HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 22:29.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 16 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Huawei announces HarmonyOS, an open-source platform for every device
PostPostano: 10 kol 2019, 09:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Citat:
Huawei announces HarmonyOS, an open-source platform for every device

Huawei kicked off its annual developer conference today, and it’s just announced HarmonyOS. The new, open-source platform is ostensibly the final name for its Hongmeng OS.
HarmonyOS is “the first microkernel-based distributed OS for all scenarios,” consumer group CEO Richard Yu told attendees at the Huawei Developer Conference.

The new platform supports smartphones, smart speakers, computers, smartwatches, wireless earbuds, cars, and tablets. In fact, Yu says the platform supports RAM sizes ranging from kilobytes to gigabytes. Interestingly enough, Huawei says HarmonyOS won’t support root access.

The Huawei CEO also noted that the platform will eventually support a range of apps, specifically noting that HTML5, Linux, and, crucially, Android apps will be compatible. “They will all be able to run on our OS in the future,” Yu says. Yu added that the ARK Compiler used in HarmonyOS app development will also support Kotlin, Java, Javascript, C, and C++.

“HarmonyOS 1.0 will be first adopted in its smart screen products, which are due to launch later this year. Over the next three years, HarmonyOS will be optimized and gradually adopted across a broader range of smart devices, including wearables, Huawei Vision, and head units for your car,” read an excerpt of an emailed press release.

The Huawei CEO said HarmonyOS can replace Android on its smartphones “at any time,” but reiterated its previous commitments to Google’s platform.
“If we cannot use Android in the future, then we can immediately switch to HarmonyOS,” Yu explained to attendees, adding that migrating from Android to the new platform “is not that difficult.”
The first product to use HarmonyOS will be the Honor Vision TV set, which will be launched in China tomorrow (August 10).

News of the new operating system also comes in the wake of a U.S. trade ban against the company back in May. President Donald Trump has since claimed that the ban will be partially lifted, but the U.S. Commerce Department is still banning the company.

The U.S. ban complicates Huawei’s ability to offer Android on its phones, so HarmonyOS is seen as a plan B if the trade ban affects Google’s ability to support Huawei in the future. In fact, rumors suggest that the Chinese brand is working on a Harmony OS phone for release later this year.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Huawei announces HarmonyOS, an open-source platform for every device
PostPostano: 10 kol 2019, 09:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58277
Lokacija: DAZP HQ
Sretno im s tim, bez ekosustava sam operativni sustav nema smisla, a tu je Google monopolist.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Huawei announces HarmonyOS, an open-source platform for every device
PostPostano: 10 kol 2019, 09:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Drugima ovo nije uspjelo. Vidjet ćemo kako će ova milijarderska firma to gurati. Zanimljivo za pratiti ako ništa.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Huawei announces HarmonyOS, an open-source platform for every device
PostPostano: 10 kol 2019, 09:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
BBC je napisao/la:
Drugima ovo nije uspjelo. Vidjet ćemo kako će ova milijarderska firma to gurati. Zanimljivo za pratiti ako ništa.


takodjer jedan drugi milijarder je gurao svoj OS, ponadao sam se kako ce ga Huawei pogurati.



_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Huawei announces HarmonyOS, an open-source platform for every device
PostPostano: 10 kol 2019, 09:28 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30070
Kad Microsoft nije uspio progurati Windows Mobile, kad Nokia nije uspjela progurati Symbian, što reći nego male su šanse.

U stvari tržišno gledano su male šanse, možda nekom protekcijom osiguraju tržište barem u Kini.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Huawei announces HarmonyOS, an open-source platform for every device
PostPostano: 10 kol 2019, 09:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
dudu je napisao/la:
Sretno im s tim, bez ekosustava sam operativni sustav nema smisla, a tu je Google monopolist.


Pričaš o firmi koja je skoro 1.5 milijardi $ uložila samo u razvoj 5G mreže. Malo skromnosti ne bi smetalo.
Google Apps su svakako zabranjeni u Kini, pa će ovaj OS imati veliko tržište i bez ostatka svijeta. Moraju samo sa novcem privući strane developers na svoj app store.

Nije lako i ići će mučno sporo ali se može uraditi.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Huawei announces HarmonyOS, an open-source platform for every device
PostPostano: 10 kol 2019, 10:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Naša Kvačica je napisao/la:
Kad Microsoft nije uspio progurati Windows Mobile, kad Nokia nije uspjela progurati Symbian, što reći nego male su šanse.

U stvari tržišno gledano su male šanse, možda nekom protekcijom osiguraju tržište barem u Kini.


Kad sam koristio Windows o MS Apps Store se sjetim da postoji na mom računalu samo kad mi pretrage na netu kažu da tamo ima nešto da sredim moj problem sa računalom. Mrtva patka, ne postoji, pojma nemam da je tu i da postoji.
Sve je do reklame. Ako, ako, Huawei odluči praviti svoj Store, a morali bi, White House će im indirektno dati takvu reklamu da će čitav svijet znati za taj Store.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Huawei announces HarmonyOS, an open-source platform for every device
PostPostano: 10 kol 2019, 10:09 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30070
BBC je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:
Kad Microsoft nije uspio progurati Windows Mobile, kad Nokia nije uspjela progurati Symbian, što reći nego male su šanse.

U stvari tržišno gledano su male šanse, možda nekom protekcijom osiguraju tržište barem u Kini.


Kad sam koristio Windows o MS Apps Store se sjetim da postoji na mom računalu samo kad mi pretrage na netu kažu da tamo ima nešto da sredim moj problem sa računalom. Mrtva patka, ne postoji, pojma nemam da je tu i da postoji.
Sve je do reklame. Ako, ako, Huawei odluči praviti svoj Store, a morali bi, White House će im indirektno dati takvu reklamu da će čitav svijet znati za taj Store.


Moraju imati svoj Store, bez toga kao da i nemaju OS.

Koliko je komplicirano napraviti program za taj HarmonyOS? Glavna mana Windows Mobile je bila ta što je imao manje programa u Store. Čak i oni programi koje je imao su bili verzije sa manje mogućnosti. Zadnje su dobivale update i bugovi su se sporije popravljali.

Sjećam se npr. Viber na Androidu i Viber na MS Apps Store su bila dva različita programa. Ovaj Microsoftov je uvijek kasnio, jer je na Androidu više korisnika i sve se prvo pravi za njih, a za Microsoft radi reda nešto da se kaže da ima.

Bio je skup razvoj paralelno u Javi, Objective C i ovamo C# ili C++. Možda danas je to malo lakše sa HTML5 ili pokušajima kao Xamarin i Flutter, ali prije je bio veliki problem.

Znači glavno pitanje, je li taj HarmonyOS na Javi ili nečem drugom? Može li se na njega instalirati aplikacija iz Google Play? Ako ne može, to je veliki problem i pitanje je koliko posla treba da se porta na HarmonyOS.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Huawei announces HarmonyOS, an open-source platform for every device
PostPostano: 10 kol 2019, 10:25 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35599
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Teško će proći na Zapadu, u Kini je druga stvar, oni i ne koriste google apps, iako i tamo prevladava android.
To je stvar navike i treba vremena da zaživi kod korisnika sve da bude funkcionalan i ažuran kao google play store.
Navika korisnika je gadna stvar za konkurenciju.

Ima sličan slučaj u drugoj branši sa steamom koji ima monopol i naviku korisnika.
Ma koliko drugi studiji pokretali alternativne platforme za distribuciju i nudili povoljnije uvjete za developere problem je navika korisnika.
Tu su bili ozbiljni bojkoti novih platforma.

Jedino da ponude nešto bolje od google platforme, a to je teško i nezamislivo da imaju ekspluzive ili neke aplikacije prije njih.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Huawei announces HarmonyOS, an open-source platform for every device
PostPostano: 10 kol 2019, 10:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Rekli su da će Android Apps biti kompatibilni. Što znači da su programski jezici totalno nebitni. Developers će nastaviti raditi kao i prije. A u Store može biti mješavina Apps, ako radi radi svejedno.

Onako, mogu od sebe osobno krenuti. Od Google Apps nemam skoro ništa osim onoga što mi guraju pod nos bez čega Android neće ni da spoji na Store. Gmail account za aktivaciju OS na telefonu.
Sve što dođe od Google instalirano sam freeze ili izbrisao. Najviše zbog tih njihovih špijuniranja i lizanja sa NSA/CIA. Čisto princip.

Od tog accounta nemam baš nikakve bitne koristi osim što da skinuti Apps sa Google Play. Bilo koji drugi Store iza kojeg bi stajala bogatija tvrtka koja bi garantirala pregled Apps za malware, ne bih imao nikakvih problema skidati sa tog mjesta.
Cloud backup (telefona) od Google je isto tako beskoristan.

U biti paradoksalno jedino za što je teško zamijeniti Google je Translate App. Ali eto, to malo ljudi na telefonu svakako koristi.

Isto tako treba imati na umu da Google Apps nisu Open Source. To su teško licencama zaštićeni programi i Google vlasništvo. Android Core je samo Open Source.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Huawei announces HarmonyOS, an open-source platform for every device
PostPostano: 10 kol 2019, 13:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Nikome neće previše nedostajati to što oni rade.
Spisak i povijest svih Google Open Source GPL Apps.

- Prvo daju svijetu Open Source App
- Onda odmah u startu istu krenu zanemarivati dok istovremeno prave isti App sa održavanim kodom, design i boljim opcijama
- Ta nova App nije više source code već Google licencirana stvar
- I na kraju open source App više ne postoji

https://killedbygoogle.com/

Sve to na listi i dalje postoji, pod drugim imenom. I kad napravi update više nemaš gdje otići pogledati jesu li u suradnji sa NSA nešto ljudima uvalili (Ili sasvim "slučajno i nenamjerno" napravili bug koji daje velike ovlasti. Kao eto ne bi oni, dogodi se svima).

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Huawei announces HarmonyOS, an open-source platform for every device
PostPostano: 10 kol 2019, 13:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Bez developera koji će da prave aplikacije za to, novi Microsoft phone.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Huawei announces HarmonyOS, an open-source platform for every device
PostPostano: 10 kol 2019, 15:21 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2014, 19:07
Postovi: 3022
Koliko sam ja upratio najavili su da će se .apk paketi moći instalirati. Što znači da će vrtiti nekakav java runtime za pokretanje android aplikacija. Ne morate imati google play da bi instalirali neki app s google playa. Zanimljivo je ovo u svakom slučaju, jer će vjerojatno imati monopol na kineskom tržištu što je startna pozicija koju dosad nije imao nitko ko je pokušao konkurirati androidu. I totalno su u pravu što se tiče androida, on je bloatan, rađen za širok spektar uređaja i mislim da tu više nitko ne zna šta neki dijelovi tog OSa rade. Zato Appleov ios bolje radi sa manje resursa.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Huawei announces HarmonyOS, an open-source platform for every device
PostPostano: 13 kol 2019, 15:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Treba napomenuti da je ovaj slučaj sa Huawei vrlo specifičan (zato i tema).
Ovo je prvi put u informatičkoj povijesti da neko pokušava zamijeniti Android a PRIMORAN JE NA TO. Moraš, moraš i imaš puno milijardi. Bit će ovo vrlo zanimljivo za pratiti.
Čak i da im USA ukine sankcije više prevarantima vjerovati ne mogu.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Huawei announces HarmonyOS, an open-source platform for every device
PostPostano: 23 stu 2019, 12:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ovi i dalje drugi u svijetu po prodaju mobitela (kvartalni raport). U KInezima se probudio inat i patriotizam pa kupuju telefone kao ludi.
Microsoft dobio dozvolu da im prodaje licence. Pazi ti to. Android je free i nema licence za Huawei. Ali kad je Huawei počeo svoje notebooks prodavati sa Linux OS (i jeftiniji), odmah panika. MS gubi novac naravno.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Huawei announces HarmonyOS, an open-source platform for every device
PostPostano: 23 stu 2019, 15:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Prije par dana u ruke mi je dosao Huawei laptop, odmah sam pozelio kupiti ga , savrsenstvo izrade i dizajna. Jest da dosta vuce na MacBook Pro, no jedan pored drugoga Huawei mi se vise svidio.

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 16 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO