HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 24 tra 2024, 07:40.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1039 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 42  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 04 stu 2019, 22:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23318
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
https://www.dnevnik.ba/vijesti/violeta- ... nske-laste

Potencijalnih 200 radnih mjesta. :thumbup1

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 30 sij 2020, 21:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2017, 23:34
Postovi: 1765
Lokacija: Zagreb
Hrvatske najjače izvozničke kompanije u HercegBosni

Zapadnohercegovačka županija - izvoz:

Miviko Posušje - 71.818.464 km
Lager Posušje - 70.594. 247 km
Feal Široki Brijeg - 64.288.722 km
Grafotisak Grude - 61.557.007 km
TT kabel Široki Brijeg - 58.943.066 km
WELPLAST Posušje - 19.135.376 km
Violeta Grude 17.054.715 km
FEMIS Posušje - 16.000.000 km
Bernina Široki Brijeg - 15.900.268 km
EZ Engineering Široki Brijeg - 15.632.438 km
Grioss Grude - 10.081.137 km
Mandeks Široki Brijeg - 9.235.738 km
Jur Prom Ljubuški - 8.778.585 km
Eurocompany99 Ljubuški 8.592.252 km

2010. je Zapadnohercegovačka županija prema podacima Gospodarske komore Federacije BiH, izvezla robe u visini 192 milijuna maraka, a 2018. je izvoz te županije iznosio 598 milijuna km. Sve je jasno, poduzetnici Zapadnohercegovačke županije transformiraju svoje uvozničke firme u izvoznički orijentirane. Izvoze uvjerljivo najviše po glavi od svih BiH županija!
__________________________________________________________________________________________________________

Hercegovačko-neretvanska županija - izvoz:

FERRO-Keš Mostar - 43.00.000 km
Elektroprivreda HZHB Mostar - 20.809.233 km
HT Mostar - 22.460.000 km
SIK Mostar - 16.751.744 km
Nsoft Mostar - 16.273.839 km
Globtour Međugorje - 10.919.407 km

Htio sam Aluminij staviti među najjače izvoznike za 2018., ali sam odustao jer se trebamo svi skupa početi navikavati da ta firma i njezinih 380 milijuna km izvoza više ne postoji. Nažalost, bez Aluminija, izvoznička slika Hercegovačko-neretvanske županije će izgledati jadno. Još kada maknemo muslimanske firme poput Igmana Konjic te još neke muslimanske izvozničke firme, hrvatski izvoz u toj županiji će biti slabiji od izvoza ZHŽ.
____________________________________________________________________________________________________________

Srednjobosanska županija - izvoz:

TEM TOM Uskoplje - 13.771.591 km
Thermo flux Jajce - 10.723.815 km
Aureus Uskoplje - 8.609.546 km
Boreas Kreševo - 7.330.702 km - nikakav izvoz, a firma ima preko 500 milijuna km prihoda u BiH
FTM Novi Travnik - 6.015.000 km - najjača izvoznička firma u Novom Travniku
Kristal Vitez - 4.068.000 km - najjača izvoznička firma u Vitezu
Fis Vitez - 2.743.047 km - nikakav izvoz, a firma ima preko 380 milijuna km prihoda u BiH

Hrvatske kompanije u Srednjobosanskoj županiji su dominantne po prihodu, nešto malo manje po izvozu i jasno je da su ovisne o bošnjačkom tržištu i bošnjačkoj potrošnji, zato masovno zapošljavaju Bošnjake.
___________________________________________________________________________________________________________

Hercegbosanska županija - izvoz:

Mljekara Livno - 2.933.571 km -najjača izvoznička firma HBŽ. Dalje više nisam imao volje stavljati firme do 1 milijun km izvoza.

Gospodarstvo HercegBosanske županije je dno dna! Tamošnje političare treba dobro išamarati! Koji ku*ac oni tamo uopće rade? Najbogatiji ljudi u Hrvatskoj su iz te županije. Glavešine HBŽ općina i lokalni poduzetnici samo moraju stupiti u kontakt s njima i već bi se nešto iz toga izrodilo.
____________________________________________________________________________________________________________

Posavska županija izvoz:

PIMS elektro oprema Odžak - 14.262.943 km
Ima još puno malih kompanija do milijun km izvoza.

Posavska županija se dobro drži i imaju koliko toliko stabilnu ekonomiju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 30 sij 2020, 22:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2017, 23:34
Postovi: 1765
Lokacija: Zagreb
Usora je naša najjača izvoznička općina! Tamošnji poduzetnici uprihoduju 110 milijuna km, a izvoz im čini 67 milijuna km prihoda.

Usora - najjače izvozničke kompanije:

Imaco Systemtechnik - 18.467.894 km
Preis Usora - 12.756.172 km
MCE Usora - 7.591.000 km
ĆosićPromex - 4.653.000 km
GMC Usora - 3.900.000 km

Svaka čast Usora!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 31 sij 2020, 10:57 
Offline

Pridružen/a: 03 lip 2009, 14:13
Postovi: 1747
TOM Uskoplje još živ? ili je to neka druga firma?

_________________
https://youtu.be/sJnJi5tcqxQ


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 31 sij 2020, 13:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2017, 23:34
Postovi: 1765
Lokacija: Zagreb
2018. je TOM Uskoplje živio! Sve skupa je ta firma uprihodovala te godine 14.973.870 km, od izvoza 13.771.591 km. Imali su 276 zaposlenih i ukupnu dobit 133.338 km. Također kao i većina zapadnohercegovačkih poduzetnika i TOM Uskoplje ima svoju filijalu u RH koja uprihoduje preko 6 milijuna kn.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 31 sij 2020, 13:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 tra 2018, 21:19
Postovi: 3578
robelec je napisao/la:
Gospodarstvo HercegBosanske županije je dno dna! Tamošnje političare treba dobro išamarati! Koji ku*ac oni tamo uopće rade? Najbogatiji ljudi u Hrvatskoj su iz te županije. Glavešine HBŽ općina i lokalni poduzetnici samo moraju stupiti u kontakt s njima i već bi se nešto iz toga izrodilo.
____________________________________________________________________________________________________________

Ja ih razumijem. Kako otvoriti firmu u npr. Tomislavgradu gdje živi 10 000 ljudi. Od toga koliko radno sposobnih i koliko kvalificiranih? Također, rjetko naseljeno, promet nikakav, prvi veći grad tek Mostar.

Ja tamo ne vidim nikakvu perspektivu osim da se iskoriste 3 krška polja da se razvije poljoprivreda, novac iz inozemstva, Buško jezero (od kojeg profitira samo RH), turizam i nadati se da će se tradicionalni način života u trokatnicama koje su tamo većina održavati barem stabilan natalitet i da Livno, Tomislavgrad i Kupres zajedno imaju bar 40 000 stanovnika.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 31 sij 2020, 13:32 
Online
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2010, 16:57
Postovi: 746
Tom Uskoplje je sada u velikim dugovima. Nijemci ga žele kupiti, ali navodni gazda Kićo želi prodati pod uvjetom da se i dalje on pita. =))


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 31 sij 2020, 14:15 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 17:43
Postovi: 696
Lokacija: USORA! HRHB
robelec je napisao/la:
Usora je naša najjača izvoznička općina! Tamošnji poduzetnici uprihoduju 110 milijuna km, a izvoz im čini 67 milijuna km prihoda.

Usora - najjače izvozničke kompanije:

Imaco Systemtechnik - 18.467.894 km 145 zaposlenih, 90% radnika iz Usore, dosta dobre plaće, što je jako važno dosta radne snage žene
Preis Usora - 12.756.172 km 185 zaposlenih, u upravi većinom radnici iz Usore, u pogonu ima svega od radnika iz Doboja, Tešnja, Teslića, ali dosta ih iz Usore, plaće najbolje u okruženju za tu branšu
MCE Usora - 7.591.000 km oko 100 zaposlenih, slabo radnika iz Usore
ĆosićPromex - 4.653.000 km 140-150 zaposlenih uprava domaći, ostalo slično Preisu
GMC Usora - 3.900.000 km 120-130 zaposlenih slično kao MCE i jednim i drugim vlasnici Talijani

Svaka čast Usora!


Sve firme su nastale u zadnjih 7-8 godina (osim ćosićPromexa koji preko 25 godina postoji), ima još dosta onih koji izvoze kao npr. Katić Usora (50 zaposlenih, 90 % domaći ljudi, plaće odlične), Ivex Usora, Eurel Usora, Liquivex, Elias Usora, itd (sve navedene imaju preko 20 zaposlenih).
Šteta što se sve ovo nije malo ranije pokrenulo, puno više ljudi bi ostalo, ali sve u svemu nije uopće loše.

_________________
Oprošteno jest grješnima: Zulumćaru, ubojici, Oprošteno svima, svima, samo nije izdajici!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 31 sij 2020, 14:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2017, 23:34
Postovi: 1765
Lokacija: Zagreb
HVO-110 je napisao/la:
robelec je napisao/la:
Usora je naša najjača izvoznička općina! Tamošnji poduzetnici uprihoduju 110 milijuna km, a izvoz im čini 67 milijuna km prihoda.

Usora - najjače izvozničke kompanije:

Imaco Systemtechnik - 18.467.894 km 145 zaposlenih, 90% radnika iz Usore, dosta dobre plaće, što je jako važno dosta radne snage žene
Preis Usora - 12.756.172 km 185 zaposlenih, u upravi većinom radnici iz Usore, u pogonu ima svega od radnika iz Doboja, Tešnja, Teslića, ali dosta ih iz Usore, plaće najbolje u okruženju za tu branšu
MCE Usora - 7.591.000 km oko 100 zaposlenih, slabo radnika iz Usore
ĆosićPromex - 4.653.000 km 140-150 zaposlenih uprava domaći, ostalo slično Preisu
GMC Usora - 3.900.000 km 120-130 zaposlenih slično kao MCE i jednim i drugim vlasnici Talijani

Svaka čast Usora!


Sve firme su nastale u zadnjih 7-8 godina (osim ćosićPromexa koji preko 25 godina postoji), ima još dosta onih koji izvoze kao npr. Katić Usora (50 zaposlenih, 90 % domaći ljudi, plaće odlične), Ivex Usora, Eurel Usora, Liquivex, Elias Usora, itd (sve navedene imaju preko 20 zaposlenih).
Šteta što se sve ovo nije malo ranije pokrenulo, puno više ljudi bi ostalo, ali sve u svemu nije uopće loše.


Živite od izvoza, ne ovisite o okruženju ili muslimanima. Vi u Usori sutra možete proglasiti nezavisnu državu Usora jer ste samoodrživa enklava. Bez muslimanije i njihovih poreza na grbači, bili bi pet puta bogatiji. Sve općine s hrvatskom većinom se moraju ugledati na Usoru!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 31 sij 2020, 14:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2017, 23:34
Postovi: 1765
Lokacija: Zagreb
1986 je napisao/la:
robelec je napisao/la:
Gospodarstvo HercegBosanske županije je dno dna! Tamošnje političare treba dobro išamarati! Koji ku*ac oni tamo uopće rade? Najbogatiji ljudi u Hrvatskoj su iz te županije. Glavešine HBŽ općina i lokalni poduzetnici samo moraju stupiti u kontakt s njima i već bi se nešto iz toga izrodilo.
____________________________________________________________________________________________________________

Ja ih razumijem. Kako otvoriti firmu u npr. Tomislavgradu gdje živi 10 000 ljudi. Od toga koliko radno sposobnih i koliko kvalificiranih? Također, rjetko naseljeno, promet nikakav, prvi veći grad tek Mostar.

Ja tamo ne vidim nikakvu perspektivu osim da se iskoriste 3 krška polja da se razvije poljoprivreda, novac iz inozemstva, Buško jezero (od kojeg profitira samo RH), turizam i nadati se da će se tradicionalni način života u trokatnicama koje su tamo većina održavati barem stabilan natalitet i da Livno, Tomislavgrad i Kupres zajedno imaju bar 40 000 stanovnika.


Najjači izvoznici u Tomislavgradu:

Nevistić Commerce - 2.435.978 km
Budić AB - 2.221.953 km
TT Dolac - 1.908.652 km
Drvopromet - 1.832.529 km
Čičko PVC - 1.798.165 km

Malo sam pogledao profile firmi TT Dolac te Drvopromet i što oni rade? Izvoze drvnu sirovinu. Vjerojatno još ima takvih firmi na prostoru HB županije čija se djelatnost svodi na sječu i izvoz sirovina, a drvna industrija ima ogromnu perspektivu samo ako je naglasak na prerađivanju, na proizvodnji namještaja i na dizajnu.

Vlasti HB županije trebaju kontaktirati Ivića Pašalića, od nedavno najutjecajnijeg lika u RH drvnoj industriji. Taj bivši političar BiH korijena ima firmu koja uprihoduje 50 milijuna kn, nenormalno brzo raste i dobiva svjetske nagrade za svoj namještaj https://www.tportal.hr/biznis/clanak/po ... o-20190326

Pašalićev uspjeh u drvnoj industriji traje svega tri, četiri godine i već je najjači igrač na drvnoprerađivačkom tržištu. Angažirao je mlade dizajnere koji su puni invativnih ideja koji njegovim proizvodima daju ogromnu novu vrijednost. Kao što ogroman broj HB poduzetnika ima filijale u RH, ne vidim nikakav problem da Pašalić ima svoju filijalu u HB županiji. Za razliku od lokalnih HB poduzetnika koji u metru drva vide 100 km, Pašalić u metru drva vidi tisuću km


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 31 sij 2020, 14:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2017, 23:34
Postovi: 1765
Lokacija: Zagreb
Jako Andabak - počeo s osiguranjem, na tome se obogatio, sad ulaže u turizam i stočarstvo.

Željko Vučemil - suvlasnik VMD grupe, najjače građevinske tvrtke u Zagrebu.

Tomislav Mamić - vlasnik trgovačkog lanca Tommy.

Božidar Prka - najutjecajniji bankar u Hrvatskoj, priča se da je težak 100 milijuna eura.

Što ovu četvorku super bogataša povezuje? Njihov zavičaj, odnosno Hercegbosanska županija.

Vlasti te županije samo trebaju organizirati sastanak s tom četvorkom, ma i moliti na koljenima ako treba, samo da se ta četvorka skupi na jednom mjestu i nešto bi se sigurno pozitivno izrodilo za tu zaostalu županiju.

Meni je nekako prirodno da HB županija bude centar mesne industrije u BiH. Cijeli taj prostor koji je dosta pust je idealan za govedarstvo, svinjogojstvo, peradarstvo, ovčarstvo i kozarstvo.

Po meni tu ima prostora za napraviti nekakvu stočarsku industriju vrijednu milijardu km. Da sam vlast u HB županiji, svoju pozornost bi usmjerio upravo na takva ulaganja odnosno tražio bi takve ulagače.

Npr. Andabak je već u tom poslu i mogao bi napraviti nekakav klaster s Mamićem i pokojim lokalnim zainteresiranim igračem za ulaganja. Svi skupa bi mogli uložiti u takav vid industrije, odnosno napraviti objekte za uzgoj i preradu u stočarstvu i te proizvode plasirati u Mamićev trgovački i Andabakov hotelski lanac. Izvoz HB županije koji je trenutno mizeran bi nakon takvih investicija eksplodirao.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 31 sij 2020, 18:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2019, 14:44
Postovi: 4267
1986 je napisao/la:
robelec je napisao/la:
Gospodarstvo HercegBosanske županije je dno dna! Tamošnje političare treba dobro išamarati! Koji ku*ac oni tamo uopće rade? Najbogatiji ljudi u Hrvatskoj su iz te županije. Glavešine HBŽ općina i lokalni poduzetnici samo moraju stupiti u kontakt s njima i već bi se nešto iz toga izrodilo.
____________________________________________________________________________________________________________

Ja ih razumijem. Kako otvoriti firmu u npr. Tomislavgradu gdje živi 10 000 ljudi. Od toga koliko radno sposobnih i koliko kvalificiranih? Također, rjetko naseljeno, promet nikakav, prvi veći grad tek Mostar.

Ja tamo ne vidim nikakvu perspektivu osim da se iskoriste 3 krška polja da se razvije poljoprivreda, novac iz inozemstva, Buško jezero (od kojeg profitira samo RH), turizam i nadati se da će se tradicionalni način života u trokatnicama koje su tamo većina održavati barem stabilan natalitet i da Livno, Tomislavgrad i Kupres zajedno imaju bar 40 000 stanovnika.


Duvno i Livno su pustare, od toga kraja jedino su gori Sanski Most, Kljuc i jos te neke islamizirane sredine u Krajini. Cijeli taj potez Tomislavgrad-Velika Kladusa je jedna pustinja, osim u Bihacu ima nesto ajmo reci urbanizma. Livno je prije rata, a i par godina poslije bilo jaka sredina koja se mogla nositi s Bihacem na primjer, ali sada je to sve nista. Zao mi je jebi ga, ali ipak zna se sto su prioriteti trenutno i gdje, a to su Mostar, Stolac i Srednja Bosna, nazalost i u Srednjoj Bosni smo dozivjeli katastrofu zadnjih 10ak godina.

Sto se tice ove brojke od 40 000, to je sada i manje. 40 000 je bilo prije mozda 2 godine. Mozda sada nekih 38 000, iz Livna je iseljavanje jos zesce nego iz Duvna (iako je i u TG grozno) pa sada imaju vrlo slican broj stanovnika, a Kupres ima cini mi se samo 30-40ak prvasica (nisam siguran stvarno, davno su brojke bile), pa Kupres ima nekih 25-30% stanovnistva koliko imaju Livno i Duvno.

EDIT: ova moja procjena je optimisticnija, dakle ovo je blizu gornje granice. Ne moze vise od 39 000 jednostavno nema sanse. U svakom slucaju prije par godina se po Tropolju govorilo da je iseljavanje zavrseno bla bla svi su otisli nema vise tko otici.... ali evo migracije se nastavljaju i nastavit ce se. Evo prije 5 dana moj poznanik iselio, poveo zenu i dvoje djece sa sobom. A nije bas da nije imao para, zaradjivao je dobro za livanjsko-duvanjske prilike, a preko ljeta dosta iznadprosjecno. Uglavnom, ako je danas eto 38 500 u TG-Li-Ku, vec iduce godine to ide manje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 31 sij 2020, 18:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Šta tebe briga gdje ko seli.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 31 sij 2020, 20:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 tra 2018, 21:19
Postovi: 3578
Čini se meni da ti Tropolja nisi vidio kad ga uspoređuješ sa Ključem i Sanskim Mostom.

Svaki pedalj "hrvatskog lebensrauma" u BiH je Europa za ostatak zemlje. To se dobro zna.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 31 sij 2020, 21:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2019, 14:44
Postovi: 4267
Hahahahah. Govorim o iseljavanju, i jedino je Krajina gora. Pogledaj statistiku. Ne govorim o drugim stvarima, a nisu ni druge stvari puno bolje. To sto neki ovdje vole zivjeti u snovima u kojima je Herceg Bosna kao Monako, a samo Muslimani iseljavaju, to necu komentirati. Dakle, ponavljam tezu da su HBŽ i USK daleko najgori po iseljavanju i tu nema puno price. Doduse, USK je neprikosnoveni prvak u zadnje vrijeme. Ali, Bihac, za razliku od Livna i Duvna, jest grad voljeli mi to ili ne. Znam da je i Livno navodno, ali tko je bio tamo u zadnjih par mjeseci zna da to grada nije vidilo. Jedno su mokri snovi, a jedno realno stanje na terenu od ljudi koji zive tu. A ovaj gore prije toga me usutkuje, dakle ne smije se govoriti realno stanje na terenu? A realno stanje je da Hrvati imaju 25% rodjenih u SBŽ. Duvno i Livno su sada obicne male selendre, eto to je REALNOST. Lijepo je Boga mi u vasim snovima. Koji idiotizam.

Dakle, kada si me vec izazvao, volio bih od tebe da mi kazes koja su to mjesta koja su imala zesci egzodus u zadnjih 20 godina od Tropolja? A da nisu u USK? Je li ih ima? Mozda vi zivite u nekoj HDZ haciendi u Mostaru, ali ja dobar dio svog vremena provedem u Livnu i Duvnu i znam kako sve to izgleda. Razgovaram s ljudima i sa svecenicima koji daju blagoslov kuca. Ne moram ni razgovarati, vidim sve sam.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 31 sij 2020, 22:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32145
Jefferson Davis je napisao/la:
Hahahahah. Govorim o iseljavanju, i jedino je Krajina gora. Pogledaj statistiku. Ne govorim o drugim stvarima, a nisu ni druge stvari puno bolje. To sto neki ovdje vole zivjeti u snovima u kojima je Herceg Bosna kao Monako, a samo Muslimani iseljavaju, to necu komentirati. Dakle, ponavljam tezu da su HBŽ i USK daleko najgori po iseljavanju i tu nema puno price. Doduse, USK je neprikosnoveni prvak u zadnje vrijeme. Ali, Bihac, za razliku od Livna i Duvna, jest grad voljeli mi to ili ne. Znam da je i Livno navodno, ali tko je bio tamo u zadnjih par mjeseci zna da to grada nije vidilo. Jedno su mokri snovi, a jedno realno stanje na terenu od ljudi koji zive tu. A ovaj gore prije toga me usutkuje, dakle ne smije se govoriti realno stanje na terenu? A realno stanje je da Hrvati imaju 25% rodjenih u SBŽ. Duvno i Livno su sada obicne male selendre, eto to je REALNOST. Lijepo je Boga mi u vasim snovima. Koji idiotizam.

Dakle, kada si me vec izazvao, volio bih od tebe da mi kazes koja su to mjesta koja su imala zesci egzodus u zadnjih 20 godina od Tropolja? A da nisu u USK? Je li ih ima? Mozda vi zivite u nekoj HDZ haciendi u Mostaru, ali ja dobar dio svog vremena provedem u Livnu i Duvnu i znam kako sve to izgleda. Razgovaram s ljudima i sa svecenicima koji daju blagoslov kuca. Ne moram ni razgovarati, vidim sve sam.

Otkad nisam čuo "Hrvata" da kaže Duvno.... :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 31 sij 2020, 23:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 tra 2018, 21:19
Postovi: 3578
Jefferson Davis je napisao/la:
Hahahahah. Govorim o iseljavanju, i jedino je Krajina gora. Pogledaj statistiku. Ne govorim o drugim stvarima, a nisu ni druge stvari puno bolje. To sto neki ovdje vole zivjeti u snovima u kojima je Herceg Bosna kao Monako, a samo Muslimani iseljavaju, to necu komentirati. Dakle, ponavljam tezu da su HBŽ i USK daleko najgori po iseljavanju i tu nema puno price. Doduse, USK je neprikosnoveni prvak u zadnje vrijeme. Ali, Bihac, za razliku od Livna i Duvna, jest grad voljeli mi to ili ne. Znam da je i Livno navodno, ali tko je bio tamo u zadnjih par mjeseci zna da to grada nije vidilo. Jedno su mokri snovi, a jedno realno stanje na terenu od ljudi koji zive tu. A ovaj gore prije toga me usutkuje, dakle ne smije se govoriti realno stanje na terenu? A realno stanje je da Hrvati imaju 25% rodjenih u SBŽ. Duvno i Livno su sada obicne male selendre, eto to je REALNOST. Lijepo je Boga mi u vasim snovima. Koji idiotizam.

Dakle, kada si me vec izazvao, volio bih od tebe da mi kazes koja su to mjesta koja su imala zesci egzodus u zadnjih 20 godina od Tropolja? A da nisu u USK? Je li ih ima? Mozda vi zivite u nekoj HDZ haciendi u Mostaru, ali ja dobar dio svog vremena provedem u Livnu i Duvnu i znam kako sve to izgleda. Razgovaram s ljudima i sa svecenicima koji daju blagoslov kuca. Ne moram ni razgovarati, vidim sve sam.

One riječi poput "pustare" su me navele da misliš na nešto drugo. I dalje držim da je razlika između hrvatskih prostora i ostatka BiH razlika otprilike jednaka razlici Hrvatske i HB. Najviše po izgledu, urednosti i uređenosti gradova i sela, kuća, firmi itd. Nekakav prvi dojam.

Ali da, iseljavanje je usporedivo sa USŽ iako manje kod nas jer je HBŽ već 50 godina kraj iz kojeg se iseljava. Ljudi žive po Austriji i Njemačkoj, ali ne napuštaju i ne prodaju kuće i imanja, dapače, drže do njih i koriste ih jednim djelom godine. Mislim da su Muslimani skloniji potpunom preseljenju i daljnjem integriranju


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 01 vel 2020, 10:46 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2015, 11:38
Postovi: 3893
Jedna stvar je "pustara", a sasvim druga stvar je uređenost kuća i firmi. I Australija i Kanada su pustare.
Sigurno da je kod muslimana najmanja pustara ako je kod njih najveća gustoća naseljenosti. Pa i pola Hrvatske je pustara prema urbanim područjima u BiH.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 01 vel 2020, 10:50 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 21:27
Postovi: 6288
robelec je napisao/la:
1986 je napisao/la:
Ja ih razumijem. Kako otvoriti firmu u npr. Tomislavgradu gdje živi 10 000 ljudi. Od toga koliko radno sposobnih i koliko kvalificiranih? Također, rjetko naseljeno, promet nikakav, prvi veći grad tek Mostar.

Ja tamo ne vidim nikakvu perspektivu osim da se iskoriste 3 krška polja da se razvije poljoprivreda, novac iz inozemstva, Buško jezero (od kojeg profitira samo RH), turizam i nadati se da će se tradicionalni način života u trokatnicama koje su tamo većina održavati barem stabilan natalitet i da Livno, Tomislavgrad i Kupres zajedno imaju bar 40 000 stanovnika.


Najjači izvoznici u Tomislavgradu:

Nevistić Commerce - 2.435.978 km
Budić AB - 2.221.953 km
TT Dolac - 1.908.652 km
Drvopromet - 1.832.529 km
Čičko PVC - 1.798.165 km

Malo sam pogledao profile firmi TT Dolac te Drvopromet i što oni rade? Izvoze drvnu sirovinu. Vjerojatno još ima takvih firmi na prostoru HB županije čija se djelatnost svodi na sječu i izvoz sirovina, a drvna industrija ima ogromnu perspektivu samo ako je naglasak na prerađivanju, na proizvodnji namještaja i na dizajnu.

Vlasti HB županije trebaju kontaktirati Ivića Pašalića, od nedavno najutjecajnijeg lika u RH drvnoj industriji. Taj bivši političar BiH korijena ima firmu koja uprihoduje 50 milijuna kn, nenormalno brzo raste i dobiva svjetske nagrade za svoj namještaj https://www.tportal.hr/biznis/clanak/po ... o-20190326

Pašalićev uspjeh u drvnoj industriji traje svega tri, četiri godine i već je najjači igrač na drvnoprerađivačkom tržištu. Angažirao je mlade dizajnere koji su puni invativnih ideja koji njegovim proizvodima daju ogromnu novu vrijednost. Kao što ogroman broj HB poduzetnika ima filijale u RH, ne vidim nikakav problem da Pašalić ima svoju filijalu u HB županiji. Za razliku od lokalnih HB poduzetnika koji u metru drva vide 100 km, Pašalić u metru drva vidi tisuću km

Mislim da si zaboravio ubacit firmu alfa-plast iz Tg koja sve izvozi vanka, u kojoj radi preko 30 ljudi...
Koliko je Livno propalo, najbolje govori podatak da je TG najveci uvoznik i izvoznik u toj zupaniji. Nije mi jasno da nitko od bogatasa iz Hr ne ulaze u taj kraj, naravno na obostranu korist...

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 01 vel 2020, 10:56 
Offline

Pridružen/a: 12 pro 2019, 00:14
Postovi: 780
Duvanjsko Livanjska dijaspora, ti lovaši, tajkuni koje spominjete, to je hrpa izroda koja marke nije uložila u svoj kraj niti će, pola njih uopće ne dolazi gore, nemaju ni vikendicu, ništa.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 01 vel 2020, 13:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 ruj 2019, 14:44
Postovi: 4267
Politikant je napisao/la:
Duvanjsko Livanjska dijaspora, ti lovaši, tajkuni koje spominjete, to je hrpa izroda koja marke nije uložila u svoj kraj niti će, pola njih uopće ne dolazi gore, nemaju ni vikendicu, ništa.


Ovo je tocno. Koja steta.

A i to da imaju uredjene kuce i vikendice, pa ima skoro svatko to, svi gastarbajteri. Kakve koristi od toga, kad tu provedu cijelih mjesec dana godisnje? Dobro, eto nije pustara jer ima puno glomaznih kuca, ali te kuce su puste jer u njima nitko ne zivi. TG je veoma mal grad od nekoliko tisuca stanovnika, a ni Livno nije puno vece. E sad, to je zato sto tradicionalno imaju velika i jaka sela ovi krajevi i mjesne zajednice. Ali hebi ga, u 21. Stoljecu se ne zivi od sela i po selu. Zato je jako iseljavanje iz kraje poput Li i TG, kad imas milijun sela i nekih dosta jakih, ali ljudi zele zivjeti u gradu a ne po poljama i livadama, a gradici od TG i Li ne mogu zadovoljiti... A od trokatnica i ekstra uredjenih zemljista i dvorista nema nista, pola kuca u svakom selu su takve njemacke.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 01 vel 2020, 15:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2017, 23:34
Postovi: 1765
Lokacija: Zagreb
Diablo je napisao/la:
Mislim da si zaboravio ubacit firmu alfa-plast iz Tg koja sve izvozi vanka, u kojoj radi preko 30 ljudi...
Koliko je Livno propalo, najbolje govori podatak da je TG najveci uvoznik i izvoznik u toj zupaniji. Nije mi jasno da nitko od bogatasa iz Hr ne ulaze u taj kraj, naravno na obostranu korist...


Alfa-plast 2018.:
Ukupna vrijednost prihoda - 5.122.622 km
Prihod od izvoza - 1.233.141 km
Broj zaposlenih - 37
Ukupna dobit - 96.133 km


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 01 vel 2020, 15:48 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 21:27
Postovi: 6288
robelec je napisao/la:
Diablo je napisao/la:
Mislim da si zaboravio ubacit firmu alfa-plast iz Tg koja sve izvozi vanka, u kojoj radi preko 30 ljudi...
Koliko je Livno propalo, najbolje govori podatak da je TG najveci uvoznik i izvoznik u toj zupaniji. Nije mi jasno da nitko od bogatasa iz Hr ne ulaze u taj kraj, naravno na obostranu korist...


Alfa-plast 2018.:
Ukupna vrijednost prihoda - 5.122.622 km
Prihod od izvoza - 1.233.141 km
Broj zaposlenih - 37
Ukupna dobit - 96.133 km

Sve mi je jasno kad vidim ukupnu dobit... al dobro :zubati

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 01 vel 2020, 15:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2017, 23:34
Postovi: 1765
Lokacija: Zagreb
Herceg-Bosna - vrijednost izvoza po županijskim općinama 2018. god.

Zapadnohercegovačka županija, izvoz po općinama:

Široki Brijeg - 230.000.000 km
Posušje - 220.000.000 km
Grude - 110.318.000 km
Ljubuški - 38.641.000 km
_____________________________________________

Hercegovačko-neretvanska županija, izvoz po općinama:

Mostar - 718.510.000 km - bez Aluminija - 329.254.000 km
Konjic - 144.894.000 km
Čitluk - 62.054.000 km
Čapljina - 21.173.000 km
Neum - 11.376.000
Jablanica - 7.394.000 km
Rama 5.556.000 km
Stolac - 4.742.000 km
Ravno - 158.254 km
______________________________________________

Srednjobosanska županija, izvoz po općinama:

Travnik - 145.837.000 km
Jajce - 108.206.000 km
Uskoplje - 52.118.000 km
Bugojno 50.423.000 km
Busovača - 48.548.690 km
Vitez - 34.007.000 km
Kiseljak - 30.992.000 km
Novi Travnik - 25.359.000 km
Kreševo - 18.946.000 km
Donji Vakuf - 16.769.000 km
Fojnica - 14.708.000 km
_________________________________________________

HercegBosanska županija, izvoz po općinama:

Tomislavgrad - 22.146.000 km
Drvar - 19.402.000 km
Livno - 17.664.000 km
Kupres - 10.304.000
Glamoč - 6.733.000 km
Bosansko Grahovo - 1.584.000 km
________________________________________________

Posavska županija, izvoz po općinama:

Odžak - 67.301.000 km
Orašje 47.966.000 km
Domaljevac-Šamac - 2.903.000 km
________________________________________________

Usora izvoz - 67.089.000 km
Žepče izvoz - 84.618.000 km


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 01 vel 2020, 23:46 
Offline

Pridružen/a: 12 pro 2019, 00:14
Postovi: 780
Jefferson Davis je napisao/la:
u 21. Stoljecu se ne zivi od sela i po selu. Zato je jako iseljavanje iz kraje poput Li i TG, kad imas milijun sela i nekih dosta jakih, ali ljudi zele zivjeti u gradu a ne po poljama i livadama, a gradici od TG i Li ne mogu zadovoljiti... A od trokatnica i ekstra uredjenih zemljista i dvorista nema nista, pola kuca u svakom selu su takve njemacke.


Da, bolje kakav kavez u smrdljivoj rupi kao Zagreb/ Split/ Minken nego svoj na svome po "poljima i livadama" tj. zemaljskom raju kakav je HBŽ. Zbog tog bolesnog razmišljanja smo sami sebe izbrisali od gore. Sreća da ima slabo Muslimanima inače bi prošli gore nego u SBŽ.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1039 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 42  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 16 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO