HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 18:21.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 16 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Upute za efektivnije pisanje
PostPostano: 14 lis 2019, 11:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Svrha teme je apel prema forumašima čije postove krasi logična struktura, ugodan izričaj pa i humor, s naglaskom na ipak ovo prvo. Nema ništa ljepše od forumskog upisa ili kraćeg bloga/kolumne koji ima glavu i rep.

Ja sam i na hrvatskom i engleskom poprilično deficitaran po vještini pisanja, često imam dojam da imam previše toga reći, pa sve ukupno ispada nepovezano. Zbog toga često koristim liste i taksaktivno nabrajanje kako se glavne stvari ne bi pogubile u moru teksta. Ipak, mislim da to nije elegantno, i ostavlja popriličan robotički dojam. Ipak, i to je mila majka u odnosu na forumaše i kolumne koje djeluju kao nasumično nabacani popis misaonih tokova.

Kao moj doprinos otvaranju teme, samo jedan mali hack kojeg sam izvukao od jedne američke stručnjakinje za elegantniju strukturu koja olakšava posao za čitatelja. To je i glavna svrha, konciznije izražavanje sa što manje preskakanja koje umara i zbunjuje čitatelje. Meni je ovo jako dobro leglo, volim upute koje nisu teške za implementirati.

1. Subjekt ostaje konstanta od rečenice do rečenice - ne više od 3 rečenice u jednom ciklusu.

Subjekt - A
Predikat - B, C, D

Rečenica 1: Kažemo B o A
Rečenica 2: Dodamo C o A
Rečenica 3: Završimo s D o A

Tu je potrebno biti vješt sa sinonimima kako subjekt (npr Ivo) ne bi bio Ivo 3x.

Primjer: Ivo Josipović je bivši predsjednik Republike Hrvatske. Poznat je kao jedini predsjednik RH od stjecanja nezavisnosti koji nije uspio osvojiti drugi mandat. Josipović je pak najpoznatiji po izraženoj dihotomiji političkih uvjerenja, gdje je uspio pomiriti svoju podršku deklarativno liberalnim pitanjima s iznenađujućim intenzitetom afiniteta za masovne ratne zločine, političke likvidacije i totalitarne sustave.

2. Lagana tranzicija od subjekta (A) u derivat subjekta A

Subjekt - A
Predikat - B, C

Rečenica 1: Kažemo B o A
Rečenica 2: Dodamo C o derivatu A (npr. ako je skupina političara subjekt A u prvoj rečenici, u drugoj rečenici se može govoriti o nekom specifičnom političaru).

Primjer: Političari na Balkanu su svjetski poznati po dugovječnosti obitavanja u javnom životu. No apsolutni prvak u takvoj žestokoj konkurenciji je neuništivi Martin Raguž, koji ulazi u četvrto desetljeće političkog djelovanja u BiH.

3. Uvezana tranzicija

Subjekt - A, B
Predikat - B, C

Rečenica 1: Kažemo B o A
Rečenica 2: B postaje subjekt, i kažemo C o B

Primjer: Dragan Čović je lider jedne od političkih stranki s hrvatskim predznakom u BiH. Ostali poznatiji lideri stranki s istim predznakom su Ilija Cvitanović, Mario Karamatić i Slaven Raguž.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Upute za efektivnije pisanje
PostPostano: 14 lis 2019, 12:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Citat:
Zbog toga često koristim liste i taksaktivno nabrajanje kako se glavne stvari ne bi pogubile u moru teksta. Ipak, mislim da to nije elegantno, i ostavlja popriličan robotički dojam.

Što nisi uspeo da izbegneš i u ovom uvodnom postu. Mali broj ljudi ima strpljenja i živaca da čita takve postove, bez obzira što su sadržajno kvalitetni.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Upute za efektivnije pisanje
PostPostano: 14 lis 2019, 12:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Carmello Šešelj je napisao/la:
Citat:
Zbog toga često koristim liste i taksaktivno nabrajanje kako se glavne stvari ne bi pogubile u moru teksta. Ipak, mislim da to nije elegantno, i ostavlja popriličan robotički dojam.

Što nisi uspeo da izbegneš i u ovom uvodnom postu. Mali broj ljudi ima strpljenja i živaca da čita takve postove, bez obzira što su sadržajno kvalitetni.


Ovdje se nije moglo izbjeći jer je tako predstavljeno u knjizi. Mislim da je OK kad su u pitanju upute, pogotovo one vrste koje imaju slijed od 1. do 2. pa dalje. Meni se prečesto dogodi nabrajanje stvari koje nemaju slijed, nego mi je kratica za brže grupiranje razbacanih ideja.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Upute za efektivnije pisanje
PostPostano: 14 lis 2019, 13:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
ovo si trebao staviti na Politiku. taj dio foruma je najaktivniji (mi u kavanici smo pismeniji od prosjeka, fala na pitanju :D ) a ovdje malo tko zalazi.

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Upute za efektivnije pisanje
PostPostano: 14 lis 2019, 14:28 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68204
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Meni su liste ok, dapače.

Zbog limitirane pozorosti i koncentracije koju je lako prekinuti, liste mi daju predah kod čitanja (recimo nakon procitane tocke nekad stanem, da razmislim o dotičnoj točki, njenim implikacijama, o tome je li se slazem s njom ili ne, vidim li nesto dodatno pored napisanog, vidim li nesto pogresno ...), i efektivno jedan dugi tekst razbijaju na više manjih.

Organizacija misli, a zatim i njena prezentacija, nije losa stvar. Zato ljudi koriste natuknice, liste, grafove i vizualne stvari...

Sam rijetko upotrebljavam liste, zato što sam od nekih ljudi dobijao reakcije da im se ne sviđa stil "da im držim neka predavanja" lol.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Upute za efektivnije pisanje
PostPostano: 14 lis 2019, 15:15 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68204
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Ono sto cijenim u necijem pisanju je:

-opcenito jedna struktura pisanja koja izgleda ovako:
1. pretpostavka(pretpostavke) --> 2. mehanika logike i kombiniranja pretpostavki s pouzdanim cinjenicama opceg ili specificnog znanja --> 3. dolazak do zakljucka, 4. razmatranje alternativnih zakljucaka i indikacija njihove vjerojatnosti (koristenje rijeci "vjerojatno", "mozda", "no ipak", "moguce je", "postoji vjerojatnost da", "eventualno", "mala je sansa da").

-temeljitost kod uzimanja u obzir landscape-a pocetnih pretpostavki, i dobar osjecaj oko toga koja od njih je vjerojatnija (npr. neki ljudi nasumicno odaberu pretpostavku, koju su negdje procitali, ili su je ideoloski naslijedili, i samo drkaju dalje po tome).

-davanje iskrene pozornosti i šanse alternativnim, ili suprotnim pretpostavkama ("đavolji odvjetnik"), i razrada logičkih posljedica koje bi iz njih proizlazile. Neimanje fobije od alternativnih pretpostavki je osnova iskrenog pristupa da se dodje do realnog zakljucka koji ce proci test realnosti. Ako unaprijed dolaziš sa zaključkom gdje jasno daješ do znanja da nema ni 0.001% šanse da ga promijeniš, onda diskusije niti analize niti nema, nego si ili fundamentalist ili propagandist, komunikacija s takvim je gubitak vremena jer ako želim slušati neku mantru mogu jednostavno zakupiti neki banner.

-logika zakljucivanja, dobar logicki slijed

-davanje daleko vece pozornosti vlastitim zakljuccima i tome sto eksperti misle, negoli tome sto "ljudi misle" ("legitimitet" brojnosti pripadnika neke ideje, ili "legitimitet" duljine trajanja neke ideje tzv. tradicija), ili sto roditelji misle ili sto neki ideoloski "lideri" misle. No, ovo mogu samo oni koji su sigurni da su pametniji od prosjeka, ako si gluplji od prosjeka onda je svakako bolje da slijediš što "svi rade" i držiš se tradicije i onoga što ti se kaže da radiš, ili što ti neki autoritet kaže.

-zapažanje zanimljivih detalja, koji su locirani na kritičnim mjestima, i koji mogu preko butterfly effect zakljucak odvesti u potpuno drugom i na prvi pogled neočekivanom smjeru, detalja koji mogu imati velike implikacije koje nisu ocite. Ljubitelji loopoles. "Zumiranje" blueprinta mehanizma nekog procesa (to može biti bilo kakav proces: od drustvenog do prirodnog - i drustveni fenomeni imaju organizaciju i samim time su "stroj"), vizualizacija procesa kao stroja i provjera "kriticnih" komponenti i kako ih se može hakirati, sabotirati, dodati ili oduzeti nešto i minimalnom intervencijom proizvesti neki veliki efekt. Ovo je meni glavna poslastica, uživam i čitati takve stvari i razmišljati o njima. Loopholes i poluge.

-općenito donošenje novih, ali pouzdanih, informacija

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Upute za efektivnije pisanje
PostPostano: 14 lis 2019, 15:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
To bi bilo kao nekakvo pisanje po pravilu, sto je malo nelogicno za forum. Ne izrazavaju se svi ljudi na isti nacin, a i u normalnoj, zivoj komunikaciji, ne mogu se svi ,,pratiti,, u razgovoru. Ima ljudi koji ,,citaju izmedju redova,, Ima i onih koji sporije shvataju, ima i onih koji unaprijed znaju sta ce govornik reci....ima ljudi koji su jako konfuzni u ragovoru, ali briljiraju u pisanoj formi. Sve to je tesko primjeniti na forum, svi smo razliciti na neki nacin.
Ja kada sam otvarala temu skolski sam prvo objasnila rijeci iz naslova, prilozila sliku, ako odgovara istom i cekala komentar. Jedan admin mi je rekao: ..A gdje je tu pitanje,,? Ne treba pitanje ispod teme. Sam naslov ili pojasnjenje naslova mogu izazvati reakcije na pisanje. Svi ocekivani i neocekivani odgovor, razlicita razmisljanja razvijaju temu i na kraju se dolazi do odgovora, rjesenja i dobre zamisli. U svakom postu ima mnogo licnog, nesto naucenog, nesto na brzinu procitanog, nesto nejasnog....e, to cini forum, ta razlicitost u stavovima, izrazavanju, pisanoj rijeci i na neki nacin te zblizava sa forumasima. Koliko sam primjetila ,,silovito,, guranje ideja i odgovora nailazi na otpor, te ljudi ne odgovaraju ili se ustrucavaju iznijeti drugi stav.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Upute za efektivnije pisanje
PostPostano: 14 lis 2019, 15:31 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68204
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Lapo-lapo je napisao/la:
To bi bilo kao nekakvo pisanje po pravilu, sto je malo nelogicno za forum. Ne izrazavaju se svi ljudi na isti nacin, a i u normalnoj, zivoj komunikaciji, ne mogu se svi ,,pratiti,, u razgovoru. Ima ljudi koji ,,citaju izmedju redova,, Ima i onih koji sporije shvataju, ima i onih koji unaprijed znaju sta ce govornik reci....ima ljudi koji su jako konfuzni u ragovoru, ali briljiraju u pisanoj formi. Sve to je tesko primjeniti na forum, svi smo razliciti na neki nacin.
Ja kada sam otvarala temu skolski sam prvo objasnila rijeci iz naslova, prilozila sliku, ako odgovara istom i cekala komentar. Jedan admin mi je rekao: ..A gdje je tu pitanje,,? Ne treba pitanje ispod teme. Sam naslov ili pojasnjenje naslova mogu izazvati reakcije na pisanje. Svi ocekivani i neocekivani odgovor, razlicita razmisljanja razvijaju temu i na kraju se dolazi do odgovora, rjesenja i dobre zamisli. U svakom postu ima mnogo licnog, nesto naucenog, nesto na brzinu procitanog, nesto nejasnog....e, to cini forum, ta razlicitost u stavovima, izrazavanju, pisanoj rijeci i na neki nacin te zblizava sa forumasima. Koliko sam primjetila ,,silovito,, guranje ideja i odgovora nailazi na otpor, te ljudi ne odgovaraju ili se ustrucavaju iznijeti drugi stav.


Ali ako ne specificiraš pitanje teme, tema ti je automatski preširoka, i onda je tema "sve".
U najgorem slučaju neće ti se nitko javit na temu, u najboljem ćeš dobit chat.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Upute za efektivnije pisanje
PostPostano: 14 lis 2019, 15:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Struktura posta je jako bitna. Neko napiše post koji je napisan kao da ga je neki progesionalac uređivao i to je zedovoljstvo pročitati makar bio dugačak dva kilometra. Neko napiše post kao VladimirRUS i tu odustaneš posle treće rečenice od konfuzije i nepovezanosti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Upute za efektivnije pisanje
PostPostano: 14 lis 2019, 15:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Robbie MO je napisao/la:
Lapo-lapo je napisao/la:
To bi bilo kao nekakvo pisanje po pravilu, sto je malo nelogicno za forum. Ne izrazavaju se svi ljudi na isti nacin, a i u normalnoj, zivoj komunikaciji, ne mogu se svi ,,pratiti,, u razgovoru. Ima ljudi koji ,,citaju izmedju redova,, Ima i onih koji sporije shvataju, ima i onih koji unaprijed znaju sta ce govornik reci....ima ljudi koji su jako konfuzni u ragovoru, ali briljiraju u pisanoj formi. Sve to je tesko primjeniti na forum, svi smo razliciti na neki nacin.
Ja kada sam otvarala temu skolski sam prvo objasnila rijeci iz naslova, prilozila sliku, ako odgovara istom i cekala komentar. Jedan admin mi je rekao: ..A gdje je tu pitanje,,? Ne treba pitanje ispod teme. Sam naslov ili pojasnjenje naslova mogu izazvati reakcije na pisanje. Svi ocekivani i neocekivani odgovor, razlicita razmisljanja razvijaju temu i na kraju se dolazi do odgovora, rjesenja i dobre zamisli. U svakom postu ima mnogo licnog, nesto naucenog, nesto na brzinu procitanog, nesto nejasnog....e, to cini forum, ta razlicitost u stavovima, izrazavanju, pisanoj rijeci i na neki nacin te zblizava sa forumasima. Koliko sam primjetila ,,silovito,, guranje ideja i odgovora nailazi na otpor, te ljudi ne odgovaraju ili se ustrucavaju iznijeti drugi stav.


Ali ako ne specificiraš pitanje teme, tema ti je automatski preširoka, i onda je tema "sve".
U najgorem slučaju neće ti se nitko javit na temu, u najboljem ćeš dobit chat.

Da, u pravu si. Ali ostajem pri tome da zacetnik teme treba u prvom postu malo opsirnije reci o temi i na neki nacin uputiti citaoca o cemu se radi i ponukati ga na razmisljanje i pisanje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Upute za efektivnije pisanje
PostPostano: 14 lis 2019, 15:40 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68204
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Lapo-lapo je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:

Ali ako ne specificiraš pitanje teme, tema ti je automatski preširoka, i onda je tema "sve".
U najgorem slučaju neće ti se nitko javit na temu, u najboljem ćeš dobit chat.

Da, u pravu si. Ali ostajem pri tome da zacetnik teme treba u prvom postu malo opsirnije reci o temi i na neki nacin uputiti citaoca o cemu se radi i ponukati ga na razmisljanje i pisanje.


Širina dolazi sama od sebe. Iz samog neslaganja ljudi. Taman da si ekstremno specifično postavila pitanje teme, čak i dala zaključak i odgovor na pitanje teme.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Upute za efektivnije pisanje
PostPostano: 14 lis 2019, 15:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Robbie MO je napisao/la:
Lapo-lapo je napisao/la:
Da, u pravu si. Ali ostajem pri tome da zacetnik teme treba u prvom postu malo opsirnije reci o temi i na neki nacin uputiti citaoca o cemu se radi i ponukati ga na razmisljanje i pisanje.


Širina dolazi sama od sebe. Iz samog neslaganja ljudi. Taman da si ekstremno specifično postavila pitanje teme, čak i dala zaključak i odgovor na pitanje teme.

Slazem se, donekle. Ne zaboravi da ,,svi,, ne znaju ,,sve,, Mozda mi je neka tema nepoznata, nejasna, mozda trebam smjernicu gdje i zasto da procitam vise. Ne treba ocekivati da su svi spremni za temu. I opet moram da gnjavim o tome da se zensko pisanje i razmisljanje u mnogocemu razlikuje od muskog. Je li tesko imati malo strpljenja, volje za pojasnjenjem i sl.?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Upute za efektivnije pisanje
PostPostano: 14 lis 2019, 20:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 22:02
Postovi: 533
Robbie MO je napisao/la:
Meni su liste ok, dapače.

Zbog limitirane pozorosti i koncentracije koju je lako prekinuti, liste mi daju predah kod čitanja (recimo nakon procitane tocke nekad stanem, da razmislim o dotičnoj točki, njenim implikacijama, o tome je li se slazem s njom ili ne, vidim li nesto dodatno pored napisanog, vidim li nesto pogresno ...), i efektivno jedan dugi tekst razbijaju na više manjih.

Organizacija misli, a zatim i njena prezentacija, nije losa stvar. Zato ljudi koriste natuknice, liste, grafove i vizualne stvari...


Takodjer


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Upute za efektivnije pisanje
PostPostano: 15 lis 2019, 14:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Robbie MO je napisao/la:
Meni su liste ok, dapače.

Zbog limitirane pozorosti i koncentracije koju je lako prekinuti, liste mi daju predah kod čitanja (recimo nakon procitane tocke nekad stanem, da razmislim o dotičnoj točki, njenim implikacijama, o tome je li se slazem s njom ili ne, vidim li nesto dodatno pored napisanog, vidim li nesto pogresno ...), i efektivno jedan dugi tekst razbijaju na više manjih.

Organizacija misli, a zatim i njena prezentacija, nije losa stvar. Zato ljudi koriste natuknice, liste, grafove i vizualne stvari...

Sam rijetko upotrebljavam liste, zato što sam od nekih ljudi dobijao reakcije da im se ne sviđa stil "da im držim neka predavanja" lol.


Liste bih koristio samo u web članku/postu koji želi biti "ozbiljna" baza znanja, ili dobro renkiran na Google. Ako članak ili upis već ima liste, gotovo sigurno je da se u istom članku koriste i dokazni materijali poput citata, slika, skica i sl.

Stil kolumne je dosta drukčiji, traži se literarni izričaj, gdje se elegantnim diskursom i strukturom želi argumentirati neki stav i pridobiti čitatelje na svoju stranu.

Ja bih htio biti jači u ovom potonjem, ovaj hack iz uvodnog posta će valjda donekle pomoći.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Upute za efektivnije pisanje
PostPostano: 15 lis 2019, 14:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Ne pomažu nikakvi hackovi. Ili imaš talenta za proseravanje ili nemaš, to ne može da se nauči. Mada ne znam koji će to tebi ***, pošto nisi nimalo zakinut što se toga tiče.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Upute za efektivnije pisanje
PostPostano: 17 vel 2020, 01:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Nešto kontam - je li "elokventnost" sama po sebi jedna vrsta prevare, marketinga?

Jesu li konciznost i direktnost suprotstavljeni "elokventnosti" koja je možda u suštini okolišanje?

S obzirom da je RH raj okolišanja, neodlučnosti i "diplomacije", je li zato možda kod njih ta elokventnost na cijeni?

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 16 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 20 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO