet. NE ZANIMAJU ME PERFORMANSE NA USRANOM LAPTOPU.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 24 kol 2019, 14:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Instaliraj igru i probaj. Ne kužim problem.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Moore's law i procesori
PostPostano: 24 kol 2019, 15:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Rade igre bez problema. Ali pošto kupujem mnogo jaču grafičku, zanima me da li ću imati bottleneck kada je uparim sa ovim 6600k koji imam. Jer ako hoću, onda će kartica da mi radi na, lupam, 70%, a CPU na 100%. Imaću neoptimizovan sistem i baciću pare na karticu koja ne može da ispuni pun potencijal jer mora da čeka procesor da joj sažvaće šta će da crta.

Karticu ću svakako kupiti, nego me zanima da li ću ubrzo nakon toga morati da menjam ploču i procesor da bih mogao da koristim sav potencijal kartice (a potencijal je high settings u 4k rezoluciji).


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 47 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO