HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 02:27.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 33 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Nove rute iseljenickog vala-Irska
PostPostano: 18 ruj 2019, 19:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Bobovac je napisao/la:
U Irsku je zgodno otići na kraće vrijeme, zezanje, učenje jezika...
Nakon neminovnog okončanja Brexita, neminovno će Irska gospodarski doći u gori položaj nego što je danas.
Predviđa se da će prva buduća recesija imati teže učinke po Irsku nego po ostatak EU.


Slozio bih se s prvom recenicom u potpunosti nakon tri godine provedene ovdje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nove rute iseljenickog vala-Irska
PostPostano: 18 ruj 2019, 19:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:12
Postovi: 2505
DaniKU je napisao/la:
horus je napisao/la:
800€ za sobu plaća... Ljudi su stvarno budale. :sega


Tko? Oni sto moraju platiti jer su cijene takve ili oni koji su postavili takvu cijenu?

Oni koji plaćaju su budale.
Oni koji traže tu svoti su *** bez obraza, pogotovo ako se uzme kvaliteta smještaja.

Ali to smo prošli.

DaniKU je napisao/la:
Mislim da sam spomenuo da je trziste nekretnina specificno i da Trustovi odnosno investicijski fondovi poznati po nazivom REITs (Real Estate Investment Trusts) drze vecinu nekretnina u Irskoj i diktiraju pravila odnosno cijenu najma.


Po onom što sam stigao pročitat (doduše prije par godina) i čuo od ljudi gore, problem što se ništa ne gradi, odnosno Nedostatno je.

DaniKU je napisao/la:
[
Cijene najma se neprestano povecavaju i u zadnjih tri godine su se povecale za trecinu sigurno i ovo odgovorno tvrdim. Cijene najma nisu iste u svim dijelovim Irske i Dublin u tome sigurno prednjaci.

Postoji nekoliko stvari koje su problematicne, a to su:
-cijena najma
-kvaliteta samog smjestaja koji se nudi
-raspolozivost koja je nezadovoljavajuca i generalno je tesko pronaci smjestaj


Šta ti planiraš dalje?
Ostaješ u eire ili ideš dalje?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nove rute iseljenickog vala-Irska
PostPostano: 18 ruj 2019, 20:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
horus je napisao/la:
DaniKU je napisao/la:

Tko? Oni sto moraju platiti jer su cijene takve ili oni koji su postavili takvu cijenu?

Oni koji plaćaju su budale.
Oni koji traže tu svoti su *** bez obraza, pogotovo ako se uzme kvaliteta smještaja.

Ali to smo prošli.

DaniKU je napisao/la:
Mislim da sam spomenuo da je trziste nekretnina specificno i da Trustovi odnosno investicijski fondovi poznati po nazivom REITs (Real Estate Investment Trusts) drze vecinu nekretnina u Irskoj i diktiraju pravila odnosno cijenu najma.


Po onom što sam stigao pročitat (doduše prije par godina) i čuo od ljudi gore, problem što se ništa ne gradi, odnosno Nedostatno je.

DaniKU je napisao/la:
[
Cijene najma se neprestano povecavaju i u zadnjih tri godine su se povecale za trecinu sigurno i ovo odgovorno tvrdim. Cijene najma nisu iste u svim dijelovim Irske i Dublin u tome sigurno prednjaci.

Postoji nekoliko stvari koje su problematicne, a to su:
-cijena najma
-kvaliteta samog smjestaja koji se nudi
-raspolozivost koja je nezadovoljavajuca i generalno je tesko pronaci smjestaj


Šta ti planiraš dalje?
Ostaješ u eire ili ideš dalje?


Pa ne bih bio tako grub u etiketiranju onih koji nemaju izbora u okviru Irske-zivjeti negdje moras i ako je to ta cijena moras ju platiti. Mada bih diskreditirao velikim dijelom osobu koja je bila dva mjeseca u Irskoj i nakon toga dala intervju za novinu.

Jeftinije je dopustiti da se stvori pritisak na trzistu i time dizanje cijene najma nego graditi pa onda iznajmljivati jeftinije. Cisto je ekonomski isplativije, ali koliko ce tako moci nisam siguran.

Rekao bih vec sada da zivim na relaciji BiH-Irska. Imam neku vrstu fleksibilnog aranzmana na poslu pa sam dolje poprilicno cesto. Cisto koristim prednosti ove zemlje da bih ugodnije zivio doma. Intenzivno studiram, ucim jezik, stjecem radno iskustvo u internacionalnoj tvrtki i pripremam temelje (sto ustedjevinom, sto znanjem, sto iskustvom) za stabilnije zivotne uvjete dolje. Manje-vise zelio sam steci zdrave temelje za svoj daljnji napredak.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nove rute iseljenickog vala-Irska
PostPostano: 18 ruj 2019, 21:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:12
Postovi: 2505
Bivši radni kolega od moje žene je kupio kuću (jer se preselio s obitelji), koja je bila precijenjena. Meni je bilo smiješno kada je pričao kako su na mjesečnoj bazi rasle cijena nekretnina.

Mislim, jasni su meni motivi limitiranja ponude, nije potrebno bit dipl. Ekonomist, da bi to shvatio. Otom potom.

E sad, po meni zbog hypea hrpa ljudi otišla gore, bez neke realne predočbe što ih očekuje, odnosno bez ikakvog plana.
Pa su pobrali hladan tuš.

Bolidi što se pak žale po novinama na težak život tipa na baušteli, a završili povijest likovne umjetnosti ili neko slično sranje.
Što tu reći. Nego tko ti je kriv?

Iako su mi pomalo urnebesni i imam malo "schadenfreude", pošto ih je život naučio dobru lekciju na teži način.
Mada sumnjam čisto da će išta shvatit ili naučiti iz toga.

Ajde sjetio sam se još jedne prednosti irske, odnosno ukoliko je nekom dugoročni plan emigrirati u sad, ok je opcija.

U kojoj si struci?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nove rute iseljenickog vala-Irska
PostPostano: 20 ruj 2019, 17:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
horus je napisao/la:
Bivši radni kolega od moje žene je kupio kuću (jer se preselio s obitelji), koja je bila precijenjena. Meni je bilo smiješno kada je pričao kako su na mjesečnoj bazi rasle cijena nekretnina.

Mislim, jasni su meni motivi limitiranja ponude, nije potrebno bit dipl. Ekonomist, da bi to shvatio. Otom potom.

E sad, po meni zbog hypea hrpa ljudi otišla gore, bez neke realne predočbe što ih očekuje, odnosno bez ikakvog plana.
Pa su pobrali hladan tuš.

Bolidi što se pak žale po novinama na težak život tipa na baušteli, a završili povijest likovne umjetnosti ili neko slično sranje.
Što tu reći. Nego tko ti je kriv?

Iako su mi pomalo urnebesni i imam malo "schadenfreude", pošto ih je život naučio dobru lekciju na teži način.
Mada sumnjam čisto da će išta shvatit ili naučiti iz toga.

Ajde sjetio sam se još jedne prednosti irske, odnosno ukoliko je nekom dugoročni plan emigrirati u sad, ok je opcija.

U kojoj si struci?


Cijene se lako mogu pogledati na internetu jer je u biti jedna glavna internet stranica u optjecaju: https://www.daft.ie

Vrlo lako je pretrazivati pa se mogu usporediti cijene i ponuda u Dublinu s drugim vecim gradovima u Irskoj.

Ustvari u Irskoj je svega nekoliko gradova (cities), a ostalo su manja mjesta (towns and villages). Najveci gradovi nakon Dublina su Cork, Galway, Limerick, Killkenny, Waterford, Wexford. Mislim da nisam niti jedan grad izostavio, ostalo su manja mjesta.

Samo kako bi se dobio neki uvid u situaciju, odabrao sam treci po velicini grad u Irskoj-Galway. Trenutno se u cijelom gradu iznajmljue svega 5 jednosobnih stanova i najam najjeftinijeg kosta 1.110 eura dok najskupljen 1.500 eura. Ovo se moze pogledati u poveznici u nastavku: https://www.daft.ie/galway-city/apartme ... rce=rental

Ne znam za iseljenike sa hrvatskim drzavljanstvom (ovako se izrazavam je po mom iskustvu sigurno cetvrtina ili trecina njih nisu Hrvati) u drugim drzavama, ali Irska je privukla rekao bih raznoliku grupaciju ljudi sa veoma neobicnim zivotnim pricama. Valjda je ova neobicna sredina privukla i takve ljude. Tako da nije niti cudno ovo sto si gore naveo.

Radim u investicijskoj banci.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nove rute iseljenickog vala-Irska
PostPostano: 22 ruj 2019, 22:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:12
Postovi: 2505
Puhaš balon... :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nove rute iseljenickog vala-Irska
PostPostano: 27 ruj 2019, 19:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
horus je napisao/la:
Puhaš balon... :zubati


Ne bas izravno jer investicijska banka je veoma sirok pojam. Ja sam na poslovima izvjestavanja prema Regulatoru tj. Sredisnjoj banci u Irskoj.

Evo zanimljivog videa koji mozda donekle i oslikava irsku kulturu-sasvim iznenadjujuca.

https://twitter.com/ballsdotie/status/1 ... 9364954113

Zanimljiv je podatak i vjerojatno se veliki broj ljudi iznenadi kada dodje ovdje da je vise od 10% (13% po izvoru kojeg navodim) irske populacije s nekom vrstom invaliditeta-bilo mentalnog ili fizickog.

I to su sluzbeni podaci dobiveni popisom stanovnistva, ali osjecaja sam da je taj postotak i visi u svakodnevnom susretu s ljudima. Mislim da je tomu doprinjela izoliranost pucanstva na otoku te je i to jedan dokaz da cistoca nije pozeljna kod ljudi i da se mjesavinom genetskog materijala ustvari mnogo toga poboljsava.

Izvor: https://www.thejournal.ie/population-di ... 8-Nov2012/


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nove rute iseljenickog vala-Irska
PostPostano: 27 ruj 2019, 20:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27386
US stanovništvo. Podrijetlom Irci:

1980. - 40.165.702 (21,33%)

1990. - 38.735.539

2000. - 30.524.799

2017. - 31.479.232

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 33 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 14 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO