HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 03:07.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Investicijski fondovi
PostPostano: 12 sij 2020, 20:21 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
Poštovane dame i gospodo,

danas smo suočeni s vrlo niskim kamtama na štednju, koje su često niže od stope inflacije, pa tu i nema zarade. Zato je dobro razmisliti o alternativnim načinima ulaganja, kako bismo nešto zaradili. Investicijski fondovi mi se čine kao dobar izbor. Vidim da su prošle godine uglavnom dobro poslovali (u Hrvatskoj), a novac povjeravaš osobama koje bi trebale imati više znanja o finacnijskim instrumentima od tebe (ako nisi stručnjak u tom području) i koje će umjesto tebe obaviti sve potrebne radnje na tržištu. Vidim da i naknade nisu velike, postoje slučajevi kad si oslobođen plaćanja poreza na dobit, a sve možeš riješiti internet bankarstvom.

Jeste li ulagali u investicijske fondove, u koje i je li vam se isplatilo?

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Investicijski fondovi
PostPostano: 12 sij 2020, 21:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Koliko vidim ima nekoliko slicnih tema. Pohvale sto o tome razmisljas.

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Investicijski fondovi
PostPostano: 19 sij 2020, 12:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Divlja svinja5 je napisao/la:
Poštovane dame i gospodo,

danas smo suočeni s vrlo niskim kamtama na štednju, koje su često niže od stope inflacije, pa tu i nema zarade. Zato je dobro razmisliti o alternativnim načinima ulaganja, kako bismo nešto zaradili. Investicijski fondovi mi se čine kao dobar izbor. Vidim da su prošle godine uglavnom dobro poslovali (u Hrvatskoj), a novac povjeravaš osobama koje bi trebale imati više znanja o finacnijskim instrumentima od tebe (ako nisi stručnjak u tom području) i koje će umjesto tebe obaviti sve potrebne radnje na tržištu. Vidim da i naknade nisu velike, postoje slučajevi kad si oslobođen plaćanja poreza na dobit, a sve možeš riješiti internet bankarstvom.

Jeste li ulagali u investicijske fondove, u koje i je li vam se isplatilo?


Koje te vrste fondova zanimaju? Fondovi koji investiraju samo u dionice ili sve moguće (obveznice, nekretnine, plemenite metale)? Fokus na RH, EU ili cijeli svijet?

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Investicijski fondovi
PostPostano: 19 sij 2020, 17:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
Ukratko, isplati se, samo idi na NYSE, posto od lokalnih berza nema nista. Znaci dionice Microsofta i drugih najvecih americkih firmi skacu samo tako.

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Investicijski fondovi
PostPostano: 21 sij 2020, 20:35 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
Ministry of Sound je napisao/la:
Koje te vrste fondova zanimaju? Fondovi koji investiraju samo u dionice ili sve moguće (obveznice, nekretnine, plemenite metale)? Fokus na RH, EU ili cijeli svijet?


Napiši slobodno o svima što više informacija, mada me najviše zanimaju dionički. U međuvremenu sam kupio udijel u fondu koji je u vlasništvu moje banke i dobro je počelo, vidjet ćemo kako će ići dalje. Ali sigurno neću puno zaraditi jer ulog nije velik (oko tisuću eura).

Vladimir, malo sam uspoređivao te fondove i ima i kod nas onih koji ulažu u dionice multinacionalnih firmi (ne sjećam se je li bio baš Microsoft, ali sam vidio SAP, Unilever, Lukoil, Gazprom, Nike...) i nisam primjetio da generalno ostvaruju veću dobit id onih koji ulažu u Hrvatsku i susjedne zemlje.

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Investicijski fondovi
PostPostano: 22 sij 2020, 14:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Divlja svinja5 je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:
Koje te vrste fondova zanimaju? Fondovi koji investiraju samo u dionice ili sve moguće (obveznice, nekretnine, plemenite metale)? Fokus na RH, EU ili cijeli svijet?


Napiši slobodno o svima što više informacija, mada me najviše zanimaju dionički. U međuvremenu sam kupio udijel u fondu koji je u vlasništvu moje banke i dobro je počelo, vidjet ćemo kako će ići dalje. Ali sigurno neću puno zaraditi jer ulog nije velik (oko tisuću eura).

Vladimir, malo sam uspoređivao te fondove i ima i kod nas onih koji ulažu u dionice multinacionalnih firmi (ne sjećam se je li bio baš Microsoft, ali sam vidio SAP, Unilever, Lukoil, Gazprom, Nike...) i nisam primjetio da generalno ostvaruju veću dobit id onih koji ulažu u Hrvatsku i susjedne zemlje.


Neovisno o tome u što fond investira (ovdje neću pokriti hedge fondove), generalno se dijele u:

1) Aktivne fondove - Kao što naziv sugerira, kroz aktivniji pristup, pokušavaju napraviti bolji rezultat/prinos u odnosu na definirani benchmark (npr. Crobex 25, Euro Stoxx 50 ili S&P 500). Ovi fondovi za svoje usluge uzimaju između 1 i 2% godišnje

2) Pasivne fondove - Ovo su fondovi koji samo slijede definirani benchmark indeks. Oni naplaćuju puno manje, trebalo bi biti ispod 0.50% godišnje.

Barem dvije trećine aktivnih fondova ostvare gori rezultat od svoga benchmarka, i za tu "privilegiju" ti još naplate tih 1-2% godišnje. Uvijek bih preporučio pasivni fond sa što manjim godišnjim troškovima. Tih 1.5% godišnje kojih nepotrebno uzmu je nekih 35% kumulativno ako se gleda period od 20 godina.

Pregledaj taj svoj fond i vidi koliko naplaćuju godišnje, koji im je benchmark indeks, te koliko su odstupanje imali u zadnjih 1, 2, 5 i 10 godina.

Postoji još jedna efektivnija opcija ukoliko imate mogućnost vlastitim trgovanjem u upravljanjem novcem, a to su ETF-ovi.

https://admiralmarkets.com.hr/education/articles/etfs/sto-je-etf

Ja bih preporučio Blackrock ETF-ove, imaju najmanje troškove (za većinu ispod 0.10% godišnje), najbolju likvidnost i najveći izbor ETF-ova (indeksi, sektori, nekretnine, plemeniti metali):

https://www.blackrock.com/us/individual/products/investment-funds#!type=all&view=perfNav

Kad imaš pristup ovim ETF-ovima, onda možeš razmišljati i o konstrukciji portfelja. Dionice globalno jesu rasturile, i rasturaju već desetljeće. Ja ne znam kada će tome doći kraj, ali se moraš zapitati jesi li spreman npr. podnijeti moguće padove od 10%, 20% pa i preko 50%.

Legendarni investitor Ray Dalio je napravio portfelj koji se slobodno može ostaviti na miru da statistički pravi prinos od barem 5-7% godišnje, ali da je pri tome dobro insuliran od velikih padova u globalnim indeksima u vremenima recesija. Taj portfelj se zove "All weather portfolio".

http://www.lazyportfolioetf.com/allocation/ray-dalio-all-weather/

Nažalost, nemam preporuka kako se brzo obogatiti, ali ako investiraš za neko duže razdoblje, svakako bih preporučio ETF-ove, i nikako ne bih 100% novca stavio samo u fondove koji prate dionice.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Investicijski fondovi
PostPostano: 22 sij 2020, 20:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
Uzmes dionice neke strane firme, sacekas dan-dva. Cim skoci recimo 2 posto, prodas i ostvaris 2 posto za dva dana. Tako recimo mozes ostvariti npr. 30 posto mjesecno, a za 3 mjeseca skoro uduplas pocetnih 1000 evra, a za pola godine u cetvrovostrucis, dok za 9 mjeseci uosmostrucis i za godinu dana usesnaetostrucis ciglu, a za dvije godine, od 1000 evra, napravis 256000 evra. Jebes pare, nisu toliko bitne, koliko je bitna strategija i upravljanje novcem. Mozes ti poceti i sa manjim novcem od 1000 evra. Bitna je strategija.

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Investicijski fondovi
PostPostano: 23 sij 2020, 13:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6116
A vidim ti imaš strategiju, koja kao da je došla od AF Grunfa i njegovog čuvenog savjeta BR kad se ovaj utrkivao, " ako želiš pobijediti, na cilj moraš stići prvi", a podsjeti me još i na uvaženog Inkvišu koji je jednom prigodom objasnio kako je najlakša lova u nogometnom menadžmentu, samo trebaš kupiti jeftinog igrača i prodati ga kad poskupi, a budući da je tu laka lova to mjesto je rezervirano samo za udbine isturene špic igrače :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Investicijski fondovi
PostPostano: 23 sij 2020, 21:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68994
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Vladimir RUS je napisao/la:
Uzmes dionice neke strane firme, sacekas dan-dva. Cim skoci recimo 2 posto, prodas i ostvaris 2 posto za dva dana. Tako recimo mozes ostvariti npr. 30 posto mjesecno, a za 3 mjeseca skoro uduplas pocetnih 1000 evra, a za pola godine u cetvrovostrucis, dok za 9 mjeseci uosmostrucis i za godinu dana usesnaetostrucis ciglu, a za dvije godine, od 1000 evra, napravis 256000 evra. Jebes pare, nisu toliko bitne, koliko je bitna strategija i upravljanje novcem. Mozes ti poceti i sa manjim novcem od 1000 evra. Bitna je strategija.


U toj strategiji izgleda da dionice svaki dan samo rastu, a troškovi transakcije i bid-ask spread ne postoje.

Ajde uloži u tu strategiju.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Investicijski fondovi
PostPostano: 23 sij 2020, 23:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20748
Vladimir RUS je napisao/la:
Uzmes dionice neke strane firme, sacekas dan-dva. Cim skoci recimo 2 posto, prodas i ostvaris 2 posto za dva dana. Tako recimo mozes ostvariti npr. 30 posto mjesecno, a za 3 mjeseca skoro uduplas pocetnih 1000 evra, a za pola godine u cetvrovostrucis, dok za 9 mjeseci uosmostrucis i za godinu dana usesnaetostrucis ciglu, a za dvije godine, od 1000 evra, napravis 256000 evra. Jebes pare, nisu toliko bitne, koliko je bitna strategija i upravljanje novcem. Mozes ti poceti i sa manjim novcem od 1000 evra. Bitna je strategija.

To si gledao bio filmove o Wall Streetu pa misliš da bi zaradio? Prijateljski savjet, nemoj tako šta napraviti izgubit ćeš sve pare. Takve smicalice rade velike zvjerke koje 0-24 prate stanje na burzama i imaju svakave dojave i znaju puno više o svijetu burza. Oni znaju kako točno istempirati potez i zaraditi brzo. A znaš na kome oni zarađuju? Na jako puno takvih malih ljudi koji se daju nagovoriti o brzoj zaradi ( pogledaj film Vuk s Wall streeta). Mali ljudi na burzi i dionicama mogu zaraditi igrajući samo na sigurno, kupujući dionice na dulje vrijeme kroz niz godina gdje tih 1-2-3 % kamate stvore pristojnu cifru za mirovinu. Postoji jedna dobra izreka koju amerikanci rado koriste a to je " if it is too good to be true it probably is not".

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja

Niko nema što pupi imade, četrdes’t centara od HDZ vlade


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Investicijski fondovi
PostPostano: 24 sij 2020, 21:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
zaba1111 je napisao/la:
A vidim ti imaš strategiju, koja kao da je došla od AF Grunfa i njegovog čuvenog savjeta BR kad se ovaj utrkivao, " ako želiš pobijediti, na cilj moraš stići prvi", a podsjeti me još i na uvaženog Inkvišu koji je jednom prigodom objasnio kako je najlakša lova u nogometnom menadžmentu, samo trebaš kupiti jeftinog igrača i prodati ga kad poskupi, a budući da je tu laka lova to mjesto je rezervirano samo za udbine isturene špic igrače :zubati

Da bi ulagao, moras imati nekakvu strategiju, bilo kakvu, posto kada ulazes svoje pare, ne ulazes samo da bi ulagao, vec prije svega sto ocekujes nekakav profit, tako da normalno je da postoji i strategija, jer da nema, onda postavlja se pitanje, sta ce mi to (mislim na ulaganje). Osim toga, niko ne ide u biznis, u bilo kakav biznis ili poslovni poduhvat, bez biznis plana, osnovne strategije itd. U poslovnom svijetu, moras imati nekakvu projekciju razvoja onog sto radis, jer to umanjuje gubitak, a povecava dobitak. Mozes da odstupis od zacrtanog, ali moras da okvirno znas sta da ocekujes, da bi mogao da predvidis konacan ishod svog poslovnog poduhvata.

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Investicijski fondovi
PostPostano: 24 sij 2020, 21:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
Robbie MO je napisao/la:
Vladimir RUS je napisao/la:
Uzmes dionice neke strane firme, sacekas dan-dva. Cim skoci recimo 2 posto, prodas i ostvaris 2 posto za dva dana. Tako recimo mozes ostvariti npr. 30 posto mjesecno, a za 3 mjeseca skoro uduplas pocetnih 1000 evra, a za pola godine u cetvrovostrucis, dok za 9 mjeseci uosmostrucis i za godinu dana usesnaetostrucis ciglu, a za dvije godine, od 1000 evra, napravis 256000 evra. Jebes pare, nisu toliko bitne, koliko je bitna strategija i upravljanje novcem. Mozes ti poceti i sa manjim novcem od 1000 evra. Bitna je strategija.


U toj strategiji izgleda da dionice svaki dan samo rastu, a troškovi transakcije i bid-ask spread ne postoje.

Ajde uloži u tu strategiju.

Zato sam i napisao za dva dana, a ne za jedan, posto uracunao sam i dan kada dionice obicno padnu, mislim na one koje su prijethodno zabiljezile rast vrijednosti.

Danas ti postoje i brokeri koji ne naplacuju kupovinu/prodaju dionica, taking da moguce je ustedjeti na toj stavci.

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Investicijski fondovi
PostPostano: 24 sij 2020, 21:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
weasel je napisao/la:
Vladimir RUS je napisao/la:
Uzmes dionice neke strane firme, sacekas dan-dva. Cim skoci recimo 2 posto, prodas i ostvaris 2 posto za dva dana. Tako recimo mozes ostvariti npr. 30 posto mjesecno, a za 3 mjeseca skoro uduplas pocetnih 1000 evra, a za pola godine u cetvrovostrucis, dok za 9 mjeseci uosmostrucis i za godinu dana usesnaetostrucis ciglu, a za dvije godine, od 1000 evra, napravis 256000 evra. Jebes pare, nisu toliko bitne, koliko je bitna strategija i upravljanje novcem. Mozes ti poceti i sa manjim novcem od 1000 evra. Bitna je strategija.

To si gledao bio filmove o Wall Streetu pa misliš da bi zaradio? Prijateljski savjet, nemoj tako šta napraviti izgubit ćeš sve pare. Takve smicalice rade velike zvjerke koje 0-24 prate stanje na burzama i imaju svakave dojave i znaju puno više o svijetu burza. Oni znaju kako točno istempirati potez i zaraditi brzo. A znaš na kome oni zarađuju? Na jako puno takvih malih ljudi koji se daju nagovoriti o brzoj zaradi ( pogledaj film Vuk s Wall streeta). Mali ljudi na burzi i dionicama mogu zaraditi igrajući samo na sigurno, kupujući dionice na dulje vrijeme kroz niz godina gdje tih 1-2-3 % kamate stvore pristojnu cifru za mirovinu. Postoji jedna dobra izreka koju amerikanci rado koriste a to je " if it is too good to be true it probably is not".

Upoznat sam s time kako berza funkcionise, kao i rizika od gubitka vrijednosti i to jos od svoje 16 godine, kada sam poceo da pratim rad nekoliko domacih i regionalnih berzi, a posljednjih nekoliko godina pratim i americku, rusku, britansku, njemacku i francusku berzu. Ko ne riskira, ne profitira. Kao i u svakom drugom preduzetnickom poslu. Najbolje je pratiti dionice tehnoloskih kompanija i "uci" pred predstavljanje novog proizvoda ili novog modela nekog proizvoda i "izaci" odmah poslije. Doduse, to ne mora da znaci da ce doci do profita, ako recimo prodaja bude Isla losije nego sto je ocekivano, jer puno faktora odlucuje, od kojih jedan zna biti i politicki. U svakom slucaju, nikad ne stavljaj sav svoj novac na berzu, vec samo dio, da mozes sutra da nastavis nekim drugim biznisom ili nekim drugim poslom, ako se ovaj ne primi.

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Investicijski fondovi
PostPostano: 24 sij 2020, 22:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20748
Vladimir RUS je napisao/la:
Upoznat sam s time kako berza funkcionise, kao i rizika od gubitka vrijednosti i to jos od svoje 16 godine, kada sam poceo da pratim rad nekoliko domacih i regionalnih berzi, a posljednjih nekoliko godina pratim i americku, rusku, britansku, njemacku i francusku berzu. Ko ne riskira, ne profitira. Kao i u svakom drugom preduzetnickom poslu. Najbolje je pratiti dionice tehnoloskih kompanija i "uci" pred predstavljanje novog proizvoda ili novog modela nekog proizvoda i "izaci" odmah poslije. Doduse, to ne mora da znaci da ce doci do profita, ako recimo prodaja bude Isla losije nego sto je ocekivano, jer puno faktora odlucuje, od kojih jedan zna biti i politicki. U svakom slucaju, nikad ne stavljaj sav svoj novac na berzu, vec samo dio, da mozes sutra da nastavis nekim drugim biznisom ili nekim drugim poslom, ako se ovaj ne primi.

Dobro, koliko vidim to je kao neka usputna zarada. Prosječnom čovijeku je najsigurnije ulagati dugoročno 10, 20, 30 godina i do mirovine se nakupi pristojna svota. Ove brze transakcije nose velike profite samo kad su velike fluktuacije ili kad su veliki iznosi, oboje je teško dostupno malom čovjeku. Nema ni love a nema ni informacija.

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja

Niko nema što pupi imade, četrdes’t centara od HDZ vlade


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Investicijski fondovi
PostPostano: 25 sij 2020, 15:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
weasel je napisao/la:
Vladimir RUS je napisao/la:
Upoznat sam s time kako berza funkcionise, kao i rizika od gubitka vrijednosti i to jos od svoje 16 godine, kada sam poceo da pratim rad nekoliko domacih i regionalnih berzi, a posljednjih nekoliko godina pratim i americku, rusku, britansku, njemacku i francusku berzu. Ko ne riskira, ne profitira. Kao i u svakom drugom preduzetnickom poslu. Najbolje je pratiti dionice tehnoloskih kompanija i "uci" pred predstavljanje novog proizvoda ili novog modela nekog proizvoda i "izaci" odmah poslije. Doduse, to ne mora da znaci da ce doci do profita, ako recimo prodaja bude Isla losije nego sto je ocekivano, jer puno faktora odlucuje, od kojih jedan zna biti i politicki. U svakom slucaju, nikad ne stavljaj sav svoj novac na berzu, vec samo dio, da mozes sutra da nastavis nekim drugim biznisom ili nekim drugim poslom, ako se ovaj ne primi.

Dobro, koliko vidim to je kao neka usputna zarada. Prosječnom čovijeku je najsigurnije ulagati dugoročno 10, 20, 30 godina i do mirovine se nakupi pristojna svota. Ove brze transakcije nose velike profite samo kad su velike fluktuacije ili kad su veliki iznosi, oboje je teško dostupno malom čovjeku. Nema ni love a nema ni informacija.

U pocetku, na trgovinu dionicama gledaj samo kao na hobi ili kao na dodatni posao tj. kao na polu-posao, ako si zaposlen, a kasnije to moze biti cak i kao pare za neki svoj fond. Inace, ulaganje na duge staze se cini takodje dobrom opcijom, samo sto i dugorocno ulaganje sa sobom nosi rizik, jer niko ne moze da predvidi sta ce biti sutra, a kamoli da garantuje sta ce za 10-20-30 da se desi. I jedna i druga opcija nosi sa sobom rizik, tako da sve je stvar odabira strategije (kratkorocno ili dugorocno ulaganje).

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Investicijski fondovi
PostPostano: 27 srp 2020, 12:07 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
Nakon više od pola godine mogu samo preporučiti: što dalje od ovog smeća.

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Investicijski fondovi
PostPostano: 30 srp 2020, 12:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Divlja svinja5 je napisao/la:
Nakon više od pola godine mogu samo preporučiti: što dalje od ovog smeća.


Ajd napiši što se dogodilo? Zvuči kao da si uletio u siječnju i veljači pa prodao zbog brige o koroni taman negdje pri dnu?

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Investicijski fondovi
PostPostano: 30 srp 2020, 14:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 srp 2019, 21:04
Postovi: 5191
Moji se oporavili od korone. Očekujem čak veći rast nego prošle godine.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Investicijski fondovi
PostPostano: 12 lis 2021, 18:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lis 2021, 08:55
Postovi: 47
Plaća li se u BiH porez na kapitalnu dobit?

Je li taj porez u nadležnosti entiteta ili BiH?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Investicijski fondovi
PostPostano: 12 lis 2021, 18:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23302
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Soko je napisao/la:
Plaća li se u BiH porez na kapitalnu dobit?

Je li taj porez u nadležnosti entiteta ili BiH?


Ne. I porez na dobit (a i dohodak fizickih osoba) je 10%. Takodjer nema dodataka porezna na isplatu korporativne dobiti.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Investicijski fondovi
PostPostano: 12 lis 2021, 20:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lis 2021, 08:55
Postovi: 47
lider30 je napisao/la:
Soko je napisao/la:
Plaća li se u BiH porez na kapitalnu dobit?

Je li taj porez u nadležnosti entiteta ili BiH?


Ne. I porez na dobit (a i dohodak fizickih osoba) je 10%. Takodjer nema dodataka porezna na isplatu korporativne dobiti.


Ako si fizička osoba i ostvariš dobit prodajom vrijednosnih papira, plaćaš li 10% na kapitalnu dobit?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Investicijski fondovi
PostPostano: 13 lis 2021, 21:32 
Offline

Pridružen/a: 30 tra 2020, 17:35
Postovi: 10431
Preporučam Pelosi capital.

_________________
Sproću judeonacizma!

daramo: ja bi bez problema mahao zastavom Izraela


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO