HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ruj 2024, 10:19.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 88692 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 30 tra 2020, 19:09 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 73524
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
TK
Porodilište - u toku protekla 24 sata rođene su 4 bebe, 4 dječaka


Isti dan prosle godine
Porodilište - u toku protekla 24 sata rođeno je 11 beba, 6 djevojčica i 5 dječaka


TK, četvrti mjesec, do 30.4.

Ove godine 177
Prošle godine 233
-56

Smanjenje -24%.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 30 tra 2020, 19:20 
Offline

Pridružen/a: 10 ruj 2018, 21:06
Postovi: 326
Dakle ni 200 rodjenih TK za mjesec dana.
Blago receno katastrofa. I u martu su imali minilus od oko 50.
Treba ispratiti podatke za mart, jer je februar nelogican, tu je nesto peglano ocigledno, tako cemo reci ako budu podaci iz marta priblizni. Moze se dogoditi da bude do 200 max, to je ta tolerancija tog njihovog privatnog porodilista.
Ali vidjecemo.
U RS april vrlo dobar, sta vise odlican, mnogo bolji nego prosle godine.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 30 tra 2020, 19:50 
Offline

Pridružen/a: 01 stu 2018, 14:47
Postovi: 2828
Crvenokosuljas je napisao/la:
Dakle ni 200 rodjenih TK za mjesec dana.
Blago receno katastrofa. I u martu su imali minilus od oko 50.
Treba ispratiti podatke za mart, jer je februar nelogican, tu je nesto peglano ocigledno, tako cemo reci ako budu podaci iz marta priblizni. Moze se dogoditi da bude do 200 max, to je ta tolerancija tog njihovog privatnog porodilista.
Ali vidjecemo.
U RS april vrlo dobar, sta vise odlican, mnogo bolji nego prosle godine.

A prva tri meseca u RS? Jel imas neke informacije o tome?

_________________
08. 01. 2019. BN TV: U toku su poslednje pripreme za sutrašnju svečanu manifestaciju proslave neustavnog "Dana RS".


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 30 tra 2020, 20:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 sij 2013, 14:46
Postovi: 8162
Lokacija: Republic of Srpska
Već sam pisao da je u zvorničkom porodilištu od početka godina do danas (četiri mjeseca) rođeno 9 beba više.

April prilično dobar za porodilište u Milićima - rođeno je 26 beba, 11 više u odnosu na april 2019.

Što se porodilišta u Gradišci tiče 2 bebe više u aprilu u odnosu na isti period lani.

_________________
[img]https://oi39.tinypic.com/f21vf4.jpg[/img]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 30 tra 2020, 20:27 
Offline

Pridružen/a: 13 sij 2020, 19:34
Postovi: 3971
OptimisticniVeSeljak je napisao/la:
chubura je napisao/la:
Kosovo zivorodjeni I kvartal

2019god-5252
2020god-4893

Pali su i oni ispod 2,1. Jel imaš podatke za Preševo?

Ako mislis na fertilitet on je na Kosovu i Metohiji po zvaninim podacima sada 1,60 i malo je visi nego u ostatku Srbije(1.48) ili Hrvatskoj(1.46). Jedino je BiH sa 1.29 daleko ispod, tu je Republika Srpska nesto bolja sa 1,37. Svakih deset godina Siptarima opadne prosrek za jedno dete. U Albaniji je sad 1,37, nizi od Srbije i Hrvatske. Mladi im se masovno iseljavaju a i ovi sto ostanu sve manje radjaju. U evropskoj Turskoj (i zapadnom delu Male Azije) je oko 1,7.
Uskoro ce balkanski muslimani sveukupno imati nizi fertilitet od hriscana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 30 tra 2020, 20:53 
Offline

Pridružen/a: 08 srp 2009, 21:37
Postovi: 1821
109 bosnjackih prvasica u Jajcu, konačna brojka.
Popisano ih 13,269.
Imaju iseljavanje Muslimani u Jajcu.
2014. je bilo 145 Muslimana i 90 Hrvata prvašića.

8 prvašića u Trnovu, Kanton Sarajevo. To je dovoljno za održavanje populacije od nekih 550. Popisano 1,830.

_________________
Federacija BiH: Sveto rimsko carstvo hrvatskog naroda


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 30 tra 2020, 21:03 
Offline

Pridružen/a: 12 pro 2019, 01:14
Postovi: 780
Reis Sejdo je napisao/la:
109 bosnjackih prvasica u Jajcu, konačna brojka.
Popisano ih 13,269.
Imaju iseljavanje Muslimani u Jajcu.
2014. je bilo 145 Muslimana i 90 Hrvata prvašića.

8 prvašića u Trnovu, Kanton Sarajevo. To je dovoljno za održavanje populacije od nekih 550. Popisano 1,830.


Di vadiš to? Dajte i M i H prvašiće da mapu skujemo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 30 tra 2020, 21:14 
Offline

Pridružen/a: 12 kol 2013, 01:51
Postovi: 1881
NSOS je napisao/la:
OptimisticniVeSeljak je napisao/la:
Pali su i oni ispod 2,1. Jel imaš podatke za Preševo?

Ako mislis na fertilitet on je na Kosovu i Metohiji po zvaninim podacima sada 1,60 i malo je visi nego u ostatku Srbije(1.48) ili Hrvatskoj(1.46). Jedino je BiH sa 1.29 daleko ispod, tu je Republika Srpska nesto bolja sa 1,37. Svakih deset godina Siptarima opadne prosrek za jedno dete. U Albaniji je sad 1,37, nizi od Srbije i Hrvatske. Mladi im se masovno iseljavaju a i ovi sto ostanu sve manje radjaju. U evropskoj Turskoj (i zapadnom delu Male Azije) je oko 1,7.
Uskoro ce balkanski muslimani sveukupno imati nizi fertilitet od hriscana.


BiH ima svakako veći fertilitet zato što je procenjen broj stanovnika znatno veći od realnog, a samim tim je i procenjena fertilna baza znatno veća od realne.

Srbija ne vodi evidenciju o spoljnim migracijama, a u Albaniji i Kosovu je ta evidencija jako loša tako da je i tamo fertilna baza precenjena, a fertilitet potcenjen. Srbija verovatno ima fertilitet nešto iznad 1,5.
Tek će nam podaci sa popisa u ovim državama dati realniju sliku o fertilitetu. Verovatno su podaci u Srbiji najbliži realnoj brojci zato što Srbija ima dosta manje iseljavanje od Kosova i Albanije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 30 tra 2020, 21:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 16:06
Postovi: 28905
Citat:

RAMAZAN Bivši šipovački imam Sadik Đulabić
Morao napustiti posao imama da bi otišao na rad u Njemačku: Sa suzama dočekao prvi iftar u tuđini

Stanje distance od porodice i domovine, ljudi koje sam vodio najbolje što sam znao i posla koji sam volio više od svega, shvatam kao iskušenje, a molim Boga da nije kazna, kaže Đulabić
E. C. / Avaz.ba

Đulabić: Nada se da će se vratiti svojoj profesiji

Foto: Facebook

Ramazan je mjesec ibadeta, duhovnog čišćenja i uzdizanja, mjesec dobrih djela i oprosta, ali i okupljanja, obnove i jačanja veza. iftari predstavljaju vrelo snage i najljepših emocija, a najljepši su oni koji se dijele s porodicom i džematlijama.

U tim blagodatima nije u prilici da uživa Sadik Đulabić, koji je dugogodišnji posao imama u Šipovu zamijenio onim u Njemačkoj.

- Ovo je moj prvi ramazan daleko od porodice, džemata i lijepih običaja - govori Đulabić.

Brojni bh. građani napuštaju BiH i odlaze za boljim životom, a to je morao učiniti i bivši šipovački imam. Napustio je porodicu, ali i posao koji je neizmjerno volio, džemat i ljude u njemu.

Trenutno radi u jednoj autokući i, kako kaže, nekad je bio okružen džematlijama i djecom u mektebu, a sada samo autima. Ističe kako jedva čeka da dođe u krajeve gdje je ostavio svoje pola mladosti. Iako je rođeni Travničanin, u njegovo srce posebno su se urezali Šipovo, ljudi u njemu i smaragdna Pliva.

Rado se prisjeća dobrih dana koje je proveo kao imam, a iskreno se nada da će se ponovo vratiti svojoj profesiji.

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 30 tra 2020, 21:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 13:12
Postovi: 23543
Purger111 je napisao/la:
Ceha je napisao/la:

Pa srednji vijek je trajao tisuću godina, a vlast su željeli svi...

Povijest Bosne je tu zanimljiva, jer je ona često tu mijenjala granice, plemići su često mijenjali strane...
Zadnjih 50 gidina su se Tvrtkovi potomci i rođaci klali za vlast, uz asistenciju vojbida koji su de facto bili neovisni.
50 godina prije toga su Tvrtko i njegov stric Stjepan naoravili neke institucije, a 50 godina prije toga su Šubići nju uklopili u svoje mini carstvo.
100 godina prije toga je riječ o slabije povezanim kneževinama, a prije toga Bosne realno nema...


Hrvojev treći entitet, a i svi ovi posljednji predsjedavajući u pred-turskom razdoblju neki Hrvati katolici. :zubati

Tvrtku je po oporuci nasljednik trebao biti Henrik II Celjski, hrvatski ban i zagorski župan :D
Hrvatinići su de facto vladali Bosnom nakon Tvrtka.
Hrvatinićeva žena (i sestra hrvatskog bana) Jelena Nelipić se udala za Ostoju, i donjela u miraz Jajce i Ključ, inače nema posjeda bosanskog bana/kralja zapadno od Fojnice....

Šubić je zapravo od Bosne napravio nešto, odnosno njegovi rođaci Hrvatinići i netjak Tvrtko :D

Prije njega... tu su glavni slavonci, Borić, Kulin, pa Kotromanići :)
Kojih 100 godina igranja granice :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 30 tra 2020, 21:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 13:12
Postovi: 23543
Lucho je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Albanci prvenstveno imaju svoje pleme (donedavno su imali i krvnu osvetu), pa tek onda ostalo.
No mislim da je dobar komad katolika i pravoslavnih iselio iz Albanije.
Pravoslavni se lakše asimiliraju u Grke, a katolici u Talijane.
Mislim da ne prije stotinjak godina četvrtina Metohije bila katolička, a pogledaj ju sad....


Da, veće je iseljavanje bilo kod hrišćana nego kod muslimana. Danas je verovatno slično kod svih.

Nije Metohija bila ni blizu četrvtine katolika pre 100 godina, već oko 6% (jedino je srez Đakovica imao malo preko 10% katolika). Albanci su na KiM uglavnom došli kao katolici, ali su vrlo brzo prešli na islam.

Veroispovest u Metohiji: 1921 - 1931

Muslimani: 77,08% - 73,65%
Pravoslavci: 16,62% - 20,24%
Katolici: 6,27% - 6,08%

Sjećam se neke karte od Pave, ali to je davno bilo, možda sam nešto i krivo pokopčao.
Ovo gore je 10% albanaca...

Možda ih je bilo 25% u emigraciji.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 30 tra 2020, 21:48 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 73524
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
novem je napisao/la:
Citat:

RAMAZAN Bivši šipovački imam Sadik Đulabić
Morao napustiti posao imama da bi otišao na rad u Njemačku: Sa suzama dočekao prvi iftar u tuđini

Stanje distance od porodice i domovine, ljudi koje sam vodio najbolje što sam znao i posla koji sam volio više od svega, shvatam kao iskušenje, a molim Boga da nije kazna, kaže Đulabić
E. C. / Avaz.ba

Đulabić: Nada se da će se vratiti svojoj profesiji

Foto: Facebook

Ramazan je mjesec ibadeta, duhovnog čišćenja i uzdizanja, mjesec dobrih djela i oprosta, ali i okupljanja, obnove i jačanja veza. iftari predstavljaju vrelo snage i najljepših emocija, a najljepši su oni koji se dijele s porodicom i džematlijama.

U tim blagodatima nije u prilici da uživa Sadik Đulabić, koji je dugogodišnji posao imama u Šipovu zamijenio onim u Njemačkoj.

- Ovo je moj prvi ramazan daleko od porodice, džemata i lijepih običaja - govori Đulabić.

Brojni bh. građani napuštaju BiH i odlaze za boljim životom, a to je morao učiniti i bivši šipovački imam. Napustio je porodicu, ali i posao koji je neizmjerno volio, džemat i ljude u njemu.

Trenutno radi u jednoj autokući i, kako kaže, nekad je bio okružen džematlijama i djecom u mektebu, a sada samo autima. Ističe kako jedva čeka da dođe u krajeve gdje je ostavio svoje pola mladosti. Iako je rođeni Travničanin, u njegovo srce posebno su se urezali Šipovo, ljudi u njemu i smaragdna Pliva.

Rado se prisjeća dobrih dana koje je proveo kao imam, a iskreno se nada da će se ponovo vratiti svojoj profesiji.


Bila je i prije reportaža o imamima koji odseljavaju u Njemačku. Svakako su u njemačkoj potrebniji nego u BiH, jer u BiH se muslimansko stanovništvo povlači i smanjuje, a u Njemačkoj raste.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 30 tra 2020, 21:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 13:12
Postovi: 23543
dudu je napisao/la:
Zašto su Albanci više prelazili na islam od Hrvata i Srba, koja je fora s tim?

Mislim da je otprilike isti omjer.
Muslimana Albanaca je ok 65%?

Hrvata pola živi zapadno od vkk, ako dodaš još i svo orimorje, ostane manje od 2 milijuna hrvata.
A njih je bilo negdje toliko 91.
Stvar je u ratovima, dosta njih je izginulo tu.
A muslimani u BiH su većinom doseljenici, ostaci otomanske administracije.
Zato su i naseljeni samo po malim mahalama.
Zemlju su imali samo u 3 područja;
Oko Cazina, tamo su lički i banovinski
Oko Tuzle, tamo su slavonski (srbi tvrde da tu ima i njihovih)
Oko Goražda, tamo su susjedni srpski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 30 tra 2020, 22:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 16:06
Postovi: 28905
Robbie MO je napisao/la:
novem je napisao/la:


Bila je i prije reportaža o imamima koji odseljavaju u Njemačku. Svakako su u njemačkoj potrebniji nego u BiH, jer u BiH se muslimansko stanovništvo povlači i smanjuje, a u Njemačkoj raste.


SDA mu nije stvorila građansku državu. Čovjek se opametio i našao sebi bolju.

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 30 tra 2020, 22:21 
Offline

Pridružen/a: 12 kol 2013, 01:51
Postovi: 1881
Ceha je napisao/la:
Sjećam se neke karte od Pave, ali to je davno bilo, možda sam nešto i krivo pokopčao.
Ovo gore je 10% albanaca...

Možda ih je bilo 25% u emigraciji.


Možda ih je u 19. veku bilo oko 25%. Oni su kao katolici došli u Metohiju, a mnogi su prešli na islam. Čak i u 19. veku je bilo dosta prelazaka na islam. Kod Goranaca je proces islamizacije završen početkom 19. veka, a poslednja hrišćanka je umrla 1856. godine po nekim podacima. Oni i danas proslavljaju Đurđevdan iako su muslimani.
To mi je uvek bilo čudno da nakon par vekova pređu na islam baš u trenucima kada polako počinju pobune hrišćana na Balkanu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 30 tra 2020, 22:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 13:12
Postovi: 23543
Lucho je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Sjećam se neke karte od Pave, ali to je davno bilo, možda sam nešto i krivo pokopčao.
Ovo gore je 10% albanaca...

Možda ih je bilo 25% u emigraciji.


Možda ih je u 19. veku bilo oko 25%. Oni su kao katolici došli u Metohiju, a mnogi su prešli na islam. Čak i u 19. veku je bilo dosta prelazaka na islam. Kod Goranaca je proces islamizacije završen početkom 19. veka, a poslednja hrišćanka je umrla 1856. godine po nekim podacima. Oni i danas proslavljaju Đurđevdan iako su muslimani.
To mi je uvek bilo čudno da nakon par vekova pređu na islam baš u trenucima kada polako počinju pobune hrišćana na Balkanu.

Moze bit i to
A zajebali su se :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 01 svi 2020, 07:33 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 17:34
Postovi: 24718
Lucho je napisao/la:
To mi je uvek bilo čudno da nakon par vekova pređu na islam baš u trenucima kada polako počinju pobune hrišćana na Balkanu.


Nisu dobro procijenili kuda će te pobune dovesti. Mislili su da će bit ugušene, a oni nagrađeni. Pritisak da se "izabere strana" je rastao kako se moć osmanske vlasti smanjivala. Dotad si mogao biti kršćanin i lojalan osmanlijama, preka kraju se sve više očekivalo da se islamiziraš ili ukloniš.

Ljudi rade krive procijene. NDH je mobilizirala novake do travnja 1945.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 01 svi 2020, 08:51 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 73524
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
Zasada je Mostar vrlo izrazito pretekao Tuzlu u demografiji, a očekujem da će se dogoditi i sa Zenicom, za koju ja ne vidim nikakvu perspektivu.
Zenicu će poharati iseljavanje jer je ružni, depresivni, zagađeni i bezperspektivni grad, s jednom jedinom većom firmom i nikakvim boljim poslovima, a nikoga ne može privući pored Sarajeva.
Obje ove bivše komunističke spavaonice, i Tuzla i Zenica, će drastično izgubiti stanovnike u budućnosti.

Mostar ima daleko više administracije jer skoro sve zajedničke institucije se raspoređuju između Sarajeva, Banja Luke, Mostara i Istočnog Sarajeva.

Paradoksalno, sami načelni pokušaji lokalnih Muslimana da pariraju Hrvatima u Mostaru, iako neuspješni, pojačavaju ulaganja Hrvata i samim tim takmičenjem se Mostar daleko brže razvija od TZ i ZE. Recimo, Mostar radi toga ima dvije bolnice, četiri kazališta i dva univerziteta, od kojih je Sveučilište veće od Tuzlanskog a istočni mostarski univerzitet, iako mal, jer opet veći od Zeničkog jer Zenica nema tradiciju studentskog grada. Sveukupno Mostar ima više studenata od Tuzle i Zenice zajedno.
Pored toga tu je i blizina mora, u vrlo čistoj mediteranskoj klimi, te turizam.

Osobno ne znam zašto Zenica uopće postoji. Napravljena je radi rudnika i željezare koja je prije rata imala 10 puta više radnika.
Tuzla je bar u središtu jedne regije. Zenica je preblizu Sarajeva i zato i sada u doba koronavirusa bolnica u Zenici nije nikakav referentni centar nego sve šalju u Sarajevo i liječe se u Sarajevu.

Na popisu 1991. Zenica je imala 145 77 stanovnika.
Na popisu 2013. Zenica je imala 110 663 stanovnika.
Znači nije uspjela privući ni izbjeglice. Još će to ići ka dolje, brutalno niže.
Skoro nitko se danas u Zenicu ne doseljava, a pored urbanizacije koja ruši fertilitet te iseljavanja u inozemstvo, samo gradsko naselje vidim s ispod 50 000 stanovnika u budućnosti. Grad bez ekonomije i sa samo 1 većom firmom koja je u stranom vlasništvu, ne može dugoročno zadržati toliko stanovnika koliko ima danas.

Zenica je jednostavno grad koji nema smisla da postoji, na toj lokaciji, s takvom ekonomijom. Ne s toliko stanovnika. A prije 60 godina nije ni postojala, 1953. godine je imala 38,152 stanovnika cijela općina. Mislim da će se tu dugoročno i vratiti.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 01 svi 2020, 09:10 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 73524
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
Reis Sejdo je napisao/la:
109 bosnjackih prvasica u Jajcu, konačna brojka.
Popisano ih 13,269.
Imaju iseljavanje Muslimani u Jajcu.
2014. ih je bilo 145


A od čega će živjet ona muslimanska sela na jugu općine, sada kada je omogućena ekonomska emigracija.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 01 svi 2020, 09:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 19:58
Postovi: 36925
Lokacija: Gl. grad regije
To je bilo jasno još 90-te. Kad si odbio rudnike i željezaru, odbio si 90 zaposlenih. A i to su bili rijetko kad dobri poslovi. Ja sam znao tad da me ništa od toga ne zanima a već je se tad znalo da i jedno i drugo nemaju budućnost. Moguće je živjeti u Zenici a radit u Sarajevu ali vremenom se ljudi presele.

Po zadmjem popisu je grad imao 80 k stanovnika a 91. Preko 100k. Mislim da je u gradu samo svaka druga osoba iz Zenice. Bilo je nešto i doseljavanja. Gravitiraju Žepče, Zavidovići, Busovača, tj. Bošnjaci iz njih.

Zanimljivo je da je u ratu skoro poduplala stanovništvo, ali se sve razbježalo tako da je u njoj sad trećina ljudi koliko je bilo 1994. S tendencijom opadanja.

Komunisti i željezara jesu nagrdili Zenicu ali je ona projektirana u doba AU i općenito je to po meni prava mjera za grad. Možeš bez problema pješačit s kraja na kraj i ima sve gradske sadržaje kao i veći gradovi a opet nije kao manji gradići da za svaku drugu stvar moraš negdje drugdje ići.

Uvijek je bila ogromna emigracija iz nje, posebno Hrvata. Sumnjam da će opstat s ovom brojnošću. Tu si u pravu.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 01 svi 2020, 10:05 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 11:47
Postovi: 38182
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
U prve razrede osnovnih škola u BiH upisano 5,2% manje učenika nego lani.
Za usporedbu prošle godine upisano 2,2% manje učenika.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 01 svi 2020, 10:18 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 73524
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
daramo je napisao/la:
U prve razrede osnovnih škola u BiH upisano 5,2% manje učenika nego lani.
Za usporedbu prošle godine upisano 2,2% manje učenika.


To su podaci za prošlu godinu. Za ovu su upisi tek počeli.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 01 svi 2020, 10:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lip 2011, 15:09
Postovi: 2544
Lokacija: HR
Hrvati Zenice trebaju Vitezu da postane pravi urbani gradić i pojačaju hrvatsku većinu.
Mlade obitelji iz smoga Zenice trebaju Vitezu, ili će se tamo dugoročno komšićzirati.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 01 svi 2020, 10:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 ruj 2010, 20:45
Postovi: 4624
Lokacija: Kamenjarski krš
Reis Sejdo je napisao/la:
109 bosnjackih prvasica u Jajcu, konačna brojka.
Popisano ih 13,269.
Imaju iseljavanje Muslimani u Jajcu.
2014. ih je bilo 145


:basket


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2020. Krah multietniĆarsko-demografske politike Bošnjaka-baznian muzlims
PostPostano: 01 svi 2020, 10:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 19:58
Postovi: 36925
Lokacija: Gl. grad regije
neretvanin je napisao/la:
Hrvati Zenice trebaju Vitezu da postane pravi urbani gradić i pojačaju hrvatsku većinu.
Mlade obitelji iz smoga Zenice trebaju Vitezu, ili će se tamo dugoročno komšićzirati.


Joj kako vi to pogrešno gledate. Cijela Federacija je jedno tijelo. Ako mislis da će netko bit komšićiziran onda će bit i u Hercegovini, samo koju godinu kasnije.

Vitez i Zenica su jedan grad praktički, prije rata su ih htjeli spojiti tunelom.

Mi smo manjina u Federaciji kako god okreneš, i u Širokom i u Zenici. Mislim da trebamo svoju budućnost graditi ne na brojnosti nego na drugim temeljima. Baš kako su Hrvati Viteza pokazali.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 88692 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 1401, 1402, 1403, 1404, 1405, 1406, 1407 ... 3548  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: AdsBot [Google], iprodano, Naša Kvačica, Patriota, Vegas i 153 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO