HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 14:30.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 42 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Murali u vasim gradovima
PostPostano: 25 stu 2019, 21:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Najstariji oblik slikarstva koji je u posljednje vrijeme veoma popularan sirom Bosne i Hercegovine, kako na vanjskoj povrsini zgrada, tako i u unutrasnjosti.
Posaljite sliku murala iz svoga grada ili ako ste oslikali zid unutar kuce, stana.
Evo nekoliko murala iz Banjaluke koji su razbili sivilo grada.

slika
slika
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Murali u vasim gradovima
PostPostano: 25 stu 2019, 21:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Saranje po zidovima treba zabraniti

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Murali u vasim gradovima
PostPostano: 25 stu 2019, 21:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
DrMag je napisao/la:
Saranje po zidovima treba zabraniti

Nije to saranje, ulicna umjetnost. Volim sve ulicno: hranu sa ulice, umjetnike slikare, svirace, prodavce, rasvjetu.....nemoj da ides mojom ulicom!

Mural u Mostaru. Aleksa Santic.
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Murali u vasim gradovima
PostPostano: 25 stu 2019, 21:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
To nakon par kisa i jednu sezonu smoga vise ne lici na umjetnost, naprotiv.

ps, jake mi umjetnosti pored klima uredjaja i satelitske antene. ma bjazi ba. ruglo.

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Murali u vasim gradovima
PostPostano: 25 stu 2019, 22:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
DrMag je napisao/la:
Saranje po zidovima treba zabraniti


Apsolutno se slažem.

Mene to šaranje po zidovima jako nervira , osim ako nije privremeno i ako dotični "umetnik" se ne obaveže da će ga kad prođe "izložba" ukloniti i urediti dotični zid kakav je bio ranije.

Ali ako su ti jebeni murali i grafiti umetnost , onda treba proglasiti ulične pišače konceptualnim umetnicima koji čim popiju koje pivo više prave "umetničku instalaciju" na zidovima zgrada,kuća,....šarajući mlazom urina , tako da ih ljudi ne trebaju osuđivati i policija hapsiti samo zato što se umetnički izražavaju. :zubati

Ima lepih murala i jako dobro odrađenih , ali po meni to je teror nekih pojedinaca kojima su dozvolile vlasti i stanari zgrada da terorišu prolaznike svojim slikanjem po ulici.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Murali u vasim gradovima
PostPostano: 25 stu 2019, 22:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
DrMag je napisao/la:
To nakon par kisa i jednu sezonu smoga vise ne lici na umjetnost, naprotiv.

ps, jake mi umjetnosti pored klima uredjaja i satelitske antene. ma bjazi ba. ruglo.


U Doboju sada možete pronaći murale s Jokerom i njegovom djevojkom Harley Quinn.

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Murali u vasim gradovima
PostPostano: 25 stu 2019, 22:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Lapo-lapo je napisao/la:
DrMag je napisao/la:
To nakon par kisa i jednu sezonu smoga vise ne lici na umjetnost, naprotiv.

ps, jake mi umjetnosti pored klima uredjaja i satelitske antene. ma bjazi ba. ruglo.


U Doboju sada možete pronaći murale s Jokerom i njegovom djevojkom Harley Quinn.

slika


:eek :wub :tt1 Bravo za Doboj i njihove murale.

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Murali u vasim gradovima
PostPostano: 25 stu 2019, 22:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
joe enter je napisao/la:
DrMag je napisao/la:
Saranje po zidovima treba zabraniti


Apsolutno se slažem.

Mene to šaranje po zidovima jako nervira , osim ako nije privremeno i ako dotični "umetnik" se ne obaveže da će ga kad prođe "izložba" ukloniti i urediti dotični zid kakav je bio ranije.

Ali ako su ti jebeni murali i grafiti umetnost , onda treba proglasiti ulične pišače konceptualnim umetnicima koji čim popiju koje pivo više prave "umetničku instalaciju" na zidovima zgrada,kuća,....šarajući mlazom urina , tako da ih ljudi ne trebaju osuđivati i policija hapsiti samo zato što se umetnički izražavaju. :zubati

Ima lepih murala i jako dobro odrađenih , ali po meni to je teror nekih pojedinaca kojima su dozvolile vlasti i stanari zgrada da terorišu prolaznike svojim slikanjem po ulici.


Meni se svidjaju. U prolazu rado citam i grafite.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Murali u vasim gradovima
PostPostano: 26 stu 2019, 08:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Murali posvećeni herojima Blagi Zadri i Slobodanu Praljku u Općini Grude.
https://www.jabuka.tv/murali-za-heroje-hercegovina-se-zahvalila-najvecim-sinovima/


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Murali u vasim gradovima
PostPostano: 26 stu 2019, 17:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2017, 23:34
Postovi: 1765
Lokacija: Zagreb
Murali mogu podići nekakav prostor i definitivno razbijaju betonsko sivilo. Protiv ovakve grafiterske umjetnosti koju vidim na ovoj temi teško da mogu biti protiv, čak bi takvu umjetnost da me se nešto pita poticao jer su takvi murali rijetkost te uglavnom dominiraju odvratni potpisi i tagovi netalentiranih pojedinaca koji nemaju ni svijesti koliko su njihove grafiterske škrabotine odvratne. Takvi pojedinci amaterski se ne libe svojim užasnim potpisima uništavati i friško obnovljena pročelja u centru grada. Tome treba stati na kraj jer su gradovi u ovoj regiji najpošaraniji na svijetu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Murali u vasim gradovima
PostPostano: 26 stu 2019, 18:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
robelec je napisao/la:
Murali mogu podići nekakav prostor i definitivno razbijaju betonsko sivilo. Protiv ovakve grafiterske umjetnosti koju vidim na ovoj temi teško da mogu biti protiv, čak bi takvu umjetnost da me se nešto pita poticao jer su takvi murali rijetkost te uglavnom dominiraju odvratni potpisi i tagovi netalentiranih pojedinaca koji nemaju ni svijesti koliko su njihove grafiterske škrabotine odvratne. Takvi pojedinci amaterski se ne libe svojim užasnim potpisima uništavati i friško obnovljena pročelja u centru grada. Tome treba stati na kraj jer su gradovi u ovoj regiji najpošaraniji na svijetu.



Nije mi jasno zasto murale i grafite smatrate vandalizmom? Ja drzim da su to umjetnicka djela. Urbana umjetnost. Druga stvar je kada sperejom unistavaju fasade zvrljajuci bez veze imena i pokazujuci nakupljeni bijes. Grafiti treba da sadrze poruku, s kojom ce se neki sloziti, neki nece, neki ce se zamisliti, nasmijati, a nekome se porucuje nesto na taj nacin. Sto se tice murala, ne crtaju se na novim stambenim jedinicama, obicno se osvjezavaju stare fasade, za sta vjerovatno treba dozvola ljudi iz urbanizma. Nisam za to da se grafiti pisu bilo gdje. Dobro bi bilo da se oznace mjsta gdje je dozvoljeno pisati grafite.


Evo jedan mural u Prijedoru:
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Murali u vasim gradovima
PostPostano: 26 stu 2019, 19:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2017, 23:34
Postovi: 1765
Lokacija: Zagreb
Nisam protiv murala već protiv tag grafita koji nagrđuju naše gradove. Murali su rijetkost, a dominiraju škrabotine! Na škrabotine se svodi 90% tzv. urbane umjetnosti.

Bivši gradonačelnik Rudy Giuliani je najzaslužniji jer je New York postao miran i pitom grad. S njegovim mandatom je počeo padati kriminal u gradu i broj ubojstava. Sad se vjerojatno pitate kakve veze ovaj tekst ima s temom?

Kada su Rudya Giuliania pitali drugi gradonačelnici Amerike kako mu je to uspjelo, dao je pomalo bizaran odgovor. Naime, rekao je da prljave ulice i grafiti po New Yorku utječu na agresivnost građana NY i kriminal u gradu pa je odlučio sve grafite očistiti s zgrada New Yorka.

Gradonačelnik Giuliani se vodio sa "Broken windows theory" odnosno "teorijom razbijenih prozora". https://en.wikipedia.org/wiki/Broken_windows_theory


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Murali u vasim gradovima
PostPostano: 26 stu 2019, 20:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
robelec je napisao/la:
Nisam protiv murala već protiv tag grafita koji nagrđuju naše gradove. Murali su rijetkost, a dominiraju škrabotine! Na škrabotine se svodi 90% tzv. urbane umjetnosti.

Bivši gradonačelnik Rudy Giuliani je najzaslužniji jer je New York postao miran i pitom grad. S njegovim mandatom je počeo padati kriminal u gradu i broj ubojstava. Sad se vjerojatno pitate kakve veze ovaj tekst ima s temom?

Kada su Rudya Giuliania pitali drugi gradonačelnici Amerike kako mu je to uspjelo, dao je pomalo bizaran odgovor. Naime, rekao je da prljave ulice i grafiti po New Yorku utječu na agresivnost građana NY i kriminal u gradu pa je odlučio sve grafite očistiti s zgrada New Yorka.

Gradonačelnik Giuliani se vodio sa "Broken windows theory" odnosno "teorijom razbijenih prozora". https://en.wikipedia.org/wiki/Broken_windows_theory


Zanimljivo je ovo sa teorijom razbijenih prozora. Naglasila sam da nisam za to da se svrlja bilo gdje. Moze se odrediti mjesto gdje je dozvoljeno napisati grafit, a kazniti svrljanje ,,po volji,,!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Murali u vasim gradovima
PostPostano: 26 stu 2019, 21:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Mural moze ukrasiti i unutrasnjost kuce ili stana. Dobro odabran motiv moze vizualno prosiriti prostor i postici ugodniji boravak u prostoriji.

slika
slika
slika
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Murali u vasim gradovima
PostPostano: 27 stu 2019, 20:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Evo Maze da spojimo tvoju ljubav prema robotima i moju prema muralima....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Murali u vasim gradovima
PostPostano: 28 stu 2019, 19:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Street Arts Festival Mostar u petak, 29.11. u 19 sati u Galeriji 'Virus', predstavlja izložbu murala oslikanih na ovogodišnjem osmom izdanju festvala.
Street Arts Festival Mostar pokrenut je 2012. godine kao omladinska inicijativa i nastavio se razvijati sve do danas te postao jedan od prepoznatljivijih festivala ulične umjetnosti u regiji. Festival je dao doprinos kulturnom životu grada, oplemenio javni prostor, donio pozitivne socijalne reakcije, kreirao novu turističku ponudu, približio umjetnost svima te stvorio snažnu multikulturalnu platformu urbanih umjetnika.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Murali u vasim gradovima
PostPostano: 29 stu 2019, 22:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4386
Lokacija: Grobnik
Malo glagoljskih murala, većinom s Kvarnera:

slika
Mune (iznad Matulja)

slika
Sušak (Rieka)

slika
Rab (za Hajduk)

slika
Vrbnik (Krk)

slika
Pehlin (Rieka)

slika
Srdoči (Rieka)

slika
Sveti Juraj (Senj)

slika
slika
Dobrinj (Krk)

slika
Ilok

slika
Sušak (Rieka)

slika
Selo kod Buzeta u Istri :zubati

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Murali u vasim gradovima
PostPostano: 30 stu 2019, 18:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2017, 23:34
Postovi: 1765
Lokacija: Zagreb
Osvanuo ogromni mural Grete u San Franciscu

slika

Zanimljiva parodija na taj mural

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Murali u vasim gradovima
PostPostano: 30 stu 2019, 22:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Divno Dane, hvala za slike.
Meni ova Greta cudno izgleda. Starmalo i hladno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Murali u vasim gradovima
PostPostano: 13 pro 2019, 12:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Novogodišnji mural "Mala Pahulja"
prikazuje beskućnika na jednoj od gradskih klupa, podmeće džak sa svojim stvarima pod glavu i sprema se da tu prespava još jednu zimsku noć... Kako se kamera odmiče, vidimo da klupu "vuku" dva irvasa nacrtana na zidu, tako da klupa s beskućnikom koji leži na njoj i njegovim stvarima postaje improvizacija na čuvenu sliku sanki Deda Mraza koje krstare tamnim nebom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Murali u vasim gradovima
PostPostano: 19 pro 2019, 21:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Darko Mladic, sin generala Ratka Mladica nacrtao je mural svoga oca na porodicnoj kuci.
Mural je izazvao ogorčenje Bošnjaka i Hrvata, koji svakodnevno saobraćaju tom trasom od raskrsnice u Lončarima do Brčkog
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Murali u vasim gradovima
PostPostano: 20 pro 2019, 03:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19704
Brcko

slika

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Murali u vasim gradovima
PostPostano: 20 pro 2019, 03:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19704
Lapo-lapo je napisao/la:
Darko Mladic, sin generala Ratka Mladica nacrtao je mural svoga oca na porodicnoj kuci.
Mural je izazvao ogorčenje Bošnjaka i Hrvata, koji svakodnevno saobraćaju tom trasom od raskrsnice u Lončarima do Brčkog
slika

To nije Brcko, to su Loncari, koji se nalaze u opstini Donji Zabari u RS. Doticni koji se bune na ovo, neka se prvo pobune protiv aleje Alije Izetbegovica i ulice Mile Budaka, nemam nista protiv bunjenja. :kava

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Murali u vasim gradovima
PostPostano: 02 vel 2020, 17:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Mural koji odaje počast Kobe Brajantu
Jules Muck oslikao je ovaj mural memorizujući bivšu NBA zvijezdu Kobea Bryanta i njegovu kćerku Giannu Bryant u Los Angelesu, California, u roku od nekoliko sati od smrti ove dvojice u nesreći helikoptera, zajedno sa još sedam osoba, 26. januara u Kalabasasu u Kaliforniji.
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Murali u vasim gradovima
PostPostano: 02 vel 2020, 19:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Koji klinac ti iz Bosne imaš sa njihovim igračima košarke. Ne budi pomodni snob.
Može im čitava ekipa poginuti u avionu meni se živo jebe.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 42 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 20 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO