HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 20:17.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 33 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Nove rute iseljenickog vala-Irska
PostPostano: 08 tra 2017, 22:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Irska kao konacna destinacija nije bila zanimljiva Hrvatima koji su prethodnih stoljeca otisli u bijeli svijet, ali neke stvari su se promijenile te je posljednjih godina veliki broj Hrvata otisao u potrazi za boljim zivotom upravo u ovu drzavu.

Koliko znamo o Hrvatima u Irskoj prije ovog posljednjeg, relativno nedavnog, odlaska pretezno veoma mladih pojedinaca i obitelji? Imamo li negdje podatak o njihovom broju u Republici Irskoj poslije Prvog ili Drugog svjetskog rata ili mozda cak i prije?

Koliko danas Hrvata boravi (privremeno ili trajno) u Irskoj? Jesu li se uspjeli organizirati u neka udruzenja, formalne grupe ili to u ovom trenutku izostaje? Jesu li uspjeli ostvariti neki znacajniji korak u irskom drustvu? Nalaze li se na znacajnijim pozicijama u poznatim tvrtkama ili u politickim strankama?

Pored ovih pitanja mozemo iznijeti i svaku drugu dostupnu informaciju, a da je vezana za temu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nove rute iseljenickog vala-Irska
PostPostano: 21 svi 2017, 05:00 
Offline

Pridružen/a: 30 lip 2016, 15:26
Postovi: 7774
Kakve su najave?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nove rute iseljenickog vala-Irska
PostPostano: 28 svi 2017, 08:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 pro 2010, 15:32
Postovi: 6217
Lokacija: Izvan sebe
Tema je interesantna. Nisam uopste znao da je mnogo hrvata otislo u irsku.
Licno mislim da taj broj sve skupa nije veci od 2000-3000.

_________________
Da je pravda i demokracija, bila bi Herceg-Bosna a ne Federacija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nove rute iseljenickog vala-Irska
PostPostano: 28 svi 2017, 08:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
bobanovski je napisao/la:
Kakve su najave?



Najave su: vraćamo se na kontinent. Kada austrija otvori tržište rada doći će do masovne migracije naše dijaspore iz Irske i Njemačke u tu zemlju.

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nove rute iseljenickog vala-Irska
PostPostano: 22 kol 2019, 19:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Old Fridolin je napisao/la:
Tema je interesantna. Nisam uopste znao da je mnogo hrvata otislo u irsku.
Licno mislim da taj broj sve skupa nije veci od 2000-3000.


Broj je dosta veci mada daleko manji od onoga koliko se u medijima pridaje pozornosti iseljavanju Hrvata u Irsku.

Da detaljnije objasnim ovo gore-znacajan broj osoba s hrvatskim drzavljanstvom u Irskoj otpada na Srbe. Ne bih se upustao u detajnije procjene jer taj broj fluktuira od mjesta do mjesta, ali nije zanemariv.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nove rute iseljenickog vala-Irska
PostPostano: 22 kol 2019, 19:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Da se nadovezem na svoj prvi post - nema neke velike organiziranosti medju Hrvatima jer zajednica je relativno mlada. Postoji hrvatska zupa u Dublinu gdje se odrzavaju mise na hrvatskom jeziku svake nedjelje, nakon ovoga najveca vjernicka zajednica je u Corku, Galway te u nekim drugim manjim mjestima (poput Leterkenny, Limerick, ids.). U svim ostalim gradovima se mise odrzavaju povremeno. Posljednje dvije godine organizirano se ide u najvece hodocasnicko mjesto u Irskoj-Knock gdje tradicionalno misno slavlje predvodi neki od hrvatskih biskupa.

Pri zupi, koji inace vodi djakovacki svecenik, postoje jos radionice za ucenje engleskoj jezika te vjeronauk za djecu kao i obuka za mlade koji se spremaju za zajednicki bracni zivot.

Pored ovoga u Irskoj djeluje i foklkorna skupina koja nije davno osnovana i o njima se moze vise saznati na njihovom Facebook grupi.

Prije godinu-dvije osnovana je i udruga Hrvata u Irskoj sa sjedistem, koliko mi je poznato, u Waterfordu.

Osim ovoga vrijedno je spomenuti da je u Irskoj prisutan i odredjeni broj Srba pridoslih iz RH nakon mirne reintegracije Slavonije i Baranje. Nije mi poznato da su organizirani u neka drustva osim sto njihova vjernicka zajednica slavni liturgiju nedjeljno zajedno s ruskom pravoslavnom zajednickom u Corku.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nove rute iseljenickog vala-Irska
PostPostano: 22 kol 2019, 20:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Na jednoj slici ispod (ovisno kako ju je program postavio kao prvu ili drugu) mozemo vidjeti kako je zracna luka u Dubinu izgledala do sada 6 godina nakon ulaska RH u EU, a na drugoj kako sada kada smo ih podsjetili da su nesto zaboravili. :HercegBosanac


Privitak/ci:
thumbnail_FB_IMG_1566498994986.jpg
thumbnail_FB_IMG_1566498994986.jpg [ 85.53 KiB | Pogledano 9448 put/a. ]
photo1-1346.jpg
photo1-1346.jpg [ 44.7 KiB | Pogledano 9448 put/a. ]
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nove rute iseljenickog vala-Irska
PostPostano: 09 ruj 2019, 07:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Irsku klimu podnositi, malu državu i selndre izvan Dublina - to je lošiji izbor od Hrvatske definitivno.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nove rute iseljenickog vala-Irska
PostPostano: 09 ruj 2019, 08:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24534
Lokacija: Heartbreak Hotel
U Irsku je zgodno otići na kraće vrijeme, zezanje, učenje jezika...
Nakon neminovnog okončanja Brexita, neminovno će Irska gospodarski doći u gori položaj nego što je danas.
Predviđa se da će prva buduća recesija imati teže učinke po Irsku nego po ostatak EU.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nove rute iseljenickog vala-Irska
PostPostano: 09 ruj 2019, 08:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Susjed mi je bio. Prosječno od 20 dana, 18 dana pada kiša tijekom godine. Dublin je metropola sve ostalo selendre.
Irska je na rkaju Europe, pa možeš jedino avionom ići na neke izletničke destinacije. Brzo se vratio i otišao u Hrvatsku.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nove rute iseljenickog vala-Irska
PostPostano: 09 ruj 2019, 08:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:12
Postovi: 2503
lider30 je napisao/la:
Susjed mi je bio. Prosječno od 20 dana, 18 dana pada kiša tijekom godine. Dublin je metropola sve ostalo selendre.
Irska je na rkaju Europe, pa možeš jedino avionom ići na neke izletničke destinacije. Brzo se vratio i otišao u Hrvatsku.


Sam Dublin je selendra u usporedbi sa čak na pr. Zagrebom.
Ružan, vrijeme sranje, ljudi prgavi, javni prijevoz na razini Afrike, najamnine sulude, dječji vrtići preskupi i s premalo mjesta.

Ono selo cock (namjerno krivo napisano) ili galway su daleko bolja mjesta za život, ali su još veće selendre.

Jedino stavka koja ide u prilog irskoj je bruto plaća, ali to možeš dobit i u drugim državama tipa švicarska, ako nisi obični proleter.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nove rute iseljenickog vala-Irska
PostPostano: 09 ruj 2019, 17:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Nasi Irci se polako pripremaju za Austriju, pogotovo oni iz zapadne RH.

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nove rute iseljenickog vala-Irska
PostPostano: 09 ruj 2019, 18:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Irci mi se žalili na Poljake (vjerojatno tako i na Hrvate sad). Kaže kad su dolazili svi su ih dočekali sa osmijesima. Radit će poslove koje Irci ne žele. Kad su godinama naučili zanate Irci izgubili osmjehe. Sad Poljaci rade i kao električari i vodoinstaleri. Ali za mizerne satnice. Sve su im sjebali. Spavaju u malim garsonjerama poredani po podu na nekim madracima u vrećama za spavanje. Irac nema ni 2% šanse da tome konkurira.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nove rute iseljenickog vala-Irska
PostPostano: 09 ruj 2019, 20:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Da se nadovezem na komentare iznad-bitne stvari su uglavnom poentirane.

Klima u Irskoj je tmurna i predstavlja jedan jako veliki hendikep za one koje su naucili na klime u kojima je prisustna znatna razlika izmedju godisnjih doba. Kada pogledas temperaturne raspone tijekom cijele godine mozes izvuci krivi zakljucak i reci da je klima blaga bez velikih temperaturnih osciliranja. Medjutim kada uz nizu temperaturu ukljucis kisu i hladne vjetrove s oceana vrlo lako skuzis da nije lako boraviti duze vrijeme vani utakvim uvjetima. Bitno je naglasiti da klima nije ista u cijeloj Irskoj kao sto nije niti kod nas slucaj u svim dijelovima RH i BiH.

Ono sto je carobno je kada tijekom ljeta uz prekrasno suncano i toplo vrijeme sve oko tebe je zeleno, sto je kod nas tesko vidjeti jer dok je proljece ili jesen temperature su kao ljeti u Irskoj, ali priroda se nije probudila ili ide na pocinak pred zimu. Dok je ljeti kod nas sve vec izgubilo zelenu boju i prelazi u zutu ovdje je sve tako carobno. Takvih carobnih dana u Irskoj ove godine je bilo jako malo. Dok su bili obilazio sam Irsku i nemoguce se ne zaljubiti u magicnu ljepotu tijekom takvih dana. Magicno, jednostavno magicno je tijekom tih dana vidjeti sudar zelenih pasnjaka koji naglo prelaze u litice koje zapljuskuju valovi s oceana, sunceve zrake koje carobno padaju na svu tu zelenu raskos nakvasenu kisnim kapima, stare gradove prepune cvijeca i pune boja, bezbrojne kamene stoljetne dvorce okruzene veoma lijepo uredjenim golf terenima, nepregledne pjescane plaze, ogromne valove oceana...

Svima bih preporucio da ako ikada budu posjecivali Irsku da pokusaju to uciniti tijekom ljeta za suncanih dana jer ja sam jedino tada uspio nekako vidjeti svu tu opjevanu misticnu ljepotu irskog krajolika. Nekako ti se ta zemlja cini da je jednostavna, monotona bez posebne ljepote i zanimljivog krajolika, ali mene je tijekom ovakvih dana ocarala. Ostao sam ocaran malim stvarima i tako mi je zao sto nema vise suncanih dana da kako bih vise uzivao u tim malim stvarima koje kao da isceznu kada nema sunca.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nove rute iseljenickog vala-Irska
PostPostano: 09 ruj 2019, 20:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Uglavnom da ne budem dosadan podijelio sam post i jos cu ukratko o ostalom.

Ljudi jesu prgavi kako je netko rekao i vrlo rado bih bez imalo griznje savjesti rekao da su Irci i Poljaci (koje je ovdje netko spomenuo iznad) meni veoma slicni.

Ekonomija u nekim segmentima buja s velikom kreacijom radnih mjesta (financijski sektor-poglavito investicijski fodovi u kojima prednjace nakon Luksemburga, bio-farmaceutska industrija, IT sektor, jako velika potraznja za racunovodstvenom radnom snagom raznih profila, turisticke i ugostiteljske djelatnosti, medicinski sektor).

Moj je dojam da Irci iznad svega snalazljivi, vise nego bilo sto drugo. Zbog prirode njihovog mentaliteta vrlo moguce da im se opet dogodi financijska kriza, ali sumnjam da ce se nece opet znati izvuci.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nove rute iseljenickog vala-Irska
PostPostano: 09 ruj 2019, 20:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:12
Postovi: 2503
DaniKU je napisao/la:
Uglavnom da ne budem dosadan podijelio sam post i jos cu ukratko o ostalom.

Ljudi jesu prgavi kako je netko rekao i vrlo rado bih bez imalo griznje savjesti rekao da su Irci i Poljaci (koje je ovdje netko spomenuo iznad) meni veoma slicni.

Ekonomija u nekim segmentima buja s velikom kreacijom radnih mjesta (financijski sektor-poglavito investicijski fodovi u kojima prednjace nakon Luksemburga, bio-farmaceutska industrija, IT sektor, jako velika potraznja za racunovodstvenom radnom snagom raznih profila, turisticke i ugostiteljske djelatnosti, medicinski sektor).

Moj je dojam da Irci iznad svega snalazljivi, vise nego bilo sto drugo. Zbog prirode njihovog mentaliteta vrlo moguce da im se opet dogodi financijska kriza, ali sumnjam da ce se nece opet znati izvuci.


Financijska kriza i implozija nekretninskog balona je neizbježna po većini financijskih stručnjaka.
samo će slijedeća biti daleko gora nego prošla (prije 10-12 godina), pogotovo ako ih eu prisili da promjene poreznu politiku prema velikim tvrtkama poput Google, apple, amazon, boa, ms itd.

Irska fiskalna i porezna politika je identična onoj prije prvog financijskog kraha, doslovno ništa nisu promijenili.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nove rute iseljenickog vala-Irska
PostPostano: 12 ruj 2019, 18:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
horus je napisao/la:
DaniKU je napisao/la:
Uglavnom da ne budem dosadan podijelio sam post i jos cu ukratko o ostalom.

Ljudi jesu prgavi kako je netko rekao i vrlo rado bih bez imalo griznje savjesti rekao da su Irci i Poljaci (koje je ovdje netko spomenuo iznad) meni veoma slicni.

Ekonomija u nekim segmentima buja s velikom kreacijom radnih mjesta (financijski sektor-poglavito investicijski fodovi u kojima prednjace nakon Luksemburga, bio-farmaceutska industrija, IT sektor, jako velika potraznja za racunovodstvenom radnom snagom raznih profila, turisticke i ugostiteljske djelatnosti, medicinski sektor).

Moj je dojam da Irci iznad svega snalazljivi, vise nego bilo sto drugo. Zbog prirode njihovog mentaliteta vrlo moguce da im se opet dogodi financijska kriza, ali sumnjam da ce se nece opet znati izvuci.


Financijska kriza i implozija nekretninskog balona je neizbježna po većini financijskih stručnjaka.
samo će slijedeća biti daleko gora nego prošla (prije 10-12 godina), pogotovo ako ih eu prisili da promjene poreznu politiku prema velikim tvrtkama poput Google, apple, amazon, boa, ms itd.

Irska fiskalna i porezna politika je identična onoj prije prvog financijskog kraha, doslovno ništa nisu promijenili.


Trziste nekretnina je ovdje specificno. Takodjer, s obzirom na kolicinu kapitala ne gradi se puno. Mislim da su se donekle izvukle pouke iz onoga sto se dogodilo.

Veliki broj nekretnina je u vlasnistvu investicijskih fondova koji imaju veliki utjecaj na formiranje cijene najma koja raste iz godine u godinu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nove rute iseljenickog vala-Irska
PostPostano: 13 ruj 2019, 19:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Izmedju ostaloga podijelio bih i jednu anegdotu. Nekako mi se cinilo da je Irska izvan svih dometa i nekom Hrvatu bi prije bilo dosta neprirodno doci ovamo, a da ne govorim i ostati.

Medjutim, jednom sam naisao na mladica Irca cije me prezime zainteresiralo. Naime, imalo je taj famozni zavrsetak "cic". I u kratkom vremenu koliko sam bio u kontaktu s njim upitam ga ima li slucajno kakvu vezu s Hrvatskom i objasnim mu zbog cega sam pitao. I onako me blago pogleda i rece da ustvari ima i da je njegov djed davno doselio u Irsku iz okolice Siska. Spomenuo je da se djed osjecao Hrvatom pa i otac, ali on je Irac. Naravno, on ne zna hrvatski jezik, ali mu je poznato da u Sisku i dalje zive ljudi koji su mu rodbina.

Imao sam jos puno pitanja, ali eto nazalost priroda susreta je bila takva da nisam bio u mogucnosti vise saznati o razlogu dolaska u to vrijeme poprilicno zatvorene drzave.

I da, dodao bih da je prezime bilo "Palcic". Bilo kako bilo, u svaku ruku neobicno prezime.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nove rute iseljenickog vala-Irska
PostPostano: 13 ruj 2019, 20:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 22:02
Postovi: 533
Njegov djed je emigrirao sto ce reci da se radi o post WWII emigraciji. Bjezali su ljudi iz Juge kuda koji. Irska je u to doba bila nerazvijena i samim time neprivlacna, ali nije bila prometno izolirana. Najveci broj letova iz Europe za SAD isao je preko Shannona, radi punjenja gorivom. Tako da nije toliko neobicno da je covjek zapeo u Irskoj. Da je zaglavio na Islandu, e to bi bilo cudno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nove rute iseljenickog vala-Irska
PostPostano: 13 ruj 2019, 22:26 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
horus je napisao/la:
lider30 je napisao/la:
Susjed mi je bio. Prosječno od 20 dana, 18 dana pada kiša tijekom godine. Dublin je metropola sve ostalo selendre.
Irska je na rkaju Europe, pa možeš jedino avionom ići na neke izletničke destinacije. Brzo se vratio i otišao u Hrvatsku.


Sam Dublin je selendra u usporedbi sa čak na pr. Zagrebom.
Ružan, vrijeme sranje, ljudi prgavi, javni prijevoz na razini Afrike, najamnine sulude, dječji vrtići preskupi i s premalo mjesta.

Ono selo cock (namjerno krivo napisano) ili galway su daleko bolja mjesta za život, ali su još veće selendre.

Jedino stavka koja ide u prilog irskoj je bruto plaća, ali to možeš dobit i u drugim državama tipa švicarska, ako nisi obični proleter.


A ni ta bruto plaća ti ne znaći puno kad je Irska jedna od skupljih EU država za život. Puno naših tamo ode radit obične šljake, nikakve karijere gradit. Živiš u nuli od smještaja, voziš se propalim javnim prijevozom, jedeš paštetu, ali možeš u pub na pivu... cigarete su vjerojatno preko 10€...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nove rute iseljenickog vala-Irska
PostPostano: 13 ruj 2019, 23:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:12
Postovi: 2503
Purger111 je napisao/la:

A ni ta bruto plaća ti ne znaći puno kad je Irska jedna od skupljih EU država za život. Puno naših tamo ode radit obične šljake, nikakve karijere gradit. Živiš u nuli od smještaja, voziš se propalim javnim prijevozom, jedeš paštetu, ali možeš u pub na pivu... cigarete su vjerojatno preko 10€...


Ak imaš djecu, odmah ti treba kuća ili stan, plus uz to jedno mora ostat doma. Što znači samo jedno radi, Ili plaćaš dadilju odnosno stranca da ti pazi na djecu. Vrtić je tek od 4 godine te je bio poprilično skup, po onom što sam pročitao prije par godina i čuo od ljudi koji su gore otišli.

Summa summarum, mislim da računica nije neka čak ni za slabije plaćene poslove.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nove rute iseljenickog vala-Irska
PostPostano: 14 ruj 2019, 08:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
gušter je napisao/la:
Njegov djed je emigrirao sto ce reci da se radi o post WWII emigraciji. Bjezali su ljudi iz Juge kuda koji. Irska je u to doba bila nerazvijena i samim time neprivlacna, ali nije bila prometno izolirana. Najveci broj letova iz Europe za SAD isao je preko Shannona, radi punjenja gorivom. Tako da nije toliko neobicno da je covjek zapeo u Irskoj. Da je zaglavio na Islandu, e to bi bilo cudno.


Pa bas zbog ovoga sto si i naveo pokazuje da je neobican slucaj. Gledao sam stare fotografije iz Irske iz 60-tih i 70-tih godina i djeluju pomalo nevjerojatno, a mogu misliti kako je sve izgledalo 20 ili 30 godina prije. Ali opet tko zna sto je bio razlog. U svakom slucaju rekao bih da iznimka potvrdjuje pravilo.

Razmisljajuci poslije, pomislio sam na brodove za Ameriku koji su isli ovo rutom. Zanimljiv je podatak da je Cobh (prije "Queenstown") bilo mjesto posljednjeg poziva za ukrcavanje na Titanik.

"From 1848 to 1950, over six million adults and children emigrated from Ireland – over 2.5 million of those departed from Cobh (then called Queenstown)"

Izvor: https://www.cobhheritage.com/stories/

Za zracnu luku Shannon ne bih nikada rekao da je imala bilo kakvu znacajniju ulogu. Barem gledajuci kako to mjesto i zracna luka izgledaju danas. Tko je bio i vidio znat ce o cemu govorim.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nove rute iseljenickog vala-Irska
PostPostano: 17 ruj 2019, 08:56 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546


Citat:
The Irish Times: Brexit bez dogovora u mogućnosti uništiti ekonomiju i ponovno zapalit Sjevernoirski sukob
https://www.irishtimes.com/business/eco ... -1.4009063

Virovitičanka koja se vratila iz Irske: 'Plakala sam svaki dan'
- "Bruto primanja 1600 eura, neto plaća 1420 eura, a stan 450 i režije 400 eura... Nakon troškova za hranu ostalo bi joj 200-300 eura, što je, kaže, s njihovim cijenama 200-300 kuna u Hrvatskoj jer je sve jako skupo." https://www.24sata.hr/news/viroviticank ... dan-639778 - 24sata.hr

Ubijena novinarka – uvod u novi rat u Sjevernoj Irskoj?
https://www.vecernji.hr/vijesti/ubijena ... oj-1314461


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nove rute iseljenickog vala-Irska
PostPostano: 18 ruj 2019, 13:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:12
Postovi: 2503
800€ za sobu plaća... Ljudi su stvarno budale. :sega


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nove rute iseljenickog vala-Irska
PostPostano: 18 ruj 2019, 19:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
horus je napisao/la:
800€ za sobu plaća... Ljudi su stvarno budale. :sega


Tko? Oni sto moraju platiti jer su cijene takve ili oni koji su postavili takvu cijenu?

Mislim da sam spomenuo da je trziste nekretnina specificno i da Trustovi odnosno investicijski fondovi poznati po nazivom REITs (Real Estate Investment Trusts) drze vecinu nekretnina u Irskoj i diktiraju pravila odnosno cijenu najma.

Cijene najma se neprestano povecavaju i u zadnjih tri godine su se povecale za trecinu sigurno i ovo odgovorno tvrdim. Cijene najma nisu iste u svim dijelovim Irske i Dublin u tome sigurno prednjaci.

Postoji nekoliko stvari koje su problematicne, a to su:
-cijena najma
-kvaliteta samog smjestaja koji se nudi
-raspolozivost koja je nezadovoljavajuca i generalno je tesko pronaci smjestaj


Privitak/ci:
Untitled.gif
Untitled.gif [ 32.74 KiB | Pogledano 8949 put/a. ]
Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 33 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO