HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 17:00.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 117 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: "Mali Šengen"
PostPostano: 27 lis 2019, 15:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
"Mali Šengen" je zamisljen kao teritorij kroz koji bi bio slobodan protok robe, kretanje bez pasosa, politicka i privredna saradnja, te zajednicka strategija za ekonomski razvoj. Ideja Malog Sengena je projekat za Srbiju, Severnu Makedoniju i Albaniju.Ocekuje se da bi u narednom vremenu ta ideja mogla da uvrsti i Crnu Goru i BiH. Time bi se osim profita smirile tenzije u pojedinim zemljama Brisanjem granica bi slobodna carinska zona omogućila ekonomsku dobit, ali i ubrzavanje kretanja robe i putnika.
Sta bi "Mali Šengen" znacio za BiH?
Da li je to politicka ili ekonomska odluka?
Da li je to 'Najzdravija ideja u posljednjih 20 godina' ili se nesto drugo krije iza toga?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Mali Šengen"
PostPostano: 27 lis 2019, 17:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13033
Lokacija: Zagreb
Ne vidim što je toliko specijalno kod ovoga. CEFTA već postoji kao bescarinska zona, a ovo kretanje bez putovnice je Hrvatska imala sa Slovenijom i Italijom još od 1991. Zanimljivo je da Hrvati mogu bez putovnice u Srbiju i BiH, no recipročno to nije slučaj.

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Mali Šengen"
PostPostano: 28 lis 2019, 07:13 
Offline

Pridružen/a: 23 lis 2018, 02:55
Postovi: 22
Edit


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Mali Šengen"
PostPostano: 28 lis 2019, 07:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
volvoks je napisao/la:
Ne vidim što je toliko specijalno kod ovoga. CEFTA već postoji kao bescarinska zona, a ovo kretanje bez putovnice je Hrvatska imala sa Slovenijom i Italijom još od 1991. Zanimljivo je da Hrvati mogu bez putovnice u Srbiju i BiH, no recipročno to nije slučaj.


U Srbiju skoro svako već dolazi bez putnih isprava. Pivo dobro, jeftino. A i pičetina.

Inače, sama ideja je teški (politički) šit.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Mali Šengen"
PostPostano: 07 stu 2019, 22:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Crna Gora nije zainteresovana za “Mali Šengen”
Ideja Aleksandra Vucica, koji je zajedno sa Zoranom Zaevim i Edijem Ramom u Novom Sadu potpisao inicijativu o uspostavljanju ove zone kada su pozvane i druge zemlje u okruženju da im se pridruže.
Crna Gora u dokumentu navodi kako je zadovoljna i sa sadašnjim nivoom regionalne saradnje koji državama regiona omogućava napredak u evropskim integracijama, te kako ovu „inicijativu treba posmatrati sa dozom opreza jer ne nudi konkretan doprinos za unapređenje regionalnih odnosa“.

“Inicijativa za posljedicu može imati fragmentaciju unutar samog Zapadnog Balkana a njena potencijalna zloupotreba se može iskoristiti u cilju ostvarivanja dnevnopolitičkih ciljeva u pojedinim državama regiona i udaljavanje ovih država od njihovog evrpskog kolosijeka”, ocijenila je vlast Crne Gore u zvaničnom dokumentu proslijeđenom BiH.

Mirko Šarović je pokušao spasiti stvar i ambasadora Crne Gore u BiH ubijediti da prenese suštinu inicijative. Predlaže se da promet na granici teče bez zaustavljanja a to bi mogao da obezbjedi elektronski potpis. Na primjer, roba koja krene iz Banjaluke se ne zaustavlja do Skoplja i njeno prvo administrativno tretiranje se vrši na krajnjem odredištu a ne na granici. Ono što je u ovoj fazi inicijative jasno je da se nastoji proširiti krug oblasti slobodne trgovine. Do sada smo bili usmjereni na trgovinu robama a sada se predlaže da se tretiraju i usluge kao nezaobilazan dio trgovine te tržište radne snage i kretanje ljudi”, zaključio je Šarović.
Albanija nece bez Kosova.
Ekonomisti BiH sugerisu da ne treba brzati s ulaskom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Mali Šengen"
PostPostano: 09 stu 2019, 08:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
slika
slika

Palmer: Inicijativa "malog Šengena" ima podršku SAD

Metju Palmer (Matthew), specijalni predstavnik SAD za zapadni Balkan, kazao je da se osnova američkog angažiranja u ovom regionu nije promijenila, a to je evropska perspektiva.

- Upravo zato je nemogućnost Evropskog vijeća da postigne konsenzus o otvaranju pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom bila toliko duboko razočaravajuća, ali to nije posljednja riječ, nadamo se da će Evropsko vijeće moći da revidira to pitanje i postigne napredak na sastanku lidera u Zagrebu, nađe neophodan konsenzus i otpočne taj važan proces i pošalje važan signal za region - kazao je Palmer, prenosi B92.

- U međuvremenu, kako SAD preuzimaju veću ulogu na zapadnom Balkanu, a EU je u opasnosti da se percipira u regionu kao da se povlači, sam region preuzima inicijativu. Posvećenost Srbije, Albanije i Sjeverne Makedonije poboljšanju saradnje kroz inicijativu zvanu "mali Schengen" je demonstracija toga da lideri u regionu preuzimaju odgovornost za svoju sudbinu, kontrolu nad vlastitom budućnošću - istakao je američki zvaničnik.

Prema njegovim riječima, struktura te inicijative je otvorena, u njoj ima mjesta za Crnu Goru, BiH i Kosovo.

- To je inicijativa koja obećava, ima našu podršku i za koju smo posvećeni radu u partnerstvu s liderima zapadnog Balkana da bismo postigli napredak - zaključio je Palmer.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Mali Šengen"
PostPostano: 09 stu 2019, 11:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Da li su u pitanju samo migranti ili je nesto drugo u pitanju?
http://www.politika.rs/scc/clanak/441507/Hjuman-rajts-voc-protiv-ulaska-Hrvatske-u-Sengen


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Mali Šengen"
PostPostano: 09 stu 2019, 11:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20462
Sve te ideje udruživanja su nastale još davnih dana nakon što se urušila Jugoslavija. Tuđman je o tome pričao i nevjerojatno je koliko je toga točno predvidio. Sve te integracije kakve god one bile guraju opet istu ideju. Sreća naša pa smo već u EU inače bi nas naši drugovi utrpali u to. Takva zajedndica s obzirom na broj i sastav stanovništva bi neupitno bila pod dominacijom Srbije kao najvećeg ekonomskog i političkog faktora.

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Mali Šengen"
PostPostano: 09 stu 2019, 12:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 tra 2018, 21:19
Postovi: 3578
Znači Srbi bi ostavili svoju braću u Hrvatskoj van "regiona" :ohmy


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Mali Šengen"
PostPostano: 09 stu 2019, 15:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18463
Nama je bitno, kao što sam pisao ranije, da se granica između BiH i Srbije istanji do nevidljivosti, a da se granica između Hrvatske i BiH podeblja do maksimuma. Ovi procesi se upravo odvijaju. BiH kad izbriše granice sa Srbijom, nikada ih više neće uspostaviti, zbog srpskog veta u BiH. I time cela BiH psotaje srpska. Od Timoka do Une, od Zaječara do Drvara, ekonomija gde žive Srbi planiraće se u Beogradu, i time će jedinstvo biti potpuno uspostavljeno.

Što se tiče ostalih, oni mogu da izlaze i ulaze, nije bitno... Ova unija je samo da se utvrdimo u BiH. Za CG i Kosovo imamo drugu politiku, za Makedoniju i Albaniju treću...
Bitno je reći da celo područje, u zavisnosti od stepena ekonomske integracije, biće u ekonomskoj vezi sa Rusijom, budući da Srbija ima sobodnu trgovinu sa Evro-Azijskom Unijom.

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Mali Šengen"
PostPostano: 09 stu 2019, 15:54 
Offline

Pridružen/a: 30 lip 2016, 15:26
Postovi: 7774
aleksije radicevic je napisao/la:
Nama je bitno, kao što sam pisao ranije, da se granica između BiH i Srbije istanji do nevidljivosti, a da se granica između Hrvatske i BiH podeblja do maksimuma. Ovi procesi se upravo odvijaju. BiH kad izbriše granice sa Srbijom, nikada ih više neće uspostaviti, zbog srpskog veta u BiH. I time cela BiH psotaje srpska. Od Timoka do Une, od Zaječara do Drvara, ekonomija gde žive Srbi planiraće se u Beogradu, i time će jedinstvo biti potpuno uspostavljeno.

Što se tiče ostalih, oni mogu da izlaze i ulaze, nije bitno... Ova unija je samo da se utvrdimo u BiH. Za CG i Kosovo imamo drugu politiku, za Makedoniju i Albaniju treću...
Bitno je reći da celo područje, u zavisnosti od stepena ekonomske integracije, biće u ekonomskoj vezi sa Rusijom, budući da Srbija ima sobodnu trgovinu sa Evro-Azijskom Unijom.

Retardu rojalistički beogradski iskompleksirani sjeti se kako ti je završio Vojvoda Đurišić, Drvar će biti Hrvojevo u budućnosti nakon samostalnosti HRHB.
U njemu će biti samo gange, Thompson i Bulić a to neće biti uskoro.

Za vaše odnose sa Albancima me zaboli i Makedonijom iako mislim da tu Albanci sve diktiraju tj na Kosovu i na Albaniji a za ostatak BiH nakon što HRHB istupi nas ne zanima. Možete jedino slati djecu da rade kod nas 12 sati na dan za 2 000 eura neto ljeti.

Što se tiče ekonomije vi ste praktički naša kolonija ako uzmemo u obzir koliko proizvoda proizvodimo u Srbiji


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Mali Šengen"
PostPostano: 09 stu 2019, 15:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18463
bobanovski je napisao/la:
aleksije radicevic je napisao/la:
Nama je bitno, kao što sam pisao ranije, da se granica između BiH i Srbije istanji do nevidljivosti, a da se granica između Hrvatske i BiH podeblja do maksimuma. Ovi procesi se upravo odvijaju. BiH kad izbriše granice sa Srbijom, nikada ih više neće uspostaviti, zbog srpskog veta u BiH. I time cela BiH psotaje srpska. Od Timoka do Une, od Zaječara do Drvara, ekonomija gde žive Srbi planiraće se u Beogradu, i time će jedinstvo biti potpuno uspostavljeno.

Što se tiče ostalih, oni mogu da izlaze i ulaze, nije bitno... Ova unija je samo da se utvrdimo u BiH. Za CG i Kosovo imamo drugu politiku, za Makedoniju i Albaniju treću...
Bitno je reći da celo područje, u zavisnosti od stepena ekonomske integracije, biće u ekonomskoj vezi sa Rusijom, budući da Srbija ima sobodnu trgovinu sa Evro-Azijskom Unijom.

Nakazo smrdljiva beogradska rojalistička siti se kako ti je završio Vojvoda Đurišić, Drvar će biti Hrvojevo u budućnosti nakon samostalnosti HRHB.
U njemu će biti samo gange, Thompson i Bulić a to neće biti uskoro.

Za vaše odnose sa Albancima me zaboli i Makedonijom iako mislim da tu Albanci sve diktiraju.

Što se tiče ekonomije vi ste praktički naša kolonija ako uzmemo u obzir koliko proizvoda proizvodimo u Srbiji


Smiri se bre. Ovo je isto isrpičao onaj Makedonac Petar u Petom danu. Pogledaj. Ja sam ti samo kriv zato što još dodajem da je to dobro za nas? Mislim stvarno...

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Mali Šengen"
PostPostano: 09 stu 2019, 16:00 
Offline

Pridružen/a: 30 lip 2016, 15:26
Postovi: 7774
aleksije radicevic je napisao/la:
bobanovski je napisao/la:
Nakazo smrdljiva beogradska rojalistička siti se kako ti je završio Vojvoda Đurišić, Drvar će biti Hrvojevo u budućnosti nakon samostalnosti HRHB.
U njemu će biti samo gange, Thompson i Bulić a to neće biti uskoro.

Za vaše odnose sa Albancima me zaboli i Makedonijom iako mislim da tu Albanci sve diktiraju.

Što se tiče ekonomije vi ste praktički naša kolonija ako uzmemo u obzir koliko proizvoda proizvodimo u Srbiji


Smiri se bre. Ovo je isto isrpičao onaj Makedonac Petar u Petom danu. Pogledaj. Ja sam ti samo kriv zato što još dodajem da je to dobro za nas? Mislim stvarno...

Kakav vi imate utjecaj na Makedoniju? Albanci su im promijenili ime države tj ponižavaju ih, na Kosovu nemate utjecaj dok Crna Gora će ući vjerojatno u EU, već je u NATO savezu tj otkucali su vas.

To što taj Makedonac priča kao politički Hrvat je irelevantno, to je verzija hrvatske takije za Perece desničare da jačanjem Hrvata slabimo vas Srbe i ništa više.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Mali Šengen"
PostPostano: 09 stu 2019, 16:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 10:42
Postovi: 9834
1986 je napisao/la:
Znači Srbi bi ostavili svoju braću u Hrvatskoj van "regiona" :ohmy

Srbi iz Hrvatske su još 95.ostavljeni van "regiona".

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Mali Šengen"
PostPostano: 09 stu 2019, 16:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18463
bobanovski je napisao/la:
aleksije radicevic je napisao/la:

Smiri se bre. Ovo je isto isrpičao onaj Makedonac Petar u Petom danu. Pogledaj. Ja sam ti samo kriv zato što još dodajem da je to dobro za nas? Mislim stvarno...

Kakav vi imate utjecaj na Makedoniju? Albanci su im promijenili ime države tj ponižavaju ih, na Kosovu nemate utjecaj dok Crna Gora će ući vjerojatno u EU, već je u NATO savezu tj otkucali su vas.

To što taj Makedonac priča kao politički Hrvat je irelevantno, to je verzija hrvatske takije za Perece desničare da jačanjem Hrvata slabimo vas Srbe i ništa više.


Na Makedoniju i Albaniju nemamo uticaj, ali ukidanjem granica otvara se prostor za stvaranje nekakvog uticaja. Što se tiče Kosova, utičemo tako što sprečavamo njihovo priznanje. Ukoliko se ukinu granice kako je planirano ovim planom, mi se ekonomski povezujemo sa Srbima na Kosmetu, a Kosovo i dalje nema stolicu u UN.
Što se tiče CG, tu je situacija drugačija. Bila ona u NATO ili EU, u njoj u svakom trenutku mogu da pobede prosrpske snage. I danas Milo vlada zahvaljujući podršci 3 muslimanska poslanika. Dakle, malo je potrebno.

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Mali Šengen"
PostPostano: 09 stu 2019, 16:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18463
Uostalom, ovakvoj perpsektivi, doprinosi i Hrvatska, koja je navalila u evropski Šengen, čime se definitivno odvaja od svoje braće u BiH.

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Mali Šengen"
PostPostano: 09 stu 2019, 16:17 
Offline

Pridružen/a: 30 lip 2016, 15:26
Postovi: 7774
aleksije radicevic je napisao/la:
bobanovski je napisao/la:
Kakav vi imate utjecaj na Makedoniju? Albanci su im promijenili ime države tj ponižavaju ih, na Kosovu nemate utjecaj dok Crna Gora će ući vjerojatno u EU, već je u NATO savezu tj otkucali su vas.

To što taj Makedonac priča kao politički Hrvat je irelevantno, to je verzija hrvatske takije za Perece desničare da jačanjem Hrvata slabimo vas Srbe i ništa više.


Na Makedoniju i Albaniju nemamo uticaj, ali ukidanjem granica otvara se prostor za stvaranje nekakvog uticaja. Što se tiče Kosova, utičemo tako što sprečavamo njihovo priznanje. Ukoliko se ukinu granice kako je planirano ovim planom, mi se ekonomski povezujemo sa Srbima na Kosmetu, a Kosovo i dalje nema stolicu u UN.
Što se tiče CG, tu je situacija drugačija. Bila ona u NATO ili EU, u njoj u svakom trenutku mogu da pobede prosrpske snage. I danas Milo vlada zahvaljujući podršci 3 muslimanska poslanika. Dakle, malo je potrebno.

Crna Gora je bila "srpska Sparta" i taj proces je završen, to smo vidjeli lani kad je igrala Zvezda protiv Budućnosti.

Trebali ste drugačije prema braći, ne ih nazivati kamenjarcima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Mali Šengen"
PostPostano: 09 stu 2019, 16:18 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2019, 01:53
Postovi: 4138
Većina kompanija koje se bave uvoz/izvoz koriste luku u Solunu. Velike gužve su ljeti kod Preševa. Što se tiče granice sa BiH može i ne mora se ukidati granica. Najbolje bi bilo da između BiH i SRB bude samo jedna granica kao između Slo i Hr. Sa Kosovom i Crnom Gorom je upitno šta raditi dalje. Ukoliko bi se ukinula granica sa njima,Beograd i svi drugi gradovi u Srbiji bi bili preplavljeni narkoticima


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Mali Šengen"
PostPostano: 09 stu 2019, 16:20 
Offline

Pridružen/a: 30 lip 2016, 15:26
Postovi: 7774
aleksije radicevic je napisao/la:
Uostalom, ovakvoj perpsektivi, doprinosi i Hrvatska, koja je navalila u evropski Šengen, čime se definitivno odvaja od svoje braće u BiH.

Hrvatska je 100 puta normalnija danas nego onda kad je bila pred ulaskom, tada su i Hrvati u BiH majorizirani i iz Zagreba nije dolazila podrška Hrvatima nego političkom Sarajevu u uništenju Hrvata preko Mesića, Kosorice, Jandrokovića itd.

Danas je situacija za 180 stepeni drugačija.

Hrvatska presjedava sa EU, u rangu je velesila iz Europe i to nije mala stvar


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Mali Šengen"
PostPostano: 09 stu 2019, 16:25 
Online
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8099
Politički jako glupav prijedlog zbog neriješenih odnosa osobito u slučaju Kosova.
Albanci i Srbi u uniji e da i to ponovo doživimo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Mali Šengen"
PostPostano: 09 stu 2019, 16:29 
Online
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8099
bobanovski je napisao/la:

Hrvatska presjedava sa EU, u rangu je velesila iz Europe i to nije mala stvar


Dobro ajde nećemo sad pretjerivati, na začelju je to bi bilo bliže istini.
A i šengen i euro i još štošta je ništa drugo nego srljanje.

Fali Hrvatskoj državotvorni političar a ja ga ne vidim.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Mali Šengen"
PostPostano: 09 stu 2019, 16:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20462
i_jopet je napisao/la:
bobanovski je napisao/la:

Hrvatska presjedava sa EU, u rangu je velesila iz Europe i to nije mala stvar


Dobro ajde nećemo sad pretjerivati, na začelju je to bi bilo bliže istini.
A i šengen i euro i još štošta je ništa drugo nego srljanje.

Fali Hrvatskoj državotvorni političar a ja ga ne vidim.

Šengen i Euro nisu srljanje nego nego nastavak naše europske priče. Tek kad uđemo u šengen i uđemo u eurozonu postajemo prava jedan kroz jedan članica EU. Nakon toga možemo što nas je volja i ne moramo slušati Brisel 0%.

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Mali Šengen"
PostPostano: 09 stu 2019, 16:36 
Online
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8099
weasel je napisao/la:
i_jopet je napisao/la:

Dobro ajde nećemo sad pretjerivati, na začelju je to bi bilo bliže istini.
A i šengen i euro i još štošta je ništa drugo nego srljanje.

Fali Hrvatskoj državotvorni političar a ja ga ne vidim.

Šengen i Euro nisu srljanje nego nego nastavak naše europske priče. Tek kad uđemo u šengen i uđemo u eurozonu postajemo prava jedan kroz jedan članica EU. Nakon toga možemo što nas je volja i ne moramo slušati Brisel 0%.


Glupost, tek tada nemaš utjecaj na monetarnu politiku a i suverenosti je sve manje.
Ovi potezi su dobri samo briselskim ćatama u saboru i europarlamentu oni će to prikazati kao nešto pozitivno.
Džaba su naši momci u ratu ginuli, za šengen i euro i novu uniju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Mali Šengen"
PostPostano: 09 stu 2019, 17:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20462
i_jopet je napisao/la:
weasel je napisao/la:
Šengen i Euro nisu srljanje nego nego nastavak naše europske priče. Tek kad uđemo u šengen i uđemo u eurozonu postajemo prava jedan kroz jedan članica EU. Nakon toga možemo što nas je volja i ne moramo slušati Brisel 0%.


Glupost, tek tada nemaš utjecaj na monetarnu politiku a i suverenosti je sve manje.
Ovi potezi su dobri samo briselskim ćatama u saboru i europarlamentu oni će to prikazati kao nešto pozitivno.
Džaba su naši momci u ratu ginuli, za šengen i euro i novu uniju.

Shvatite jednom da EU nema alternative. Imate izbor biti van EU, di nas nitko ne bi pitao i nebi imali nikakav utjecaj na događanja a opet odluke EU bile značajne po nas ili možemo biti dio EU i boriti se iznutra. To su Englezi kasno shvatili i sad im se odija od glavu. Euro je odličan projekt i stvarno ne znam zašto se toliko kritizira. Jer vam stvarno fali mijenjati novac svakih 5 metara kad putujete? Druga stvar, gubitak monetarne politike kompenziraju dobre strane korištenja Eura. Mi sad već praktički koristimo Euro kao valutu. Cijene nekretnine i auta su u eurima, država se zadužuje u eurima, građani štede u eurima. Dakle samo bi se formalno prešlo na euro. Samo su velike države u potpunosti suverene, one male kao mi imaju donekle ograničen suverenitet i to je tako. Bolje biti u EU nego na periferiji. Uostalaom kao što je rekla Ruža Tomašić, ako se naši političari bore za nas Brisel će nass poštovat. Naš je problem što naši služe Briselu, to smo mi sami krivi što ih biramo.

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja


Vrh
   
 
 Naslov: Re: "Mali Šengen"
PostPostano: 09 stu 2019, 17:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Gdje ti to toliko putuješ pa ti problem konvertirati valutu ? Ili koristiti kreditnu karticu.

Ako si tako pametan sredi moj problem čekanja na slovensko-hrvatskoj granici od 3.5 sati u jednom smjeru. Jebala te EU i Brisel, tjeraš me da psujem.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 117 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: hoblatopla, Patriota, Robbie MO, Sokolić i 296 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO